SER-voorzitter in nieuwjaarsrede: „Vakbeweging moet niet steeds weer met nieuwe eisen komen" Regeren op lang zicht ité-vliegvakanties per KLM Disconto in West- Duitsland omlaag naar 4\ pet Frans Beeren krimpt in GROEN Co. RUYS&CO Gesprek over C AO- tabak zit vast „In 1968 beginnen we weer met een schone lei" J oosten failliet verklaard Kamer eist steun voor het Noorden Werkloosheid in december met 30.000 man omhoog SCHEEPVAARTBERICHTEN Verkade koopt Finnbrod Weert Voor 2275 man bij Philips korter werken „Er komt een crisis", zegt 47 van onze bevolking Kort economisch nieuws REISAGENTEN OTTTÏHK VRIJDAG 6 JANUARI 1967 13 Centrale Verwarming IDEAL-STANDARD Gasketels Minister Bakker: Boekingen en inlichtingen bij de erkende KLM-agent Haarlem, Kruisstraat 43, tel. 15304. Gisteren op het Damrak Toegejuicht WALL STREETForse koersstijging Revu-enquête 99 99 (Van onze correspondent) Den Haag De voorzitter van de So ciaal-Economische Raad, drs. J. VV. de Tous, heeft vanmorgen in zijn nieuw jaarsrede het streven van de vakbewe ging om dit jaar door loonsverhoging de verhoging van de omzetbelasting op te vangen, veroordeeld. De voorzitter van de SER, voor de regering, het hoogste advieslichaam, waarin werkgeversorga nisaties, vakbeweging en onafhankelijke deskundigen zitting hebben, gaf ook als zijn mening dat verhoging van AOW-pre- mie door zelfstandigen niet in prijsver hogingen mag worden afgewenteld. Drs. De Pous zei: naarmate werknemers en zelfstandigen beter in het afwentelen van deze lasten slagen, betekent dit weer ge deeltelijk verlies in de strijd van de over heid tegen de inflatie. En dat zou vol gens de voorzitter van de SER uitein delijk kunnen gaan betekenen dat een toenemend aantal werklozen op een finan- cieël onevenredige en sociaal onaanvaard bare wijze als lastendragers gaan fun geren. „Het is van belang dat aan ons volk wordt duidelijk gemaakt dat een bepaal de voorzieningsgraad aan onderwijs, we gen, enz., grenzen stelt aan de toeneming van de bestedingen in de particuliere sector. Het is de taak van de overheid concreet aan te geven welke belastingdruk uit een voorgenomen beleid niet alleen in het komende jaar, maar ook in een pe riode van tenminste 3 a 4 jaar zal voort vloeien". In dit verband zei drs. De Pous voorts: „niet-doordenken vergroot de beleids ruimte voor volgende kabinetten op geen enkele wijze". „Bij wijze van gedachten- oefening", stelde de SER-voorzitter dat de regeerders in de periode 1964-1967 be- ADVERTENT1E Het overleg van de drie werknemersor ganisaties in de tabaksverwerkende in dustrie met de werkgevers over een nieuw CAO voor 1967 is vastgelopen. De partijen zijn donderdag, zonder een datum voor vérder overleg af te spreken, uit elkaar gegaan. De vakbonden weigeren akkoord te gaan met de voorstellen van de werkge vers, die niet verder wilden gaan dan drie percent loonsverhoging voor 1967 Verdere betaling van nog eens anderhalf percent per 1 juli 1967 willen de sigaren fabrikanten afhankelijk stellen van de be reidheid van de vakbonden om het ver kleinen van de verschillen tussen de ge meenteklassen en een gelijke betaling van mannen en vrouwen in deze bedrijfs tak voorlopig op te schorten. ter hun voorstellen voor overheidsuitga ven, inkomens en sociale verzekeringen aan het parlement hadden kunnen voor leggen met daarbij de mededeling dat dit voor 1968 een nieuwe lastenverzwaring van 500 miljoen voor ons volk nood zakelijk maakte. De volksvertegenwoordiging had zich dan daarover kunnen uitspreken en zou misschien uitstel van bepaalde overheids bestedingen of sociale verzekeringsmaat regelen hebben bepleit. Nu dit niet is ge beurd, aldus drs. De Pous, zal pas bij een moeizame kabinetsformatie blijken dat de beleidsruimte voor nieuwe taken veel geringer is dan de politieke partijen „bij gebrek aan gefundeerde middellange termijnvoorspellingen in enthousiaste on wetendheid tijdens hun verkiezingscam pagnes konden voorzien". De levensduur van een kabinet kan nooit een verontschuldiging vormen voor het achterwege laten van planning op langere termijn, meent de heer De Pous, die ook in eigen huis meer op „lang zicht" wil gaan werken. Te weten, door de voorjaarsrapporten van de SER op basis van de voorspellingen van het Plan bureau de visie van het bedrijfsleven te laten geven op de wenselijke ontwikke lingen in de komende jaren. Het najaars rapport zou dan. uitgebracht vóór de be grotingsbehandeling, de meer direkt aan de orde zijnde zaken kunnen bespreken. Ook het inkomensbeleid wil hij op lan gere termijn in plannen verwerken. Het zou centraal moeten worden geregeld. Daardoor zou zijns inziens behalve een (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bakker (Econo mische Zaken) heeft vertrouwen in de groeikracht van de Nederlandse economie. Als alles loopt zoals we verwachten, zo zei hjj gisteren in de Tweede Kamer, dan kunnen we in 1968 beginnen met een schone lei. De ontwikkeling van de laatste tjjd maakt het wel nodig dat men zich in spant de industrie in sommige streken te versterken en de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland te verstevigen Be bestedingen kunnen dit jaar nog -on geveer 4 percent stijgen terwijl de parti culiere investeringen niet hoeven te dalen Dat is een gunstiger beeld dan de jaren 1952 en 1958 te zien gaven, die óók volgend op jaren van overbesteding, een daling van het bestedingsvolume te zien gaven Er is volgens de minister geen sprake van dat het kabinet met alle geweld het evenwicht op de betalingsbalans wil her stellen, zoals de socialist Roemers had be weerd. Er wordt voor dit jaar een over schot van een half miljard verwacht. Dat is slechts een derde van de tekorten uit de jaren '64 tot '66. „Mocht de betalingsbalans- zich sneller gunstig ontwikkelen dan we verwachten, dan kunnen we bijsturen met fiscale maat regelen", aldus drs. Bakker. De begroting van Economische Zaken, die aanleiding tot deze uiteenzetting had gegeven, werd zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. redelijke inkomensverdeling ook het stre ven naar besparingen kunnen worden be vorderd. Drs. De Pous is zich ervan be wust dat onder zo'n beleid de regeling van de loon-inkomens het strikst zou zijn. Om meer greep op de niet-looninkomens te krijgen, ziet hij een middel in meer open baarheid daarover. Bijvoorbeeld over de salarissen van bestuurders van centrale vakorganisaties of tantièmes van commis sarissen van vennootschappen. De voorzitter van de sociaal-economische raad verwacht na de huidige recessie niet opnieuw zo'n grote economische over spanning als Nederland na 1957 heeft gekregen. Hij voorziet een meer even wichtige ontwikkeling nu wij minder goedkoop zijn voor de exportmarkt. (Van onze correspondent) MAASTRICHT. De hoofdrolspeler in het Vascomij-debacle, Egidius Joosten in Geleen, is door de Maastrichtse recht bank failliet verklaard. Curator in het faillissement is mr. F. Du.vnstee uit Maas tricht, die ook bewindvoerder is in de surséance van betaling van het bankroete miljoenen-bouwbedrijf. Op 3 november 1966 moest Joosten ge dwongen de leiding van zijn bouwonder neming overdragen aan een beheersstich ting. Kort daarop werd het voltallige personeel ontslagen. Al ruim 750 Lim burgse bouwvakkers zijn door de onzeke re beleidsvoering bij Vascomij zonder werk komen te zitten. Het faillissement is aangevraagd door enkele grote crediteuren, die zelf door bankschulden (ten gevolge van uitblijven van betaling door Vascomij) in moeilijk heden zijn geraakt. Kennissen van de fa milie Joosten menen, dat er weinig hoop bestaat dat het persoonlijke failissement van Joosten iets zal opleveren. Hij heeft zijn bezit tot en met een privé-auto gestoken in de Limburgse Bouwmaat schappij N.V. Van deze dochter van Vas comij is het merendeel van de aandelen in handen van familieleden van de heer Joosten. De Limburgse Bouwmaatschappij N.V. is buiten het beheer van Vascomij bewindvoerders gehouden. ADVERTENTIE De Tweede Kamer heeft gisteren met kracht aangedrongen op de bestrijding van de werkeloosheid, vooral in het noorden van het land. Bij de behandeling van de begroting van economische zaken ging geen der afgevaardigden aan de werkgelegenheid voorbij, geen van allen ook staken zij hun bezorgdheid over de toestand in de noordelijke provincies on der stoelen of banken. De P.v.d.A., de KVP, de AR, de CPN en het GPV drongen aan op krachtiger maatregelen om het noorden uit de moei lijkheden te helpen. „De economische ba sis van het noorden is ontstellend zwak gebleken" zei de heer Jongeling (GPV). De communist Marcus Bakker ging het verst. „Niets doen of halve maatregelen nemen betekent dat de verantwoordelijk heid voor elke nieuwe werkloze bij de re gering ligt", zo riep hij uit. De kamer betreurde het dat de beloof de nota over het noorden er niet zal ko men. Diverse afgevaardigden schaarden zich evenwel achter de KVP-er Nelissen die verklaarde: „nota of niet, als er maar maatregelen komen". Marcus Bakker had kritiek op het regio naal industrialisatiebeleid in zover dat er van uitgaat dat vestiging van een groot bedrijf andere industrie zal aantrekken. Aan de hand van de voorbeelden van de Philips-vestigingen in Drachten en Stadskanaal en Enkalon in Emmen, wees hij erop hoe weinig daarvan was te rechtgekomen. Hij drong er op aan de bouw te stimuleren en om grootscheeps ontslag te verbieden. In december is de geregistreerde ar beidsreserve van mannen met bijna 30.000 toegenomen van 53.864 tot 82.371 Dit heeft staatssecretaris dr. J. F. G. M. de Meijer van sociale zaken en volksge zondheid gisteren in Groningen meege deeld. Het werkloosheidscijfer voor man nen steeg in Groningen in de maand de cember van 4000 tot 7300, in Friesland van 3200 tot 5700 en in Drente van 4300 tot 6700, aldus de staatssecretaris. De werkloosheid is in december j.l. met bijna 30.000 man gestegen tot 82.371 man. In december 1965 telde ons land onge veer 42.000 werklozen. Een en ander is gisteren meegedeeld door de staatssecre taris van Economische Zaken de heer De Meijer. Geheel tegen de marktverhouding in is de stemming gisteren voor het Philips aandeel aan de flauwe kant geweest. Na een opening op 74,60 zakte de koers la ter verder in tot 73,80, tegen een voor gaande slotprijs van 76,40. Dit op het bericht over werktijdverkorting van enke le Philips bedrijven in Nederland voor ruim 3000 werknemers waarover met de vakbonden wordt vergaderd. Toch was er in deze hoek geen Amerikaans aanbod doch de grote verkoper van de vorige da gen gaf wederom de stukken af. De stem ming voor de overige internationale waarden was vast, vooral voor Kon.Olie door Amerikaanse vraag. Hier steeg de koers van 124.70 tot 125.30 121.20). Ook Unilever werd vast na een goed prijshoudende opening op 86,80, waarna de koers opliep tot 87,90 (ƒ86,40). Dit geschiedde door dek kingsaankopen van de beroepshandel en lokale vraag. AKU wilde niet achterblij ven en avanceerde tot 52,80 51.60). (Van onze correspondent) BONN. Onder druk van werknemers, werkgevers en regeerders heeft de centra le bank van West-Duitsland gisteren be sloten het disconto van 5 tot 4,5 percent te verlagen. Dit is minder dan de eis, maar gaat verder dan de bank zelf eigen lijk wenselijk achtte. Het betekent voor de Bondsrepubliek de eerste reducering van het disconto in 5 jaar. Wel is er enke le malen een verhoging doorgevoerd, vo rig jaar mei nog van 4 op 5 percent met het oogmerk de conjunctuur af te rem men. Sindsdien heeft de centrale bank vast gehouden aan deze restrictiepolitiek, ook al behoeft de conjunctuur helemaal niet meer te worden afgekoeld en benodigde ze in feite juist een financiële injectie. Ter wijl van allerlei kanten de centrale bank de schuld voor de ommekeer in de eco nomische narigheden van het ogenblik in de schoenen wordt geschoven, bleef het presidium van de bank stoer op het stand punt staan, dat de strijd om de stabili teit een hoog disconto en de daarmee ge paard gaande krapte op de kapitaals markt vereiste. (Het disconto is als be kend de rentevoet, waartegen een centra- (Van onze correspondent) WEERT De produktie bij de n.v. Tri- cotagefabrieken v/h Frans Beeren en Zonen zal moeten worden ingekrompen. Dat heeft de directie donderdag door een aankondiging op publikatieborden in het bedrijf aan het personeel meegedeeld. Een aantal werknemers, zal daardoor op „wachtgeld" moeten worden gesteld. De oorzaak van de inkrimping is stagnatie in de grondstoffenaanvoer. Naar verluidt weigeren de onderneming Fabelta in Brussel en de Wolspinnerij in Zulte (België) nog langer garens en an dere groeistoffen te leveren, zolang de betaling niet is verzekerd. De Brusselse onderneming heeft van de fabriek in Weert nog ruim 940.000 te goed, de Wolspinnerij in Zulte een bedrag van ruim 4 ton. Gisteren heeft de rechtbank in Roermond voorlopige surcéance van betaling aan „Frans Beeren" in Weert verleend. Tot bewindvoerders zijn benoemd: mr. S. Smeets in Weert en de heer P. J. Beyer in Maastricht, algemeen directeur van de NV. Confectiefabrieken Chas Macintosh te Stein. Van de zijde van Chas Macintosh werd er de nadruk op gelegd dat de be noeming van de heer Beyer geen ver' band houdt met eventuele pogingen van de directie in Weert om steun bij andere textielfabrieken te zoeken. Er zijn daar over tussen de ondernemingen in Weert en Stein geen onderhandelingen gevoerd -President mr. Th. Janssen van de rechtbank in Roermond heeft bepaald dat de crediteurenvergadering in de «urséance van betaling op 13 april zal worden gehouden. Aagtekerk 5 rede Bangkok. Adonis 6 v. Jacmel n. Santo Domingo. Aegis 5 v. La Guaira n. Guanta Algol 6 v. Duinkerken n. Antwerpen. Alkes pass. 5 Kuria Muria n. Suez. Argos pass. 5 Texel n. Rotterdam. Aristoteles 5 te Buena Ventura. Atys 5 te Curasao. Avedrecht 6 te Mena al Ahmadi. Bali 5 rede Port Said. Banggai 6 te Hamburg. Batu 5 rede Suez Bengkalis 4 v. Visakhapatnam n. Calcutta. Blitar 6 te Lourenco Marques. Bovenkerk 6 v. Bremen n. Hamburg. Caltex Amsterdam 5 t.h.v. Aden n. Stockholm. Caltex Eindhoven pass. 5 Perim n. Suez. Caltex Gorinchem 5 v. Kielerkanaal n. Teesport. Caltex Pemis 6 te Dumai. Delft 6 te Corinto. Diloma 5 te Mena al Ahmadi. Eemland 5 v. Recife n. Cabedelo. Eos 6 te Thessaloniki. Esso Amsterdam 5 v. Halifax n. Aruba. Esso Den Haag 5 t.h.v. Wight n. Brega. Gabonkust 5 te Port Harcourt. Geeststar pass. 5 Azoren n. Preston. Gorrediik 6 te Hamburg. Guineekust 6 v. Abidjan 7 te Monrovia verw. Gulf Swede 5 v. Magnisi n. Genua. Hathor 5 te Piraeus. Heemskerk 5 te Bombay. Ivoorkust 5 ten anker rede Hamburg Kalydon 5 v. Fredericia n. Hamburg Karakorum 4 v, Lavan Eiland n. Mombasa. Keizerswaard 6 te Thameshaven. Kermia 6 te Singapore. Kieldrecht 28/12 te Colombo. Kloosterdijk 6 te Lake Charles. Kloosterkerk pass. 5 Gibraltar n. Bremen. Koningswaard pass. 5 Great Inagua n. Porta Cardon. Kosicia 5 v. Singapore n. Perzische Golf. Laarderkerk 6 te Basrah. Liberiakust 4 v. Porto Amboin n. Freetown. Maasdam 5 v Los Angeles n. Acapulco. Medon 6 v. Bridgetown n. Georgetown. Memnon 6 te Mobile. Minos 5 v. Benghazi n. Hamburg. Moordrecht 6 te Mena al Ahmadi. Naess Lion 5 te Das Eiland. Naess Tiger 5 v. Cartagena n. New York. Neder Ebro 6 v. Beira n. Dar es Salaam. Neder Rhone 5 v. Penang n. Aden. Neder Rijn 5 t.h.v. Malta n. Port Said. Nestor 5 v. Cavalla n. Kalyvia. Niikerk 5 ten anker Lourenco Marques. Oldekerk 5 v. Durban n.' East London. Ondina pass. 5 Singapore n. Mena. Oranje Nassau pass. S Azoren n. Paramaribo. Osiris 6 te Hamburg Palamedes 5 v. Port of Spain n. Point Fortin. Pericles 5 v. Manta n. Buena Ventura. Philippia 7 te Port Said verw Poeldijk 5 v Bremen n. Antwerpen. Polyphemus 5 te Port Swettenham. Prins Johan Willem Friso 5 v. Famagusta n. Liverpool Prins Maurits 5 v. Antwerpen n. Hamburg. Prins Philips Willem 5 t.h.v. Wight n. San Juan. Purmerend 5 v. Thameshaven n. Rotterdam. Roggeveen 6 v. Port Said n. Hamburg. Rondo 5 v Genua n. Port Said. Rotterdam 5 v. New York n. Port au Prince. Sambas 6 te Djakarta. Seine Lloyd 5 v. Noumea n. New Plymouth. Servaaskerk 5 v. Antwerpen n. Amsterdam. Sibigo 5 te Dumai. Sinoutskerk 6 te Marseille. Slamat 6 te Cebu. Spaarnekerk 4 v Singapore n. Hongkong Stad Zwolle 5 t.h.v. Rhodos n. Iskenderun. Straat Chatham 5 v. Mombasa n. Lourenzo Marques. Straat Frazer 5 v. Monrovia n. Freetown. Straat Le Maire 5 v. Singapore n. Port Swetten ham. Straat Rio 5 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Straat Soenda 6 te Singapore. Sumatra 5 v. Colombo n. Djibouti. Tahama 5 te Bonny. T^ro 5 v. Valparaiso n. Antofagasta. Themis 6 v. Hamburg n. Bremen. Tjiliwong 5 v. Auckland n. Manilla. Tjiluwah 8 te Kobe verw. Tjinegara 5 v. Portland n. Adelaide. Tjipanas 6 te Durban. Tjipondok 5 te Dar es Salaam. Tjiwangi 6 v. Yokohama n. Yokkaichi. Zeeland 6 te Los Angeles. Zonnekerk 5 v. Mombasa n. Aden. Zuiderkerk 5 v. Melbourne n. Sydney. Verkade in Zaandam heeft de onlangs gesloten fabriek van Finnbrod in Weert overgenomen. De bedoeling hiervan is om een deel van de produktie naar Weert over te brengen. Op deze wijze wordt voorzien in een nijpend tekort aan ruim te bij Verkade. VOORBEURS VAN HEDEN 2de tijdv. A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. lste tijdv, 53.50 126.40-127.30 75.30-76.20 87.80-88.00 348 127 75.80 87.40 Totaal Hoger Lager □lelijk VERHANDELDE FONDSEN 4 jan. 5 jan. 402 194 119 89 389 206 108 75 AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 125.20-126.50gl Philips 73.40-76 Unilever 87.10-87.70 K.L.M. Slot- koersen 5 jan. Slot- koersen 5 jan. 53.10 Ford 927gb Hoogovens 268 Van Gelder Zn. 83+4 Philips 74.00gl Gelder l.-Tielens Unilever 87.70 Gist- en Sp.fabr. 440'/» Kon. Petroleum 125.10 Grasso Amsterd. Rubber 60$* v. d. Grinten 812 H.V.A 115+4 Hagemeijer 90.50 61.00 Hatema 175 Holl.-Am. Lijn 100+8 Havenwerken 123 K.L.M. 343.00 Heineken Bier 415 K.N.S.M 83'Agb Hoek's Machinef. 409'/» Kon Paketvaart Holec 199 Van Ommeren 165'/» Holl. Beton 270 Ned. Sch. Unie 128'/, Indoheem 32.20 5+o Ned. 1964 89 Internatio 4 255 5V.»/o Ned. 1964-11 90'/s Kempen-Begeer 104 5+4% Ned. 1965 94+s Key en Kramer 380 8% B.N.G. 1965 95+8 Kon. Ned. Papier 168gb 5+4+» Ned. Gas 93+2 Kon. Zout-Ketjen 475gb 4'/»+» A.K.U. 89+4 Koudijs 126 5+4+» Hoogovens 94+s Leidsche Wol 301 Alk. Bank Nederi 262+4 Lindeteves-J acob 125'/» Amro Bank 51.10 Meneba 320 Holl. Bank Unie 184'/, Muller Co 286 Nat.-Nederlanden 493gb Chem. F. Naarden 368 Ned. Midd.st. B. 89.00gb Ned. Dagbl. Unie 186 R.V.S 415 Ned. Kabeifabr 241 193.00 Ned Sch. Mij 71+» Interunie 160.70 Van Nelle 250 72.50 Nijverd. Ten Cate 71gb 90.50 Oranjeboom Bier 283 390.00gl Overz. Gas 85.90 Albert Heijn 734'/» William Pont 196 Alg. Norit 162.00 Rijn-Schelde 171'/» Amstel Brouwer^ 345 Sch. Expl. Mij 142V» Amsterd. Ballast 345 Scholten Honig 84.90 Amsterd. Droogd. 74'/» Schuttersveld 112 Bensdorp 340b Smit. Transform. 186+4 Van Berkel 183 Vi Spaamestad 620 441gb Stokvis Zn. 98 Blaauwhoed 380 Technische Unie 250 Bredero 120 Texoprint 80gb Brocades-Stheem 668 Thom. en Drijver 77.60 Bühr.-Tetterode 480 Ver. Glasfabr. 124 Bijenkorf 445 Ver. Machinefabr. 130 Centr. Suiker Mij 280 Vredest. Rubber 122 Curag. Handel Mij 157V» Wessanen 430 Elsevier 199.00 Wilt. Fjjen.-B 161gb Wyers 384+4 300 Z wan en berg-Org. 178.50 le bank wissels aanneemt van de parti culiere banken en waarmee in feite dus de rentevoet in het land wordt bepaald) Rond de jaarwisseling moest men nog een openlijk conflict vrezen tussen het nieuwe kabinet-Kiesinger, dat op een eco- nomische herleving en nieuwe investerin gen aanstuurt, en het presidium van de centrale bank, dat meende zijn eigen ver antwoordelijkheid voor de financiële toe stand van het land te dragen, zonder de regering direct verantwoording schuldig te zijn. Het compromis van een disconto op het niveau van 4,5 percent is in het algemeen gisteravond wel toegejuicht, ook al werd er van vakverenigingszijde gesteld, dat het onvoldoende was om de werkgelegen heidscurve weer ten goede om te buigen, De president van de Centrale Bank, Bles sing, verklaarde echter, dat men bewust zo behoedzaam bleef manoeuvreren, ten einde niet nog meer Westduits kapitaal te doen afvloeien naar het buitenland, waar het disconto over het algemeen hO' ger ligt. Intussen zal veel nu afhangen van het gedrag, dat de vakbonden ten toon sprei den. Bij de start van het nieuwe kabinet in december hebben zij de (socialistische) minister van Economische Zaken, Schil Ier, hun medewerking toegezegd. Daarop verzekerde Schiller zijn (rechts-christen democratische) collega van Financiën, Strauss, dat de touwtjes ter beteugeling van de inflatie wel wat konden worden ge vierd, omdat de betrokken CAO-partners over voldoende zelfdiscipline beschikten. Nauwelijks echter had, Strauss op zijn beurt de centrale bank onder druk ge zet en heeft de bank schoorvoetend het geldverkeer weer wat vlotter gemaakt, of een van de grootste vakcentrales, die der arbeiders in de chemische bedrijven, eist nu loonsverhogingen in de orde van groot te van 12 percent. Hierbij moet niettemin worden gezegd, dat zij uit eigen rijen even sterk tot de orde wordt geroepen als uit regeringskringen. Arbitrage moet nu uitsluitsel brengen. Na overleg met de vakbonden heeft Philips donderdag de arbeidsinspectie toe stemming gevraagd met ingang van 23 januari voor 2275 personeelsleden in Roo sendaal, Oss, Deurne, Maarheeze en Zwolle een verkorte werktijd in te voe ren. Ruim tweeduizend van de betrokken werknemers zullen één dag per week niet werken. Voor 225 arbeiders van de con- densatorenfabriek van Philips in Zwolle is een werktijdverkorting van twee dagen per week aangevraagd. Het totale per soneelsbestand van de vijf betrokken be drijven, waarvan vier uit de lichtgroep, inclusief leidinggevend en administratief personeel, is 4700. 4 jan. 5 jan. 4 jan. 5 jan. Atch. Topeka 28 28'/» Am er. Motors 7+4 7 Baltimore int. Harvester 34+8 35+. Can. Pacific 52 52+4 Int. Nickel 85+4 86V4 Illinois Cent 72'/» 72 Int. T. and T. 74+8 75% N.Y. Centr 68+s 71% 38+4 39+. Pennsylvania 53'/» 55+2 Mont. Ward 21 21+» 28 28+8 44+» 43 Union Pac 37+4 37+8 Republic St. 41+8 43 Allied Chem. 34'A 35 Royal Dutch 34$* 35 Am. Can 47$* 48$* 44+2 45-% A.C.F. Ind 38+4 39+4 Shell Oil 60+4 61+8 Am. Smelting 60+4 60+4 Soc. Vacum 45+s 45+8 Am. T. and T. 54+8 54+8 Stand. Br. 34+8 34'A Am. Tobacco 32 32+» Stand. Oil N.J. 62% 63+» 80+4 82'A Studebaker 35+4 37+» 31 33+s Texaco 69+4 69+, 66'/» 66+8 Un. Aircraft 80+s 82+4 33+4 34 8+1 8+4 City Bank 55'/» 55+8 Un. Fruit 27+e 27+, Cons. Edison 32'/» 32' 2 39 40$* Dougl. Aircr. 45'/» 45+» Us. Steel 40+8 41+4 Dup. de Nem. 150 152+2 47+8 51 Eastm. Kodak 128+» 128+2 Wool worth 19+4 20+8 Gen. Electr 89'/, 89+s Ford 41 41+8 Gen. Motors 68$* 70+4 K.L.M. 93+2 95+, 41 42+4 Wall Street heeft voor de eerste keer in het nieuwe jaar een vaste stemming te zien gegeven. Het Dow Jones gemiddelde voor industriefondsen steeg met ongeveer 14 punten en kwam daarmee weer boven de grens van 800 uit. Aanleiding tot de opwaartse beweging vormde onder meer de prijsverhoging van een aantal staalpro- dukten en wat optimistischer verwachtin gen met betrekking tot een mogelijke vrede in Vietnam. De beurs werd ook aangemoedigd door de rentedaling in West-Duitsland. •Staalwaarden, autofondsen, olies, spo ren. ruimtevaartwaarden en luchtlijnen trokken in doorsnee een punt of wat aan. Control Data werd het drukst verhandeld met een stijging van 2 punten tot 39. Xerox +514, Du Pont +2%, IBM +3%, Jones and Laughling 3De omzet beliep 7.32 miljoen tegen 6.15 miljoen woensdag. 9 De Dow Jones indices: industrie 805.51 14.37); sporen 209.39 (+4.08) en open bare nutsbedrijven 137.36 (+0.80). Volgens 47 percent van de Nederlandse bevolking zal in de nabije toekomst een economische crisis met werkloosheid ont staan. Dit is één van de resultaten van de Revu enquête die thans in dit weekblad zijn gepubliceerd. 32 percent verwacht een voortduren van de welvaart. Optimisme en pessimisme zijn in even wicht bij de 17-20 en 25-34- jarigen, pes simisme overweegt bij de overige leef tijdsgroepen. Mannen zijn echter aanzien lijk optimistischer dan vrouwen: 44 per cent der mannen en 53 percent der vrou wen voorziet een crisis. De enquête vond plaats in augustus en september 1966. In de Zuidindiase stad Madras is een fabriek van plastic buizen geopend, dochter van de Plasticbuizenfabriek Wavin N.V. in Harden- berg. In Wavin India Ltd. is tot nu toe - l.t miljoen gulden geïnvesteerd, er werken 70 ar beiders. Vauxhall Motors, de Britse dochteronder neming van General Motors, heeft bekendge maakt dat de verkoop van auto's en vracht auto's vorig jaar met 15 percent is gedaald. De onderneming wijt dit aan de Britse defla- toire maatregelen. Het totaal aantal verkochte wagens was 282.967 tegen 222.167 in 1965. Er werd voor 68 miljoen pond (680 miljoen gulden) geëxporteerd, dat is 38 percent van de totale produktie. De Duitse Opelfabriek heeft bekendgemaakt 662.348 personenauto's en vrachtauto's te hebben afgeleverd in 1966, 4.9 percent meer dan in het vorige jaar. Opel. die vorige week bekend maakte 1000 van zijn 37.000 arbeiders te zullen ontslaan, meldde dat de binnenlandse verkopen met 6.7 percent toenamen, terwijl de export in 1966 maar drie percent steeg. De directie van de N.V. Cultuur Mij. Ngom- bezi deelt mee, dat de sisalproduktie van haar in Tanzania gelegen ondernemingen gedurende de maand december 1966 heeft bedragen800 ton (v. j. 436 k De totale produktie gedurende de maanden januari t/m december 1966 bedroeg 6800 ton. Voor de overeenkomstige periode van 1965 was dit cijfer: 6000 ton.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13