VAN DAG TOT DAG Schaking op Sicilië berust op een eeuwenoude traditie Revolte van Franca Viola luidde nieuw tijdperk in 15 «lagen Portugal RUYS&CO Getuigen in zaak Verhelen niet gehoord Onrustige wereld in kaart gebracht L Boete lijst RHSAOEMTEIM amm ZATERDAG 7 JANUARI 1967 Doorgestoken kaart Mijlpaal Flirten Nieuw-Z e eland Lijst a •SE E2 -5 -5 -4 -14 -12 -7 -10 -11 0 0 -11 -7 -6 4 -2 -5 -3 -3 -6 -8 -8 -6 -3 -5 -9 -5 14 „2 -3 -6 6 3 Slechts één partij die zich aandient bij de komende verkiezingen, namelijk de De mocraten '66, heeft echter haar gehele programma op verbetering en sanering van die parlementaire democratie ge bouwd. Alle andere zijn huiverig van in grijpende veranderingen in de werkwijze en toepassing der democratische regels, al willen de meeste wel erkennen dat die werkwijze en toepassing allerminst ideaal kunnen worden genoemd. In het algemeen zegt men de voorstel len van de D '66 te drastisch, te ingrij pend te vinden en er niet zeker van te zijn of de voorgestelde veranderingen wel verbeteringen zullen blijken. Toch komt door het ontstaan en het eventuele succes van D '66 bij de komen de verkiezingen de vraag, of onze demo cratische instituties niet dringend moder nisering behoeven, aan de orde. De mo gelijkheid dat andere partijen voor hun eigen, genuanceerde doeleinden die mo- der nisering eigenlijk wel gewenst achten, is niet uitgesloten. Maar nu zich bij de verkiezingen al een partij aandient als „modernisator", zijn de andere partijen 'met het oog op de dringende stemmen- verzameling gedwongen juist die pro grammapunten zorgvuldig dood te zwij gen. Zo zijn er meer voorbeelden. Terwijl kleine en sterk genuanceerde verschillen de partijen gescheiden houden, kunnen zij (omdat zij partij, dus stemmenverza- melaar zijn) hun eenstemmigheid over hoofdzaken niet etaleren. D '66 verkeert daarom in een tame lijk gunstige positie. De veranderingen waarop zij aandringt, zijn grotendeels als onvermijdelijke vernieuwingen in ons democratisch bestel noodzakelijk geble ken. Vele ervan zijn ook de kiezer in de loop der jaren duidelijk geworden re den waarom hij in zo groten getale al tweemaal betekenisvol gestemd heeft op de „vernieuwer Koekoek". Dat dit stem men op een „image" nóg eens z» mas saal zal gebeuren, is onwaarschijnlijk. Maar dat „democratische vernieuwing" met praktische, bereikbare middelen de sympathie van de vlotgeraakte kiezer zal krijgen, lijkt nogal logisch. Van de zijde der B.P. zijn die prak tische, bereikbare middelen niet aangebo den, integendeel, de practici en actie- velingen zijn grotendeels uit de partij ge manoeuvreerd. Maar niettemin verlangt de Nederlandse burger nu nog even sterk of misschien sterker dan tevoren dat er een drastische verandering ten goede zal plaatshebben en dat met voldoende haast de democratische orde aan de eis les tijds zal worden aangepast. Zoals men weet is het aantal politieke groeperingen dat met lijsten voor de aan staande Kamerverkiezingen uitkomt, nog nooit zo groot geweest. Een lawine van zogenaamde „splinterpartijen" heeft zich over het Nederlandse politieke leven uit gestort en een aanzienlijk deel daarvan is erin geslaagd, de voorwaarden te vervul len waaraan deelneming aan de verkie zingen met een eigen lijst is onderwor pen. Een aantal komt niet in alle kieskrin gen van het land uit, maar er zijn toch altijd nog 16 partijen die dat wél blij ken te kunnen doen. De staalkaart van groeperingen waar op men kan stemmen is bontgekleurd. Vergeleken met veel andere landen ver I toont ons stembiljet een hoeveelheid ver schillende lijsten die welhaast uniek in de wereld is De buitenlander die deze bonte verza meling beschouwt en niet precies weet wat er allemaal achter die titels schuil gaat (weten de Nederlanders dat trouwens wel?) zal zijn hoofd schudden en zich bijzonder sterk verbazen over het ver schijnsel, dat het Nederlandse volk het in zoveel belangrijke zaken zó oneens is. Nu is die laatste conclusie toch slechts zeer gedeeltelijk houdbaar. Er zijn name lijk een groot aantal belangrijke zaken, waarin wij het wel degelijk eens zijn, en de verdeeldheid van de kieslijst is in zo verre slechts een schijnbare verdeeldheid, die zich veel meer door onbelangrijke zaken laat stimuleren. Neem nu de vraag van de staatsvorm Laten wij alle lijsttrekkers de vraag stel len of zij de parlementaire democratie voorstaan dan wel kwijt willen zij zul len allen om het hardst verklaren dat zij de parlementaire democratie niet al leen willen behouden, maar zelfs willen verbeteren, saneren en versterken. (Van onze correspondent) ROME Als men in noordelijker landen leest over geschaakte meisjes op Sicilië en over de verwikkelingen, die daarmee samenhangen, krijgt men de indruk, dat er daar vreemde toe standen heersen. Dat is waar! Maar men moet die dingen wel in hun ver band zien en beseffen, dat het hier gaat om heel oude tradities, die nu honderd jaar nadat Garibaldi het eiland tot een onderdeel van Italië maakte in botsing komen met de opvattingen en tot op zekere hoogte ook met de wetten van dat land. Men mag niet vergeten, dat in de oude landbouwcyclus van onze menselijke beschaving maagdenroof een rituele handeling was, waarvan wij sporen terugvinden in de godenleer, waar de god van de onderwereld Pluto de jonge Proserpina schaakte. Dat ge beurde volgens de mythe op Sicilië! ADVERTENTIE Per DC-9 van de KLM naar Lissabon, 15 dagen vol-pension in hotel te Estoril. Vanaf 598,-. Programma's liggen voor U gereed.- Boekingen en inlichtingen bij HAARLEM KRUISSTRAAT 43 TEL 153 04 Door de eeuwen heen was het gebruike lijk, dat een jong meisje opgroeide onder strikt toezicht van haar ouders be schermd vooral door haar vader tot op zekere dag een jongeman haar roofde en daarmee een ander soort bescherming aanbood. Dat was zo in de oudheid. Het gebruik werd later gekerstend. Sicilië is een uitgesproken mediterraan land, waar de vrouw een onmondig wezen is tegeno ver de buitenwereld, maar in haar eigen gezin wordt geëerd als een prinses. De maagdenroof diende om de weerstanden te overwinnen, die het ouderlijk gezin en ook zijzelf boden tegen het vormen van een nieuw gezin, waarin zij heerseres zou zijn. De rooms-katholieke kerk heeft zich met dat gebruik weten te vereenzelvigen en na de roof volgt de „vrede" tussen de betrokken families en zegent de pastoor het huwelijk in. De laatste tijd kwam er een verande ring in het gebruik. Niet zelden is „de roof" een afgesproken zaak tussen de twee jongelui. Daar is dan een economische re den voor. Een echt huwelijksfeest is in de kleinere stadjes van Sicilië dorpen zijn er niet, de boeren wonen in ommuurde steden ver van him land eer). uiterst kostbare geschiedenis, omdat vrijwel de hele stad moet worden uitgenodigd bij een hele reeks van overvloedige maaltijden. De „roof" maakt die grote festijnen over bodig. Maar er zijn ook de misbruiken. Het ge- I val van Franca Viola en, enkele dagen geleden, dat van Mattea Ciaravolo zijn er typische voorbeelden van. Hier was geen sprake van een doorgestoken kaart. Fran ca Viola is op typisch Siciliaanse wijze op gevoed, dus meer als een „voorwerp" dan als een menselijk wezen. Toen zij veer tien werd, bekokstoofde haar vader, een kleine landbouwer, haar „verloving" met de 25-jarige Filippo Melodia, de neef van de miljardair Vincenzo Rimi, hoofd van de „mafia" van Alcamo. Dat wil zeggen van de meest machtige mafia die het ei land kent. Alcamo in de provincie Trapani is het meest donkere Sicilië. Rimi, in zijn jeugd een arme schaapherder, heeft zich door sluwheid en brutaliteit opgewerkt tot een uiterst machtig man. De jonge Melodia heeft eigenschappen, die hem tot een ge boren leider maken, al is hij een meer uitdagende, roekeloze figuur dan zijn oom. De „mafia" van onze tijd is niet meer het geheime genootschap van „man nen van eer", die met grote voorzichtig heid en sluwheid de hele gemeenschap wisten te beheersen. Melodia liep als een Amerikaanse gang ster met een grote revolver uitdagend aan zijn broekriem en reed in een dure sport wagen, hoewel hij geen rijbewijs had of krijgen kon, met ongeoorloofde snelheid rondjes om het hoofdbureau van de poli tie. Een knappe, brutale jongen, die hu zarenstukjes bedreef waarover de oude „mafiosi" het hoofd schudden. En toen hij betrokken was bij het verdwijnen van een aantal motorfietsen werd hem door papa Viola de toegang tot zijn huis ontzegd. Een zware pil voor de jongeman, die zich zelf als nummer één van Alcamo be schouwt. Oom Vincenzo gaf hem de raad voor een jaar te gaan werken in Duits land. Maar hij kwam terug zodra de oom, voor korte tijd natuurlijk, in het ge vang verdween. En toen moest hij horen, dat Franca, het mooiste meisje van de stad, inmiddels verloofd was met een an dere jongen. Dat kwam zijn „eer" te na. Hij liet de mededinger begrijpen dat het verstandig was de hielen te lichten. der eten of drinken om daarna het ver zwakte meisje te verkrachten. Het logische gevolg, uitgaande van zijn standpunt, was nu, dat de vader van Fran ca van hem zou eisen, dat hij zijn plicht zou naleven en met Franca zou trouwen, waartoe hij bereid was. Maar Franca weigerde en haar vader dit is een mijlpaal in de geschiedenis van Sicilië heeft haar niet gedwongen en evenmin heeft hij Filippo Melodia neergeschoten, zoals de traditie in zulke gevallen ver langt. Hij deed iets volkomen ongewoons. Hij diende een aanklacht in bij de politie. Wij zijn voldoende „veritaliaanst om dit vreemd, in ieder geval weinig romantisch te vinden. Maar wij beseffen toch wel de gelijk, dat dit een stap vooruit is. Hoe wel.als indertijd de vaders van de „sabijnse maagden" een beroep hadden gedaan op de sterke arm, zou Romulus er niet in geslaagd zijn zijn nieuwe stad te bevolken en er zou geen Rome be staan! Het proces was opwindend. Melodia kreeg elf jaar gevangenisstraf. Maar tij dens dat proces heeft één van de advoka- ten van de verdediging, Bernardo Viola, de vader toegevoegd: „Straks als de journalisten en fotografen weg zijn, dan blijf jij Bernardo Viola, die dit proces hebt gewild, alleen achter en dan zul je doodsbenauwd zijn!" Buiten Sicilië zou een dergelijke aantijging tegen de man, die recht verlaagt, ondenkbaar zijn .Maar hier komt de „mafia" om de hoek kijken. Bij het vonnis wordt het woord „mana angstvallig vermeden. De kameraden van Melodia, veroordeeld tot vier jaar, waar van drie voorwaardelijk, zijn nog voor Pasen terug in Alcamo. Wat dan het lot zal zijn van de familie Viola, zullen we moeten afwachten. Maar hoe dan ook. Franca Viola maakt geschiedenis: over tien of over tweehonderd jaar zal de Sici liaanse vrouw vrij zijn over haar eigen lot te beslissen en zij zal dat té danken hebben aan deze moedige „onteerde Weinige dagen nadat het vonnis was uitgesproken, werd in Salemi het meisje Mattea Ciaravolo geschaakt. Ook zij wei gerde. vol bewondering voor wat Franca had durven bestaan, haar „minnaar An drea Virtuoso te trouwen. Hij zit nu ge vangen en men zoekt zijn medeplichtigen. Franca heeft dus school gemaakt. Omdat de familie Viola niets meer van hem wilde weten, begon Melodia, gehol pen door zijn aanhang, de schapen van de Viola's te doden, hun hooistapels in brand te steken en zo meer. Kort voor Kerstmis 1965 pleegde hij geholpen door twaalf makkers een inval in het huis Vio la, toen de vader er niet was. Met pistool schoten werd de buurt gewaarschuwd dat het verstandig was niets te zien of te ho ren. Franca werd meegesleept. Haar broertje, dat zich aan haar rokken vast klemde werd verderop uit de auto gezet. De moeder die de auto waarin haar doch ter werd ontvoerd, wilde terughouden, werd meegesleurd en brak een been. Omdat Franca niets van haar „minnaar wilde weten, liet hij haar zes dagen zon- Het is een enorme ommekeer, indien men zich herinnert hoe nauwelijks een jaar geleden een geestdriftige menigte in het paleis van justitie te Catania uitbars - te in de kreten: „leve de wet", „leve het recht" en de moordenaar Gaetano lur- nari toejuichte en als held vereerde, om dat hij voor zijn „moord om de eer slechts tot twee jaar en elf maanden ge vangenisstraf was veroordeeld. Furnari, een schoolmeester, heeft een 24-jarige dochter, die aan de universiteit van Catania studeert. Zij was bevreesd voor een bepaald examen niet te zullen slagen en begon daarom te flirten met de professor, die dat examen moest afne men. De hooggeleerde ging op haar vrien delijke avances in, maar kon haar met „Modernisering" is een veelomvattende j formule, maar men dient haar te ver staan zoals zij hier bedoeld wordt, name lijk: een zodanige modernisering dat de parlementaire vertegenwoordiging zowel in de richting van de regering als in de richting van de kiezer de grootst moge lijke directe effectiviteit krijgt. Een sterker, persoonlijker contact met de burger en een sterker, ingrijpender en j bindender invloed op de landspolitiek, waardoor de gevoelens van onmacht en onlust bij die burger worden vervangen I door het besef, dat er rekening met hem wordt gehouden. Dat is slechts een facet van de vereiste j modernisering, maar het wordt hier aan gehaald als een voorbeeld ter illustratie van wat „de eis des tijdsinhoudt, en tegelijk om aan te duiden dat op zulk punt alle politieke partijen wél varen. De grote partijen hebben tot hun schade ondervonden, dat men maar niet kan doorgaan op de ouderwetse manier. Ook in hun gelederen is de roep om vernieu wing luid genoeg. Maar ook in hun gelederen bevinden zich nog grote groepen die er geen ge wetensconflict meer in zien, eens van stem te veranderen als zij ergens onder dak vinden waar die vernieuwing en mo- dernisering basis van partijvorming blij ken te zijn. Juist de vraag in hoeverre bij de ko mende verkiezingen de persoonlijke be sluitvaardigheid van de kiezer tot uiting zal komen, maakt deze verkiezingen on- j zeker, maar interessant. mimnnnnnn-Yi nnmmwwwmi BRUSSEL (AP) Twee getuigen zou den nieuwe bewijzen naar voren hebben kunnen brengen om de schuld van de Belg Jan Verhelen, die vorig jaar in Oos tenrijk werd berecht, aan te tonen. Maai de Oostenrijkse justitie heeft deze getui gen niet opgeroepen. Dit verklaart het Brusselse onafhankelijke dagblad „Le Soir". Verhelen werd vrijgesproken van moord in het bezette België. De officier van justitie is in hoger beroep gegaan. V v (Van onze redactie buitenland) Negentienhonderdzesenzestig was een onrustig jaar voor Nederland. Wim Kan zei het zo: „De politie in Nederland is paraat, hoor. Ze gaan in bed met pyjama en zijspan". Maar vergeleken met de oorlog in Viet nam, de staatsgrepen en burgeroorlogen in Afrika, Azie en Latijn s- Amerika, de arbeidsonrust in België, Groot-Brittannie en Italië, en de Rode Garde-betogingen in China kwam ons land er dit jaar nog tamelijk goed af. Misschien is het wel kenmerkend voor het afgelopen jaar, dat geen Nobelprijs voor vrede werd uitgereikt. De ontwapeningsbespreking in Genê- ve een conferentie van achttien landen maakt in haar verslag van het afgelopen jaar bekend, dat geen enkele concrete overeenkomst kon wor den bereikt. De zestiende Pugwash-conferentie waaraan geleerden van Oost, West en niet-gebonden landen deelnamen voor een onpartijdige en objectieve bestu dering van de wereldproblemen is bevreesd dat het voortbestaan van de conferentie in gevaar komt in ver band met het Vietnam-conflict. Russi sche Pugwash-vertegenwoordigers de den het afgelopen jaar in de Poolse plaats Sopot heftige aanvallen op de Amerikaanse politiek in Zuidost-Azië. In de Verenigde Staten is een pro fessor in de politieke wetenschappen van de Washington universiteit in St. Louis, dr. Ivo K. Feierabend, aan het rekenen geslagen om de onrust in alle landen van de wereld „in kaart te bren gen". Samen met zijn vrouw, Rosalind, een psychologe heeft hij tientallen factoren geselecteerd die oorzaken van onrust kunnen zijn. Deze factoren va riëren van het aantal stakingen of onlusten tot het aantal radio's en tele foons in een bepaald land. Met deze gegevens stelden zij een ta bel op van de sociale en economische ontevredenheid in de verschillende landen. Voorts brachten zij de uiteen lopende regeringsvormen hiermee in verband. Alle landen kregen punten aan de hand van het aantal binnen landse onlusten, zoals kabinetscrises, stakingen zuiveringen, demonstraties, straatgevechten en dergelijke. Ook bepaalde maatschappelijke en econo mische factoren werden in de tabel verwerkt. Op een lijst van 84 landen in de pe riode van 1955 tot 1961 was het enige land met een volkomen binnenlandse vrede en evenwicht, Nieuw-Zeeland. Helemaal onder aan de lijst stonden Indonsië Cuba, Columbia, Laos en Hon garije. De Verenigde Staten kwamen in het midden op de lijst voor vlakbij de Sovjet-Unie en China. WERELDVREDE HANDHAVEN „Misschien zal de computer in de toekomst bijdragen tot het handhaven van de wereldvrede," zeiden de twee Amerikaanse onderzoekers onlangs op een persconferentie. Volgens de Feierabends kunnen de volgende voorlopige conclusies worden getrokken uit hun onderzoekingen: Een land met ongeveer veertig percent analfabeten wijst dikwijls op een piek in de onrust onder de bevol king. Landen, waar meer dan negentig pereven analfabeet is, zijn over het al gemeen evenwichtig, evenals de landen met de minste analfabeten. Binnenlandse frustraties en on rust gaan gewoonlijk hand in hand met tekenen van agressie tegenover het buitenland, zoals uitwijzingen van am bassadeurs, het dreigen met oorlog, troepenbeweginggen, betogingen bij buitenlandse ambassades. De Feierabends schetsten dit beeld van een evenwichtig land, het heeft: 1) Minder dan tien percent analfa beten; 2) minstens 65 radio's en minstens 120 exemplaren van een krant op de honderd mensen; 3) een dieet per persoon dat min stens 2525 calorieën bevat; 4) een bruto nationaal inkomen Onrust in Amsterdam de in geld uitgedrukte waarde van alle in één land gedurende één jaar ge produceerde goederen en diensten van zeker 1050 gulden per jaar. 5) Zeker 45 percent van de bevol king leeft in steden. Volgens de lijst waren de landen die van 1955 tot 1960 tegenover het buiten land het meest agressief optraden, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Egypte in deze volgorde. Het minst agressief was Finland. Hier volgt de lijst van landen, ge rangschikt naar politieke evenwicht in de periode 1955-1961. Op de schaalver deling betekent. 0 het grootste even wicht en 6 de grootste onrust. In elke groep staat het evenwichtigste land het eerst genoemd. Groep 0: Nieuw-Zeeland; groep 1: Noorwegen, Nederland, Cambodja, Zweden, Saoedi-Arabië, IJs land, Philippijr.en, Luxemburg; Groep 2: West-Duitsland, Tsjecho- slowakije, Finland, Roemenië, Ierland, Costa Rica; Groep 3: Tunesië, Groot-Brittannië, Portugal, Uruguay, Israel, Canada, de Verenigde Staten, Formosa, Lybië, Oostenrijk, Oost-Duitsland, Ethiopië, Denemarken, Australië, Zwitserland; Groep 4: Frankrijk, Zuid-Afrika, Haïti, Polen, Spanje, Dominicaanse Re publiek, Iran, Ceylon, Japan, Thailand, Mexico, Ghana, Jordanië, Soedan, Ma rokko, Egypte, Pakistan, Italië, België, Paraguay, de Sovjet-Unie, Nicaragua, Chili, Birma, Joegoslavië, Panama, Ecuador, China, Liberia, Maleisië, Al banië, Griekenland, Bulgarije, Afgha nistan; Groep 5: India, Argentinië, Zuid- Korea, Venezuela, Turkije, Libanon, Irak, Bolivia, Syrië, Peru, Guatemala, Brazilië, Cyprus; Groep 6: Indonesië, Cuba, Columbia, Laos, Hongarije. Binnenkort begint er in Engeland een nieuwe televisieserie over „de wrekers". Om die te introduceren heeft men in Londen de kleding ge ïntroduceerd die de sterren zullen dragen. Da dameskleding is ontwor pen door Alun Hughes, de heren kleding door Pierre Cardin. Zelfs het „avenger"-horloge ontbreekt niet. de beste wil niet voor het examen laten slcl££6Il. De vader voelde zich nu verplicht „de eer van zijn dochter te wreken", drong op een ochtend binnen in de aula, waar de professor college gaf en schoot op een afstand van weinige decimeters de man neer. Bij dat proces zei de officier, spre kende over Gaetano Furnari: „De beklaag de is de enige figuur in dit proces, die bewondering afdwingt". De zonderlinge I Italiaanse wet inzake moorden uit eerge voel (zou men misschien de term „moor denaar honoris causa" kunnen invoeren? werd toegepast en hij kreeg de allerlaag ste straf, ongeveer evenveel als wanneer hij een paar kippen zou hebben gestolen. Daar hij tot minder dan drie jaar werd veroordeeld blijft hij ook doodgewoon on derwijzer in rijksdienst en zijn salaris gaat door. Dit proces was aanleiding voor de minister van justitie om de wet inza ke „moorden terwille van de eer" te her zien. Een wetsvoorstel, dat eerlang in be handeling zal komen. Aan de broer van Mattea Ciaravolo heeft men gevraagd: „weet u, dat als u Virtuoso, toen deze voortvluchtig was, zoudt hebben neergeschoten, u een bijzon der lichte straf zoudt hebben gekregen, niet meer dan enkele maanden?" En zijn antwoord was: „natuurlijk weet ik dat en ik heb er ook een ogenblik over ge dacht, of het niet het beste was. Maar daarna kwam ik daarop terug. Waarom die kerel vermoorden? Wat hij deed was een schoftenstreek, maar het is toch niet mijn zaak om hem ter dood te veroorde len. Mijn zuster moet maar weten, of zij hem trouwen wil of niet. En als ze niet echt van hem houdt, dan is dat zijn ver diende loon. Zij heeft gezegd, dat zij hem niet wil. Nou, dat is flink van haar. Dit zijn voor Sicilië volkomen nieuwe ideeën. De oude traditie beschouwde een zij verkracht was en „de eer" kon alleen zij verkracht was en „de eer" kom alleen worden hersteld door de jongeman hetzij te trouwen, hetzij te vermoorden. Dat was de plicht van de vader, de broer, of de vrouw zelf. Omdat de vader van Mat tea gestorven is, had haar broer die plicht en door zich eraan te onttrekken, werd hij eveneens „eerloos". Dat gaat ineens niet meer opFranca Viola, die de traditie brak en daarbij nog de „mafia" dorst trotseren, is terecht een nationale heldin. Bezoek. Prinses Benedikte van Denemar ken is voor een bezoek van elf dagen in Thailand aangekomen. Uitschieter. India, waar de gemiddelde leeftijd omstreeks 45 jaar is, meldt dat een van zijn burgers kort geleden is overleden op 142-jarige leeftijd. Noodlanding. Een Viscount heeft op liet vliegveld van Brisbane een spectaculai re noodlanding gemaakt doordat het neuswiel afbrak. De 54 passagiers kwa men met de schrik vrij. Organisatie. Een hindoeleider, die een actie heeft geleid voor een landelijk verbod tegen het slachten van koeien, heeft aangekondigd, dat hij binnenkort in heel India een organisatie zal stich ten om zorg te dragen voor „nutteloze koeien". Snoep. De Russische minister van Voed selvoorziening, Vasily Zotov, heeft in een vraaggesprek met het communisti sche partijblad Pravda beloofd, dat er dit jaar meer chocola, suikergoed en allerlei gebak beschikbaar zullen zijn. Explosie. Honderd mensen zijn uit een bioscoop in Kopenhagen gehaald, toen zich een ontploffing had voorgedaan in de verwarmingskelder van een aan grenzend bankgebouw. Er waren in de bioscoop geen slachtoffers. Angola. Volgens een communiqué, uitge geven door de Portugese overheid, heb ben op 25 december in Angola bij een gevecht tussen de opstandelingen en het garnizoen van de stad Teixeira de Soesa 243 rebellen het leven gelaten. De ordetroepen zouden geen verliezen hebben geleden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3