De Rode Mieren" Fabriek in Dokkum heeft vlaggen voor april al klaar Waarmee ze bedrukt moeten worden is nog een open vraag PANDA EN DE MEESTER-LOODGIETER Q POLLE, PELLI EN PINGO i Rusland in de greep van griep RECHTER TIE KRAMMETJE FOK I «JSèl Russische leiders de provincie in Meisjes gingen „voor aardigheid jongen te lijf Brandweer was reeds vóór brand gewaarschuwd Israëlische premier waarschuwt Syrië Ons vervolgverhaal Een actuele Amerikaanse roman De Limburgsche Kolenhandel OR ZATERDAG 7 JANUARI 1967 door William Lederer en Eugene Burdick Waar blijven ze? Foto Wachten op april Kort nieuws HAPPY NEW COTTON i MWvwwwvuywM 52) Als het bewijsmateriaal deugdelijk was en in tegenspraak met McCauleys bewe ringen, dan kon McCauley van stand punt veranderen zonder dat zijn per soon daaronder leed. Zijn tegenstan ders waren dan veelal in de war. „Niemand kan Cogswell tot iets dwingen", zei Coldstream, „wacht maar tot je hem ontmoet". McCauley nam zijn bril af. Zijn handen lagen losjes in zijn schoot en zijn gezicht was vrijwel uitdrukking loos behalve dat zijn mond zich langzaam opende en sloot en zijn donkerbruine, bijna zwarte ogen, zo nu en dan knipperden. „Ik ben ziek van staatslieden die fortuinen verdiend of geërfd hebben en dan uit liefhebberij in de diploma tie gaan", zei McCauley. „Waarom blijven ze niet zoals in de goede oude tijd bij hun golf en bij de vrouwen? Hij zweeg even. „Cogswell stuurt me iedere maand driehonderd dollar en die ben ik waard. Als het niet om die cheque ging zou het me niet kun nen schelen of hij leefde of dood was". McCauley bezat dezelfde ijzige on verschilligheid die Lenin en Mao en Bakoenin en Tsjoe bezaten of beze ten hadden, dacht Coldstream. De professor kon in een geweldenaar veranderen, hij was de intellectueel die zijn studeerkamer kon uitstappen en een executiepeloton commande ren of een divisie, zoals Trotsky. „Ik heb Cogswell nooit ontmoet", vervolgde McCauley, „alleen heb ik telefonisch en schriftelijk contact met hem gehad. Jij hebt hem op me attent gemaakt. Nadat ik mijn eer ste studie over de Sarkhanese gram matica geschreven had, weet je nog wel?" Coldstream wist 't nog heel goed. De nu in beperkte kring be roemde studie had McCauley een brief vol lof van prins Lin opgele- leverd. McCauley was toen nog nooit in Sarkhan geweest behalve even tijdens de oorlog een feit dat hij terloops ir zijn voorwoord had aan gestipt. Maar dat was ook niet no dig, had hij geschreven, grammatica en talenkennis waren een weten schap. Een mens kon achtenveertig klanken uitspreken en van daaruit kon hij elk taalonderzoek beoefenen. Zijn studie, deelde hij mee, was be doeld om aan te tonen dat het Sark- hanees een vermenging was van het Chinese Mandarijh en het Mongoolse Khmer. In de wereld van de taalge leerden rook dit sterk naar ketterij, maar de weinige tegenwerpingen die men had gemaakt werden weerlegd door een onverzoenlijke tegenspraak van McCauley. „In die tijd was Cogswell begonnen Coldstream te benaderen met vragen over Sarkhan Gedeeltelijk om de druk van die kant wat te verlichten, schreef Coldstream hem dat hij in McCauley een bruikbare deskundige zou vinden. Een maand nadien ont ving McCauley zijn eerste cheque. Drie maanden later was hij op weg naar Sarkhan. „Hoe kun je dat nu zeggen", zei Coldstream glimlachend. „Je hebt Cogswell nog nooit gezien". „Ik weet wat ik van Cogswell den ken moet", zei McCauley, „ik heb Who's Who co kranteknipsels gele zen. Adolph Cogswell, geboren op 31 maart 1890, dus al een ouwe baas. Zijn vader was miljonair uitge ver van pornografie, schendblaadjes en alles wat maar een onfatsoenlij ke dollar kon opleveren. Toen kwam Adolph aan het hoofd van de firma. Hij voegde er wetenschappelijke tijd schriften aan toe en een om de drie maanden verschijnend politiek tijd schrift. Nu geeft zijn concern meer dan honderd tijdschriften uit in ze ven talen. Hij heeft ook belangen bij een internationale uitgeversmaat schappij in Azië. De geschatte totale omzet is tweehonderd miljoen. Hij is te glad om in de politiek te gaan, maar door zijn niet-officiële positie heeft hij veel invloed verkregen. De meest omkoopbare politici hebben al tijd onofficieel op de achtergrond gestaan". „Cogswell staat boven omkoperij". „Ben je daar zeker van?" Coldstream knikte. McCauley knik te terug. „Ik ben wat wetenschappelijker in mijn benadering van het menselijk ras", zei McCauley. „Mensen als Cogswell die al veel presidenten raad hebben gegeven, zullen in de regel •geen bijzonder oorspronkelijke advie zen uitbrengen. Men vraagt hun dien sten omdat ze weten hoe ze het zelf vertrouwen kunnen aankweken. Ze geven neutrale adviezen. Ze zijn er nooit te ver naast en, wat het voor naamste is, hun raad werkt nooit sto rend". „Wacht tot je deze man ontmoet hebt", zei Coldstream. „Je'zou kun nen zeggen: het produkt van zijn ge neratie; zo is er maar één". McCauley bromde wat, sloot zijn ogen en viel in slaap. Bij de uitgang van de luchthaven Dulles in Washington sprak een man in een grijs uniform hen bij hun naam aan, bracht bij wijze van groet twee vingers aan de rand van zijn pet en maakte zich bekend als de chauffeur van Cogswell. Ze zouden rechtstreeks naar zijn kantoor ge bracht worden. „Uw bagageregu's alstublieft heren. Dank u. Zoudt u in ae auto willen wachten?" Het was het spitsuur in Washing ton. De hoofdwegen waren overvol en het verkeer kwam maar lang zaam vooruit. Toen ze voorbij het Pentagon kwamen, zagen Cold stream en McCauley rijen auto's van de parkeerplaatsen komen om zich in het verkeer op de hoofdwegen te voegen. „Kijk eens", bromde McCauley en hij wees naar* het Pentagon en ge- t aarde toen met zijn hand over ge heel Washington, „de regeringsge bouwen spuwen de sufferds uit die het land regeren. Ze vliegen huiswaarts naar de dingen waar ze het meest belang bij hebben: hun veiligheid, hun huizen en hun cocktails om hun gekwetste zelfverzekerdheid weer wat op te lappen". (Wordt vervolgd.) (Van onze correspondent) DOKKUM De 64-jarige vlaggen- fabrikant J. Denies in Dokkum zou de hoogtijdagen van ons koninklijk huis niet graag willen missen. Oranjesou venirs als bekers en bordjes mogen dan niet meer zo in trek zijn, vlaggen zijn dat wèl. De Dokumer vlag- gencentrale heeft enorme partijen oranje zwaaivlaggetjes met het por tret van prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven vervaardigd, 140.000 van katoen en 200.000 van papier. Van de katoenen zijn er nog 6.000 over. De papieren zijn vrijwel allemaal weg. Er is ook nog een fietswinipel met een afbeelding van het bruidspaar gepro duceerd. „Het is minder dan met Beatrix en Claus", zegt de fabrikant. „Toen had den we de helft meer van die vlaggetjes en een driedubbele voorraad rood-wit- blauwe vlaggen, zeker 35.000 stuks. Die raken we nooit kwijt, dachten we, maar er is weinig van overgebleven. We had den ook oranjewimpels, ongeveer 14.000. Daarvan hadden we duizenden en duizen den meer kunnen verkopen. De verkoop van oranje is in drie a vier jaar vijf tot zes keer meer geworden dan vroeger. Oranje stof is tegenwoordig zo courant „als wittebrood". Hoe is die hausse in oranje te rijmen met de toenemende terughoudendheid van het publiek ten opzichte van de mo narchie, die |Volgens fabrikanten van oranjesouvenirs tot uiting komt in de sterke daling van de verkoop? Vlaggen- fabrikant Demes heeft daar wel een ver klaring voor. Het toenemend gebruik van oranjewimpels is volgens hem een reactie van oranjegezinden op protesten tegen de monarchie en op republikeinse geluiden. „De monarchisten gaan daartegen op de ze wijze demonstreren voor Oranje", al- MOSKOU (Reuter) De Russische lei ders zijn vrijdag over hun land uitge zwermd om in onderafdelingen van de communistische partij het standpunt van het Kremlin dat de politiek van China een gevaarlijke fase heeft bereikt uit te dragen. Premier Kosygin voerde het woord op een bijeenkomst in Tsjelyabinsk in de Oeral. President Podkorny sprak in Swerd in hetzelfde gebied, Politburo-lid Worono in Pskow, in Noord-Rusland, partij-secre taris Oestinov in Rostov aan de Don en vakbondsleider Girsjin in Kostroma, bij Moskou. ADVERTENTIE Brouwersvaart 106 - Haarlem - Tel. 10748 SUPERBE ANTRACIET de ideale brandstof in het ideale zakje wm C3P MARTEN TOONOtR 1. Op een goede dag ging Panda wat uit rijden in zijn auto, maar erg veel plezier had hij niet van het ritje. „Dit is misschien wel de laatste keer dat ik uit rijden kan gaan!" mompelde hij. „Ik heb niet eens meer genoeg geld voor een extra liter ben zine. En de melkboer wil niet meer leveren zolang zijn rekening niet is betaald.Bah!" Hij was zo in zijn zorgen verdiept, dat hij maar wat rondreed, zonder op het landschap te letten en zonder te we ten waar hij heen ging. Daardoor merkte hij dan ook niet, dat hij langs allerlei borden kwam, die op gro te gevaren wezen. „Ik zou eigenlijk een baantje moe ten gaan zoeken!" vervolgde hij zijn gedachtengang. „Anders raak ik mijn auto ook nog kwijt!" Maar het zag er naar uit, dat hij zijn auto toch al kwijt zou raken. Want hij was op een weg terecht gekomen die helemaal niet op verkeer was berekend. JA, WANNEER 2E DE HEtE DAG HUISWERK MAKEN ZIJN ZB ZIEK - DAN HEB BEN ZE EEN Pit N0DI6- EEN VAN De VIESTE DIE ER ZIJN ZO IS HET 60ED.' Op HUN BUIK DRUKKEN, DAN DOEN ZE HUN MOND OPEN - EN IR BINNEN 2Z&T> WAAROM MOESTEN WIJ PIUENSUK- KÉN? WE MANKEREN BAH, WAT SMAAKTE T0EH NIKS! i DAT VERSCHRIKKELIJK dus de Dokkumer directeur. Er zijn méér vlaggenfabrikanten in Nederland. Die zullen ook wel niet stil zitten. „Ik vraag mij altijd af: Waar blijven die toch allemaal? Dat is voor mij een raadsel", zegt de heer Demes. „Elk jaar maken we 250.000 rood-wit-blauwe kinder vlaggetjes. Waar blijven ze? Prinses Irene en prins Karei Hugo wa ren de eersten, wier portret op het Dok kumer vlaggedoek werd gedrukt. Pessi misten dachten dat we met een flinke voorraad zouden blijven zitten. Maar ik heb er zelfs'nog bijgedrukt voor particu liere verzamelaars. Eén week voor het huwelijk leverde ik nog een partij aan Noord-Brabant. Daar gingen heel veel schoolbesturen optochten houden voor het bruidspaar. Een broer van Godfried Bo- mans nam 500 vlaggetjes mee naar Ro me voor het huwelijk". Toen de verloving van prinses Beatrix officieus bekend geworden was schreef de heer Demes „een heel huiselijke brief" aan de prinses. Hij deed er een slechte foto van de verloofden uit een Duits geïllustreerd blad bij. Hij schreef „wij zijn gaarne bereid geen enkel vlaggetje met de ingesloten foto te publiceren en alle exemplaren, die reeds gemaakt zijn te vernietigen als u er prijs op stelt ons een betere foto ter beschikking te stel len". „Een dag later" zegt de heer Demes, „had ik de Rijksvoorlichtingsdienst al aan de telefoon. Ze zeiden: „U moet die foto niet publiceren. U krijgt de allereer ste goede foto". Dat gebeurde ook. Die foto is nu nog te zien op enkele panieren vlaggetjes, die in een vaas staan in de wachtkamer van het bedrijf. 11 In Rotterdam zijn vier meisjes van 15 en 16 jaar aangehouden, omdat zij en kele weken geleden zonder enige reden een 17-jarige jongen hadden mishandeld, waarbij diens kleding en bril werden be schadigd. De jongen liep ook enkele lichte kwetsuren op. De vier jongedames bekenden tegen over de politie dat 's avonds tijdens een wandeling op de gedachte waren geko men „voor de aardigheid", een robbertje te gaan vechten met de eerste de beste jongen die zij zouden tegenkomen, twee jongens die zij het eerst ontmoetten, reageerden niet op hun uitdagende hou ding. Daarna vielen zij bij een cafetaria de 17-jarige Rotterdammer aan, ook om dat hij, naar zij verklaarden, „er niet zo sterk uitzag". Er kwamen veel bestellingen voor vlag gen met die foto. Twee opdrachtgevers wensten, dat er bovendien een haken kruis op het vlaggetje werd gedrukt. „We deden of we er serieus op ingin gen maar we hebben het bij de politie aangegeven", vertelt de heer Demes. Er zijn nog wat vlaggetjes in voorraat^ van prinses Beatrix en Claus. Die wor den nog steeds besteld voor bepaalde ge legenheden, bijvoorbeeld als prins Claus een of ander bedvijf officieel opent. On dertussen heeft het vlaggenbedrijf alle opdrachten voor vlaggetjes met prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven allang de deur uit. En straks als in april een prinsje of prinsesje wordt geboren? Heeft hei be drijf daar al iets voor klaar? „We heb ben geen idee wat we gaan doen", zegt de heer Demes. Het hangt van de om standigheden af. De naam is voor ons erg belangrijk. We maken wel een flin ke vlaggenvoorraad, die dan echter nog bedrukt moet worden". De heer Demes, die zijn vlaggenbedrijf in 1936 begon na de verloving van prin ses Juliana en prins Bernhard, laat een nieuwe hal bouwen voor de drukkerij. In Huisseling, gemeente Ravenstein, werd gistermiddag de commandant van de brandweer door een inwoonster opge beld met de mededeling dat zij een gas- lucht rook. De commandant zegde toe dat de brandweer zo spoedig mogelijk zou komen om een onderzoek in te stellen. Toen de brandweer arriveerde was de woning één vuurzee. De bewoonster kon op het nippertje gered worden. Even na het telefoontje aan de brandweercomman dant was het huis in brand gevlogen na een hevige gasontploffing. Terwijl de brandweer met het blussingswerk bezig was, deed zich opnieuw een explosie voor, waarbij een zijgevel van het huis werd weggeslagen. TEL AVIV (Reuter) Levi Esjkol, de premier van Israel, heeft Syrië gewaar schuwd, dat zijn land geen aanvallen zal dulden. Hij zei, dat de Syrische regering schijnt te proberen de aandacht van bin nenlandse problemen af te leiden. Syrische tanks beschoten vrijdag een landbouwtrekker en een buitenpost op Israëlisch gebied. Er waren geen slacht offers. Eerder deze week kwam het tot botsingen tussen Israëlische en Syrische grenspatrouilles. Overeenkomst. Spanje en Roemenië heb ben, na bijna dertig jaar, weer officiële betrekkingen aangeknoopt. De twee landen hebben een consulaire en een handelsovereenkomst ondertekend. De betrekkingen waren verbroken sedert Franco de burgeroorlog gewonnen had. De Nederlandse katoenindustrie heeft haar collectie zomerstoffen getoond helemaal „new" en „happy" om te dragen die swingt als Carnaby-street. Dit mo del is in Western-style en werd ontworpen door John Kluss. An dere ontwerpers waren Berry Brun, Maarten van Dreven en mini-modeprinses Josje Leeger. De kleuren voor de zomer van 1967 zijn helder en vrolijk: oranje, paars, geel en fel groen. Er zijn Jugendstil-motieven, geaccentu eerde visgraatweefsels en met de hand bedrukte Afrikaanse en Azi atische dessins. De stof denim wordt nu in een nieuwe versie, de „scrubbed-denim"op de markt ge bracht. De stof heeft een suède- achtig uiterlijk gekregen en voelt zachter aan, terwijl sterkte en was- baarheid van de stof bleven be staan. Het grootste deel der mo dellen was hoe kan het anders geïnspireerd op de broekpak- en mini-mode. MOSKOU (AP) Moskou en andere Russische steden worden geteisterd door een griepepidemie. Scholen en ziekenhui zen zijn voor bezoekers gesloten. Artsen maken overuren, medische studenten zijn ingeschakeld. Vooral kinderen worden op grote schaal ingeënt om de epidemie zo snel mogelijk tot staan te brengen. De Russische kranten noemen geen ge tallen, maar de epidemie is waarschijn lijk minder ernstig dan die van twee jaar geleden, toen in Leningrad 500.00 men sen ziek werden. De epidemie sloeg over naar Moskou, waar het personeel van restaurants, kruideniers en bakkerijen witte gazen maskers droeg. 3. „Die Schatmeester had beter op z'n goud moeten passen! edelachtbaré." „Hij had alle voorzorgen genomen, Tsjiao Tai! Hij had zijn drie koffers, waaronder die het goud bevatte, vlak naast zijn bed gezet en zorgvuldig afgesloten. Vier sol daten van zijn militaire geleide stonden de hele nacht op wacht voor de deur van zijn kamer. Die kamer had slechts één raam en dat was gesloten en niet gefor ceerd." „O maar dan begrijp ik wat er gebeurd is, edelachtbare! Het goud was al door lood vervangen, voordat de Schat meester hier in Lan-fang aankwam!" Rechter Tie schudt zijn hoofd. „Nee, Tsjiao Tai, de Schatmeester had bij zijn aankomst hier, de avond tevoren, de kof fer nog opengemaakt en de inhoud ge verifieerd. Ambtenaren, die Rijksgoud vervoeren, moeten dat elke ochtend en elke avond doen dat is voorschrift! Na een lang en uitgebreid onderzoek werd de zaak als onopgehelderd gesepo neerd en de Schatmeester oneervol ont slagen." „Dat was dan zijn verdiende loon!" De Rechter hoort die opmerking niet. Hij strijkt eens langs zijn snor en zegt: „Het onderzoek werd voorbeeldig geleid. Maar men heeft toch één grote fout gemaakt." 723. Die avond stond Bram verdekt op gesteld om het schip in het oog te houden, dat op de foto te voorschijn was geko men. Hij wist zelf niet goed, waar hij op wachtte. Maar hij was vast van plan niet weg te gaan voordat hij er achter was gekomen, waarom de helft van de foto was afgescheurd. Karo en Tutu hielden hem gezelschap. Het duurde niet lang of ze verveelden zich buitengewoon, maar daarover hielden zij wijselijk hun mond. Bram zou immers toch niet naar hun bezwaren luisteren. Na anderhalf uur wachten werd hun ge duld eindelijk beloond. Terwijl de drie be spieders zich dieper in de schaduw van de loods terugtrokken zagen zij een man van de loopplank komen, die zij dadelijk herkenden. Het was de man van de af gescheurde foto. En zelfs het lange pak, dat hij over zijn schouder droeg, was een der. Schichtig keek hij om zich heen, maar onze vrienden hadden zich goed verbor gen en hielden zelfs de adem in om zich niet te verraden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6