KNWU STELT OUD-TOURRENNER VOOR ALS PLOEGLEIDER VAN DE NATIONALE EQUIPE Pellenaars in het geweer tegen de kandidatuur van Wout Wagtmans Biljartcompetitie ligt voor twee maanden, stil Seintje voor Wagtmans: „blijf maar liever thuis Holleboom en Lap toch met kernploeg mee Hoger prijzenbedrag voor de Grote Prijs der Lage Landen HEEMSTEDE SLECHTS TIJDELIJK AAN KOP IN OVERGANGSKLASSE Post/Pfenninger op kop in Bremen Rus Steinberg was klasse apart in Niemeyertoernooi Fred Stolle prof Lepesjkin weer de beste sprinter Pat Moss niet in Rallye Monte Carlo Baumann opvolger van Max Merkel KMENT WEG BIJ FEIJENOORD Militair elftal mèt Klijnjan tegen Portugezen DINSDAG 10 JANUARI 1967 Historisch moment Moeilijkheden Geen tweede ploeg Wim Buchel naar congres van judoscheidsrechters Zaterdagteam 20 mei tegen België (Van onze sportredacteur) De KNWU heeft gisteren een be spreking van ruim drieëneenhalf uur gehad met sponsors en ploegleiders van de Nederlandse profrenners, ver tegenwoordigers van Willem II, Tele- vizier en Caballero, over de uitzen ding van een nationale Tourploeg. Wout Wagtmans is door de KNWl' naar voren geschoven als eventuele ploegleider van de Nederlandse equipe. Met name Pellenaars voelde daar niets voor. „Wat heeft Wagt mans voor ervaring als ploegleider in een grote profwedstrijd? Geen en kele. Hij is er een tijd uitgeweest en weet niets van de moderne wiel rennerij af". Dat was het standpunt van Pellenaars, die zijn positie als „vaste" ploegleider zeer ernstig be dreigd ziet, nu de KNWU van het standpunt uitgaat, dat geen enkele leider van de Nederlandse merken- teams als nationaal ploegleider mag optreden, hetgeen ook trouwens de wens is van de A-renners Janssen, Karstens en De Roo, die hierover ge polst z(jn. Zeker is dat de formatie van een landelijke ploeg een zeer, zeer moeilijke zaak wordt. De voorzitter van de sportcommissie van de KNWU, mr. Ballegoyen De Jong, heeft de stand van zaken met betrekking tot de formatie van één Nederlandse Tourploeg gisteren in het bondsbureau van de KNWU uiteengezet. De KNWU heeft een brief van de organisatoren van de Tour gekregen met de vraag of de KNWU in principe bereid Is een landen ploeg af te vaardigen. De unie heeft ja ge antwoord en is toen de drie A-renners gaan polsen. In dat gesprak, waarover wij al eerder berichtten, bleek, dat de renners wel bereid waren in ,één ploeg uit te ko men, maar dan onder een „neutrale" ploegleider. Daarmee was Karstens („wat denkt Janssen wel, dat hij kopman kan zijn") helemaal omgezwaaid. In dat gesprek kwam de naam van Wout Wagt mans naar voren als ploegleider. De ren ners voelden daar wel voor. Middelink („hij is adviseur van de KNWU voor de wegrensport", wuifde mr. Ballegoyen de Jong de vraag „wat moet Middelink'"felf de profs als amateurcoach" weg) nam contact op met Wagtmans en deze bleek bereid om als ploegleider op te treden. De voorzitter van de sportcommissie vond Wagtmans een zeer acceptabele fi guur voor de functie: „hij heeft zelf het stof van de Tour in de benen, is pienter en beheerst zijn Frans behoorlijk. Boven dien heeft hij veel vrije tijd". Toen Wagtmans bereid was gevonden om de leiding van de ploeg op zich te nemen, riep de sportcommissie de spon sors en ploegleiders van de Nederlandse merkenteams bij elkaar („we gaan ook nog met Maurice de Muer, de baas van Jan Janssen praten"). In dat gesprek, gisteren dan gevoerd in het uniebureau, en door mr. Ballegoyen betiteld als een historisch moment, omdat voor het eerst de merkenteams om de tafels hebben ge zeten met de KNWU, sloegen de plannen van de sportcommissie aanvankelijk niet aan, maar later kwamen, aldus de voor zitter van de sportcommissie, de partijen dichter bij elkaar. De KNWU toonde in dit gesprek aan, dat men graag wil sa menwerken met de sponsors, die zorgen, dat de profsport in Nederland zijn kansen krijgt. In dat gesprek kwamen ook de beden kingen naar voren tegen Wagtmans als ploegleider. De KNWU wil alles zo snel mogelijk doordrukken om voor een goe de voorbereiding te kunnen gaan zorgen. Het was tot nu toe allemaal informatief geweest, waarbij men de grote lijnen had willen doornemen. De sponsors en ploeg leiders gingen met de door de KNWU voorgelegde plannen naar huis om ze na der te bespreken. (Van onze schaakmedewerker) De schaakclub Heemstede heeft in de overgangsklasse van de Noordhollandse Schaakbond de leiding overgenomen van Castricum. De Heemsteedse schakers brachten de onderbroken wedstrijd tegen Santpoort overeenkomstig de verwach tingen tot winst (6'/i-3I4) maar het tref fen tegen de reserves van Het Oosten leverde niet meer dan een puntenverde ling op. Weliswaar was dit voldoende voor de eerste plaats maar relatief staat Castricum, dat niet speelde er iets beter voor. De stand luidt: Heemstede 5 7 Castricum 4 6 Z.S.C. 5 8 Het Oosten 2 5 5 Santpoort Purmerend Pat Mat Deze week worden gespeeld de wed strijden Pat Mat-Purmerend en Sant- poort-Castricum. In de eerste klasse A liep Schaakmat (Noord-Scharwoude) na winst op MSC (Den Helder) uit de gevarenzone weg. Het Oosten 4 nam in Enkhuizen een 2-3 voorsprong op KTV maar kon de andere vijf partijen niet spelen wegens pech met de auto. De tweede klassers kwamen niet in de arena, ook de derde klassers lieten ver stek gaan. Daarentegen stond in de vierde klasse een volledig programma te wach ten dat slechts gedeeltelijk kon worden afgewerkt. Belangrijkste uitslag was de 2>/.-7l/2 zege van Santpoort 3 op HWP 3 waardoor Santpoort 3 leider werd in 4C. De uitslagen zijn: Overgangsklasse: HeemstedeSantpoort 6 31/,; Het Oosten 2Heemstede 5—5 (2. S. Bon kenburgVan Keulen 01; 3. Wolff Verbeek 01; 4. SlagterLingbeek 01; 1. Mostert- Pellenaars als ploegleider van Wout Wagtmans. Dat was in 1954. Nu wordt Pellenaars' positie bedreigd door „de Wout". Mr. Ballegoyen de Jong wees er op, adat er .noa-zeer veel moeilijkheden moe ten worden overwonnen. „De financiële basis van de Tour-ploeg zal ongetwijfeld wat anders en wellicht minder gunstig liggen dan in de laatste jaren voor de merkenploegen, maar iedere renner zal toch graag worden uitverkoren voor deze ploeg", meende hij. „Hoe we het finan cieel zullen aanpakken en rond maken, weten wij nog niet. We hebben ons er het hoofd nog niet over gebroken. We willen nu eens sneller handelen dan men meestal veronderstelt. Dat de KNWU zou voorstellen een tweede ploeg naar de Tour te mogen stu ren ligt niet voor de hand. „Daar heb ben wij kwalitatief te weinig renners voor". De nationale ploegleider zal na tuurlijk mede belast worden met de keus van de ploeg. De leiders van de merken teams zal verzocht worden hem als gast op te nemen als hij met hen grote prof wedstrijden wil volgen om daardoor be ter de prestaties van de renners te kun nen beoordelen. Pellenaars voelt er niets voor om Wout Wagtmans mee te nemen in de koersen. „Het is een beste jongen en hij mag dan linke Wout geheten hebben als renner, maar hij kan toch niet zo maar even bij ons rondneuzen en dan plompverloren de Tour ingaan. Dat kan toch niet". De sponsors hebben inmiddels besloten om vrijdag bij elkaar te komen om de situatie te bespreken. Over veertien dagen gaat men weer met de KNWU rond de tafel zitten. fV&fi orrzë biljartrfiedewerker) De biljartcompetitie in het district Haarlem is voor de helft voorbij en wordt dan, zoals gebruikelijk, twee maanden stopgezet. In deze pauze worden de moyennes van de spelers individueel op nieuw berekend en zo nodig herzien. Ver der wordt deze periode gebruikt voor het verspelen van enkele persoonlijke kam pioenschappen. Afd. A: Excelsior 1 Excelsior 2 Trio 1 Trio 2 Groenendaal (Van onze sportredacteur) Wout Wagtmans, de „clown" van tien jaar geleden in de wielersport, zal als de sponsors er mee akkoord gaan ploegleider van de Tour equipe worden. Of het zover zal ko men is een andere kwestie, want het verzet, vooral van Pellenaars' zijde, is groot. Zo groot, dat mr. Ballegoyen de Jong gistermiddag enkele uren voor een persconferentie Wagtmans belde, dat het geen zin had als hij nu nog op de conferentie zou verschijnen om voorgesteld te worden als de toe komstige ploegleider. „Je bent wel kom", zei de voorzitter van de sport commissie, „maar ik zie er het nut niet van in". En dus besloot Wout om maar thuis te blijven in St. Wille- brord, waar iedereen in beroering is. Enkele dagen geleden deelden wij mee, dat Wagtmans ploegleider van de ama teurs van Vredestein zou worden. Dat werd ons meegedeeld door amateurwie- lercoach Joop Middelink. Het was een schijnbeweging om het geheim tot de ren. Wagtmans was toen al zeker van zijn kandidaatstelling als Tour-leider. Wagtmans, die nu 37 jaar is en in 1961 onder Klaas Buchly zijn laatste Tour reed, is eigenaar van een klein transport bedrijf met drie wagens. „Ik heb geen kinderen. Ik heb veel vrije tijd en daar om voel ik veel voor de Tour. Ik heb indertijd herrie gehad met Pellenaars. Wie heeft dat niet? Het ging over zake lijke contracten. Het was nogal vrij scherp. Maar ik vergeet het verleden en wil helemaal neutraal opnieuw beginnen in de wielrennerij. Ik wil de Pel, die ik sinds die Tourjaren niet meer gespro ken heb, graag de hand drukken". Het Nederlands-Zwitserse koppel Peter Post-Fritz Pfenninger had dinsdagmor gen de leiding in de zesdaagse van Bre men. De stand was op dat moment: Post-Pfenninger (Ned/Zwits) 370 punten; 2. Oldenburg-Kemper (W. Did) 366 pnt; 3. Bugdahl-Sercu (W. Dld/Belg) 262 pnt. Op één ronde: 4. Schulze-Eugen (West-Dld./Den.) 205, 5. Roggendorf-Renz (W. Did) 143 pnt. De overige koppels sponsorvergadering van gisteren te bewa- hadden drie of meer ronden achterstand. 5—17 5—17 5—16 5—16 5—16 Drie Banden '66 58 Afd. B Hof van Holland 732 Vreeburg OVS Haarlem-N. Suisse DVO SVV Vriendenclub 7—32 7—24 7—22 7—18 7—18 7—12 7—10 In de afdeling driebanden gaan vijf teams bijna gelijk aan kop. De beide teams van Excelsior uit Beverwijk, die wegens gebrek aan een grote matchtafel al hun ontmoetingen in Bloemendaal organiseren, hebben weliswaar elk een punt meer, doch dit is, met de mogelijk heid per wedstrijd 6 punten te scoren, te verwaarlozen. Het team van de nieuwe vereniging Drie Banden '66 is in de laatste ontmoe tingen wat achterop geraakt en staat nu eenzaam op de laatste plaats. In de afdeling B is Hof van Holland, door een 4-2 zege op Vreeburg, nu gelijk gekomen met dit team. Meer dan vorig seizoen moet nu steeds een der spelers van Hof van Holland de punten aan de tegenstander laten. Het team bleef alle zeven ontmoetingen ongewijzigd: Theo Ravenstein, Chris en Eddy Nobels. De laatste scoorde 12 punten voor zijn team, de overigen elk 10. Vreeburg daarentegen wisselde regelmatig van opstelling: Han Dekker speelde vier maal, Van Amstel zes maal. Hans Kempen en Wim Hollan der elk vijf maal. Eenmaal trad het team onvolledig aan, waarbij Van Amstel de onvoordelige dubbel voor zijn rekening nam. Hans Kempen, de, wat aantal te maken caramboles betreft, meest waarde volle speler voor dit team, bleef in zijn vijf partijen ongeslagen en veroverde al dus 10 punten voor zijn team. Indien dit team steeds volledig en met de sterkst mogelijke bezetting aantreedt, zal het be- beslist een grote kans op de titel hebben. Eventuele moyenne-verhogingen zullen echter, evenals overigens voor Hof van Holland, een niet te onderschatten rol gaan spelen. OVS en Haarlem-Noord scoren regel matig voldoende punten om de beide kop lopers met geringe achterstand te volgen. Suisse, vorig seizoen steeds bij de kans- hebbers, speelt dfttnaal een rtiinder be langrijke rol. De standen in de overige afdelingen luiden: C I: D III: OVS 2 6—36 Bo-Ru 7—44 Suisse 2 6—34 Onder Ons 2 7—38 De Vaart 6—28 DVS 2 7—31 DVO 2 6—24 Vriendenclub 3 7—28 Haarlem-N. 2 6—21 Kennemerland 2 7—28 Vriendenclub 2 6—19 SVV 4 7—23 DVS 6—6 Hof v. Holland 3 7—22 C II: De Vaart 3 7—10 Het Noorden 7—40 E I: 5—28 Onder Ons 7—32 SVV 5 SVV 2 7—31 1939-Bl.daal 2 5—26 Kennemerland 7—27 Haarlem-N. 4 5—21 Suisse 3 7—26 De Vaart 4 5—18 Wap. v. BI.daal 7—26 OVS 4 5—15 Hof v. Holland 2 7—22 Entre Nous 2 5—12 1939-Bl.daal 7—20 Vriendenclub 4 heeft D I: zich teruggetrokken. 7—39 E II: 7—34 Insulinde 6—36 OVS 3 7—32 De Houtpoort 6—30 Suisse 4 7—30 Suisse 5 6—26 Vriendenkring 7—28 DOK 6—22 Excelsior 3 7—23 Het Noorden 3 6—20 ODIN 7—20 Wap. v. Bl.daal 2 618 Entre Nous 7—18 Kennemerland 3 6—16 D II: Vriendenkring 2 7—42 E III: 6—32 De Vaart 2 7—32 ODIN 2 DVO 3 7—30 Het Noorden 4 6—32 Haarlem-Oost 7—28 IVO 2 6—28 SVV 3 7—24 DVO 4 6—22 rlaarlem-N. 3 7—24 DVS 3 6—20 rrans Hals 7—22 Bo-Ru 2 6—20 Het Noorden 2 7—22 Haarlem-Oost 2 6—14 De internationale judo-reglementen hebben een aantal veranderingen onder gaan. Daarom zullen de Europese scheids rechters van 14 tot en met 20 januari in Murren te zamen komen om de voorstel len van de internationale judofederatie te bestuderen. Een van de bepalingen om ook een worp ingezet binnen de mat doch waarbij de tegenstander buiten de tatami's terecht komt, als een gedeelte van een punt te waarderen, zou kunnen betekenen dat het geworstel op de rand van de mat tot het verleden zal behoren Van Nederlandse zijde zullen Gé Koning uit Amsterdam, Wim Luiten uit Leiden en Wim Buchel uit Zandvoort aan dit in ternationale scheidsrechterscongres deel nemen. Santen remise: 5. A. HerfstAltena 1— 6. Nabben—v. d. Berge 1—0; 7. Kensen—Muusze 01' 8 Roubosv. d. Bos 10; 9. v. d. Griendt N.N. remise; 10. Van Driel—Zonderland 1-0) le klasse, afd. A: Schaakmat—MSC 7—3: KTV—Het Oosten 4 2—3 voorlopig: afd. B: Weenink—VHS 2 4—1 voorlopig. Aalsmeer—Kijk Uit 2 4—5 voorlopig; Bloemendaal—HWP Vit— 2 2e%klasse!'afd. B: WV 2—Castricum 2 2'/r—3'/i °3e' klasse, afd. B: ExcelsiorWestzaan, uitge steld tot 24 februari; afd. C: Het Oosten 6 Bloemendaal 3 46. 4e klasse, afd B: Lasker—MSC 4 7Vi—2/». Purmerend 3Zaanstreek 2 82; afd C. HWP 3—Santpoort 3 2>/i7>/i; VHS 5—Weenink 5 31/,6"i; afd. D: VennepDe Vier Torens KNSB, 2e klasse B: vooruitgespeelde partij Kijk UitRLAC remise (MaasToneman); ASC 2Het Oosten 22. le klasse A: DD—VAS 2 Vit—Vit voorlopig. Hoofdklasse ASC—VAS 2'/»-3'/. voorlopig. In een nerveuze slotronde, die werd overheerst door het felle duel Whiteley Steinberg, is de 14-jarige Rus Michael Steinberg erin geslaagd het 5e Niemeyer jeugdschaaktoernooi op zijn naam te brengen. Hij scoorde 6 punten uit 7 par tijen. Whiteley, die verleden jaar en in 1964 de boventoon voerde, startte de slotron de met één punt achterstand op Stein berg. Om die reden poogüe hij de Rus met een felle koningsaanval op de knieën te krijgen. Zijn poging strandde echter op de prachtig sluitende defensie van de zwart-speler, die vooral in de finalepar tijen een sterke indruk heeft achtergela ten. De Nederlandse jeugdkampioen Jan Timman eindigde op een gedeelde derde plaats. In zijn slotpartij tegen de Belg Jan Rooze kwam hij snel remise overeen. De uitslagen van de zevende en laatste ronde luiden: Whiteley (Eng.)Steinberg (Rusl.) 0-1, Timman (Ned.)—Röoze (Belg.) rémise, Roth (Oost.)—Pedersen (Den.) 1-0, Vadasz (Hong.)—Westermeier remise. Eindstand: 1. Steinberg 6 pnt., 2. White ley 4 pnt., 3, 4, 5, en 6. Westermeier, Timman, Vadasz en Rooze, pnt., 7.8. Roth en Pedersen, 2 pnt. Wally Dill, directeur van de interna tionale bond van prof-tennisspelers, heeft bevestigd, dat de bekende Australische tennisspeler Fred Stolle een contract ge tekend heeft. Stolle verklaarde voor de ondertekening van het contract 89.600 dollar te hebben ontvangen. Volgens Dill was dat bedrag niet zo groot, maar hij weigerde de grootte van deze uitkering ineens te onthullen. Stolle en zijn landgenoot Rod Laver zullen op 25 januari in Brisbane een be gin maken met een wereldtoernooi tegen Dennis Ralston en Pancho Gonzales. (Van onze sportredactie) De conditietrainer van de Nederlandse schaatskernploeg Holleboom en de arts, die voor de medische begeleiding van de schaatsploeg zorgt, Lap, zullen zich toch voegen bij de ploeg, zoals die vanmorgen naar Noorwegen is vertrokken. Holleboom en Lap zullen zich enkele dagen voor de Europese kampioenschappen in Lathi (Finland), die op 28 en 29 januari wor den gehouden, bij de kernploeg voegen. Het bestuur van de KNSB heeft giste ren besloten tot uitzending van de heren Holleboom en Lap. Oorspronkelijk waren zij daarvoor niet aangewezen in verband met de moeilijke financiële positie van de KNSB. Maandagavond is in Innsbruck een be gin gemaakt met de tweede wedstrijd van de drie-banentournee. Ook nu bleek de 28-jarige Rus Anatoly Lepesjkin de snelste sprinter. De West-duitser Erhard Keiler kwam ditmaal niet verder dan een zevende plaats, het vroor 16 graden in Innsbruck. Uitslag 500 meter: 1 Lepesjkin (Rusl.) 41,1 sec., 2 Samoilov (Rusl.) en Joki- nen (Finl.) beiden 41,3 4 Höfl (W.Dld.) 41,4, 5 Grishin (Rusl.) 41,5, 6 Freese (Oost-Dld.) 41,6, 7 Keiler (W.Dld.) 41,7. De uitslag van de 1500 meter was als volgt: 1 Samoilov 2.12.0, 2 Grishin en Grosdeski (Rus.) beiden 2.13.8, 4 Podko- virov (Rusl.) 2.14.4, 5 Höfl 2.14.9. De laatste dagen hebben zich 22 deel nemers uit de Rallye van Monte Carlo teruggetrokken. Hieronder bevindt zich de bekende Engelse Pat Moss-Carlsson, enkele malen winnares van de dames beker. Een andere bekende coureur, die zich vandaag terugtrok, is de Zweed Tom Trana. Er blijven nu nog 213 deelnemers over in de Rallye van Monte Carlo, die zaterdag van start gaat. Gunther Baumann zal Max Merkel ■*als trainer bij de Duitse voetbalkampioen München 1860 opvolgen. Merkel is on langs overgestapt naar FC Nürnberg. Ook Baumann is enige jaren geleden oefen- meester geweest van FC Nürnberg, maar hij heeft nu een contract bij Schwein- furt 05, een club uit de Regionalliga. De koersagenda voor de draf- en ren sport in ons land heeft voor het komende seizoen weer een uitbreiding ondergaan. In totaal zullen ruim 230 wedstrijddagen worden gegeven, waarvan de banen Hil versum met ruim 70 en Duindigt met 56 meetings het grootste aantal voor zich op eisen. Willy Kment, de Oostenrijker, die Feijenoord nu voor het derde seizoen traint, heeft met ingang van 30 juni zijn contract met de Rotterdamse eredivisie club opgezegd. De vijftigjarige Kment begon zijn trai nersloopbaan bij het Venlose VVV, daarna vertrok hij naar Noorwegen, waar hij ge ruime tijd coach van het nationale elftal was. Na zijn terugkeer in Nederland ging Kment naar DOS waarna hij drie jaar ge leden overstapte naar Feijenoord. Kment met zijn plakboek. Het tijd vak bij Feijenoord kan worden af gesloten. De Derby voor de volbloeds wordt op zondag 4 juni op de renbaan Duindigt ge lopen en die voor de dravers op zondag 6 augustus. De draverij om de Gouden Zweep wordt op zondag 16 juli te Hilver sum gehouden, Merevelds Mijlrecord op zondag 13 augustus, de Sweepstakes op zondag 11 juni te Groningen, op welke baan op zondag 15 oktober ook de Grote Prijs van Nederland wordt gehouden. Het kampioenschap van Nederland werd vastgesteld op zondag 30 juli op Duindigt en het Kampioenschap Nederlandse Paar den op dinsdagavond 29 augustus in het Sportpark Hilversum. Andere belangrijke data zijn nog de Gold Cup (draven dins dag 13 juni Hilversum, Gold Cup (rennen) zondag 9 juli Duindigt, Grote Prijs van Den Haag (ren.), zondag 20 augustus Duindigt, St. Leger (ren.), Duindigt zon dag 3 september. Het internationale paradepaard van de Nederlandse drafsport de Grote Prijs der Lage Landen wordt op zondag 25 juni op Duindigt gehouden. Teneinde de aanslui ting met de grote internationale draverij en niet te verliezen zijn de prijzen voor deze 2600 meter lange draverij opnieuw met vijfduizend gulden verhoogd, waar door het totaal aan prijzen komt op 55.000, waarvan 32.500 bestemd is voor de winnaar. Het Nederlandse militaire elftal speelt woensdag in het PSV-stadion te Eindho ven tegen Portugal in de eerste ronde van het toernooi om het internationale militaire voetbalkampioenschap. De twee de ontmoeting is woensdag 25 januari op het eiland Madeira. In het Portugese elf tal zijn onder meer opgesteld Simoes van Benfica en Batista van Sporting Lissabon. De opstelling van het Nederlandse elf tal luidt: doel: v.d. Wekken (Excelsior); achter: Peijs (Haarlem), Hulshof (Ajax), Aty Graaumans (NAC), Van Egmond (Telstar); midden: Jansen (Feijenoord), Veenstra (Go Ahead); voor: Houwaart (ADO), Mulder Anderlecht), Klijnjan (DFC), v.d. Kuylen (PSV). Reserves: Boersma (PSV), Muhren (Volendam), v.d. Vall (Feijenoord) en Ab Graaumans Het Nederlands zaterdagelftal komt op 20 mei jn 's Gravenhage uit tegen het Belgische zaterdagteam. De wedstrijd wordt gespeeld in het kader van het drie- landentoernooi om de Coupe Fernand Chanelle, waaraan ook Frankrijk deel neemt.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15