Problemen bij hyacintenteelt worden terdege onderzocht TAXI 6200 1 Electronische Ford registreert gedrag van automobilist wiel NIEUWE WINTERBAND NIEUWS IN HET KORT Laatste groentenveiling in '66 verliep bijzonder rustig Oud-Katholieke parochie tijdelijk in Bethlehemkerk Op zoek naar de motorstoring Aantal parkeerovertredingen zal wellicht toenemen Een half percent werd afgekeurd Goede prijzen voor de bloemen Ingelaste treinstop 0. J. RADEMAKERS Nieuwjaarsinstuif Kennemerstaten Reactie ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 Gunstiger Benoemingen Gemeentebibliotheek Velsen EXPERIMENT IN AMERIKA Achterin de Galaxie de elektronische apparatuur. Een speciale afdeling van de Amerikaanse Fordfabrieken houdt zich thans bezig in het kader van de toenemende aandacht die autofabrikanten aan de veiligheid schenken met een onderzoek naar de gedragingen van de automobilist. Men is tot het inzicht gekomen, dat het ontwerpen van nieuwe wagens gepaard moet gaan met enige ken nis van de psychologische behoeften en fy sieke begrenzingen van de bestuurder. Rambler in modern pah De nieuwe Rambler Renault voor 1967 heeft een moderner uiterlijk gekregen. De wagen die nu is uitgerust met een gescheiden remcircuit, heeft overeenkomstig de Amerikaanse veilig heidseisen een schokabsorberende stuurkolom. Het interieur is gecapitoneerd. De zes cilinder motor (overvierkant) levert nu met een inhoud van 3,8 liter, een vermogen van 155 pk bij 4.400 t.p.m. Topsnelheid; ongeveer 160 kilometer per uur. (Van onze medewerker bloembollen cultuur) De hyacintenkwekers hebben donder dag 29 december een aantal wetenschap pelijke onderzoekers van het Laborato rium Bloembollen Onderzoek en de Rijks- tuinbouw voorlichtingsdienst, die onder voorzitterschap van professor Schenk een forum vormden, horen vertellen over het onderzoek. Ze hebben kunnen leren, dat de problemen in deze cultuur terdege worden onderzocht, soms langs andere wegen dan vroeger, om bestrijdingen te vinden. Vast staat, dat al het weten schappelijke onderzoek niets uitricht als de producenten niet nauwkeurig werken. Beslissend is het vakmanschap. Dit is vooral dit jaar gebleken, toen men een aantal bedrijven nauwkeuriger is gaan bekijken in de periode van de schuurbe- handeling. Er zijn veel fouten gevonden. De bestrijding van het virusziek, alleen mogelijk op het veld, is dusdanig, dat dc directeur van de Bloembollenkeurings- dienst, ir. H. v. Os, kon meedelen, dat slechts een half percent van het areaal moest worden afgekeurd. In 1962 was dat nog vier percent. De voorzitter van de vereniging, de heer C. M. Driehuizen, had oudergewoon te weer een volle zaal, donderdagmiddag in Treslong Hillegom, tegenover zich Hij bekende, dat zijn visie verleden jaar op een te groot aanbod door de feiten werd achterhaald. De oogst was niet best en de verkoop wel, waardoor weinig bollen overschoten. De prijzen liggen nu hoger dan verleden jaar om deze tijd. Hij raad de de kwekers echter niet te lang op de bollen „te blijven zitten", want bij hoge prijzen kan de export niet gemakkelijk verkopen. Als de oogst tien percent beter zou zijn dan verleden jaar moet deze al vijftien miljoen bollen meer wegwerken. De vereniging heeft verleden jaar hy- acintebollen naar de Sovjet Unie gezon den. Ze hebben prachtig gebloeid in de parken. Men hoopt nog steeds op een goede handel met deze vroeger zo goede afnemer. Het huishoudelijke gedeelte leverde zo als gebruikelijk, weinig moeilijkheden op. ADVERTENTIE DAG en NACHT Tourritten en zittend ziekenvervoer RIJNSTRAAT 91 - IJMUIDEN-O. Telefoon 6200 - 6285 Niemand had bezwaar tegen een over schot op de rekening, de heren Ed van Zanten, Jac. Penning en W. Prins kre gen de bestuurszetels van de heren Drie huizen, Faase en Th. Roozen toegewezen. De heer v. Os vertelde weer over de keuring in het afgelopen jaar. Alles zag er wat gunstiger uit, maar dat kon ko men, doordat men zo'n goede gelegen heid had om minder goede partijen hya cinten op te ruimen in het zogenoemde „abnormaal". Er waren slechts 6000 manden onverkocht gebleven. De rondvraag leverde de zoveelste vraag over de kwestie van de teeltver gunning. De heer Ravensbergen zei, dat er een lek is gekomen, omdat iedere bloembollenteler met bloemisterijvergun ning net zo veel kan telen als hij wil als hij tenminste een beetje teeltrecht heeft. Wie controleert wat hij voor de broeierij gebruikt en wat voor de handel? De heer Driehuizen zei, dat het bestuur al een brief hierover aan het Produkt- schap had gezonden. Het Forum, waarin zitting hadden de heren Saaltink, van Veen, de Rooy, Van Os, Hoogeterp, en Langeveld onder lei ding van professor Schenk, behandelde onkruidbestrijding. Volgens de heer de Rooy kan men heel voorizichtig gaan proberen met Alinuron voor opkomst de hardnekkigste onkruiden te doden. Men kan met dit langwerkende middel bij voorbeeld ook het klein kruiskruid te lijf gaan. De heer Saaltink heeft het geelziek nader bestudeerd. Men meent in het vak, al vele jaren, dit te kunnen bestrijden met het verspuiten van sublimaat. Dr. Saaltink gelooft er nu ook wel in. want met een oplossing van een tiende percent elke week te verspuiten, werd de aantas ting zeer goed bestreden. De zaak is nog niet rond De heer Langeveld besprak het heet- stoken. Er is hoegenaamd geen nieuws over te vertellen, alleen dit, de inrijvloer voldoet even goed als welke andere me thode ook. Men moet echter wel vakman zijn en goede schuren hebben om welke methode dan ook met succes uit te voe ren. Met thermometers, die twee tot ze ven graden Celsius afwijken, begint met zelfs in de allerbeste schuur niets. Het probleem van de rotkoppen kan een kwestie zijn van een te hoge tem peratuur aan het eind van de bewaarpe riode of in de kuil. Dit euvel zal men binnenkort kunnen voorkomen, als men op het Laboratorium meer zekerheid heeft over de gedragingen van de bloe men in de bol. De laatste veilingdag van het jaar 1966 is aan de groentenveiling Kennemerland nog al rustig verlopen. Naast wat glas- andijvie bestond de aanvoer grotendeels uit winterprodukten waarvoor redelijke belangstelling was. De andijvie kwam tot een prijs van goed 85 cent per kilo, de aanvoeren worden nu kleiner. Waspeen ging weg voor een prijs tus sen de 12 en 36 cent per kilo, geen hoge prijs voor deze tijd van het jaar. Ook het witlof deed het jaar traag uitgeleide en kwam zelfs niet eens meer boven een gulden per kilo, nadat in het begin der week nog royaal boven deze prijs was betaald. Prei liep door het zachte weer ook al terug in prijs en ging nu tot 43 cent per kilo. Spruiten hielden goed prijs, vooral de geschoonde partijen, waarvoor tot 1,50 per kilo werd betaald. Toen koning Winter in het begin van De oud-katholieke parochie van de H. Engelmundus te IJmuiden zal na 1 ja nuari 1967 tijdelijk haar kerkgebouw moeten verlaten, doordat de kerkverwar- ming thans dient te worden vernieuwd. Wegens de omschakeling op aardgas in het begin van januari zal de oude kerk- verwarming onbruikbaar worden, waar door een geheel nieuwe verwarmingsin stallatie moet worden aangebracht. Het is niet mogelijk gebleken deze ver andering tijdig bedrijfsklaar te maken, omdat de nieuwe installatie is ingepast in de eerste fase van de restauratie van de Engelmunduskerk. Deze fase omvat on der andere een wijziging van de altaar opstelling, waaraan later wordt toege voegd de entree, die zal worden voorzien van toiletten en garderobe. Het kerkbestuur heeft in verband met de komende verwarmingswerkzaamhe den, die nogal ingrijpend zullen zijn, moe ien uitzien naar een ander gebouw. Het is verheugend, dat dit onderkomen is ge vonden in de gastvrij aangeboden kerk ruimte van de Nederlands Hervormde Bethlehemkerk aan de Radarstraat in IJmuiden-West. In verband hiermee zal de gebruikelij ke vroegmis op zondag tijdelijk komen te vervallen, terwijl de hoogmis in plaats van tien uur, nu 's morgens om negen uur wordt gehouden en de vespers 's mid dags om vijf uur. De nieuwe regeling gaat in met ingang van 2 januari, zodat op zondag 8 januari vojy de eerste maal de kerkdiensten van de oud-katholieke gemeente in de nieuwe omgeving zullen plaatsvinden. Het kerkbestuur van de H. Engelmun- dusparochie der oud-katholieke kerk heeft tot koorleider benoemd de heer A. J. W. de Nooy uit Haarlem. De heer De Nooy ontving zijn muzikale scholing aan het conservatorium te Tilburg en volgt Hoewel er geen officieel aangekon digde stopplaats voor treinen tussen Velsen-Zeeweg en Driehuis Westerveld in het spoorboekje staat vermeld, meen de gistermiddag een wagenbestuurder van de N.S. hierop eens een uitzonde ring te moeten maken. Een personen trein, die uit de richting IJ muiden kwam, stopte, nadat hij het perron Velsen-Zeeweg was gepasseerd halver wege Driehuis Westerveld, om een pas sagier, een jongeman, uit te laten stappen. Hierna zette de trein zich weer in beweging om even verder bij de officiële stopplaats halt te houden. De jongeman stapte haastig over de spoorbaan en verdween in de aan de spoorlijn gelegen tuin van zijn woning. in zijn nieuwe functie de heer Joh. Tol op, die in januari 1966 afscheid nam als directeur van het zangkoor. Gedurende het afgelopen jaar heeft de heer A. J. Gouda naast zijn taak als organist de dirigentfunctie van het kerkkoor op zich genomen. Voorts is tot assistent-kerkbestuurslid in de Engelmundusparochie aangesteld de heer S. van Herle te IJmuiden, wiens taak voornamelijk zal liggen in de sector van het financieel beleid in samenwer king met de huidige penningmeesters. Nieuwe aanwinsten van de gemeente bibliotheek in Velsen zijn de volgende boeken Nederlandse en vertaalde romans en novellen: De Boer, Het koningsvolk; Ca meron, Alleen de dappere; Dard, Schur ken gaan naar de hel; Harris, S.O.S. van de Pool; Lofts, Huis in de maalstroom; Lynx, Koning der dieven; Mishima, Na het banket; Nord, Bezet gebied; Price, De beminnelijke vreemdeling; Queen, Met rode letters; Raes, Een faun met kille horentjes; Schneck, De nachtportier; Stout, Zelfs in de beste families; Tolstoj, De Kreutzer sonate; Walschap, Alter ego; Wibberley, De muis die naar de maan ging; Van Zomeren, Terloops te water Elling, De specialiteit van het huis; Piey- re de Mandiargues, Het zwarte schaap; Eros op sandalen. Buitenlandse romans: Bagley, Wyatt's hurricane; Duncan, My friends from Cairnton; Ford, The liberation of Lord Byron Jones; Harrington, Which the jus tice, which the chief; Maclnnes, The double image; Rutherford, The creeping flesh; Durrieu, La fête intermittente; Si- menon, Le confessionnal. Studieboeken: Hillenius, Oefeningen voor een derde oog; Roscam Abbing, Be roepsethiek; Toornvliet, Dit is uw leven Inayat Khan, De alchemie van het ge luk; Brown, Psychologie van de beïnvloe ding; Europa unita; Beknopt overzicht van de werkzaamheden betreffende de verkiezing; Deakin en Storry, Richard Sorge; Gregory, Visuele waarneming Egleson, Ouders zonder partner; Jackson en Moore, Leven in het heelal; Börner, Welke steen is dat; De Beer. Atlas van de evolutie; De apen; Hazenberg, Vet zucht; Levie, Kunstmatige inseminatie bij de mens; Drake, De slanke lijn; Tickner, Tickner's aristocratie op vier benen Bracken, Het kijk-hoe-kwiek-ik-huis houd-boek; Werner, Kleurenpracht in het aquarium; Jendritzki, Vakboek voor de moderne horlogemaker; Tv en fm anten nes; Bouvy, Kerkelijke kunst dl. 2; Henri de Toulouse-Lautrec; Photography year book 1967; Baaren en Schubad. De stoel in de historie; Prieberg, Mozaïek der mo derne muziek; De Beauvoir, Memoires Gijsen, Kroniek der poëzie; Ten Brink en Busken Huet, Brieven aan de uitgever van het tijdschrift Nederland 1873-1886; de week even om de hoek kwam kijken ging direct de boerenkoolprijs tot 45 cent per kilo omhoog, maar vrijdag bij zacht weer werd er tot een kwartje per kilo voor betaald. Rode en groene kool noteer den van 7 tot 19 cent per kilo. De winter peen liep een paar cent per kilo uit tot 19 cent per kilo. Voor de uien lagen de prijzen tussen de 27 en 36 cent per kilo. Selderykndllen blijven nogal vast, op een prflis tussen de 15 en 37 cent per stuk staan. De noteringen waren vrijdag: andijvie 38-83, waspeen 12-36, witlof 81-98. prei 15-43, spruiten 47-150, boerenkool 18-25 rode kool 7-16, groene kool 7-18, peen 8-19, uien 27-36, selderyknollen 15-37. Leek het er in het begin van de week op, dat de bloemenprijzen zouden dalen, later herstelde de markt zich weer en kon alles de gehele week goed verkocht worden tegen beste prijzen. Het is nu volkomen voorjaar aan de veiling en dagelijks komen er zo rond 150 karren met bolbloemen voor de vei- lingklok, welke hoeveelheid voor meer dan de helft door de export gekocht wordt. Maar ook de binnenlandse afne mers zitten niet stil. Woensdag was de koperstribune totaal uitverkocht en wer den er ruim 40 roepnummers afgegeven. Bij de bolbloemen lagen de prijzen gunstig, de Apeldoorn kwam de gehele week tussen de 2.50 en 3.20 per bos, de soort Lustige Witwe ging rond ƒ1.60 per bos. Kortom alle tulpen lagen verder rond ƒ1.50 per bos. Hyacinten waren niet zo duur als in de kerstweek maar nu gaat de kwaliteit ook mee spreken. Er werd van 15 tot 53 cent per stuk voor betaald. Narcissen gingen vlot weg. Soorten als Carlton kwamen tot 1,35 per bos, Golden Har vest ging tot 1.60 per bos en de Helios lag rond de ƒ1. Irissen lopen in prijs terug. Kon men vorige week voor de Wedgewood tot 2.50 per bos betalen, nu lagen de prijzen tussen de 1.60 en 2 per bos. Anjers waren goed te verkopen tot 51 cent per stuk, ook de rozen, ger- bera's en fresia's gingen grif weg. De aanvoer van blauwe druifjes was niet zo groot; met prijzen tot 50 cent per bosje. De aanvoer van potplanten is niet zo groot, toch was er weer veel vraag, met daarbij redelijke prijzen. Door de Kennemerstaten wordt zon dagavond 1 januari in het Statenhuis aan de Velserweg in Beverwijk een nieuwjaarsinstuif gehouden, waarvoor een aantrekkelijk programma is samen gesteld. Zo is er gelegenheid tot dansen op muziek van de „Band Openbare Werken", afgewisseld met enige at tractieve wedstrijden, zoals auto-racen en geweer- en pistoolschieten. Hier voor is een aantal aardige prijzen be schikbaar gesteld. In tegenstelling tot andere door Kennemerstaten georgani seerde ontspanningsavonden is deze nieuwjaarsinstuif hoofdzakelijk voor de leden toegankelijk. ADVERTENTIE GARAGE L. v. d. LEDEN Scheldestraat 13-17 DAG en NACHT Atlas zusammengestellt von deutschen Autoren; Lorca, Dichter in New York MClelland, Boomslag; Woolley, Opgravin gen die geschiedenis maakten; Von Schramm. Opstand der generaals; Ste wart, Soldaten sterven niet; Prinses Mar griet foto-album; Halliday, Geïllustreer de geschiedenis van Engeland: Last, De tweede dageraad van Japan; Turkije. nnnnnnnnonnnfyin-wwawaai Een probleem dat in de loop van dit onderzoek opgelost moest worden, was allereerst het vinden van een manier waarop reacties van chauffeurs omgezet konden worden in bepaalde maatstaven waarmee verder werken mogelijk was. In samenwerking met psychologen hebben technici van Ford een nieuwe test- en meetapparatuur voor de in dustrie ontworpen die werd ingebouwd in een seriewagen van de Galaxie-modellen. De ruimte die vroeger de achterbank in beslag nam, is in deze auto die de naam elektro-hydraulische Ford heeft meegekregen geheel gevuld met de elektronische apparatuur, waarmee het mogelijk is de rijeigenschappen van de wagen ingrijpend te veranderen. Nu eens zal de auto zich gedragen als een zware, onderstuurde vracht auto, de andere keer lijkt het of de bestuurder in een sportwagen rondrijdt. Bovendien is het mogelijk de bestuurder het gevoel te geven of het stuur losjes in de handen ligt, terwijl het volgende moment de voorwielen naar links draaien ais hij het stuur naar rechts draait. Door middel van elektro-hydraulische kleppen in het mechanische verbindingssysteem tussen stuur en voor wielen werd het mogelijk deze vreemdsoortige reacties van de wagen op te roepen. Het belangrijkste is echter de wijze waarop de bestuur der de onverwachte gedragingen van de wagen opvangt. Zijn reacties worden nauwkeurig geregistreerd en door middel van een computer zal men te weten kunnen komen welke technische eigenschappen aan een wagen moeten worden meegegeven, om de toekomstige bestuurder zo vertrouwd mogelijk met zijn auto te maken. Deze elektro-hydraulische wagen is nog een experiment. Technici en ontwerpers zijn er echter van overtuigd dat zij op deze manier belangrijke aanwijzingen zullen krijgen. VANDAAG: MOTOR WEIGERT TE STARTEN. WAT KUNNEN DE OORZAKEN ZIJN? Accu leeg, slechte kabels (of verbindingen); con dens op elektrische delen; defect in stroomver- deler- of condensator; contactpunten hebben ver keerde afstand, of zijn vervuild. CARBURATOR: lege tank; filter, benzinepomp of benzineleiding verstopt, sproeier verstopt. MECHANISCHE STORINGEN: startmotor, contact of relais kapot; lekke koppakking. De Nederlandse automobilisten geven jaarlijks ongeveer zeseneenhalf miljoen gulden uit aan parkeerovertredingen; dat komt neer op veertig gulden per automobilist. Dit blijkt uit een onlangs ingesteld onderzoek waarbij als ver wachting werd uitgesproken, dat het aantal parkeerover tredingen ongetwijfeld zal toenemen. Immers de behoefte aan parkeerruimte wordt steeds groter, en de beschikbare ruimte neemt niet of nauwelijks toe. Enkele cijfers kunnen het voorgaande duidelijker il lustreren dan veel woorden; in de eerste negen maanden van dit jaar werden in dertien steden waarin een derde deel van de Nederlandse bevolking leeft 175.000 over tredingen geregistreerd; 35.000 voor parkeerschijven, 40.000 voor parkeermeters en 100.000 voor foutief par keren bij stof?- of wachtverboden. Voor politiemensen zal het nauwelijks nieuws zijn, ais hier wordt gezegd, dat er in een blauwe zone (waar dus parkeerschijven worden gebruikt) meer overtredingen worden geregistreerd, dan bij parkeermeters. j—« Hoofdcommissaris van politie in Haarlem, de heer A. L. de Boer, heeft eens gezegd, dat er van de parkeermeter „een krachtiger werking uitgaat, zodat de automobilist meer op zijn tellen past". Amsterdam spant wat parkeerovertredingen betreft de kroon; in deze stad werden de laatste twee jaar meer parkeerovertredingen geconstateerd dan in de steden Den Haag, Rotterdam en Utrecht samen. Een van de redenen kan wellicht zijn, dat de hoofdstad in de zomermaanden (wanneer ook de meeste overtredingen worden geregi streerd) een massaal bezoek van toeristen krijgt, die zich niet nauwlettend aan de parkeergeboden houden. Op de Nederlandse markt is een nieuwe zogenoemde winter- band uitgekomen, die door de fabriek (Vredestein) M en S 187 is gedoopt. Deze band, die uiter aard slechts in de winter kan worden gebruikt, beperkt het slipgevaar en ver groot de tractie in sneeuw en op be ijzelde wegen. Op droge wegen behoudt de band volgens de fabriek j rijn goede wegligging Bovendien claimt de fabriek dat deze band geruislozer is dan andere winter handen en een aan zienlijk kortere rem weg heeft. In de band zijn uitsparin gen aangebracht, waarin de leverancier spikes kan be vestigen. Gaat men M- en S-banden gebruiken, dan dienen ten minste de twee aangedreven wielen zo'n band te bezitten. Gebruikt men banden met spikes, dan is het noodzakelijk alle wielen van dergelijke banden te voorzien. Bij het gebruik van winterhanden zijn er enige punten waarop men moet letten; de banden dienen een hogere spanning te hebben dan „normale" banden (circa 3 lbs hoger) en winterhanden hebben een zekere inrijperiode nodig. Driehonderd kilometer is daarvoor ruim voldoende. Zijn de banden uitgerust met spikes, dan moet een al te hoge snelheid (meer dan 120 km per uur) worden ver meden. wmmKim. Chrysler Benelux n.v. zal met ingang van deze maand de merken Humber, Hillman, Sunbeam gaan distribueren. Dit is een gevolg van het feit, dat Chrysler en Rootes Mo tors besloten tot een gezamenlijke afzet in de Benelux. In het Amsterdamse RAI-gebouw zal van 27 januari tot en met 5 februari de Caravan RAI 1967 worden gehouden. Tachtig standhouders zullen onder het motto „Vrij dan de caravan" een keuze tonen uit de in totaal 60.000 caravans die Nederland telt. Begin deze maand is van de band in de Volkswagen- fabriek in Wolfsburg de vijf miljoenste Volkswagen ge lopen. De VW 1300 was bestemd voor ons land. w

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7