Op valreep akkoord met regering Fondspatiënten behoeven hun huisarts niet te betalen LHV komt met nieuwe voorstellen aan leden Mogelijk korter werken bij Philips HET WEER REGERINGSDINER Politie Heemstede houdt vijf mannen in auto aan morris «AJ DOE UW VOORDEEL Botlekgebied afgezet Bejaarde vrouw lag elf dagen dood in huis NTS tegen reclame op voetbalvelden Amerikaans belang in Slavenburg Bank Arrestaties na moord op Khider m Opnieuw een goede vangst Rijkelijk voorzien van inbrekers werktuigen Verzuim oorzaak van treinbotsing bij Sloterdijk? Knuppelwalserij gaat deze maand weer draaien Moeilijkheden bij bouw nieuwe straaljagers Kamer wil meer weten over politie-optreden BANKSTELLEN 14 et 14 ct 14 ct 52e JAARGANG NUMMER 55 DONDERDAG 5 JANUARI 1967 Vorst Dukla-P raag-Ajax kan een dubieuze zaak worden Ook geruchten over samengaan ABN en HBU Het woord is aan h Kamerlid vraagt: Bij Hoogovens Fokker krijgt order niet Aardbeving in Mongolië SOEP per kop 65 cent BELEGDE BROODJES MAX KOEL EMU LAMSVACHT JASJES Voor stijlvolle interieurs naar Koop uw zuivere HAARDOLEE bij oliehandel Klaas de Boer N.V. voor do concurrerende prijs van 14 ct. p. liter Boven 500 liter 13 ct. Leveringen worden contant afgerekend. OLIEHANDEL KLAAS DE BOER N.V. TRAWLERKADE 58 - IJ MUIDEN TELEF. 7940 - Na kantoortijd: 5182 of 5252 Kantoor: Lr..ge Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruil I taling, f 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post. 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Landelijke Huisartsen Vereniging (LIIV) heeft vanihorgen minister Veldkamp mee gedeeld, dat zjj bereid is aan een ak koord mee te werken met de zieken fondsen. Dat betekent dat het voor maandag aangekondigde verrichtin gen-systeem, waardoor de zieken fondspatiënt zijn huisarts zelf had moeten betalen, niet zal doorgaan. De L.H.V. zal morgenavond in éen spoed vergadering in Utrecht, de nieuwe voorstellen tot een akkoord voorleg gen aan zijn leden. Verwacht wordt dat de artsen het centraal bestuur zullen volgen. Vanmiddag om twaalf uur zijn de ziekenfondsen in bespre king gegaan met de ministers Zijlstra, Veldkamp en Bakker. (Van onze correspondent) EINDHOVEN In overleg met de vak bonden zal Philips vandaag beslissen of in navolging van haar dochteronderne ming in Doetinchem ook in andere Phi- lips-vestigingen korter zal worden ge werkt. Het betreft hier de ondernemin gen in Maarheeze, Deurne, Oss, Roosen daal en Zwolle, waar in totaal 3.000 mensen werken. Hoeveel personen door de maatregel zullen wórden getroffen en om hoeveel uren het gaat is nog niet be kend. Oorzaak van deze maatregelen zi.in de problemen waarmee men bij Philips kampt door de verminderde vraag en de daardoor stijgende voorraden. Philips wil door de werktijdverkorting tot een ver mindering van de produktie komen, zoals in Doetinchem reeds plaats heeft gevon den. Daar krijgen de werknemers hun normale nettoloon, omdat Philips de wachtgeld- en werkloosheidsuitkering aan vult tot het voorheen geldende loon. In Doetinchem geldt een driedaagse werk week. In de Lichtstad circuleren geruchten dat Philips eveneens zal overgaan tot het nemen van maatregelen in de radio- en t.v.-sector van het bedrijf. Ook hier zit men met steeds groter wordende over schotten. Waaruit die maatregelen zullen bestaan is nog niet bekend. Door natuur lijke afvloeiing is het totale personeels bestand van Philips-Nederland het vorig jaar reeds met 2.000 personen vermin derd. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 2 Van Dag tot Dag 3 De Kleine Wereld3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de vishal en op zee 6 Kunst7 Radio en tv 7 Ferdinandw8 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Topsy10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Vannacht en morgenochtend lichte tot matige vorst en plaatselijke mistbanken, overigens opklaringen met in de kustprovincies enkele verspreid voorkomende sneeuw buien. Morgenmiddag temperatu ren om het vriespunt. Overwegend zwakke wind uit noordelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Minister-president Zijlstra en de minis ters van sociale zaken en economische zaken stelden de Landelijke Huisartsen Vereniging (L.H.V gisteravond een prijs- beheersing voor de artsenhonoraria van 6 per consult en 10 per visite voor. De artsen wilden hun honoraria stellen op 8 en 12. Dit gold ook voor de zie kenfondspatiënten, die volgende week zouden moeten zien deze bedragen terug te krijgen van de fondsen. Hoewel het restitutiebedrag nog niet is bepaald, staat vast dat de fondsen gemiddeld nog niet de helft van deze bedragen zullen terugbeta len. Verwacht wordt dat de meerderheid van de artsen zich achter het centraal be stuur van de L.H.V. zal opstellen. Dit te meer daar er onder een beduidende min derheid van de artsen al reeds de opvat ting bestond dat een breuk met de fondsen juist iets te ver gaat. Tot dusver heeft minister Veldkamp op basis van het bemiddelingsvoorstel weliswaar een achterstand erkend van ruim 50 percent der artsenhonoraria, maar hij wilde daarvan dit jaar niets laten inhalen. Het bod van minister Veld kamp is: 8 percent voor 1967 en daarna een inhaal van de achterstand over de De Haarlemse politie heeft gisteren in een woning in de Tempeliersstraat in Haarlem het stoffelijk overschot gevon den van de 74-jarige weduwe W. Pethke- Keizers. Het bleek dat de vrouw daags voor Kerstmis is overleden. Ze was vrij dag 23 december voor het laatst door een buurvrouw gezien. Een zuster van de vrouw uit Amsterdam had gisteren aan de Haarlemse politie gevraagd een onderzoek in te stellen omdat ze al zolang niets meer had gehoord. In de gang van het huis werden tal van kerst- en nieuwjaarskaarten gevon den, alsmede een stapel kranten. Uit het feit dat de krant van 24 december nog in de gang lag wordt geconstateerd dat de vrouw daags voor Kerstmis is overleden. In de keuken lag een geslachte kip en stond een nog niet aangesneden taart met de wens vrolijk kerstfeest. De Nederlandse Televisie Stichting heeft dreigende woorden gericht aan het adres van firma's die bij reportages van voetbalwedstrijden in het buitenland op sluikse wijze ongeoorloofde reclame op het scherm brengen. Programma-com missaris J. Rengeling, die zich Wim Kans oudejaarsconférence blijkbaar goed in de oren had geknoopt, deelde mee, dat wanneer praktijken als bij de wed strijd LiverpoolAjax nog eens voorko men, de N.T.S. zal overwegen dergelij ke uitzendingen te schrappen. De heer Rengeling motiveerde zijn dreigement door te zeggen, dat het hier „om een unfaire manier van reclame maken gaat, die strijdig is met iedere vorm van redelijkheid en normaal fat soen". Temeer nu er betaalde reclame in de ether is, vormt een dergelijke han delwijze, volgens hem, een onrechtmati ge daad. De kwestie is besproken met de Stich ting Ether-Reclame (STER), die zich be raadt over represaillemaatregelen. Ook heeft de N.T.S. de Tsjechische televisie laten weten, dat zij waarschijnlijk geen reportage zal verzorgen van de wedstrijd tussen DuklaPraag en Ajax, wanneer in het stadion van Praag Nederlandse of anders daar niet bekende reclametek sten worden aangebracht. De First National Bank of Chicago heeft van de Amerikaanse bankraad toestem ming gekregen om een belang te nemen in Slavenburg's Bank. Het zou gaan om een pakket aandelen van elf percent, van het uitstaande kapitaal van Slavenburg De transactie zou binnen enkele maanden haar beslag krijgen. Bevestiging van dit bericht was vanmorgen bij Slavenburg niet te krijgen. Parallel aan dit bericht loopt het gerucht dat de Hollandsche Bank Unie een samenwerking zou aan gaan met een buitenlandse bank. Ook wordt als partner genoemd de Algemene Bank Nederland. (Vervolg op pagina 11) komende drie jaar. Dat hebben de artsen niet geaccepteerd, zij willen meteen gaan inhalen. De ziekenfondsen zijn akkoord gegaan met het laatste voorstel van de minister. In hoeverre zij nu akkoord kunnen gaan met een gunstiger oplossing voor de artsen is onder meer afhankelijk van de vraag of zij hun inkomsten mo gen verhogen. Dat zou moetendoor een nieuwe verhoging van de ziekenfondspre mie, waarvan minister Veldkamp een fel tegenstander is. MADRID (AFP) De Spaanse politie zou twee arrestaties hebben verricht in verband met de moord op de Algerijnse leider Mohammed Khider. Het zouden een Algerijn en iemand uit Midden-Europa zijn. Naar één man, die ook bij de aanslag betrokken zou zijn, wordt nog gezocht. ytlllVlllftAAAftllAIWIIWIAfWIAIIAfWtlWWWIIWIAAftAfWIIWIftAAAfWWIWfWWIAIIAIWIAIMWWtlWIIWWIfWWWWIAfUWIAfWIAj Dirk Raph.z. Camphuijzen: Ach! Waren alle menschen wijs, En wilden daarbij wél! De Aard' waar haar een paradijs, Nu is ze meest een Hel. Met de arrestatie van vijf mannen in de buurt van het station Heem- stede-Aerdenhout heeft de Heem- steedse politie opnieuw een goede vangst gedaan. Nog maar kort gele den baarde het korps opzien door het op heterdaad betrappen van drie inbrekers die het in de nacht van 20 op 21 november voorzien hadden op de brandkast van het station in Heemstede, waarin zich een bedrag van elfduizend gulden bevond. Het Tweede Kamerlid de heer Lank- horst (P.S.P.) heeft de minister van Ver keer en Waterstaat gevraagd of het juist is, dat het spoorwegongeval op 3 januari in Amsterdam-Sloterdijk te wijten is aan het feit, dat in Haarlem de bestuurder van de aanrijdende trein niet is gewaar schuwd voor een obstakel op de rails bij Sloterdijk. Betekent dit, zo vraagt de heer Lank- horst, een herhaling van een verzuim, dat ook mede oorzaak was van een eerder ongeval vorig jaar bij Halfweg? Ook wil hij weten welke maatregelen overwogen worden om het waarschuwingssysteem bij gehele of gedeeltelijke blokkering van de rails te verbeteren. Tijdens een vanmorgen gehouden pers conferentie heeft de heer W. Bakker, lid van de Raad van Bestuur van Hoogovens mededelingen gedaan omtrent het instor ten van het dak van de knuppelwalserij van dit concern en de gevolgen ervan. Over de oorzaak van de instorting kon hij gezien het onderzoek dat thans wordt ingesteld door enige hoogleraren, samen met deskundigen van TNO en van Hoog ovens geen inlichtingen verstrekken. Dit onderzoek gaat in de richting van twee of drie spanten in het begin van de plaats van instorting. Met betrekking tot hervatting van de werkzaamheden is bekendgemaakt, dat aan het einde van de maand weer met de produktie wordt begonnen, zij het in de open lucht. Hierbij zullen enkele voor zieningen worden getroffen zowel voor de werknemers als voor de apparatuur. Teneinde te kunnen produceren heeft Hoogovens van Hoesch in Duitsland 16.000 ton knuppels gekocht. De directe en indirecte schade wordt geraamd tussen vier en zes miljoen gul den. Deze financiële schade komt niet ten laste van de bedrijfswinst en dus ook niet van de winstdelingsregeling. Zij zal ten laste worden gebracht van de assu rantiereserve eigen risico, welke reserve ver boven de tien miljoen gulden uitgaat. Het vijftal mannen, van wie vier Am sterdammers, zit nu in de cel van het politiebureau in Bloemendaal. Een hun ner heeft namelijk een inbraak en een poging tot inbraak in deze gemeente be kend. Onderzocht wordt of het vijftal ook bij andere in Bloemendaal gepleegde in braken is betrokken, met name bij die in de nacht van 22 op 23 december aan de Julianalaan in Overveen, waarbij voor ruim honderdduizend gulden werd gesto len. De arrestanten zijn een 24-jarige chauf feur, een 19-jarige zeevarende, een 21- jarige kelner en een 23-jarige timmer man, allen uit Amsterdam en een 21-ja- rige glasinsrumentmaker zonder vaste woon- of verblijfplaats. Dinsdagavond om half twaalf vonden twee met de auto surveillerende politie mannen dat een auto zich op verdachte wijze ophield bij de telefooncel op het Roemer Visscherplein. Er zaten vijf man nen in. Onder het voorwendsel dat de auto niet zou deugen, verzochten de agen ten het vijftal met hun auto mee te rij den naar het bureau. In de auto had de politie al inbrekerswerktuigen, waaronder handschoenen, sleutels en twee walkie- talkies gevonden. Op het bureau bleek de 24-jarige chauf feur volgens het opsporingsblad te wor den gezocht wegens inbraak in Vreeland (bij Breukelen). Hij was het ook die de inbraak in Bloemendaal bekende. Tevens werd hij gezocht door de politie in Am sterdam. Bij fouillering vond de Heemsteedse po litie op het bureau op de mannen nog enige zaklantaarns, lopers en chloroform. Uit de vondst van het laatste concludeert de politie dat de mannen niet tegen het gebruiken van geweld zouden hebben op gezien. De politie is er niet achter geko men wat het vijftal in Heemstede op het oog had. Bij de besprekingen tussen Nederland en de Amerikaanse vliegtuigenfabriek van Northrop over aankoop en bouw van F5 straaljagers voor de Koninklijke Lucht macht zijn, naar wij vernemen, moeilijk heden gerezen. Deze moeilijkheden hebben er toe geleid dat thans wordt onderzocht of er nog een andere mogelijkheid is de produktie van het voor de Koninklijke Luchtmacht no dig geachte aantal te verwezenlijken. Het was de bedoeling zo mogelijk de produkie der F5-straaljachtvliegtuigerr in licentie bij Fokker te doen geschieden, maar het isge blekendat daarvoor een te hoge prijs zou moeten worden betaald. Toen die mogelijkheid om de nationale vliegtuigbouwindustrie bij de produktie te betrekken hetgeen ook met het oog op de werkgelegenheid van belang is niet te verwezenlijken bleek, is gedacht aan de mogelijkheid de produktie door de Northropvliegtuigenfabriek in Hawthorne ijl Californië te laten uitvoeren, maar dit was, door een verschil van inzicht tussen partijen, niet uitvoerbaar. In opdracht van de Nederlandse minis ter van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, is vandaag een commissie van Nederland se deskundigen naar Canada vertrokken, om bij de Canadese dochtermaatschappij Canadair van de Amerikaanse General Dynamics-vliegtuigenfabriek te onderzoe ken of de produktie van voor Nederland bestemde F 5-vliegtuigen kan worden in gepast in de reeds voor de Canadese luchtmacht daar aan de gang zijnde pro duktie van C F 5-straaljagers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft vanmorgen om nadere inlichtingen gevraagd over de behandeling van de klachten over het politieoptreden bij de ongeregeldheden in Amsterdam en Den Haag. Bij de behandeling van de begroting van Justitie vroeg mr. Van Doorn (KVP) om een toelichting op deze zaak. De A.R. afgevaardigde prof. Versteeg sloot zich daarbij aan. - Mr. Van Doorn stelde dat er op straat iets is veranderd. Hij vond het een posi tieve zaak als mensen er de aandacht op vestigen dat men niet onnadenkend aan oorlog en honger voorbij dient te gaan. Mevrouw Singer-Dekker (P. v. d. A.) vroeg om een nieuw en grondig onder zoek naar de wijze waarop in Amster dam klachten zijn afgedaan. LONDEN (AP) Radio-Moskou heeft bekendgemaakt, dat Noord-Mongolië door een zware aardbeving is getroffen. De kracht van de aardbeving was zo groot dat men in de Sovjet-Unie reke ning houdt dat een catastrofe niet uit gesloten is. Radio-Moskou heeft niet mee gedeeld of de aardbeving een dicht be volkt gebied heeft getroffen. In de Lakenhal, het gemeentelijk museum van Leiden, is gisteren het officiële regeringsdiner gegeven ter ere van het bruidspaar. Dit diner werd door alle negen leden van de koninklijke familie en voorts door de familie van de bruidegom werd bijgewoond. Vrijwel de voltallige re gering zat aan, benevens de hoogste autoriteiten uit de west en verte genwoordigers van véle landelijke, provinciale, gemeentelijke en uni versitaire instanties, benevens enke le zeer goede relaties van het bruids paar. De foto toont van links naar rechts de koningin, minister-presi dent Zijlstra, prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven en m,evrouw Zijlstra. De Rotterdamse politie heeft het Bot lekgebied afgezet, nadat tussen twaalf en één uur op de Botlekweg nabij de Esso-raffinaderij een Franse tankwagen met het giftige chemische produkt acrylo- nitile van de weg was geraakt en lek geworden. In verband met de gevaarlijke aard van de uit de tankwagen komende stof mag niemand het Botlekgebied betreden. De brandweer is naar de plaats van het on geluk onderweg. Hoe lang de afzetting zal duren is nog niet bekend. ADVERTENTIES ook per liter verkrijgbaar. KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - IJmuiden-O. - Tel. 4000 Een toonzaal vol moderne bankstellen, waarin van het eenvoudige model, passend in een wat kleinere kamer, tot het grote royale „stel". Stuk voor stuk prachtig ge stoffeerd met moderne ma terialen en zo u wenst met uitneembare kussens. Maar welk model u ook zou kiezen, u voelt er zich rijk mee. En de prijzen U slaagt reeds vanaf 465.—. Wachten beslist onnodig! Heeft u interesse? Kijk eens rond in deze enorme bank- stellenshow bij eubelen BOOT (a!«rstraot\ 52-54-981 's MAANDAGS GESLOTEN Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 1SS52 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 S5 96 - Amsterdam x 4- 4- 4* 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4» 4- 4- JU 4- 4- 4> 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4» 4* 4*4,4*4-4,4*4-4,4,4,4-4,4,4,4,4,4,4,4,4,4-+4-j, Weekend-Uitstapje op „HOOG NIVEAU" Eerst een strandwandeling, daarna heerlijk uitrusten in BOUWES PALACE. Zand- voort. Snelliften brengen u in enkele seconden naar ons café-restaurant op 70 meter hoogte. U geniet van een weergaloos uitzicht een heerlijk kopje koffie (75 cent) een plate-dinner (v.a. 6.50) Intieme zalen voor besloten parties en congressen staan ter uwer beschikking. Gemeubileerde of gestoffeer de appartementen op jaar- of maandbasis te huur. 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4* 4* 4- 4- 4» 4» 4* 4* 4- 4- 4- 4- 4- 4* 4- 4» x 4* 4* 4*4* 4*4- 4*4* *8*4-*5 4? 4-* Wagenweg 15 - Haarlem - Tel. 12818 SOm.van het Houtplein. Vlakbij ruim parkeren.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1