FINISH VAN ONZE PUZZEL-MARATHON DE PIJNBANK (NIEUWE STIJL) ALS GENEESMIDDEL OPGAAF NO. 6 w. ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 Erbij EEN RUIMTEVAART-DRAMA EINDELIJK was het dan zover: op de zo veelste van een of andere maand in het jaar dit en dat werd een kunstmaan gelanceerd, broederlijk bemand door Russen en Ameri kanen. De gehele ontwikkeling van de ruimtevaart had zich in een reeks van jaren met een snel treinvaart ontplooid. De ontwikkeling van de onderlinge relaties tussen de ruimtevaart reuzen had echter een aanzienlijk lager tempo. Het gevolg was dat de historische vlucht kwam op een ogenblik, dat men al in staat was om enorme ruimteschepen te lan ceren, plaats biedend aan tientallen astro nauten. De kunstmaan, waarmee deze vlucht werd gemaakt, had een zeer eenvoudige opzet. De satelliet had de vorm van een kubus, opge bouwd uit 27 kleinere kubussen. Van deze 27 waren er 26 die dienden als verblijf voor de dertien Amerikanen en dertien Russen die de bemanning vormden. Ieder had in deze kunst maan zijn eigen verblijf. De overblijvende kubus was ingericht als centrale commando post. Harsman Va Wen cle Sbo-arhsber ~R eclclingsboot tv* melk A arde IN BIJGAANDE grote teke ning is de kunstmaan tijdens zijn vlucht in beeld gebracht. Wij vragen even uw aandacht voor het bijschrift van deze tekening, die in algemene zin de bouw en inrichting van het merkwaardige geval wel in beeld brengt. Maar geheel duidelijk is die tekening toch niet, zodat we in de kleine tekening ook nog een soort opengewerkte blauwdruk geven, waarin de drie verdie pingen van negen vertrekken „uit elkaar" zijn gehaald. De vertrek ken van de ruimtevaarders zijn gemakshalve genummerd, de centrale commandopost in het midden van de bovenste verdie ping is zwart getekend. De van 1 tot en met 26 ge nummerde vertrekken staan door middel van deuren met el kaar in verbinding. Er zijn deu ren in iedere scheidingswand tussen twee kubussen en ramen in iedere buitenwand van een kubus. Men dient goed in het oog te houden dat er deuren zijn in alle scheidingswanden, dus ook in zolderingen en vloer. Per slot van rekening gaat men in een toestand van gewichtsloosheid, zoals in een kunstmaan heerst, even makkelijk door een deur in de zolder als door een deur in een zijwand. Om enkele voorbeelden te ge ven: het vertrek nummer 3 heeft dus deuren naar de vertrekken 2, 5 en 11 en voorts drie ramen. Het vertrek nummer 16 heeft deuren naar de vertrekken 7, 13, 15, 17 en 25, doch heeft slechts één raam omdat het slechts één buiten-wand heeft. Het vertrek nummer 7 heeft daarentegen twee ramen (op de tekening de genummerde zijde en de grijze zijde) en deuren naar de ver trekken 6. 8 en 16 en naar de centrale commandopost. Wij hopen u met deze om schrijving de sduatie en con structie duidelijk te hebben kun nen maken. Wij willen u nu iets gaan vertellen over de dertien Amerikaanse en dertien Russi sche ruimtevaarders en hun lot gevallen. De Russische bemanning be stond uit een raketdeskundige, een elektro-technicus, een stra- lendeskundige, een meteoroloog, een arts, een bioloog, een fysi cus, een chemicus, een geoloog, een astronoom, een wiskundige, een tolk en een militair. Van wege de eerlijkheid bestond ook de Amerikaanse groep astronau ten uit mensen van deze dertien beroepen. De Amerikaanse arts was veel jaren ouder dan zijn Rus- siche collega als deze minstens deuren door moest om de Ame rikaanse elektro-technicus te kunnen bereiken. De Russische tolk moest min stens twee deuren door om zijn landgenoot raket-deskundige te bereiken en minstens vier deu ren om in de cabine van de Rus sische astronoom te komen. De Amerikaanse tolk en de Russische fysicus hebben beiden evenveel kinderen als het aantal deuren dat zij minstens door moeten om de commandopost te bereiken. De Rus Iwan heeft een cabine tussen de Amerikaanse raketdes kundige en een van de militairen en hij heeft zes kinderen. De Amerikaanse astronoom mocht als oudste van het gezel schap het eerst een cabine kie zen. Hij koos een vertrek met het grootste aantal ramen, zodat hij een zo ruim mogelijke blik op het heelal had. De Russische stralendeskundi- ge en de Amerikaanse geoloog hebben ieder evenveel kinderen als de Amerikaanse wiskundige en de Russische elektrotechnicus samen. Het aantal kinderen van Iwan is groter dan dat van de Amerikaanse astronoom. De jongste van het gezelschap is een Amerikaan die Charly heet en die evenveel kinderen heeft als er deuren in zijn ca bine zijn. Toen halverwege de vlucht de Russische geoloog ruzie kreeg met een van zijn huurlieden, een bioloog, verwisselde laatstge noemde van plaats met een stra- lendeskundige, hoewel hij daar een raampje bij inschoot. Het DE SCHEPPER van bijgaande boeiende illustratie heeft het niet helemaal begrepen, zoals een oplettend deskundige na enige gedegen studie wellicht zal ont dekken. Men mag het hem even wel niet euvel duiden. Bij onze opdracht, deze historische ruimtevlucht met een suggestieve tekening in beeld te brengen, hebben wij hem verteld dat het mettertijd in de ruimtevaart heel wat „huiselijker" en „gewoner" toe zal gaan dan nu. De teke naar heeft dat in zijn enthou siasme wat overdreven. Voorts hebben wij verzuimd hem tijdig een diepgaande fundamentele kennis bij te brengen omtrent verschillende aspecten van het kosmische milieu en de astrono mie, waardoor er enkele kleine foutjes in de tekening zijn ge slopen. Wij krijgen bovendien de indruk dat de tekenaar de term ruimteVAART wat al te letter lijk heeft opgevat. Deze schoonheidsfoutjes ver geve men de redactie; de teke naar treft geen blaam. principiële systeem werd daarbij gehandhaafd (zoals het van de opzet af,had gegolden) dat geen twee Amerikanen of twee Rus sen aangrenzende cabines moch ten hebben. Landgenoten die el kaar wilden bezoeken, moesten altijd minstens door één cabine van een niet-landgenoot of door de commandopost. Hetzelfde systeem gold voor twee mensen van eenzelfde be- roép: ook die mochten niet twee aangrenzende cabines bezetten. De Russische bioloog was evenveel jaren jonger dan de Amerikaanse astronoom als hij minstens deuren door moest om zijn landgenoot-militair te be reiken. De Russen hadden tot deze vlucht 52 bemande ruimtevluch- ten gemaakt, dat is evenveel minder dan de Amerikanen als het kindertal van de Rus. die evenveel dochters heeft als Iwan meer kinderen heeft dan de Amerikaanse tolk. Dit zijn allemaal bijzonderhe den, die men breedvoerig in krantenverhalen naar aanleiding -i CJ ■JJ van deze historische vlucht heeft kunnen lezen. De grote sensatie kwam ech ter op een fatale dag tijdens de vlucht: er werd groot alarm ge geven in het ruimtevaartuig. Het was voorschrift, dat alle ruimtevaarders zich onverwijld langs de kortst mogelijk route naar de commandopost moesten begeven, wanneer dit alarm signaal zou klinken. Op het fatale moment bevon den alle ruimtevaarders zich in hun eigen cabine. Wat er precies is gebeurd zal wel nooit geheel achterhaald worden. Er was geen enkele overlevende van de ramp, die het ruimtevaartuig kennelijk heeft getroffen. Onmiddellijk werd op aarde een diepgaand onderzoek inge steld door een gemengd Rus- sisch-Amerikaanse commissie. Deze kon aan de hand van de laatste berichten, die van de kunstmaan werden ontvangen nog vaststellen, dat alle ruimte vaarders zich voorbeeldig van hun opdracht hadden gekweten. Allen waren langs de kortstmo- gelijke route naar de comman dopost gegaan, en allen waren daar aangekomen. Verder is men nooit iets te weten gekomen. Onze vraag aan u is thans: door hoeveel deuren moesten de Amerikanen samen gaan en door hoeveel deuren de Russen samen om langs de kortst mogelijke route de commandopost op dat fatale moment te bereiken? DE PARIJSE DOKTER Sambucy gebruikt een soort moderne pijnbank om zijn patiënten „op te rekken" en hen daardoor, naar hij beweert, te genezen van be paalde vormen van reumatiek en andere kwalen. Bij komend pluspunt: wie aldus uitgerekt is, krimpt later niet weer in en heeft aldus enkele centimeters aan lichaamslengte gewonnen. Sommige lieden, die zich zelf te klein van stuk vinden, laten zich dan ook door dr. Sambucy behandelen om (maximaal 3 centimeter) groter te worden' Dr. SAMBUCY is zelf een ex-reuma lijder, „al van kindsbeen af", ver klaart hij. Als jongeman liet hij zich inschrijven aan de befaamde Ecole Polytechnique, die de toekomstige Franse militaire en burgerlijke leiders opleidt. Maar reeds in het eerste cur susjaar werd hij bezocht door hevige aanvallen van reumatische krampen die hem beletten, rechtop te gaan. De ziekte begon zijn lichaam te misvor men, als gevolg waarvan hij zijn stu dies moest opgeven. Vastbesloten, zijn handicap te overwinnen, ging hij medicijnen stude ren. Terzelfdertijd onderwierp hij zich aan een lange reeks van behandelin gen, massages en rekoefeningen, die langzamerhand enige verbetering in zijn toestand brachten. Hij wijdde al zijn tijd aan de studie van zijn ziekte en begon zelf oefeningen en hulpappa raten te ontwerpen, bedoeld om de rug- gegraat te strekken en aldus de ver oorzaker van de pijnen heel popu lair gezegd: de in de verdrukking ge raakte zenuwen verlichting te geven. Tenslotte, na lange jaren van moeizame studie en insparfnend wer ken aan eigen genezing, studeerde hij af als arts. Hij was nu in staat, zijn geneeswijze op haar wetenschappelijke waarde te toetsen en begon, heel voor zichtig, ook andere patiënten op zijn manier te behandelen. Vandaag de dag is dr. Samucy vol komen genezen. Hij is recht van lijf en leden als een officier van Republi keinse Garde en lijdt geen pijn meer. Hij schrijft zijn herstel toe aan de be handelingswijze die hij zelf heeft uit gedacht en die goeddeels parallel loopt aan de z.g. vertebro-therapie welke vrijwel gelijktijdig door een aantal Amerikaanse artsen ontwikkeld is. IN FEITE bestaat die therapie uit een aantal tamelijk eenvoudige strek en rekoefeningen; een samenstel dat door vele conservatieve medici als een „paardemiddel" wordt uitgekreten. Dr. Samucy geeft trouwens toe dat men bij de toepassing heel behoedzaam te werk moet gaan, omdat reeds het ge ringste forceren het middel erger kan maken dan de kwaal is. Juist en voor zichtig toegepast, beweert hij, kan men in bepaalde gevallen verlichting of ge nezing brengen bij enkele tientallen aandoeningen, waaronder zenuwpijnen in het gezicht," angina pectoris, asthma, zwangerschapslumbago, spit, de ziek te van Quincke, Abram's hartziekte, hypertensie, hernia en sommige vor men van slapeloosheid. Beweringen die wij uiteraard geheel voor rekening en verantwoording van dr. Sambucy la ten, al valt het niet te ontkennen dat hij een uitermate drukke praktijk heeft en dat vele patiënten zijn therapie (op de Jiijnbanken, hiernaast afgebeeld) blijkbaar met goed gevolg ondergaan hebben. Daarvan getuigt een bureau lade vol enthousiaste dankbetuigingen van politieagenten, winkelbedienden, beroepschauffeurs, typisten, postbe- stellers, havenarbeiders en vele ande ren. Eenvoudige gevallen kunnen trou wens, met zijn apparatuur, ook door masseurs en ander paramedisch perso neel worden behandeld (zegt Sambucy).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19