Dr. Tans op verkiezingscongres PvdA: „Stembusstrijd draait geheel om de structuurhervorming" VREDESTEIN Drie Albert Schweitzerprijzen Sportakademie Nauwelaerts de Agé en VVD en PvdA zijn duidelijk confessionele partijen niet PTT doet mee aan koopavonden Korter werken bij Nooitgedagt K.V.P. met „presentgirls" op het verkiezingspad Turk ontkomen die landgenoot neerschoot Vrouw, die hijsbak op hoofd kreeg, overleden Vrije dag extra voor luchtmacht „Belasting moet geldontwaarding opvangen" D'66 wil meer verkiezingsborden In Amsterdam 19 kandidatenlijsten „Waakzaamheid" verontrust Zware brand in Bergschenhoek Vorst blijft ZATERDAG 7 JANUARI 196 7 2 - voor modern, snel en betrouwbaar rijden Grijp rubber Middelbare loontrekkenden U KUNT 1967 GOED BEGINNEN Clubs voorjeugdjudo - judo - jiu-jitsu indoortraining - damesgymnastiek volleybal - badminton karate - boksen BLOEMENDAALSEWEG 152 - OVERVEEN - TEL. 0 2500 - 53256 In Amsterdam Haarlem I elsen-lj muiden Beverwijk U OOK LAST VAN UW SCHOORSTEEN DE STEENWERF HAARLEM II zzo 7,i In de jaren na de oorlog hebben er onder leiding vooral van Drees groot scheepse sociale hervormingen plaats gevonden, die veel pijn uit de be staande maatschappelijke verhoudin gen hebben weggenomen. Maar die verhoudingen zelf zijn er niet wezen lijk door aangetast. De voor die ver houdingen kenmerkende onrechtvaar dige en daarom onaanvaardbaar ver schillen en tegenstellingen op mate rieel en ander gebied staan niet alleen nog levensgroot overeind, maar heb ben zelfs de neiging in kracht en scherpte toe te nemen." P.T.T heeft gisteravond in Helmond, Mill, Grijpskerke en Vriezenveen, waar vrijdags koopavonden worden gehouden, postkantoren van zeven uur tot half ne gen ook de voor alle postzaken open ge houden voor het publiek. Als dit expe riment, dat een aantal weken zal du ren slaagt, dan worden te zijner tijd in alle Nederlandse gemeenten die een koopavond hebben, ook de postkantoren op die avonden opengesteld. De directie van de N.V. J. Nooitge dagt en ZN in IJlst deelt mee, dat liet in de bedoeling ligt maandag 23 januari over te gaan tot werktijdverkorting voor 38 van de in totaal 140 bij „Nooitgedagt" aanwezige werknemers. De werkdagen zullen worden teruggebracht van vijf tot drie per week, voor een maximale peri ode van zes weken. Na die tijd moet de directie de toestand opnieuw bekijken. Behalve schaatsen maakt „Nooitge dagt" veel gereedschap voor de bouw werken. De dalende conjunctuur in de bouwsector vindt, aldus de directie, haar terugslag op het bedrijf. De werktijd verkorting heeft geen betrekking op de afdeling schaatsenproduktie. Wat deze af deling betreft ziet de directie met genoe gen naar de blauwe vrieslucht. De directie van de Firma Klijnsma, een bouwbedrijf in Hoogeveën, heeft bij het arbeidsbureau in die plaats vergun ning tot ontslag aangevraagd voor in to taal 16 personeelsleden. Als reden voor het ontslag wordt genoemd de sterke ver mindering van de opdrachten voor grote bouwprojecten. ADVERTENTIE de Vredestein winterhand VREDESTEIN VREDESTEIN jEmprini alle 3 met VREDESTEIN Dit verklaarde de voorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. J. G. H. Tans vanmorgen in het Concertgebouw in Haarlem op het verkiezingscongres van de Partij van de Arbeid. Hij zei dat het tot stand brengen van dringend vereiste gemeenschapsvoorzie ningen, het bevorderen van rechtvaardige inkomensverhoudingen en de hervorming van de structuur van de ondernemingen ingrepen in de samenlevingsstructuur ver eisen, zonder welke de verwezenlijking van de gestelde verlangens gedoemd is een ij del streven te blijven. In de stembusstrijd van 15 februari gaat het dan ook om de keuze voor of te gen die structuurhervorming. Dr. Tans constateerde, dat de keuze bij P.v.d.A. en V.V.D. duidelijk is. Maar de confessionele partijen weigeren op nieuw kleur te bekennen doordat ze de mogelijkheid openhouden voor samenwer king na de verkiezingen óf met de P.v.d.A. óf de V.V.D. „De ervaring van de laat ste jaren heeft duidelijk aangetoond, dat de V.V.D. de favoriet/ is en blijft. De si tuatie nadele val van het kabinet-Cals be vat geen'enkele aanwijzing dat er ook' maar enige wijziging is gekomen in de politieke instelling met name van de K.V.P., zoals deze bleek in de nacht van Schmelzer. De machinaties rond de be handeling van de omroepwet kunnen iedereen leren hoe men reeds bezig is de kaarten te schudden voor de zestiende februari." De Katholieke Volkspartij heeft voor haar verkiezingspropaganda in Noord- Brabant dertig „presentgirls" geënga geerd. De meisjes, die in speciale jur ken worden gestoken, zullen elke dag in een andere plaats de Brabantse bevol king de kandidaten van de Brabantse lijst presenteren en huis aan huis kleine geschenken, ballpoints, portemonnees e.d., aanbieden. In h^t gehele land houdt de K.V.P. vier honderd verkiezingsbijeenkomsten. De pro minenten van de partij treden op in alle kieskringen. De verkiezingsactie begint 14 januari in Utrecht. Op 1 februari is er in Den Bosch eert K.V.P.-congres onder de naam „K.V.Prom". Het Brabants Orkest zal ter afwisseling van zes sprekers populai re klassieke muziek ten gehore brengen. De K.V.P. heeft driehonderdduizend affiches laten drukken met het motto. „Waarden vast - Welvaartsvast". Bij de K.V.P.-prominenten die het ver kiezingspad opgaan zijn ook de ministers Luns, Klompé" en De Jong en Kamer voorzitter mr. Van Thiel. Het is de bedoeling dat oud-premier Cals en oud-minister Bogaers zullen op treden. Beiden hebben meegewerkt aan de opstelling van het verkiezingsprogram ma. (Van onze correspondent) SOEST De Baarnse recherche heeft tot in België het spoor kunnen volgen van de voortvluchtige 30-jarige Turkse gast arbeider, die op 26 november in een café in Baarn een 26-jarige landgenoot met een pistoolschot doodde. Naar alle waarschijn lijkheid heeft de man het vliegtuig naar Istanboel genomen. In Frankfurt heeft een Turk, wiens naam slechts één letter verschilt van die van de gezochte, bij een luchtvaartmaat schappij geboekt voor Istanboel, enkele dagen na het fatale schot in Baarn, dat een einde maakte aan de tussen de twee Tur ken ontstane vete. Dr. Tans was daarom van mening dat alleen een weigering van de progressieve kiezers, die tot nu toe hun stem aan con fessionele partijen gaven, om nog langer het risico te nemen dat met hun stem straks toch een conservatief beleid wordt gevoerd, het opnieuw dreigende gevaar van een nieuwe conservatieve concentra tie kan voorkomen. De 29-jarige mej. G. C. E. Meijerink uit Amsterdam, die woensdagochtend op de Spiegelgracht in haar woonplaats werd getroffen door een neerstortende houten bak van een hijsinstallatie, is in het Wil- helminagasthuis aan haar verwondingen overleden. Evenals dit het geval was bij het huwelijk van prinses Beatrix zijn ook thans weer 76 nieuwe 'auto's in bruikleen afgestaan aan het konin klijk huis voor de genodigden bij het huwelijk van prinses Margriet. De wagens zullen worden bestuurd door chauffeurs van de koninklijke land macht, die door een witte band om de pet te onderscheiden zijn van de vaste hofchauffeurs. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Stichting Albert Schweitzer-prijs zal dit jaar drie prijzen uitreiken aan: mejuffrouw A. B. Korn- dörffer, heilpedagoge uit Oosterbeek, aan B. J. Ben-Assa, arts uit Beer Shava in Israel en aan dr. H. K. E. Grüber, emeri tus-predikant uit Berlijn. De prijsuitrei king zal zondag 15 januari gebeuren in het Concertgebouw in Amsterdam. De Albert Schweitzer-prijs wordt sinds 1963 ieder jaar uitgereikt aan personen die gewerkt hebben in de geest waarin Schweitzer zelf zijn werk verricht heeft. De prijs bestaat uit een oorkonde, een kruis van verdienste en een bedrag van duizend gulden. Ben-Assa krijgt de prijs voor medische pioniersarbeid die hij in dienst van de Israëlische regering Verricht heeft onder DEN HAAG. De bevelhebber der luchtstrijdkrachten, luitenant-generaal A. B. Wolff, heeft één dag extra-verlof toe gekend aan het gehele personeel van de luchtmacht, wegens de bijzonder grote veiligheid waarmee in 1966 is gevlogen. Bovendien heeft hij een officiële tevre denheidsbetuiging uitgereikt aan het ge hele personeel. Vorig jaar gebeurden bij de luchtmacht slechts twee vliegongelukken met dodelij ke afloop. In het voorjaar verongelukte een Thunderstreak-straaljager op Texel en in oktober stortte een Piper Cub neer in de Peel. Dit ongevallencijfer is na de oorlog voor wat het vliegen betreft, nim mer zo laag geweest. Het aantal bedrijfs ongevallen was echter weinig minder dan in 1965. Bijna 80 percent zou door grotere oplettendheid te vermijden zijn geweest. Opvallend hoog was het aantal ongeval len bij sportbeoefening. Een beter figuur sloegen de luchtmacht-chauffeurs op de weg: gemiddeld één ongeluk op 70.000 kilometer. de Bedouïnen in de Negeb-woestijn, me juffrouw KorndóVffer op grond van haar hulp aan gehandicapten, kinderen en vol wassenen, dr. Grübner, de enige Duitse getuige in het proces-Eichmann en vorig jaar door koningin Juliana benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nas- sau, voor zijn hulp aan om geweten en afkomst vervolgden vóór, tijdens en na de tweede wereldoorlog. Om de reis voor de in Amsterdam ge boren en afgestudeerde heer Ben-Assa mogelijk te maken, heeft de joodse ge meenschap in ons land geld bijeenge bracht. (Van onze correspondent) DEN HAAG Er zou een belasting systeem moeten komen dat automatisch meebeweegt met de geldontwaarding door prijsstijgingen, zodat de waarde van het netto-inkomen niet telkens wordt aange tast. Voorts zouden de premies voor de sociale arbeidsverzekeringen geheel door de werkgevers moeten worden overgeno men en die voot de AOW ten minste voor een deel. Dit zijn enkele conclusies van een studiecommissie van bonden voor middelbare werknemers, die zijn georga niseerd in het Ned. Kath. Vakverbond. De commissie vindt dat de middengroe pen door de inkomstenbelasting onverant woord zwaar worden belast. Behalve bo vengenoemde wijzigingen wil zij o.m. ook dat verdergaande kosten van de AOW voortaan uit de schatkist worden gefinan cierd en dat de werkgevers een evenredi ge bijdrage geven aan particuliere ziekte kostenverzekering van werknemers boven de loongrens, als zij geven voor fonds- verzekerden. ADVERTENTIE Het bestuur van de afdeling Amsterdam van Democraten '66 heeft in een open brief aan het college van B. en W. scherp geprotesteerd tegen de toewijzing van tien verkiezingsborden ter plaatsing in Am sterdam tijdens de komende verkiezings campagne. Het bestuur meent „dat het volledig in strijd is met de in ons land nagestreefde democratische beginselen, waarvan de vrije meningsuiting er één is, dat een nieuwe politieke partij slechts een zeer schamel aantal verkiezingsborden voor een grote stad als Amsterdam krijgt toe gewezen, terwijl de grotere politieke partijen naar rato van hun reeds behaalde stemmenpercentages een veel grotere toe wijzing krijgen." In Amsterdam heeft het hoofdstembu reau ,de ingediende lijsten voor de ver kiezing van leden van de Tweeede Ka mer beoordeeld. De lijstaanvoerder van de Christelijke Nationale Volkspartij voor Monarchale Democratie, de 6-jarige Frits van Os, werd niet aanvaard. Hij was op de lijst geplaatst door zijn grootvader, J. F. N. van Os uit Doorn, die nu als lijstaanvoerder in Amsterdam moet op treden. Er werden 19 lijsten goedgekeurd, waaronder naast die van de algemeen be kende partijen de lijst P. Voogd, een lijst van de Noodraad, een lijst van Democra ten '66 met het vroegere V.V.D.-raadslid J. P. A. Gruyters op de 30ste plaats, de lijst Rodermond, een lijst Landsbelangen, een lijst van de C.D.U., van de Partij voor Ongehuwden en van de Liberale Volkspartij. De vereniging ter verdediging van de democratie „Waakzaamheid" heeft een open brief geschreven aan de minister van Justitie over de manier, waarop de acht Chinese lastechnici door de officier van justitie en de rechter-commissaris zijn verhoord. Volgens ..Waakzaamheid" is door deze zaak de Nederlandse rechtsstaat duide lijk geschaad. „In het afgelopen jaar zijn zware straffen opgelegd aan provo's maar acht lastechnici, d.e iets zouden kunnen verklaren in een mogelijke moordzaak, worden niet beëdigd en hun aanwezigheid is verder niet vereist". Voorts brengt „Waakzaamheid" onder de aandacht van de minister, dat de Am sterdamse vreemdelingenpolitie enerzijds op 7 december 1966 het huwelijk tussen een Deense en een Nederlander ver hindert. maar anderzijds trouwt Kotalla op 24 december in Breda, na officiële dispen satie met betrekking tot de wettelijke termijnen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Gisteren is brand uit gebroken in de meubeltoonzalen van JKF-meubelfabrieken in Bergschenhoek. Het gehele pand is uitgebrand. De inboe del is verloren gegaan. De schade wordt geschat op meer dan een ton. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Frankie en John ny", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en zondag ook 14 en 16.30 u.: „Susanne", 18 j.; zater dag 23.30 u.: „De Drie Sergeanten", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Zeventien", 18 j.; zaterdag 23.30 u.: „De schanddaad", 18 j.; zondag 11 u. „Furie en gratie der dieren", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Hoe steel ik een miljoen", a.l. Minerva, vandaag en zondag 14 en 20 u. en maandag 20 u.: „The sound of music", a.l. Rembrandt, vandaag en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u. en maandag 14, 19 en 21.15 u.: „De stem van het water", a.l.; zondag 11 u.: „In de oerwouden van China", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De Gla diator van Messalina", 14 j. Van maan dag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De man van Marseille", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Ik een vrouw", 18 j.; zondag 11 u.: „Met Peter Town- send de wereld rond", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62); Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein) Expositie van werk van Kees Hak en Kees Verkade. Dagélijks van 19-18 u. en 20-22 u. Zondag van 14-17 u. en 20-22 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve maandag: van 10 tot 16 uur. Eerste zondag van de maand 13 tot 16 uur: Expositie van etsen van Rembrandt. Woonhuis Jacobus van Looy (Kl. Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Galerie T (Bakenessergracht 67): Ex positie van werken van Kees Verwey. Dagelijks van 10 tot 17 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Van 10 december tot 9 januari. DIVERSEN Waagtaveerne (hoek Spaarne/Dam- straat), zaterdag 21 u.: Cobi Schreijer met haar internationaal programma. Gasten: Antoine en Leo Unger (Rhythm and Blues); zondag 21 u.: Hootenannyavond. Poppentheater Merlijn (Hasselaers- plein), zondag 14.30 u.: „De Apebrood- boom". ZATERDAG 7 JANUARI City, 19 en 21.15 u.: „Avontuur in Soho". Stadsschouwburg, 20 u.: „How the West was won". ZONDAG 8 JANUARI City, 14.30 u.: „Een huis vol tieners"; 19 en 21.15 u.: „Avontuur in Soho". Stadsschouwburg, 15 u.: „Heidi en Pe ter"; 20 u.: „How the West was won". MAANDAG 9 JANUARI Heden geen filmvoorstellingen in de bioscopen. Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. ZATERDAG 7 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 uur: „The sound of music"; 23.30 uur: „Het monster en dr. Jekyll". Luxor Theater, 19.30 uur: „Ikeen vrouw". W.B. Theater, 20 uur: „De vlucht van captain Blood". ZONDAG 8 JANUARI Kennemer Theater, 14.25 uur: „De scherpschutter"; 16.30 en 19.30 uur: „The sound of music". Luxor Theater, 14.15 uur: „Revolvers voor het recht"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Ik.een vrouw". W.B. Theater, 14.30 uur: „Duel zonder genade"; 16.30 uur: „De vlucht van cap tain Blood"; 20 uur: "Die zondares". MAANDAG 9 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 uur: „The sound of music". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ik een vrouw". W.B.-Theater, 20 uur: „Die zondares". Dodelijke val. Tijdens werkzaamheden aan het dak van de nieuwe vuilver brandingsinstallatie in Den Haag is de 46-jarige monteur J. Hoekstra uit Pa- pendrecht van een hoogte van 27 me ter gevallen. Hij was op slag dood. Weer ruimte. Op 10 januari zullen het nieuwe gebouw van de universiteitsbi bliotheek en het gerestaureerde oude gebouw aan de Singel te Amsterdam in gebruik worden genomen. Daardoor zal dan een eind komen aan het jaren lang woekeren met de ruimte in de grootste bibliotheek in Nederland met meer dar. twee miljoen boeken. Ieder jaar kwamen er gemiddeld 40.000 boe ken bij. Vluchtelingenactie '66. De Europese vluch- telingenactie '66 heeft tot dusverre een bedrag van meer dan vijftig miljoen gulden opgebracht Bot lek gebied weer vrjj. Het verkeer van en naar het Botlek- en het Europoort- gebied is gistermiddag weer vrijgegeven. Stuurman redde scheepshond. Toen de kustvaarder „Antje" op Eerste Kerst dag verging, heeft de 22-jarige stuur man Philip Elskamp uit Enschede op het laatste ogenblik de scheepshond ge grepen, zodat zij samen door de redden de helikopter omhoog konden worden gehesen en in veiligheid gebracht. De stuurman heeft van de afdeling Ensche de van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren als herinnering aan deze liefderijke daad een boek met inscriptie gekregen. ADVERTENTIE Wij spuiten in één dag een rond, glad, naadloos, hooggeïsoleerd, geheel nieuw kanaal in uw oude schoorsteen. Hierdoor is uw kanaal ineens aange past aan de huidige stooktechniek en bij uitstek geschikt voor: oliehaarden convectors aardgas. 10 jaar schriftelijke garantie! Voor woningbouwverenigingen woning wetp rij zen Spaarndamseweg 48 Telefoon 02500-58211 AAAIVWVVWWMAMIfWWWWWWVMMMIAMIAMWWWWWMAIVVWW Het K.N.M.I. deelt mee: De afkoeling boven de sneeuw bij zwak ke wind en aanvankelijk heldere hemel veroorzaakte vannacht strenge vorst. De komende 24 uur zal de mist over het al gemeen minder dicht zijn en de tempera tuur niet meer zo laag. De vorst houdt evenwel aan. Het weer in ons land blijft namelijk onder invloed van een zwak ge bied van hogere luchtdruk dat zich van Duitsland uitstrekt tot aan Scandinavië. Een storing, die van Zuidwest-Engeland in de richting van Zuid-Frankrijk (rekt, zal het weer niet direct beïnvloeden. De sneeuw, die hier en daar kan vallen, zal van weinig betekenis zijn. WERKRAPPORTEN Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland Den Helder mist S SE x' e ES EB BS Ypenburg mist ZZO 2 -5 Vlissingen mist ZZO 3 -4 Eelde onbewolkt windst. 0 -14 De Bilt mist ZZO -1 -12 Twente onbewolkt windst. 0 -7 Eindhoven mist windst. -1 -10 Z.-Limburg onbewolkt Z -2 -11 Helsinki geh. bew. N -5 -7 Stockholm sneeuw •NW -4 -8 Oslo onbewolkt windst. -13 -22 Kopenhagen half bew. NO -3 -8 Aberdeen regen windst. 1 0 Londen motregen ONO 2 0 Amsterdam mist Z -2 -11 Brussel geh, bew. ZZO 1 -7 Luxemburg sneeuw ONO -3 -6 Parijs zw. bew. OZO 1 4 Bordeaux regen ZO 6 -2 Grenoble zw. bew. WNW 0 -5 Nice onbewolkt N 9 -3 Berlijn geh. bew. NNO -2 -3 Frankfort sneeuw NNO -1 -6 München geh. bew. NNW -4 -8 Zürich geh. bew. NW -2 -8 Genève half bew. NO -1 -6 Locarno geh. bew. OZO 5 -3 Wenen sneeuw NNW -1 -5 Innsbruck geh bew. windst. -4 -9 Belgrado licht bew. windst. 2 -5 Athene zw. bew. ZW 15 14 Rome licht bew. NO 4 .2 Barcelona onbewolkt NW -3 Madrid onbewolkt windst. 7 -6 Mallorca half bew. NW 14 6 Lissabon onbewolkt ONO 14 3 Zondag 8 januari Zon op 8.46 uur; onder 16.47 uur. Maan op 7.05 uur; onder 14.13 uur. Maandag 9 januari Zon op 8.46 uur; onder 16.48 uur. Maan op 8.17 uur; onder 15.01 uur. Maanstanden Nieuwe maan 10 januari 19.06 uur Eerste kwartier 18 januari 20.41 uur Volle maan 26 januari 7.40 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 7 januari Hoog water 0.26 uur en 12.55 uur. Laag water 8.27 uur en 20.56 uur. Zondag 8 januari Hoog water 1.31 uur en 13.54 uur. Laag water 9.36 uur en 22.00 uur. Maandag 9 januari Hoog water 2.25 uur en 14.44 uur. Laag water 10.37 uur en 22.57 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2