Minister Verdam tot Tweede Kamer: Grootste gemeenten krijgen geen extra financiële steun HET WEER Personeel van Beverwijkse conservenfabriek op straat Moordenaar van Oswald dood Diefstallen bij Bakker Winkel Beverwijk berecht Politie en spoorwegen beschuldigen elkaar morris Hem kon de moer niets schelen 9 Donald Campbell verongelukt Overleg tussen De Quay en PTT-directie Minister Witte: Houd bouw van woningwetwoningen goedkoop" Algerijn Khidder in Madrid vermoord Arts vraagt half jaar uitstel Geen vooruitzichten meer Korter werken bij Ubbink Schade bedroeg ruim f 130.000 Werklozen gaan protestmars houden Gestolen Britse schilderijen terecht Raadsels rond botsing bij Sloterdijk 52e JAARGANG NUMMER 5 4 WOENSDAG 4 JANUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Kamer sterk tegen tariefsverhoging gekant Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Achtergrond: Herbert Wehner 3 Uit stad en omgeving4, 5 Kunst7 Radio en tv 7 Topsy8 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Ferdinand12 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Veranderlijk - ex-minister van Bella - Zuinig aan Bezwaren tegen heffing ::s% ■M Het woord is aan In Hoogeveen SUEDE - NAPPAJASJES Verbaasd ZWIER IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mije jOUUlfWVVWVV|..«««»llllllll«»A»AA«iUUUI*AAA*AW*A<l« v Donald Campbell is vanmorgen met zijn boot Bluebird verongelukt. Campbell, snelheidswereldrecordhouder op het wa ter met 441 km. per uur, probeerde dit record te verbeteren op het Coniston- meer in Noord-Engeland. Plotseling ver hief de Bluebird zich vanmorgen als een gewonde vogel uit het water en met een klap als van een explosie kaatste de boot op het oppervlak terug om na enkele salto-mortale's weg te zinken. Redding boten, die toeschoten, konden in de buurt van het wrak geen teken van leven vin den. De helm van Campbell, zijn zuur stofmasker en zijn schoenen dreven aan de oppervlakte. Kikvorsmannen zochten vervolgens naar het lichaam van de ver ongelukte Brit. Campbell is 44 jaar ge worden. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft ernstige bezwaren tegen de verhoging van een aantal posttarieven die op 1 fe bruari zouden moeten ingaan. Er zijn reeds enkele moties aangekondigd en het ziet er naar uit dat de minister van Ver keer en Waterstaat, prof. De Quay, wei nig anders kan doen dan de verhogingen een paar maanden uit te stellen. Hij heeft daarover gisteravond reeds overleg ge pleegd met de hoofddirectie van de PTT. Vermoedelijk zal de kwestie worden over gelaten aan het nieuwe kabinet, dat na de verkiezingen zal optreden. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Wisselend bewolkt met enkele verspreide regen-, sneeuw- of ha gelbuien. Tot matig of zwak af nemende wind tussen noordwest en zuidwest. Vannacht temperatu ren om het vriespunt tot lichte vorst, morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Verdam van Binnenlandse Zaken vindt een afzonder lijke financiële regeling voor de grootste gemeenten niet nodig. In de Tweede Ka mer zei hij dat er kleine gemeenten zijn, die relatief met even grote tekorten moe ten werken als de grote. Hij wees op de mogelijkheden die de gemeenten hebben om aanvullende bijdragen te krijgen. Minister Verdam vond dat men niet zo zwaar moet schermen met de cijfers van de gemeentelijke tekorten, omdat die in de praktijk kunnen meevallen. De ge meentebesturen hebben een eigen verant woordelijkheid ten opzichte van de ge meentelijke financien, betoogde hij. „Het gaat danook niet aan, de schuld op de fi nanciële^ verhouding met het rijk te schui ven. Men steke de hand ook eens in eigen boezem", aldus de minister. Minister Zijlstra voegde hieraan toe dat Je maatstaven waarnaar de gemeenten worden betaald, regelmatig worden ge toetst. Als een wijziging van de financië le verhoudingswet nodig is, zal die wor den ingediend, zei hij. De Kamer ging tenslotte akkoord met de begroting van Binnenlandse Zaken. PARIJS. Vlak voor zijn huis in Ma drid is gisteravond de Algerijnse oud-mi nister Mohammed Khidder vermoord. Na dat hij eerst door twee mannen met Noordafrikaans voorkomen was aange sproken, werd hij, door een hagel van kogels geraakt. Op transport naar het ziekenhuis is de 53-jarige Algerijnse po liticus die een Franse vrouw en vier kin deren aderlaat, aan zijn verwondingen overleden. Mohammed Khidder behoorde met de eerste premier van Algerije Ben Bella tot de belangrijkste voormalige FLN-lei- ders, waarvan het vliegtuig in 1956 door de Fransen werd onderschept. De rest van de Algerijnse oorlog bracht Khidder in Franse gevangenissen door. Als minister wist hij zich meester te maken van de kas van de Algerijnse Eenheidspartij. Met zestig miljoen fran ken koos hij in 1964 de „vrijheid" in het buitenland. Hij werd sindsdien in ver schillende landen gesignaleerd. Men zal voor de identificatie van zijn moorde naars de keuze hebben tussen verschillen de mogelijkheden wie Khidder hebben vermoord. Ook zal men moeten afwach ten in wiens handen Khidders Algerijnse miljoenenbuit terecht zal zijn gekomen De Haagse arts F. E. J. Bouricius heeft de Maatschappij voor de Genees kunst gevraagd het nieuwe verrichtings systeem een half jaar uit te stellen om de tijd te krijgen de patiënten voldoende in te lichten. De arts heeft het verzoek gedaan op grond van de statuten van de Maatschappij waarin onder meer staat, dat alle besluiten van de LHV moeten worden getoetst aan het algemeen be lang. Inmiddels is nu het wachten op de re gering. Minister Veldkamp die gisteren nog een gesprek had met de ziekenfond sen zal vandaag of morgen zijn plannen bekend maken. Voorshands wordt aange nomen dat de regering zal komen met een prijsstop voor de artsentarieven. Ook een aantal andere wetsontwerpen kreeg de goedkeuring van de Kamer, zo als de begroting van het gemeentefonds, de begroting van de hoge colleges van staat en van het kabinet der koningin de begroting van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en een wijziging van de vorige begroting van dat fonds. Zorg ervoor dat de buren voor nieuwe woningwetwoningen zo laag mogelijk zijn. De volkswoning moet dan maar niet van maximale kwaliteit z\jn. Hierop komt het advies neer van minister Witte (Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening) aan de gemeenten. De duurdere hoogbouw moet liever niet worden toegepast voor de volkswoning en zij moeten ook maar niet op dure grond worden gebouwd. De minister geeft de ge meenten, die geen goedkopere grond meer hebben, de raad hun volkswoningen dan maar in buurgemeenten te laten bouwen. De bewindsman heeft bovendien andere richtlijnen gegeven voor contingentstoe slagen voor arbeidsbesparende bouw. Hij treft deze bouw, omdat beperking van het totale woningwetbouwprogramma nood zakelijk is. Bij de woningbouwcorporaties bestaan grote bezwaren tegen de heffing die de regering wil opleggen aan huurders van woningwetwoningen die meer verdienen dan 12.000,— per jaar. Dit bleek van morgen in een gesprek van een delega tie van de vier landelijke federaties van woningbouwcorporaties (de nationale wo- ningbouwraad, het katholiek instituut voor volkshuisvesting, het verbond van christelijke woningbouwverenigingen en stichtingen in Nederland en de vereniging Ons Limburg) met de Tweede Kamer commissie, die de openbare behandeling van het betrokken wetsontwerp voorbe reidt. Een van de hoofdbezwaren geldt het feit dat de voorgenomen maatregel de gewenste doorstroming naar duurdere woningen niet bevordert. Daardoor is het huurverschil tussen woningwetwoningen en niet gesubsidieerde woningen te groot Vanmorgen is het ruim 50 man tellend personeel van de n.v. Beverwijkse Con servenfabriek in de Breestraat in Bever wijk ontslag aangezegd, dat op 1 april 1967 zal ingaan. Dit werd het personeel vanmorgen meegedeeld door de directeur en eigenaar van het bedrijf, ir. F. van Hattum, namens directie en commissaris sen. Mede-eigenaar is de zuster van ir. Van Hattum, mej. P. van Hattum. In de kantine van het bedrijf waar het nieuws werd medegedeeld was namens de ge meente aanwezig wethouder F. R. W. Kaebisch, de vertrouwensman van het personeel. Voorts telde men onder de aanwezigen de heer C. J. Loomans na mens Sint Willibrordus en de heren J. Mekking en D. Schinkel namens de Alge mene Bedrijfsgroepen Centrale. In ver band met de vaststelling van een kom- plan voor het centrum van Beverwijk ligt het in de lijn der verwachtingen dat de gemeente Beverwijk zeer binnenkort eige nares wordt van het enorme fabrieks complex dat in het stadshart is gelegen. Stopzetting van de fabriek houdt ver band met de moeilijke vooruitzichten voor deze conservenindustrie van beperk te omvang, gepaard aan de ongunstige ligging midden in de stad Beverwijk. In overleg met de vakbonden is een af vloeiingsregeling vastgesteld die verband houdt met leeftijd en dienstjaren. Na langdurige besprekingen en onderhande lingen werd besloten geen nieuwe cam pagne meer te beginnen. De bedrijfsre sultaten van de laatste tien jaren waren per saldo teleurstellend terwijl ook de vooruitzichten in het algemeen voor de conservenindustrie onzeker zijn. (Vervolg op pagina 5) De N.V. Ijzergieterij Ubbink in Does burg heeft met ingang van 15 januari een werktijdverkorting aangevraagd voor 310 werknemers. Het betreft hier 250 man fabriekspersoneel en 60 administra tieve krachten. Het ligt in de bedoeling gedurende twaalf weken een vierdaagse werkweek met een acht-urige werkdag in te stellen hetgeen neerkomt op een ar beidstijdverkorting van 13 uur per week De aangevraagde werktijdsverkorting houdt verband met de moeilijkheden in de automobielsector. De automobielindu strie, waaronder volkswagen, is een zeer belangrijke afnemer vari Ubbink. Vanmorgen hebben ruim twintig werk nemers, die ervan werden verdacht in een periode van ongeveer anderhalf jaar ge zamenlijk voor ongeveer 130.000 aan brood en andere produkten bij Bakker Winkel in Beverwijk gestolen of verduis terd te hebben, voor de Haarlemse poli tierechter terecht gestaan. De individuele diefstallen of verduisteringen varieerden van geringe bedragen tot ongeveer 7000. In enkele gevallen wilde de officier van justitie de zaak doorverwijzen naar de meervoudige Kamer, doch moest hiervan terugkomen toen de politierechter hiertoe niet bereid was. Enige raadslieden van de verdachten brachten naar voren dat er aan controle in het bedrijf nogal het een en ander had ontbroken, waardoor het ge makkelijk was tot dergelijke handelingen te komen. De politierechter veroordeelde een 33- jarige chauffeur uit Beverwijk tot 6 maan den gevangenisstraf, waarvan 2 maan den voorwaardelijk met aftrek. De offi cier had tegen hem 6 maanden geëist zon der aftrek. Een 23-jarige broodslijter uit Haarlem werd veroordeeld tot 250 boete en 1 maand voorwaardelijk. De officier had 2 maanden voorwaardelijk en 300 boete geëist. Een 24-jarige broodbezorger uit Beverwijk werd veroordeeld tot 5 maanden, waarvan 2 voorwaardelijk. De eis was 6 maanden. In de zaak tegen een 49-jarige vertegenwoordiger uit IJmui- den werd een nader onderzoek gelast. Een 22-jarige broodbezorger uit Wijk aan Zee werd tot 5 maanden veroordeeld, Jack Ruby, de man die de vermoe delijke moordenaar van president Kennedy, Lee Harvey Oswald neer schoot, is gistermiddag in het Park- land-ziekenhuis in Dallas (Texas) aan kanker overleden. Ruim drie jaar geleden, twee dagen na de moord op Kennedy, stormde Ruby op Oswald toe, toen deze uit het politiebureau van Dallas werd ge leid. Miljoenen Amerikanen zagen op hun televisiescherm hoe Ruby Oswald van dichtbij doodschoot. waarvan 2 maanden voorwaardelijk met aftrek. De officier had 6 maanden met aftrek geëist. Een 52-jarige broodbezorger kreeg 2 maanden; de eis tegen hem was 3 maanden en een 59-jarige broodbezor ger werd veroordeeld tot 1 maand voor waardelijk en ƒ300 boete. Een 36-jarige chauffeur/bezorger uit Beverwijk kreeg 6 maanden met aftrek, waarvan 2 voorwaardelijk. De officier had tegen hem 6 maanden zonder af trek geëist. Een 41-jarige magazijnbedien de werd conform veroordeeld tot 2 maan den en een 53-jarige chauffeur uit Bever wijk tot 5 maanden met aftrek, waarvan 2 maanden voorwaardelijk. De eis was 5 maanden met aftrek geweest. (Bij het ter perse gaan van ons blad duurde de zitting nog voort). Spaanse copla: Als hoge heren drinken, „Gaat 't er vrolijk toe". Als arme lieden drinken Is 't „dronkemansgedoe". Op vrijdag 13 januari zullen werkloze arbeiders in Hoogeveen een protestmars houden onder het motto „Vandaag wij, morgen jij". Initiatiefnemer voor deze demonstratie is de heer C. Annen, een van de oprich ters van de „Partij van de Gewone Man" en lid van een actiecomité van werklozen. De politie en het gemeente bestuur hebben toestemming gegeven voor het houden van de protestmars. De heer Annen heeft reeds meegedeeld, dat in Den Haag geprotesteerd zal wor den als de demonstratie in Hoogeveen geen succes heeft. Op het ogenblik is een kwart van de Hoogeveense bouwvak arbeiders werkloos. Zij komen terecht in zogenoemde aanvullende werken, hetgeen volgens de heer Annen geen gelukkige oplossing is. Naar zijn mening moet de overheid meer grote werken doen uitvoe ren in Noord-Nederland. Voorts pleit hij voor een extra-uitkering aan de werklo zen. De acht schilderijen, die in het afge lopen weekeinde uit een museum in de Londense voorstad Dulwich werden ge stolen, zijn teruggevonden, aldus meldt Scotland Yard. De doeken, drie Rem- brandts, drie van Rubens, een Gerard Dou en een Elsheimer, vertegenwoordigen een geschatte waarde van ongeveer vijfen twintig miljoen gulden. De politie kwam maandagavond in het bezit van Rembrandt's „Meisje aan het raam" en het portret van zijn zoon Titus en van de Drie gratiën van Rubens. De andere vijf doeken werden gisteravond eveneens in Londen teruggevonden. De autoriteiten hebben meegedeeld, dat som mige doeken licht beschadigd zijn. Niet meegedeeld werd hoe men de schilderijen op het spoor gekomen is noch of iemand gearresteerd werd. Eerder was bekend gemaakt dat som mige personen ondervraagd werden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het onderzoek naar de vraag hoe het mogelijk is dat dinsdag op een overweg te Sloterdijk een trein in volle vaart tegen een kraanwagen is gereden, waarmee de Amsterdamse politie het wrak aan het wegslepen was van een auto die kort tevoren door een trein was ge raakt, spitst zich toe. Dat er een tekort aan overleg is ge weest, lijkt duidelijk. De vraag is onder andere: heeft de Amsterdamse politie verzuimd tijdig en met de juiste spoor- man contact op te nemen? Óf mocht de politie op grond van de in allerijl ge voerde telefonische en andere gesprek ken aannemen dat het drukke treinver keer zou worden onderbroken en heeft het bij de spoorwegen gemankeerd aan voldoende contact tussen verschillende in stanties? Van de kant van de Nederlandse Spoor wegen wordt gesteld dat het wrak van de eerste auto, waarvan de bestuurder op de met automatische halve bomen bevei ligde overweg bij het station Sloterdijk geprobeerd had nog juist te passeren, vol komen vrij lag: zowel van de spoorbaan als van de overweg zelf. De trein kon na tien minuten vertraging doorrijden, de beperkte snelheid op beide sporen werd daarna ingetrokken, aldus N.S. Vandaar dat de volgende trein die Haarlem verliet met normale snelheid de overweg naderde. Intussen waren op die overweg Amsterdamse politiemannen aan het werk gegaan met een kraanwa gen. De politie zegt wel te hebben ge waarschuwd, aldus N.S., maar zij weet niet precies wie of welke functionaris zij gewaarschuwd heeft. De trein botste met een snelheid van circa tachtig kilometer per uur tegen de ADVERTENTIE Barteljoriutraat - Haarlem - Tel. 15552 leldieitraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 2215 M Amsterdam kraanwagen en sleepte die vijfhonderd meter mee, waarbij brandende benzine uit de autotank in het rond vloog. De spoorwegen leggen er de nadruk op dat zij, als er overleg was gepleegd, het opruimingswerk nooit tijdens de ochtend- piek zouden hebben laten uitvoeren. Er passeert elke vijf minuten een trein, het wrak lag niemand in de weg. Het had heel goed 's avonds of 's nachts kunnen wor den opgeruimd. Volgens de Amsterdamse politie is wel degelijk gevraagd of het wrak opgeruimd kon worden. „We weten ook aan wie: een ambtenaar van de buitendienst van Am- sterdam-C.S., die gestuurd was om de baan te beveiligen en die even verbaasd was als de politiemannen dat er een trein kwam aanstormen. Of die .man „bevoegd" was? Moeten onze mensen als spoorwegleken dat gaan uitmaken? Of mogen ze aannemen dat het in orde is als een man met een pet en een gouden band aanwijzingen staat te geven aan rangeer- en ander spoor wegpersoneel? In onderzoek is nog waarom deze N.S.- man niet wist dat de treinenloop nor maal was. De Amsterdamse politie zal een uitvoerig procesverbaal naar de offi cier van justitie sturen, die dan moet be oordelen of ergens iemand een strafbaar feit begaan heeft. Voor het onderzoek wilde de politie vandaag nog een tiental functionarissen horen, zowel van de N.S. als uit eigen kring. COVENTRY (Reuter) Een loszitten de moer was er de oorzaak van, dat dinsdag elfhonderd arbeiders van de Ja guar autofabriek in Coventry zonder werk kwamen. De bedrijfsleiding had de ar beider, die verzuimd had een moer in het remsysteem van een auto vast te draaien voor een dag geschorst. Honderd collega's legden uit protest het werk neer. Duizend arbeiders van de fa briek kwamen als gevolg hiervan zonder werk. Zij werden maar naar huis ge stuurd. ADVERTENTIE official dealer BLOEMSTRAAT 34 - IJMUIDEN - TEL. 4208

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1