Speculaties in Washington over de vredeskansen in Vietnam Gevaar in Japan stijgt HET WEER Hanoi blijft stopzetting van bombardementen eisen Noodraad en Boerenpartij in debat HET EERSTE „PAK IS GEVALLEN x Aanleg recreatiegebied bij Noordzeekanaal kost globaal f 325 miljoen morris ELZER's i Woonkunst Zorg bij FME over de situatie in de staalindustrie Kamercommissie nodigt Goese leraar uit Eén deelnemer met dertien goed HVB-programma werd afgelast Artsen krijgen in drie jaar 51 meer Beroep tegen vonnissen in Sabibor-proces ƒ1.75 9 52e JAARGANG NUMMER 56 VRIJDAG 6 JANUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9—1230 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tal. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. L29288. Radioactiviteit WASHINGTON De Amerikaanse loofdstad was donderdag het toneel van vaak opgewonden discussies over de vredeskansen in Vietnam. Aanlei ding hiervan was de uitlating van de Noordvietnamese premier Phan Van Dong. In een interview met Harrison Solisbury van de New York Times heeft hij gezegd dan Hanoi's befaam de vier punten geen voorwaarden zijn voor het beginnen van het overleg. W eerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2,7, 8 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws3,7, 8 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Films5, 9 In de vishal en op zee 6 Lans sluizen en havens 6 Medische verzorging6 Schrijvende lezers 7 Kunst9 Radio en tv 9 Uitgaan in Haarlem 9 Feuilleton11 Beeldverhalen 11 Ferdinand12 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Topsy 16 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Vorst houdt aan V ietnam-petitie Het woord is aan Voetbaltoto Rentedaling in Duitsland pagina 13 CAMEL - TWEEDJASSEN Advocaat- slagroomgebak jes hazenberg mmmheerlijk ANTI-GLIJ-IJZERS 3.95 WILMS FLOET VESTEN PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE IJmuider Courant Directeur: Mr. H. C. van der Mye De Federatie Metaal- en Electrotech- nische Industrie (F.M.E.) maakt zich ernstige zorgen over de in landen van de K.S.G. heersende moeilijkheden met be trekking tot de overproduktie van staal. In een nota aan minister Bakker van Economische Zaken en aan de Hoge Autoriteit in Luxemburg zegt de F.M.E. ongerust te zijn over de maatregelen, die de K.S.G. van plan zou zijn. Gedoeld wordt op de oprichting van verkoopkan toren en op de geruchten als zou de pro- duktie moeten worden beperkt. Zowel om principiële redenen als op grond van de afwijkende structuur van de Nederlandse industrie meent de F.M.E., dat eventuele binnen de K.S.G. ten be hoeve van de staalindustrie te nemen maatregelen nimmer ten koste mogen gaan van de staalverbruikers, in casu de metaal- en elektrotechnische industrie. Als dat wel gebeurt, dan zou hierdoor de reeds bestaande indruk, dat de K.S.G. een be langengroepering van de staalproducen ten is,hierin een duidelijke bevestiging vinden. TOKIO (Reuter). In Japan zal men noodmaatregelen moeten nemen, als de intensiteit van de radio-actieve neerslag die een gevolg is van de Chl nese kernproeven op het huidige ni veau blijft. Dit heeft de directeur van het Japanse bureau voor wetenschap pen, Soesoemoe Nikaido, het kabinet meegedeeld. Nikaido meent dat gevolgen van de vijf Chinese kernproeven voor Japan veel ernstiger zijn dan van de Kussische kern proeven in het verleden. Hij verwacht dat de omvang van de Chinese proeven zal toenemen en dat hij de raad voor maatregelen tegen radioactieve neerslag moet vragen maatreglen voor te berei den om het hoofd te bieden aan de ge volgen ervan. Volgens Nikaido verkeerd Japan thans in de zogenaamde gevarentoestand één. Als toestand twee intreedt, zal de bevol king, onder meer worden aangeraden re genwater te filtreren. Nikaido denkt dat de proeven in Chi na steeds omvangrijker worden. De Chi nezen staan waarschijnlijk aan de voor avond van de ontwikkeling van een wa terstofbom". Op een terrein in Vonagu is tijdens de eerste 24 uur van dit jaar in regen en sneeuw zeer veel radioactieve stof geme ten. Yonagu ligt 700 kilometer van Tokio. (Van onze correspondent) Ook de uitspraak van Noord-Vietnams vertegenwoordiger in Parijs, Mai Van Bo, dat als de Amerikanen hun bombarde menten op Noord-Vietnam definitief en onvoorwaardelijk stopzetten, voorstellen tot onderhandelingen door Hanoi zouden worden bestudeerd, droegen tot de koorts achtige politieke activiteit in Washington bij. Weliswaar gooiden officiële Ameri kaanse woordvoerders olie op de optimis tische golven door te zeggen dat Was hington bereid blijft tot onvoorwaardelijk overleg zowel alp tot stopzetting van de bombardementen, zo gauw de tegenpartij laat merken daar op te willen reageren met een tegenprestatie die tot ontspan ning kan leiden. Dit Amerikaanse standpunt heeft tot nog toe nooit een gunstig onthaal bij de communisten gevonden. Maar daardoor kon de hoop op een spoedige vredesont- Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Opklaringen en op enkele plaat sen wat lichte sneeuw. Hier en daar mistbanken. Vannacht en mor genochtend op de meeste plaatsen matige vorst. Morgenmiddag tem peraturen tijdelijk om het vries punt. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. wikkeling in Vietnam niet onderdrukt worden. Sommige waarnemers blijven geloven dat Noord-Vietnam naar een soepeler standpunt begint te neigen en dat het stopzetten van de bombardementen ook door V.N.-secretaris-generaal Oe Thant de eerste voorwaarde voor een begin van vreedzaam overleg genoemd niet lang meer kan uitblijven en zal leiden tot het einde van de vijandelijkheden. (Vervolg op pagina 3) De initiatiefnemer van de Vietnam-pe- titie, de leraar K. F. Bouman uit Goes, is door de leden van de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer uitgenodigd zijn Vietnam-petitie te komen toelichten. De heer Bouman en enkele leden van het petitiecomité zullen de commissie, die zich beraadt over de wijze van behandeling van deze petitie, op 17 januari deze inlichtingen verstrek ken. De verschijning van Boerenleider H. Koekoek in Haarlem is, zoals te verwachten viel, uitgelopen op een fel debat tussen de voorzitter van de Boerenpartij en de Noodraad, die merkwaardig genoeg zijn voornaam ste exponent vond in de toch als woordvoerder terzijde geschoven heer J. Schregardus, fractievoorzitter van de Noodraad in de Haarlemse ge meenteraad. Na een opwindend gebeuren, dat zijn bekroning vond in het tafereel van een lachende heer Schregardus, die met brieven boven zijn hooi'd zwaaiend door de zaal schreed en daar zijn papieren links en rechts uitdeel de, was het snel gebeurd met deze vergadering in de Haarlemse Hilde- brandzaal. De bewering van de heer Koekoek, dat de Bogaerswoningen een uitvinding van de Boerenpartij zijn, lokte zoveel boze kreten uit, dat de heer Koekoek er ten slotte de brui aan gaf. „Het praten wordt mij onmogelijk gemaakt en de paar vra gen, die ik nog moet beantwoorden, zijn toch niet veel zaaks" zei hij. (Vervolg op pagina 4) In de pauze va,n de vergadering van de Boerenpartij vlogen de stuk ken eraf. Hier de heer Schregardus (rechts) in heftig debat met een tegenstander. Chinees spreekwoord: Ofschoon er duizenden dingen zijn om over te converseren, zijn er lieden die geen kreupele kunnen ontmoeten zon der over voeten te praten. Met de aanleg van een groene „buf ferzone" tussen de industrie op de zuide lijke oever van het Noordzeekanaal en de woongebieden in Kennemerland is vol gens een eerste globale schatting een be drag van 325 miljoen gulden gemoeid. In deze kosten, waarvan ongeveer 85 miljoen gulden nodig is voor het verwerven van de grond en de rest voor de aanleg van de recreatiegebieden, is al een subsi die van het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk toege zegd. Er wordt nog een bijdrage van het ministerie van Volkshuisvesting ver wacht. Dit is vanmorgen meegedeeld tijdens een persconferentie over het voorontwerp streekplan voor het Noordzeekanaalge- beid. De groenstrook zal een oppervlakte van ruim 2800 hectare beslaan. Hierin zijn dan ook de bestaande bebouwing, de wegen en andere voorzieningen begre pen. Aan louter recreatieve ruimte is er 1700 hectare geprojecteerd. Dit is een op pervlakte van twee maal het Amsterdam se Bos. Het voorontwerp streekplan is tot stand gekomen na verscheidene vergaderingen in de afgelopen 2Vz jaar. Gisteren is de commissie voor het laatst bijeen ge weest. Het plan is thans in studie bij Ge deputeerde Staten van Noord-Holland. Al of niet vporzien van wijzigingen en aan vullingen sturen zij het in februari door naar de gemeenteraden. Deze kunnen hun eventuele bezwaren kenbaar maken. Daarna willen Gedeputeerde Staten me dio dit jaar hun standpunt definitief vast stellen en het plan ter inzage leggen. Voor het einde van het jaar moet het plan definitief zijn vastgesteld. Het rapport van de commissie, zoals dit nu aan de provinciale overheid is aangeboden bestaat uit een samenstel van conclusies. Definitief is er nog niets, maar het ziet er wel naar uit, dat zeker in de grote lijn weinig of geen verande ring wordt aangebracht. Uitgangspunt is geweest dat het streekplan een program ma van actie moet zijn en geen admini stratief stuk. Er wordt zo veel mogelijk de visie van de betrokken streken in naar voren gebracht. De huiver tegen vestiging van zware basis-industrie op de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal heeft inmiddels plaats gemaakt voor begrip voor het feit dat men ook in deze omgeving waak zaam moet zijn om de werkgelegenheid en daardoor de welvaart niet te verspe len. Aldus beschreef de commissaris van de koningin, mr. F. J. Kranenburg, het uitgangspunt. Aan de zuidzijde van het Noordzeeka naai is ongeveer 2280 hectare bruto voor industriële vestigingen gereserveerd. Hier van is ongeveer 1300 hectare netto voor de basis-industrie bestemd. Op de noord oever zal bijna 1800 hectare gereserveerd worden, maar over de juiste bestemming zijn de plannen nog vaag. Voor een goede bereikbaarheid is in het rapport uitgegaan van een belangrij ke noord-zuid-verbinding via een te bou wen tunnel bij Buitenhuizen. Ook staat nog een tunnel bij de Hembrug en een bij de Nauernaschevaart (ten noorden van Halfweg) op het programma, terwijl het niet ondenkbaar is dat dichtbij de Velser- tunnel een nieuwe onderdoorgang noodza kelijk is. J Het heeft lang geduurd, maar giste ren kwam dan toch de winter en hij kreeg het verkeer meteen goed in zijn greep. De sneeuwjacht die de straten striemde, was vooral voor de fietsers en bromfietsers een zeer onplezierige verrassing. De cijfers van sporttoto 26 zijn: Aantal deelnemers: 533.293. Bruto inleg: 713.026,20. Prijzenbedrag: 235.299, Eerste prijs: 129.414,45, één melding, bruto 100.000, Tweede prijs: 70.589,70, 18 meldingen, bruto per kolom 3.921,60. Derde prijs: ƒ55.294,85, 53 meldingen, bruto per kolom ongeveer 666, Het resterende bedrag van de eerste prijs, 11.767,39 gaat naar het prijzen- bedrag van sporttoto 27. Wegens de slechte gesteldheid van de terreinen is het voetbalprogramma van de HVB, dat voor zaterdag en zondag was vastgesteld, afgelast. Ook de wedstrijden van het zaterdagvoetbal van de KNVB gaan niet door. De slechte condi tie van de velden is ook de reden dat het doorgaan van de rest van het amateur voetbal hoogst onzeker is. Over het al of niet doorgaan van het amateurprogram ma van de KNVB is echter nog geen de finitieve beslissing genomen. Alle korf bal wedstrijden van de HKB zijn eveneens afgelast. Het gisteren door de huisartsen geac cepteerde compromis houdt in dat met ingang van 1 januari j.l. de ziekenfondsen per patiënt voor de huisartsen 2,40 per jaar gaan reserveren voor de opbouw van een pensioenregeling. Verder zullen de artsen de achterstand in hun beloning in 1968, 1969 en 1970 met telkens een ver hoging van 17 percent gaan inhalen. Van daag beraden de fondsen zich over het compromisvoorstel, dat vrijwel zeker wordt geaccepteerd. (Vervolg op pagina 2) HAGEN (West-Üuitsland) (DPA) Zowel het Openbaai Ministerie als de ver deling heeft beroepen aangetekend tegen de elf vonnissen in het Sobibor- proces te Hagen. Dat is vrijdag meege deeld. Twintig december vorig jaar werden er van de elf beklaagden, allen voor malige SS'ers, wie deelneming aan moord op meer dan 250.000 mensen ten laste was gelegd, vijf vrijgesproken. De hoofdverdachte, de voormalige SS- Oberscharführer Karl Frenzel, kreeg we gens moord op negen mensen en deel neming aan moord op minstens 150.000 mensen levenslang gevangenisstraf. Eén verdachte kreeg acht jaar, twee anderen elk vier jaar en twee verdachten elk drie jaar gevangenisstraf. Het Nederlandse Auschwitz-comité had onmiddellijk na de uitspraken geprotes teerd tegen de naar de mening van het comité te lichte vonnissen. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 - Amsterdam DEZE ZATERDAG: 6 in een doosje 2.50 Zak ROOMBOTER- SPRITSEN van ƒ1.85 voor voor onder de schoenen KENNEMERLAAN 65 - 69 HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 - IJMUIDEN INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1