Oe Thant weer in middelpunt van het internationale toneel Secretaris-generaal wil geen kantoorbediendezijn KIP IN'T PANNETJE RECEPTIES HET HOGE DUIN DIRCK DIRCKZ Publiek vindt boter onbetaalbaar maar koopt wel dure kaas Artis had in 1966 in alle opzichten een topjaar Brandkast in Ede gekraakt haar journaal Gambiaan viel na ontslag zijn werkgever aan Hofauto bij maison Linette TOTAL Beroep doodvonnis Dalam verworpen Afgevaardigden naar concilie U Strauss wil hogere belastingen Bier was te best Tien maanden geëist VRIJDAG 6 JANUARI 1967 8 Succesvolle zitting Wassen Doorsmeren J. BR IJS Drie maanden geëist in affaire van valse Ajax-kaartjes Herdenkingsexpositie in Mauritshuis tot maandag Ook bruidsjurk prinses Margriet in Den Bosch gemaakt Kerkelijk nieuws Kerkelijk nieuws AUTO-HOLLAND TEL.: 14778 99' (Van onze correspondent) WASHINGTON Nog geen twee maanden geleden zag het|»r naar uit dat de Birmese diplomaat Oe Thant zijn biezen zou pakken en terug zou reizen naar Azië en dat de Verenigde Naties een extra bezoeking op het dak zouden krijgen: 't zoeken naar een nieuwe secretaris-generaal. Vrij plot seling is in deze situatie evenwel ver andering gekomen. Op dit moment zit Oe Thant, herkozen met algemene stemmen, opnieuw verankerd in de zetel van secretaris-generaal der vol kenorganisatie. Hij is zelfs druk in de weer om naar een vreedzame oplos sing te zoeken voor het bloedige pro bleem, dat aan het wereldgeweten knaagt, Vietnam. >Iet andere woorden: Oe Thant is niet alleen gebleven in de hoogste stoel op de 38ste verdieping van het gebouw der Verenigde Naties, maar hij is ook weer actief als internationale bemiddelaar. Dit maal zelfs met een mandaat van de Amerikanen, dat Oe Thant volledig vrij laat met wie hij maar wil (hetgeen in sluit: de niet erkende Vietcong) over wat hem maar past te praten. Over het algemeen zijn waarnemers in New York en Washington pessimistisch over Oe Thants kansen van slagen bij het pogen de Vietnamese communisten naar de conferentietafel te brengen. Vooral ook, omdat de Amerikaanse regering nog altijd niet bereid lijkt de bombardemen ten op Noord-Vietnam te stoppen, de Vietcong te erkennen als gesprekspartner en mee te werken aan een geleidelijke teruggang van de strijd op de grond, dingen waarom Oe Thant de Amerikanen al maanden vraagt. Maar toch weerspiegelt Washingtons verzoek aan Oe Thant om bemiddeling één ding, dat de secretaris-generaal na aan het hart ligt, namelijk dat zijn functie erkend wordt als een mogelijk instrument voor vrede en vreedzaam internationaal overleg. Niet slechts een opgedofte kan toorbediende" wil Oe Thant zijn, maar een internationale gezagsdrager met eni ge armslag. Bij zijn herkiezing heeft Oe Thant trouwens een verklaring van de volken organisatie los gekregen, waarin met zo veel woorden gezegd wordt dat de functie van secretaris-generaal meer is dan een „opgedoft kantoorbediendebaantje". Maar natuurlijk moest nog blijken in hoeverre de VN-leden deze verklaring door hun houding zouden honoreren. Amerika's be middelingsverzoek aan Oe Thant beschou wen velen in kringen van de Verenigde Naties als een honorering van die verkla ring. Het feit dat de Sovjet-Unie min of meer Oe Thants drie punten voor vrede in Vietnam lijkt te hebben overgenomen, is een eerbewijs aan Oe Thant van de andere kant. De officiële erkenning van het gewicht en de bewegingsvrijheid van de functie van secretaris-generaal was één van de dingen, die Oe Thant er na maanden lang aarzelen toch toe brachten een nieuwe ambtstermijn te aanvaarden. Een tweede punt was de toezegging van Russische en Franse kant door vrijwillige bijdragen te zullen helpen het déficit van de organisa tie te delgen. Want dit betreft is er echter nog altijd geen boter bij de vis geleverd. Welisv/aar is nu bepaald dat het tekort van de VN maximaal 53 miljoen dollar en minimaal 35 miljoen bedraagt, maar Moskou lijkt pas met roebels over de brug te willen komen als ook de Amerikanen een even hoge vrijwillige betaling doen. Er gaan geruchten dat de Sovjet-Unie in dat geval tegen de twaalf miljoen dollar zou willen bijdragen. Een andere kwestie die Oe Thant zwaar op de maag lag en die daar nog altijd te vinden is, omdat er geen enkel schot in gekomen lijkt, is die van de universaliteit van het lidmaatschap der volkenorganisa tie. Hoofdmoment hiervan is natuurlijk de toelating van communistisch China, dat een kwart van de wereldbevolking binnen zijn grenzen heeft. Evenals in de kwestie-Vietnam is het op dit punt de onverzoenlijke, ondanks alle fraaie woorden in de kern ongewij zigde uitbanningspolitiek der Amerika nen, die Oe Thant primair verbittert. De terugkeer van Indonesië naar het volken paleis aan New Yorks East River moet voor Oe Thant overigens een genoegdoe ning geweest zijn in zijn streven naar wereldwijde vertegenwoordiging der Ver enigde Naties. ADVERTENTIE gebraden halve kip met een garnituur van doperwtjes, worteltjes, spek, aardappeltjes en fruitmix.4»75 port-sherry-vermouth 0.85 goede wijn per fles v.a. 4.00 voor etc. gèèn zaalhuur! Vroag de folder menusuggesties voor diners met meer dan 15 pers. (reeds vanaf 6.50) HOTEl-CAFE-RESTAURANT Wijk aan Zee - Tel 02517-322 't Sprookje van de Noordzeekust 40 meter boven de zee Onder dezelfde directie: SPECIAIITEITENRESTAURANT Bilderdijkstraat hoek Kwakersplein A' DAM-West-Tel. 020-83176 Een min of meer onverwacht verschijn sel, dat ook tot Oe Thants besluit toch aan te blijven zal hebben bijgedragen, was verder het relatief grote succes van de zittingsperiode der assemblee dit jaar: het verdrag over het uitbannen van kernwa pens etcetera uit de stratosfeer en he mellichamen was zeker een klein stapje in de richting van verdere Oost-West-ont- spanning. De unanimiteit bij de herkie zing van Oe Thant betekende zeker een versterking van dfe voUfenorgaftisatiè en het besluit Zuid-Afrika's mandaat over Zuidwest-Afrika beëindigd te verklaren was op zijn minst een stoutmoedige po ging dit met de apartheid samenhangen de probleem aan te pakken Tenslotte is in New Y®rk te horen dat ook persoonlijke redenen meespeelden bij Oe Thants ommezwaai. Uit Birma zou de secretaris-generaal namelijk het bericht hebben gekregen dat hij als voormalige medewerker van Oe Noe niet honderd percent welkom zou zijn bij het huidige militaire regime van Ne Win. Dit zou vooral van belang zijn geweest om me vrouw Thant te verzoenen met New York, waar zij ondanks de promi nente positie van haar man en diens sala ris van 60.000 dollar per jaar nooit heeft kunnen wennen. Hoe dan ook, een paar van de donkere Oe Thant wolken die zich samenpakten boven de Verenigde Naties aan het begin van de herfst zijn weggeblazen door Oe Thants aanblijven. De hemel boven de volkenor ganisatie mag nog niet helemaal helder zijn, een paar blauwe stukken zijn er toch. Mocht het Oe Thant lukken in de zaak-Vietnam beweging te brengen, nu of later, dan wordt het misschien een regel rechte opklaring met hoopvolle vergezich ten voor de toekomst der VN. ADVERTENTIE TOTAL QUICKSERVICE Zijlweg 39-41 - Haa.rlem - Tel. 11803 Geopend van 7.0024.00 uur. Voor de rechtbank in Rotterdam heb ben drie inwoners van de Maasstad zich moeten verantwoorden voor hun aandeel in het drukken van valse toegangsbewij zen voor het voetbalduel tussen Ajax en Feijenoord in het Ajaxstadion in Amster dam. Tegen een 34-jarige koopman, die twee jeugdige Rotterdammers, eem reclame exploitant en een offsetdrukker, overhaal de voor hem vijfhonderd valse toegangs kaarten te vervaardigen eiste de officier van justitie mr. R. A. Schimmel drie maanden gevangenisstraf. Tegen de 20- jarige reclame-exploitant vorderde hij een boete van 250,-, en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en tegen de 21-jarige drukker 150,- boete en een maand voorwaardelijk. ADVERTENTIE APARTE LAMPEN VERLICHTINGSADVIESBUREAU B O O T S M A Kleine Houtstr. 26 - Haarlem - Tel. 12984 (Van onze correspondent) DEN HAAG Als gevolg van prijs verhogingen door E.E.G.-verordeningen wordt verwacht, dat de Nederlandse con sument dit jaar weer minder boter zal gaan eten. Er wordt een consumptie ver wacht van nog slechts 45.000 ton, terwijl die in 1963 nog op 68.000 ton lag. In 1966 is het binnenlands gebruik weer verder gedaald. namelijk van 53.000 ton naar 50.000 ton. Schrale troost voor de consument: de geldopbrengst voor de zui velindustrie is ondanks de omzetdaling tengevolge van de hogere prijzen zelfs nog aanmerkelijk gestegen. Het publiek dat de boter zo langzamer hand onbetaalbaar vindt, blijft de in prijs stijgende kaas nog vlot kopen. Ook de consumptie van melk en andere melkpro- drukte wordt niet merkbaar door prijsver hogingen beïnvloed (sinds 1960 steeg de melkprijs van 44 naar 57 cent per fles). rf/De vraag rijst in dit verband w»t> de Nederlandse zuivel dan wel aan die alles duurder makende E.E.G. had. Voor de bo DJAKARTA (ANP) Het Hof van Appel in Djakarta heeft het tegen het doodvonnis van de voormalige minister van Bankzaken, Dalam, aangetekende beroep verworpen. Dalam is eind vorig jaar door een speciale rechtbank op grond van ondermijning en grootscheepse mal versaties ter dood veroordeeld. Hij kan nu bij president Soekarno om gratie vragen. (Van onze correspondent) EDE. Met een gestolen snijbrander hebben inbrekers de brandkast gekraakt in het kantoorgebouw van de firma Sie- berg te Ede, importeur van landbouw trekkers. De daders verdwenen spoorloos met 3.000,aan baar geld. De middag daarvoor was juist 7.000,naar de bankgebracht. De herdenkingstentoonstelling 150 jaar Mauritshuis, Koninklijke Penningkabinet, Koninklijke Bibliotheek in het Mauritshuis te 's-Gravenhage zal maandag 9 januari worden gesloten. Het museum blijft geslO' ten tot zaterdag 14 januari. Artis heeft in 1966 een topjaar ge had in alle opzichten. Een getal van bijna negenhonderdduizend bezoe kers is nog nooit genoteerd. Ook het aantal geboren dieren is zeer groot geweest: 169 zoogdieren van 64 dier soorten, 229 vogels in 29 soorten en vele vissen. Zeer bijzondere geboor ten waren onder andere een broedsel van de cichliden, een vissoort uit het Nyasameer, hetgeen nog nooit is voorgekomen in een aquarium. Ook bij de zoogdieren hebben enkele opmerkelijke geboorten plaatsgevonden. Zo is er kort geleden een ijsbeertje ge boren, misschien zelfs twee. De oppasser heeft er nog maar één gezien, maar meent er twee gehoord te hebben. Een hyenahond heeft eveneens een nest van minstens negen jongen, die nu al veer tien dagen in leven zijn, wat tot nu toe nimmer in een dierentuin is voorgeko men. De orang oetang-dochter van Sam en Coco, die de naam Nonja heeft gekre gen, is al een leuke kleine meid, die dap per meedoet en het Przewalski-veulen, nu een half jaar oud, blijkt het goed te doen. Ook in de stal van de Perzische ona- gers, een paardesoort, is een veulentje te zien, evenals bij de duikers, een minia tuur-antiloop, hetgeen een grote zeld- zaamheid is. Het nieuwe nijlpaardenhuis is vrijwel gereed en al bewoond. Over twee maan den wordt het officieel geopend. Men kan er nu al de twee zeekoeien bewonderen, die Suriname Artis heeft geschonken. Het zijn merkwaardige beesten, die verzot zijn op Hollandse andijvie (35 kilo per dag). Ook de nieuwe giraffenstal is klaar en de plannen voor een nieuw berenver- blijf liggen op tafel. Helaas zal Artis ook dit jaar zijn de prijzen wat moeten verho gen. De kostenstijgingen en de loonkos ten nopen hiertoe. Het aquarium, dat dit jaar 85 jaar oud is, zal worden opgeknapt en uitgebreid omdat het gebouw waar nu nog de bur gerlijke stand in is ondergebracht vrij kofnt. Het museum wordt er in ondergebracht en dus komt er ruimte in het aquarium gebouw. Er bestaan nog altijd plannen om een aantal dieren naar buiten te brengen. Met name wil men een kleine wisentkudde onder brengen in de hertenkamp in het Bosplan. Maar wanneer dit verwezen lijkt kan worden staat nog niet vast. (Van onze correspondent) Van een aantal niet-katholieke kerken zijn thans de namen bekend gemaakt van de officiële afgevaardigden van de ze kerken naar het pastoraal concilie van de Nederlandse kerkprovincie van de r.k. kerk. Voor de Nederlandse hervormde kerk zal prof. dr. A. J. Bronkhorst uit Utrecht het concilie bijwonen. De oud-katholieke kerk vaardigt de president van het se minarie in Amersfoort, prof. D. N. de Rijk af. De gereformeerde kerken in Nederland zullen zijn vertegenwoordigd door prof. dr. C. van der Woude te Kam pen. De doopsgezinde broederschap wees ds. H. Bremer te Amsterdam als afgevaar digde aan, de remonstrantse broeder schap prof. dr. L. J. van Holk. De evangelisch lutherse kerk vaardigt ds. G. Kroes uit Haarlem af, de Neder landse protestantenbond mevr. drs. A. E. A. Went geboren van der Vring hoofdbestuurslid Voor het Humanistisch Verbond zal prof. dr. W. van Dooren te Bilthoven het concilie bijwonen. Ook andere ker ken zullen nog een afgevaardigde aan wijzen. De bruidsjurk voor prinses Mar griet is klaar. De japon, dje werd ontworpen door de Bossche privé- kleermaakster van de koningin, de 63-jarige Lientje Bergé-Farwick, was, zo vermoedt men in 's-Herto- genbosch, waarschijnlijk in een van de vele grote dozen verpakt, die een hofauto dezer dagen bij maison Linette kwam afhalen. Mevrouw Bergé, die al meer dan dertig jaar de scepter over het mode huis aan de Bossche Torenstraat zwaait komt, zo zegt men, op 10 janua ri naar Den Haag om prinses Mar griet op Paleis Huis ten Bosch per soonlijk in haar bruidsjapon te helpen. Daarna gaat de Bossche ontwerpster, die ook de japonnen van de bruids meisjes en vorig jaar het bruidstoilet voor prinses Beatrix maakte, naar de Sint Jacobskerk waar zij op uitnodi ging van de koningin de huwelijksin zegening bijwoont. Hoewel mevrouw Bergé over haar opdrachten voor de koninklijke fami lie altijd een strikt stilzwijgen bewaar de, is toch uitgelekt dat prinses Mar griet de voorkeur aan een eenvoudige bruidsjapon heeft gegeven. In mode kringen is men er van overtuigd, dat •de prinses in een sneeuwwitte zijden japon zal trouwen, terwijl de bruids meisjes en bruidskinderen in roze, lichtblauwe en grijswitte creaties ge huld zouden zijn. De bekende Franse stoffenfabrikant Labbey blijkt dit na jaar aan mevrouw Bergé een witte unizijden bruidsstof en enkele roze, lichtblauwe en grijswitte zijden cou pons geleverd te hebben. Het staat echter niet vast dat de eigenares van maison Linette deze stoffen voor de vorstelijke bruidsstoet inderdaad heeft gebruikt. De moeder van de bruide- gonvmevrouw J. G. van Vollenhoven- de Lange zal op de dag van het huwe lijk een japon van de Rotterdamse inode-ontwerper Cees Terleth dragen, terwijl mr. Pieter van Vollenhoven in het ceremoniële tenue van vaandrig van de Koninklijke Luchtmacht ge kleed zal zijn. w - x A m» tk Deze zomerse creatie zou wel eens de voortzetting kunnen betekenen van het winterse broekpafc. De nopjes-broekjapon is op minilengte, maar met een dergelijke „rok" is dat allerminst bezwaarlijk. terexport had men er niets aan. Integen- i deel, de waarde van export naar lid-staten verminderde tussen I960 en eind 1966 van ƒ72 miljoen (18.000 ton) tot nog slechts 7.8 miljoen (2.200 ton). De export van melkpoeder kwam op de E.E.G.-markt niet op gang. Wel exporteerden wij naar de andere Europese landen meer kaas, en wel voor 280 miljoen in het afgelopen jaar, tegen over 175 miljoen in 1963. Ook de E.E.G.- export van ongesuiKerde condensmelk nam j wat toe. De totale export van Nederland se zuivel naar E.E.G-landen groeide van L 280 min in 1964 tot 390 min in 1966. Dat laatste betekent een groei naar 39 per cent van de totale Nederlandse zuivel- export, die een miljard gulden heeft be dragen. Voor 61 percent van de zuiveluit- voer moet Nederland het dus nog hebben van landen buiten de Europese markt, en j dan uiteraard met name van Engeland. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Hilversum D. Deddens te Leeuwarden te Ommen R. Timmerman te Bunschoten-Spakenburg te Alkmaar- Broek op Langedijk D. Nieuwenhuis te IJmuiden. Bedankt voor Daarlerveen C. Bijl te Sappemeer. Geref. Kerken (vrijgemaakt) De classis Franeker heeft beroepbaar verklaard de heer J. Post te Leeuwarden. Geref. Gemeenten Tweetal te Beekbergen C. Molenaar te Moerkapelle en H. Rijksen te Gouda. Beroepen te Nieuwdorp J. Karens te Nieuwerkerk (Zld.). Geref. Kerken Beroepen te Tholen, Poortvliet, Midwol- de (Old.) en te De Wilp (Gr.) T. de Boer kand. te Bolsward. Aangenomen naar De Krim L. Weer man te Ezinge naar Voorschoten (vac. K. Smit) G. de Zeeuw te Den Helder, die i j bedankte voor Eindhoven (vac. dr. 5V. v. d. I ■■■fl^wflftwwwtfwwwwwWvVyVWw,nwwMWwinnn Zwaan). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoevelaken G. v. Estrik te Genemuiden te ISurhuisterveen H. E. Vegter te Borger te Valkenburg (Z.-H.) (toez.) C. L. Verbaas te Monnikendam te Farmsum R. Pomp te Zwartemeer te Nieuw-Lekkerland en te Gameren J. Cats- burg te Opheusden te Bezum c.a. (toez.) C. D. v. Goeverden te Finsterwolde te Oud-Beijerland (vac. W. H. v. Kooten) J. den Besten te Huizen (N.-H.) te Schoon hoven (vac. H. Jongerden) J. v. d. Velden te Amersfoort. Aangenomen naar Bathmen (toez.) J. G. Beerthuis te Oosterend (Texell. Bedankt voor Vriescheloo L. J. v. d. Kam te Blija. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Vlaardingen R. Houwen te Hattem voor London en Watford J. W. Beekman te Hillegersberg-Straatweg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Meppel Joh. Prins te Rijs wijk. Aangenomen naar Bunschoten P. den Butter te Gorinchem. Geref. Gemeenten Tweetal te Tholen A. Hofman te Zeist en A. W. Verhoef te Barneveld. Beroepen te Beekbergen H. Rijksen te Gouda. Bedankt voor Kruiningen C. Wisse te Elspeet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te R.nsumageest (toez.) H. Kremer te Sellingen. Bedankt voor Wijk bij Heusden J. Z wijnenburg te Oude wa ter; - voor Harkstede c.a. B. J. Bannink te Boornbergum; - voor Schoonhoven (vac. J. C. Schuurman) C. Treure te Hasselt. BONN (DPA) De Westduitse minis ter van Financiën Strauss, zal het bonds- kabinet ter dekking van het tekort van 3.6 miljard mark op de begroting 1967 de verhoging van enkele belastingen voor stellen. Welke dit zijn wordt angstvallig geheimgehouden. ADVERTENTIE VOOR AL UW CARROSSERIE- En| PLAATSCHADES AUTOPLAATWERKERIJ EN SPUITINRICHTING AMSTERDAMSEVAART 28 - HAARLEM Het bier dat aan de bar van een ho tel in de Australische plaats New castle werd getapt, wat té best. Dat bleek toen er dezer dagen op de twee de verdieping van het hotel een brand je uitbrak. De brandweer wilde de onder de brandhaard gelegen bar- ruimte doen ontruimen. De bierdrin kers maakten geen haast. Een der klanten, zijn bierglas heffen, voegde de verblufte brandweermensen toe: „Zolang het bluswater maar niet door het plafond heen in mijn bier begint te lekken, krijgen ze mij hier niet weg!" Directeur CBR gaat heen. De heer H. M. W. westerlaken heeft om gezondheids redenen ontslag gevraagd als directeur van het bureau afgifte rijvaardigheids bewijzen. De officier van juslite bij de recht bank in Amsterdam, mr. J. E. Vriese- ma, heeft tegen een 34-jarige monteur uit Gambia (West-Afrika) een gevangenis straf van tien maanden, waarvan vier voorwaardelijk, geëist en tevens het ver laten van Nederland binnen 24 uur na dat hij is vrijgelaten geëist. De Gambiaan had op 22 september zijn ex-werkgever, de Amsterdamse kolenhan delaar Van Oostrom, in een wurggreep genomen en was twee dagen later diens woning aan het Colenbrandershof binnen gedrongen, waar hij een groot deel van de inboedel kort en klein sloeg. De officier zette uiteen hoe verdachte tot zijn daden was gekomen. Hij had niet begrepen dat de kolenhandelaar, die te vreden over hem was, hem had moeten ontslaan omdat zijn verblijfsvergunning afliep. Verdachte was woest geworden op de heer Van Oostrom, die hem volgens zijn rechtsgevoel onrechtvaardig had be handeld. Mr. Vriesema zei rekening te willen houden met het feit dat verdachte uit een land met een geheel ander cul tuurpatroon kwam en daarom de dingen anders beleefde. De raadsman merkte op dat in de streek waar verdachte vandaan kwam nog het oog-om-oog en tand-om tand geldt. Er was hem groot onrecht aangedaan en in zijn ogen was de kolenhandelaar een misdadiger, wat hem het recht gaf diens woning binnen te dringen. De raadsman kwam tot de conclusie dat zijn cliënt zo spoedig mogelijk moet worden vrijgela ten zodat hij naar zijn vaderland kan te rugkeren. Uitspraak 19 januari.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8