VAN DAG TOT DAG DavitamonlO Elke dag. Scherpe aanval van Castro op Cuba's revolutiedag tegen VS Beroep op Europa om meer leningen en investeringen Britse bruidegom-gevangene ontsnapt en weer gegrepen Loena-13 maakt snapshots van maanbodem r De keest van bedrij f svoerieg Chinees vakverbond ontbonden Opstel als straf KAMI dreigt met landelijke actie Massale staking in Madrid Chinezen hielden Russisch schip vast Jaspers bevreesd voor nieuw Duits nationalisme Hanoi wijst Brits voorstel officieus van de hand DINSDAG 3 JANUARI 1967 Meer suiker Ook drie ontsnapten van Dartmoor gepakt LONDEN De laatste drie van de vijf op eerste kerstdag uit Dartmoor ontsnapte Britse gevangenen werden gisteren in de buurt van Exeter, op ongeveer achttien kilometer van de gevangenis gepakt. Twee uitbrekers werden in een hooischuur ontdekt door spelende jongetjes, die plotse ling een been uit het hooi zagen ben gelen. Boete voor Britse anti-narcotica dominee Geen record Wie zich zorgen mocht maken over de uitkomsten van het bedrijfsleven en de steeds langer wordende lijst van onderne mingen die in geldmoeilijkheden blijken te komen, kan zich enigszins troosten met de overweging dat de P.T.T. in ieder ge val danig floreert. Weliswaar worden daar zware verliezen geboekt op de postdienst, maar de andere onderdelen van dit over heidsbedrijf maken alles goed. Er is een winst over 1966 gemaakt van maar liefst 54 Vi miljoen. Op de telefoon werd tien miljoen verdiend, de girodienst behaalde een winst van 25 miljoen, wat dubbel zo veel is als een jaar daarvoor. Hoe voordelig het is een spaarbank te exploiteren, bleek uit het feit dat de Rijks postspaarbank 37 miljoen aan winst ople verde. Maar deze winst wordt niet opge teld bij de bedrijfsresultaten van de P.T.T. De Rijkspostspaarbank is een hoofdstuk op zichzelf, zou men kunnen zeggen. Daarbij moet echter wel worden aange tekend dat deze spaarbank gebruik maakt van de diensten der postkantoren en de girodienst, zodat het een kleine kunst is om zoveel winst te maken bij een zo laag gehouden rentevergoeding aan de spaar ders. Nu is in het algemeen het verschijnsel van vele miljoenen winst bij overheidsbe drijven een betrekkelijke zaak. Het zegt namelijk niets over de economische toe stand, omdat het overheidsbedrijf de uit oefening van een monopolie betekent. Men kan daar naar believen tarieven vaststellen en verhogen, waardoor een vol komen kunstmatigheid ontstaat ten aan zien van de uitkomsten. De winst van de P.T.T. wordt geput uit de zakken van het bedrijfsleven en de particulier. Niet dat wij daarover mogen klagen want we mogen eigenlijk nog blij zijn dat het on derdeel postdienst van de P.T.T. niet op kunstmatige, door het monopolie mogelijk gemaakte optrekking der tarieven tot een winstgevend onderdeel wordt gemaakt. Het verlies van de postdienst is schrik barend gestegen van 16 miljoen in 1965 tot maar liefst 68 miljoen in 1966. En dat ondanks de onophoudelijke tariefsverho gingen, zich manifesterend in steeds maar duurdere frankeringen. Hoe is het nu mo gelijk dat dit enorme verlies toch nog wordt goedgemaakt door overige onder delen, waarvan de zuivere winsten toch nog lang niet tot 68 miljoen komen? Dat wordt bereikt door „andere baten", on der meer hogere rentevergoedingen. Zo ziet men dat het zelfs in deze slech ter wordende economische situatie best mogelijk is om een bedrijf efficient te voe ren en wél te doen varen. Maar dat ligt toch niet alleen aan het monopoliebezit. Want kijk nu eens naar de Spoorwegen, die ook een monopolie bezitten. Daar stijgt het totale verlies jaarlijks enorm. Natuurlijk is het monopolie van de N.S. veel betrekkelijker dan dat van de P.T.T. De auto en de bus zijn hier de monopo liebrekers. De overheid probeert daar wat aan te doen, namelijk door het auto verkeer zo zwaar mogelijk te belasten, maar verbieden kan zij het niet, zoals zij het vervoer van brieven en het ex ploiteren van telefoon of giro verbiedt. Het totaalbeeld levert wel een dringen de vraag op: kunnen overheidsbedrijven diensten verlenend aan de burger met behulp van diens belastingpenningen ongelimiteerd doorgaan met de kosten van hun dienstverlening te verhogen, zonder rekening te houden met het feit dat in de particuliere sector de lasten te zwaar blijken te worden? De hiernaast omschreven vraag doet zich in de huidige situatie ook voor ten aanzien van een ander monopolie, namelijk dat van artsen en ziekenhuizen. Het conflict rondom de ziekenfondsvergoedingen heeft zovele kanten en is geladen met zoveel argumenten en tegenargumenten, dat men van de arme zieke burger niet mag ver langen, er alles van te begrijpen en par tij te kiezen. Wat hij zélf echter mag verlangen is dit: dat hij op de meest kundige en best mogelijke wijze wordt geholpen als zijn gezondheid in gevaar is. Dat is een uit gangspunt waarmee zowel de artsen als de ziekenfondsen en de regering zich moeten kunnen verenigen en waarmee zij zich, naar het zich laat aanzien, nog steeds ook inderdaad verenigen. Alleen zij maken het de patiënt wel moeilijk. Het was toch al niet gemakke lijk, want voor vele gezinnen betekende het oude ziekenfondstarief een bizonder zware last. Daarbij kwam en komt nog, dat hij er heel wat voor moet doen om hulp te verkrijgen. Niet dat de dokters in het algemeen hun fondspatiënten met de Franse slag zouden behandelen en er een soort van automatische massa-behan deling van zouden maken verre van daar, maar er zijn te weinig dokters en te veel patiënten. Nu is er een conflict; de patiënt of aspirant-patiënt (een ietwat vreemde aanduiding, die overigens niets te maken heeft met aspiraties of aspirines) ziet de strijdende partijen slaags raken rondom zijn bed. Figuurlijk uiteraard. Even figuurlijk is de constatering, dat de partijen zelfs hun conflict op de rug gen der zieken proberen uit te vechten. Dat zou men namelijk moeten conclude ren uit een heden verschenen adverten tie, waarin de Landelijke Huisartsen Ver eniging de fondspatiënten in het oor fluis tert dat de minister de schuld draagt van het fpit dat de patiënt zelf voor de kosten van zijn behandeling moet op draaien. Wat moet die arme patiënt nu doen? Boos naar de minister lopen en op hoge toon terugbetaling eisen? Hij mag niet eens lopen, hij moet in bed blijven en mist ieder animo om te gaan demonstre ren in Den Haag. Hij gunt zijn dokter een behoorlijk ho norarium, maar hij kan niet méér beta len dan zijn huishoudboekje hem toe staat. En hij wil graag gezond worden en blijven, zonder tot de bedelstaf te worden gebracht. Aan deze vaste gege vens moet hij zich overeind houden. Draagt het departement van Sociale Za ken en van Volksgezondheid zijn naam eigenlijk niet ten onrechte, als het hoe dan ook hier niet een maatschappelijk verantwoorde oplossing voor weet uit te dokteren? Er is namelijk moeilijk een vraagstuk van belangrijker sociale aard te beden ken dan dit. Leve de dokters, maar ook leve de zieken, en de rest moet daaraan worden aangepast. Het klinkt misschien demagogisch, maar het is de kern waar omheen de oplossing moet worden ge sponnen. ADVERTENTIES PEKING (AFP) - Het Chinese Verbond van Vakverenigingen is 27 december ont bonden. Het officiële orgaan van de bond verschijnt sinds 31 december niet meer. Dat hebben correspondenten van het Rus sische en het Tsjechische persbureau uit Peking gemeld. Volgens een vlugschrift van het „Chi nese Genootschap van Rode Rebellen" werd het vakverbond geleid door „een groep kapitalistische elementen binnen de partij" die zich verzette tegen de poli tiek van Mao Tse-Toeng. In het pamflet wordt het vakbondsblad een „spreekbuis" genoemd voor het stre ven om „tweedracht te zaaien in de ar beidersklasse en het kapitalisme te her stellen". Als voorbeeld wordt aangehaald, dat het blad de enige krant was, die vori ge maand niet het gedicht „de hele rivier is rood" van Mao heeft gepubli ceerd. Een 21-jarige automonteur is door een Westberlijnse rechtbank veroor deeld tot het schrijven van een opstel van twintig pagina's over „het Derde Rijk en mijn generatie". De jongeman, die tevens honderd mark boete moet betalen en zeven maanden voorwaar delijke gevangenisstraf kreeg, was in juni tot tweemaal toe een winkel van een joodse eigenaar binnengegaan met een overall aan waarop een hakenkruis was geschilderd. HAVANNA (Reuter en A.P.) Premier Fidel Castro heeft felle cri- tiek op de Verenigde Staten geuit naar aanleiding van berichten, dat Washington druk op Groot-Brittan- nië zou uitoefenen om geen crediet te verlenen voor de levering van een kunstmestfabriek, die Cuba wil ko pen. De Cubaanse leider, die sprak op een massabijeenkomst in Havanna ter herdenking van het feit, dat acht jaar geleden de revolutie begon, zei dat Amerika ook Italië en andere Europese landen tracht te weerhou den van handel drijven met Cuba. Castro drong er bij de Europese lan den op aan zich te „bevrijden van de imperialistische politiek van de Amerika nen" en de revolutionaire bewegingen in Latijns-Amerika te steunen. Hij deed een beroep op Europese on dernemingen om Cuba economisch te steunen. Hij zei dat Europese firma's on der druk van Washington geen leningen aan Cuba verstrekken voor kunstmest- 'fabrieken en andere economisch belang rijke projekten „Wij vragen de Europese landen zich niet te laten misleiden door imperialisten en monopolies" zo riep Castro tegen een gehoor van meer dan tweehonderdduizend mensen op het Plein van de Revolutie in Havanna. Castro voorspelde dat de produktie van suiker in Cuba dit jaar de grootste zal zijn sinds vijf jaar. De oogst is begonnen met meer dan 300.000 ton in december, zo meldde hij. Het streefcijfer voor Cu ba voor 1967 is 7,5 miljoen ton, vergele ken met een absoluut record van zeven miljoen ton in 1952 en 4,5 miljoen ton vo rig jaar. Castro ging uitvoerig in op de Cubaanse economische toekomstplannen en gaf een overzicht van wat hij noemde de ver worvenheden van zijn revolutie geduren de de afgelopen acht jaar. Op zijn rede volgde een militaire parade die ruim een half uur duurde. Bij de parade, die de Cubaanse militaire macht moest to nen, werd voor het eerst een mobiel platform getoond voor de lancering van luchtdoelraketten. Op het podium stonden naast Castro president Osvaldo Dorticos, andere Cu baanse functionarissen en diplomaten en buitenlandse gasten, onder wie vertegen- Fidel Castro woordigers van Noord-Vietnam, de Viet- cong, China, de Sovjet-Unie en andere communistische landen. De Sovjet-Unie heeft haar „zuster Cu ba" ter gelegenheid van het achtjarig be staan van het bewind van premier Fidel DJAKARTA (Reuter) Het 30.000 tellende actiefront van studenten in In donesië, KAMI, heeft gedreigd met be togingen in het hele land als president Soekarno blijft weigeren een uiteenzet ting te geven van „zijn politiek die ge leid heeft tot de staatsgreep van oktober 1965". In Djokjakarta is de spanning tussen voor- en tegenstanders van Soekarno groot. Dezer dagen is daar een student om het leven gekomen bij een treffen tussen Soekarno-gezinde jongelui, die de steun van mariniers hadden, en jeugdige mohammedaanse tegenstanders van de president. MADRID (Reuter) Meer dan 13.000 Madrileense arbeiders in de elektrische industrie zijn maandag in zitstaking ge gaan uit protest tegen de arrestatie van zes van hun collega's tijdens een beto ging voor hogere salarissen. Op de drie fabrieken van „Standard Elec- trica S.A." in Madrid was het \yerk tot stilstand gekomen. De arbeiders versche nen wel in de fabriek, maar weigerden te werken. Zij zonden een delegatie naar de politie waarin om vrijlating van de zes gearresteerden werd gevraagd. Die liet de arrestanten vrij, nadat de arbeiders het werk hadden hervat. Castro, in een felicitatietelegram steun beloofd bij de verdediging van de „revolu tionaire verworvenheden". De boodschap was, volgens radio Ha vanna die in Miami werd beluisterd, on dertekend door Leonid Breznjev, de eerste secretaris van de Russische Communis tische Partij, door president Nikolai Podgorny en door premier Aleksei Kosy- gin. Soortgelijke boodschappen zijn ont vangen van Nord-Korea, het nationale be vrijdingsfront van Zuid-Vietnam, Polen, Tsjechoslowakije en de communistische partijen van Frankrijk en de V.S., aldus radio Havanna. MOSKOU (AFP en TASS) De Chine zen hebben van acht tot 28 december in de haven van Dairen aan de Gele Zee het Russische motorschip Zagorsk vastge houden. Het ministerie van Koopvaardij in Moskou heeft hierover zijn scherpe af keuring uitgesproken. De Chinese be schuldiging dat de kapitein van het schip inbreuk zou hebben gemaakt op de Chi nese soevereiniteit, wordt „vergezocht en geheel en al ongegrond" genoemd. „De Chinese autoriteiten proberen het ware karakter van hun optreden te ver doezelen en met verdraaiing van de fei ten de onwettige vasthouding van een Russisch schip en zijn bemanning achter af te rechtvaardigen", aldus de verkla ring. De normale scheepvaart tussen de Russische en Chinese havens zal in ge vaar worden gebracht. De Sovjet-Unie houdt zich het recht voor schadevergoe ding te eisen", aldus het ministerie. (Van onze correspondent) Ze waren uitgehongerd en gaven zich kalm aan de politie over. De grootmoe der van een van de jongetjes had al twee dagen tevoren in haar voortuintje voet afdrukken ontdekt en de politie gewaar schuwd. De derde ontsnapte gevangene, die ergens anders werd gevonden, kon pas worden overmeesterd na een verwoed gevecht met twee politieagenten, bijge staan door een passerende marineman. De gevaarlijke Frank Mitchell, die vóór Kerstmis uit Dartmoor ontvlucht te, is nog steeds niet gevonden. Er is gisteren toch weer een gevange ne, uit Wormwood Scrubs in Londen, ontvlucht, kort nadat hij in Hammer- BRIGHTON (AP) De 26-jarige me thodistische dominee David Copestake, die in november een preek hield tegen de euvelen van het gebruik van verdovende middelen en daarbij een flesje had ge toond, dat volgens de politierechter In dische hennep bevatte, is voor het onge oorloofd bezit van een verdovend middel tot een boete van zes shilling en zes pence veroordeeld. É«ÉiMii»n»niiiiiiii «muur De Loena-12, het automatische Rus sische onderzoekingsstation dat op de maan is geland, heeft glasheldere foto's van de omgeving van het lan dingsterrein naar de aarde geseind. Geleerden kunnen er vele details uit onderzoeken. Boven ziet u een op name, waarbij een onderdeel van de Loena-13 in de linkerhoek duidelijk zichtbaar is. De onderste foto toont een maanpanorama, waarop teveiis de grondklemmen van het ruimte schip zichtbar zijn. „De maan is geen dood lichaam, maar een levend ademend organis me". Dat heeft de wetenschappelijke correspondent van Tass meegedeeld. In het bericht wordt gezegd dat gelijk met de studie van het maan oppervlak door de Loena-13, de waarnemingen van de aarde af be vestigd hebben dat de maan „leeft". De astronaute Nina Petrova heeft een bijzondere gloed" in het ge bied van de Keppler krater ontdekt. Bijna tegelijkertijd werd van geolo gisch leven op de maan melding ge maakt door de Moskouse sterren kundige Mihail Pospergelis. „Op deze wijze", aldus Tass, „is het laatste wetenschappelijke onderzoek van 1966 een bevestiging van de hy pothese van professor Nikolai Kozy- rev die drie jaar geleden verklaarde, dat de Aristarchus krater, de hel derste plek op het maanoppervlak die glinstert als een vurige plek aan de oostelijke rand „ademt" en dat er rook is van gas of misschien stof dat er boven hangt. smith voor de burgerlijke stand in het huwelijk was getreden. Kort voor mid dernacht maakte de politie bekend dat zij de gevluchte bruidegom had gepakt in Stanmore dichtbij Londen. Hij is weer naar zijn cel in Wormwood Scrubs ge bracht. Het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat er in 1966 in totaal 696 gevangenen zijn uitge broken of weggebleven, nadat zij op ere woord waren vrijgelaten. In 1965 waren het er drie meer. BONN (AFP) „Ik geloof niet dat de Westduitse Nationaal-Democratische Par tij (NPD) iets gemeen heeft met het vroegere nationaal-socialisme. Het grote gevaar schuilt meer in de eventuele her leving van het oude nationalisme bij de andere partijen". Dit zei de 84-jarige Duitse filosoof Karl Jaspers gisteren tij dens een televisieuitzending. Het feit dat bondskanselier Kiesinger „een voormalige nationaal-socialist" aan het hoofd van de Bondsregering staat, noemde hij „een belediging voor het buitenland en een smadelijke behandeling voor een minderheid van de Duitsers". Jaspers die in Zwitserland woont, schetste een somber beeld van de poli tieke toekomst van de Bondsrepubliek. Het samengaan van de christen-democraten en sociaal-democraten met hun sterk uiteenlopende politieke opvattingen in de „grote coalitie" zal zijns inziens leic^n tot onverwachte situaties en willekeur. TOKIO (Reuter AFP en AP) Noord- Vietnam heeft vandaag een Brits voor stel voor vredesbesprekingen ter beëindi ging van het conflict in Vietnam van de hand gewezen. Het officiële dagblad van Noord-Vietnam Nhan Dan" herhaalde de communisti sche voorwaarden voor vrede en lever de critiek op Groot-Brittannië, dat een conferentie van de Verenigde Staten, Noord-Vietnam en Zuid-Vietnam heeft voorgesteld. In een uitzending van de Noordvietna- mese radio was gisteren in feite al het Britse voorstel voor een drielandenbe spreking voor vrede in Vietnam verwor pen. Amerikaanse vliegtuigen hebben boven de delta van de Rode Rivier zeven Migs van de Noordvietnamese luchtmacht neer geschoten. In deze luchtslag, die de grootste uit de Vietnamese oorlog wordt genoemd, zouden de Amerikanen geen verliezen hebben geleden. Noord-Vietnam heeft de V.S. vandaag beschuldigd van aanvallen op een Cam- bodjaans dorp. Noord-Vietnam heeft de Cambodjanen steun toegezegd. Urnen. Bij opgravingen in het gebied van Bautzen dat bij Dresden ligt, heeft men bijna 1.300 urnen gevonden. De urnen zijn voor het grootste deel afkomstig uit het bronzen tijdperk. Vrijheid. De secretaris-generaal van de Soedanese communistische partij, Ab- del Khalid Mahgoeb, en burgers die na de mislukte staatsgreep van vorige week waren gearresteerd, zijn maandag in vrijheid gesteld. Arrestatie. Ruim zevenhonderd tegen standers van de koeienslacht zijn maan dag in de Indische hoofdstad New Delhi gearresteerd tijdens een betoging ten gunste van de vastende hindoe-leider Jagadgoeroe Sjankaratsjarya van Poe- ri. Kleding. Amerikaanse maatkleermakers en modeontwerpers hebben voor de vierde achtereenvolgende maal presi dent Johnson aangewezen als de best- geklede bewindsman van het land. Verkeer. Volgens voorlopige gegevens zijn in de vier dagen van kerstmis en de jaarwisseling op de Franse wegen 140 mensen om het leven gekomen en 1220 gewond. „Drankholen". De Algerijnse regering heeft maandag sluiting gelast van een aantal staatsapotheken die volgens haar in drankholer waren herschapen en waar het bovendien meer dan eens on zedelijk toeging. „Het personeel van de apotheken negeerde de meest elemen taire morele principes", aldus het mini sterie van Gezondheid.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3