„Chinese volk heeft van de hele affaire vrijwel niets geweten" Demonstratie bij zijn vertrek uit Peking was niet tegen hem gericht Rotterdamse politie door demonstrant aangeklaagd Amersfoortse jongen door lichteffecten bewusteloos voor Haarlem en de IJmond en uw matras G.J. JONGE JANS IN NEDERLAND TERUG Wethouder voor driekwart geld mag niet Eerste sneeuw De Limburgsche Kolenhandel Zittenblijven kost de schatkist 400 miljoen V erbroedering Holland boog niet voor China Doden in het verkeer Geredden Subsidies voor toeristische infrastructuur Verkeersbord met een doodskop Dr. A. Oosterhuis overleden Kouder IJ Haarlems mafrassenhuis DINSDAG 3 JANUARI 1967 Commando-instructeur krijgt zes maanden voor mishandeling SUPERBE ANTRACIET de ideale brandstof in het ideale zakje Wegens mishandeling op oudejaarsdag Haarlem Ielsen-IJmuiden Beverwijk (bekend verzetsstrijder) w wzw w zw w (Van onze correspondent) SCHIPHOL. De Nederlandse zaak gelastigde in China, de heer G. J. Jonge jans, is vanmorgen om kwart voor acht op Schiphol aangekomen. In een ijzige kou omarmde hij aan de voet van de vliegtuigtrap zijn vrouw en kinderen. Namens het ministerie van Buitenlandse Zaken werd de heer Jongejans verwel komd door de chef van het protocol, ba ron J. Gevers, de chef van de Directie Buitenlandse Dienst, mr. J. Kist en de waarnemend chef van de Directie Azië, drs. J. Klaus. In een korte persconferentie vertelde de heer Jongejans vrijwel hetzelfde wat hij in Hongkong reeds aan verslaggevers had meegedeeld. Het gijzelaarschap noemde hij zeer ongebruikelijk. „Er is vrijwel geen voorbeeld van". Hij vond Peking een plezierige post. „Je bent er meer beperkt in je bewegings vrijheid dan elders, maar politiek is het zeer interessant. Ik had graag mijn dienst van twee jaar uitgediend". De heer Jongejans verwachtte dat de diplomatieke betrekkingen tussen Neder land en China nu weer voortgezet zullen worden als vóór zijn gijzeling. Aan de affaire met de acht lastechnici en de dood na ontvoering uit het zieken huis van een negende was voor Peking geen eer te behalen. In de van overheids wege geleide Chinese pers is aan de zaak dan ook nauwelijks aandacht besteed. Of het Chinese volk heeft geweten, dat de regering van Mao Tse Toeng hem als „onderpand" voor de acht lastechnici vasthield, kon de heer Jongejans niet zeggen. Hijzelf had er in de Chinese kran ten niets over gelezen. De heer Jongejans zette nog een mis verstand recht. Uit Peking is naar ons De ruim 25.000 zielen tellende gemeen te Barneveld Hèefi sinds begin september van het vorig jaar vier wethouders, die sinds gisteren ook ieder de volle wedde genieten. Toen de raad moest beslissen over het wel of niet instellen van een vierde wet houderszetel was het vooral de fractie voorzitter van de Boerenpartij, de heer E. C. van Beek, die hiermee alleen ak koord wilde gaan, als de vier wethouders de wedden van drie zouden krijgen. Deze kostenbesparende maatregel werd in stemming gebracht en met vijf tegen twee stemmen aangenomen. Al gingen bijna alle raadsleden akkoord met de vermindering van de wedden, Ge deputeerde Staten van Gelderland konden zich niet met de gang van zaken vereni gen. Het verzoek van de raad kon niet worden toegestaan, zodat de wethouders een nieuwjaarsvoordeel hebben van ruim drieduizend gulden. Op de woensdag te houden raadsvergadering zal het niet toe wijzen van de bestedingsbeperking punt van uitvoerige bespreking worden. BREDA Een 24-jarige instructeur van de commando's uit Roosendaal kon «o goed boksen dat hij op 8 september in Etten de portier van de glaswolfa- briek Iso Verbei met enkele slagen in het ziekenhuis sloeg. Daar overleed de por tier door een hartziekte. Tussen deze dood en de zware mishan deling bestond geen duidelijk oorzakelijk verband, maar de Roosendaler moest zich maandag wel voor de Bredase rechtbank verantwoorden wegens mishandeling met voorbedachten rade. De verdachte was, naar hij meende, door de schuld van de portier in het erts- bedrijf ontslagen. Na op de kermis in Roosendaal het nodige bier te hebben ge dronken was hij op 8 september per bus naar Etten gegaan om wraak te nemen. Hij sloeg er ineens op los. De portier brak enkele halswervels en werd verlamd naar een ziekenhuis gebracht. Zowel de officier van justitie, mr. J. Peijnenburg, als de rechtbank achtten de voorbedachten rade bewezen. De eis luidde acht maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De straf werd, omdat de verdachte toch wel gunstig bekend staat en graag beroepsmilitair wil worden, wat na een hogere straf dan zes maanden niet meer mogelijk is, door de rechtbank be paald op zes maanden. In de provincies Groningen en Noord- Drente komen plaatselijk gladde wegge deelten voor tengevolge van lichte sneeuw val. De natte sneeuw, die elders in het land valt, veroorzaakt geen hinder voor het verkeer. ADVERTENTIE Brouwersvaart 106 - Haarlem - Tel. 10748 land het bericht overgeseind, dat Rode Gardisten bij zijn vertrek aanhalingen uit de werken van Mao Tse Toeng hadden geciteerd. Maar dat betrof helemaal geen demonstratie tegen hem. „In China zijn dit soort kleine voorstellingen schering en inslag op stations en vliegvelden, waar mensen afscheid van elkaar nemen of elkaar ontmoeten. Het spreekkoor bij mijn vertrek was beslist op iets anders gericht, want van Chinese zijde wilde men van mijn vertrek zeker geen ophef maken. Integendeel, er was hun alles aan ge legen dat geluidloos te laten verlopen. Het zittenblijven op lagere scholen, ULO- scholen en scholen voor middelbaar on derwijs kost de Nederlandse schatkist ruim vierhonderd miljoen gulden per jaar. Dit meldt het Nederlands Katho liek Vakverbond in zijn blad „Ruim zicht". Veertig percent van de leerlingen der lagere scholen blijft een- of tweemaal zitten. Bij het VHMO moet 24 percent van de leerlingen de eerste klas over doen, en slechts 52 percent van de jon gens en 53 percent van de meisjes haalt het einddiploma: van de jongens maar 21 percent zonder gedoubleerd te heb ben en van de meisjes 27 percent. Het rendement van de ULO is 50 percent. Van de geslaagden haalt 17 percent het eind diploma zonder een of meer keren te zijn blijven zitten. Creoolse en Hirtdostaanse Surina- mers hebben gisteravond op de lucht haven Schiphol een feest van ver broedering gevierd. Aanleiding was de aankomst van premier Pengele leider van de 'Creolen, en Staten- voorzitter Lachman, leider van de Hindostanen, die elkaar na jaren van politieke tegenstand gevonden hebben nu een herziening van het kiesrecht in Suriname een feit is geworden. Het feest was georga niseerd door het Surinaams sociaal genootschap „Uit de tropen". Op muziek van enkele leden van een orkestje van de Surinaamse jonge ren vereniging uit Den Haag maakte premier Pengel met een van de bloemenmeisjes en enkele anderen een dansje. Max Woiski, die met zijn orkest zou optreden, maar door con tractuele verplichtingen zijn musici niet vrij had kunnen maken, bood premier Pengel en de heer Lachman een juist verschenen langspeelplaat van zijn orkest aan. Misschien waren de gardisten wel aan het repeteren voor de terugkomst van de acht lestechnici uit Nederland", aldus de heer Jongejans. Toen de acht Chinezen met het vliegtuig van Aeroflot in Moskou waren geland, kreeg de heer Jongejans te horen dat hij mocht vertrekken. BONN Onder het opschrift „Die moedige Hollanders" zingt een in de Westduitse hoofdstad verschijnend dag blad, de „Bonner Rundschau" 'n lofzang op ons land, onze politiek en ons rechts gevoel naar aanleiding van de zaak van de acht Chinese lastechnici, die, zo schrijft de „Rundschau" bewonderend, „onze justitie inspireerde tot wat in dit geval in elke rechtstaat behoort te geschieden: geen getuigen laten weg reizen zonder hun getuigenis te hebben geregistreerd". Zo iets mag, schrijft het blad, niet verloren gaan in de berichtgeving over het nieuwjaarsnieuws. „Eindelijk gaven de Chinezen toe. Het kleine Holland had zich volgens het beginsel, dat wat recht is recht moet blijven, voor het reusachtige China niet gebogen. Het heeft gezegevierd en met deze dappere houding kunnen wij onze naburen slechts van harte gelukwensen". De 21-jarige assistent-analist Ernst Ver haar uit Rotterdam heeft bij de officier van justitie een klacht ingediend wegens mishandeling door de Rotterdamse politie. In een brief aan de officier zegt de heer Verhaar dat hij op oudejaarsdag, na een anti-Vietnamdemonstratie, op het hoofd bureau van politie na een hevige kaak slag even bewusteloos is geweest. Ver volgens zou hij tegen een bank zijn ge smeten en aan zijn haren zijn voortge sleept. De demonstrant vraagt een straf vervolging tegen de schuldige politie-amb- tenaren. Ernst Verhaar zegt in zijn brief aan de officier van justitie dat hij vrijwillig is meegegaan voor het opmaken van proces-verbaal (er was geen vergunning voor de demonstratie verkregen). In de hal van het bureau zou hij tussen een dichte haag van agenten in voorwaartse richting zijn gestompt en daarbij over een paar traptreden tegen een deur zijn gevallen. Volgens de leerling-analist hoor de hij een agent roepen „laat die deur los". Hij kreeg daarop, aldus het relaas in de brief, een stomp tegen de kaak, die 'n korte bewusteloosheid veroorzaakt zou hebben. Van de deur naar een bank zou hij verder aan zijn haren zijn voortge sleept. Het bureau persvoorlichting van de Rotterdamse politie heeft op vragen mee gedeeld, dat een hoofdinspecteur en een adjudant, die in de hal van het politiebu reau aanwezig waren, geen mishande lingen hebben geconstateerd. Op de provinciale weg Uden-Veghel is een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 77-jarige A. van Santvoord uit Veghel om het leven is gekomen. De man stak met zijn fiets aan de hand de provinciale weg over, toen een militaire colonne passeer de. Hij werd door een der wagens aange reden en zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. In het Julianaziekenhuis in Apeldoorn is op 89-jarige leeftijd overleden de heer H. Brummel, die op 14 december van het vorig jaar op de Zwolseweg ernstig werd gewond bij een ongeval. De heer Brummel werd aangereden door een per sonenauto. Op de vliegbasis Leeuwarden zijn twaalf van de veertien van de Raa- gan aangekomen. De Raagan, een Noors vrachtschip, is gisteren ten noordwesten van Terschelling ver gaan. De bemanning werd gered door een Deense helikopter en een Amerikaanse tanker, de „Marmack Riggel". De helikopter zette tivaalf man af op de vliegbasis. De tanker ging op weg naar Rotterdam met de twee andere. De staatssecretaris van Economische Zaken heeft jn 1966 vpor 53 projecten,.pp het gebied van de verbetering van de toeristische infrastructuur subsidies toe gekend tot- een' -totaalbedrag van 11.102.104, waarmee het voor 1966 be schikbare bedrag zijn bestemming heeft gekregen. Van dit bedrag kwam ten goede aan de provincie Groningen 1.184.947; aan Friesland 1.323.180; Drente ƒ2.027.871; Overijssel 1.093.200; Gelderland ƒ279.135, Utrecht ƒ322.244; Noord-Hol land ƒ803.588: Zuid-Holland 995.875; Zeeland 1.412.850; Noord-Brabant 392.714 en Limburg 1.266.500. De politie in Amersfoort zal, mogelijk in samenwerking met de plaatselijke ge zondheidsdienst, een onderzoek instellen naar het hanteren van bepaalde lichtef fecten op een beatavond in Amersfoort, tengevolge waarvan gisteravond een ne gentienjarige jongen uit Amersfoort be wusteloos is geraakt. Het is reeds geruime tijd bekend dat bepaalde lichteffecten sommige mensen in een toestand van hysterie en zinsbe goocheling kunnen brengen. In Amerika en Engeland worden deze methoden doel bewust toegepast onder de naam „psy- cho-delicsound". Het is voor het eerst dat PS, zoals men het verschijnsel afkort, in Nederland een slachtoffer heeft gemaakt. In de Amersfoortse markthal, waar de beatavond werd gegeven werd gebruik ge maakt van 1000 Watt schijnwerpers met rood licht, die twaalf maal per seconde aan en uitflitsten. Met name mensen met aanleg voor vallende ziekte blijken zeer gevoelig voor de lichtverschijnselen. De Amersfoortse jongeman kreeg eerst een aanval van razernij en raakte vervolgens bewusteloos. Hij is overgebracht naar het St Elisabeth ziekenhuis in Amersfoort. ADVERTENTIE Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT In Slikkerveer (gem Ridderkerk) heb ben maandagavond buurtbewoners op een kruispunt een onofficieel verkeersbord geplaatst, waarop een doodskop staat, af gebeeld. De bewoners maken zich onge rust, omdat dit kruispunt voor het ver keer veel gevaar oplevert, zolang er geen verkeersborden zijn geplaaatst. Begin no vember kwamen er bij een aanrijding twee mensen om het leven. Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Con cert door het Gelders Orkest o.l.v. Anton Kersjes. Solist: Yossef Zivoni (viool). Stadsschouwburg vandaag en woensdag 14.30 u.: Theater Caroussel met „De Klok- kemaker" en „Kleurentover". BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Chi nese avonturen in China", a.l. Frans Hals, 20 u.: „Irma la Douce", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Gooi het maar in m'n pet", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Hoe steel ik een miljoen", a.l. Minerva, 14 en 20 u.: „The sound of music", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De stem van het water", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Helden commando Callais", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Ik een vrouw", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Kees Hak en Kees Verkade. Dagelijks van 19-18 u. en 20-22 u. Zondag van 14-17 u. en 20-22 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeninfen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve maandag: van 10 tot 16 uur. Eerste zondag van de maand 13 tot 16 uur: Expositie van etsen van Rembrandt. Woonhuis Jacobus van Looy (KL Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Galerie T (Bakenessergracht 67)Ex positie van werken van Kees Verwey. Dagelijks van 10 tot 17 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Van 10 december tot 9 januari. DINSDAG 3 JANUARI City, 20 u.: „Arabesque". WOENSDAG 4 JANUARI City, 20 u.: „Arabesque". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 3 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Psycho". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ik een vrouw". WOENSDAG 4 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Psycho". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ik een vrouw". Ontploffing. De 21-jarige zeeman E.R.C. uit Den Haag is op nieuwjaarsdag 's avonds aan zijn ogen gewond geraakt, toen hij een stuk slagkoord tot ontplof fing bracht. Mond- en klauwzeer. In de Overijsselse gemeente Ommen en in de omgeving daarvan is een achttal gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. De veemarkt in Ommen is afgelast- Maas gestegen. In Noord-Limburg is het water in de Maas weer gestegen. Het plaatsje Aijen zal, naar men verwacht, morgen weer van de buitenwereld zijn afgesneden. Ds. Nomes overleden. In de ouderdom van 79 jaar is nieuwjaarsdag te Den Haag overleden ds. P. Nomes, emeritus predikant van de gereformeerde ker ken, die hij in tal van functies heeft gediend. Kolendampvergiftiging. De 54-jarige me vrouw Van de Broek uit Barneveld is door haar zoon dood in bed aangetrof fen. Zij was door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Op 64-jarige leeftijd is in zijn woon plaats Killiney bij Dublin overleden dr. A. Oosterhuis, die in de bezettingstijd on der de naam „Zwaantje" zeer belangrijk verzetswerk heeft verricht met de door hem geleide groep „Zwaantje", die het zeer be langrijke illegale personenverkeer via Zweden naar Engeland en informatie over en weer tussen bezet gebied en Engeland verzorgde. Zeer velen en zeer prominente persoonlijkheden hebben via „Zwaantje" veilig de overkant bereikt. In juli 1943 is door verraad aan het werk van „Zwaan tje" een einde gemaakt. Op 23 juni 1944 vielen er 45 doodvonnissen ,die echter niet ten uitvoer zijn gelegd. Dr. Oosterhuis wordt zaterdag in Delfzijl begraven. ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis. h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, Telefoon U485 profiteer van onzé inruilactie ƒ10.— tot ƒ25 vóór uw oude spiraal of ledikant. Het K.N.M.I. deelt mee: In de afgelopen dagen is met noord westelijke winden polaire lucht naar onz» omgeving gestroomd. De temperatuur van deze lucht is geleidelijk lager ge worden, vooral in de hogere luchtlagen. Samenhangend hiermee nam de buiïg- heid toe en viel er regen, hagel of natte sneeuw. De noordwestelijke stroming is aanwezig tussen een hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van Ierland naar IJs land, en een lagedrukgebied boven het zuiden van Zweden. Het lagedrukgebied vult enigszins op, zodat de wind in onze omgeving langzaam afneemt. In de ko mende nacht moet dan ook in het bin nenland plaatselijk op lichte vorst wor den gerekend. Morgen overdag komt de temperatuur overal weer enkele graden boven het vriespunt. De kans op enkele sneeuw- of hagelbuien blijft aanwezig. WEERRAPPORTEN Maximum en mlnlmum- «e c temperaturen binnen- en buitenland wind- richti max. temp. mfn. temp. Den Helder zw. bew. NW 6 2 Ypenburg sneeuwbui WNW 5 1 Vlissingen half bew. WNW 5 3 Eelde sneeuwbui W 6 0 De Bilt sneeuwbui W 4 0 Twente zw. bew. W 4 0 Eindhoven licht bew. 4 2 Z.-Limburg zw. bew. 3 1 Helsinki sneeuw O 1 0 Stockholm zw. bew. NO 2 0 Oslo onbewolkt N 1 -2 Kopenhagen sneeuwbui W 4 1 Aberdeen sneeuwbui NW 3 -1 Londen sneeuw W 5 -2 Amsterdam sneeuwbui WNW 5 0 Brussel licht bew. W 4 0 Parijs zw. bew. W 6 -2 Bordeaux geh. bew. W 11 9 Grenoble zw. bew. NW 10 4 Nice onbewolkt O 4 4 Berlijn sneeuwbui 4 2 Frankfort geh bew. 5 -2 München half bew. 3 -2 Zurich onbewolkt windst. 4 -3 Genève onbewolkt WZW 9 -2 Locarno onbewolkt W 5 1 Wenen zw. bew. WNW 5 0 Innsbruck mist windst. 3 -9 Belgrado regen windst. 1 1 Dinsdag 3 januari Zon op 8.48 uur; onder 16.41 uur. Maan op 0.04 uur; onder 12.25 uur. Maanstanden Laatste kwartier 3 januari 15.19 uur Nieuwe maan10 januari 19.06 uur Eerste kwartier.. 18 januari 20.41 uur Volle maan26 januari 7.40 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 januari Hoog water 8.34 uur en 21.00 uur. Laag water 4.02 uur en 16.32 uur. Woensdag 4 januari Hoog water 9.31 uur en 22.03 uur. Laag water 4.58 uur en 17.30 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2