Hanoi doet geen water in de wijn President De Gaulle bereid EEG-topgesprek te voeren Brits lidmaatschap lijkt nog niet in kannen en kruiken Bankrover bij Kassei gedood schut Sensationele aanbieding damesschoenen schut Brief van Steinbeck uit Zuid-Vietnam Bezoek aan Pleikoe Van dag tot dag Fietsende bankrover in Frankfort gepakt Paus doet beroep op China Verkiezingen in West-Irian in 1968 Proces begint op achttien januari Ambtseed in Kenia Ledental van NPD steeg in december Acht doden in Indische stad Patna bij relletjes Chinese president door eigen kinderen aangeklaagd VRIJDAG 6 JANUARI 196 7 „Death of a president" Franse stuntvliegers verongelukt bi] Parijs Italiaanse spoorwegen gaan staken Wij kwamen in het bezit van een grote partij export schoenen (geannuleerd wegens te late levering) van een gerenommeerd 1ste klas fabrikaat. Tegen ongekend lage prijzen bieden wij deze schoenen te koop aan. Profiteer van deze unieke aanbieding. Maak dat u er tijdig bij bent! De officiële opruiming begint 12 januari. GR. HOUTSTR. 153 HAARLEM HILVERSUM EN BUSSUM FILIALEN TE AMSTERDAM EN AMSTELVEEN PLEIKOE, 6 januari. Hoe komen wij aan onze indrukken van plaatsen die we nooit heb ben gezien? Ik had er geen idee van dat de centrale hoogvlakte van Zuid-Vietnam zou lij ken op het Texaanse landschap, dat de lucht er helder en pittig zou zijn en je het zonder een deken 's nachts niet kunt stellen. In dit gebied, rond Pleikoe, hebben Hanoi en de Vietcong indertijd geprobeerd het land te splijten. Hier hebben wij hen opgevangen en teruggedreven. Zij zijn er niet meer in geslaagd het offensief weer over te nemen. In de gunst Zware verliezen John Steinbeck Het conflict tussen huisartsen en zieken fondsen, waarbij ongeveer negen miljoen verzekerden als mogelijke slachtoffers hebben moeten toekijken, is nagenoeg op gelost. Gelukkig in de eerste plaats voor die negen miljoen, die weer zullen weten waar ze aan toe zijn en in ruil voor de betaling van de premie een zo goed mogelijke geneeskundige verzorging en belangstelling zullen blijven genieten. Ge lukkig ook voor de huisartsen, omdat de ze groep onmisbare deskundigen door de herstelde betrekkingen met de zieken fondsen niet alleen van de irriterende „loonactie" verlost is maar ook en voor al een zodanige honorariumverhoging plus sociale garantie zal krijgen, dat wellicht een einde zal komen kan de vlucht uit het vak, doordat een sociaal onrecht is goed gemaakt. De groep huisartsen nam de laatste ja ren in relatieve zin sterk af, terwijl het aantal medische-hulpbehoevenden sterk steeg. Een schromelijk tekort aan huis artsen, merendeels het gevolg van onze kere sociale omstandigheden, overbelas ting en de sterke aantrekkingskracht van andere medische werkkringen die min der overspanning en meer beloning be loofden, is door dit akkoord niet op slag ongedaan gemaakt. Maar de honorarium- verhoging en pensioenvoorziening, die nu verwezenlijkt zullen worden, zullen toch ongetwijfeld dat tekort tegenwerken. Bij alle voldoening over de oplossing van het conflict dringt zich echter nu wel de vraag op, of het voor de toekomst niet noodzakelijk zal zijn dat het gehele appa raat van ziekenzorg via ziekenfondsen, huisartsen en departementale bemoeiin gen in alle vrede en vriendschap wordt doorgelicht, opdat organisatorische kort sluitingen zoveel mogelijk kunnen wor den voorkomen. De Landelijke Vereniging van Huisart sen, die getoond heeft organisatorische talenten te herbergen, kan daarbij een zeer nuttig en doelmatig aandeel leve ren door de planning van de ziekenfonds verzorging van haar kant te voorzien van adviezen, welke mede kunnen voorkomen dat de hele structuur van verplichte ver zekering en daaraan verbonden hulp on klaar raakt. Dit is niet alleen nodig met het oog op de sociale zekerheid der artsen zelt en voor het behoud van het ambt, maar ook ter voorkoming van het gevaar dat de ontwikkeling van de economisch-fi- nanciële toestand opnieuw zou kunnen leiden tot een onvoldoende algemene zorg voor de volksgezondheid. Er lijkt een gro tere mate van efficiency noodzakelijk in het ziekenfondswezen zowel als in de me dische werkwijze. Het conflict heeft wel licht in dat opzicht leerzaam gewerkt. FRANKFORT (DPA) De politie van Frankfort heeft de hand weten te leggen op de „fietsende bankrover". Het is een dertigjarige kelner. Hij werd gearres teerd vlak voordat hij met zijn buit in het vliegtuig naar Marokko wilde stap pen. Hij wilde in Tanger een hotel be ginnen. De gearresteerde ging bij zijn bankro ven zeer geraffineerd te werk. Hij maak te geen gebruik van een auto, doch van een fiets. Hij beroofde onder andere de Westbank in Frankfort en het filiaal van de Duitse Bank in deze plaats. Met zijn eerste buit, 15.000 mark, ging hij met va kantie in Marokko. Toen dat geld op was, keerde hij naar Duitsland terug en sloeg opnieuw zijn slag. Hij trad bij zijn overvallen uiterst cor reet op en wist zich op zijn fiets rustig uit de voeten te maken. Want van een „fietsende bankrover" had men in Frank fort nog nimmer gehoord! VATICAANSTAD (Reuter) Paus Paulus heeft vrijdag een beroep op China gedaan de contacten met de rooms-ka- tholieke kerk weer aan te knopen. „De kerk is nooit de vijand, maar altijd een vriend van China geweest". De paus zei dit in een preek ter gele genheid van de veertigste verjaardag van de wijding van de eerste Chinese bis schoppen en de twintigste verjaardag van de instelling van de katholieke hiërarchie in China. DJAKARTA (ANP) Indonesië zal de Verenigde Naties vragen de algemene verkiezingen in West-Irian, in 1968, door een waarnemer te laten bijwonen. Dit heeft de vertegenwoordiger van Indone sië bij de volkenorganisatie, Roeslan Abdoelgani, donderdag in Djakarta ver klaard. Indonesië zal vragen, of de Ver enigde Naties het er mee eens zijn dat het overeenkomstig zijn belofte, in 1962 gedaan, heeft gehandeld als de verkiezin gen worden gehouden. Nederland en Indonesië ondertekenden bij de overdracht van Nieuw-Guinea in 1962 het verdag waarin Indonesië toe zegde de wensen van de bewoners van dit gebied vóór 1969 vast te leggen. Roeslan legde er de ngdruk op, dat de overeenkomst niet spreekt van een „volksstemming", zoals volgens hem dikwijls ten onrechte wordt gezegd. (Vervolg van pagina 1) Het zorgvuldig bestuderen van de uit latingen van Pham Van Dong, Mai Van Bo en van de Amerikaanse regerings woordvoerders Bill Moyers en Robert Mc- Closkey toont evenwel aan dat de stand punten nog ver uit elkaar liggen. De Amerikanen houden eraan vast dat de bombardementen op Noord-Vietnam pas zullen worden stopgezet als Hanoi heeft laten weten dat het met een mili taire of diplomatieke tegenprestatie zal reageren. De Noordvietnamezen daarente gen gaan ervan uit dat de bombardemen ten geen onderhandelingsobject kunnen zijn, maar eenzijdig en onvoorwaardelijk moeten worden beëindigd voor het touw trekken over overleg kan beginnen. Aldus is ook te lezen in de opmerkin gen van Mai Van Bo in Parijs. Wat be treft het interview van Pham Van Dong valt op te merken dat Hanoi's vier pun ten (terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam en stopzetting van de vijandelijkheden tegen Noord-Viet- nam; strikte neutraliteit van Noord- en Zuid-Vietnam; regeling van de binnen landse situatie in Zuid-Vietnam op basis van het programma van het nationaal bevrijdingsfront; de hereniging van bei de delen van Vietnam zonder inmenging van buitenaf) nooit werkelijke voorwaar den voor onderhandelingen zijn geweest in die zin dat deze punten verwezenlijkt zouden moeten zijn, voordat er gepraat kan worden. Veel meer waren zij altijd wat Pham Van Dong thans slechts herhaald heeft: „punten die de Amerikanen principieel moeten aanvaarden als de juiste be schrijving van Vietnams toekomst, zoals die werd overeengekomen op de Geneef se conferentie in 1954". De mogelijkheid bestaat dat Hanoi de principiële aanvaarding van de vier pun ten laat vallen als voorwaarde voor over leg, als de Amerikanen de bombardemen ten definitief en onvoorwaardelijk hebben stopgezet. Maar uit het huidige diploma tieke spel van tussen Washington en Hanoi is dit niet op te maken. Evenmin wijst iets erop dat Washington voor interna tionale druk gaat zwichten en de bin nenlandse druk om harder te gaan bom barderen naast zich gaat neerleggen en de bommenregen op Noord-Vietnam wil staken. Voorlopig lijkt het vredesoptimisme daarom voorbarig en niet meer dan een kleine oplopende curve van hoop in de lijn van verwachtingen ten aanzien van Vietnam. NEW YORK (AP) Het door me vrouw Jacqueline Kennedy aanhangig ge maakte proces om een verschijningsver bod af te dwingen van het boek „Death of a President" begint achttien januari. De pogingen om tot een schikking te ko men gaan door. Mevrouw Kennedy heeft reeds een minnelijke schikking getroffen met het tijdschrift Look dat de feuilleton rechten van het boek heeft verworven. PARIJS (AFP) Twee vermaarde Franse testpiloten, Gérard Verette en Jacques Gomy, zijn donderdag bij Thiber- val, in de buurt van Parijs, met een prototype van een stuntvliegtuig veron gelukt. Verette heeft deelgenomen aan wereldkampioenschappen stuntvliegen in Coventry en Moskou. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse minister van Voorlichting, Bourges, heeft na de zitting van de ministerraad in Parijs verklaard, dat het staatshoofd, president De Gaulle, bereid is komend voorjaar persoonlijk deel te nemen aan een Europese top conferentie ter gelegenheid van de tien de verjaardag van het verdrag van Ro me. Die bijeenkomst zou dan in april ge houden moeten worden. De Italiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Fanfani, heeft vorige maand zelf een invitatie bij het Elysée overhandigd. Die is nu dus officieel aanvaard. Niettemin lijkt de weg naar Rome nog allerminst van alle obstakels, voetangels en klemmen bevrijd te zijn. De Gaulle heeft gezegd dat hij zijn taak van pre sident niet ziet in het openen van chry santen-tentoonstellingen. Hij zal daarom vermoedelijk weinig animo vertonen naar Rome te reizen als de Europese top conferentie alleen maar die tiende ver jaardag van het E.E.G.-verdrag meer luister zal moeten bijzetten. De generaal zal zijn reis voor zichzelf vermoedelijk alleen kunnen motiveren, indien in Rome ook nog politieke zaken worden behan- dled. En op dat punt stuiten de meningen binnen en buiten het Europa van de zes nog altijd hard op elkaar. Deze maand zullen in Parijs zowel de Westduits als de Britse regeringschefs, vergezeld van de ministers van Buiten landse Zaken op het Elysée ontvangen worden. Uiteraard zal dan in beide geval len de nieuwe Britse kandidatuur voor de E.E.G. grondig worden besproken. De kans lijkt echter oog altijd uiterst gering dat Frankrijk zijn afwijzende houding ten KASSEL (DPA) Tijdens een vuur gevecht met de politie is de 26-jarige Rainer Liehr uit Kassei gedood. Volgens de politie is Liehr een van de twee ro vers die woensdag bij een overyal een bijkantoor van de stadsspaarbank in Gen- sungen hebben beroofd van 6200 gulden. In de zakken van de dode vond de politie veel geld. De politie meent dat Liehr ook bij Saarbrücken een bankoverval heeft gepleegd. HANNOVER (AFP) De persdienst van de Nationaldemokratische Partei Deutschland heeft bekendgemaakt dat de partij 31 december 1966 25.315 leden tel de. In december zijn er 1660 leden bijge komen. De gemiddelde leeftijd van deze nieuwe leden is 31 jaar. 26 percent van het aantal leden is arbeider en 3.2 percent militair. PATNA (AFP) In Patna, de hoofd stad van de staat Bihar in noordoost-In- dia, hebben zich donderdag heftige bot singen voorgedaan tussen de politie en betogers, die protesteerden tegen het op treden van de politie bij demonstraties Tweemaal schoot de politie op de demon stranten. Acht mensen werden gedood en 25 gewond. PRAAG (AP) De dochter en de zoon van de Chinese president Lioe Sjao-Tsji heDben hun vader beschuldigd van „ver raad aan de revolutie". Dat bericht het Tsjechische per-bureau CTK uit Peking. De kinderen verklaarden dat ze van hun moeder feiten gehoord hadden over „vaders reactionaire opvattingen" en zich daarom van hun vader hadden af gewend. aanzien van Londen principieel zou heb ben gewijzigd. De Fransen willen de Eu ropese topconferentie eerder aangrijpen om het plan-Foucnet uit 1962, dat voor zag in een niet-geïntegreerd. Europa der Vaderlanden", opniuw op het tapijt te brengen. Het is mogelijk dat de nieuwe West- duitse regering zich in haar vurig verlan gen de relaties met Parijs te verbeteren bereid zou tonen dat gaullistische stok- of paradepaard weer eens voor te laten draven. Uit de laatste redevoering van de Italiaanse vice-premier Nenni is Pa rijs nu echter al gebleken, dat zelfs in Rome de regering, die als gastvrouw zal fungeren, nog geen duidelijk en vooral eensgezind standpunt heeft bepaald. Fanfani is generaal De Gaulle vorige maand een eindje tegemoet gekomen, nu heeft de socialistische vice-premier Nenni echter openlijk verklaard dat de Italiaanse regering de gaullistische stel ling eensgezind en met kracht van de hand wijst. Hij opperde zelfs het denk beeld dat Engeland zich tegen Frankrijk met de vijf overige landen van de E.E.G. zou moeten verenigen om de supra-natio- nale draad van het verdrag van Rome weer op te kunnen vatten. Uitlatingen die nu niet bepaald geëi gend lijken om de reisdrift van De Gaulle in de richting van Rome te stimuleren, zodat men, niettegenstaande de verzeke ring van minister Bourges, de zes staats- en regeringshoofden de Europese top nog niet binnen afzienbare tijd ziet bestijgen. Donderdag is in Nairobi mr. D. T. Mot beëdigd als vice-premier van de nieuwe regering. Hij legde die eed af op de bijbel. (Telefoto). Het personeel van de Italiaanse spoor wegen gaat van maandag 9 januari 21.00 uur tot dinsdag 10 januari 21.00 uur in staking. De Italiaanse spoorwegen hebben medegedeeld, dat reizigers in Italië op die dag rekening zullen moeten houden met treinvertragingen. ADVERTENTIE ■**»n 3D «DllfcDBSl has *iooh s.ïjI rum <nrsovis> I -rits'W H msbis-ItoH issn Pleikoe ziet eruit als zoveel plaatsen hier: een oud in de schaduw van bomen rustend dorpje, even verderop slordig in elkaar getimmerde onderkomens voor vluchtelingen en vervolgens het begin van een nieuwere permanente behuizing. Zover het oog reikt ligt militair materieel over het gebied verspreid; voorraden, munitie, voertuigen en vliegtuigen. De grond bestaat uit goede, wat slikkige klei, die nu tamelijk stevig is, maar ik heb foto's gezien van in de vette modder weggezakte pantserwagens en houwitsers. Direct onder het oppervlak schuilt bij iedere Viet namees het „persoonlijk initiatief". De aanwezigheid van militairen heeft allerlei zaken als paddestoelen uit de grond doen schieten: wasserijen, bars, winkel tjes die een ongelooflijke hoeveelheid artikelen verkopen, bijzonder aardig en voor het overgrote deel onbruikbaar. Op verhogingen vlak bij de rivier zijn wasinstallaties voor tanks en auto's ingericht, waar enorme lagen vuil voor een prikje worden ver wijderd. Er zijn ook voor particulieren auto-wasse rettes en zelfs wasserettes voor de fiets-taxi's. Vooral de auto-wasserettes staan geweldig in de gunst. Ook de gewone wasserijen doen bijzonder goede zaken. Rollen prikkeldraad zijn letterlijk be zaaid met al schoon en drogend wasgoed. Het is een gigantisch feest van zindelijkheid. En tegen het einde van de dag, zie je, wadend door modder en stof, waarom. Dan wordt het lopen steeds afmattender. Mijn schoenen worden zo zwaar, dat ik mij tergend langzaam voortbeweeg, als een vertraagde film. Volgens mij is de helikopter de grootste uitvinding sinds het wiel. In acht dagen heb ik streken bezocht en ben ik afgezet in plaatsen waar ik te voet maan den voor nodig zou hebben gehad om er te komen. En die plaatsen kun je verder alleen maar te voet bereiken, omdat er maar een paar wegen zijn, en die zijn dan vaak onbegaanbaar. De spoorlijnen die er eens waren, zijn afgesneden en vernield tijdens gevechten. Ik geloof dat ik prak tisch in alle soorten helikopters heb gevlogen. Er schijnt nog een één-persoonsluchtbel te zijn waarvan ik geen gebruik heb gemaakt, om de eenvoudige reden dat ik met zo'n ding niet kan vliegen. Ik heb ook nog niet in de reusachtige luchtkraanvogel ge zeten, met zijn uiterlijk van een bidsprinkhaan, die van alles kan meenemen. Ze hebben er al eens een hele operatiekamer in vervoerd. Tijdens de vlucht is er voortdurend geopereerd. Zodra ik fn Pleikoe aankwam, werd ik voor de thee uitgenodigd bij generaal-majoor Vinh Loc, com- mandant van het tweede Corps ARVN. Dat laatste woord betekent „Army of Vietnam". Vinh Loc is een vorst, en de hoogste officier te velde van het Vietnamese leger. Bovendien is hij een expert op het gebied van de geschiedenis en de cultuur van het volk uit de Vietnamese hooglanden. Zijn huis, of liever zijn hoofdkwartier, is van een vorstelijke schoonheid en ik geloof dat ik nooit meei zulke exquise thee zal proeven als bij hem. Hij gai me twee boeken die hij heeft geschreven over de hooglanden in een Engels dat even geurig is als zijn thee. Ik hoop later nog eens wat meer te schrij ven over die hooglanders, die veel lijken op de de Indianen in Amerika. Hierna ging ik per L 23, een drie persoonshelikop ter, naar het basiskamp van de vierde Amerikaanse divisie, de Ivy devisie, en lunchte er met de comman dant, generaal-majoor Collins. Overal waar ik kwam waren de commandanten te velde mij steeds bij zonder ter wille en steeds waren ze bereid mij inlichtingen te geven over hun situatie ter plaatse. De „briefing" bij generaal Collins was bijzonder interessant door de figuur van de Vietnamese in lichtingenofficier uit de zone van het tweede korps, de grootste zone die door de Vietnamese korpsen bestreken wordt. Het was een taaie gedrongen en wat gelooide man. In een niet accentloos maar nauw keurig Engels gaf hij inlichtingen over de ligging van vijandelijke troepen in het gebied van het tweede korps. De Ivy-divisie heeft, gesteund door de 23ste groep artillerie en eskaders B 52 bommenwerpers, Noord- vietnamese troepen over de grens van Cambodja gejaagd en hun het initiatief uit handen genomen. Misschien zul je je dat nog herinneren. De Vietna mese inlichtingenofficier vertelde nu wat hij wist over het gebied waar de Noordvietnamezen heen waren gegaan en hoe ze probeerden zich te her groeperen. Ik zal niet proberen om alle nummers van af delingen op te sommen, want je zou ze even snel vergeten als ik. Maar hij rapporteerde hun zware verliezen aan doden en gewonden. Zowel de Viet cong als de geregelde troepen van Hanoi doen hun best om doden en gewonden zo heimelijk mogelijk te vervoeren om ons vooral geen inzicht te ver schaffen in hun verliezen. De dodelijk gewonden schieten ze dood en de minder ernstig gewonden, voeren ze af op geïmproviseerde draagbaren of in munitiekisten. Ik vroeg of dit wrede transport niet de indruk kon wekken dat er meer mensen werden gedood dan onvermijdelijk is. De Vietnamese inlichtingen officier zei dat hieraan niet te doen is. De onherberg zaamheid van het gebied en het toenemend gebrek aan medicijnen maken een andere oplossing onmoge lijk. Na de terugtocht van de Vietcong zijn er veel graven gevonden. Gevangenen en overlopers heb ben gerapporteerd over het toenemend gebrek aan medische voorraden. Een hoge gevangene heeft boven zijn vroegere eenheid gevlogen. Met een luidspreker heeft hij zenn strijdmakkers opgeroepen zich over Ie geven, omdat ze, in tegenstelling tot wat hun verteld is, goed behandeld zouden worden door Amerikaanse t roepen of de Zuidvietnamezen. Je Volksverhuizing. Het Indische leger is begonnen met het overbrengen van dui zenden leden van de Mizostam uit hun dórpen in de heuvels van Assam naar 20 nieuwe nederzettingen in toegan kelijker gebied. De autoriteiten hopen daardoor de opstandige beweging in de ze stam de kop in te drukken. Brief. Journalisten van „Slowo Ludu, een krant uit Kielce in Midden-Polen, heb ben in een boek uit de vorige eeuw een brief gevonden die de handtekening van Napolion III draagt. De brief werd op 1 september 1870 in Sedan in Frankrijk geschreven. Rattenplaag. Ratten, wier voorouders de drie Britse kernproeven op de Monte Bello eilanden, 1600 kilometer ten noor den van Perth, hebben overleefd, be moeilijken de exploratiewerkzaamheden van een Australische oliemaatschappij op een van de eilanden. Vakantie. De sjah van Perzië, vergezeld van keizerin Farah, is naar Wenen vertrokken voor een vakantie van drie weken en een medische controle. Zelf doen. Op een Newyorkse begraaf plaats hebben vijf gezinnen woensdag hun dode familieleden zelf begraven. De doodgravers zijn in staking. Stakingseinde. De loodgieters van New York hebben, na een staking van 164 dagen, het werk hervat. Zij zijn ak koord gegaan met een loonsverhoging van 1,30 dollar per uur. Handgranaat. Vier kinderen in leeftijd variërend van 6 tot 10 jaar zijn in Griekenland om het leven gekomen, toen een handgranaat uit de tweede wereld oorlog waarmee zij speelden ontplofte. Atheïsme. Het Vaticaanse secretariaat voor de niet-gelovigen, dat onder lei ding staat van de Weense aartsbis schop Franz kardinaal König, zal een Romeins „centrum voor studiën over het atheïsme" oprichten. Aardbeving. De spoorlijn tussen Toeros- zov en Bogatynia die dwars door het belangrijkste bruinkoolgebied van Polen loopt, is afgesneden door aardbewegin- gen. De grond kwam over een lengte van 100 meter zes meter omhoog. r

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3