VAN DAG TOT DAG Bestand in Vietnam Een goed uiteinde... en een goed begin Ontvoerder wil niet trouwen Balans 1966 van Vietnam-oorlog r Mlphenaar r V. Rookrecord in VS „Anderen hebben in alles ongelijk" Missieblad meldt gruwelen in Soedan ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 3 grammofoon- Duitse zelfanalyse „Ik brak een been' Akkoord in Belgische artsenkwestie Het Siciliaanse schaakspel „Noem maar iets op. Het kan zo gek niet zijn of we hebben het". Deze zelfverzekerde woorden komen van generaal-majoor Charles Eifer. Zijn verzorgingstroepen moeten ervoor zorgen dat de 400.000 Ameri kaanse soldaten in Vietnam worden gevoed, gehuisvest, en geamuseerd. Hij geeft de volgende voorbeelden: per maand bakken we zo'n 923.354 kilogram brood, we wassen en drogen ruim drie miljoen kilo vuil goed. We zorgen elke maand voor het uitladen, opslaan en vervoer van 42.000 ton munitie". Dit voorbeeld is kenmerkend voor de oorlog in Zuidoost- Azië. Vrijwel niemand in Zuid-Vietnam spreekt bij de jaarwisseling over vrede of beëindiging van de gevechten in het nieuwe jaar. Recente be langrijke gebeurtenissen in het Vietnam-conflict waren. Betrokkenen Het is ontstellend dat de geciviliseerde en in betrekkelijke welvaart en veiligheid levende mensheid opnieuw een jaarwisse ling moet beleven in benauwende gewe tensnood over het lot van een ander deel der mensheid, wiens bestaan vol is van lijden, angst, honger en onrecht. Maar nog ontstellender is het, dat van christenen en gelovige humanisten in wat „de vrije wereld" wordt genoemd, ge vraagd wordt het nieuwe jaar in te gaan onder inspiratie van een uitspraak, af komstig van een der hoogstgeplaatsten boven hen, de Amerikaanse kardinaal Spellman, die de oprechte en gelovige burger wel als een godslastering in de oren moet klinken: „De Amerikaanse strijd in Vietnam is een strijd voor het behoud der bescha ving en de Amerikaanse soldaten zijn de soldaten van Christus." Het is niet voldoende, vast te stellen dat het Vaticaan „verlegen" is met deze uitspraak. Iedere gelovige christen zal, in de grootst mogelijke eenvoud van zijn le vensovertuiging, weten dat „soldaten van Christus" op geen enkel slagveld te vin den zijn, noch daar waar geweld en dood slag plaatshebben. Hoe kan een kerkvorst, zich opvolger van Christus apostelen noemend, de dagelijkse vernietiging van mensenlevens als een „werk Gods" prij zen? Wie ooit een voorbeeld zou willen .zien aangewezen van de zondeval, waar in het christendom zich heeft prijsgege ven aan de doeleinden van aardse mach ten, heeft er hier een. Er is zelden een bedroevender misbruik gemaakt van een confessionele verbondenheid en trouw, die grote mensenmassa's, onderdanig doet zijn aan haar religieuze leiders. Wij spreken nu niet van de politieke doeleinden, die in Vietnam moeten wor- den gediend, noch van de politieke geva ren, die door een groeiende macht van China opdoemen voor Amerika en de we reld. Wij spreken slechts van de leiding, de troost, de bemoediging en de zekerheid I die eenvoudige mensen in deze tijd mogen eisen van hun voormannen, van hun ge zagsdragers. Leugens en misleiding, zo doorzichtig en zo grof dat mensen met een eerlijke inborst er zich diep over zul len schamen, worden ten beste gegeven met een vrijmoedigheid die even sterk verbaast als ontstelt*. Onze gezagsdragers en vertegenwoordi gers hullen zich, met het oog op de ko mende verkiezingen; in de nevels van voorzichtigheid. Het afgelopen jaar heeft een duidelijke breuk in het vertrouwen van het kiezerspubliek in de meeste par tijen te zien gegeven. Er is sprake van een gezagscrisis. Er is een roep om ver andering en daadkracht. Maar bovenal is er een roep naar eerlijkheid en moed. Het is te hopen dat de kiezer zal we ten te onderscheiden, waar hij een maxi mum aan moed en eerlijkheid zal kun nen verwachten. Losse kreten van criti casters hebben hem al meer dan eens verleid, maar ook teleurgesteld. Hij moge beseffen dat niet alleen lonen en prijzen, maar ook de houding van Nederland ten opzichte van grote wereldproblemen een gewetenskwestie kan zijn. Onze buiten landse politiek heeft zich ongemoeid jaren lang in een mistige halfheid voltrokken. Ook daar zijn moed en eerlijkheid einde lijk broodnodig. Het wordt tijd dat de een voudige, duidelijke menselijkheid van ge wone mensen een factor in het beleid wordt. Hen noemt dat democratie. Het zal zaak zijn te onderscheiden, waar men die werkelijke, essentiële democratie zal kunnen verwachten. Kiezen wordt, meer dan ooit, in 1967 een kwestie van persoon lijk geweten. Het jaar 1967 zal het ongetwijfeld zeer duidelijk demonstreren: hoe eerlijker, moediger en daadkrachtiger de mannen en vrouwen aan de top zich gedragen, des te minder zal de gewone man en vrouw zich gedrongen voelen, zich op ongebrui kelijke manieren te doen gelden. ADVERTENTIE KRUISWEG 47-49 TEL.11532 De woorden van kardinaal Spellman blijven voor diens eigen rekening en ver antwoording. Zij brandmerken niet het christendom, doch de verloochenaars er van, die op onbegrijpelijk openhartige ma nier nalaten het evangelie van vrede en recht over de wereld te verbreiden, of schoon zij ertoe geroepen heten te zijn. Maar er is iets anders, dat ons allen wel degelijk raakt en met onze eigen Neder landse verantwoordelijkheid te maken heeft: Van* ieder mens afzonderlijk worden steeds dringender, ook in Nederland, moed en eerlijkheid vereist in overeenstemming met zijn eigen, persoonlijke, onaantast bare geweten. Moed om te zeggen hoe hij erover denkt, eerlijkheid om te bekennen dat hij zijn medewerking eenvoudig niet mag verlenen aan een politiek, die in strijd is met christendom en beschaving. Ontbreken ons die moed en die eerlijk heid? Zijn wij er niet zeker van of moord en vernietiging misschien toch wel nodig kunnen zijn om ons geloof en onze huma niteit te sterken en betere mensen van ons te maken? Er zullen in Nederland niet velen zijn, die niet hebben gerild van afschuw bij de gedachte aan de gedode en verminkte burgers van Vietnam, die hun eigen re gering niet gekozen hebben en gedoemd zijn te leven onder een macht die an deren onwelgevallig is. De bommen val len niet op Peking. Zij vallen op een volk, dat al jaren de lijfstraffen der wes telijke beschaving ondergaat, omdat het ja waarom? Omdat het leeft onder de schaduw van communistisch China? „De soldaten van Christus" doen een werk waartegen iéder mens van goede wil ln opstand komt, inwendig althans. Maar uitwendig bepaalt die reactie zich tot voorzichtige woorden in ons parlement, over ën weer, waaruit weinig moed en eerlijkheid blijken. Hier heeft men de reden, waarom zo nu en dan stoeten demonstranten met goed gekeurde spandoeken door onze straten trekken. Het is de moed, het is de eer lijkheid van goede mensen die dit mid del aangrijpen om althans te laten weten dat zij hun geweten niet langer het zwij gen kunnen opleggen. Maar datzelfde ge baar, diezelfde stem zouden moeten ge zien en gehoord worden in onze volks vertegenwoordiging, ook in de regerings- bank, als daar moed en eerlijkheid de di plomatie zouden overtreffen. WASHINGTON. (AP) De Amerika nen hebben dit jaar een record aantal sigaretten gerookt ondanks de waarschu wingen van de regering dat roken slecht is voor de gezondheid. Dit jaar werden 542 miljard sigaretten gerookt tegen 529 miljard verleden jaar Tien jaar geleden was dit cijfer 406.5 miljard. SAIGON (Reuter en AP) Een nieuw- aarsbestand van twee dagen in de Viet namese oorlog is vannacht ingegaan. Gisteravond hebben Amerikaanse en Zuidvietnamese strijdkrachten zich op de fensieve stellingen teruggetrokken, maar zij handhaven verkenningspatrouilles en zijn waakzaam vanuit de lucht. De Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam zijn voor twee dagen stopgezet. De schepen van de Amerikaan se zevende vloot in de Golf van Tokin hebben bevel niet tot offensieve actie over te gaan. Tien minuten nadat het bestand van 48 uur was ingegaan, brak 50 kilometer ten noorden van Saigon een gevecht uit tus sen Amerikaanse troepen en eenheden van de Vietcong. Vierduizend man verse Amerikaanse gevechtstroepen zijn kort voor het begin van het tweedaagse nieuwjaarsbestand in Zuid-Vietnam aangekomen. BONN (AFP) De Stuttgarter Zei tung trekt in een artikel over de huidige stemming in West-Duitsland een parellel tussen de republiek van Weimar en de Bondsrepubliek. Het blad merkt op dat de Duitsers van nu evenals die van de jaren twintig de mening zijn toegedaan dat „de anderen in alles ongelijk hebben". De Duitser voelt zich miskend, verra den, vernederd en uitgebannen. Hij zoekt daarom zijn toevlucht in een houding van hoogmoed en medelijden met zichzelf. De politieke thema's zijn anders dan die tij dens de republiek van Weimar, maar de melodie is gelijk gebleven," aldus het blad. Het verzet is nu gericht tegen het schuldcomplex, de ontwikkelingshulp en de invloed van de Amerikanen. LONDEN (A.P.). Een Londense moeder was enorm opgelucht, toen zij een brief van haar elf jaar oude zoon, die in Zwitserland een wintersport vakantie beleeft, helemaal uitgelezen had. Zoonlief schreef: Gisteren gin gen wij met mijnheer Wikler naar een sneeuwveldje waar hij ons zou leren skiën. Ik was niet zo goed en brak een been, maar de hemel-zij-dank was het niet een van de mijne". BRUSSEL (ANP) In België is een akkoord bereikt over de nieuwe contrac ten tussen artsen en ziekenforfdsen. De honoraria voor spreekuur en huisbezoek van de huisarts worden met tien frank verhoogd. De honoraria en de vergoeding van verplaatsingskosten van de artsen worden aan het indexcijfer gekoppeld. Het akkoord, dat is gesloten voor drie jaar, wordt van kracht als het door zestig percent van de artsen is bekrachtigd met een contract. De overeenkomst voorziet ook in een vergoeding van 540 gulden per jaar voor kosten van pensioen- en invaliditeitsver zekering van de artsen, zulks in afwach ting van een definitieve regeling van de sociale status voor de medische stand. ADVERTENTIE NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND PALERMO (AP) Na de twee jonge vrouwen die op Sicilië in opspraak kwa men doordat zij weigerden te trouwen met mannen die haar geschaakt hadden, is er nu een jonge Siciliaan die weigert te trouwen met een veertienjarig meisje dat hij de vorige maand zeven dagen bij zich hield De politie heeft de 22-jarige arbeider ontvoering en verkrachting ten laste ge legd nadat vrienden en familieleden er niet in geslaagd waren hem over te ha len het meisje te trouwen. Het is een nieuwe ontwikkeling in de strijd die wordt gevoerd tegen de oude gewoonte op het eiland om meisjes te schaken om ze daarna te kunnen trouwen. VERONA (Reuter) Een r.-k. missie vereniging in de Italiaanse stad Verona, meldt in haar mededelingenblad dat Ara bische soldaten in het zuiden van Soedan hele negerdorpen verbranden, ouden van dagen en kinderen doden en vrouwen roven voor hun harems. Een kwart mil joen vluchtelingen uit Zuid-Soedan verke ren in Oeganda, de Centraal-Afrikaanse Republiek, Kongo en Ethiopië in uiterst behoeftige omstandigheden. De paters van Verona werken al een eeuw in Soedan, waar de wrijving tussen de mohammedaanse Arabieren in het noorden en de negers in het zuiden da teert uit de tijd van de slavenhandel. Johnsons reis naar Azië in okto ber, gevolgd door de Aziatische top conferentie, waaraan de VS, de Phi- lippijnen, Nieuw-Zeeland, Australië, Thailand, Zuid-Korea en Zuid-Viet nam deelnamen. „Een conferentie waarbij 94 percent van de Aziaten niet vertegenwoordigd was" noemt het Rus sische persbureau. Tass de Manilla conferentie smalend. Bombardementen op woonhuizen van de Noordvietnamese hoofd stad Hanoi. Deze bombardementen werden beschreven door de plaats vervangend redactiechef van de „New York Times", Harrison Salisbury. Ze worden op de volgende manier door het Amerikaanse ministerie van De fensie tegengesproken: „Het is onmo gelijk schade en slachtoffers in bur gerlijke gebieden te vermijden bij aan vallen die militaire installaties als doel hebben". Het Amerikaanse weekblad „News week" publiceerde enkele maanden ge leden een overzicht van de landen, die Vietnam omringen, of op de een of andere manier bij het conflict betrok ken zijn. Australië: heeft 4500 soldaten in Vietnam. (In de toekomst zal dit getal vermoedelijk worden uitgebreid tot circa 10.000.) Amerikaanse investerin gen in Australië belopen 1.6 miljard dollar, waarmee de VS Groot-Brittan- nië hebben overvleugeld als belang rijkste bron voor buitenlands kapitaal. Birma: neutraal. Bestrijdt commu nisme in eigen land, maar heeft critiek op de Amerikaanse politiek in Viet nam. Cambodja: neutraal, critisch ge stemd ten opzichte van de Amerikaan se politiek. Het land ontving 343 mil joen dollar steun van de VS, totdat staatshoofd prins Sihanoek weigerde om meer te ontvangen. Laos: wordt geplaagd door binnen landse tegenstellingen. De helft van het land is bezet door de communis ten. President Souvanna Phoema (neu- tralistisch) zou er voor voelen Ameri kaanse soldaten in het (berg)land toe te laten. Nieuw-Zeeland: steunt de Amerika nen met een klein contingent in Viet nam. De Philippijnen: tijdens Manilla conferentie kwamerj duidelijk anti- Amerikaanse gevoelens bij een deel van de bevolking naar boven. Sinds de tweede wereldoorlog hebben de Philippijnen van de Verenigde Staten ongeveer 2 miljard dollar aan steun ontvangen. Duizend Philippino's vech ten in Vietnam naast de Amerikaan se troepen, terwijl 25.000 soldaten van de VS op de Aziatische eilandengroep in de Stille Oceaan zijn gelegerd. Thailand: in Amerikaanse bases zijn zeker 31.500 Amerikanen gelegerd. Vanuit dit land voeren vliegtuigen van de VS-luchtmacht geregeld aanvallen uit op Noord-Vietnam. Volgens welingelichte kringen in Bangkok overwegen Thailandse rege ringsleiders ernstig gevechtseenheden naar Vietnam te sturen. Zij bespraken deze kwestie op een spoedbijeenkomst, die deze week plaatsvond. Tenslotte Zuid-Vietnam zelf. Waar generaal Westmoreland aan het hoofd staat van 400.000 Amerikaanse solda ten. Waar maandelijks zo'n vijftien- tot zeventienduizend Amerikanen het land binnenstromen. Officieel zijn voor het Zuidvietna mese leger de volgende cijfers opge geven: 320.000 man parate troepen, 142.000 man militietroepen, 147.000 re gionale troepen en 32.000 onregelmati ge burgertroepen. In totaal dus 641.000 Zuidvietnamezen, die onder de wape nen zijn. Belangrijk probleem is voor het regime-Ky om de voortdurende stroom van deserties in te dammen. Per jaar zouden 90.000 Zuidvietname se recruten er de brui aan geven te gen de Vietcong te vechten. In (Je eerste negen maanden zijn volgens officiële cijfers 11.400 Zuid vietnamese soldaten gesneuveld of ver mist. De Amerikaanse en andere niet- Vietnamese troepen in Zuid-Vietnam verloren in deze periode vierduizend man. De verliezen van de Amerikanen in Vietnam zijn volgens officiële opgaven in de week voor Kerstmis aanzienlijk toegenomen. Honderdnegen militairen vonden de dood en 574 werden gewond. Hiermee kwam het aantal Amerikaan se militairen, dat sinds het begin van de strijd in Vietnam het leven verloor op 6.516. De verliezen van de Vietcong waren in deze week hoger dan daarvoor, na melijk 1038 doden en 198 krijgsgevan genen. 1 CHINA BIRMA Rangoon THAILAND^ (SIAM) CAMBODJAH 1 h MALAKKA Singapore BORNEO Zuid-Korea: ontving 6.7 miljard dol- f f) miljard lar steun van de VS meer dan enig ander Aziatisch land. In het land zijn 50.000 Amerikanen gelegerd. Veertig duizend Zuidkoreanen vechten in Zuid-Vietnam tegen de Vietcong. Het jaar 1966 is ten einde. De voor lopige balans van de oorlog werd on langs opgemaakt door Alain Clement van „Le Monde": „De totale kosten van de Vietnam-oorlog van dit jaar hebben 70 miljard gulden bedragen. Zichtbare winsten aan een terrein of anderszins: vrijwel niets. Niemand twijfelt eraan dat als de Amerikaanse macht op deze wijze gedurende vijf of tien jaar de strijd voortzet Hanoi en de Vietcong tenslotte wel zullen bui gen. De generaals van Saigon en van het Pentagon (het Amerikaanse minis terie van Defensie) houden het op deze onfeilbare superioriteit van de Ver enigde Staten. Hun berekeningen wek ken echter slechts scepsis bij zowel minister van Defensie, McNamara als bij het Witte Huis, die de Vietcong wel willen onderwerpen, maar Viet nam niet totaal willen verwoesten. De ontevredenheid in Amerika neemt toe en het ongeloof tegenover de officiële verklaringen met betrekking tot de perspectieven van het Vietnamese con flict in tot dusver weinig oppositionele persorganen wordt met de dag ster ker". Gas. Volgens het .Noordvietnamese pers- bureau hebben Amerikaanse vliegtuigen op 16 december gasgranaten uitgewor pen boven verscheidene delen van het Zuidvietnamese dorp Dom Thoean waardoor een aantal burgers werd aan getast Velen van hen zijn vrijwel on middellijk gestorven. Bezoek. Sinds 1954 hebben ongeveer vier miljoen mensen uit meer dan vijftig lan den een bezoek gebracht aan de Wart- burg, waar Maarten Luther de bijbel in het Duits vertaalde. Ontslag. De regering van Argentinië heeft haar ontslag ingediend om het staats hoofd, generaal Ongania, in de gelegen heid te stellen het kabinet te reorga niseren. Lerena President Lübke van de Duitse Bondsrepubliek heeft verklaard, dat de Duitsers weer moeten leren op eigen be nen te staan en dat zij het nemen van beslissingen niet aan anderen moeten overlaten. Overval. Bewapend met vuurwapens heeft een groep mannen een politiebureau in noorden van Lesotho aangevallen, een marconist gewond en de politié-radio vernield. Moorden. In Ceylon zijn dit jaar 678 moor den gepleegd, een record. Het mes was het meest gebruikte moordwapën. Re volvers en ijzeren staven zijn ook ge bruikt. Held. In Detroit is op 78-jarige leeftijd overleden William S. Brittain, een held uit de eerste wereldoorlog. Brittain heeft alleen twee Duitse officieren en 94 man met een grote hoeveelheid gewe ren en ammunitie gevangen genomen. Hij had na die actie negentig kogel- gatep in zijn tuniek. Stroom. De Brusselse binnenstad is het toneel geweest van enorme verkeersop stoppingen door het uitvallen van de elektriciteit. Op kruispunten liep het verkeer volledig vast. In het onder grondse centraal station moesten de reizigers hun weg in het donker zoeken. Palestina. Jordanië wil met spoed een Arabische topconferentie ter bespreking van alle aspecten van het Palestijnse vraagstuk. Het zou die conferentie graag in Jordanië houden. Het Jordaan se persbureau meldt dat het ministerie van Buitenlandse Zaken er een nota over heeft gezonden aan de secretaris generaal van de Arabische Liga, Abdel- Chalek Hassoena.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3