HOOGOVENTOERNOOI IN NIEUWE STIJL „POLOE" OVER BEVERWIJK '66 Jeugdig schaakspektakel Spasski en Larsen favoriet ZATERDAG 7 JANUARI 1967 W Erbij W Sterke mannen Vierde Wraak O M Fascinerende Alla DOOR KEES MAAS Zij niet alleen - Nederlandse jeugd Meesters Loetikov Opening Bachtiar Woensdag begint in Beverwijk het negenentwintig ste Hoogovenschaaktoernooi, dat een bijzonder toernooi belooft te worden. De „nieuwe koers zal namelijk bij dit gebeuren zeer sterk tot uiting komen. In hoeverre de altijd geroemde „sfeer" bij dit toernooi door de nieuwe zakelijkheid zal worden geschaad moet worden afgewacht. Het is voor alle trouwe klanten het grote vraagpunt. We hebben het al eens geschreven: het toer nooi heeft nu een toernooidirecteur, die er naar streeft een klimaat te scheppen dat meer gelijkt op^dat van andere grote internationale toernooien. De organisatie is gestroomlijnd, het particuliere element is nu wel geheel achter de administratie van het Hoogovenbediijl verdwenen. Zal het persoonlijke karakter, het improviseren, dat altijd juist bijdroeg tot de charme van het toernooi, hier door geheel verdwijnen? Het zal er veel van afhangen hoe de leden van de organisatie in haar nieuwe vorm hun taak opvatten. Een toernooi kan een strakke opzet krijgen en toch ge zellig zijn, dat is al meermalen bewe zen. Een belangrijke factor kan daar bij zijn dat Els van den Burg nu of ficieel de „gastvrouw" van het toernooi is geworden. Dat zij hiervoor uiterma te geschikt is is al vele malen gebleken. En overigens is hgt elk jaar nog zo geweest, dat het voor een groot deel van de deelnemers afhing, hoe het klimaat was. Gezellige schakers leverden een gezellig toernooi op. Dat grootmeesters naar verkiezing m een hotel kunnen verblijven, kan belang rijk zijn. Want tevreden schakers zijn gauw gezellige schakers. Het 29ste Hoogoventoernooi zal on getwijfeld weer zware strijd te zien geven tussen enkele top-grootmees- ters, die zich'zullen beijveren al hun kunnen te etaleren. De kans, dat zij louter zullen mikken op een eervolle plaats omdat zij het startgeld toch al in hun zak hebben is gering, want het gaat ditmaal om geldprijzen. Dat ga randeert een bikkelharde strijd. Óf het ook garandeert, dat het aan tal spectaculaire partijen zal toene men zal moeten blijken. Want tot het mikken op een eerste plaats behoort nu eenmaal de moeilijke kunst van het op de juiste ogenblikken remise schuiven. Een grootmeester, die in de eerste ronde een collega verslaat kan zich daarna gaan toeleggen op het kra ken van de mindere goden en het lou ter standhouden tegen de rivalen Be wees Portisch dat enkele jaren geleden na een beginzege op Filip niet bij na? In de voorlaatste ronde ging het standhouden niet op (tegen Nej) en werd hij toch nog gepasseerd. De praktijk zal dus moeten uitwij zen of de strijders voor geldprijzen gelijk hebben of een man als Keres, die in Beverwijk juist de mogelijk heid vond voor „scheppend schaak". In elk geval staat het tableau de la troupe borg voor een toernooi van for maat, want vinden we niet de namen van kroonprins Boris Spasski, kemp haan Larsen, vechtjas Szabo en routi nier Gligoric? De eerste twee zijn favoriet voor de eindzege, maar Szabo was vorig jaar tot de laatste ronde een belager van Poloegajevski en Gligoric is nog altijd een van de sterkste niet-Russische grootmeesters. Svetozar Gligoric heeft lange tijd roem genoten doordat hij als Russendoder optrad en in vele toer nooien een positieve score tegen spe lers uit de Sovjet-Unie behaalde. Sterk spelen bleef hij altijd, al faal de hij in de interzonale in Amster dam en dat hij nog zeer gevaarlijk is, bewees hij in het zonetoernooi in Den Haag, waar hij overtuigend eerste werd voor Bilek (vorig jaar derde in Beverwijk) en Kavalek, de jonge Tsjech, die dit jaar ook in Beverwijk zal meespelen. Een talentvolle speler, die welis waar nog niet van kracht van de aller grootsten is, eenvoudig, omdat hij nog te veel fouten maakt, maar die door lopend groeit. Niet voor niets zal hij binnenkort de grootmeestertitel krij gen. We noemden Larsen, die men na het kandidatentoernooi de vierde spe ler ter wereld zou kunnen noemen, al is dit natuurlijk betrekkelijk, omdat hij mannen als Keres en Botwinnik, Kortsjnoj en Smyslov niet in matches heeft hoeven bestrijden en onlangs in Stockholm faalde. In het kandidaten toernooi moest hij onderdoen voor Tal, die later van Spasski verloor. Dezelfde Spasski, die nu DE favoriet is in Beverwijk. Na de misschien wat onverwachte nederlaag tegen wereldkampioen Pe trosjan nam hij schitterend wraak in Santa Monica, waar hij het Piatigors- kitoernooi won voor Bobby Fischer. Petrosjan kwam daar in het stuk nau welijks voor, vooral door twee neder lagen tegen Larsen. Men ziet wel ke sleutelposities Spasski en Larsen in het hedendaagse schaakleven innemen. We noemden vier favorieten, we noemden de voor een hoge, maar niet de hoogste, plaats in aanmerking ko mende Kavalek. Maar er zijn natuur lijk nog enkele spelers, die onze pro gnoses gaarne zullen logenstraffen. In de eerste plaats Jan Hein Donner. die, als hij in vorm is en onnodige nederlagen weet te voorkomen, altijd heel hoog kan reiken. De Spanjaard Pomar, voormalig wonderkind, is sindsdien na een periode van inzin king gerijpt tot een sterk grootmees ter. Donner, die eens door Pomar uit een interzonaal toernooi werd gehou den, weet er alles van, en nog pas twee maanden geleden heeft Tal op Majorca alles moeten geven om zich dezelfde Arturo Pomar van het lijf te houden. Alla Kushnir Boris Spassky als een tweede Co lumbus op weg naar Amerika, waar hij het Piatigorski-toernooi won. (Tekening van Igor Sokolov). Voor de partij (Tekening van A. Aksjanov). Men ziet het: de strijd is volledig open, er zijn er maar enkelen, die niet in staat mogen worden geacht tot de hoogste toppen te reiken. Bij de dames is het allemaal veel eenvoudiger. Daar speelt de tweede speelster van de wereld mee, de Rus sische Alla Kushnir, die in schaak kringen in het algemeen niet alleen vanwege haar schaakcapaciteiten fas cinerend wordt geacht. Haar tweestrijd met de Roemeense Nikolau zal onge twijfeld het hoogtepunt worden. Zeker is de eindzege van Kushnir niet geheel, want men zal zich herin neren hoe bij het wereldkampioenschap voor landenploegen de Roemeense da mes Nikolau en Polioroniade Rusland met 2-0 versloegen. verdiende in de tienkampen zijn uit verkiezing evenals de Nederlander Van Wijngaarden. De Arnhemse voorvechter Brede- wout krijgt door de promotie van Ree zijn kans, van Scholl wordt een mees- terresultaat verwacht. En dan treffen we in deze groep nog een romanticus als de Zwitser Keiler, de Deense Altmeister Enevoldsen, de Joegoslaaf Marovic en de Hongaar Szily. Dit zijn de hoofdrolspelers in het 29- ste toernooi. Maar daarnaast zijn er nog de tien- en vierkampers, de vete ranen, de snelschakers en de kijkers, die ook heel belangrijk zijn in Bever wijk. Bijna net zo belangrijk als die groep, die al die jaren het toernooi mogelijk heeft gemaakt en op wie ook dit jaar weer een veelvuldig beroep is gedaan: de Beverwijkse gastvrou wen en gastheren. Zij zullen er weer voor een groot deel voor verantwoor delijk zijn, dat de spelers en speelsters de veelgeroemde „sfeer" proeven, hoe zeer er ook naar verzakelijking is ge- streefd. Beverwijk gaat weer een be wogen maand tegemoet. Nog drie da gen, dan is het zover! Drie favorieten: van links naar rechts Bent Larsen, Boris Spasski en Klaus Darga. luuinnnnnrmi- u u.uuii Er zijn ook nog de Joegoslavische grootmeester Ciric, die bekend is om zijn vuurvaste verdediging en de ster ke Duitser Darga, de sterke Oosten rijker Robatsch en de uit de meester- groep opgekomen Chitescu. Nederlandse jongeren, Ree en Van Geet, beiden (de laatste op „afbeta ling") gepromoveerd, moeten hun suc cessen nu op hoog niveau bevestigen, de al wat meer geroutineerde Lange- weg en Kuypers hebben al meer faam te verliezen. En dan is er nog het grote vraagte ken van het grootmeestertoernooi, de Rus Loetikov. Gewoontegetrouw heeft de Sovjet-schaakbond de grootmeester vergezeld doen gaan van een „leer ling". De praktijk heeft bewezen, dat het alles kan worden of niets. Nej werd alles, Bagirov viel indertijd enorm tegen. Loetikov heeft minder grote presta ties op zijn naam als deze beiden. Bo vendien spelen Russische nieuwelin gen, die voor het eerst in het Westen komen, meestal weinig imponerend, zeker in de eerste ronden. Een vraag teken dus, hetgeen een aantrekkelijke zijde temeer vormt. In de meestergroep treft men klin kende namen als Karaklaic,Medina, Westerinen en Van Scheltinga, de Tsjech Ujtelky en de Italiaan Tatai. Sandor is een oude bekende, Ostojic speelde ook vorig jaar mee, Naingol- lan is ditmaal de enige Indonesiër. Hij Ook ditmaal heeft een Russische deelnemer aan het laatste Hoog oventoernooi een verslag van zijn bevindingen uitgebracht in „Sjach- maty v. SSSR", het blad van de Russische schaakfederatie. De schrijver was ditmaal Lew Poloe gajevski, die niet zo uitbundig ver telt als vorig jaar Ewfim Gelier, maar wiens opmerkingen we onze lezers toch niet willen onthouden. „Nauwelijks waren we uitgestapt op het perron van het station van Be verwijk, of we werden al getroffen door de atmosfeer van de heersende schaakkoorts. Overal waren transpa ranten opgehangen met het embleem van het schaakfestival „Hoogoven", en in de vitrine van een van de centra le banketbakkerijen straalden ons zes tien prachtige taarten tegemoet, voor zien van de foto's van de deelnemers. Onze namen in chocola zagen er sma kelijk uit." Poloe zoals men hem in Rusland algemeen noemt zegt dat volgens de gevestigde traditie inwoners van Beverwijk de deelnemers gastvrij in hun woningen ontvingen. „Nej en ik gingen logeren bij de bekende chi rurg Schepel. In 1964 hadden Nej en Keres daar pok gewoond, zodat Nej begroet werd als een oude bekende Poloegajevski vertelt dat het op de eerste dag van het toernooi tamelijk koel weer was, zes a acht graden on der nul. „In het huis, waar we woon den, was het niet warmer dan veer tien graden. We hebben gemerkt dat de Nederlanders een dergelijke kamer temperatuur als gezond beschouwen. Ze zijn er van kindsbeen af aan ge wend. Binnen enkele dagen raakten ook wij er aan gewoon. Bovendien was het in de toernooi- kon men toch ook nog niet zo naar de bioscoopzaal lopen. In elk geval blijkt de combinatie toernooizaal-bioscoop de Russen sterk bezig te houden. Geiler besteedde er vorig jaar het grootste deel van zijn artikel aan. Poloegajevsky vertelt verder hoe er tal van toernooien zich afspeel den in het Kennemer Theater en hij zegt dan vol verbazing dat hele gezinnen in auto's uit alle delen van 'het land naar het toernooi kwamen. „Iedereen, die wilde, kon meedoen" zegt hij, „daarvan maakten niet al leen Nederlanders gebruik maar ook schakers uit alle delen van Eu- zijn theoretische tekort compenseerde door grote tactische bekwaamheden en daardoor menige grootmeester in moeilijkheden bracht. Hij toont de partij Bachtiar - Ivkov, waarin Iv- - kov in tijdnood remise aanbood. Veel is over dit slot gepraat, maar Poloe meent, dat de kansen aan de zijde van Ivkov lagen Na Geiler en Poloegajevski komt dit jaar Boris Spassky voor de Sov jet-Unie een gooi naar de ereplaats doen. En in zijn kielzog voert hij de nationale meester A. Loetikov mee. Deze schaker kwam dit jaar juist een half punt tekort voor de finale van het landskampioenschap. Maar hij is een zeer gevaarlijk speler. Dat toon de hij vooral in 1965, toen hij wel de finale had gehaald en toen een op zienbarende partij won tegen Tal. Anatoli Loetikov is een combinatoir speler, maar hij valt zelden aan met „open vizier", zoals bijvoorbeeld Tal, schreven Baranov en Mikenas naar aanleiding van die partij. „Hij speelt zetten die aanvankelijk niet aanval lend lijken. Maar als men dieper in de betekenis van die zetten doordringt ontdekt men dat Loetikov zijn stuk ken op die velden heeft geplaatst, van waar ze op het gewenste moment in de aanval kunnen gaan. Geleidelijk „Vova! Zeg aan mama, dat ik de partij op de 187ste zet heb ge wonnen!" (Tekening van A. Aksjanov) doet hij de dreigingen aangroeien. Loetikov houdt niet van een lange passieve verdediging. Bij de eerste ge legenheid streeft hij naar tegenaan val. En als de tegenstander het op een tactisch gevecht aanstuurt, zal hij de verwikkelingen nooit uit de weg gaan." Loperwinst (de Russen noemen de loper „olifant") V Li:-:,- zaal warm: behalve tweehonderd deel nemers verzamelden zich dagelijks tal rijke toeschouwers. De laatsten had den twee voordelen: ze konden de schaakpartijen bestuderen en in de zaal ernaast naar de film kijken. Aldus Poloegajevsky, die hier blijk baar wat aan het fantaseren is ge slagen. Die mogelijkheid zat er alleen maar 's avonds in, maar dan werd er in de grote zaal behalve bij de vierkampen niet geschaakt of hoog stens een of andere hangpartij, en dan Anatoly Loetikov, nieuweling Beverwijk. ropa. Oude concurrenten rekenden met elkaar af en na twee, drie da gen trokken ze dan weer naar huis. De overwinnaars werden met souve nirs beloond." Veel aandacht wijdt Poloegajevski ook aan de opening. Hij memoreert de toespraken van ir. Rueb, van wie hij vertelt dat hij de zoon van de gewe zen FIDE-voorzitter is, mr. Goudsmit en burgemeester Bruinsma en zegt dan dat de loting voor hem wel zeer on gewoon was. Hij beschrijft zijn Rus sische lezers het gebeuren met de kraan, die iedere deelnemer zijn num mer overhandigde en stelt vast dat de bediening geen bijzondere techni sche vaardigheid vereiste. „Nej en ik bleven (iet laatst over" zegt hij, „en we wisten toen al dat we tegen elkaar moesten spelen. Het ging alleen om de kleur. Ik trok wit.' Het betekende Poloe's eerste, maar beslist niet zijn laatste zege, want hij won het toernooi. Dat hij tegen Nej moest spelen was overigens niet zo n verrassing. Landgenoten ontmoetten el kaar hier in de eerste ronde. Poloegajevski geeft een levendig verslag van de grote strijd, eerst te gen Ivkov, daaina tegen het Hon gaarse duet Szabo - Bilek. En veel woorden van waardering wijdt hij ten slotte aan de Indonesiër Bachtiar. die Waarom schaken de Russen zo goed? Eén van de redenen is wel de groot scheepse wijze waarop men daar de jeugd met het spel vertrouwd maakt. Strijdbaarheid wordt daarbij voorop gesteld. Tot welke resultaten dit kan leiden blijkt uit de volgende partij tussen twee jongelui, die meespeelden in de „Spartakiade" voor jeugdteams uit de Russische republieken. Wit: T. Tsichelasjvili; Zwart: G. Timosjenko. 1. e4 c5 2. Pf3 Pc6 3. d4 d4: 4. Pd4: Pf6 5. Pc3 e5 6. Pdb5 d6 7. Lg5 a6 8. Lf6: gf69. Pa3 f5 10. Lc4 b5 11. Ld5 Lb7 12. Dh5 Dc7 13. ef5: Pd4! 14. 0-0-0 b4 15. Td4:! ed4: 16. Telt Kd8 17. Dh4t Kd7 18 Df6! Lh6f! 19- Kbl (beter Dh6:) Tae8 20. Df7:t Kd8 21. Df6t Kc8 22. Le6t Kb8 23. Dh6: dc3: 24. Pc4 Dc4: 25. Tdl Dc7? 26. b3 Td8 27. g4 d5 28. f6 d4 29. Dg7 Da5 30. a4 ba3: 31 Ka2 De5 32 Lc4 Thf8 33. g5 Ld5 34. De6 35. Ld5: Dd5: 36. Dh7: Th8 Dd3 Th2: 38. g6 a5 39. f5 a4 40. ;t Ka8 41. Dh2: ab3:f 42 cb3: d3 f7 c2 44. Dc2:H dc2: 45. Td5: clD Td8: Kb7 47. Tb8+ Ka7 48. Ta8f f4 37 Dg3i 43. 46. en de partij is remise. Een ongelofelijk kijkspel! Schaakles op een Russische school.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17