VAN DAG TOT DAG Franse communistische partij meet zich nieuwe status aan Slappe aanval op De Gaulle in openingsrede van Rochet Zoek-lek-stok Spaanse „drijvende doodkist" ontvluchtte Zweedse wateren Herkenning 4S% J r ®3 Sportakademie Nauwelaerts de Agé EVA lonkt nog Weg er mee! Amerikaanse raket raakte uit koers Reorganisatie van Belgische defensie Argentinië breidt zijn zeegebied uit amm DONDERDAG 5 JANUARI 1967 Schotse vissersboot in Deense wateren door marineschip beschoten Tegenstander Op de vlakte ■Ml *'w Verkeerd verbonden U KUNT 1967 GOED BEGINNEN Clubs voor jeugdjudo - judo - jiu-jitsu indoortraining - damesgymnastiek volleybal - badminton karate - boksen BLOEMENDAALSEWEG 152 - OVERVEEN - TEL. 0 2500 - 53256 „Lago Mayorvolledig onzeewaardig verklaard STOCKHOLM Het Spaanse vrachtschip „Lago Mayor" dat op be vel van de Zweedse scheepvaartin spectie naar een scheepswerf gesleept werd om noodzakelijke reparaties te ondergaan, heeft in volle zee de sleep trossen gekapt en is uit de Zweedse territoriale wateren gevlucht. Mo- menteel koerst de „Lago Mayor" in zuidelijke richting in de Botnische Golf, hetgeen door de scheepvaart autoriteiten als een levensgevaarlijk waagstuk wordt beschouwd. Met ingang van dit jaar hebben de ze ven landen van de Europese Vrijhandels- Associatie (EVA) hun onderlinge doua nerechten opgeheven, voorzover het in dustriële produkten aangaat. De eerste vermindering van in- en uitvoerrechten heeft plaats gevonden in juli 1960, en het was de bedoeling geweest pas in 1970 een volkomen vrijhandelszone te scheppen. Maar elke deelnemer heeft voldoende baat gevonden bij de liberalisering van de han del, aan zwakke broeders (zoals Portu gal en het geassociëerde Finland) zijn concessies gedaan, en zo konden de plan nen versneld worden doorgevoerd. Bij de EVA zijn de drie Scandinavische landen betrokken, Oostenrijk, Zwitserland en Por tugal, terwijl Engeland er de leiding van heeft: het telt immers meer dan de helft van het totale aantal inwoners der EVA- landen. De EVA doet dus geenszins onder voor de Europese Economische Gemeenschap (EEG) wat de vrije handel aangaat in in dustriële produkten: Maar zij heeft geen gemeenschappelijke markt voor agrari sche voortbrengselen en bedoelt ook niet zoals de EEG uiteindelijk supranatio nale organen te scheppen. De leden van de EEG wilden bovendien een politieke unie vormen (al is het daarvan nog niet gekomen) en zij behoren tot één mili tair bondgenootschap. De EVA is een uitsluitend commerciële unie, met drie landen (Zweden, Oostenrijk en Zwitser land) die neutraal zijn. Deze verschillen maken een fusie tussen EVA en EEG moeilijk, hoewel juist de EVA-leden, en met name Engeland, Denemarken en Oostenrijk, graag tot de EEG zouden toe treden. De oorzaak van hun sollicitatie naar het lidmaatschap van de Euromarkt is, dat de EVA veel meer van de EEG koopt dan omgekeerd. De zeven landen van de vrijhandelszone zijn goede klanten van de zes der Europese gemeenschap, maar zij verkopen daaraan minder. Zij willen dus graag vrije toegang tot de Euromarkt. Maar deze laatste is niet erg gastvrij. De EEG is protectionistisch. Vooral de landbouw wordt zwaar tegen concurren tie beschermd, maar ook de industrieën op de Euromarkt worden steeds meer door fusies, onderlinge afspraken en ar beidsverdeling een min of meer gesloten belangengemeenschap. De kans is dus voorlopig nog niet groot, dat de 185 miljoen inwoners van de E.E.G. en de 105 miljoen van de EVA samen één enkele gemeenschappe lijke markt vormen. Dat is jammer, want voor een moderne nijverheid zou een vrij afzetgebied van 290 miljoen verbrui kers prachtige mogelijkheden tot ontplooi ing bieden. En indirect zou zulks de po litieke verbondenheid toch ook ten goede komen. Het zijn echter juist de huidige politieke tegenstellingen, die de schep ping van een grote douane-unie nog ver ijdelen. Frankrijk acht onder andere de Engelsen veel te sterk gebonden aan de Amerikanen, met wie de Gaulle niet op al te goede voet staat. Als de leden van de EVA een fusie wil len met de E.E.G. is het overigens niet, omdat zij in hun vrijhandels-associatie teleurgesteld zijn. In zeven jaar is de omvang van hun onderlinge handelsver keer verdubbeld. Tussen de Scandinavi sche landen is de uitwisseling van goe deren zelfs twee en een half maal zo groot geworden. Die drie konden voorheen niet tot een gemeenschappelijke markt komen, maar binnen de EVA zijn zij daarin nu (althans voor industriële goede ren) geslaagd. Dat is een gelukwens waard. Op de duur is nochtans het af zetgebied van de EVA alleen toch te klein. MWWWWWHWWWWVWVWWWVWtfMWWWWWWWWWWW KOPENHAGEN (Reuter) Een Deens patrouillevaartuig heeft tijdens een ach tervolging de top weggeschoten van de mast van een Schotse trawler. Het vis sersvaartuig wist desondanks te ontko men. De Britten waren betrapt toen zij binnen de viermijlszone van de Faroër- eilanden visten Aanvankelijk draaiden ze na waarschuwingsschoten bij, maar toen de Denen een boot uitzetten met een en- terploeg gingen ze er vandoor. Volgens de Denen is de trawler waar schijnlijk naar Schotland teruggekeerd. Er is niets bekend over eventuele slacht offers aan boord van het vissersvaartuig. Mevrouw Sneyd uit Tennessee liet een advertentie in de krnat zetten van de volgende inhoud: „Echtgenoot en televisietoestel. Lage prijs bij snelle verkoop!" Ze vertelde van beide „artikelen" genoeg te hebben na de eindeloze tele visie-uitzendingen van voetbalwed strijden bij het begin van het nieuwe jaar. „Ik wacht op de hoogste bieder. Tot nu toe is het hoogste bod twee honderd dollar voor het hele zaakje!" In West-Berlijn heeft een rechter on langs een tamelijk originele „straf" uit gedacht om een delinquent, die zich aan belediging van joodse Duitsers schuldig had gemaakt, tot een andere opvatting te brengen. Een jongeman was tot tweemaal toe een winkel van een joods zakenman binnengegaan, gekleed in een overall waarop hij een enorm hakenkruis had geschilderd. De rechter veroordeelde de jeugdige held tot een fikse geldboete, maar legde hem bovendien de verplichting op een opstel van twintig pagina's te schrijven onder de titel „Het Derde Rijk en mijn generatie". Nu is het fascinerende element in deze geschiedenis natuurlijk, wat er in dat opstel zal komen te staan. Waarschijnlijk is de rechter uitgegaan van de overwe ging, dat de jongeman bij zijn verplicht nadenken tot de conclusie zou komen, dat zijn gedachtengang verkeerd is ge weest, dat zijn gedrag schandelijk was en dat hij aan een historisch misverstand leed. Maar de vraag is, of zo'n moreel mi rakel inderdaad op een zo simpele manier kan plaatshebben. De jongen is in 1946 geboren. Zijn haat tegen dp joodse Duitsers is dus aange kweekt in de naoorlogse jaren en moet zijn ontstaan onder directe invloed van het Duits-nationale milieu. Het feit dat zijn ergernis zich tenslotte uitte in een strafbare handeling waardoor hij tegen de lamp liep, tekent zijn mentaliteit nog navranter. Het zou de moeite waard zijn dat opstel te lezen of te publiceren. Er zal wel moei lijk aan te komen zijn. Het zal, in ver band met een eveneens opgelegde voor waardelijke straf, misschien ook niet he lemaal eerlijk geschreven zijn. Maar voor de Duitse autoriteiten kan het epistel des ondanks wellicht toch nog zijn nut heb ben, omdat zij er een spiegelbeeld van hun eigen fouten in zouden kunnen be speuren. De fouten, waardoor opnieuw een Duitse generatie in verwarring dreigt te raken over de meest elementaire be grippen van vreedzaam samenleven. (Van onze correspondent) PARIJS Tot zondagavond duurt liet bijzondere achttiende congres van de Franse communistische partij dat de se cretaris-generaal Waldeck Rochet in aan wezigheid van een kleine duizend partij genoten en veertig buitenlandse delega ties woensdag in de Parijse voorstad Le- vallois-Perret geopend heeft. Bij die veertig delegaties is China niet, maar Noord-Vietnam wél vertegenwoordigd. Na 1964 en de dood van de stichter van de partij en haar permanente chef, Maurice Thorez, is dit het eerste Franse communistische congres dat Waldeck Rochet mag presideren. De lengte en de droogte van zijn redevoering die vier verschrikkelijk lange uren duurde lag geheel in de lijn van de communis tische traditie. Maar er waren gisteren, op de eerste zittingsdag, ook verschillen de nieuwigheden. Zo wordt het congres gehouden in het ultra-moderne gemeentehuis dat met Pi- casso-schilderijen en mobiles van de Amerikaanse beeldhouwer Calder is op gesierd. De zaal zel'f munt uit door so berheid die voor geen enkel spandoek, portret of leuze plaats liet. Alleen het spreekgestoelte is met een sikkel en een hamer gedecoreerd. Zelfs het gebruike lijk rood is door blauw vervangen. Die nieuwe stijl, die natuurlijk gericht is op het doel de communisten het aan schijn van normale, ordentelijke, zo geen ordelievende burgers, en bondgenoten in het democratische kamp te geven, komt' trouwens ook wel in de woorden van de secretaris-generaal tot uiting. Hij gaf toe dat de buitenlandse politiek van presi dent De Gaulle wel een paar positieve Dit zijn geen stokdoven, neen, het zijn gewoon drie heren van de Con dense waterleidingdie op zoek zijn naar een lek in het buizennet onder de grond. De simpele „geluidsstok" een holle stok met een oordop wordt in de Britse hoofdstad nog steeds gebruikt. kanten vertoont, die de communisten waarderen. Maar toch mogen de „demo craten" nooit vergeten dat het Franse staatshoofd een kapitalistische tegenstan der blijft, waartegen de strijd met vol le kracht moet worden voortgezet. Rochet deed vervolgens de gaullisten met „andere reactionairen" als de cen trumleider Lecanuet in een en dezelfde zak en in maart bij de kamerverkie zingen zullen de communisten dan ook nooit of te nimmer op een hunner mogen stemmen. Hij gleed aldus met lankmoedigheid heen over het feit dat Mitterrand en zijn linkse federatie, met wie de communisten zich verbonden hebben, van zijn kant veel meer begrip voor Lecanuet op kan blij ven brengen. In de passages over de buitenlandse politiek sloeg Waldeck Rochet, die zijn kalmte nog nooit verloren heeft even een bijna agressieve toon aan, toen hij Mao- Tse-Toeng beschuldigde de eenheid van de communistische wereld te hebben ver broken en daardoor in de kaart van het Amerikaanse imperialisme te spelen. Op vallend was dat de Vietnamezen deze openlijke aanval tegen de Chinezen zon der enige afwerende reactie slikten en Rochet's woorden soms zelfs met een beleefd en bescheiden applausje onder streepten. De China-aanhangers onder de Franse communisten, die de laatste tijd aan in vloed gewonnen hebben, hielden zich gis teren op de vlakte. Een aanwijzing van hun ware sterkte zal men later misschien toch nog aan de stemcijfers kunnen ont lenen, want voor het eerst zal op een Frans communistisch congres onder ge heimhouding worden gestemd. Sensaties mogen echter niet verwacht worden. Wel zal Waldeck Rochet zijn positie als Frankrijk's nieuwe communist num mer één kunnen bevestigen. Zo niet ver sterken, al kan hij nooit hopen nog eens de soevereine macht van zijn voorganger Maurice Thorez, te verwerven. Want terwij] alle Franse communisten de volksheld Thorez niet alleen als de onaantastbare, feilloze leider, maar ook als de grote theoreticus en ideoloog be schouwden, heeft Waldeck Rochet zijn mm*****1*®. naam eigenlijk uitsluitend aan zijn kwa liteit van gedegen, doch weinig meesle pend parlementair woordvoerder te dan ken. Maar juist die reputatie past vermoedelijk wel goed in de nieuwe stijl die de Franse communisten nu hebben aanvaard. Dinsdag verbond een arbeider in een margarinefabriek in het Deense Aarhus twee pijpleidingen aan elkaar. De aansluiting was kennelijk verkeerd. Woensdagochtend waren enige honder den meters riolering, twee kelders en vijftig meter weg volledig dichtge slibd door ruim honderd ton gestolde margarine. Een onderzoek wees uit dat de mar garine in het afvoersysteem was ge pompt. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) WASHINGTON (Reuter enAFP) Een door de Amerikaanse luchtmacht in Flo rida gelanceerde proefraket van het type „Mace" is uit de koers geraakt, over de Golf van Mexico en waarschijnlijk ook over Cuba heen gevlogen. De raket is on geveer anderhalf uur na de lancering op ongeveer 150 kilometer ten zuiden van de Cubaanse zuidwestkust in zee gestort. Het projectiel had onder elk van zijn vleugels een vernietigingslading. Volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie bestond er geen gevaar voor een ontplof fing bij het neerstorten. Een supersonische straaljager had nog lange tijd tevergeefs boven de Golf van Mexico de raket nagejaagd om het pro jectiel neer te halen voor het boven Cu ba zou komen. BRUSSEL (ANP). De Belgische re gering werkt aan een vijfjarenplan voor de reorganisatie van de Belgische strijd krachten voor de periode 1968-1972. Het Belgische voornemen is de defensie-in spanning aan te passen aan de beschik bare financiële middelen. BUENOS AIRES (AFP) Argentinië heeft zijn territoriale wateren van twaalf tot tweehonderd mijl uitgebreid, voorna melijk om de visstand langs de kust te beschermen. De maatregel is met name gericht tegen de talrijke Russische en Cubaanse vissersboten die in dit gebied geregeld hun netten uitwerpen. Wie zal de milde, weemoe dige sfeer beschrijven van deze nafeestdagen, waarin nog een zweem van kaarsen- lucht en dennegeur hangt? Ik. Waarom? Omdat de kerst tijd zelf zó teer, zo breekbaar om ons allen heenhangt, dat het riskant is er op dat mo ment zelf over te spreken. Later, en dat is nu in deze januari-dagen, kan dat beter. De kerstballen en het enge lenhaar zijn opgeborgen, de kerstboomlampjes liggen in de watten en de mensen kunnen vooral na Wim Kan weer opperbest tegen een grapje. Grapjes maken over zoiets liefs als de kersttijd deed Felix Timmermans zaliger óók, en dat is een van de re denen waarom hij mij zo lief gebleven is, ondanks het feit dat hij een klein beetje fout ging in de oorlog. Niét in zijn boek „Het Kindeke Jezus in Vlaanderen", want dat was echt Bethlehem in optima forma. Wel echter bijvoor beeld in „Adriaan Brouwer," waarin hij op een bepaald moment het opgeblazen, rood- aangelopen gezicht van een vetzuchtige bakker als volgt beschrijft: „Een gezicht als het achterste van een kerste kind, dat te lang op een drempel heeft gezeten." Goede, helaas dode Felix, die wist wat humor was en ermee speelde als met glazen knikkers Maar terugkomend op Kerstmis, weet u dat er een kindeke Jezus geboren is in Haarlem? Het was een unieke gebeur tenis, met veel liefde en moeite georganiseerd in een van de parochies dezer stad, zich afspelend in de open lucht onder een tentzeil van wege het weerbericht. Met levende personen, levende dieren, levende engelen, alles levend en het geheel zo stich tend en mild van improvisa tie, dat het parochievolk er een beter kerstfeest door be leefde. Maar het ging allemaal niet zo vlot en foutloos als men gehoopt had. Het begon al met de ezel. Alles wat fout gaat begint altijd met ezels. Maria deed haar intrede op de rug van een levend grauw tje, maar het koppige rijdier had standvastig geweigerd naar de plaats des heils te stappen als zijn vrindje niet mee mocht.- Dus waren er twéé ezels, waarvan de twee de doelloos en volledig in strijd met de geschiedschrij ving kwam meewandelen. Maria was een aanvallige jongedochter, die eerst in een hoek van het terrein de engel Gabriël ontmoette en de Blij de Boodschap der verwach ting kreeg. In zeer snel tempo vertrok zij daarna per ezel naar Bethlehem, vijftig me ter verder, begeleid door een zwaarbebaarde Josef, die ken nelijk met zijn figuur geen raad wist. Misschien was dat laatste wél overeenkomstig de historieNabij Bethlehem viel Maria van de ezel af en werd er door Josef weer snel en hardhandig bovenop gezet. In een andere hoek van het afgebakende terrein had ver volgens de geboorte plaats, een kiese en subtiele aange legenheid voor een kerstspel dat zo écht mogelijk moest zijn. Hoe het allemaal ge beurde wist niemand, maar als met een toptruc van Fred Kaps was het kind er plotse ling en het was nog een echt kind ook. Met in ieder vuistje een rammelaar van V. en D. geklemd, lag het als bij to verslag in de kribbe. Over de ezels is al gespro ken, maar de os uit het evan gelieverhaal was er ook. Men had er eèn springlevend kalf voor genomen, dat zich eer der gedroeg als een tiener dan als een geneutraliseerde man koe. Maar dat alles was niets om mee te spotten het was hevig ontroerd van onbe holpenheid en daarom zo lief, zo volkomen beantwoor dend aan zijn doel. En de klei ne menigte zonk biddend op de knieën terwijl de herders kwamen aanlopen met hun echte schapen en de engelen zich om de kribbe schaarden. Het was bitter koud. De engelen, die allen verdachte vrouwelijke vormen onder hun witte gewaden vertoon den, stonden te blauwbekken. De herders kwamen er beter af, omdat zij de vachten van huns moeders kinderwagens hadden mogen omslaan. Het kindje lag in de kribbe en rammelde wat om zich heen, zich afvragend wat dat moest met al die beesten in de buurt. Het was ook wat te groot voor een zó kort geleden ba ring, maar dat zijn alle kerst kindjes in alle kribjes, ook al zijn ze van gips. Toen kwamen de koningen in veel goudgalon en de mid delste was zo zwart dat het leek alsof hij geen hoofd had. Er werd gezongen van „Vrede op Aarde" en „Men sen van goede wil" en nooit is (behalve op het eerste kerstfeest der menselijke his torie) een vrediger tafereel met zoveel goede wil om ringd geweest. Niemand zou dit kerstspel hebben willen missen. En vooral de kinderen niet, die altijd zo goedgeefs bereid zijn om hun fantasie te laten werken en daarmee een mantel te weven rondom blundertj es en de mislukkin gen. De kinderenIk zou altijd over kinderen willen schrijven. Maar dit is een we reld van grote mensen, waar in de kinderen geduld worden en hun mond moeten houden. Hun mond houden? Dat dacht u maar! Want toen het kerstspel op zijn eind liep en de gelovigen mochten defileren langs de kribbe, bleef een klein meisje verbaasd naar het kindeke Jezus turen. Haar gezichtje drukte verbazing en teleurstelling uit. Ze keerde zich om naar haar moeder, iets verderop in de rij, en riep op een toon alsof ze gefopt was: „Moe!! 't Is Hénkie!" Zo kwam ook nu weer de waarheid door een kind op de wereld. Het vrachtschip was op weg van België naar Pitea in Noord-Zweden, maar liep al reeds aan het begin van de reis op een zeepier bij Zeebrugge in België. Ondanks alles heeft het de reis voortge zet, waarbij het in de Oostzee te kam pen kreeg met een zware storm met windsnelheden tot 24 meter per seconde. In Lulea in Noord-Zweden aangekomen bleek het verwarmingssysteem te zijn uitgevallen door het doorroesten van lei dingen en tevens was de schroefas zwaar beschadigd. Bij een nadere controle bleek onder meer dat de scheepspapieren niet in orde waren en dat het schip niet in het Lloyd's Scheepsregister voorkwam. De reddingbo ten waren gevuld met ijs en sneeuw en in de davids vastgevroren waardoor ze onbruikbaar waren. Ook het elektrische systeem fungeerde maar voor vijftig per cent. Op grond hiervan besloot de scheepsinspectie het schip, dat men van het predicaat „drijvende doodkist" voor zag, voor reparatie naar een werf te sle pen. hetgeen na contact met de reder in Valencia gebeurde. Ter hoogte van de stad Harnosand in de Botnische Golf echter besloot de kapitein, José Anton, de reis op eigen houtje voort te zetten en liet de sleepkabel kappen die hem met de zeeslepers verbond. Men neemt aan dat de Lago Mayor zal pro beren de territoriale wateren in Skandi- navië te verlaten, hetgeen onder de ge geven weersomstandigheden een uiterst riskante onderneming is, temeer omdat storm wordt verwacht in het betrokken gebied. Berging. Een Antwerpse firma heeft op dracht gekregen voor de eerste werk zaamheden ter berging van het Duitse m.s. Moselstein, dat vorige week in de haven van Antwerpen is uitgebrand en gedeeltelijk gezonken na een reeks ontploffingen in de lading. Aardbevingen. In Wiesbaden zijn woens dag drie aardbevingen waargenomen. De schokken duidden op „een lichte aardbeving". Zij duurden twintig secon den. Zelfverbranding. Een inwoner van de Zwitserse plaats Freiburg heeft zijn kle ren dinsdagavond met benzine over goten, zich met een lucifer aangestoken en is brandend een nachtclub in de bin nenstad ingelopen waar zijn vrouw als kelnerin werkt. De man liep ernstige brandwonden op. Ontslag. Vier Hongaarse bisschoppen heb ben paus Paulus hun ontslag aangebo den om leeftijds- en gezondheidsrede nen. De verzoeken om ontslag zijn in overeenstemming met een decreet van het concilie over vrijwillige emeritaat op 75-jarige leeftijd van bisschoppen. Wrak. Woensdag is van uit de lucht het wrak waargenomen van een Avancia DC-3 passagiersvliegtuig -dat 24 decem ber in een afgelegen met oerwoud be dekt deel van de Andes verdween. Er waren 26 mensen aan boord. Arrestatie. In West-Berlijn is woensdag een in Polen geboren man gearresteerd, die wordt verdacht van de aanslag die 30 juni 1945 in Düsseldorf werd ge pleegd op een in ballingschap levende Kroatische diplomaat en diens gezin. Opperbevel. De Britse luchtmaarschalk sir Augustus Walker is benoemd tot plaatsvervangend opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten met speciale verantwoordelijkheid voor Midden- Europa. Brand. Vier bejaarde patiënten zijn woensag levend verbrand en elf werden ernstig gewond bij een brand in een houten ziekenhuis te Jokohama in Ja pan. Moordpartij. Woensdagmiddag zijn in Lourdes twee vrouwen vermoord. Een vrouw werd ernstig gewond. De dader ontsnapte in een auto. De doden zijn de dochters van de gewonde vrouw. De 27-jarige echtgenoot van een van de gedode meisjes, tegen wie een echtschei dingsprocedure loopt, wordt ervan ver dacht de dader te zijn. Onlusten. Woensdagavond is melding ge maakt van nieuwe ongeregeldheden in de Indische staat Bihar waar de politie het vuur heeft geopend op studenten die een spoorwegstation in de stad Barh aanvielen. Er zijn tien studenten door kogels gewond geraakt.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3