Bisoti van Pieter d'Hont Pittig musiceren van Gelders Orkest onder Anton Kersjes Vlaams-socialistisch dagblad brengt hulde aan prof. Geyl fcJ vóóraan met nieuwe en betere kwaliteit VANAVOND De Nederlandse Comedie presenteert: Sigma mag muziek maken zonder al te veel lawaai Tachtig experts niet tevreden over tv-reclame VERGULDE HAND JL 6 WOENSDAG 4 JANUARI 1967 7 André van den Heuvel in de titelrol De oudste zeepfabriek van de gehele wereld Sticks: nog altijd onovertroffen Tubes: voor weldadige scheerluxe Simon Koster Beeld van Degas beschadigd Michelangelo ontdekt? Doek van Titiaan met schets op de keerzijde Koninklijk goud voor de Britse architectuur- historicus Pevsner Young at heart De radio geeft donderdag Televisieprogramma's C. B. VOOR VADER. MOEDER EN KIND VERNIEUWDE „GIJSBREGHT" DE TRADITIE die de Nederlandse Comedie de verplichting oplegt, elk jaar Vondels ,,Gijsbreght van Aem- stel" ten tonele te brengen, leidt in onze tijd gelukkig niet tot verstarring maar tot telkens weer nieuwe pogin gen om het oude treurspel op een andere manier, in harmonie met onze veranderende tijd, te presenteren en het daardoor van een telkens weer andere kant te belichten. In de ver schillende regies van Han Bentz van den Berg is dat streven de laatste jaren wel heel duidelijk tot uiting gekomen. Deze keer is men nog een stapje verder gegaan en heeft men de opvoering in handen gelegd van een, voor dit werk, nieuwe regisseur: Henk Rigters, wiens voorliefde voor moderne of gemoderniseerd toneel al herhaaldelijk is gebleken. En ook de rolbezetting is voor een zeer groot deel vernieuwd. „Gijsbreght van Aemstel, d'Onder- gang van zijn stad en ballingschap", treurspel door Joost van den Vondel. Nieuwe enscenering onder regie van Henk Rigters. Hoofdrollen: André van den Heuvel, Julien Schoenaerts, Ellen Vogel, Jules Croiset, Wim van den Brink. Decors en kostuums: Rob Otte. Eerste opvoering door de Nederlandse Comedie op 1 januari in de Amster damse Stadsschouwburg. breghts onhandigheid als militair leider, niet eens bij de toehoorder opkomt. ANDRé VAN DEN HEUVELS Gijs breght beantwoordt volkomen aan deze visie van de regisseur. Deze Gijsbreght is geen martiale figuur, nog minder een romantische held, maar een door zorgen geplaagde man, die bij zijn eerste op komst al vermoeid is door de problemen van het lange beleg van zijn vesting en in wie pas tegen het einde, als zijn zaak al helemaal verloren is, de riddermoed en -kracht van weleer nog eens opvlamt. En met een sublieme dictie spreekt Van den Heuvel de tekst, zodat er noch van de betekenis, noch van de taalmuziek ook maar iets verloren gaat. Een nieuwe Gijsbreght, die onder de vele vertolkin gen van die rol in de laatste decennia met ere genoemd moet worden. Een andere opvallende vernieuwing was de vertolking van Vosmeer, de Spie, door Jules Croiset. Deze maakte van Vosmeer nu eens niet de traditionele dra kerige schurk, van wie de schurkachtig heid afdruipt, maar een intelligente be drieger, die ook voor een hedendaagse geheime dienst best bruikbaar zou zijn. En Henk Rigters zelf speelde een zeer verstilde, ontroerende Gozewijn, in een kerkscène die eindelijk gezuiverd was van de conventionele pathetische sentimenta liteit. De Badeloch van Ellen Vogel is bekend van vroegere opvoeringen, maar ze was voortreffelijk met de nieuwe op vatting in harmonie gebracht. Minder gelukkig was de bezetting van de rol van Arend met Julien Schoenaerts, een prachtige acteur (die zijn taak dan ook met grote kundigheid volbracht) maar allerminst de aangewezen figuur voor deze rol. Peter Hoeksema bracht HENK RIGTERS is er inderdaad in geslaagd, een door zijn persoonlijke visie grondig veranderde opvoering tot stand te brengen, fris en modern, maar daarbij tegelijk van uiterste eenvoud en rust. Het wapengekletter heeft afgedaan, evenals alle andere drukte die bedoeld was om het stuk een schijn van uiterlijke drama tiek te geven; maar ook de krampachtige statische stilering van enige recente op voeringen is verdwenen. Rigters heeft zich van alle kunstmatige versiering ont houden om Vondel zelf zo dicht mogelijk te benaderen en het volle pond te geven aan diens voornaamste werktuig de taal en aan zijn eenvoudige maar ge voelige tekening van mensen. Een groten deels abstract decor en de fraaie maar ingetogen kostuums van Hollands late zestiende en vroege zeventiende eeuw, ontworpen door Rob Otte, verlenen de opvoering een rustig, nergens opdringerig kader, zodat alle aandacht geconcentreerd blijït op de tekst. En die tekst komt over het voetlicht met een nog weinig gehoor de zuiverheid en vanzelfsprekendheid alsof er geen hoogdravende regel in voor komt. Dit dwingt zo zeer tot luisteren dat de aloude kritiek op het weinig dramati sche karakter van het werk, op het ge brek aan zichtbare handeling en op Gijs- ADVERTENTIE Vergulde I land s ta at o ok nu vóóraan Dij de ontwikkeling van nieuwe en betere kwa liteit. Br is nu Vergulde Hand Scheerschuim, voor Amerikaans supersnel scberen. Ideaal en niet zo duur als u denkt: honderd maal scheren met één spuitbus van f3.25 Z KONINKLIJKE FABRIEKEN WOLTMAN ELPERS Volgens de gemeente Amsterdam zal het verbod dat Sigma niet mag musice ren in de Doelenzaal worden opgeheven als Sigma de omwonenden geen overlast aandoet. Het kan echter niet getolereerd worden dat met alle ramen en deuren open en talrijke versterkers op volle kracht tot acht uur in de morgen de meest luidruchtige beatmuziek de wereld in wordt geslingerd. De omwonenden, van wie de klachten afkomstig zijn, hebben geen bezwaar te gen speciale concerten of feesten.Dat de bedrijfsleider van Sigma de gemeente heeft voorgesteld deze mensen andere woningen aan te bieden, zodat de vrije expressie in de Doelenzaal ongestoord voort zou kunnen gaan, heeft de gemeen telijke autoriteiten niet vriendelijker ge stemd. Van gemeentewege wordt gezegd, dat Sigma alle denkbare medewerking heeft gekregen, maar dat men zich botweg niet aan afspraken houdt en zich op geen en kele wijze wenst in te tomen stond niet op de begroting en moest dus voorge legd worden ter goedkeuring van Gede puteerde Staten. Deze goedkeuring is verkregen en het geld, althans de eerste geldende voorwaarden, ter beschikking van Sigma gesteld. weinig terecht van Willem van Egmond en Marja Habraken spra de Rei van Klaerissen als een gedichtje voor de la gere school. Maar' Wim van den Brink deed het Bodeverhaal met overtuigende suggestiviteit en voelbare ontroering, Wil lem Nijholt zei zeer gevoelig (maar toch niet zo onvergetelijk als Julien Schoen aerts verleden jaar) de Rei van Ede- linghen en Jan Hundling was een respec tabele Willebrord. De Rei van Burghza- ten werd fraai hoewel niet in de stijl van Rigters gesproken door Han Bentz van den Berg en die van de Amsterdam- sche Maeghden ietwat schools door Fem ke Boersma. De Heer van Vooren leek in de vertolking van Lo van Hensbergen een schijnheilige onderhandelaar en Jo- han te Slaa speelde Diedrick van Haerlem in forse militaire stijl. De Rafaël van Huib Broos maakte voor een aartsengel een wel wat zakelijke indruk. Over het geheel genomen heeft de Ne derlandse Comedie met deze vernieuwde „Gijsbreght" de oude traditie een uitste kende dienst bewezen. Wanneer zal die traditie nu ook eens in zo verre volledig worden hersteld dat de première niet op nieuwjaar wordt gegeven maar op Kerst mis, waarvoor Vondel zijn stuk heeft be doeld en waarop het nog beter tot zijn recht zou kunnen komen? Op zaterdag 14 januari zal de nieuwe „Gijsbreght" in Haarlems Stadsschouw burg te zien zijn. Het is de moeite waard van die gelegenheid gebruik te maken. André van den Heuvel en Ellen Vogel als Gijsbreght en Badeloch in Vondels „Gijsbreght van Aemstel". Pieter d'Hont neemt de staart van zijn Bisonin handen die gisteren officieel werd overgedragen aan burgemeester en wethouders van Utrecht. Het was nog maar een kar tonnen beest dat moest dienen om te laten zien hoe de bison in zijn nieu we omgeving zal staan: op het Ka naaleiland aan de Beneluxlaan. Het bronzen beeldje „La petite danseu se de quatorze ans" van Degas in de Londense „Tate Gallery" is beschadigd toen een man de glazen stolp om het bij na een meter hoge werk insloeg. De be nen van het beeldje zijn beschadigd. De dader, een 58-jarige man, is gearres teerd. De waarde van het kunstwerk wordt geschat op 60.000 gulden. De schil der Degas (1834-1917) heeft zich korte tijd aan plastische kunst gewijd. Kunstkenners in de Italiaanse stad Mo dena hebben een schilderij ontdekt dat van Michelangelo of uit diens school zou kunnen zijn. Ze hebben contact opgeno men met het „British Museum" in Lon den, dat in het bezit is van een schets met dezelfde voorstelling: Christus aan het kruis, met vier vrouwen en Sint Ni- codemus aan de voet daarvan. Het da teert uit 1545 of 1547 en verkeert in goe de staat. IN DE DINSDAGSERIE van het Noord hollands Philharmonisch Orkest musi ceerde gisteren een gastorkest: het Gel ders Orkest, onder leiding van een gast- dirigent: Anton Kersjens, die men ge meenlijk aan het hoofd van het Amster dams Kunstmaandorkest kan aantref fen. De samenwerking tussen deze twee was een vruchtbare, zoals men direct kon waarnemen in de aanhef van het programma met de ouverture „Mignon" van Ambroise Thomas. Een pittige, goed geëgaliseerde strijkersklank, exacte aanzetten en genuanceerde frasering bij de blazers en een markante ritmiek die de ademhaling van de melodie is. Het was zodoende een genoegen dit nog al lerminst gedateerde werk van een van de kleinere meesters van de Franse roman tiek te beluisteren. MINDER viel er jammer genoeg te be leven aan de voordracht van het Viool concert van Brahms door de jonge Isra ëlische violist Yossef Zivoni. Tenzij de solist niet gedisponeerd was (ook een so list kan griep hebben, of kiespijn of de pest in dat hij weer een avond moet op treden terwijl hij liever naar de tv zou kijken), zou men moeten zeggen dat de prijzen die hij in zijn mars heeft, be haald op concoursen te Genua, München, Brussel, geen garantie betekenen voor een boeiende muzikaliteit. Wat maakt in vredesnaam of een muzikale frase de toehoorder pakt, hem dwingt te luiste ren? Dat kon men zich afvragen bij Zi voni, want werkelijk, men zou hem niets kunnen verwijten. Zijn techniek was vlek keloos, zijn toon niet onaangenaam hoe wel niet zeer geschakeerd, zijn begrip voor de voordracht normaal, zij't niet schokkend. De solohoboïst van het or kest die even in het begin van het Adagio een obligaat blaast, boeide mij meer dan alles wat de violist gedurende het hele stuk liet horen. Maar nogmaals: men kan er geen kwaad woord van zeggen. Een belangwekkender keus was, na de pauze, de Zes Symfonische Epigrammen van Willem Pijper die men niet vaak te horen krijgt. De uitvoering was heel In een Weens museum heeft men een Titiaan ontdekt. Bij het restaureren van een schilderijtje van de Italiaanse mees ter trof men aan de achterkant van het doek een schets aan, die de graflegging van Christus voorstelde. Volgens deskun digen is het een werk van Titiaan. clean en geladen wat precies het juiste gemiddelde betekende waarin Pijpers nuchtere dramatiek tot zijn recht komt. Tenslotte gaven Kersjens en het or kest met de „Tableaux d'une Exposition' van Moussorgski in de orkestratie van Ravel een fraaie parade van hun moge lijkheden. Kersjens liet de musici de ruimte om alles te laten klinken zonder dat zijn gezag een ogenblik verslapte. Drastische effecten, zoals de enorme rof fel op de roertrom in Bydlo (de voorbij trekkende ossewagen) werden niet ver smaad, maar ze bleven ondergeschikt aan een beheerste belichting van de bril jante tinten waarmee Ravel de contou ren van het origineel heeft opgehoogd. Het publiek betuigde veel instemming met deze kundige uitvoering. Sas Bunge LONDEN (AP) De architectuurhisto ricus, dr. Nikolaus Peysner, is onderschei den met de koninklijke gouden medaille voor architectuur voor het jaar 1967. Ko ningin Elizabeth verleende de onderschei ding op voordracht van het Koninklijk in stituut van Britse architecten (RIBA). De medaille zal op 20 juni, wanneer Riba vergadert, worden uitgereikt. Nikolaus Pevsner professor in de kunst geschiedenis aan het Birbeek College van de universiteit van Londen werd in 1902 in Duitsland geboren. Na in Dresden en Göttingen gewerkt te hebben kwam hij meer dan dertig jaar geleden naar Groot- Brittannië. Zijn bekendste werk is een monumentale serie over „De gebouwen van Engeland". Dr. Pevsner is ook aan de universiteit van Cambridge verbonden geweest. Koningin Victoria stelde de medaille in 1848 beschikbaar. Sindsdien wordt hij jaarlijks uitgereikt aan een vooraanstaan de architect of deskundige. De laatste keer dat een schrijver hem kreeg was in 1961, toen Lewis Mumford, de Ameri kaanse criticus en schrijver, de gelukki ge was. De film van vanavond moet het vooral hebben van de aanwezigheid van twee populaire film- en zangsterren, Doris Day en Frank Sinatra. En verder van het knusse familiever haaltje dat door Gordon Douglas met gevoel voor evenwichtige afwisseling van een lach en een traan in beeld is gebracht. Dat verhaal speelt zich af in het lieve gezin Tuttle, bestaan de uit een leraar aan het plaatselijke muzieklyceum en drie muzikale dochters die in hun vrije tijd een kwartet forme ren. De plaats van de moeder wordt in genomen door tante Jessie (Ethel Barry- more), het prototype van de wijze raad geefster in moeilijke liefdesproblemen. Die moeilijkheden doen zich vooral voor bij Laurie Tuttle (Doris Day) die eerst verliefd wordt op de jonge compo nist Alex Burke (Gig Young), maar haar genegenheid vrij onverwacht overscha kelt op diens vriend, de pessimistische muziekarrangeur Barney Sloan (Frank Sinatra), zelfs overhaast met hem in het huwelijk stapt en het liefelijke provin ciestadje Strafford verruilt voor het harde (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het Antwerpse socialistisch dagblad de Volksgazet heeft een „in me- moria" gewijd aan de overleden Neder landse hoogleraar P. C. A. Geijl. Met Pieter Geyl, aldus het blad, gaat een strijdbaar en non-conformistisch his toricus heen, voor wie geen gezag tqlde als het op de waarheid aankwam. Ook in België, waar hij veel als gastdocent op trad had hij aanhangers evenals vergui- zers. Wie echter iets met de Vlaamse be weging had te maken, kon bepaald niet de ideëen van prof. Geyl naast zich leg gen. Het socialistisch blad stelt duidelijk dat prof. Geyl na de oorlog „oog had voor de fascistische verschuivingen die zich in de Vlaamse beweging hadden voorgedaan. Hij reageerde zoals zijn aard het voor schreef hartstochtelijk en zonder aanzien van gezag. Hij heeft zich dan ook later gedistantieerd van de extremistische zijde van de Vlaamse beweging, ofschoon hij de ontwikkeling van de Vlaamse zaak adtijd met een warm hart is blijven vol gen". Met prof. Geyl, zo besluit het artikel, dat een uitvoerig overzicht van leven en werken van de overleden hoogleraar geeft, gaat een open en vrij man heen. Steeds had hij tegen gestreden elke vorm van totalitair denken, die tijdens zijn le ven zoveel schade had aangebracht. Op elke bladzijde van zijn werken vindt men die hartstochtelijke democratische visie ADVERTENTIES - if r weer. Lichamelijk zal zijn milde grijs behaarde gezicht met die doordringende blik niet meer te zien zijn. Ideëel zal hij echter blijven voortleven, aldus het blad. Merkwaardig was dat het grootste Vlaamse dagblad, het liberale Laatste Nieuws, geen melding van het overlijden heeft gemaakt. „Hoewel wij tegenstanders waren, zijn onze persoonlijke betrekkingen altijd uiterst hartelijk geweest. Voor Geyl heb ik altijd een zwak plekje in mijn hart gehad. Hij was een vechter zonder haat" aldus heeft de Britse historicus Arnold Toynbee in een gesprek met onze corres pondent gezegd. Toynbee heeft Geyl gekend sinds deze in 1919 in Londen als eerste de leer stoel der Nederlandse geschiedenis bezet te. „Hij voelde zich in England even thuis als in Nederland". Ruim tien jaar geleden hielden zij een openbaar debat in een radio-uitzending van de BBC. Min der dan drie jaar geleden ontmoetten zij elkaar voor het laatst op een receptie ter gelegenheid van Toynbee's 75ste verjaar dag". (Van onze correspondent) DEN HAAG De eerste uitzending van reclamefilmpjes op de Nederlandse tele visie is naar de mening van een tachtigtal reclamedeskundigen beneden de verwach tingen gebleven, aldus meldt de „Revue der Reclame". Over de uitzendingen van maandag is van gedachten gewisseld door reclamedeskundigen, waarbij over het al gemeen de negatieve reacties overheersten men is ontevreden over het verbindings filmpje (bewegend water) dat de STER tussen de commercials vertoont. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek 7.20 Gramm.muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.15 Gramm.muziek. 8.30- 8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klassieke gramm.muziek. 9.35 Water standen. 9.40 Gramm.muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00-11.02 Nws). 12.00 Lichte orkestmuziek. 12.27 Me dedelingen land- en tuinbouw. 12.30 Lichte orkestmuziek. 13.00 Nws. 13.10 Journaal. 13.30 Strijkkwartet. 13.55 Klassieke muziek. 14.15 Azië van nabij bekeken. 14.30 Biologi- ca. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Schakeringen. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de KVP. 18.30 Tout a toi. 18.55 Gespro ken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Klas sieke vrouwenfiguren 19.30 Gebedsdienst. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. 20.00 Nws. 20.05 Klassieke en moderne muziek. 21.20 Uitge wiste sporen (hoorspel). 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Nieuwe gramm.platen. 23.55-Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte mu ziek. (7.30-7.32 Nws.) 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Klassieke gramm.muziek 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 10.00 Aubade. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Mensen geloven. 11.45 Streeksgewijs. 12.27 Mededelingen land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 13.00 Pro memorie. 13.05 Klassieke gramm.muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Klassieke muziek. 14.45 Van 1685 tot vandaag. 15.15 Sphinx. 15.45 Kamer muziek. 16.00 Studiodienst. 16.30 Moderne liederen. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder liedjes. 17.30 Amusementsmuziek. 17.50 Gramm.muziek. 18.10 Sport. 18.30 Halte. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Klassieke gramm.muziek. 19.45 Op de man af. 19.50 Licht platenprogramma 20.10 De familie Leenhouts (hoorspel). 20.35 Samen uit-Sa- men thuis. 22.00 Gramm.muziek. 22.15 Wijd als de wereld. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespre king. 22.45 Kerkorgelconcert. 23.15 Heden daagse muziek. 23.45 Gramm.muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Lichte muziek. 10.00 Nws. 10.02 Dixieland. 10.30 Nwe langspeelplaten. 11.00 Nws. 11.02 Gramm.muziek. 12.00 Nws. 12.02 Variant. 13.00 Nws. 13.02 Top twintig. 14.00 Nws. 14.02 Gevarieerd muziekprogram ma. 15.00 Nws. 15.02 Actualiteiten. 15.05 Sport. 16.00 Nws 16.02 Actualiteiten. 16.05 Voor de tieners. 17.00 Nws. 17.02 Actualitei ten. 17.05-18.00 Verzoekplaten. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek 12.40 Weerbericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Ta- felmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Licht casino-con cert. 15.00 Nws. 15.03 Klassieke muziek. 15.30 Eigen-aardig. 16.00 Nws. 16.03 Beurs berichten. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muziek. 17.30 Folkloristische muziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport. 18.30 Taalwenken. 18.32 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.42 Taalwen ken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Vrije Politieke Tribu ne. 20.00 Openbaar Kunstbezit. 20.15 Klas sieke muziek. 21.25 Boekbespreking. 21.40 Liederen. 22.00-22.15 Nws. NEDERLAND I 17.00-17.35 Voor de kinderen. 18.45 Pipo 18.50 Journaal. 19.00 Mona - Zeg het met taarten (tv-film). 19.25 Internationaal Agrarisch nieuws. 19.51 Socutera. 20.00-20.16 Journaal. 20.20 Uitzending van de P. v.d.A. 20.30 Young at Heart, (speelfilm). 22.25 Hur ricane (filmreportage). 22.55-23.00 Journaal NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Waauw, 20.35 Black Power - blanke reactie (do cumentaire). 21.15 Shirley Booth als Hazel TV(-film) 21.40 Kijk op kunst. 22.10 Recla me. 22.15-22.30 Journaal. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 18.45 Pipo. 18.50 Journaal. 19.00 De Ver rekijker. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Mensen in de sport. 20.00 Journaal. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voordracht. 20.50 De zaak H. Robert Oppenheimer (documen tair toneelstuk). 22.45-22.50 Journaal. 23.00 23.30 Teleac. NEDERLAND II 20.00 Nws in het kort. 20.01 Reclame. 20.05 Geen beter leven dan buitenleven, (TV film). 20.30 Rendez-vous Internationaal. 21.35 Attentie. 22.00 Liederenrecital. 22.00 Film camera. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. 22.30 23.00 Dichterbij. Doris Day speelt de hoofdrol in de film „Young at heart", die vanavond door de NTS via Nederland 1 wordt uitgezonden. New York. Daar gaat het de verbitterde Barney niet voor de wind en hij reali seert zich zijn mislukking des te sterker als de hele familie met Kerstmis her enigd is in Strafford en ook Laurie's ex- verloofde, hoewel begrijpend en „sans rancune", van de partij is. De film neemt dan een dramatische wending, maar dat is maar voor kort, want Young at heart" is een echte kerstfilm die alleen maar iets verlaat op het tv-scherm verschijnt. Nederland 1: Het kinderprogramma be staat uit „Wonderlijke nachten", S(amen) I(ets) M(aken) en een afleve ring „van „Veilig verkeer", 's Avonds na fiet eerste journaal een aflevering van „Mona" en het internationaal agra risch nieuws. De hoofdfilm van de NTS is getiteld „Young at heart" met in de hoofdrollen Doris Day en Frank Sinatra. Het laatste programma-onderdeel is de documentaire „Hurricane", over het ont staan en het verloop van de orkaan „Car- la", die in de zomer van 1961 in het ge bied van de Golf van Mexico grote ver nielingen aanrichtte. De orkaan maakte relatief weinig slachtofeers (47), maar richtte voor een bedrag van 500 miljoen dollar schade aan. De NBC beschikt over unieke opnamen van atmosferische sto ringen in de hogere luchtlagen, dank zij de hulp van het Weerstation van de Ver enigde Staten. Hierbij was men ook ge tuige van het ontstaan van de orkaan Carla op 1500 mijl van Texas. De razen de storm heeft drie dagen huisgehouden in het Caraïbische gebied. De documen taire toont beeiden van een thea terrepetitie die wegens de aanstormende orkaan overhaast moest worden afge broken, en van het werk in het John Sea- ly Hospital dat moest voort gaan, hoewel „Carla" de aanvoer van water en ener gie had afgesneden. Ook was de film ploeg getuige van de geboorte van een kind tijdens de ergste fase van de or kaan. Nederland 2: De KRO begint met het programma „Waauw", de gedanste hit parade. Vervolgens de CBS-documentaire „Black Power-Blanke reacties" over de ac tie in Amerika voor de burgerrechten van de negers die volgens waarnemers een voorlopig hoogtepunt van rendement heeft overschreden. De tegenkrachten bij een deel van de blanke meerderheid worden steeds sterker. Na deze documen taire volgt een aflevering van „Shirley Booth als Hazel". Hierna „Kijk op kunst" waarin vanavond aandacht besteed wordt aan het Rijksmuseum. ADVERTENTIE Bij VERKOUDHEDEN HIERTOE GERECHTIGD Vk

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7