Economische terugslag in '66 doorgaans nogal meegevallen Loonsom per werknemer steeg 10'2 pet AOW werd in de afgelopen tien jaar ruim driemaal zo hoog Bijna een miljoen echtparen profiteren van uitkeringen Betere tendens aan het Damrak in de komende maanden te verwachten Bijna 20.000 bedrijfsleiders zonder werk Nieuwe schatting gasreserves Samenwerking van uitgeverijen Bod op Yardley suv? 28 „Leeftijd van de beroepschauffeurs stellen op 21 jaar" Premies vrijwillige verzekering ruim 18 pet duurder Scheepvaartberichten w. STICHTING NUTSSPAARBANK IN DE GEMEENTE YELSEN ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 13 Hoogovens en Philips Beter rendement In Engeland Geen vin verroeren Staat als slokop 64 72 E missie markt Pessimisme Magische kracht Geen stocken U OOK LAST VAN UW SCHOORSTEEN DE STEENWERF HAARLEM a «0 WALL STREET: Koortsachtig Beter vooruitzicht Fors vooruit Onze kantoren zijn wegens rente-bijschrijving gesloten van maandag 2 januari t/m donderdag 5 januari 1967. Voor dringende geldzaken zul len wij u gaarne van dienst zijn in ons rijdend bijkantoor, staande voor het hoofdkantoor, Kennemerlaan 28 te Dmuiden. Koopkracht Behoeftigheid Gebukt onder de steeds zwaarder wordende rentelast is de effecten beurs het jaar doorgekomen. Ver schuivingen in de besteding van het nationale inkomen, omvangrijke in vesteringen door het bedrijfsleven, krimpende winstmarges en de ex plosie van de overheidsuitgaven hebben de toch al bestaande kapi- taalschaarste geaccentueerd. Voor de effectenbeurs was in voorgaande jaren het exces van de kapitaalbe hoeften boven de nationale kapitaal vorming minder duidelijk tot uiting gekomen als gevolg van verkoop van aandelen van Nederlandse maat schappijen naar het buitenland. Ge durende de jaren '50 is bijna twee derde deel van het geplaatste aan delenkapitaal van Koninklijke Olie, Philips en Unilever in vreemde han den terechtgekomen, naast grote pakketten van de lokale industrie fondsen. Zoals toen de koersen snel opliepen en de effectenbezitters zich op papier steeds rijker konden rekenen, zo is in het afgelopen jaar de klok, die in 1965 al was teruggezet, nog verder gaan ach terlopen. Gestadig aanbod, inzonderheid uit de Verenigde Staten, in de hoeken van de internationale fondsen verhinder de elke blijvende koersverbetering. Er kon van de ene dag op de andere wel eens een stijging voorkomen, doch daar mede werd tevens het sein gegeven voor nieuw aanbod uit het buitenland. Hierdoor heeft de koersbeweging aan de Amsterdamse effectenbeurs in de loop van 1966 een tweeslachtig aanzien gekregen. Eenerzijds was er de sterke koersdaling voor de internationale soor ten, waardoor uiteraard de rest van de markt ook een weinig florissant aanzien kreeg, doch anderzijds viel er bij de lo kale industriefondsen een sterk geremde koersteruggang te constateren. Het dagelijks door het A.N.P. in sa menwerking met het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende indexcijfer van het koerspeil der verschillende groe pen aandelen geeft voor de internatio nale concerns een teruggang te zien van 26,7 percent, terwijl de lokale industrie fondsen dooreengenomen met 15,2 per cent omlaag gingen. Het algemeen index cijfer vertoonde een teruggang van 22,1 percent. Het gevolg is dat de effectenbe zitters zich aan het einde van het jaar bijna 7 miljard minder rijk kunnen re kenen dan per ultimo 1965. Bij de internationale soorten heeft Hoogovens het spit moeten afbijten, het geen voornamelijk moet worden toege schreven aan de ongunstige situatie op de Europese staalmarkt welke de door de kostenverhogingen toch al aangetaste winstmarge verder deed inkrimpen. Phi lips heeft de daling van de winstmarges ook al moeten bekopen met een sterke koersdaling, waarbij het buitenlandse aanbod overigens veel gewicht in de schaal legde. Wat de omzetten aangaat heeft Philips dit jaar de toon aangege ven op de effectenbeurs, althans wat het aantal verhandelde stukken betreft. Tot medio december was voor ƒ41.856.600 nominaal in andere handen overgegaan Naar effectieve waarde gerekend kwam de omzet in Philips uit op 175 miljoen waarmede op de ranglijst genoegen moest worden genomen met een tweede plaats. Koninklijke Olie steekt wat koers be treft nog vèr boven die van Philips uit en zodoende moest naar effectieve waar de van de omzet de eerste plaats aan Koninklijke Olie worden afgestaan, die met 233,9 min. uit de bus kwam, bij een omzet naar nominale waarde ten be drage van 34.655.000. Ten gevolge van de koersverlagingen, die er in de loop van het jaar zijn op getreden is er een belangrijke verbete ring van het rendement op aandelen in getreden. Er zijn al heel wat fondsen die op grond van het laatstbetaalde di vidend een rendement afwerpen van meer dan 8 percent. Uiteraard houdt dit verband met de stijging van de rente voet, die als magneet fungeerde voor het aantrekken van besparingen. De belang stelling van beleggers richtte zich daar door in steeds sterkere mate op de obli gatiesector in weerwil van de voortgaan de geldontwaarding, waartegen geen kruid blijkt te zijn gewassen. Het publiek werd zozeer gebiologeerd door de rentestijging dat alle vroegere theorieën, die ten gunste van belegging in aandelen werden aangevoerd, terijde zijn geschoven. LONDEN (Reuter) Bijna 20.000 Britse bedrijfsleiders zijn zonder werk en velen van hen zijn te trots, om zich als werkloos te laten inschrijven, aldus een bericht in de Times. De betrokken bedrijfsleiders zijn hun betrekking kwijt geraakt door fusies van ondernemingen, de bezuinigingsmaatregelen van de Brit se regering en soortgelijke maatregelen Een 10.000 werkloze bedrijfsleiders laten ook vrouw er kinderen, kennissen en vrienden onkundig van hun situatie en gaan elke morgen zogenaamd naar hun werk, maar in werkelijkheid naar hun clubs of naar bibliotheken waar zij naar stig alle advertenties napluizen ten einde een geschikte betrekking te vinden. De meeste van deze mensen zijn vol gens de Times tussen de 50 en 60 jaar oud en hebben twintig jaar ervaring als bedrijfsleider. (Van onze correspondent) DEN HAAG De geologische dienst schat de extra aardgasreserves in de bo dem van Drente, Friesland en Noord-Hol land thans op een totaal van 244 miljard aan „bewezen", „waarschijnlijke" en „mogelijke" voorraad. Deze nieuwe schat ting is o.m. gebaseerd op de resultaten van een viertal boringen die nog aan de gang waren toen de geologische dienst eind vorig jaar een raming van 227 mil jard kubieke meter gaf. Daarna is een zogenaamde boorstop afgekondigd om de chaos van met elkaar wedijverende olie maatschappijen buiten de reeds aan de Ned. Aardolie Mij. toegewezen winnings gebieden in te perken. Minister Bakker van Economische Zaken geeft de ver nieuwde raming op vragen van kamerle den over de schatting van oud-minister Den Uyl, die heeft gezegd dat er Friesland 200 miljard kubieke meter gas in de grond zit. Koers-winstverhouding, cash-flow, in trinsieke waarde en de andere lokvinken uit de haussetijd tellen nauwelijks meer mee bij de beleggingskeuze, omdat het door de koersdaling murw geworden pu bliek geen vin meer durft te verroeren op de aandelenmarkt. Het is een zuiver psychologische reactie, die net zo goed de andere kant kan uitslaan als de inflatie gevolgen en het verlangen om zich daar tegen te beschermen zich weer duidelij ker gaan aftekenen. Vooral sinds de meeste verzekerings maatschappijen zich in het midden van het jaar zijn gaan occuperen met het af sluiten van polissen op basis van beleg ging in aandelen, heeft zich een moge lijkheid voorgedaan om de oudedagvoor- ziening enigermate te beschermen tegen de geldontwaarding, die in feite een be roving van weduwen en wezen en rente trekkers is door de huidige generatie. Aan de andere kant noopt de toene mende overheidsbemoeienis met het be drijfsleven en de aanspraken van de werknemers op een deel van het onder nemersinkomen tot voorzichtigheid ten aanzien van belegging in aandelen. De staat die door de vennootschapsbelasting toch al de grote slokop is van de ven nootschapswinsten, heeft het voornemen gekoesterd om het realiseren van even tuele koerswinsten tegen te gaan door in voering van een zogenaamde speculatie winstbelasting. Het vooruitzicht daarvan heeft de normale ontwikkeling van de beurshandel in sterke mate belemmerd en tevens de inkomsten van de schatkist geschaad. De opbrengst van het beursze- gel is dit jaar aanzienlijk minder ge weest dan in 1965. Al deze omstandigheden hebben er toe bijgedragen dat het rendement op aande len naar verhouding meer is toegeno men dan de overeenkomstige stijging van de rentevoet. In vergelijking met het hoogste niveau van 1963-1964 zijn de aan delenkoersen met gemiddeld 36 percent teruggelopen het indexcijfer kwam van 418 op 268. De koers van de 2% percent Grootboek obligaties is in die tijd gedaald van 59 tot 43 V2, hetgeen gelijk staat met een daling van 27 percent. Stelt men de hoog ste koers van 1963-1964 voor aandelen en obligaties op 100, dan is de verhouding van de huidige koersen 64:72. Dit houdt in dat de aandeelkoersen in het algemeen genomen 12 percent meer zijn gedaald dan de door de stijgende rentevoet afgebrokkelde obligatiekoersen. moest de staat in het begin van het jaar al ervaren dat een rente van 6 1/4 percent niet goed genoeg was naar de smaak van beleggers. De betreffende lening werd een mislukking. Teneinde een tweede echec te voorko men werd naderhand tegen 7 percent ge leend. Het getij was toen echter al ge keerd en de 7 percent bleek een dusda nig magische aantrekkingskracht te heb ben dat voor de gevraagde 250 min een bedrag van 367 miljard werd aangebo den. Tegen het einde van het jaar werd het nog doller, want toen werd op de 7 percent lening van 250 miljoen voor bijna 8 biljoen ingetekend. De emissiemarkt is ondanks deze ex cessen vrij rustig geweest. De opgeno men bedragen zijn ongeveer in dezelfde orde van grootte geweest als die van 1965. Daarenboven viel er in de tweede helft van het jaar een duidelijke vermindering de activiteiten op de onderhandse markt te constateren. Het opdrogen van de emissiemarkt voor het bedrijfsleven heeft tot gevolg gehad dat ten behoeve van de reeds in uitvoering zijnde inves teringen in sterke mate moest worden in geteerd op de in de bedrijven aanwezi ge liquiditeiten. Dit werd mede veroor zaakt door de inkrimping van de winst marges, voor zover de invloed daarvan niet werd gecompenseerd door omzetver- groting. Door de omvangrijke investeringen in voorgaande jaren stijgt bij de meeste vennootschappen het bedrag der afschrij vingen, zodat uit dien hoofde grotere be dragen beschikbaar komen voor nieuwe kapitaalsuitgaven. Tamelijk pessimistische geluiden uit het bedrijfsleven gaven in het begin van het jaar aanleiding tot een minder gun stig beursklimaat. Directies van grote bankinstellingen spraken haar bezorgd heid uit over de gevolgen van de krimpen de winstmarges en de dalende absolute winsten, die voortvloeiden uit de loonstij gingen, welke de groei van de arbeidspro- duktiviteit overtroffen. De directie van de AMRO-bank wees er in dit verband op dat een aantal marginale bedrijven en be drijfstakken de ontwikkeling niet of moei zaam kan bijhouden. Terwijl in 1965 staatsleningen met een rente van 5percent werden opgeno men of het de laatste beleggingskans was, Bosch en Keuning N.V. te Baarn met haar dochteronderneming uitgeverij „In de Toren", alsmede de te Utrecht geves tigde uitgeversbedrijven De Fontein en Ambo N.V. hebben besloten met ingang van 1 januari een nieuwe samenwerking aan te gaan. De directie van Bosch en Keuning blijft ongewijzigd. Als directeur van Ambo treedt op de heer H. Pijfers. De Fontein wordt omgezet in een n.v. waarvan als directeur optreedt de heer A. H. Bloems ma. De British-American Tobacco Compa zal een bod uitbrengen op het bekende Britse kosmetische bedrijf Yardley Co. De bedoeling van British American Tobacco is een spreiding te krijgen van haar belgngen. De prijs die zij voor Yardley wil betalen bedraagt circa 237 miljoen gulden. Yardley, die in 1770 is gesticht, is op haar gebied een van de grootste maatschappijen in Engeland. British American Tobacco heeft al een belang in de kosmetica, via een deelne ming van 65 procent in Lenthéric, welk bedrijf vorig jaar de onderneming Morny overnam. ADVERTENTIE Wij spuiten in één dag een rond. glad, naadloos, hooggeïsoleerd, geheel nieuw kanaal in uw oude schoorsteen. Hierdoor is uw kanaal ineens aange past aan de huidige stooktechniek en bij uitstek geschikt voor: oliehaarden convectors aardgas. 10 jaar schriftelijke garantie! Voor woningbouwverenigingen woningwetprijzen! Spaarndamseweg 48 Telefoon 02500-58211 De loonsom per werknemers is in 1966 evenals in de drie voorafgaande jaren met meer dan 10 percent gestegen, zo deelt het ministerie van So'ciale Zaken en Volksgezondheid in een jaaroverzicht mee. De stijging van de loonsom per werknemer, inclusief sociale lasten, be droeg in 1966 ten opzichte van 1965 on geveer 10.5 percent (1963, 10 percent; 1964, 15 percent; 1965, 11 percent). I!=K-W<iniP:-c! Wctf £3 s» i.-w - u _r«is V-W 29 dec. 30 dec. 29 dec. 30 dec. Atch. i'opeka 28'/» 28'A Baltimore Can. Pacific 50'/» 51 Illinois Cent 75 73'A 68>/t 68'A Pennsylvania 52 V» 53 28s/» 28 3 7'A 374/2 Allied Chem. 33 "A 33 Am. Can. 3 8'/j 47 A.C.F. Ind 58SA 38'A Am. Smelting 54 59 Am. T. and T. 31 55 Am. Tobacco 46s/» 307» 80s/» 80 Beth. Steel 30»/» 29'A 65"A 65% 3 DA 303A 56 55'Ys Cons. Edison 31'/» 31% Dougl. Aircr. 47<A 45'2 Dup. de Nem. 144'A 143"/! Eastm. Kodak 1264/2 1274/4 Gen. Electr. 88'/8 88"/2 Gen. Motors 66'/s 65% Goodyear T. 4 DA 4 DA De laatste beursdag van het jaar was in Wall Street sensationeel. Na een ralley volgde een sterke daling met aan het eind een krachtig herstel. De tikker was bij de drukke handel twaalf minuten achter. De omzet was ongeveer elf miljoen shares. Amer. Motors Int. Harvester Int. Nickel Int T. and T. Kennecott Mont. Ward Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br Stand. Oil N.J. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp Un. Fruit Us. Rlbber Us. Steel Westingh Woolworth Ford K.L.M Chrysler (3074—was het actiefst. Dou glas verloor 2, US Steel 1, Caterpillar 1*/» en Illinois Central DA. Dow Jones: industries 785.69 (—0.66); spoorwegen 202.97 (—0.32); nutsbedrijven 136.18 (—0.45). 8*/» 6'A 345-6 34"A 87'A 874/4 725/« 72% 387o 383/s 20'A 20'A 43'A 43% 39'A 39"/i 33'A 33"/s 45"/8 44% 59'A 60 46"/i 463A 39'/» 34'A 63'A 63'A 38 37"/8 7 DA 71"/! 81"/! 835% 8"A 9 27 26"A 38JA 39 37'/s 367» 4 DA 47% 1956 19% 39'/» 38'A 95"/i 954/4 Achteraf kan aan de hand van de tussentijdse mededelingen over de gang van zaken in het afgelopen jaar geconsta teerd worden dat de terugslag doorgaans nogal is meegevallen. Weliswaar hebben de kostenstijgingen de winsten aangetast, maar in vele gevallen waren de omzet ten zoveel groter dat de voor aandeelhou ders beschikbare bedragen tenminste ge lijk of mogelijk groter zullen zijn dan die over het boekjaar 1965. Teneinde de weg naar de kapitaalmarkt open te houden zal er niet veel aan de dividenden kunnen worden geknabbeld. Ook zal het zonder schade aan de koers van het aandeel niet goed mogelijk zijn om op grote schaal tot uitkering van stockdividenden te besluiten. De beurs zou er nog meer door verstoord raken dan zij momenteel al is. Uitkering van stockdividend kan met het oog op de li quiditeit wenselijk lijken, maar de druk op de koers zou te zwaar zijn. Vooral nu de rentevoet neiging toont te dalen en er internationaal een wat be ter beursklimaat optreedt, ziet het er naar uit dat de effectenbeurs in de komende maanden een wat betere tendens zal ver tonen. Voor vele aandelen is de koers zo danig gezakt, dat het voor menig belegger; die met zware koersverliezen zit, raad zaam kan zijn om wat bij te kopen ten einde een beter koersgemiddelde voor zijn beleggingsportefeuille te bereiken. Op die manier kan bij een eventuele koersverheffing eerder het geleden verlies worden ingelopen, dan wanneer men met gekruiste armen blijft zitten. Het is daar mede afwachten tot de beurs over het dode punt heenkomt. Daarbij kan lering worden getrokken uit het oude rijmpje: Zie niet om, maar zie vooruit! slechts de toekomst is uw buit. grijp slechts aan met stout vermeten! al wat vóór is, wordt u toegemeten. DEN HAAG Morgen jubileert de AOW. Een tienjarige bestaan is een nog maar pril leven voor een ouderdomsvoorziening. De tienjarige heeft zich echter al zo sterk ontwikkeld, dat een beknopt overzicht van die ontwikkeling niet ondienstig is om hem op zyn verdere levenswandel te kunnen bijhouden. Voorbeeld van de groei: de uitkering aan echtparen is sinds de in werking treden van de AOW op 1 januari 1957 verdrievoudigd, die voor ongehuwden werd 3V2 maal zo hoog; 950.000 echtparen en alleen staanden „trokken" eind van dit jaar AOW, tegen ruim 720.000 tien jaar geleden. Dit alles bijeen genomen kostte dit jaar 3,2 miljard gulden, tegen over 830 miljoen in het begin. Dus vier maal zoveel. Hoe goed is nu de AOW? Dat hangt er van af hoe men er na zijn vijfenzestigste financieel voor staat. Voor een Verolme is de AOW-uitkering een ding om er via zijn persdienst een luidruchtig charitatief gebaar mee te maken. Voor iemand met een laag pensioen of met helemaal niets, of hooguit een paar tientjes per maand van rentezegels is de AOW de belangrijkste bestaansbasis. Die laatste groep is nog zeer groot. Mi nister Veldkamp van sociale zaken kwa lificeerde nog onlangs de uitkeringen van de bedrijfs- en ondernemingspen sioenfondsen» als „sterk variërend van laag tot tamelijk bevredigend". Hij zei daarbij dat 46 percent van de beroepsbe volking momenteel nog in het geheel niet onder zo'n pensioenfonds valt. In geld uitgedrukt is de AOW-er er in de laatste tien jaren sterk op vooruit ge gaan. Voor echtparen is het uitkerings bedrag opgelopen van 1428 per jaar op 1 januari 1957 tot 4254 plus 5 percent op 1 januari 1967. Voor alléénstaanden steeg de uitkering van 858 per jaar naar 2994 plus 5 percent. Maar wat is van die stijgingen reëel? Gebruik makend van gegevens die daar over in juli werden verstrekt in een over zicht in de sociale maandstatistiek van het CBS, kan men de volgende ruwe ver gelijking maken: de AOW is met 200 per cent (echtparen) en 250 percent (alleen staanden) gestegen. In diezelfde tien ja ren zijn de prijsindexcijfers van het le vensonderhoud met circa 32 percent om hoog gegaan. De CAO-lonen stegen intus sen over dezelfde periode met ongeveer 110 percent. Hoewel de AOW-aanpassing formeel is gekoppeld aan de loonstijging, zijn de AO,W-ers er dus dooreen genomen met hun verhogingen tweemaal zo goed af ge komen. Dat o.m. doordat verscheidene malen ruime compensaties voor huurver hogingen extra zijn gegeven, maar voor al ook doordat in 1962 en begin 1965 spe ciale verhogingen naar een „sociaal mini mum" plaatsvonden. Bovendien is de AOW niet alleen de loon-, maar ook de prijsstijging vèr voor gebleven. Bij de huidige stand kan men spreken van een prachtige sociale ver worvenheid, als men de koopkracht van de uitkeringsbedragen vergelijkt met de enige algemene ouderdomsvoorziening die tot 1948 gold, namelijk de maximaal 330 per jaar uitkering van geplakte „rentezegels". Voor de rest moesten ve len naar „de steun". Ook als men kijkt naar de maximale uitkeringsbedragen van de aan de AOW voorafgegane zogenaamde noodwet-Drees 1272 per jaar voor echtparen en 738 per jaar voor alleenstaanden die nog slechts voor de meest behoeftigen gold, is er sprake van een spectaculaire ontwikkeling. Temeer als men weet dat de noodwet over een periode van negen jaar met slechts 16 percent de prijsstij ging vóór bleef. Heel anders valt de vergelijking uit te genover het óók op sociale gronden vastgestelde minimum-inkomen dat, tot dat het weer wordt verhoogd bij CAO- vernieuwingen, op f 6240 per jaar staat. Men kan, om zo reëel mogelijk te blij ven, bij de vergelijking op een nog wat lager „erkend sociaal minimum" gaan zitten, namelijk dat van de sociale werk voorziening, dat 5616 per jaar bedraagt. Dat geldt niet alleen voor gezinnen met kinderen (en dito bijslag) maar ook voor echtparen en alleenstaanden. In die ver gelijking is het „sociaal minimum", maar een zeer betrekkelijk ding. Het staat en valt met de overgang van het vijfenzes tigste naar het zesenzestigste levensjaar. Het zou te ver voeren hier na te gaan hoeveel bejaarden nu een voldoende in komen hebben bij de huidige AOW-stand en hoeveel niet. Men kan hoogstens een paar feiten constateren. Zoals de becijfe ring door het Centraal Bureau voor de Statistiek (in het februari-maandschrift De minimum-leeftijd voör chauffeurs in het goederenvervoer moet op 21 jaar wor den gesteld. Van dit principe kan wor den afgeweken als de chauffeur een be roepsopleiding met goed gevolg heeft ge had. Aan chauffeurs van 18 jaar kan dan worden toegestaan wagens tot een totaal gewicht van 7.5 ton te besturen. Dit is de mening van de organisaties ven vervoerspersoneel in de EEG. Deze organisaties hebben een gezamenlijk standpunt geformuleerd naar aanleiding van de harmonisatievoorstellen die de Eruopese commissie over de sociale be palingen in het wegvervoer aan de Raad van Europa heeft voorgelegd. van dit jaar) dat direkt na de extra AOW- verhoging van begin 1965 in 42 pet. min der gevallen door de sociale diensten bij stand aan bejaarden werd verleend. Men kan ook constateren dat in de beoorde ling van de waarde van het sociale mi nimum en dus bij de toekenning van bij stand, door de verschillende gemeenten zeer willekeurig wordt gehandeld. Wie alleen maar AOW heeft, leeft dui delijk op de rand van behoeftigheid. Hij krijgt vaak geen enkele bijstand. Het door de minister genoemde hoge percen tage pensioenloze beroepsbevolking duidt erop, dat deze behoeftigheids-situatie nog vele tientallen jaren zal blijven voortbe staan. Nu zou men de AOW wel telkens schoksgewijs kunnen blijven optrekken naar nieuwe sociale minima, maar dit zou tenslotte ten koste gaan van een on draaglijke premielast. Reeds nu is de premie opgelopen van 6,75 naar 8,8 per cent, waarbij het maximuih-inkomen waarover die premie wordt geheven, in de loop der jaren is verhoogd van 6900 tot 14.050. Men zal moeten komen tot een bepaalde verdeelsleutel, waarbij een acceptabele bodem-uitkering vol gens algemene normen wordt verleend aan wie daar werkelijk voor in aanmer king komt, menen velen bezorgd. Op één na alle iekenfondsen hebben met ingang van 1967 de premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering ver hoogd. De gemiddelde premie, die aan het einde van 1966 per verzekerde van 16 jaar en ouder ƒ5,06 bedroeg, steeg daar door tot 5.99 per week, dus met 18.2 percent. In januari 1966 varieerde de pre mie bij de onderscheidene fondsen van 3,60 tot 5,64. Met ingang van 1967 lo pen de premies uiteen van 4,37 tot 6,62. De ziekenfondsraad heeft de premiever hogingen goedgekeurd. Evenals in vorige jaren hebben toene ming van de medische consumptie en aanpassing aan de voortdurende stijging van de lonen en prijzen, waarbij in het bijzonder de kosten van verpleging en behandeling in de ziekenhuizen een be langrijke rol spelen, de ziekenfondsen tot premieverhoging gedwongen, aldus licht de ziekenfondsraad deze verhoging toe. Aagtekerk, 30 te Singapore Acmaea 30 te Thameshtaven Aldabi 30 vn Santos nr Buenos Aires Asterope, 30 thv Beachyhead nr Las Palma» Alkes 30 te Karachi verw. Alnati 30 vn Las Palmas nr Santos Andijk 31 te Gdynia verw. Averdijk verm. 31 vn Le Havre nr Rotterdam Balong 31 te New York verw. Blitar 30 te Beira verw. Caltex Arnhem 30 te Bahrein verw. Dinteldijk 30 vn Cristobal nr Kingston Eenhoorn, 30 thv Lissabon nr Patras Eemhaven 30 te Stockholm Gulf Hansa pass. 30 Gibraltar nr Port Said Hollands Diep pass. 30 Smalls nr Rotterdam Karimata, 30 te Port Swettenham Khasiella 30 te Ornskoldsvik verw. Laarderkerk 30 t.a. Kuwait Liberiakust 30 t.a. Porte Amboim Naess Tiger 30 vn Curacao nr Cartagena Neder Elbe 31 te Massaowa verw. Neder Weser 31 te Lake Charles verw. Prins Casimir 30 te Paphos Ondina, 31 te Sriracha Philidora, 30 thv Bizerta nr Essider Radja, 30 t. a. Akaba Rotterdam, 30 te San Juan Seine Lloyd, 30 te Noumea Solon, 29 vn Houson nr New Orleans Stad Kampen pass 30 Gibraltar nr Baltimore Straat Bali, 30 te Luanda verw. Straat Fiji, 31 te Singapore Straat Lombok 1/1 te Sydney verw Straat van Diemen, 30 vn Kaapstad nr Portland Sarpedon 29 vn San Junan nr Kingston Sliedrecht 30 vn Norfolk nr Sydney Sloterkerk 28 te Port Elizabeth Stad Den Haag 30 vn Rotterdam nr Naples Straat Clarence 30 vn Bomby nr Colombo Straat Cook 31 te Rio de Janeire verw. Straat Frazer 30 te Tema verw. Straat Futami 31 te Montevideo verw. Sonogiri 30 vn Napier nr Balboa Tjikampek 31 te Mombasa Tero 31 te Valparaiso verw. Tjitjalengka 30 vn Mauritius nr Singapore Van der Hagen, 31 te Hongkong verw. Van Neck, 31 te Melbourne Westertoren, 30 vn Madang nr Geelong Waterland, 30 thv Casquets nr Las Palmas Witmarsum 30 te Duinkerken verw. Zafra 31 te Port Said

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13