Oud en nieuw in de Londense modewereld DEZE OUD-HOLLANDSE LEKKERNIJEN VALLEN NU NOG IN DE SMAAK „Twiggy opvolgster van de „Garnaal" IBdri Hylikmaker Gelderse prol Roffioelen Saksische „bowl" lil! ZATERDAG 31 DECEMBER 196 6 Erbij 21 VADERTJE TIJD heeft zijn invloed ook laten gelden in de Londense modewereld. Het meest van allen heeft dat wel Enge- lands topmodel Jean Shrimpton onder vonden. „De garnaal", heeft haar eerste plaats moeten afstaan aan een nieuw model. Dat nieuwe model is zeventien jaar oud en heeft een hele andere, een bijna kinderlijke „look" over zich. Ze is bekend geworden met de naam Twiggy en nu is ze Londens nieuwe mode-gezicht van 1967. Lelijk eendje Succes ZE IS super-slank, eigenlijk niet meer dan een bonestaak en tamelijk lang voor een mo del; ongeveer 1.75 meter. Haar rug is wat krom, haar heupen staan naar voren. Ze is de dochter van een timmerman en spreekt met een lelijk Londens accent. In plaats van naar school gaan, heeft ze een vol geboekte agenda met afspra ken. Bij haar „sociaal-zijn" ho ren cocktailparties en bezoek jes bij adellijke personen. Haar inkomen wordt geschat op ten minste een ton per jaar. ZE IS de „fair lady" van 1967, want ze he(eft „het". Ze is het nieuwe gezicht van Lon den. Daarmee is Engelands ge zicht nummer één. Jean Shrimpton alias „de Shrimp", -op de tweede plaats gekomen. Twiggy is de handelsnaam (met patent) want eigenlijk heet ze Lesley Hornby. „Haar gezicht is fascinerend, het is het gezicht van nü", zegt Twiggy's tien jaar oudere vriendje, ontdekker, manager en medevennoot van Twiggy Enterprises Ltd.: Justin de Villeneuve. „Ik ben erin ge slaagd een Greta Garbo-image rond haar te creëren. Ik had nooit gedacht dat alles zo vlug ging", zegt Justin, een be schaafde en welbespraakte En gelse jongen die zijn generatie in kleding en haarstijl verte genwoordigt. Met Twiggy heeft hij ook zichzelf verkocht. „We werken als een team. Als grote bladen, de bekende tijdschrif ten, iets schrijven dan is het al tijd over ons beiden. In Ameri ka noemen ze me Henry Hig- gins' TWIGGY'S gezichtje is even gewoon als bijzonder. Eens, zo wil het verhaal, was ze een le lijk eendje. Justin zegt: „Je had de metamorfose moeten zien nadat ik haar haar eraf had laten knippen". Hij is daarna met haar naar de Lon dense modefotograaf Barry La- tigan gegaan en introduceerde Engelands nieuwe „gezicht": Twiggy met vriend en manager Justin. zijn vriendinnetje, dat hij nu twee jaar kent, in de mode wereld. „Ik weet hoe moeilijk dat is, want ik ben zelf model ge weest. En niet zo'n succesvol model", zegt Justin, ex-kapper, ex-beeldhouwer, ex-public re- lationsman, die ook nog eens ambities had journalist te wor den. Eigenlijk heet hij Nigel Davis, maar dat vond hij zo'n gewone naam, dat hij er zes jaar geleden Justin de Ville neuve van liet maken. Twiggy's gezicht was waar het mode-Londen om zat te springen. De Shrimp-periode liep ten einde. Jean Shrimpton pakte de zaken groter aan in de vorm van filmcontracten. Bovendien loopt haar gezicht nog mee op de voorplaten van tijdschriften. Het kortgeknipte jongenskopje van Twiggy, de grote ogen met aangeplakte wimpers en zware lijnen, de brede mond, de wat mysterieu ze uitdrukking, dat alles werd Londens nieuwe mode-gezicht. „Nu", zegt Justin, „is ze niet alleen Londens model nummer één, het meest gevraagde foto model in New York, Parijs, Milaan, Tokio, enzovoorts, maar een van de meest ge vraagde modellen van de hele wereld. Ze is het voorplaatge zicht en als zij of wij samen op de voorplaat staan vliegt de oplaag omhoog", aldus Justin. Bovendien profiteert hij mee van het financiële succes, dat geïnvesteerd werd in de n.v„ waarvan Twiggy's vader direc teur is. Zelf hebben ze een zakgeld van honderd gulden per week. Er staan contracten op stapel met Amerikaanse modehuizen, voor zover elders al niet iets is afgesloten. Er wordt Twiggy- kleding gefabriceerd en er is een (Franse) Twiggy-parfum in petto. Twiggy maakt gram mofoonplaatjes, en heeft al aanbiedingen afgeslagen. „We zitten er niet om te springen", zegt Justin. „We nemen alleen aan wat goed is. Dat is geen snobisme, want we kunnen ons het ge woon permitteren iets af te slaan. De film bijvoorbeeld: ze heeft al aanbiedingen van drie Amerikaanse maatschap pijen gehad. Eén van vierhon derdduizend gulden. Ik heb het afgeslagen want om filmster te zijn moet je talent hebben, je moet ervoor gestudeerd heb ben. En Twiggy is fotomodel". Twiggy, die een jaar geleden nog in haar roodblauwe schooluniform liep, laat het za kelijke maar aan Justin over. Voorlopig stroomt het geld bin nen, heeft Twiggy een volle agenda en gaat ze een keer per week naar Parijs voor opna men. Ze kan het zich dus ver oorloven aanbiedingen a'f te slaan Ze houdt niet erg van reizen omdat ze gauw heim wee heeft. Vandaar dat de ver re, buitenlandse reizen haar niet aantrekken. „Per slot van rekening is het nog een kind en is ze het liefst thuis bij haar vader en moe der", zegt Justin. Zijn dagelijk se zorgen zijn behalve de zakelijke erop te letten dat ze zich aan haar schema houdt, dat ze met hem luncht en dat ze om half zes ophoudt. Dan is ze vrij, op de (plezierige) uit stapjes na. En daarna gaat de kleine Pygmalion weer naar het huis van haar ouders in Noord-Londen. ALS HET JAAR zich „ten einde spoedt" hebben we de neiging om terug te kijken in het verleden. Daarom is het misschien nu wel interessant om de (keuken)klok een eindje terug te zetten en even stil te staan bij oude vergeelde recepten, die nog steeds goed zelf te maken zijn. De keuken van onze voorouders vertoonde weinig overeenkomst met de rationeel ingerichte laboratorium achtige werkruimte van de huisvrouwen van nu, die wij ,.een droomkeuken" plegen te noemen. De potten en pannen van toen hangen nu als sieraad aan de wand. Maar antiek keukengereedschap of niet, de oude lek kernijen zijn voor de 20ste-eeuwers best te realiseren. OM .TE BEGINNEN de oud-Holland se lekkernij „Hylikmaker" of „huwe lijksmaker": een koek, die door de verliefde jonkman als een soort visite kaartje aan zijn uitverkorene ter hand werd gesteld als ze samen naar de ker mis waren geweest. Zijn gevoelens werden vertolkt door een met amandelen of kandijsuiker op de koek getekend hart of een tweetal harten, aaneengesmeed. De jongen merkte al gauw hoe het met zijn kan sen gesteld was: stemden de ouders van het meisje in met haar keus, dan mocht hij samen met de familie de koek opeten. Hylikmaker 250 g zelfrijzend bakmeel, 150 g (10 eetlepels) honing, 75 g (10 eetlepels) bruine basterd suiker, 1 mespunt nootmuskaat, 1 mespunt kruidnagelpoeder, 1 theelepel kaneel, 25 g gesneden sukade, 25 g oranjesnippers, 50 g amandelen, Zout, kandijsuiker (boter of marga rine). Het zelfrijzend bakmeel met het zout, nootmuskaat, kruidnagelpoeder en kaneel mengen. De honing met de bruine basterdsuiker langzaam verwar men tot de suiker gesmolten is. Deze honingstroop door het bakmeel kneden De sukade en oranjesnippers toevoegen en het deeg even laten afkoelen. De amandelen pellen, halveren of klein- hakken of -snijden. Een bakblik dun besmeren met boter of margarine. Het deeg tot een vierkante lap van 20 bij 20 centimeter uitrollen en op het bak blik leggen. Op de koek met een mes punt 2 schuin over elkaar vallende har ten tekenen. De lijnen bedekken met de gehalveerde of gehakte amandelen en ze zacht aandrukken. De koek mid den in een matig hete oven (circa 180 graden C) in ongeveer 15 minuten bruinbakken. Na het bakken de koek laten afkoelen op een taartrooster en bestrooien met kandijsuiker. DAT ONZE grootmoeders wat zuini ger omsprongen met het voedsel dan wij in onze tijd van overvloed, is na tuurlijk geen nieuws. Zij hadden de verwerking van resten en restjes tot een ware kunst verheven. Van deze ervaring kan men gebruik maken als er wittebrood over is. Geldersche prol, een broodschotel voor 6 personen. 8 sneden (250 g) wittebrood, 100 g rozijnen, 50 g sukade, 50 g krenten sap van V2 citroen, 1 zakje vanillesuiker, 2 eieren (middelgroot), 2V2 dl melk, 10 g (1 eetlepel) suiker, 1 theelepel kaneel, paneermeel (boter of magarine). Een vuurvaste schaal dun insmeren met boter of margarine en bestrooien met paneermeel. Het overtollige pa neermeel er uit schudden. De eieren met de melk loskloppen. De sneetjes ontdoen van de korst en de bodem van de schotel bedekken met de helft van het brood, hierover de helft van het vulsel uitspreiden en de helft van het melk-eimengsel schenken. Het vulsel afdekken met brood, dit bestrooien met de rest van het vul sel en wat er aan vocht over is er over gieten. De suiker en de kaneel goed door elkaar roeren en dit meng sel over de broodschotel strooien. De broodschotel in een matig hete oven in worden. 1 uur goed warm laten DE ROFFIOEL is een met appelen en noten gevuld pasteitje, dat in de middeleeuwen en vooral voor de vas ten als „panckoeck" werd gegeten. In 1966 maken we er een goed ge vuld koekje van, dat in de frituur wordt gebakken. Het deeg moet echter de tijd hebben om te rijzen. Het frituurvet mag dus niet te heet zijn Roffioelen 30 stuks) Voor het deeg: 500 g bloem, 25 g gist, 3% dl melk, 25 g boter of margarine, 10 g (3 thee lepels) zout. Voor het vulsel: 500 g appelen, 100 g gepelde noten, 1 theelepel kaneel, 1 theelepel gemberpoeder, 25 g (3 eetlepels) poedersuiker, 1 citroen. De bloem met het zout in een kom door elkaar mengen. De melk verwar men tot ze lauw-warm is en, al roe rend, bij de gist schenken. De boter of margarine smelten. Van dat bloem, melk en gesmolten boter of margarine een glad beslag kloppen en dit nog 5 minuten doorwerken, zodat het glad en elastisch wordt. Hierna het be slag afdekken met een bord of vochtig gemaakte doek en op een matig warme plaats 1 uur laten rijzen. In deze tijd het vulsel maken. Hievoor de noten fijnhakken. De ap pelen schillen en in kleine blokjes snijden. De citroen uitpersen en het sap over de stukjes appel schenken tegen het verkleuren. Kaneel, gember poeder en poedersuiker toevoegen en alles goed door elkaar scheppen. Het gistdeeg in tweeën delen en de helften na elkaar op een met bloem bestoven tafel of aanrecht uitrollen tot een lap van 24 bij 40 cm en deze in lapjes van 8 bij 8 cm snijden. Op elk stukje een eetlepel vulsel leggen, het deeg lapje goed dichtvouwen, de randen SMaOWam vochtig maken, stevig aandrukken en ze in een matig heet frituurvet laten rijzen, gaar- en bruinbakken. De roffioelen bestrooien met poeder suiker en warm presenteren. TOT SLOT IS HIER het recept van de Saksische bowl, een drank, die al uit 400 na Christus stamt. Al» goede Germanen kortten de Saksen zich de tijd tussen Kerstmis en nieuw jaar met drinkgelagen, waarbij dit speciaal gekruide bier rijkelijk vloei de. Ook in de Middeleeuwen wist men de Saksische bowl te waarderen. De gelegenheden, waar men hem dronk, waren echter wat meer cultureel ge tint. In die dagen trokken minstre len van burcht naar burcht en zij de den hun intrede daar, waar zij door brandende kaarsen in de vensters wel kom werden geheten. Dan werd met zang en dans de bowl de feestzaal bin nengedragen. In plaats van bier kunt u met suc ces bessesap gebruiken. U kunt de bowl in glazen söhenken en hem als „bisschopswijn" op koude winteravon den presenteren. Saksische „bowl" (10 personen) 3/4 liter water. V2 1 bessesap (zonder'suiker). Vz theelepel nootmuskaat. Vz theelepel gemberpoeder. 5 kruidnagelen. 1 stukje pijpkaneel van 3 cm. 1 stukje foelie. 30 g (3 eetlepels) suiker. 3 eieren (middelgroot). Het water met de specerijen 1 uur laten trekken en het sap zeven. Het bessesap en de suiker toevoegen. In een grote verwarmde schaal de eieren opkloppen en de drank er in gedeelten bij schenken. De drank nog even verwarmen, doch niet laten koken. Tijdens het verwarmen steeds blij ven kloppen. Tenslotte deze feest- drank uitschenken en warm serveren.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 23