Nieuwe ontwikkeling in conflict Fondsen adviseren verzekerden artsennota's niet te betalen HET WEER Grootste kunstroof van alle tijden gepleegd in een Brits museum N ieuwjaarsbad Spellman zingt toontje lager morris Congres vraagt verklaring van Soekarno van „Nj Twee broers spoorloos Haarlems ingenieur vindt oppompbare nylondam uit Superslagerij De SJmand Priesteropleiding in Amsterdam Griekse zeeman neergestoken Anders dan kaarten Veel wind Donderdag demonstratie voor waterschappen m x mmgp; 'V>' Drie werken van Rembrandt, drie van Rubens, een van Gerard Dou en een van Elsheimer ontvreemd* ORIGINELE SCHOUDER KARBONADE SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK VARKENSKLUIVEN r LAMSVACHT JASJES Het woord is aan Na 1 september: Warmond dicht Het allereerste reklamefilmpje van vanavond is zorg dat u het niet'mist: 1e net 52e JAARGANG NUMMER 52 MAANDAG 2 JANUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 5-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mjje '/.V De 23-jarige Franse actrice Sylvia Pascal wenst haar bewonderaars „Gelukkig Nieuwjaar" op haar eigen manier. Weer eens iets anders dan kaarten (Van onze correspondent) GROESBEEK Petrus Gerardus Ker sten (33 jaar) en Johannes Kersten (35 jaar) uit Groesbeek verlieten zaterdag 10 december hun ouderlijke woning om in Nijmegen een café te bezoeken. Het onge huwde tweetal keerde het café tegen half elf de rug toe en is sindsdien spoorloos. Over de raadselachtige verdwijning van de broers is nog niets met zekerheid te zeggen. De Groesbeekse politie veron derstelt dat de mannen zijn verdronken in de Waal. W eerrapporten 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee 5 Uit stad en omgeving5, 7 Sport 5,12,13 Ferdinand 6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Topsy 8 Feuilleton 9 Beeldverhalen9 Radio en tv 11 Kunst11 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk vrij krachtige tot harde wind tussen west en noordwest, later matige tot krachtige wind tussen noordwest en noord. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) Er dreigen nieuwe verwikkelingen bij de moeilijkheden tussen zieken fondsen en huisartsen over de artsen honoraria. Zoals men weet beschou wen de huisartsen het contract tussen hen en de ziekenfondsen als afgedaan en dienen de ziekenfondsleden bij doktersbezoek de rekening zelf te voldoen. Twentse ziekenfondsen echter hebben zaterdag in een adver tentie hun leden aangeraden bij huis artsbezoek deze in geen geval con tant te betalen, doch een rekening te vragen. De ziekenfondsen blijven bereid om aan alle artsen die dat willen een individueel contract aan te bieden voor de betaling op vaste jaarbasis voor de verplicht ver zekerden. Zeker is, dat in Den Haag al le huisdokters die in vaste dienst zijn van het ziekenfonds De Volharding, nor maal onder contract'blijven. Ook in Am sterdam en Rotterdam zijn vele artsen die het bestuur niet zullen volgen. Voor Utrecht en omstreken is de situatie on duidelijk. Het feit dat de huisartsen voor die pa- tienten die niet kunnen betalen de alge mene bijstandswet te hulp willen roepen acht voorzitter voor de fondsen de heer Hendriks anno 1967 een schandaal. Ove rigens staat in de richtlijnen die de dok ters van hun bestuur hebben ontvangen, dat het aan iedere arts zelf is te bepa len, voor welke consults en visites hij wel of niet betaald wil worden. Aan die tarieven mag hij individueel niet veran deren. Een gedeelte van de hulpverlening aan minder draagkrachtigen mag de arts echter wel naar eigen inzicht „ver geten te noteren". De ziekenfondsen zeiden zaterdag te hopen, dat de prijsbeschikking en het zo genaamde restitutiebedrag voor de zie kenfondsen precies even hoog zullen zijn. In dat geval namelijk blijft ter verstrek- Aan de pas benoemde hoofdingenieur directeur van de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland, ir. J. C. Buijze in Haarlem, is octrooi verleend voor de door hem ontworpen nylon schulpstuw, die als beweegbare waterkering in zeer korte tijd een poldervaart of kanaal kan af dammen als de erbij liggende dijk door breekt. De stuw zal in belangrijke boe zemwateren in Noord-Holland worden aangebracht, met name in de ringvaart van de Haarlemmermeer. Deze boezemwateren worden door de stuw in vakken verdeeld, waardoor laag gelegen gebieden, die door bemaling wor den droog gehouden voor overstroming kunnen worden gevrijwaard. De waterkering is dezer dagen in het riviertje het Gein onder Amsterdam ge demonstreerd voor vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat, andere Provinciale Waterstaten, het waterloopkundig labora torium in Delft en enkele gemeenten. Donderdagmiddag 5 januari omstreeks twee uur volgt een demonstratie voor waterschappen. Het principe van de vinding van de Haarlemse ingenieur berust op het oppom pen met water van een nylon lichaam dat dan als dam gaat fungeren. Wanneer de stuw niet in gebruik is, ligt het nylon doek opgevouwen in een stalen doos op de bodem van de vaart. Na gebruik kan het nylon lichaam namelijk worden leegge zogen, waardoor het doek als het ware in zijn schulp kruipt. Harde kleppen behoe den het nylondoek dan tegen beschadiging door scheepsankers en in het water ge gooide voorwerpen. king van huisartsenhulp voor de ver plicht verzekerde even duur als voorheen. De verzekerden kunnen dan hun hele dok tersrekening declareren aan hun zieken fonds. Lopen die bedragen niet gelijk, dan is daarmee een eigen risico voor de verzekerde ingevoerd. Hij zal dan per consult en per visite zelf een bedragje moeten bijbetalen. De ziekenfondsen menen, dat dat op dit moment nog zeker niet mag gebeu ren, omdat het probleem van het eigen risico als principekwestie bij de zieken fondsraad nog in studie is. De fondsen zouden het volstrekt onaanvaardbaar achten, als ten gevolge van de handelwij ze van de huisartsen zo maar een eigen risico uit de lucht zou komen vallen, en dat nog wel in de belangrijke sector van de gezondheidszorg. De enige handelwij ze van de patiënt, waarmee hij dan zijn opgedrongen eigen risico kan afwijzen, bestaat hieruit, dat hij weigert zijn dok ter meer te betalen dan hij van zijn zie kenfonds terugkrijgt. De heer Hendriks acht dit een acceptabele mogelijkheid en vindt dat de verzekerde op dat punt dan volledig in zijn of haar recht zou staan. Het is nog geheel onzeker, of alle art sen in het land de vrijdagavond doorge- stemde breuk met de ziekenfondsen ook in praktijk zullen brengen. A T-vS "V" fS v' P. !kkh' al. Jhlï ïr (Van onze correspondent) LONDEN In de nacht van vrij dag op zaterdag is in Zuid-Londen de grootste kunstroof aller tijden ge pleegd. Op geraffineerde wijze is een dief binnengedrongen in de eenzaam in een prachtig parklandschap gele gen Dulwich Art Gallery, en haalde drie Rembrandts, drie werken van Rubens, een Gerard Dou en een Els heimer, die in hetzelfde vertrek hin gen, op vakkundige wijze van de wand en ontkwam ongemerkt. De waarde van de kunstbuit wordt op een waarde tussen 15 en 25 miljoen gulden geschat. De gestolen werken zijn: Rembrandt: „Portret van Jacob de Gheyn" (ook bekend als „Portret van een jongeman") op houten paneel „Meisje aan het raam" en een „Portret van Titus". Rubens: „Drie nymfen met de hoorn Ondanks het koude weer op zondag 1 januari 1967 lieten ook ditmaal de leden van de Haarlemse zwemverenigihg „Njord" zich niet weerhouden om bij Zandvoort het traditionele „Nieuwjaars- bad" in zee te nemen. Vijf dames en vijftien heren gingen er te water, terwijl vele toeschouwers, diep in de kragen van hun winterjassen gedo ken, toekeken. Het zeewater was nauwe lijks vier graden, maar de zwemmers zeiden „Het viel erg mee, alleen de bo venlucht was koud". •sV „v.-,-: des overvloeds", „De heilige Barbara" en „De drie Gratiën" alle op houten panelen Gerard Dou: „Dame aan het spinet", op houten paneel Adam Elsheimer: „Susanna en de ou derlingen", op koperen paneel. Enkele schilderijen werden uit de lijs ten gesneden, andere werden compleet meegenomen. De afmetingen zijn zodanig dat ze gemakkelijk onder de arm kunnen worden gedragen. Zaterdag kreeg de secretaris van de Royal Academy een anoniem telefoontje waarbij een losgeld een miljoen gulden werd geëist, gekoppeld aan het dreige ment dat indien daaraan niet werd vol daan de schilderijen zouden worden ver brand. Daarna kwamen honderden tele foontjes binnen met eisen om een losgeld. Het is wel zeker dat vele opbellers een grap hebben willen uithalen. De politie houdt rekening met de mogelijkheid dat de schilderstukken zijn ontvreemd door een rijke zonderling, omdat deze over bekende werken onmogelijk kunnen wor den verkocht. De inbreker(s?) de politie heeft nog geen idee hoe groot de bende was klom met behulp van een huishoudtrapje over de muur welke het complex om geeft en verschafte zich toegang tot het museum door een weinig gebruikte, van ijzerbeslag voorziene eikehouten zijdeur. Deze deur was met door middel van een elektrisch alarmsysteem verbonden met Scotland Yard, maar de inbreker wist deze hindernis te ontgaan, door een smal houten paneel van 30 x 60 cm linkson der in de deur, weg te breken. Zijkanten van de deur konden het alarmsysteem in werking stellen. De dief was uitste kend met de inwendige situatie op de hoogte. Het in 1626 opgerichte museum, een voorloper van het Britse rijksmuseum de National Gallery op Trafalgar Square in Londen, behoort tot de jongenskostschool Dulwich College. Het gebouwencomplex bevindt zich in het hart van de nog on gerepte omgeving van Dulwich village, omringd door lanen en sportvelden. Om het grote verkeer te weren bestaat daar nog steeds een wegtol. Het is er 's nachts doodstil. Bij de toegang van het museum hing zaterdag de mededeling: „Tot onze spijt is het museum vandaag niet geopend. Onze verontschuldigingen voor mogelijk ongemak voor u." Het museum bevat een onschatbare verzameling van driehonderd schilderijen en is vooral beroemd wegens zijn Neder landse en Vlaamse meesters: drie Rem brandts (alle gestolen), elf werken van Rubens, een Hobbema en tien Albert Cuyps. De meeste van de gestolen wer ken waren sinds 1811 in het bezit van het museum. Vier jaar geleden kon een po ging om Rembrandts „Jacob de Gheyn" te stelen door een suppoost worden verijdeld. Hij zag het paneel in een zijvertrek zonder lijst op de grond liggen. Toen hij nader bij kwam renden twee jongemannen weg. Tot nu toe is men in Groot-Brittannië nooit gezwicht voor de eis tot betaling' van losgeld. Dit werd ook geëist voor Goya's portret van de Hertog van Wel- 'ington, dat vijf jaar geleden uit de Na tional Gallery werd gestolen, drie weken radat dit voor 1,4 miljoen gulden door het museum was aangekocht. De dief kon er niets mee uitrichten en bracht het vier jaar later naar een bagagedepot waar het ongeschonden werd aangetroffen. „Meisje bij een raam" van Rem brandt is het waardevolste schilderij dat uit het Dulwich-museum bij Londen werd ontvreemd. TOKIO (AP) Kardinaal Spellman is op het ogenblik in Japan. Hij heeft oude jaarsavond in Taipeh, de hoofdstad van Formosa, een mis opgedragen. Volgens het KNP is hij daar teruggekomen van zijn geruchtmakende rede voor de Amerikaan se strijdkrachten in Vietnam. Daarin zei hij, onder andere, dat de Amerikaanse soldaten in Vietnam strijden om de be schaving te verdedigen en dat zij tot de totale overwinning zullen vechten. In Taipeh zou hij gezegd hebben: „Paus Paulus heeft ons gevraagd voor de vrede te bidden. Ik ben er zeker van dat wij dit allemaal doen. Ik kom uit Vietnam, waar ik vele tragedies, gewonden en doden heb gezien. God weet dat ik, zoals gij allen bid dat de geest van de communisten wordt verlicht en dat zij eens door mede lijden bewogen zich rond de vredestafel zullen zetten, zodat allen die in de ver schrikkelijke tragedie van een nutteloze oorlog verwikkeld zijn, wederom vrede zullen krijgen," aldus het Katholiek Na aonaal Persbureau. ADVERTENTIES per 500 gram 20&f» 250 gram 1.98 3 pond j 1.00 N. RES - PLEIN 1945 no 53 Barteijorisstraat - Haarlem - Tel. 15352 Leidsesiraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 Amsterdam G. de Maupassant: Sommige mensen trekken bij de vraag: Kent u Parijs? een gezicht alsof ze in een verrukkelijke bonbon bijten. DJAKARTA (Reuter en AP) Het Indonesische congres heeft bekendge maakt, dat president Soekarno een ver klaring zal moeten afleggen over de rol die hij speelde bij de mislukte communis tische staatsgreep van oktober 1964. De secretaris-generaal van het con gres, luitenant-kolonel Abdoelkadir Be- har, verklaarde dat Soekarno zijn rol bij de staatsgreep zal moeten toelichten. President Soekarno verklaarde dit weekeinde nadrukkelijk dat hij zich niet door zijn politieke tegenstanders het zwij gen zal laten opleggen, maar dat hij po litieke uitspraken zal doen, „telkens wan neer mijn geweten mij hiertoe dwingt". „Sommigen hebben mij gevraagd om te zwijgen en geen redevoeringen meer te houden. Maar dat kan ik niet. Want ik ben geboren en ik leefde in de Indonesi sche revolutie. Mijn gehele wezen wordt door deze revolutie geïnspireerd", aldus Soekarno, die zich de grote leider van de revolutie noemde. Een aantal Fransen, aldus onze corres pondent in Brussel, heeft een beroep ga* daan op president Soekarno en de Indo nesische regering gratie te verlenen aan de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio. De brief is onder anderen getekend door Jean Rostand, ver scheidene Nobel-prijswinnaars, zoals de professoren Jacob en Kastler en door de befaamde acteur en regisseur Jean-Louis Barrault. (Van onze redacteur geestelijk leven) De priesterstudenten uit de bisdomir Haarlem en Utrecht gaan met ingang a 1 september studeren in Amsterdam, ht geen de sluiting betekent van het groot seminarie in Warmond. Op de Keizersgracht in Amsterdam is het vroegere AVRO-gebouw aangekocht ten behoeve van de priesteropleiding. De studenten zullen worden gehuisvest in kleine units van vijftien a twintig man. Er zijn verschillende redenen voor deze ontwikkeling. Aan de opleiding in een stedelijk centrum wordt de voorkeur ge geven boven die in kleine dorpjes, maar ook is de ontwikkeling in de hand gewerkt door een streven de enorme versplinte ring in de opleidingen tegen te gaan. In Amsterdam zullen dan ook zes a zeven congregaties hun opleiding gaan samen voegen met de opleiding van aanstaan de „wereldheren". Dit betekent niet al leen een groot financieel voordeel, maar bovendien kan hierdoor het aantal hoog leraren worden verminderd. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Tijdens een ruzie op de morgen van nieuwjaarsdag in een café in de omgeving van het Willemsplein te Rotterdam is de 34-jarige zeeman G.Tsa- ovsidis uit Griekenland, met een mes neergestoken. De man, van wie een der longen werd geraakt, is ernstig gewond naar het Dijk- zigt-ziekenhuis gebracht, waar dadelijk operatief werd ingegrepen. Het levensge vaar was gisteravond nog niet geweken. Aan de hand van een door getuigen ver strekt signalement kon de verdachte 's middags op de Nieuwe Binnenweg wor den aangehouden. Het was een 29-jarige Nederlandse zeeman, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1