Communiqué van LHV-bestuur Artsen zullen zich verzetten elke prijsbeschikking Actie om individueel met fondsen in zee te gaan tegen Generaal b.d. -87 jaar oud- Reynders overleden HET WEER Prof. Geyl gecremeerd Botsingen bij Sloterdijk ontwrichten treinverkeer Ambtenaren krijgen 4 pet G. Jongejans is terug Tweede Kamer houdt eerste „hearing" morris mjman Stafchef tot vlak voor Duitse inval Terreur in Jordanië en Saoedie-Arabië Invasie-legertje in VS onderschept Bezwaren tegen de Bogaers-heffing Inbreker hield zich aan voorschrift Haagse politie heeft 2600 man extra nodig op 10 januari ,ikid Bolletje/' 52e JAARGANG NUMMER 53 DINSDAG 3 JANUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Weerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 6 Kunst6' Feuilleton7 Beeldverhalen7 Ferdinand8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Topsy10 Sport 11 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Plaatselijk lichte vorst Niet gelukkig Het woord is aan voor opstand in Haiti Nieuw „verbalenbeleid pagina 7 ZANDBERGEN n.EDT-T v/h BUTTER Deste KENNEMERLAAN 43 - TEL. 4310 CAMEL - TWEEDJASSEN m ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME te, IJmuider Courant Directeur: Mr. H. C. van der Mye (Van onze correspondent) UTRECHT. De Landelijke Huis artsenvereniging (LHV) is blijkens een gisteravond uitgegeven communi qué van plan, iedere vorm van prij- zenbeschikking met kracht en tot in hoogste instantie te bestrijden. In ziekenfonds- en vakbondskringen wordt gerekend op een prijsbeschik- king ten aanzien van de artsentarie ven. Deze dreigen met ingang van volgende week maandagmorgen sterk de hoogte in te gaan als gevolg van de breuk tussen de landelijke huis artsenvereniging en de ziekenfond sen. De huisartsen willen af van de vaste ziekenfondsbetaling per jaar voor de acht miljoen verplicht ver zekerden en daarvoor in de plaats per verrichting betaald worden. Ofschoon het centraal bestuur van de Nederlandse huisartsen een expresse- L.H.V. er tot de beslissende vergadering jj. vrijdag vrijwel in slaagde, de ver deeldheid te bezweren, begint het in de gelederen van de huisartsen nu te gisten. Dr. J. A. de Jong, voorzitter van de af deling Amsterdam van de L.H.V. heeft zijn functie neergelegd uit protest tegen de handelwijze van het centrale bestuur. Hij is het niet eens met de afwijzing van de regeringsvoorstellen. Er is een groeiende actie gaande, om de huisartsen ertoe te brengen, nu indi viduele contracten met de ziekenfondsen aan te gaan. 50 Amsterdamse pro-zieken fonds dokters stuurden gisteren alle 4600 DEN HAAG Generaal b.d. I. H. Reynders is op oudejaarsdag in de leeftijd van 87 jaar overleden. Hij was één van de weinige viersterren-generaals die ons land telde en is in de bijna 27 jaar dat hij pensioen genoot bij zijn tijdgenoten in de herinnering gebleven, omdat hij enke le maanden voor de Duitse inval in ons land na een geruchtmakend conflict met de regering zijn functies van chef van de generale staf en opperbevelhebber van land- en zeemacht neerlegde. Generaal Reynders was ridder in de or de van de Nederlandse Leeuw, ridder in de orde van Oranje-Nassau, drager van het ereteken voor langdurige dienst als officier met het cijfer veertig en drager van het grootkruis in de kroonorde van België. De teraardebestelling is vandaag in stilte geschied. Uit de vele interviews, die de generaal tijdens zijn „b.d.-periode", ondanks een afwerende houding zijnerzijds, werden af genomen, komt hij vooral naar voren als de man die geen rancunes kende, ook al had men hem in februari 1940 voor de keus gesteld: ontslag nemen of krijgen. Overtuigd als hij was van de Duit se voornemens ons land binnen te vallen achtte de generaal onze verdedigingsmaat regelen onvoldoende, onze wapens ver ouderd en de politieke instelling van de regering te weifelmoedig. Ruim vijf jaar streed hij met alle kracht die in hem was voor verbeteringen, maar toen de regering tenslotte toch naar neu- traliteitsgedacbten bleef overhellen en de minister van Defensie Dijxhoorn boudweg de portefeuillekwestie stelde („die vent eruit of ik") trok de generaal, geheel overeenkomstig zijn sterke Groningse na tuur, de consequenties. Hij meende niet langer de verantwoordelijkheid voor 's lands verdediging te kunnen dragen en nam ontslag. Op 6 februari 1940 beëindig de hij een carrière, die in 1896 op de Ko ninklijke Militaire Academie was begon nen. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele sneeuw- of hagelbuien. Ma tige, aan de kust aanvankelijk nog krachtige noordwestelijke wind. Vannacht in het binnenland plaat selijk lichte vorst. Morgen onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Generaal Reynders brief, waarin op die mogelijkheid werd gewezen. Van de zijde van de L.H.V. wordt wel toegegeven, dat er onder de artsen in het hele land ongerustheid be staat over de afloop van het conflict. Men wijst er echter op, dat de 50 Amsterdam se artsen slechts een klein vormen van de ruim 400 hoofdstedelijke, die wel ach ter het centraal bestuur staan. De zieken fondsen menen dat de verdeeldheid pro en contra individiiele contracten zich pas in volle omvang zal aftekenen, als de mi nisters van sociale zaken (Veldkamp) en economische zaken (Bakker) hun maatre gelen hebben bekend gemaakt. Dan pas kan blijken, wat voor de artsen het voor deligste ij: wel of niet met de fondsen doorwerken. De ziekenfondsen krijgen reeds verzoe ken om inlichtingen van huisartsen, die individuele contracten overwegen. Het wachten is uiteindelijk op de ministeriële beslissing, die echter nog wel enkele da gen op zich kan laten wachten. Eerst zou den deze zwaarwegende kwesties in de ministerraad behandeld moeten worden. Of die voor de gebruikelijke vrijdagse vergadering nog bijeen komt, is niet be kend. Wel hebben de ziekenfondsen minis ter Veldkamp telefonisch om spoed ge vraagd, omdat de fondsen anders bij de voorbereidingen van de nieuwe admint stratie in tijdnood geraken. Vandaag is in stilte gecremeerd de za terdagochtend in Utrecht op 79-jarige leeftijd overleden historicus prof. dr. P. C. A. Geyl, oud-hoogleraar aan de Utrechtse universiteit. Prof. Geyl was een der grootste histo rici van Nederland. Hij verwierf verschei dene onderscheidingen en ere-doctoraten in binnen- en buitenland en dwong alom respect af door zijn originaliteit en ener gie. Bijzonder veel werken zijn van zijn hand verschenen met als hoogtepunt de „Geschiedenis van de Nederlandse stam". Bekend was prof. Geyl ook door zijn acti viteiten voor de Vlaamse beweging en de debatten met de Engelse historicus Toyn- bee. (Vervolg op pagina 6) Vandaag brengt de Landelijke Huisart senvereniging in verscheidene dagbladen een „verklaring", waarin wordt gesugge reerd dat de minister het volkomen in de hand heeft, hoeveel de patiënten van hun doktersrekening aan het ziekenfonds kunnen declareren. In feite is de minister echter gebonden aan de beschikbare fi nanciële middelen der fondsen, die er al les behalve rooskleurig voorstaan. De ver hoging van de ziekenfondspremie van 5,8 tot 6,6 percent laat slechts ruimte voor een bescheiden verhoging van het dokters honorariu. Ook de becijfering van de on kosten, die de artsen maken, is uiterst discutabel en behoeft niet gezien te wor den als de absolute waarheid. De adverten tie is gisteren opgesteld door de voorzit ter en de vice-voorzitter van de L.H.V., buiten medeweten van de rest van het be stuur. De bestuursleden, die belast zijn met de public relations tussen L.H.V. en publiek, zijn met deze annonce alles be halve gelukkig, zo verklaarden zij r- desgevraagd. BEIROET (Libanon) (AP) Troepen houden de wacht voor regeringsgebouwen in Jordanië. In de hoofdstad Amman zijn vlak achter elkaar zeker tien bomaansla gen geplaatst. In Saoedie Arabië is een terroristenbende opgerold. Bomaanslagen in de twee landen dui den op toegenomen activiteit van terroris ten tegen de Jordaanse koning Hoessein en de Saoedisch-Arabische koning Feisal, de twee gematigde monarchen in de Arabi sche wereld Rabindranath Tagore: De wijze waarschuwt mij dat het leven slechts een dauwdruppel is op een lotusblad. De kraanwagen werd door een uit Haarlem komende trein geheel ver nield en ongeveer 500 meter mee gesleurd. In de vanochtend gehouden vergade ring der centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken met de personeelsdelegatie is geen overeen stemming bereikt over de salarismaatre gelen in 1967 voor het overheidspersoneel. De ambtenarenorganisaties hadden, echter uitgaande van het trendbeleid, geen bezwaar tegen het voorstel van het kabinet om met ingang van 1 januari 1967 de salarissen te verhogen met vier per cent en ingaande 1 juli 1967 opnieuw met anderhalf percent. Ook was er geen be zwaar tegen de aanpassing van de mi nimumlonen aan de voor het bedrijfsle ven geldende bedragen van 126 met in gang van 1 januari 1967 en 128 met in gang van 1 juli 1967. KEY WEST (Reuter) De autoritei ten in de Amerikaanse staat Florida heb ben gisteravond op een strand bij Key West honderd Latijnsamerikaanse „com mando's" gearresteerd. Volgens één van hen was men van plan Haiji binnen te vallen. Vijftig andere leden van de groep lukte het per schip te ontvluchten voordat zij door de Amerikaanse douane gegrepen konden worden. De mannen zouden zwaar bewapend zijn. Met hulp van ontevredenen op Haiti hoopten de opstandelingen de dictator van Haiti, Frangois Duvalier, ten val te bren gen. Het treinverkeer tussen Haarlem en Amsterdam is vanaf vanmorgen half negen geheel gestagneerd geweest tenge volge van het ontsporen van een trein nabij het station Sloterdijk. Met 48 bus sen werden de reizigers tussen het station Haarlem en het Centraal Station in Am sterdam vervoerd. De trein ontspoorde tengevolge van een botsing met een kraanwagen van de Amsterdamse politie, waarmee men bezig was een personen auto te bergen, die een half uur eerder tegen een andere trein was gebotst. Bij geen van beide botsingen heeft zich persoonlijk letsel voorgedaan. De mate riële schade is echter aanzienlijk. Een begin van brand in de trein, die op de kraanwagen botste, kon in de kiem wor den gesmoord. Op de plaats van het on geluk waren vrij spoedig de ongevallen wagens van de Nederlandse Spoorwegen aanwezig en is meteen met het opruimen van de ravage begonnen. Twee maanden geleden is het treinver keer op dit traject geruime tijd gestag neerd geweest door de treinontsporing bij Halfweg. Daarbij werden toen enkele rei zigers licht gewond. Bij de Nederlandse Spoorwegen dacht men omstreeks twee uur vanmiddag het baanvak vrij te heb ben, waardoor de treinenloop kon. wor den hervat. (Vervolg op pagina 5) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De heffingen op woningwethuren voor huurders met een inkomen boven de 12.750 gulden die minister Bogaers nog heeft voor gesteld, vormen het onderwerp van de „hearing" welke woensdag door een bijzondere commissie uit de Tweede Kamer wordt gehouden. Het is de eerste keer in de parlementaire geschiedenis van ons land, dat een dergelijke „hearing" in het openhaar plaatsheeft, conform het nieuwe re glement van Orde van de Kamer. De Nationale Woningraad, het Katho liek Instituut voor Volkshuisvesting, het Verbond van Chdstelijke Woningbouw verenigingen en de vereniging „Ons Lim burg", zullen op deze bijeenkomst door de Kamer-commissie, die met de voorbe reiding van de behandeling van het wets ontwerp is belast, worden gehoord. Zij hebben gevraagd, hun bezwaren kenbaar te mogen maken, nu het wetsontwerp door het kabinet-Zijlstra is overgenomen. Het voorstel wordt door hen gezien als een eenzijdige huurbelasting, die naar hun mening de doorstroming eerder beperkt dan ten goede komt. De heffingen variëren van 260 gulden tot 910 gulden per jaar, naar gelang de hoogte van het inkomen. De heer G. J. Jongejans, de uitge- gearriveerd. De foto toont het weer- wezen zaagelastigde van Nederland zien met zijn echtgenote. Zie voor in China, is vanmorgen op Schiphol de verklaringen van de heer Jonge jans pagina 2. ADVERTENTIES WOENSDAG GEHAKTDAG 500 gram gehakt 1.78 100 gram boterhammenworst 39 ct 500 gram riblappen 2.98 Barteljorifüraat - Haarlem - Tel. 15S52 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 SS 96 Amsterdam Bij een inbraak in een melkinrich ting in Venlo heeft een dief gevolg gegeven aan het voorschrift op een bord bij de ingang van het gebouw dat bij in- en uitgaan de tijden via een klok op een kaart geregistreerd moeten worden. De inbreker deed dit, zodat de politie precies weet, hoe laat de inbraak gebeurde en hoe lang de dader erover deed. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De hoofdcommissaris van politie in Den Haag, J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, heeft op de hu welijksdag van prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven, 10 januari, ongeveer 2600 man versterking nodig. Hij deed hiertoe een verzoek aan de burgemees ter, die via de commissaris der koningin in Zuid-Holland van de minister van Binnenlandse Zaken 1300 man rijkspolitie kreeg toegewezen. De andere 1300 man zal hij trachten te recruteren uit ge- meenteorpsen in geheel Nederland. ADVERTENTIES Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 15758

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1