Een priester ontdekte de mens LE CORBUSIER SCHIEP EEN KERK VOOR MODERNE PELGRIMS Hervormde kerk handhaaft het standpunt over kernwapens Nieuws over conferenties ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 Erbij 18 (Van onze correspondent) ROTTERDAM. „Ik heb een andere kijk gekregen op publieke vrou wen. Die meisjes hebben behoefte aan een menselijk gesprek. Daar kun nen ze niet onderuit. Ik heb geprobeerd dat contact te leggen. In het begin was het vreemd, eerlijk. Ik was ook een beetje huiverig. Ik liep zo in Amsterdam door die straatjes te wandelen, totdat ze me kenden. Eerst een babbeltje in de open deur, over het lekkere brood van het winkeltje op de hoek, over de politiek, over hun kinderen, daarna binnen met de deur dicht. Ze waren openhartig. Ze vertelden je van alles. Soms kwamen ze even los van zichzelf. Ze vertrouwden je wel eens wat toe, maar meestal waren het alledaagse dingen, een grapje en wat ellende. Omdat ze je kenden. Omdat ze dachten: „Hé, die vrijer is anders". NEELTJE EN COD Hulp aan Vietnam Bedevaarten Drs. Steenwinkel naar Pakistan Commentaar Bisschopssynode Kinderbijbels Praten over „God in Nederland" Audio-visueel zendingsbureau Kapelaan Van Paassen De kapel Notre-Darr^e du Haul. In gesprekken zeiden ze ook wel eens: „Ja ik vertel je dat wel alle maal, maar je bent nog zo jong. Ik weet helemaal niet of je al die rot tigheid aankunt." De dertigjarige ka pelaan W. J. N. van Paassen vertelt zijn ervaringen, die hij drie jaar ge leden opdeed, toen hij als pasgewijd priester assisteerde in een parochie middenin de rosse buurt van Am sterdam. Hij ervoer dat het contact Op 7 en 8 januari zal het Vormings centrum „Den Alerdinck" in Huize „De Vuurslag" te Gorssel (bij Deventer) een conferentie beleggen onder het thema „Stemmen, maar op wie?" De ontwikkeling van de politieke si tuatie in ons land en de daarmee ver band houdende vervroegde verkiezin gen voor de Tweede Kamer hebben nog meer onduidelijkheid veroorzaakt, dan er voorheen toch al bij velen be stond. In dit weekend zal getracht worden de deelnemers wat meer hel derheid te geven in deze gecompli ceerde zaak. Inleidingen worden gehouden door de oud-staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, C. Egas, prof. dr. W. Hessel, mr. J. P. Hogerzeil en mr. S. Willinge Grata- ma. Voor gesprek is in het program ma veel ruimte gelaten. Onder het thema „Geloven we (nog) in opvoeding?" zal op 25 en 26 januari op het vormingscentrum „Den Aler dinck" te Laag-Zuthem een bijeen komst plaatsvinden voor hen die recht streeks bij de recreatie betrokken Zijn. Aan de orde komen vragen als: „wie is uiteindelijk verantwoordelijk voor de opvoeding, is het uiteindelijk een zaak van de ouders of van de school, de opleiding, de kerken, moet de re gering meer doen of allemaal samen, wat is in dit geheel de rol, de taak van de ondernemer in een recreatie- bedrijf?" Om het gesprek meer richting te geven zal drs. C. Waaldijk, als psycho loog verbonden aan de Sociale Akade- tussen de bijna sacrosancte sfeer van het groot-seminarie en de zelfkant van de maatschappij schril kan zijn. Hij zag op dat ogenblik datgene waar voor hij twaalf jaar had gestudeerd: de mens. Opgroeiend tussen de druiven van de tuindersplaats Poeldijk in het Westland bezocht hij de broederschool in Den Haag en besloot priester te mie „De Horst" te Driebergen, een in leiding geven over het thema; voorts staan drie korte referaten op het pro gramma, te houden door deskundigen op het gebied van het onderwijs, de politiek en de kerk. Deze dagen worden gehouden in sa menwerking met de Nederlandse Kara- peerraad en de Bijbelkioskvereniging. In 1964 verscheen het boek „Chris tianity in world history", geschreven door dr. A. Th. van Leeuwen, direc teur van de stichting Kerk en Wereld te Driebergen. Op 7 en 8 januari aan staande zal op De Horst in Drieber gen een weekendconferentie worden gewijd aan dit werk, dat in 1966 in Nederlandse vertaling verscheen onder de titel „Het christendom in de we reldgeschiedenis". De conferentie, waarin dr. Van Leeu wen zelf als spreker en gesprekspart ner zal fungeren, staat open voor al len die kennis hebben genomen van dit boek, voor voor- en tegenstanders, critici en hen die de schrijver vragen willen stellen. Sommigen prezen de in het werk van dr. Van Leeuwen ont wikkelde gedachtengang en visie als een belangrijke hulp bij het verstaan van de betekenis van het christendom voor de wereld. Anderen ontpopten zich als felle tegenstanders. Allen zijn echter van mening dat het boek van groot belang is en dat de schrijver een geheel nieuwe en boeiende bijdrage heeft geleverd om klaarheid te scheppen in de discussie over het christelijk geloof en de we reld. worden. Nu is hij de junior in het priesterkorps van de parochie van de heilige Joseph aan de West-Kruiskade in Rotterdam sinds twee jaar. Hij staat tussen de jeugd, die de beat belangrijker vindt dan het geloof. Kapelaan van Paassen zegt: „Doe met ze mee. Sluit je aan. Die jongeren zijn niet zo rot als veel mensen zeg gen. Ze willen iets beleven en dat doen ze op een bepaalde manier, die anders is, maar daarom niet verkeerd. Je moet eens naar ze luisteren. Ik leid gespreksgroepen. Een jongen vraagt me een keer: „Kapelaan, wat is nu eigenlijk bidden?" Nou, daar zit je dan met een vraag van een knul van veertien jaar. En luister eens naar die jongens en meisjes van zeventien, achttien jaar, die de liefde voor elkaar in één avondje bekeken hebben. Vertel ze dan maar dat het geen liefde is, tenminste geen echte, maar eigenlief de. Na één avondje moet alles gebeu ren. En de meisjes doen het. Ze willen geen tut zijn. Er wordt iets kapotgemaakt en een teleurgesteld meisje blijft over. Vertel het ze maar, ga d'r maar voor zitten. Ze komen wel (we zitten op zijn ka mer in de pastorie. De kapelaan draagt een grijs pak, een fantasie blouse en een wit boord. Zijn bureau is afgeladen met boeken en papier. Verder staan er een bankstel, een kast en een platenspeler) als ze ver kering hebben of verloofd zijn. Je praat wel eens met zo'n stelletje over de consequenties. Ik redeneer: „Wijs ze de weg als je daarmee een kind kunt redden. Anders is het mis dadig, omdat in veel gevallen het kind de dupe is". Praten met mensen over hun pro blemen is een van de vele taken van de priester. Hij zegt: „Je kunt je lief de kwijt aan de medemens. Dat is het rijke van ons. Ik geloof dat het priesterleven kapot gaat, wanneer je geen liefde van die medemens terug ontvangt. De priester moet ook mens zijn. Is hij dat niet, dan slaat hij de plank finaal mis. Vraag: Heb je veel goede vrien den en bekenden? Antwoord: Jah maar ik kom er niet vaak; hoog stens een paar maal per jaar. Ik vind het genoeg, dat ze er zijn. Vraag: Geloof je in God? Antwoord: Jah ja, ik vind het wel een pret tig idee, zo'n klein godje ergens. De dood? Dat moet een verras sing blijven! (Neeltje Maria Min in een inter view in „Bevrijding"het blad van de P.S.P.). Het gereformeerde werelddiakonaat van Nederland gaat actief deelnemen aan hulpverlening aan slachtoffers van de oorlog in Vietnam. Een bedrag van 25.000 gulden is ter beschikking gesteld. Ook heeft het werelddiako naat aangeboden een medewerker naar Vietnam te sturen om te wor den ingezet in de kerkelijke hulp teams. De hulp geldt zowel voor Zuid als voor Noord-Vietnam. De kerkelijke hulpverlening in Viet nam wordt uitgevoerd door de „Asian Christian Service". Dit is een hulpor ganisatie van de raad van kerken in Oost-Azië. Reeds zijn honderd ton rijst ingevoerd voor uitdeling aan de hon ger lijdende vluchtelingen. Aan kinde ren en zieken werd honderd ton vlees verstrekt. Ook maken de teams slaap plaatsen voor vluchtelingen. Er zijn mensen die het celibaat ont koppeld willen zien van het priester schap. Hier in de buurt bijvoorbeeld zie je ze wel eens medelijdend achter de ramen kijken met een blik van: „Ach, waarom zij niet. Ik gun het ze zo graag." Dan moet ik eerlijkheidshalve zeg gen dat het misschien helemaal niet zo prettig voor de mens is, wanneer het celibaat zou worden ontkoppeld van het priesterschap. Het zou eerder een ongeluk voor hem zijn. De celiba tair vangt de brokstukken op van de gehuwde. Hij kan zich voor de volle honderd percent inzetten voor die an der. En hoe moet dat wanneer 'ie ge trouwd is? Op de weg van Belfort naar Langres in de Franse Vogezen in Ronchamp, ligt de wereldvermaarde bedevaarts kerk „Notre-Dame du Haut", schep ping van wijlen de wereldberoemde Zwitsers-Franse architect Le Corbu- sier. Door de eeuwen heen, al sedert de middeleeuwen, hebben pelgrims Ron champ gefrequenteerd. Zo is het nu nog. Na per auto de steile weg, die naar de kapel leidt tot een parkeer- plateau te zijn opgereden legt iede re bezoeker, bedevaartganger zo men wil, het laatste gedeelte, een steil pad met rode aarde, te voet af. Reeds in de middeleeuwen gingen hier de pelgrims bidden tot de heili ge Maagd. Een oud document vertelt dat er al in 1271 bedevaartgangers waren en misschien nog wel veel vroeger. De bedevaartkerk stond er al vele eeuwen, doch werd verschillende ma len verwoest. De oorspronkelijke kerk werd in 1913 door de bliksem getrof fen. In december van dat jaar was er al een nieuw ontwerp. De herbouw vergde dertien jaar. van 1923 tot 1936. Opnieuw werd dit bedevaartshuis ver nield, dit keer door de artillerie in 1944. In juni 1950 toonde Le Corbu- sier de eerste maquette. In oktober 1953 begonnen de werkzaamheden, op 25 juni 1955 werd de kapel ingewijd. Bij deze kapel, in gewapend beton uitgevoerd, is de architect er vanuit gegaan dat hier geen parochiekerk, doch een bedevaartskerkje moest ver rijzen dat door pelgrima individueel of in groepsverband zou kunnen wor den bezocht. Op zon- en feestdagen is er vaak een grote menigte. Van sou- venirskramen is bovenop de heuvel, waar de kapel zich bevindt, geen spra ke. Alles ademt rust en vrede. De souvenirtent ligt lager, op het al ge noemde plateau. Tweehonderd mensen kunnen plaats vinden in het schip van de kerk. In de zijkapellen kunnen groepjes van enkele tientallen pel grims samenkomen. Het grondvlak van de kapel vertoont een driehoeks- vorm. De intentie van de architect was een onverwoestbaar kerkgebouw, in de vorm van een bunker, met ven- Vanuit het felle licht in de schemer van de kapel. sters als schietgaten, dat de eeuwen kan trotseren. Wie de kapel binnengaat staart eerst onwennig door de duisternis. Eenmaal aan het gezeefde licht gewend ziet hij hoe de functionele betekenis van deze bedevaartskerk en de symboliek van het christendom hier hand aan han gaan. Of, zoals de aartsbisschop van Besangon het bij de inwijding zei: „Een wolkenkrabber van Maria aan onze christelijke wegen, ziel van een stralende stad." In de zuidelijke muur werpen tallo ze vensterluiken het spaarzame licht in de kapel. Aan de zuid-west kant bevindt zich de toren. Le Corbusier, die ook schilder en tekenaar was, heeft in het interieur schilderingen en aan wanden, plafond en torens treft men moderne plastie ken. In de kapel trekt ook het beeld van de Moeder Gods, daterende uit het begin van de 17e eeuw, de aandacht. In de moderne, korte banken kan men plaatsnemen voor een rustige over peinzing of een stil gebed. Zo is de bedevaartskapel in Ron champ een imposant monument en een treffend voorbeeld van wat Le Corbu sier vermocht. Bep Andreas Drs. Steenwinkel is met zijn gezin voor de tweede maal uitgezonden als zendingsarbeider naar West-Pakistan. Drs. Steenwinkel is al sinds enige jaren in dienst van de gereformeerde zending, eerst als sociaal-econoom op Midden-Java, daarna in West-Pa kistan. In Pakistan werkt hij deeels in dienst van de zending, deels van het algemeen diakonaal bureau van de ge reformeerde kerken. Tijdens zijn verlof heeft de heer Steenwinkel in vele plaatsen gespro ken over land en volk van West-Pa kistan. Bekend is, dat hij veel heeft gedaan voor de bestrijding van het analfabetisme. In de komende vier jaar zal hij zich vooral bezig gaan houden met re- search-werk van de Westpakistaanse raad van kerken. Dit houdt onder meer in onderzoek en advies over de opbouw van de christelijke kerk in West-Pakistan. Pakistan is op één na het grootste islamitische land ter wereld. Slechts één percent van de bevolking is chris ten. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De hervormde kerk is geen stap teruggekomen op haar in 1962 ingenomen standpunt, toen in een herderlijk schrijven van de hervormde synode een „neen" tegen de kernwapenen werd uitgesproken. Dat moet blijken uit een beschou wing in Hervormd Nederland van de hand van ds. F. H. Landsman over het pas verschenen boek „Een vuile verrader" van de legerpredi- kant ds. H. J. Diekerhof. Ds. Landsman, die per 1 mei 1967 secretaris-generaal van de hervorm de kerk wordt, schrijft dat vaker wordt beweerd, dat de hervormde kerk in 1964 in haar ajitwoord op de reacties op het herderlijk schrijven van 1962 haar eigen standpunt (het neen tegen de kernwapenen) ontrouw zou zijn ge worden. Ds. Landsman schrijft daar over in Hervormd Nederland: „Wij hebben de indruk dat de een daarin de ander napraat zonder in een nauwgezette analyse van beide ge schriften te hebben nagegaan of dit werkelijk waar is. Wij moeten onzer zijds deze bewering met gtote beslist heid tegenspreken. In 1964 is geen stap teruggedaan. Wie het antwoord van 1964 slap en dubbelzinnig vindt moet ook het geschrift van 1962 op die grond ongenoegzaam vinden. Waar staat in het geschrift van 1964 dat het hebben van of dreigen met kernwapenen niet moet worden veroordeeld en dat dit geen zonde zou zijn? Wat is dan wel met het onderscheid van hebben en houden bedoeld?", aldus ds. Lands man. Hij vervolgt: „Misschien kan dit ook ds. Diekerhof duidelijk worden als hij werkelijk serieus neemt wat hij zelf in zijn boek heeft neergeschreven. Na dat hij, terecht, heeft betoogd, dat het gebouw van de internationale politiek rust op het met onverantwoordelijke haast gelegde fundament van blokken hoogst explosieve springstof, gaat hij voort: „Dit als absoluut ondeugdelijk te veroordelen fundament moet ver vangen worden, maar het is onze el lende en onze schuld dat dat niet plot seling kan, anders ontploft de zaak in ieder geval. Dit betekent dat we van de misdaad van het dreigen, en dat is het, ons niet door één daad kunnen be vrijden. Er zal een weg gegaan worden, maar die weg kan alleen gevonden worden als ook van het dreigen gezegd wordt en duidelijk is: het kan niet en het mag niet." Ds. Landsman concludeert: „Deze nuchtere constatering kan de sleutel zijn voor een goed begrijpen van de „genuanceerdheid" van bepaalde passa ges in meergenoemde geschriften. Het komt ons voor dat Diekerhof als hij de schuld en de ellende die daarachter ligt werkelijk had verdisconteerd zelf bepaalde passages in zijn boek anders had geschreven of achterwege had ge laten." De beschuldiging van napraten klinkt wat vreemd in ds. Landsman's artikel. Vorig jaar hebben wij een boekje van prof. de Graaf en dr. Strijd bespro ken, waarin beiden ook duidelijke ver schillen tussen de twee herderlijk boodschappen constateerden. Het boek je was duidelijk ontstaan uit een gron dige vergelijkende analyse. Red. Paus Paulus de zesde heeft aange kondigd dat van 29 september tot 24 oktober en zo nodig tot latere da tum de eerste bijeenkomst van de nieuwe bisschopssynode van de r.-k, kerk in Rome zal worden gehouden. De instelling van deze synode, die de paus in het bestuur van de kerk moet bijstaan, is zoals bekend nog tijden» het tweede Vaticaanse Concilie door paus Paulus aangekondigd. Het gereformeerd zendingscentrum in Baarn heeft de miljoenste gulden voor de uitgave van kinderbijbels aan de jeugd van Indonesië en andere zen- dingslanden ontvangen. De leerlingen van de vierde klas van de Koningin Wilhelminaschool in Overveen hebben het miljoen volgemaakt. Gezamenlijk hebben zij de kinderbijbel, die met hun geld was betaald, aangeboden aan de onderwijsdeskundige van de chris telijke kerken op Midden-Java, drs. Soetjipto. In opdracht van het weekblad „Mar griet" is enkele maanden geleden een enquête gehouden waarin werd nage gaan hoe Nederlanders denken over God en geloof. De resultaten van dit onderzoek zijn gedeeltelijk in „Mar griet" gepubliceerd. Kerk en Wereld in Driebergen wijdt op 14 en 15 januari een weekend-con ferentie aan de uitkomsten van deze enquête. Aan de conferentie kan worden deel genomen door allen die in hun werk zaamheden zijn betrokken bij het vor men en het uitdragen van het beeld van de kerken. Daarbij wordt gedacht aan medewerkers van kerkelijke pers organen, radio en televisie, godsdienst leraren, vormingsleiders, vrijgestelden voor apostolair en zendingswerk, jeugdwerkleiders, sociologen in kerke lijke diensten, medewerkers van ker kelijke sociale instellingen enzovoort». De Nederlandse zendingsraad heeft besloten over te gaan tot oprichting van een audio-visueel bureau ten dien ste van alle zendingsorganen, pers, ra dio en televisie. Het is namelijk ge bleken, dat concentratie van al het materiaal, dat nu bij verschillende bu reaus verspreid ligt, voor een goede en snelle voorlichting van grote bete kenis is. De opzet zal voorlopig bescheiden zijn, om financiële redenen, maar ook om na te gaan, of dit bureau „aan slaat". Daarom heeft men ook beslo ten, het bureau voorlopig te laten „aanleunen" tegen het zendingscen trum in Baarn, dat zelf al een uitste kende audio-visuele afdeling heeft. Vooralsnog zal men zich beperken tot een fototheek. Of de werkzaamhe den van het bureau in de naaste toe komst zullen worden uitgebreid, zal afhangen van het welslagen van deze onderneming. (Het adres is: audio-vi sueel bureau van de Nederlandse zen dingsraad, per adres zendingscentrum in Baarn). A

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 18