Houding in Veiligheidsraad heeft het Nederlandse prestige niet verhoogd Schoolpontje over de Atlantische Oceaan Mr. Langemeijer hekelt „vooringenomen standpunt" van prof. mr. Hulsman t. IN DE KAMER Juridische argumenten wogen lichter dan wensen van bondgenoten Scherpe aanval op provo-artikel Y akantietoeslag arbeids ongeschikten Goedkopere VW Busongeluk eist tientallen levens Zware strijd voor Carlos Pluto en C Alkestis van E I ZATERDAG 7 De problemen r0"dni^.F.us' perineals! Betrekkelijk ferm de Dominicaanse Republiek, rorxugais i Met steun van VS. CENTRALE VERWARMING Balans VOOR AL UW CARROSSERIE- EN PLAATSCHADES te (J? o AUTO-HOLLAND TEL.: 14778 EEM WATERVAL VAM MENSEM Kerkelijk nieuws Vooringenomen systeem Astromuis van VS aan pers voorgesteld DEN HAAG. Het schijn het lot van prof. dr. De Quay te zijn, in de politiek een figuur te moeten slaan. Ook deze week kreeg hij weer eens een geweldige politieke nederlaag te incasseren, omdat hij zich teveel op zijn adviseurs had verlaten. De behandeling van de P.T.T.-be- groting zal prof. De Quay stellig nog lang heugen. Hij zat achter de rege ringstafel met een gezicht van: „Waar ben ik aan begonnen?" Inderdaad was het een trieste zaak: jarenlang was hem voorgehouden het hogerop te zoeken en bij de eerste de beste keer dat hij een tariefsverhoging kwam verdedigen werd hem een stok tussen de benen gestoken. De vice-premier vond het duidelijk niet fijn. Hij trachtte de Kamer met schoolmeester achtige taal tot de orde te roepen, maar het mocht niet baten. Benauwd kwartiertje (Van onze correspondent) WASHINGTON Nederlands lid maatschap van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties is aan het eind van 1966 afgelopen. Daarmee is de periode van twee jaar ten einde, waarin de regering in Den Haag steeds gedwongen werd standpunten in te nemen in de grote kwesties van het wereldgebeuren. Twee rustige jaren waren het bepaald niet. De on derbezet lijkende Nederlandse dele gatie bij de Veiligheidsraad, bestaan de uit ambassadeur dr. J. G. de Beus, gezant jhr. L. Quarles van Ufford en de adviseurs dr. P. H. J. M. Houben en mr. J. F. Boddens Hosang heeft een indrukwekkende hoeveelheid werk verzet. Nederland steeds de Britse politiek steun de, steeds betoogde dat de boycotmaat regelen, door Londen voorgesteld, het ra cistische regime van Ian Smith wel op de knieën zouden brengen en in de Veilig heidsraad consequent de politiek voort zette die er begin november 1965 toe leid de dat de Nederlandse delegatie met slechts acht andere staten, waaronder Portugal, Zuid-Afrika en de Verenigde Staten, in de assemblee zijn stem uit bracht tegen een Afrikaanse resolutie die eventuele militaire maatregelen bepleitte bij de onderdrukking van de rebellie van Rhodesiës blanke minderheid tegen de wettige regering in Londen. Door deze stem, plus de verklaringen later in de Veiligheidsraad over het niet nodig zijn van krassere maatregelen te gen het regime in Zuid-Rhodesië, werd Nederland in de ogen van vele Afrikaan se staten een typische representant van de westerse economische ex-koloniale be langen, waardoor een bemiddelingsrol voor Nederland onmogelijk werd. Afrikaanse gebie'den, Zuid-Rhodesie en het Midden-Oosten zorgden voor werk, dat voor de missie in New York soms extra verzwaard leek door tot op het laatste moment uitblijven van instructies uit Den Haag, alsook (dit is tenminste mijn indruk) doordat adviezen van de missie op het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag vaak in de prul lenmand verdwenen. Hoe dan ook: er is in de Veiligheids raadszaal en daarbuiten hard gewerkt en overziet men de afgelopen twee jaren, dan is er zeker sprake van enige nuttige bijdragen van Nederland aan vredebewa rende activiteiten van de raad, alhoewel onmogelijk over het hoofd gezien kan worden dat Nederland in enige gevallen zwak uit de hoek kwam. Zonder twijfel speelde ons land zijn belangrijkste rol in het Kashmir-geschil, toen door de aanvaarding van een Neder landse ontwerpresolutie de Veiligheids raad een wapenstilstand bewerkstelligde en aan de ontspanning tussen India en Pakistan bijdroeg. Dit was in september 1965- Twee maanden later speelde de Ne derlandse missie opnieuw een nuttige rol bij het tot stand komen van een resolu tie waarin besloten werd secretaris-gene raal Oe Thant meer in te schakelen bij de beslechting van het Kasjmir-probleem. Bij deze bemiddelingspogingen had Ne derland de volledige steun van de Ver enigde Staten en zoals men zich zal her inneren waren ook de andere grote mo gendheden, de Sovjet-Unie incluis, geïn teresseerd in en behulpzaam bij de oplos sing van het Kashmir-geschil. Deze eens gezindheid onder de machtigen veroor zaakte als het ware een windstilte waar binnen Nederland neutrale en construc tieve activiteit wist te ontplooien. Iets dergelijks bleek nimmer mogelijk waar tegenstellingen tussen het Westen en het communistische Oosten een rol speelden. Weliswaar poogde de Neder landse vertegenwoordiging bij de Veilig heidsraad tijdens het debat over de Ame rikaanse interventie in de Dominicaanse Republiek achter de schermen een ont werpresolutie uit te dokteren, maar daar bij was het Nederlandse standpunt zo weinig neutraal en zo duidelijk neigend naar steun door dik en dun voor de Amerikaanse bondgenoot, dat de pogin gen geen succes beschoren kon zijn. Evenmin was een bemiddelende rol mo gelijk in de kwestie-Zuid-Rhodesië, daar ADVERTENTIE Of ons land door een betrekkelijk fer me houding inzake de ontvoogding van Portugals Afrikaanse provincies en door zijn stem in de Veiligheidsraad vóór ver plichte economische sancties tegen Zuid- Rhodesië uit te brengen zijn status bij de Afro-Aziatische staten, die langzamer hand veruit het sterkste landenblok in de Verenigde Naties zijn, heeft verbeterd, staat te bezien. Tenslotte speelde de spanning in het Midden-Oosten, tussen Israel en diens buren, een rol in de Veiligheidsraad. De regering in Den Haag oogstte thuis enige critiek met haar steun aan de resolutie, waarin Israels gewelddadige vergeldings actie tegen Jordanië werd gelaakt. In VN-kringen daarentegen bestond alge meen de overtuiging, dat Israels militai re actie moest worden veroordeeld. Ne derlands houding is aldaar bepaald niet uitgelegd als anti-Israelisch. temeer niet omdat Nederland enige weken tevoren ook zijn stem had gegeven aan een reso lutie, die het gevolg was van een Israë lische klacht tegen Syrië wegens de ter reurdaden van Arabieren. Bij het opmaken van de rekening van het Veiligheidsraad-lidmaatschap der af gelopen twee jaren kom ik tot de volgen- |de conclusie: Waar Nederland neutraal wilde zijn (voorbeeld: Kasjmir) kon nuttig en con structief werk worden verzet door onze diplomaten. Over het algemeen bestond evenwel kennelijk de neiging primair heel voorzichtig te zijn en standpunten in te nemen die door Washington met een minzame glimlach begroet zouden wor den (voorbeeld: de Dominicaanse Repu- boek) of andere grote bondgenoten wel- gevallig zouden zijn (zie Zuid-Rhodesië). Hierdoor verspeelde Den Haag niet al- leen kansen op zinvolle bijdragen aan het werk van de Veiligheidsraad, maar ook een deel van de svmpathie en het presti ge. die Nederland genoot bij de niet- westerse wereld. Voor vele niet-gebonden staten leek het moeilijk te verteren dat Nederland zijn stem uitbracht tegen de gebruikmaking van geweld waar dit ook de politiek van een bondgenoot was (zo als in het geval-Zuid-Rhodesië), maar aan een militaire actie geen aanstoot nam wanneer een bondgenoot als de Ver enigde Staten de vinger aan de trekker had, zoals in de Dominicaanse Republiek en in Vietnam. Dat Nederland, een staal, bekend om zijn voorliefde voor juridische argumen ten, deze standpunten innam met voor bijzien aan het feit dat militair optreden van de Britten tegen de racistische rebel len in Zuid-Rhodesië legaal zou zijn. ter wijl Amerika's interventies in de Domi- nicaanse Republiek en Vietnam op zijn zachtst gezegd juridisch omstreden zijn, leek verder bij te dragen aan de onder mijning van Nederlands internationale status als bakermat van het internatio naal recht, aan welke reputatie alleen de bemiddeling in het Kasjmir-geschil eer aandeed. .v.....Vv.,v.« vv,.v mV;-. .-««■ <j S - De zoon van een Amerikaanse vuur torenwachter moet zich elke dag heel wat moeite getroosten om naar school te gaan. Er is speciaal voor hem een „bakje" gemaakt. Dat voert hem dagelijks over de 180 meter At lantische Oceaan. Als hij eenmaal het vasteland heeft bereiktbrengt een schoolbus hem verder. ADVERTENTIE AUTOPLAATWERKKRIJ EN SPEITINRICHTING AMSTERDAMSEVAART 28 - HAARLEM Geref. Kerken. Beroepen te Gouda (vac. J. Hengeveld) S. v. d. Linde te Grotegast; - te Dirkshorn T. de Boer kand. te Bolsward. Aangeno men naar Hollandscheveld A. Bolwijn laastelijk predikant te 't Harde, die be dankt voor Koog a.d. Zaan. Bedankt voor Assen (vac. K. A. Firet) G. W. H. Peddemors te Nieuw-Vennep. Geref. Kerken (vrijgemaakt). Bedankt voor Zoutespui en voor Nagele (NOP) S. Braaksma te Vlissingen-Souburg Aangenomen naar Nijega-Opeinde J Pootsma te Komhom-Marum. Beroepen te Voorburg D. Deddens te Leeuwarden. Geref. Gemeenten. Bedankt voor St. Catharinus (Ontario. Canada) J. C. Westrate te Meliskerke; - voor Woerden A. Hofman te Zeist. Beroepen te Lethbridge (Alta-Canada) C. Harinck te Utrecht te Zoetermeer P. Block te Dirkland die bedankte voor Rid derkerk en voor Oostkapelle. Bedankt voor Westkapelle M. G. Mouw te Middelharnis. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Schiedam J. Westerink te Haamstede-Kerkwerve. Elke sekonde worden er 2 kinderen geboren Dat is elk uur 7.200kinderen. Dat is 172.800 kinderen per dag Het record in ge. boorten heeft de staat Mali(Afnka) nI 62per1000inw In het jaar 2000 zal de wereld 7miljard mensen tellen! Dan zal dewereld3xmeervlees.vis en melk moeten produceren dan thans, wil len alle mensen voldoende kunnen eten (Van onze correspondent) DEN HAAG De procureur-ge neraal van de Hoge Raad, mr. G. E. Langemeijer, heeft in het Nederlands j Juristenblad een scherpe aanval ge lanceerd op de Rotterdamse hoog leraar prof. mr. L. H. C. Hulsman, die onlangs de Amsterdamse politie be schuldigde van het plegen van mis handeling b(j het optreden tegen de provo's. i Prof. Hulsman, hoogleraar in het straf recht, de strafvordering en de criminolo gie aan de economische hogesschool, poneerde in de medio november versche nen artikelenbundel „Provo, kanttekenin gen bij een deelverschijnsel" de opvatting, dat de politie in vele gevallen zonder noodzaak gewelddadig en vernederend is opgetreden, terwijl ook justitie en rech terlijke macht onevenredig strenge maat staven hebben gehanteerd. Dit artikel heeft de ergenis opgewekt van mr. Lange- I meijer, die de schrijver beschuldigt van „vooringenomenheid en partijdigheid II e g e n het gezag". De procureur-generaal, die tevens re dacteur is van het Juristenblad wil zich niet rangschikken onder diegenen die het provoverschijnsel zonder meer verwerpe lijk achten en op grond daarvan het verwijt uiten dat een hoogleraar in het strafrecht, raadadviseur in buitengewone dienst van de minister van Justitie en lid van de raad van bestuur van de politie school, in zijn artikel de handhavers van recht, orde en gezag in de rug aanvalt. „Nog dieper echter gaat de ergernis", al dus mr. Langemeijer, „van hen, die zo als ik, menen dat het een conflict betreft waarbij meer wederzijds begrip mogelijk en dus wenselijk zou zijn". Op grond van zijn hoge functies en 4e verantwoordelijkheid die hij draagt had prof Hulsman moeten beseffen, dat velen hem juist daarom als onpartijdig beschou wen en gemakkelijk aan de suggestie ten prooi vallen, dat „wanneer zo iemand zo duidelijk partij kiest, die partij wel geheel het gelijk aan haar kant moet hebben". Mr. Langemeijer beschuldigt de Rot terdamse hoogleraar („van wie ik grote verwachtingen heb gehad") van een af keurenswaardige vooringenomenheid, die ten onrechte in de vorm van een objectief, wetenschappelijk betoog is gegoten, Hij hekelt het dat de schrijver ener zijds toegeeft niet over kennis van feiten te schikken, maar anderzijds op grond van foto's en krantenberichten rustig tot ern stige beschuldigingen komt. De schrijver voert herhaaldelijk „structurele oorzaken" van het provo-verschijnsel aan zonder aan te tonen welke die zijn. Daarnaast lijkt hij De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat beoogt degenen die een uit kering krachtens de Wet op de Arbeids ongeschiktheidsverzekering ontvangen een vakantietoeslag van zes percent toe te kennen. Deze toeslag zal eenmaal per jaar, in mei, worden uitbetaald. In zijn memorie van toelichting herin nert de minister er aan dat de Sociaal Economische Raad op 17 december 1965 tot instelling van een vakantietoeslag ad viseerde. De raad had echter een toeslag van vier percent aanbevolen, terwijl de vakantietoeslag het afgelopen jaar in veel gevallen tot zes percent werd verhoogd. er van uit te gaan, dat bij een conflict van wetsovertreders en wetshandhavers hij ongelijk heeft die de meeste kracht ont wikkelt. „De stelling te verkondigen, dat als de overheid niet met geringer middelen haar plicht van ordehandhaving kan vervullen, zij daarvan maar moei afzien, schijnt mij voor een strafrechtbeoefenaar toch wel zeer gewaagd standpunt". Samenvattend concludeert mr. Lange meijer, dat de eenzijdigheden in Huls mans betoog de schrijver tot een even een zijdige partijkeuze, hebben gedwongen. Die partijkeuze heeft ook zijn gevoel mee gesleept waarvan zijn critiek op de poli tie getuigt. Het gevaar bestaat, dat het conflict tussen een deel van de jeugd en de overheid steeds meer mensen er toe verleidt partij te kiezen met als gevolg een extremisme naar beide zijden. „Een zijdige, bovendien onvoorzichtig geformu leerde uitlatingen verhogen dat gevaar." WOLFSBURG (AP) De Volkswagen fabriek, die zich geplaatst ziet voor een achterblijvende binnenlandse afzet, heeft vrijdag bekendgemaakt te zijn begonnen met de produktie van een goedkopere auto als reactie op de stijgende kosten van het onderhoud van een auto in de Bondsrepubliek. De president van Volkswagen, Heinz Nordhoff, zei dat de nieuwe Volkswagen 1200 DM 4.485 zal gaan kosten in West- Duitsland. Het 1300 model, de opvolger van de oude 1200, kost in de Bondsrepu bliek DM 5.150. volgens laag in prijs, al v.a. f 3.i50 demontabel en te verhuizen vrijwel onzichtbare lei- w dingen binnen 5 dagen te plaatsen, W zonder onderbreking van de bestaande verwarming. 3 gas of oliegestookte moederhaard of ketel W géén breekwerk vrijblijvend offerte en inlichtingen N.V.Techn Advies Installatie Mij. WASHINGTON (AP) - Een levende muis is uitgerust met een radiozender ter grootte van een erwt en wordt opge leid tot ruimtevaarder. Dr. Orr E. Rey nolds, de directeur van het bioweten- schappelijk ruimteprogramma van de VS, gaf een persconferentie voor het dier, dat kleiner dan een mannenduim is. Deze woestijnmuis is bijzonder ge schikt voor ruimteonderzoek door zijn formaat, doordat hij geen water nodig heeft, geen vloeistoffen afscheidt en slechts zonnep,itten eet. Een astromuis zal de drie astronauten van het Apolloproject misschien op hun reis vergezellen. Een andere zal wellicht ver de ruimte in worden gezonden als pionier in het biologisch onderzoek van specimina buiten de zwaartekracht van de aarde. Prof. De Quay maakte schuiver1 I Snrulhexm. BEVERWIJK Zonnebloemlaan 8 Telefoon 0 2520-23899 HAARLEM Telefoon 0 2500 - 55152 MANILLA (AFP en Reuter) In de Philippijnse provincie Cavite, zijn vrij dag twee autobussen met elkaar in bot sing gekomen en in een 30 meter diep ravijn gestort. Zeker 83 passagiers, onder wie veel vrouwen en kinderen, hebben het leven verloren. Er zaten meer dan honderd mensen in de twee bussen. Veel overlevenden zijn ernstig gewond. De ene bus reed de andere van achteren aan doordat de remmen weigerden. (Van onze parlementaire redacteur) De Kamer liet de bewindsman, die op het politieke toneel allang was afgeschre ven totdat de opgestoken storm hem weer naar Den Haag joeg, donderdag gewoon in zijn politieke hemd staan. De minister had in eerste instantie bezwaar aange voerd tegen een A.R.-motie, waarin' hem was gevraagd de buitennissige verhoging van het posttarief voor nieuwsbladen on gedaan te maken. Hij wilde nog wel over uitstel praten en zei desnoods een mati ging in overweging te willen nemen. Maar toen mr. Aantjes (A.R.) zijn motie in dier voege wijzigde, kroop de minister weer in zijn schulp en ontraadde de motie. Uit zijn verweer bleek dat prof. De Quay zich door zijn adviseurs bij PTT op de mouw had laten spelden dat elke aantasting van het bedrag, dat voor in vesteringen was uitgetrokken, ten koste zou gaan van nieuwe telefoonaansluitin gen. De minister hield bij hoog en bij laag vol dat de zes miljoen die met de motie-Aantjes waren gemoeid, 10.000 nieuwe telefoonaansluitingen zou kosten. De Kamer geloofde geen woord van dat verhaal en de minister stond voor gek. „De abonnees van de dagbladen betalen dus de telefoon", was de wat overdreven conclusie van de liberaal Joekes. Zelfs 's ministers eigen politieke vrienden ble ken niet bereid de vice-premier in zijn argumentatie te volgen. Slechts een vijftal K.V.P.'ers bleef zitten toen de rest van de Kamer zich en bloc achter de motie- Aantejs schaarde. Daarvoor al had de K.V.P.'er Assmann uitgerekend dat op basis van de regeringsargumeritatie er ze ker 380.000 telefoonaansluitingen minder zouden komen als de Kamer ook de overi ge tariefsverhogingen zou verwerpen. Het was maar een theoretische conclusie, want de Kamer was niet van plan dat te doen, maar duidelijk was het wel. Het tekende de afgang van de vice-premier. Drs. Van Son, de nieuwe staatssecreta ris van Economische Zaken, had enkele uren later ook wel onder de regeringsta fel willen kruipen. Al in eerste termijn bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken had de socialist Roe mers gevraagd wat de heer Van Son eigenlijk voor zo korte tijd in de regering deed. Hij vond zijn benoeming overbodig. Minister Bakker legde de volgende dag uit dat het regionaal industrialisatiebe leid zo belangrijk was, dat er best een staatssecretaris voor mocht zijn, ook in een overgangskabinet. Het trieste was dat de heer Van Son dat niet kon waarmaken. In zijn antwoord aan de Kamer over regionale industriali satie kon hij niets meedelen, omdat er geen tijd genoeg was geweest en omdat hij geen maatregelen wilde nemen waar volgende regeringen aan vast zouden zit ten. Bij de replieken concludeerde de heer Roemers: „Het was een mooi verhaal, maar er zat niets in. Ik begrijp niet dat deze staatssecretaris is benoemd". De heer Van Son, die aantekeningen zat te maken, keek wat moeilijk omhoog in de gnuivende gezichten op de publieke tribune, die juist helemaal was volge stroomd. Nóg was het niet genoeg. „Mijn schoon moeder", vervolgde de heer Roemers met luider stem, „zou over zo'n verhaal heb ben gezegd: woorden als worsten, maar niet zo vet". Heel de Kamer, de volle tribunes, de ambtenaren iedereen scha terde van het lachen. De heer Van Son kreeg weer pas een beetje kleur toen de liberaal Portheine hem een pluimpje gaf en begon zelfs te glimlachen toen de heer Nelissen (K.V.P.) hem complimenteerde. Die glimlach bestierf hem op het gezicht, toen de partijgenoot het echter eens bleek te zijn met de heer Roemers Dit trieste debuut stak schril af bij dat van drs. Bakker, de minister van Econo mische Zaken, die in een zakelijk betoog zeer duidelijk wist te vertellen hoe de economie in dit land ervoor staat. Geen interruptie was hem te moeilijk, zelfs de gevreesde interrupties van zijn naamge noot, de communist Bakker, beantwoord de hij met een zwier, die zelden in het parlement wordt getoond. Vooral zijn partijgenoten (de anti-re volutionairen) complimenteerden hem toen de begroting was aanvaard met waarderende en bewonderende handdruk ken. En dat maakte het tenslotte voor het gehele departement weer goed. (Van onze paardesportmedewerker) De beide afdelingen van het Midwinter Crite rium zijn zondag te Hilversum bijzonder aan trekkelijke hoofdnummers, omdat de beide cracks Carlos Pluto en C. Alkestis van E. on danks een handicap van 60 meter de handschoen opnemen tegen een groot aantal concurrenten. Beide paarden wacht dan ook een zware taak. De tips: HILVERSUM, zondag 8 januari 1966 1. Frans Hals-prijs: 1 Doeriethe J.; 2. Chopin; 3. Double's Zoon; outsider: Camingo Scotch. 2. Jan Steen-prijs: 1. Diavera; 2. Edel Six; 3. Diablo; outsider: Esta Berocna. 3. Amatrice Winterkampioenschap (le afd.): 1. Cornet Volann; 3. Boy Scotch; 2. Barbarossa W.; outsider: Domingo. 4. Joh. Vermeer-prijs: 1. Elgin. 2 Dynamica; 3. Darcv Again L.; outsider: Eemsboy M. 5. Pieter de Hoogh-prijs: 1. Zephyr Scotch; 2. Germano; 3. Zany; outsider: Adua Scotch B. 6. Midwintercriterium (le afd.): 1. Carlos Pluto; 2. Diomedea S.; 3. Comtesse Terraise; outsider: Bonaire. 7. Amatrice Winterkampioenschap I (2e afd.): 1. Buick Magowan. 2. Ellen Tinga; 3. Dazy H.: outsider: Brun Beer. 8. Van Ostade-prijs: 1 De Prinses K. 2 Aki- no K.: 3. Donna Hanna; outsider: Angelina B. 9. Midwintercriterium (2e afd.): 1. C. Alkestis van E.; 2. Aureola; 3. Christiaan de Wet; out sider: Charles H. 111. v. d. Helst-prijs: 1. Constant Hollandia; 2. Don Camillo; 3. Alarik; outsider: Zeester.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7