PTTbedrijf wordt doorgelicht De Quay weigert verhoging PTT-tarieven uit te stellen Alleen de drastische stijging van het nieuwsbladen-porto wordt wellicht opgeschort Burgemeester Van Hall weigerde toeter en bloem Vrouw omgekomen door botsing in sneeuwbui Agenda voor Haarlem en de I Rennies# Kort en bondig Zevenjarig jongetje moet van de kandidatenlijst Auto met gasflessen in brand, verkeer gestagneerd Kamer verwerpt crematie-motie Kettingbotsing Geen voorrang van links in verkeer SGP wil geen TV-zendtijd Surinaamse minister kreeg zijn congé Echtpaar voorkomt spoorwegongeluk Record-schip in Rotterdam Vorst in binnenland 9 CZÜ52I) DONDERDAG 5 JANUARI 1967 2 Kerkelijk nieuws Angst voor incidenten op nieuwjaarsreceptie WÊÊË K i H aarlem f elsen-IJmuiden Beverwijk Brandend maagzuur? helpen direkt! BETROUWBAAR W. G. TWEEHUYSEN es ozo wzw z wzw w (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, prof. De Quay, slechts bereid gevonden de buitenissige verho ging van het nieuwsbladtarief tot 1 april op te schorten. Hy weigerde echter iets aan de overige tariefsverhogingen te doen, die per 1 februari worden ingevoerd. Desnoods wilde hy een iets lager nieuwsbladtarief wel in overweging nemen. Door zijn starre houding bracht minis ter De Quay de heer Tolman (C.H.) er toe een motie in te dienen, waarin de tariefsverhogingen als strijdig met het prijsbeleid worden veroordeeld en waarin de regering wordt uitgenodigd de verho gingen op te schorten. De minister ont ried ten sterkste aanneming van de mo tie, die naar hij zei op een verlies van 66 miljoen zou neerkomen. „Alles wat de Kamer P.T.T. aan inkomsten ont houdt, komt neer op een verdere achter stand in de telefoonsector," zei hij drei gend. De motie zou vanmiddag in stem ming komen. Om uitstel van het posttarief voor nieuwsbladen had de heer Assman (K.V.P.) gevraagd. Minister De Quay zei, dat op schorting van de maatregel tot 1 april weliswaar 1,2 miljoen gulden minder in het laatje brengt, maar meende op het verzoek toch geen neen te kunnen zeg gen. Over de suggestie van de heer Ass man, de verhoging, die 50 percent be draagt, te beperken tot 14 percent, zei de bewindsman dat hij daar „nogal zwaar tegen-aan-keek", maar dat hij zich er nog nader over wilde beraden. Uit zijn betoog viel af te leiden, dat er op dit punt wellicht nog zaken met hem zou den zijn te doen. De minister voelde er niet voor, geheel van de tariefsverhoging af te zien, zo als mr. Aantjes (A.R.) in een motie vroeg. Mr. Aantjes had die motie in gediend, omdat de regering naar zijn me ning inbreuk maakt op de gewoonte, voor de verzending van dag- en week bladen een laag tarief aan te houden. Hij was van oordeel dat de verhoging een goede en gedifferentieerde nieuws voorziening in gevaar brengt. Minister De Quay zei, dat de motie de P.T.T. op 7,5 miljoen gulden komt te staan „Ik vind dat wel een groot bedrag," zei hij aarzelend. Volgens minister De Quay blijft de P.T.T. ook na de verhoging nog een be langrijke „subsidie" op de verzending van nieuwsbladen geven, omdat de kosten hoger zijn dan de opbrengst. Of deze on zichtbare subsidie ten laste van P.T.T. moet blijven, is een vraag die inmiddels aan een ambtelijke werkgroep is voorge legd. Minister De Quay betoogde, dat voor de verzending van nieuwsbladen toch al een belangrijk lager tarief geldt dan voor brieven en briefkaarten, hoewel De president van de rechtbank in Utrecht, mr. J. J. Plugge, heeft de voor zitter van de Christelijke Nationale Volks partij voor Monarchale Democratie, de heer J. F. N. van Os uit Doorn, op straf fe van een dwangsom van 10.000 ver boden zijn zevenjarige 'kleinzoon te ge bruiken als lijsttrekker-buiten-mededin ging van zijn partij of om de foto van het jongetje te publiceren in circulaires of folders van deze partij. Hij wees daarbij vonnis in een kort geding, dat de zoon van de partijvoorzit ter en vader van de „lijsttrekker", de heer N. J. van Os uit Doorn, tegen de heer Van Os sr had aangespannen. De heer N. J. van Os meende namelijk, dat zijn zoontje belachelijk werd gemaakt. Bovendien had hij er bezwaar tegen dat het kind door zijn vader politiek werd ge bruikt „tegen zijn wil en zonder zijn toe stemming". Het verkeer op de rijksweg Den Haag- Utrecht is gistermiddag tussen vijf uur en tien voor zes in beide richtingen ge stremd geweest, doordat nabij Woerden een vrachtwagen met gasflessen in brand raakte na een aanrijding. De vrachtwa gen kon op de vluchtstrook tot stilstand worden gebracht. In verband met moge lijk ontploffingsgevaar werd het verkeer in beide richtingen stilgelegd, waarna de brandweer van Woerden de brand blus te. Tegelijkertijd deden zich, mede doordat het verkeer in het spitsuur plotseling vastliep, 'n aantal kop-en-staartbotsingen voor, waarbij in de gemeente Waddinx- veen twee personen ernstig werden ge wond. Ook vatte een busje tijdens het rijden vlam. De inzittenden bleven onge deerd. Bedankt voor Muiden-Muiderberg J. de Waard te Oostvoome voor Antwerpen (België) B. ter Haar te Rotterdam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te St. Pancras (toez.) A. Meije- ringh te Schoonebeek. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zuid-Beijerland (toez.) G. J. Voortman te Dussen. nieuwsbladen groter, zwaarder en moei lijker hanteerbaar zijn. Bovendien is er in de loop der jaren veel meer drukwerk in omloop gekomen. De minister gaf toe dat de tariefsver hoging voor de dag- en weekbladen na delen heeft, voor de weekbladen meer dan voor de dagbladen, zo was zijn me ning. Want slechts 6 percent van de ge middelde dagbladoplage gaat over de post naar de abonnees. Uitgaande van deze verhouding berekende hij een stijging van de expeditiekosten met 0,12 cent per nummer, hetgeen de kostenstijging op 3 cent per abonnee per maand brengt. Nagegaan wordt of wellicht met groot verbruikers speciale contracten tegen lager tarief kunnen worden aangegaan. De be zorging van opiniebladen is voor P.T.T. zeer duur. Voor enkele stuks moeten de postauto's soms grote afstanden afleg gen. De Tweede Kamer heeft de motie van mr. Geertsema (V.V.D.) waarin werd gevraagd om een snelle wijziging in de Wet op de Lijkbezorging, zodat cremeren en begraven worden gelijkgesteld, ver worpen met 60 tegen 56 stemmen. Voor de motie stemden de Pv.d.A., de P.S.P. de V.V.D en de C.P.N. Op verzoek van de heren Aantjes (A.R.) en Joekes (V.V.D.) beloofde minister De Quay een „doorlichting" van het staats bedrijf op een efficient beheer in overwe ging te zullen nemen. De minister vond echter dat P.T.T. voortreffelijk wordt ge leid. Hij had grote waardering voor de wijze waarop de telefoonsector en de gi rodienst zijn geautomatiseerd. De Kamer was echter van oordeel dat de burgerij, die de tariefsverhoging moet betalen, recht heeft op een efficiency-onderzoek door onafhankelijke deskundigen. Vanmiddag zouden de moties van de he ren Tolman en Aantjes in stemming ko men. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Ga weg, aap van een jongen". Dit zei de echtgenote van de burgemeester van Amsterdam gisteravond op de nieuwjaarsreceptie, die mr. G. van Hall in het Stedelijk Museum hield. Haar verontwaardiging gold Guus Dijkhuizen, redacteur van het maandblad „Gandalf" en voorzitter van een vereni ging, die het aftreden van de heer Van Hall als burgemeester voorstaat. Dijkhui zen wilde haar een prent overhandigen, waarop een aantal agenten afgebeeld staat, dat een welgevormde vrouw van haar kleding ontdoet. Eerder had hij gepoogd de burgemees ter een kleine toeter te overhandigen. Om de aftocht te blazen", zei hij erbij. Ook dit lukte niet. De heer Van Hall wil de het toetertje niet aannemen. Guus Dijkhuizen biedt burgemees ter Van Hall vergeefs een pamflet aan. Ook mevrouw Van Hall zal weigeren. „Geeft u mij maar een klein handje en gaat u dan heen", zei de burgemeester tegen de hoofd redacteur van Gandalf. u. y-, De burgemeester van Amsterdam werd zwaarder dan ooit bewaakt door politie mannen, die voor het grootste gedeelte in het burger gekleed waren. De angst voor incidenten ging zelfs zover, dat re chercheurs een aantal meisjes, die wat onorthodox gekleed gingen, dwongen haar tasje af te geven. Ook werd een fotograaf gedwongen zijn fototoestel aan een re chercheur in burger te overhandigen. Aan het eind van de receptie probeerde Robert Jasper Grootveld, „als blijk van liefde", de burgemeester een rode roos aan te reiken. De heer Van Hall weiger de echter de bloem van de anti-rookma- giër en provo te accepteren. Op Rijksweg 13 is even voor de af buiging naar het vliegveld Zestien hoven een kettingbotsing gebeurd, waarbij 25 personenauto's en een vrachtwagen betrokken waren. De Rotterdamse G.G. en G.D. hoefde slechts twee lichtgewonden af te voeren, maar de schade was groot. De minister van Verkeer en Water staat, prof. De Quay, heeft in de Twee de Kamer meegdeeeld. dat niet zal wor den overgegaan tot invoering van voor rang van links in het verkeer zolang de maatregel ook niet wordt ingevoerd in omliggende landen. Het is echter uitge sloten. dat Nederland als enig land in West-Europa tot invoering van voorrang van links overgaat. Op de Hilversumseweg te Laren is een personenauto, bestuurd door de 37-jarige mevrouw S. Vleugels-De Bruyn uit Utrecht, tijdens een hevige sneeuwbui op een slippende auto gereden, die zich dwars op de rijbaan bevond. Bij de botsing werd haar naast haar zittende moeder, de 65-jarige mevr. J. de Bruyn-Dekker uit Schiedam, zwaar ge wond. De vrouw overleed in het Diaco- nessenhuis in Hilversum. De zestien politieke partijen, die kandi datenlijsten hebben ingediend voor alle kiesdictricten, krijgen in de verkiezings tijd tweemaal tv-zendtijd. De Staatkun dig Gereformeerde Partij heeft echter te kennen gegeven van deze communicatie mogelijkheid om principiële redenen geen gebruik te zullen maken. De uitzendingen worden gehouden op maandag, dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag binnen een tijdsbestek van drie weken, beginnend op 23 januari. De laatste uitzending geschiedt op 10 febru ari. De zendtijden zullen als volgt zijn: op Nederland 1 van tien voor half negen tot half negen, en op Nederland 2 van tien voor acht tot acht uur. Aan de Surinaamse minister van Op bouw, de heer J. Rens is eervol ontslag verleend nadat hij had geweigerd een ontwerp tot wijziging van de staatsrege ling van Suriname mede te ondertekenen. Hij heeft, in plaats van in de Raad van Ministers zijn weigering in het openbaar gemotiveerd buiten voorkennis van de Raad van Ministers. Door deze houding kon de samenwerking met hem niet wor den bestendigd volgens de Raad van Mi nisters, die zijn standpunt ter kennis van de gouverneur bracht. De gouverneur no digde de heer Rens uit, de kwestie met hem te komen bespreken. Maar de minis ter liet via Radio Paramaribo openlijk weten „dat hij feestelijk voor de eer zou bedanken." Daarop is zijn ontslag gevolgd. In de Ursulakliniek in Wassenaar is overleden de achttienjarige J. A. L. M. Moonen uit Delft. De jongeman was op 5 november ernstig gewond geraakt, toen hij op de Vrijenbanselaan in Delft met zijn fiets tegen een rijdende tram reed. De identiteit van de vrouw, die dins dag als gevolg van een ongeval op de Loosduinseweg in Den Haag om het leven kwam, is vastgesteld. Het is de 72-jarige mevrouw de weduwe A. van Gelder- Groen uit de Fahrenheitstraat. De elfjarige Femmigje de Vries uit Schoonebeek is bij het oversteken van de Nieuwe Amsterdamseweg in haar woonplaats door een auto aangereden. Tijdens het transport naar het ziekenhuis is zij aan de verwondingen overleden. Op zestienjarige leeftijd is in het Ju- lianaziekenhuis in Apeldoorn overleden J. Diekman uit Apeldoorn, die vorige week vrijdag bij een auto-ongeluk op de Hoenderloseweg te Ugchelen zwaar werd gewond. Het echtpaar Van Elderen uit Boxtel heeft gisteravond een spoorwegongeluk voorkomen door zwaaiend met kleding stukken de machinist van de twee trei nen te waachuwen die een overweg nader den waarop een auto was blijven steken. NS bleef hierdoor een herhaling van de botsing bij Amsterdam-Sloterdijk, waar eergisteren een machinist op een kraan- wagen van de politie reed, bespaard. De auto raakte om half tien klem op een niet beveiligde overweg in de spoor lijn Vught-Boxtel. De bestuurder kon hem niet snel genoeg van de baan krijgen. Het echtpaar Van Elderen, dat de over weg toevallig passeerde, greep precies op tijd in. Met 130 miljoen liter ruwe olie in de tanks is de Zweedse tanker „Sea Spray" de Rotterdamse haven binnengelopen. De „Sea Spray" is het grootste schip dat de Maasstad ooit heeft ontvangen. De Zweed meet 116.250 ton, heeft een lengte van 290 m en een grootste breedte van 45 m. v.-> -xcjv -.v.. asmm as sgteaS M y' V 1 V - Stadsschouwburg, vandaag 14.30 uur: Theater Caroussel met Kleutover" en ,De Klokkenmaker". BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Fran- kie en Johnie", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Susanne", 18 j.; vrijdag 23.30 u.: „De drie sergeanten" 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: Zeventien", 18. j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Hoe steel ik een miljoen", a.l. Minerva, 14 en 20 u.: „The sound of music", a.l. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De stem van het water", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De gladiator van Messalina", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Ik een vrouw", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 'uur. Zondags 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Kees Hak en Kees Verkade. Dagelijks van 19-18 u. en 20-22 u. Zondag van 14-17 u. en 20-22 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve maandag: van 10 tot 16 uur. Eerste zondag van de maand 13 tot 16 uur: Expositie van etsen van Rembrandt. Woonhuis Jacobus van Looy (KI. Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Galerie T (Bakenessergracht 67): Ex positie van werken van Kees Verwey. Dagelijks van 10 tot 17 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Van 10 december tot 9 januari. DIVERSEN Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein), vandaag 14.30 u.: „Het sprookje van de zon". W'aagtaveerne (hoek Spaarne-Dam- straat), vrijdag 21 u.: Cobi Schreyer met haar internationaal programma. DONDERDAG 5 JANUARI City, 20 u.: „Onderbroken melodie". VRIJDAG 6 JANUARI City, 20 u.: „Avontuur in Soho". Stadsschouwburg, 20 u.: „How the West was won". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.03 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 5 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „The sound of music". Luxor Theater, 19.30 u.: „Ik... een vrouw". VRIJDAG 6 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „The sound of music". Luxor Theater, 19.30 u.: „Ik... een vrouw". W.B. Theater, 20 u.: „De vlucht van Captain Blood". ADVERTENTIE Drie jaar. De officier van Justitie bij de rechtbank in Rotterdam heeft drie jaar gevangenisstraf geëist tegen een 36-jari- ge Surinamer wegens het in bezit heb ben van 560 gram hashish. Hij was al herhaaldelijk veroordeeld wegens het in bezit hebben van verdovende midde len. Hoogleraar. Mr. J. Mannoury, voorzitter van de raad van arbeid in Utrecht, is met ingang van 1 juni 1967 benoemd tot buitengewoon hoogleraar voor het sociaal recht, sociaal-politieke verhou dingen en het arbeidsrecht in de facul teit der economische wetenschappen van de Nederlandse economische hoge school in Rotterdam. BP-raadslid bedankt. De heer L. J. van der Krogt, vroeger raadslid te Delft voor de partij van Woningzoekenden en sinds de nieuwe samenstelling van de raad voorzitter van de fractie van de Boerenpartij, heeft met de Boerenpartij gebroken. Hij blijft lid van de raad. P. Voogd verspeelde zendtijd. Het voor malige Boerenpartij-Kamerlid P. Voogd heeft, doordat hij voor twee kieskringen (Groningen en Drenthe) geen kandida tenlijst heeft kunnen indienen bij ge brek aan handtekeningen, zijn recht op politieke zendtijd verspeeld. Hij zal de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk vragen voor hem een uitzondering te maken. Erepenning. Ter gelegenheid van het 30- jarig huwelijk, 7 januari 1967, van ko ningin Juliana en prins Bemhard slaat de Koninklijke Begeer een nieuwe pen ning naar ontwerp van de Utrechtse beeldhouwer Joop Hekman. De pen ningen zullen in goud, zilver en bron» worden geslagen. Geen strafvervolging. De substituut-offi cier van justitie in Amsterdam, mr. H. G. van Everdingen, wil geen vervolging instellen tegen het Bussumse gemeente raadslid voor de PvdA M. Sluyser naar aanleiding van een door de heer G. G. Gerkens wegens smaad ingediende aan klacht. Volgens mr. Van Everdingen heeft de heer Sluyser over het dubieuze oorlogsverleden van de heer Gerkens dingen gezegd, die niet nieuw zijn. ADVERTENTIE RIJDEN RIJDEN Bloemendaalseweg 200 - Overveen Zoekt u een goede Volvo - occasion T Belt u dan even Tel. 55602 <UUUMIWAWA<Util««ii««»nvMVWWWWWWMWWMt| Het K.N.M.I. deelt mee: De onstabiele polaire lucht blijft het weer in ons land nog beheersen. Een de pressie ten westen van Ierland is in zuidoostelijke richting via de Golf van Biscaye naar Zuid-Frankrijk getrokken. Een andere depressie bij IJsland ver plaatst zich langzaam naar het oosten. Van deze depressie is morgen nog wei nig invloed op het weer in ons land te bespeuren, 's Nachts kan in het binnen land plaatselijk matige vorst optreden vooral daar waar wat sneeuw ligt. Ver der zullen opklaringen voorkomen en mo gelijk, voornamelijk in de kustprovincies, nog enkele sneeuwbuien. Tevens bestaat er kans op vorming van mistbanken. De temperaturen zullen overdag tot om het vriespunt oplopen. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum w c temperaturen 1 ■O a a binnen- en buitenland win rich max 6 SE Den Helder half bew. N 4 Ypenburg onbewolkt N 3 Vlissingen sneeuwbui N 4 0 Eelde licht bew. NNO 3 -5 De Bilt zw. bew. NNW 4 -2 Twente zw. bew. NNW 3 -1 Eindhoven zw. bew. NW 3 -1 Z.-Limburg sneeuwbui WNW 2 -1 Helsinki sneeuw NNO -4 -6 Stockholm sneeuwbui N 0 -2 Kopenhagen zw. bew. NNO 2 -3 Aberdeen sneeuwbui WNW 2 -2 Londen onbewolkt NNW 3 -3 Amsterdam onbewolkt NNW 4 -2 Brussel zw. bew. WNW 2 -1 Luxemburg sneeuw W 0 Parijs onbewolkt W 3 -1 Bordeaux regen 5 0 Grenoble zw. bew. windst. 3 -4 Nice licht bew. N 11 2 Berlijn zw. bew. W 1 -2 Frankfort zw. bew. ZZW 2 -2 München sneeuwbui -1 -4 Zürich sneeuw -1 -3 Genève geh. bew. 1 -3 Locarno onbewolkt O 5 -8 Wenen geh. bew. 2 0 Belgrado onbewolkt windst. 1 -14 Athene zw. bew. NNW 19 13 Rome zw. bew. O 11 -2 Barcelona half bew. NNW 12 5 Madrid zw. bew. ZW 12 3 Mallorca geh. bew. windst. 15 8 Lissabon onbewolkt windst. 11 8 Vrijdag 6 januari Zon op 8.47 uur; onder 16.44 uur. Maan op 4.18 uur; onder 13.13 uur. Maanstanden Nieuwe maan10 januari 19.06 uur Eerste kwartier18 januari 20.41 uur Volle maan26 januari 7.40 uur Hoog en laag water In IJmuiden Donderdag 5 januari Hoog water 10.36 uur en 23.15 uur. Laag water 6.04 uur en 18.38 uur. Vrijdag 6 januari Hoog water 11.47 uur en uur. Laag water 7.18 uur en 19.48 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort i» 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2