Vierentwintig partijen nemen deel aan de verkiezingen niet alleen overdag maar ook op vrijdagavond Tweede Kamer keert zich tegen hoger posttarief Moties op komst als kabinet niet tot uitstel besluit Nekkramp Loonruimte wordt niet groter, beslist de Kamer en bondig ÉT' - Agenda voor Haarlem en de Zendtijd voor tien groeperingen Jongen omgekomen in Apeldoorns transformatorhuis Vrijwilligers voor ontwikkelingsland vrij van dienst P. van Vollenhoven krijgt grootkruis Micro-verzorging Crematie twistpunt in Tweede Kamer Minister wil geen proefproces over actie-Koppejan Boer weer in hongerstaking Vandalen vernielen kerstdorp Motie- Van Lier verworpen Doden in het verkeer hé! ii "'Mi*"-7"* W isselvallig WOENSDAG 4 JANUARI 196 7 2 RAIFFEISENBANK HAARLEM Prinses Irene in ons land Kerkelijk nieuws WÊÊÊM p m Haarlem V elsen-l J muiden VOOR AL UW CARROSSERIE- EN PLAATSCHADES AUTO-HOLLAND TEL.: 14778 Beverwijk w w w i (Van onze correspondent) DEN HAAG. Vierentwintig po litieke partijen en groeperingen zul len op woensdag 15 februari deelne men aan de Tweede-Kamerverkie zingen. Een aanzienlijke stijging ver geleken bij de verkiezingen van vier jaar geleden, toen slechts tien partijen waren ingeschreven. Gistermiddag om half vjjf liep de termijn af waarop kandidatenlijsten konden worden in gediend. De eerste tien lijsten zijn: K.V'.P., P. v.d. A., A.R.P., C.H.U., C.P.N., P.S.P., B.P. en G.P.V. Als nieuwe groepering Personeel van de Provinciale Gelderse Elektriciteits Maatschappij in Apeldoorn heeft gisteravond in een transformator huisje op het terrein van het schakelsta tion van de PGEM aan de Oude Beek- bergerweg in Apeldoorn het ontzielde lichaam gevonden van de dertienjarige J. Pater. Omstreeks acht uur gisteravond werd in geheel Apeldoorn de stroomtoevoer even onderbroken. Het personeel van de PGEM daardoor gealarmeerd, ging onmiddellijk op onderzoek uit op het terrein van het schakelstation en vond daar de jongen. Jan Pater blijkt met een vriendje over het hek van het terrein te zijn geklom men en binnen te zijn gedrongen in een niet afgesloten transformatorhuisje. De jongen schijnt op een van de daar aan wezige stellingen te zijn geklommen en daar zijn evenwicht te hebben verloren. Hij viel daardoor tegen een stroomdraad, waarop een spanning stond van 10.000 Volt. Vandaar viel hij met zijn hoofd op een porseleinen isolator. Het is nog niet zeker of de dood is ingetreden ten gevolge van elektrokutie, of ten gevolge van de val op de isolator. De politie is nog bezig met een onder zoek, onder meer naar de naam van het vriendje van het jeugdige slachtoffer. Vrijwilligers, die voor tenminste drie jaar worden uitgezonden naar ontwikke lingslanden, krijgen voortaan vrijstelling van militaire dienst. Vrijwilligers, die al een oproep tot in lijving of een oproep tot opkomst voor eerste oefening ontvangen hebben, kunnen desgevraagd uitstel van militaire dienst krijgen om naar het betreffende ontwik kelingsland te reizen. Zijn ze daar ge arriveerd, dan krijgen ze vrijstelling. Blijven ze tenminste drie jaar weg (de opleidingsperiode daaronder begrepen) dan worden ze na terugkeer in Nederland buitengewoon dienstplichtige. In de prak tijk komt dat er op neer dat ze niet meer voor militaire dienst worden opge roepen. t komen daarbij: de C.D.U. (Christen De- mocratiesche Unie), Democraten '66 Landsbelangen, Partij voor Ongehuwden, Liberale Volkspartij en de Noodraad. De- Be partijen komen in alle achttien kies kringen uit. Acht andere groeperingen komen in minder kieskringen met een lijst. Deze zijn de lijst-Voogd (de grootste, die er evenwel niet in is geslaagd vaste voet aan de grond te krijgen in Groningen en Drente), de Christelijk-Nationale Volks partij voor Monarchale Democratie (waarvoor in de kieskringen Amster dam, Rotterdam en Den Haag een zeven jarige jongen lijsttrekker is), de partij Alarm, die in Den Haag en Leiden uit komt, de lijst-Rodermond (in Amster dam), de Partij van het Recht (Rotter dam), de Werknemerspartij (Friesland, ADVERTENTIE drukke werkzaamheden werk buiten de woonplaats vele fac toren zijn aan te wijzen, waar door een gang naar de bank overdag moeilijkheden oplevert, vandaar onze vrijdagavondzitting extra service spaarbank en alia bankzaken Kasuren maandag t.m. vrijdag van 8.30-17 uur vrijdagsavonds van 18.00—20.00 uur Telefoon 17548 Kantoren I - .'wij >1/ j .v. FLORAPARK 2 SPAARNWOUDERSTRAAT 99 RIJKSSTRAATWEG 80 ITALIËLAAN 204 De heer P. van Vollenhoven is door de koningin benoemd tot grootkruis in de huisorde van Oranje. De benoeming gaat in wanneer hij lid van het koninklijk huis zal zijn geworden door zijn huwelijk met prinses Margriet. Een Amsterdamse haarverzorger heeft een primeur. „Een micro vi- sionneur" (middenvoorgrond). Aan de hand van het onderzoek, waarvan de resultaten zichtbaar zijn via de microscoopprojector, kan de gewen ste behandeling worden toegepast. Utrecht en Tilburg), en in Maastricht de lijst-Grein en de lijst-Germeaux. De partijen, die in alle kieskringen uit kamen, zullen in de periode voor de ver kiezingen minstens eenmaal zendtijd voor radio en televisie krijgen. DEN HAAG Crematie is gisteren in de Tweede Kamer het onderwerp van hef tige discussie geweest. De heer Geertsema (V.V.D.) had minister Verdam in een motie gevraagd onverwijld het wetsont werp tot wijziging van de Wet op de Lijk bezorging, waarin begraving en crematie gelijk worden gesteld, in te dienen. Mi nister Verdam wil het wetsontwerp, dat al klaar is, echter niet indienen omdat dat niet zou stroken met het tussentijds karakter van het kabinet-Zijlstra. Hij ont ried de motie en zei: „Er is in de poli tiek al zoveel discussie tussen en over le venden, dat ik zou zeggen: Laten we de doden er buiten laten". Een deel van de Kamer vatte dat als een ongepast grapje op. De heer Geertsema zei, het onbegrijpe lijk te vinden dat men van confessionele zijde de voorstanders van crematie de geestelijke vrijheid daartoe wil onthou den. De heer Scheps (P.v.d.A.) die vorig jaar de motie indiende waarin de Kamer om gelijkstelling van lijkverbranding vroeg, betreurde het ten zeerste dat het wetsontwerp is blijven liggen en dat cre matie nu een twistpunt is gebleven. Minister Verdam bleef bij zijn stand punt. Hij zei niet de bedoeling te hebben gehad grappig te zijn. en van crematie geen strijdpunt te hebben willen maken. Het blijft één van de subtielste vraag stukken, die niet op het terrein van dit kabinet liggen. Prinses Irene en haar echtgenoot prins Karei Hugo zijn gisteren op Schiphol aangekomen. Zij zullen het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven bij wonen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren bij de behandeling van de PTT-begroting ernstig bezwaren gemaakt'tegen de verhöging Yait de posttarieven per 1 februari, waardoor brieven boven de 20 gram, briefkaar ten, drukwerken, postpakketten en monsters opnieuw duurder worden. Vooral de exorbitante verhoging van het nieuwsbladtarief zat de Kamer dwars. Er werden moties aangekon digd door heren Tolman (CHU) en Aantjes (AR), die zich beiden scherp tegen de tariefsverhogingen keerden. Volgens de heer Tolman is de PTT een winstgevend bedrijf en gaat het niet aan de tarieven te verhogen ter financiering van de rijksbegroting. Ook mr. Aantjes sprak van een belasting via de posttarie ven. Het verweer van de regering dat de opbrengst in het bedrijf wordt geïnves teerd. vond hij niet acceptabel. „Daar behoeft geen enkel particulier bedrijf bij de minister van Economische Zaken mee aan te komen om een prijsverhoging goedgekeurd te krijgen" zei hij. De heer Assman (K.V.P.) vond dat een dienstver lenend staatsbedrijf niet op het maken van winst gericht mag zijn. Dr. Vermoo- ten (P.v.d.A.) constateerde dat PTT toch al een streepje voor heeft op het bedrijfsle ven, want het staatsbedrijf mag afschrij ven op basis van de vervangingswaarde, iets dat aan particuliere bedrijven niet is toegestaan. Mr. Joekes (V.V.D.) vond de tariefs verhoging nu er ook nog belastin'gverho- De twintigjarige dienstplichtige soldaat J. C. M. Kuylaars uit Hilversum is aan nekkramp overleden. De jongeman was cursist bij de eerste centrale opleidings school administratief kader te Middelburg. Drie kinderen van het gezin Betlehem in het Friese Olderboorn zijn met nek kramp opgenomen in het ziekenhuis van Heerenveen. gingen worden doorgevoerd, teveel van het goede. Vooral de verhoging van het nieuws bladtarief stuitte op unaniem verzet van ning, die door de verhoging van het tdeuwibladt'artëfjn gevaar komt: Hij wees op de hoge kosten, waarvbor de dagbladen al staan, (o.m. door de invoe ring van de reclametelevisie) en begreep niet waarom een overgangskabinet met dergelijke principiële wijzigingen is geko men. Ook de heren Assman en Vermooten vreesden schade voor de culturele belan gen. Het lage tarief is indertijd princi pieel aanvaard ter bevordering van de informatie en de opinievorming, zei dr. Vermooten. Sinds 1957 heeft zich een enor me stijging voorgedaan die vooral de dagbladpers voor grote lastenverzwarin gen heeft geplaatst. Als de minister van Verkeer en Water staat, prof. De Quay, wil ontkomen aan de moties tegen de tariefsverhogingen zal hij op zijn minst tot uitstel moeten beslui ten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Verdam (Bin nenlandse Zaken) wil geen proef-proees over de actie-Koppejan. Hij vindt het ook niet juist dat de heer Koppejan, de Am sterdamse hoofdinspecteur die op 17 juli betogers met een vrachtwagen naar de buitenwijken van Amsterdam liet bren gen, zelf een proef-proces doordrijft. „De actie van de hoofdinspecteur steunt niet op de gemeentewet, en ook niet op de politiewet. Het collectief oppak ken van personen komt als vrijheidsbe roving gauw in strijd met de grondwet", zei de minister, „hoewel de grondwet geen bepalingen bevat over collectieve vrij heidsberoving". Hij was het met de heer Scheps (PvdA) eens dat fouten van de politie moeten worden onderzocht en erkend. Alleen moet men zich niet tijdens een rel be klagen, aldus prof. Verdam, want dan wordt de klacht een deel van de rel. Hij vroeg zich af, of klachten over po litieoptreden niet als bestuursklachten moeten worden gezien en beloofde, dat in de studie over de ombudsman te betrek ken. Er zal ook een studie worden gemaakt over de gemeenteverordeningen ten aan zien van betogingen. (Van onze correspondent) HEEREWAARDEN De vijftigjarige boer Willem van Hoften uit Heerewaar den is vanochtend bij het krieken van de dag in hongerstaking gegaan, een handel wijze waarin hij al enige ervaring heeft. Voor onbepaalde tijd zal hij alleen leven op water, limonade en sigaretten. De moeilijkheden van Willem van Hof- ten zijn begonnen in 1961, toen zijn land op de uiterwaarden langs de Waal, waar zeven bunder van zijn grond ligt, werd afgegraven. Door de lagere ligging van het terrein liepen de uiterwaarden aan zienlijk sneller onder water dan voor heen. Hij is ontevreden over de schade vergoeding. (Van onze correspondent) RIJEN Het miniatuurstadje „Klein Betlehem", dat nu al vijf jaar lang in de kersttijd in het Brabantse Rijen wordt opgebouwd, is door vandalen, vermoede lijk dezelfe als de grafschenders, groten deels vernield. Aangeklede etlagepoppen, die figuren als Maria, Jozef en Herodes verbeeldden, zijn van hun kleren beroofd en in stukj ken gesteurd. De stichting, die via aller lei acties elk jaar het geld bijeen moed krijgen voor het kostbare miniatuurstad je en die niet over de financiële middelen beschikte om de inventaris te kunnen ver zekeren, schat de schade op 22.000. Veertien van de 27 poppen zijn vernield de overige zwaar beschadigd. Geref. Kerken. Beroepen te Monnikendam J. de Waard te Oostvoorne; - te Oegstgeest (vac. I. Meijer) G. v d. Veere te Hardegarijp; - te Voorschoten (vac. K. Smit) G. de Zeeuw te Den Helder. Aangenomen de ben. tot hulppred. te Putten D. Ringnalda, em. pred te Utrecht. Geref. Kerken Aangenomen naar Lopik H. Pol te Gou da, die bedankte voor Heerjansdam. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de motie van mr. Van Lier (P.v.d.A.) waarin werd gevraagd om her opening van de besprekingen over de loonpolitiek als de economische situatie dat toelaat, afgewezen. De motie, die was ingediend om achteruitgang in de koop kracht der lonen te voorkomen door de mogelijkheid van extra loonuitkeringen in de loop van 1967 open te houden, werd verworpen met 44 stemmen voor en 79 stemmen tegen. Voor stemden behalve de P.v.d.A. ook de PSP en de CPN alsmede de anti-revo lutionairen Bennekom, Boersma en me juffrouw Rutgers. De Kamer accepteerde zonder hoofde lijke stemming de begroting van Socale Zaken en Volksgezondheid en nam de no ta van minister Veldkamp over diens loonpolitiek voor kennisgeving aan. Met zitten en opstaan verwierp de Ka mer de motie van de heer Vellenga (P.v.d.A.) betreffende de aanvullende werkgelegenheid. Alleen P.v.d.A. en PSP steunden de motie, waarin minister Veldkamp werd gevraagd aanvullende werken te beginnen in de gebieden met de meeste werkeloosheid en om aan de betrokken gemeenten daarvoor meer geld ter beschikking te stellen. De 65-jarige mevrouw M. Bloos uit Woerden is om het leven gekomen toen zij een met automatische halve overweg- bomen beveiligde overweg in Woerden overstak en aangereden werd door een reizigerstrein. In Heerenveen-zuid is de 86-jarige wiel rijder Pieter Sierdsma de rijksweg 32 overgestoken zonder op het verkeer te letten. Hij werd aangereden door een per- zonenauto en overleed op weg naar het ziekenhuis te Heerenveen. In het Wilhelminagasthuis in Amster dam is overleden de 81-jarige K. van Raan, die op 1 januari werd aangere den toen hij door het rode licht een zebra pad opliep. v X A VT 4 f v mm •v- m Stadsschouwburg, 14.30 u.: Theater Ca- roussel met „Kleurtover" en „De Klokken maker"; vandaag 20 u.: Ramses Shaffy en Liesbeth List met „Tour de Chant". BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Chinese avonturen in China", a.l. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Frankie en Johnny", a.l. Frans Hals, vandaag 20 u.: „Irma la Douce", 18 j. Van donderdag af 19 en 21.15 u.: „Susanne", 18 j. Lido, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Gooi het maar in m'n pet", a.l. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Zeventien", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Hoe steel ik een miljoen", a.l. Minerva, 14 en 20 u.: „The sound of music", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De stem van het water", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Heldencommando Callais", 14 j. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De gladiator van Messalina", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Ik een vrouw", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw. waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Kees Hak en Kees Verkade. Dagelijks van 19-18 u. en 20-22 u. Zondag van 14-17 u. en 20-22 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve maandag: van 10 tot 16 uur. Eerste zondag van de maand 13 tot 16 uur: Expositie van etsen van Rembrandt. Woonhuis Jacobus van Looy (KI. Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Galerie T (Bakenessergracht 67): Ex positie van werken van Kees Verwey. Dagelijks van 10 tot 17 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Van 10 december tot 9 januari. DIVERSEN Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein), vandaag en donderdag 14.30 u.: „Het sprookje van de zon". WOENSDAG 4 JANUARI City, 20 u.: „Arabesque". Tv-smokkelaars. De rechtbank in Almelo heeft drie jeugdige Hamburgers veroor deeld, die tv-toestellen bij Hardenberg en Tubbergen naar Nederland hadden gesmokkeld. Zij hadden al eerder voor dergelijke smokkelpraktijken terecht gestaan. De rechtbank veroordeelde er één tot twintig weken gevangenisstraf, de tweede tot negen maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en de derde tot tien maanden gevange nisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. Enige tientallen in beslag genomen tv- toestellen werden verbeurd verklaard. Stelende verkoopsters. De officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank heeft tegen vijf verkoopsters en een magazijnbediende van een warenhuis in Hilversum wegens diefstal, verduiste ring en heling van diverse goederen straffen geëist, die variëren van 100 gulden boete tot twaalf maanden ge vangenisstraf. Deze laatste eis gold een 20-jarige verkoopster die in twee jaar voor ruim 8000 aan kleding had ont vreemd. Aanbesteding. De Directie Wegen van Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het aanleggen van een gedeelte van de aar- debaan voor de zuidelijke randweg van Amsterdam en de aardebanen van de omgelegde aansluitingswegen van de Keizer Karelweg met de verhardingen op deze aansluitingswegen en bijkomen de werken in de gemeente Amstelveen. Er waren 23 inschrijvingen. De laagste was van de firma B. Smallegange te Aerdenhout met 2.284.400,-, de hoogste van de firma A. Kraal te Utrecht met 2.985.000,-. Burgemeesters. Tot burgemeester van Zutphen is benoemd mr. J. J. Roeter* van Lennep. De heer Roeters van Len- nep, die 48 jaar is, is sinds 1 decem ber 1953 burgemeester van Ruinen. Hij is Remonstrants. Tot burgemeester van Zaamslag is be noemd de heer J. de Pree. De heer De Pree, die 41 jaar is, was waarnemend burgemeester van de per 1 juli opgehe ven gemeente Zoutelande. Hij is lid van de CHU. ADVERTENTIE AUTOPLAATWERKERIJ EN SPUITINRICHTING AMSTERÖAMSEVAart 28s'- HAARLEM tAfwwwwwiAAfwwwiiwwwwwiiwwwwvwiiwwmfwmfWMWW Het K.N.M.I. deelt mee: De noordwestelijke stroming van onsta biele polaire lucht hield aan, zodat nog talrijke regen-, sneeuw- en hagelbuien voorkw'amen. Ten westen van Ierland ont wikkelde zich een nieuwe storing, die in de richting van het Kanaal trekt en la ter over Frankrijk zal koersen. Hierdoor wordt de wind in ons land tijdelijk zwak veranderlijk en in de zuidelijke pro vincies later oostelijk. Het weer blijft wisselvallig met van de Noordzee binnen- drijvende buien. In het zuiden van het land kan mogelijk enige sneeuw vallen. In de nacht zal plaatselijk lichte vorst voorkomen. Overdag bereiken de tempe raturen ongeveer dezelfde waarden als vandaag. LEERRAPPORTEN DONDERDAG 5 JANUARI City, 20 u.: „Onderbroken melodie". Pieter Vermeulenmuseum: dagelijks ge opend van 9.30-12 00 uur en van 14.00-16.30 uur in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 te IJmuiden. Zon dags gesloten. WOENSDAG 4 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Psycho". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ik een vrouw". DONDERDAG 5 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „The sound of music". Luxor Theater, 19.30 u.: „Ik... een vrouw". Maximum- en minimum U> d p temperaturen r X* d e g binnen- en buitenland .3 o w S'E 0) Den Helder hagelbui NNW 6 3 Ypenburg sneeuwbui WNW 6 2 Vlissingen onbewolkt WNW 5 3 Eelde sneeuwbui W 5 0 De Bilt licht bew. W 5 1 Twente zw. bew. W 3 1 Eindhoven sneeuwbui W 4 1 Z.-Limburg sneeuwbui 2 0 Helsinki zw. bew. O -1 -4 Stockholm sneeuw O 1 -1 Oslo onbewolkt windst. -1 -12 Kopenhagen half bew. WNW 2 -2 Aberdeen sneeuwbui NW 2 0 Londen sneeuw W 4 -3 Amsterdam hagelbui NW 6 1 Brussel zw. bew. WZW 3 1 Luxemburg zw. bew. 0 -1 Parijs zw. bew. 2 -2 Bordeaux onbewolkt windst. -4 -4 Grenoble half bew. NNW 6 -1 Nice onbewolkt N 13 4 Berlijn licht bew. WNW 3 -2 Frankfort sneeuwbui WZW 3 0 Munchen sneeuw W 1 -3 Zurich zw. bew. ZZW 0 -4 Genève onbewolkt WZW 4 -6 Locarno ij zei ONO 7 -5 Wenen licht bew. W 3 -1 Innsbruck zw. bew. windst. -1 -12 Belgrado zw. bew. ZW 1 -6 Athene onbewolkt NO 17 10 Rome licht bew. NO 15 4 Barcelona licht bew. NNW 13 5 Madrid licht bew. windst. 16 -2 Mallorca half bew. wjndst. 15 11 Lissabon mist N 14 5 Woensdag 4 januari Zon op 8.48 uur; onder 16.42 uur. Maan op 1.28 uur; onder 12.39 uur. Maanstanden Nieuwe maan 10 januari 19.06 uur Eerste kwartier18 januari 20.41 uur Volle maan26 januari 7.40 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 4 januari Hoog water 9.31 uur en 22.03 uur. Laag water 4.58 uur en 17.30 uur. Donderdag 5 januari Hoog water 10.36 uur en 23.15 uur. Laag water 6.04 uur en 18.38 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort i» 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2