„VINKENNEST" BIJ DRIEHUIS Paradepaardje van kinder bescherming in Nederland RADIO RADIO BECKER Iets van u bij WISHER FAILLISSEMENTEN Voorkeursdagen TANK& spaar Mobil DE VILDER miniaturen ZWANENBURG OLIEHANDEL Huis voor minder begaafde jongens „Stormvogels"- loterij Gemeente bibliotheek van Velsen Vrouw stuurloos in Velsertunnel Wijkerstraatweg en Velsertraverse worden overgedragen Twee bejaarden gewond bij aanrijdingen Leraar wil geld lenen van gemeente Velsen voor woning J. C. Zuurbier in gemeenteraad van Velsen Velsen wil lening van 3 miljoen aangaan Avond rit „De Rijmonders" Verkeerscursussen in Velsen Voor goedkope petroleum Havenberichten TOESTELLEN Automobielbedrijf YELSERBEEK N.Y. ELECTRISCH KOKEN WOENSDAG 4 JANUARI 1967 4 Eigen kamer Contactgezinnen STOFZUIGERS vanaf 63.50 DE VILDER Woningstichting Velsen gaat woningwetwoningen verbeteren PHILIPS ERRES - ARISTONA BLAUPUNKT TRAWLERKADE 64 - IJMUIDEN TELEFOON 6490 WASAUTOMATEN OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Vanaf donderdag 5 januari voor onze vaste clientèle KENNEMERLAAN 100 PLEIN 1945 no. 48 Let op de Mobil-verkooppunten met het "Tank en Spaar"-affiche. Groeneweg 69 - IJmuiden Telefoon 0 2550-7271 Voorlichting en installatie Velserduinweg 173 Tel. 4402 VS-;.: Dit it de grote huiskamer in een der paviljoen* van het „Vinkennest", waar de jongens een „thuis" vinden. De jongens van het „Vinkennest" het katholiek tehuis voor minder begaafde jongens met maatschappe lijke aanpassingsmoeilijkheden voelen zich nu thuis in het zeer fraaie, nieuwe gebouwencomplex aan de Duin en Kruidbergerweg bij Driehuis, dat onlangs door ex-minister I. Sam- kalden is geopend. Toen de jongens de paviljoens, die er uitzien als riante middenstandswoningen, bij het hoofd- gebouw, dat een luxe hotel zou kun nen zijn, betrokken, waren zij diep onder de indruk ,om niet te zeggen ge ïntimideerd door de luister van hun nieuwe omgeving. Zij waren gewend in grote slaap- en eetzalen te verblij ven in barakken op het landgoed Wa terland. Nu waren zij een ietwat on wennig in hun eigen kamer, helemaal voor hen alleen, in een der paviljoens. De verbazing over hetgeen er alle maal voor hen was gedaan duurde niet zo lang. Na korte tijd werden zij „overmoedig". Dat had iets te maken met een ,^ich belangrijk voelen" als gevolg van de luxe en de aandacht, die allerwegen op hen gericht was. Nu, enkele weken na de officiële opening, is iedereen gewend. Het nieuwtje ia er af en de jongens ervaren hun nieu we omgeving normaal en mistig. Eerst nu kan worden beoordeeld, of de gebouwen, die in totaal 3.7 miljoen gul den kostten, aan de verwachtingen beant woorden; of de opzet is geslaagd. De di rectrice, mevrouw E. H. M. Heurkens- van Grootel, zegt hierover: „Ik heb nog niets ontdekt, waarvan ik zou kunnen zeggen dat het toch misschien beter anders had gekund." Zij is dus volledig tevreden over het gebouwencom plex, in de totstandkoming en inrichting waarvan zij zelf heel veel woordjes mee heeft mogen spreken. En de jongens? Op het moment waar op mevrouw Heurkens ons met grote ken nis van zaken bijzonderheden vertelt over de vele facetten van het kinderbescher- mingswerk in dit tehuis, zijn de jongens naar de verschillende scholen. Het meren deel van de zesennegentig jongens, die uit geheel Nederland afkomstig zijn, be zoekt de B.L.O.-school in IJmuiden. En kelen gaan naar een lagere technische school of naar de lagere tuinbouwschool of zitten in de brugklas van het VGLO- onderwijs. Een der jongens gaat naar de Haarlemse school voor slechthorenden. Zij bewonen nu de paviljoens. In elk paviljoen hebben tien jongens een eigen kamertje, terwijl vier een gemeenschappe lijke kamer delen, omdat zij te klein zijn voor een eigen kamer, omdat zij dat pret tiger vinden of omdat dit beter voor hen is. Elk paviljoen heeft een hoofdleidster •n twee assistenten De kamers van de jongens zijn prettig ingericht. Prachtig vonden zij bijvoor beeld het schemerlampje boven hun bed en de eigen boekenkast. Alle paviljoens hebben beneden een grote gemeenschap pelijke huiskamer, een broodkeukentje, een gezellige hoek, een knutselruimte, kortom alle voorzieningen die van zo'n paviljoen veel meer een huis maken dan een tehuis. In het hoofdgebouw zijn de keuken, de grote eetzaal, de wasserij, de medische en de psychologische afdeling, de admi nistratie en alle andere centrale voorzie ningen ondergebracht. Waarom de jongens niet thuis kunnen zijn? De oorzaken daarvan verschillen van geval tot geval. De dossiers vertel len over elk kind een eigen geschiede nis met vaak onthullende achtergronden, die veel doen begrijpen en weinig doen ▼«roordelen, In alle gevallen kan men aannemen, dat de deskundigen, die het kind in het „Vinkennest" doen opnemen, daar zeer gegronde redenen voor hebben. Eén van die redenen kan zijn, dat de ouders teveel aandacht aan het licht de biele kind besteedden, ten koste van de andere kinderen in het gezin. Een gesprek met de directrice heeft ons geleerd, dat men niet te lichtvaardig de ouders in ge breke mag stellen. De opvoeding van licht debiele kinderen is een zaak, die de deskundigen nog dagelijks voor proble men stelt. Het blijft een zoeken en tas ten. Zelfs een grote liefde van de ou ders voor het desbetreffende kind lost niet alle problemen op. Natuurlijk zijn er ook voor de hand liggende gevallen: echt scheiding, verwaarlozing, enzovoorts. Vele jongens gaan eens in de maand een weekeinde naar huis of krijgen be zoek van hun ouders. Dat is niet voor alle jongens weggelegd. Zij vinden een compensatie in een bezoek aan de zoge noemde contactgezinnen in Velsen en wij de omgeving, die de jongens gedurende dit weekeinde ontvangen. De directrice van het „Vinkennest" heeft grote bewondering voor het geduld en de takt waarmee deze families de jongens, ondanks teleurstellingen soms, blijven ontvangen. Zij acht het contact met deze gezinnen voor de jongens van grote betekenis. Als de jongens niet meer leerplichtig zijn en het „Vinkennest" moeten verla ten rijst de vraag: „Wat nu?" Het doel van het verblijf in het „Vinkennest" is de jongens te leren op eigen benen te staan. Na de periode in het „Vinkennest" gaan zij voor een proeftijd terug naar hun familie, of zij komen in een pleegge zin dan wel in een internaat voor wer kende jongens. Zeer onlangs kwam een van de jongens na jaren terug in het „Vinkennest" om zijn bruid aan de directrice voor te stel len. Hij was in alle opzichten geslaagd en kon vol vertrouwen een gelukkige toe komst tegemoet zien. Dat is dan zo'n geval, dat leiding en leidsters in het „Vinkennest" de moed en de energie geeft om verder te werken Hun taak is boeiend, maar alleen voor degenen, die hun werk meer opvatten als een roeping dan als een beroep. De jongens, die in het „Vinkennest" te recht komen hebben geluk gehad. Er zijn slechts weinig dergelijke inrichtingen in Nederland en het „Vinkennest" is wat de accommodatie betreft veruit de beste. Het tehuis wordt nu al ,Jbet paradepaardje" van de kinderbescherming in Nederland genoemd. ADVERTENTIE Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 De trekking van de „Stormvogels"-lote- rij ten bate van een overdekte tribune op Zeewijk, heeft de volgende winnende nummers aangewezen: Bankstel 15000 - wascombinatie 19683 - gasfornuis/keukenverwarming 3106 - eet- hoek 22450 - kolenconvector 21328 - huis brandolie 23136 - naaimachine 19387 - cassette/109 delig 21459 - bromfiets 7438 - radio 10795 - 20 hl anthraciet 20612 - trans- sistorradio 2366 - rijwiel 21117 - snijmachi ne 19238 - elec. koffiepot 2843 - horloge 10018 - mixer 1966 - broodrooster 17Q01 - fototoestel 1042 - rookstandaard 11868 - weegschaal 6604 - ontbijtservies 8330 - klokje 22218 - paraplubak 24859 - gebak- stel 9138 - theeservies 395 - roomstel 20354 - koffiemolen 15409 - compote- schaal 12450 - kookwekker 19433 - lec tuurbak 18650 - botervloot 12916 - lepel- rek 10461 - kruidenrek 15264 - roomstel 6537 - barset 6912 - keukenweegschaal 20728 - tafelcouvert 10567 - theebeurs 18350 - schalen 9495 - bonbonschaal 18077 - filterpot 1572 - broodplank 22351 - schilde rij 21050 - koffiefilter 16454 - 6 cognacgla zen 8467 - karaf 7361 - tas 2082 - kande laar 23486 - jampot 11291 - vuurvaste schaal 20704 - fruittest 8561 - suikerau tomaat 24777 - luxe schoenlepel 7959 - vlalepels 13308 - hert 14996. De houders van deze loten dienen zich te vervoegen bij de heer J. Pleyt, Lange Nieuwstraat 493 te IJmuiden, waar hun zal worden meegedeeld aan welk adres de prijzen verkrijgbaar zijn. De Woningstichting Velsen gaat 24 wo ningwetwoningen die tot het vooroor logse woningbezit van de stichting beho ren verbeteren. De woningen zullen dan nog 25 jaar mee kunnen. De bewo ners zullen voor de verbetering van het woongerief per maanfi gemiddeld 3,25 meer huur moeten gaan betalen. Van rijkswege kan een voorschot wor den verwacht groot 95.205,70; de ge raamde kosten zijn i 97.192,58, Nieuwe aanwinsten in de afdeling voor tieners van de gemeentebibliotheek te Velsen zijn de volgehde boeken: Nederlandse romans: Lindgren, Kati in Italië. Studieboeken: Dor en Federmann, Politieke humor; Tro- bisch, Ik had een meisje lief; Peverelli, Hoe groeien wij; Suschitzky, Het platen boek van de dieren; Disney, In het land der beren; Stork, Vogelziekten voorkomen en genezen; Hoedeman, Pocket voor de aquariumliefhebber; Fuchs, Vijf eeuwen binnenscheepvaart; Thone, Elektriciteit mijn hobby; Hanrath, Het riddermotief in het ex-libris en in de grafische kunst in het algemeen; Kitzinger, Byzantijnse mozaïken in Israël; Lec, Ongekamde ge dachten; Andreus, Groen land; Christie, Jane zoekt een baan; Roberts, Mary; Hausmann, Sterrensagen; Blond, De slag bij Verdun; Parool/Life, Het oude Grie kenland. Een vijftigjarige autobestuurster uit Velsen-Noord raakte dinsdagmorgen om kwart over elf in de Velsertunnel de macht over het stuur kwijt. De auto be landde in omgekeerde richting op de meest rechtse weghelft. De bestuurster kwam met de schrik vrij. De auto moest worden weggesleept. ADVERTENTIE 48 - 59 - 65 cm BEELDHUIS Gespecialiseerd in toestellen met visserijband in verschillende prijs klassen. Sedert de opening van de Velsertunnel en de verplaatsing van het pontveer heeft de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord welke weg in beheer en onderhoud is bij het Rijk geen functie meer ten behoeve van het doorgaande verkeer. Rijkswaterstaat heeft daarom voorge steld het onderhoud aan de gemeente Velsen over te dragen, waarbij dan ook zal worden betrokken het gedeelte van de Velsertraverse dat is gelegen tussen de Wijkerstraatweg en het viaduct over de spoorwegtunnel. Rijkswaterstaat is bereid genoemd gedeelte van de Velsertraverse te verbre den en als afkoopsom voor beheer en on derhoud en het in goede staat brengen van de Wijkerstraatweg zou het Rijk 140.000 aan de gemeente Velsen beta len. De gemeenteraad van Velsen moet over het voorstel nog beslissen. Bij de Velsense politie werden de vol gende voorwerpen als gevonden aangege ven: bontkraag in paieren zak, porte monnee met inhoud, herenregenjas, kin dertasje met portemonnee en boekje, sjaal, bos sleutels met foto, twee kinder boeken, bankbiljet, motorwant, herenbril, nylonwant, paar dameshandschoenen, pa raplu, schroevedraaier, ring met negen sleutels, paar kinderwanten, driewielig kinderfietsje, ringetje, pakje met onder jurken, paar nylonkousen, damesporte monnee met inhoud, linker herenhand schoen, flessenkrat, herenportemonnee, regenbroek. Inlichtingen over deze voorwerpen zijn dagelijks verkrijgbaar op het hoofdbu reau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. ADVERTENTIE AEG - ZANUSSI IGNIS - ZANKER daqelijks demonstratie MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4262 Een 68-jarige bromfietser uit IJmuiden- West schrok gisteravond omstreeks zeven uur in de Engelmundusstraat van een naderende bestelauto. Er vond geen aan rijding plaats, maar de man kwam te vallen en brak zijn rechter sleutelbaan. 's Middags werd bij de voetgangers oversteekplaats Marktplein-Lange Nieuw straat in IJmuiden een 35-jarige bestuur der van een personenauto afgeleid door een naderende auto, die pas op het laat ste moment voor de voetgangersover steekplaats tot stilstand kwam. De be stuurder van de personenauto, een 35 jarige stuurman uit IJmuiden- West, merkte daardoor een overstekende voetganger, een 71-jarige man uit de Rijnstraat, niet op. De man werd ge schept, kwam op de auto terecht en daar na op het wegdek. Hij werd met een enkel'fractuur door de ongeval- lendienst naar het Antoniusziekenhuis ge bracht. Een leraar, verbonden aan het gemeen telijk middelbaar onderwijs in Velsen, wil een hier alsnog te bouwen woning kopen voor 51.000. Hij is er in geslaagd een lening van 30 mille te verkrijgen en wil 21 mille, onder verband van tweede hypotheek, van de de gemeente Velsen lenen. De raad moet hierover nog beslis sen: het college en de raadscommissie voor de financiën hebben geen bezwaar. De heer J. C. Zuurbier uit IJmuiden is benoemd verklaard tot lid van de ge meenteraad van Velsen; hij neemt de plaats in, welke is opengevallen door het vertrek naar een andere gemeente, van mr. G. J. van Roozendaal. De heer Zuur bier heeft, na zijn benoeming, te heb ben aangenomen, zijn geloofsbrief inge zonden. Hij is, evenals mr. Van Roozen daal, lid van de K.V.P. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Het College van burgemeester en wet houders van Velsen heeft de gemeenteraad voorgesteld te besluiten tot het aangaan van een geldlening groot 3.000.000,-. De commissie voor de financiën stemt hiermee in. Het bestuur van de automobielclub „De Rijmonders" uit Velsen heeft voor vrij dag 6 januari een bijzondere avondrit uitgeschreven, waar slechts door B-klas- sers aan kan worden deelgenomen. Het is namelijk een instructieve rit, waarbij de deelfiemers door een A-klasser zullen worden vergezeld, die hen direct op even tuele fouten attent zal maken. De start voor deze 20 km lange rit vindt des avonds om zeven uur plaats bij het pa viljoen „Schoonenberg" aan de Minister van Houtenlaan. De rechtbank in Haarlem heeft op dins dag 3 januari in staat van faillissement verklaard W. van Merriënboer, handelende onder de naam „Verhuurkantoor Van Merriën boer, wonende in Haarlem, Amsterdamse vaart 226. Rechter-commissaris: mr. J. G. L. M. Bijnen. Curator: mr. E. L. van Hoog straten in Haarlem. J. Gerrltse, wonende in Haarlemmer meer, Sloterweg 420. Rechter-commissaris: mr. J. G. L. M. Bijnen. Curator: mr. H. J. M. Weustink in Haarlem. Comelis van Westrop, aannemer van metselwerk, wonende te Zaandam, West- ADVERTENTIE VOOR VADER EN ZOON zanerdijk 24. Rechter-commissaris: mr. J. G. L. M. Bijnen. Curator: mr. J. A. M. Thijssen in Zaandam. Bij arrest van het gerechtshof in Am sterdam van 20 december 1966 is na hoger beroep vernietigd het vonnis van de recht bank in Haarlem van 22 november 1966, waarbij Maria Antonia Josephina van der Veldt. echtgenote van W. M. van der Prijdt handelende onder de firma W. M. van der Prijdt, wonende in Heemstede, Post Vo gelenzang, Leidsevaartweg 21, in staat van faillissement is verklaard met benoeming van mr. A. S. Groen in Haarlem tot cu rator. Bij arrest van het gerechtshof in Am sterdam van 20 december 1966 is na hoger beroep vernietigd het vonnis van de recht bank in Haarlem van 29 november 1966, waarbij Johannes Jonker, autorijschool houder. wonende in Haarlem, Plataan straat 80, in staat van faillissement is ver klaard met benoeming van mr. J. D. A. Viskil in Haarlem tot curator. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 2 januari ge ëindigd het faillissement van: L. W. Kok, wonende in Badhoevedorp (gemeente Haar lemmermeer), Snipstraat 12, uitgesproken op 19 april 1966. Rechter-commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. J. H. A. M. van Son in Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank in Haarlem van 27 december 1966 is voorlo pig surséance van betaling verleend aan: Johannes Biesheuvel, oliehandelaar, kwe ker, wonende in Aalsmeer, Oosteinderweg 55, procureur mr. K. Heimig, met benoe ming van mr. A. J. Fibbe in Haarlem tot bewindvoerder. De vergadering van schuldeisers is bepaald op 21 februari 1967 des namiddags twee uur in de raadkamer van deze rechtbank, Jansstraat 81 in Haar lem. ADVERTENTIE M@bil De gemeentelijke verkeerscursus in Velsen, waarop in het bijzonder aandacht zal worden besteed aan de nieuwe per 1 januari ingevoerde verkeersregels, mag zich in een goede belangstelling verheu gen. Deze maand start de eerste groep van deelnemers en in februari zullen nog twee groepen met de verkeerscursus be ginnen. De cursus bestaat uit 4 lesavonden van twee uren en wordt gedurende vier ach tereenvolgende weken gehouden in de ge meentelijke verkeersinstructielokalen in de Le Mairestraat 12 te IJmuiden of in het stadhuis. In verband met andere cursussen is het niet mogelijk om in de maanden januari en februari meer cursussen te organise ren. Voor eventuele belangstellenden be staat wel de mogelijkheid een verkeers cursus te volgen in de maanden maart en april. De lessen worden gegeven aan de hand van het boekje „Verkeerscode" van het Verbond voor Veilig Verkeer en de ANWB. Belangstellenden voor de cursus in maart of april kunnen zich tot 1 februari schriftelijk melden bij de ambtenaar ver keerszaken, stadhuis te IJmuiden. •tjnw—n ««.■willhui t&mm Dansen. De sociëteit „De Punti" te Velsen biedt de jeugd van z'ëVentien 'jaar af elke zondagavond gelegenheid om te dansen in het jeugdgebouw „De Loods" aan de Geelvinckstraat 28 in Velsen- Noord. Zondagavond 8 januari verleent de Rhythm and Bluesgroup onder leiding van Benny Lewis muzikale medewerking. ADVERTENTIE Leeuweriklaan 36 - IJmuiden-O. Telefoon 5404 Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Vliestroom, van Sheerness; Lingeborg, Stettin; Torstein, Dagenham; Pollux, Rauma; Theano, Dublin; Claus, Cardiff; Trfton, Hamina; Berkelborg, Karlstad; Main Lloyd, Rotterdam; Lokki, Ulu; Spes, Swinoujscie, IJmuiden; Kennemerland, Leixoes; Buntenstein, Bremen; Attis, Port au Prince; Spaarneborg, Grimsby, IJmuiden; Zenita, Trondheim; Strabo, Vigo. Woensdag aangekomen te IJmuiden: Anda- lien, van Hamburg; Caravelle, Noordzee, IJ muiden; Vela, Rotterdam. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Adelheid Sibum, naar Liverpool; Contact, Rotterdam; Ruby, Scarborough, Zaandam; Mare Liberum, Dagenham; Plover, Felixtowe; Gemma, Bremen, IJmuiden; Kaethe Bartels, Rotterdam, IJmui den; Draco, Aarhus; Saar, Rotterdam; Cheliff, La Rochelle; Ommenkerk, Kaapstad; Osiris. Bremen; Dania, Kopenhagen; Gerd Staerke, Antwerpen; Themis, Hamburg; Styrsoe, Hamina; Zaanstroom, Goole; Wartena, Rotterdam; Cara velle, Perth, IJmuiden; Tilla Doris, Hamburg; Ank T.> Huil, Zaandam; Harm. Emden; Spaarne- stroom, Hull; Torsholm, Kristiansand, Lake Bosomtwe, Hamburg; West Riding, Goole; Togokust, Bordeaux; Jans, Londen; Catharina- polder, Leith; Swift 3, Londen; Hondsbosch, Rochester, Zaandam; Solent, Kopenhagen, Zaan dam; Thorgerd. Thames. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Emile Delmas, naar Duinkerken; Torstein, Huil; Well- ark, Avilez, IJmuiden; Production, Konakry, leverwijk; Inge, Narvik; Hesperia, Rouaan; Conger, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan.) ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4