Belangwekkende vondsten bij Engelmunduskerk in Velsen Vloertegels met diermotieven Verenigingsnieuws uit de IJmond h m m .(H)OORTOESTELLEN Werk tot 1 april op conservenfabriek m Nieuw boek over historie van Velsen Burgemeester J. G. S. Bruinsma tien jaar in Beverwijk r V I I- mr. opticien j. grit mmÊÊÊmmm, ife WOENSDAG 4 JANUARI 1967 Bij de omstreeks het jaar 700 door Willibrord gestichte Engelmundus kerk in Velsen zijn in de loop van 1966 belangwekkende vondsten ge daan, die bij voortgezet onderzoek mogelijk nieuwe aanwijzingen kunnen geven inzake de historie van dit eeu wenoude monument. De vondsten zullen wellicht enkele openstaande vragen beantwoorden, maar stellig ook nieuwe vragen oproepen. De archeologische werkgroep Ken- nemerland-Hoogovens van de A.W.N. heeft onder supervisie van drs. H. V elsen-IJ muiden Beverwijk - AUDIUM OTICON PHILIPS e.a. U hoort er weer hij- met een GRIT'S (H)OORTOESTEL contactlensspecialist hoortoestelpracticus KENNEMERLAAN 92 - IJMUIDEN - TEL. 5072 li?"' ■BI HOOGTEZON HANAU PHILIPS v.a. f 85,- v.a. 99,- DROGISTERIJ „DE CEDER" CEDERSTRAAT 31 - TEL. 5610 IJMUIDEN-O. Werkzaamheden afwikkelen Pensioen De heer H. J. £alkoen onderzoekt hier als een der leden van de archeo logische werkgroep Kennemerland- Hoogovens de blootgelegde funda menten van een gebouw waarvan men het bestaan tot nu toe niet heeft vermoed. Dit muurfragment is samengesteld uit de grootste tot nu toe in Velsen gevonden klooster moppen. ADVERTENTIE Het diermotief op de bij de Engel munduskerk gevonden vloertegels met reliëf is door de heer H. J. Calkoen met de hierbij afgebeelde pentekening gereconstrueerd. De te gels zelf zijn zo afgesleten, dat slecht uit enkele tegels een totaalbeeld van het wolfachtige dier kan worden afgeleid. Deze eeuwenoxide pot is een der re sultaten van de opgravingen bij de Engelmunduskerk. WOENSDAG 4 JANUARI Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 19 tot 21.30 uur. Velserbad, Briniostraat: 19.30-20.15 u. zwemtraining tot 16 jaar; 20.15-21 u. zwemtraining vanaf 16 jaar; 21-21.30 u. polo (training, wedstrijden). DONDERDAG 5 JANUARI Stadhuis. 20 tot 22 u.: Nieuwjaarsrecep tie burgemeester en mevrouw Bühr- mann. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10-12.30 en 14.30-17.30 uur; uit- leenpost IJmuiden-West, bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16-17.30 uur; filiaal Gem. bibliotheek en r.k. bibliotheek in Santpoort-Zuid, Wijkcentrum „De Duin- pan", Willem de Zwijgerlaan: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster: van 9.30-12 u. in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-7715. WOENSDAG 4 JANUAM Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Cursus pottenbakken o.l.v. Otto Heu- velink. Kennemerstaten. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: 20.45 tot 22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger- •traat 70: 19 tot 21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 16 tot 18 uur. Gebouw „Wijkerbaan", 20 u.: Demon stratie huishoudelijke apparaten voor N.V.V.-Vrouwenbond. DONDERDAG 5 JANUARI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Cursus schilderen o.l.v. Tony Gerlach, Kennemerstaten. Huize Scheybeeck, 14 u.: Cursus hoed jesmaken, Stichting v. huish. en gezins voorlichting. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 19.30 u.: Cursus pottenbakken. Gebouw „De Wijkerbaan", 20 u. Jaar wisselingsbijeenkomst Partij van de Ar beid, afdeling Beverwijk. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-2J.30 uur. R.k. Leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10 tot 13 uur. Halbertsma van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek spe ciaal de zuidzijde van -de Engelmun duskerk onderzocht, omdat daar haast bij was in verband met de bouw van een nieuw wijkcentrum op een his torisch belangwekkende plaats. De grond op die plaats is voor de aan vang van de bouw zo nauwkeurig mogelijk nagespeurd. Er is een stuk muur gevonden van een nog onbekend bouwwerk. Bij deze muurresten zijn vloertegels aange troffen, waarvan een drietal een afge sleten relief van een dierfiguur ver toont. De gevonden rode en grijsachtige vloertegels hebben een afmeting van 13.5 x 14 centimeter en zijn 2.3 centime ter dik. De heer H. J. Calkoen uit Drie- |huis heeft de onduidelijke reliëftekenin gen gereconstrueerd in een pentekening, waarvan wij bij dit artikel een door de heer M. Bosman uit Santpoort gemaakte foto afdrukken. Dergelijke vloertegels met relief zijn tot nu toe voor zover de Werkgroep Kennemerland Hoogovens bekend is, nog niet eerder gevonden. Aan de lezers van „Westerheem" het orgaan van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland is verzocht zo mogelijk nadere inlichtingen te verstrekken over dergelijke relieftegels. Tot nu toe is op deze oproep niet gereageerd, zodat men moet aannemen, dat er weinig over deze tegels bekend is. Waarschijnlijk is het relief met een houten stempel aangebracht. De zijkan ten van de tegels lopen schuin naar bin nen, terwijl bij alle vóór het bakken aan de onderzijde één tot drie gaten zijn uit gesneden, waarschijnlijk om de tegels beter te fixeren in de metselkalk. De te- I kening stelt duidelijk een wolfachtig dier I voor. Het gemetselde hoekfragment van de I muur moet een onderdeel zijn geweest van een gebouw waarvan men tot nu toe het bestaan nimmer heeft vermoed. Het fragment is samengesteld uit primair ge bruikte kloostermoppen van 32 x 16 x 8/9 centimeter. De muurdikte is vijftig centimeter. De korte arm van de hoek verdwijnt in de huidige kerkmuur; de lange zet zich nog een eind evenwijdig aan de kerkmuur voort en is vervolgens afgebroken. Meer oostelijk werd het fun dament blootgelegd van de voormalige, vierkante sacristie. Binnen het oostelijk deel van de zui- Ider zijbeuk, die door de Spanjaarden in 1573 werd verwoest, heeft de werkgroep het niveau verdiept tot op het ongeroer- Ide zand. Hierbij bleek dat deze beuk 5/3? f>f>Betrokken bbvéri velé begravingen. Tevens werden hier enkele kindergraven aangetroffen, waarvan één opgemetseld uit kloostermoppen met een dak van I schuin tegen elkaar geplaatste stenen. Mogelijk heeft ook een, iets dieper ge- I vonden, peervormige donkergrijze pot voor dit doel dienst gedaan. Deze stond enigszins schuin in een gegraven kuiltje. De hoogte van deze pot, eveneens op de hierbij geplaatste foto's afgebeeld, is 32 centimeter; de grootste breedte 33.5 cen timeter en de opening meet 16 centime ter. De bodem vertoont vier uitgeknepen voetjes (pl.m. 1350) Onder deze pot lag een skelet en op deze diepte kwamen in geroerde grond een Badorf- en enkele I Pingsdorfscherven te voorschijn. Vastgesteld kon worden, dat zich op n.v. fovea centralis (Vervolg van pagina 1) „In dé afgelopen jaren is op velerlei wijzen getracht de Beverwijkse Conser venfabriek op een meer rendabele basis te brengen. Door aankoop van het terrein van de Veiling Kennemerland in 1959 waarover wij pas in 1962 de beschikking kregen werd gehoopt het tekort aan Een modern wijkgebouw is in aan bouw tegen de eeuwenoude Engel munduskerk aan. enige meters onder het huidige kerkhof oppervlak, bovenop het ongeroerde en mogelijk opgestoven zand van een oud binnenduin, vegetatie heeft bevonden, zand hierboven is er later op aange bracht, waarschijnlijk om beter te kun nen begraven. Ook is een stukje blootgelegd van het versmalde, rechthoekige vroegere kerk koor, dat zich nog zes meter uitstrekt buiten de huidige kerk. Dit fundament is opgemetseld uit grote bakstenen van 29 centimeter lengte en mogelijk later aan de twaalfde eeuwse tufstenen kerk toege voegd. Op prenten uit de zeventiende eeuw staat de ruïne van een Gotisch koor afgebeeld. De archaeologische werkgroep Kenne- merland-Hoogovens moest haast be trachten bij het onderzoek, want thans is naast de kerk het nieuwe wijkgebouw in aanbouw, dat zal bestaan uit een grote zaal en een consistoriekamer, die in een urgente behoefte voorzien. De Rijksdienst voor Monumentenzorg heeft toestemming verleend voor de bouw van het wijkcentrum op een plaats die mogelijk nog meer had kunnen onthullen over de zeer merkwaardige historie van één der vijf door Willibrord gestichte zo genoemde moederkerken. Bij de bouw zal men een deel van een muur moeten doorbreken, dat een zeer belangrijk on derdeel vormt van de kerk als monu ment en dat onvervangbaar is. Sinds de achtste eeuw heeft men op '4 deze plaats kerken gebouwd, verbouwd en na verwoestingen herbouwd. Steeds zijn er andere ruimten aan de kerk ge bouwd, zoals de blootlegging van ver schillende fundamenten zeer onlangs nog heeft bewezen. Deze generatie bouwt er met toestemming van de Rijksdienst voor Monumentenzorg weer een stukje aan, omdat men die ruimte dringend no dig heeft. Misschien zal men het in een volgende eeuw als een daad van groot belang beschouwen om het wijkgebouw, dat thans in aanbouw is, weer af te breken om de historie van de kerk meer recht te doen wedervaren. Helaas gaat er bij alle herbouw en verbouw steeds iets verloren. De archaeologische werk groep Kennemerland-Hoogovens heeft zich thans in ieder geval veel moeite gegeven en niet zonder resultaat vast te leggen wat men in de grond en in de muur heeft aangetroffen, die nu door de nieuwbouw moeten worden aan getast. Mogelijk dat de nadere bestudering van de huidige vondsten ons iets meer kan vertellen over de historie van de kerk, waaruit dan misschien nadere bij zonderheden zijn af te leiden over wat zich allemaal sinds de achtste eeuw in Velsen heeft afgespeeld. Dat moet heel veel zijn geweest en daar weten we nog maar weinig van. I SSfjF*'. MA- t&avs Bij de uitgeverij Vermande Zn. te IJmuiden zal in het voor jaar een boek verschijnen over de geschiedenis van Velsen. Het is ge schreven door de amateur-archeo loog H. J. Calkoen uit Driehuis, die zich al zeer vele jaren inten sief heeft bezig gehouden met de bestudering van die geschiedenis, maar die daarbij altijd een lijn heeft getrokken naar het heden. Daarom is het boek dat hij nu heeft geschreven niet uitsluitend een boek over de historie van Vel sen, maar zijn daarin ook de ont wikkelingen der laatste jaren vrij uitvoerig omschreven. Het biedt dus een overzicht van Velsen van het jaar 800 voor Christus tot he den. Ruim honderd illustraties ver luchten het boek waarvoor de heer Calkoen zelf vele pentekeningen maakte. Als titel koos de heer Calkoen: „Velsen grepen uit de historie van een oude woonplaats in Kenne merland". In het boek worden eni ge feitelijke onthullingen gedaan die een ander licht werpen op wat tot nu toe als vaststaand werd aangenomen met betrekking tot de geschiedenis van Velsen. Deze week is het al weer tien jaar geleden, dat burgemeester J. G. S. Bruins ma de Friese plattelandsgemeente Bols- ward verliet om zich in Beverwijk te vestigen. Een Beverwijk, dat aan de voor avond van een dynamische ontwikkeling stond, maar ook zich bevond midden in een strijd. Een strijd welke verband hield met de toen reeds zo actuele samenvoe ging der gemeenten Beverwijk, Heems kerk en Velsen. Dat dit laatste op dit moment nog niet zijn beslag heeft gekre gen, heeft zeer stellig niet gelegen aan Beverwijks eerste burger. De dynamische ontwikkeling heeft Beverwijk gekregen. Het industrieterrein werd in de afgelopen tien jaar aanzienlijk uitgebreid. Indu strieën vestigden zich hier. andere groei den uit. De basis-industrie in de IJmond ADVERTENTIE werd en wordt nog steeds groter. De wo ningbouw eiste de volle aandacht van het Beverwijkse gemeentebestuur met aan het hoofd burgemeester Bruinsma. Die afgelopen tien jaar hebben veel van hem gevergd. Zeer veel tijd is ermee ge moeid geweest, dooh hij doet dit werk graag en de perioden gedurende welke hij door ziekte het bed heeft moeten houden, waren voor hem geen sinecure, dynamisch man als hij is. Vol frisse moed gaat hij thans de derde periode van vijf jaar te gemoet. Op de foto de burgemeester te midden van zijn gezin. Van links naar rechts Anne Claire, mevrouw Th. M. J. P Bruinsma-Schilte, Nicolette, Paula, Carla, Jeanne, burgemeester J. G. S. Bruinsma, Nelleke en Han. ruimte op t,e heffen. Sindsdien werd de produktie sterk opgevoerd. Daar de op brengsten per liter niet stegen maar de stijging der kosten in versterkte mate voortging werden de bedrijfsresultaten echter niet beter. Verplaatsing van de fabriek naar een ander gedeelte van het land waar de om standigheden voor een conservenfabriek gunstiger lagen werd overwogen. Dit werd verworpen daar het miljoenen zou vergen en voor de tewerkstelling van de vaste kern en hun gezinnen (door de bezwa ren aan verhuizing verbonden) geen op lossing gaf. Daarnaast werd getracht een verbreding van het bedrijf te krijgen door samenwerking of fusie met anderen". „De ligging midden in de stad en de onzekere toekomstverwachting van onze bedrijfstak", aldus is. Van Hattum, „hebben veroorzaakt dat wij daarin niet zijn geslaagd. Het in bedrijf houden van een fabriek met zo weinig vooruitzichten, werd niet in het belang van het perso neel geacht. Dit brengt het risico met zich mee dat wij gedwongen zouden kunnen worcfen op een zodanig tijdstip ontslag te geven, dat de moeilijkheden van herplaatsing veel zwaarder zouden zijn dan nu het ge val is. Het gehele personeel aan wie ont slag zal worden aangezegd zal in dienst kunnen blijven tot tenminste 1 april om de lopende werkzaamheden af te wikkelen. Inmiddels kan desgewenst in samenwer king met het Gewestelijk arbeidsbureau naar een andere werkgelegenheid worden uitgezien". Daarbij deelde ir. Van Hat tum mee dat op zijn verzoek Van Hat tum en Blankevoort n.v. in Beverwijk zich bereid heeft verklaard een aantal technische en administratieve personeels leden in haar dienst te nemen in zo goed mogelijk gelijkwaardige functies. Voor hen, die na beëindiging van de werk zaamheden van de Beverwijkse Conserven fabriek geen aansluitend werk vinden be staan de wettelijke voorzieningen in zake wachtgeld en werkeloosheid. In overleg met de vakbonden is een regeling vast gesteld waarbij rekening wordt gehouden met het gemiddelde weekloon (exclu sief overwerk) of salaris, het aantal dienstjaren en de leeftijd van de betrok kene. In het pensioenfonds van de Beverwijk se Conservenfabriek zit een reserve, die alleen gebruikt mag worden voor de oude- dags- en weduwevoorzieningen. Het is de bedoeling, dat aan het bestuur van het fonds een voorstel zal worden gedaan het kapitaal van het fonds te gebruiken ten einde daarme bij 'n krachtige levensverze keringsmaatschappij alle verplichtingen onder te brengen. Het ligt in de bedoe ling op korte termijn een bespreking met bestuur en deelnemers hierover te beleg gen. Wat het bedrijfspensioen betreft zal com- tact worden opgenomen met het bestuur teneinde zo veel mogelijk de teruggang van het pensioen te beperken. Tenslotte zal aan degenen waarvoor de Beverwijk se Conservenfabriek rechtstreeks een ver zekering heeft afgesloten per 1 juli 1967 een premievrije polis worden uitgereikt.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5