Toch nog een stralende bruiloft I Velen bleven bij de televisie door de vroege mist en kou HET WEER Premier Tsjoe van China dringt aan op matiging Massabetoging tegen Soekarno T each-in over vrijen f SS morris nijrr ian Rookbommen Predikanten in zorg over onze economie Wat gebeurt er in China? Toenemende dooi Militair vertoon Stilte Het woord is aa Confucius gedachten zijn imperialistisch Stampvol „ikid Bolletje: CAMEL - TWEEDJASSEN ELECTROTI LICHTRE< ECHNIEK CLAME 2 e JAARGANG NUMMER 59 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11Lu. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02o60-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN BET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DINSDAG 10 JANUARI 1967 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitl 'taling, 1 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post. 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mije Het provotariaat heeft even van zich laten horen. Rond één uur verzamel den zich de eerste provo's rond het standbeeld op het Plein. Vijf minuten later ontplofte het eerste rookbomme- tje, terwijl de jongelui een rondedans uitvoerden rond het standbeeld van Willem de Zwijger, onbewogen maar nauwlettend gadegeslagen door tien tallen politiemannen, die zich door rotjes en zevenklappers noch door een enkele sneeuwbal uit het veld lieten slaan. Toen een tweede rookbom ontplofte verrichtte de politie enkele arrestaties. W eerrapporten 1, 2 Uit het hinnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 2 Buitenlands nieuws3, 8 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Kunst9 Radio en tv 9 Ferdinand19 Feuilleton 11 Beeldverhalen11 Economisch nieuws 12 Scheepsberichten 13 Beurs 12 Topsy14 Sport 15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of motregen. Aanvankelijk op vele plaatsen mist Matige, in de kustprovincies later krachtige wind uit westelijke rich tingen. Vannacht nog temperatuur om het vriespunt, morgen overdag toenemende dooi. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG. In een wat mistige residentie is prinses Margriet vandaag getrouwd met mr. Pieter van Vollenhoven, vanaf vandaag lid van het Koninklijk Huis. De plechtigheden in raadzaal en Grote Kerk werden vol trokken ten overstaan van vele hoogwaardigheidsbekleders. Er stond een aanvankelijk gering, maar toch gestaag groeiend publiek langs de 20 km lange route en 2.500 politiemannen (900 in burger), vastbesloten om niets aan toeval of provo's over te laten. Miljoenen kijkers en luisteraars kozen de beschutting van de huiskamer boven de wisselvalligheden van het klimaat op deze januaridag. Andere mensen waren aan het werk, gewoon als anders. De 10de januari 1967 was op hoog besluit geen nationale feestdag. Hoewel het festijn zonder wanklanken inzette, bleef een dissonant hier en daar toch niet achterwege. Enige dreiging, tijdig bezworen, van een dertigtal witte truien nabij de Grote Kerk. Een happening op de Plaats en het Plein bij het beeld van Willem de Zwijger. Kleine gebeurlijkheden bij een als geheel volmaakt verlopend evenement. Een blijde prinses, een goedlachse bruidegom niet zonder moeite soms hun spanningen verbergend. Een bruid, die vaak naar haar vader en moe der keek, de moeder zeer meelevend, de vader duidelijk op zijn gemak, een zuster, prinses Irene, die in de raadzaal voortdurend in twijfel leek over de vraag of zij haar witte capuchon al of niet moest afzetten. Zij besloot tot het laatste. Een indrukwekkende kerkdienst, met een preek van een coryfee der Nederlands hervormde kerk, prof. dr. H. Berkhof. Ken krachtig „ja van de jonggehuwden. Een snelle tocht terug met steeds meer toeschouwers. Veel toejuichingen op dit laatste deel van de route het lange traject tussen Grote Kerk door de binnenstad en Bezuidenhout terug naar het Huis ten Bosch, dat na het huwelijk van prinses Juliana op 7 januari 19.17, de vreugden van een vorstelijk huwelijk binnen zijn muren niet meer had gesmaakt. In de prille ochtendschemering worden in paleis Huis ten Bosch de eerste lichten ontstoken. Het schijnsel, dat hier en daar naar buiten valt, geeft er blijk van dat ook voor de koninklijke familie en zijn gasten deze huwelijksdag op een zeer vroeg uur begint. Terwijl schaduwen op de gordijnen verraden dat het leven in het Huis ten Bosch is ontwaakt, zijn buiten de activiteiten reeds vele uren gaande. Op het kille, mistige voorplein en in de oprijlanen wrijven mannen de ver kleumde handen. In het duister mengen gespreksflarden zich met de gedempte hoefslag van paarden en het rollen van rijtiigen over het plaveisel. Rondom het paleis zijn deze nacht tal van bewakers op post geweest om de veiligheid van de rustende bewoners te waarborgen: mare chaussees aan de toegangshekken, rijks rechercheurs binnen de gebouwen, poli- tie-auto's op de omringende wegen en pa trouilles met honden in het aangrenzende bos. In alle vroegte krijgen deze nachtelijke wakers gezelschap. Als het duistèr begint te wijken ontwaart men op de rustieke laan tegenover het bordes te contouren van een stoet van rijtuigen, omgeven door een bont gezelschap van koetsiers palfreniers en rijknechten, die dieren en voertuigen aan een laatste verzorging on derwerpen. Het zijn zwijgzame, diep in de kragen gedoken mannen. De paarden dragen dekkleden, ze schrapen onrustig met de hoeven. Naarmate de tijd verstrijkt en een schraal daglicht de schemering verdringt neemt op deze paleisgronden niet alleen de drukte maar ook de spanning snel toe. Eerste stalmeester kolonel W. K. F. Bis- schoff van Heemskerck, die het opper commando over de bruidsstoet in volle verantwoordelijkheid op de schouders draagt, heeft al een enkele geagiteerde discussie achter de rug. En ook de ad judant van de koningin, kolonel J. Ph. van Diepenbrugge, komt zich zo nu en dan van de stand van zaken buiten op de hoog te stellen. Het ogenblik voor het militair vertoon is aangebroken wanneer de honderd man sterke, in gala-uniform gestoken compag nie van de mariniers aanmarcheert en zich met vaandel naast het bordes pos teert, waar aan de andere zijde de Marinierskapel met tamboers en pij pers haar plaats inneemt. Langs het ga zon er tegenover verschijnt een haag van blauwe uniformen met braniekragen: het is het ere-squadron van de Koninklijke Marine. Een kleurige aanblik bieden ook de trappen naar het bordes, waarop de twee erehagen worden gevormd door twaalf adelborsten en gelijke aantallen cadetten van land, en luchtmacht. Daar vermengt zich het stemmige blauw met het khaki en het grijs. Deze laatste kleur zal straks het meest overeenstemmen met het tenue van de bruidegom: luchtmacht vaandrig mr. Pieter van Vollenhoven. Terwijl commando's klinken en de tweehonderd in ceremonieel tenue geklede grenadiers en fuseliers langs de oprij laan „rechts richten", dreunt in de verte het eerste ereschot. Het is negen uur. De wind draagt het gedreun van de 21 schoten van het Malieveld over het bladerloze Haagse Bos naar het kleine paleis aan de stadsrand. Als de zes stukken van de saluutbatte- rij der Gele Rijders de huwelijksdag aankondigen valt er even een stilte over het van activiteit gonzende plein. Maar na het laatste schot neemt de drukte weer snel toe. Zwartglanzende, geruislo ze hofauto's komen aanrijden. Ze brengen de bruiloftsgasten, die zij van huis heb ben gehaald of van hotel-kasteel Oud- Wassenaar, waar de meeste buitenlandse genodigden zijn ondergebracht, naar het huis Ten Bosch. Als ook de deputaties van acht Neder landse zeevaartscholen de oprijlaan ko men opwandelen zich achter de afzetting van de marine hebben opgesteld, en als het vijftigtal binnen- en buitenlandse ver slaggevers, fotojournalisten en cineasten zich in hun „persvak" hebben verzameld, richten aller ogen zich op de gesloten deuren van het paleis. Binnen worden de officiële bruidsfoto s gemaakt. Een uur tevoren is de Haagse hoffotograaf Max Koot het paleis binnen gegaan, waar hij en zijn assistenten zwart-wit- en kleuropnamen maken, die binnen luttele uren via telefotonet en vliegtuig over de wereld hun verspreiding zullen vinden. Om tien uur geeft de hof maarschalk, kolonel mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, het teken voor het vertrek. Ook buiten weet men nu dat het met lang meer zal duren, want de rijtuigen zijn opgereden en de t.v.-camera's staan op de deuropening gericht. Om precies tien minuten over tien klinken de eerste bevelen: geweren worden gepresenteerd. Op hel bordes verschijnen als eersten mej. M. Michelin, indertijd bruidsmeisje bij het huwelijk van haar vriendin koningin Juliana, thans getuige van prinses Margriet, vergezeld door de vice- voorzitter van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel. (Zie verder pagina 6 en 7) De Generale Deputaten voor Kerk en Industrie van de Gereformeerde Kerken hebben zich met een schrijven gericht tot de plaatselijke kerkeraden. Zij vragen hier in de aandacht voor de sociaal-econo mische situatie in ons land. Er vallen ontslagen. Het overleg tussen werkgevers en werknemers vertoont spanningen. De kerkeraden worden verzocht in prediking, gebed en pastorale zorg hieraan bijzon dere aandacht te geven. Wat thans op sociaal-economisch gebied in ons land ge schiedt, zal niet buiten het zicht der kerk mogen blijven. Allen, die hierin betrok ken zijn, moeten ervaren dat de kerk met hen in deze situatie meeleeft, aldus de de-1 putaten. Prinses Margriet, die vandaag in het huwelijk treedt als derde dochter van het koninklijk paar, heeft het Nederlandse volk in overgrote meerderheid zeer ge lukkig gemaakt met haar keuze. Niet dat de heer Pieter van Vollenhoven zich voordien in de vriendschap van die over grote meerderheid kon verheugen, want weinigen kenden hem. Maar juist daar om: omdat onze derde prinses haar lief de schonk aan een doodgewone Neder landse jongeman, wiens geslacht niet adellijk was en wiens positie zich niet bevond op dat zwevende niveau tussen he mel en aarde waar echtgenoten van prin sessen vroeger vandaan moesten komen. De gelukwens, die ons volk vandaag aan dit bruidspaar biedt, kan eenvoudig en onvermengd zijn: een lang, gelukkig leven onder de warme zon van een du rende liefde, en daarbij zo min mogelijk narigheden van de soort die een be staan in het nationale middelpunt nu een maal kan meebrengen. De keuze van prinses Margriet komt vol gens ingewijden overeen met haar karak ter, dat eenvoud en spontaneïteit als voor naamste kenmerken heeft. Het zij haar en haar echtgenoot gegeven, die eenvoud te kunnen bewaren en uit te dragen. Het Nederlandse volk zal er metterdaad dankbaar voor blijken te zijn. Nicolas Chamfort Da ergste van alle mésail van het hart. e e e lances is die IN VERSCHEIDENE Chinese steden is het tot bloedige straat gevechten gekomen tussen de aanhangers van Mao Tse Toeng en anti-Mao-groeperingen. Zo ver uit de chaotische berichten valt op te maken, staat het rode paradijs aan de rand van een burgeroorlog. Op pagina 8 be licht Bob Tadema Sporry, on langs teruggekeerd van een reis door China, de achtergronden van dit conflict rond de z.g. „culturele revolutie", die in feite een machtsstrijd is tussen de voornaamste leiders van com munistisch China met te ener zijde Mao en zijn „rode wach ters" en aan de andere kant president Tsjioe met een aantal lagere goden PEKING (Reuter, AFP en AP). Radio-Peking heeft gisteren voor het eerst officieel melding gemaakt van verzet in China tegen partijvoorzitter Mao Tse-Toeng. De radio maakte mel ding van stakingen en sabotage en stélde plaatselijke partijleiders, die van revisionisme worden beschuldigd daarvoor verantwoordelijk. Premier Tsjoe En-Lai heeft er nu bij aan hangers van partijvoorzitter Mao op aangedrongen hun aanvallen op vijf vice-premiers, waaronder minister van Buitenlandse Zaken Tsjen-Ji, te staken. Premier Tsjoe En-Lai schaart zich daarmee aan de kant van de culturele revolutie. Maar hij maant tot voorzichtig- heid. Geleidelijk aan is de „Rode Garde" van een ideologische een politieke bewe ging geworden. De aanvallen op „de bur gerlijke en reactionaire meerderheid" in het centrale partij comité nemen toe. Ook staatspresident Lioe en secretaris-gene raal Teng worden door de „Rode Garde onder vuur genomen. q Leidende diplomaten van China in Europa zijn in verband met de politieke troebelen in hun land naar huis ontboden Ksioen Hsiang-Hoei, de Chinese zaakge lastigde in Londen, is per vliegtuig naar Sjanghai vertrokken. Ook de ambassa deur in Praag is naar China vertrokken De ambassadeur van Formosa in de Verenigde Staten, Tsjow Sjoe-Kai, heeft gisteren gezegd dat de beroering in China een terugkeer van de troepen van gene raal Tsjang Kai-Sjek op het Chinese vas teland binnen „het rijk der mogelijkhe den" brengt. Het tijdstip „is geheim Het Chinese „volksdagblad" heeft van daag de filosofie van de grote Chinese fi losoof Confucius „een produkt van het imperialisme, revisionisme en feodalis me" genoemd en het volk verzocht zich er verre van te houden. Volgens het or gaan van de Chinese Communistische Partij heeft Tsjoe Yang, voormalig onder directeur van het departement van Pro paganda, zich van de uitspraken van Confucius bediend om de partij aan te vallen. DJAKARTA (ANP) Een dozijn Indo nesische organisaties, waaronder het anti-communistische studentenfront KAMI heeft vandaag opnieuw straatdemon straties georganiseerd om te betogen voor verdwijning van president Soekarno van het politieke toneel. Op een bijeenkomst, belegd ter gelegen heid van de eerste verjaardag van de KAMI, verklaarden sprekers van de ver schillende organisaties dat zij tot elke prijs Soekarno tot aftreden willen dwin gen en hem voor het gerecht willen bren gen. Enkele sprekers eisten dat Soekarno in het openbaar gehangen zou worden, omdat hij volgens hen het brein achter de mislukte communistische staatsgreep is. Over de toestand in China op het ogen blik is weinig bekend. Het Russische pers bureau Tass meldt dat duizenden rode gardisten per trein uit alle delen van het land naar Peking komen. De treinen, die zeer onregelmatig binnenlopen, zitten stampvol. Vaak hebben de gardisten an dere passagiers, ook buitenlanders, uit de trein gezet om zelf plaats te krijgen. Het treinpersoneel wordt bedreigd of afge tuigd. (Van onze correspondent) ARNHEM Onder de titel „Is er nog ruimte om te vrijen?" houdt de provincia le moderne jeugdraad Gelderland op zaterdag 14 januari een teach-in in de jeugdherberg Alteveer te Arnhem. Onder titel is: „het beleid van de overheid ten aanzien van de recreatie in het bijzonder met betrekking tot de jeugd". Over hoe het met de mogelijkheden om op vrijersvoeten te gaan is gesteld, zal worden gediscussieerd tussen de deelne mers enerzijds en een groep deskundigen anderzijds. De teach-in zal worden inge leid door de heer P. L. van Steenveldt, directeur van de recreatiegemeenschap Veluwe. De andere deskundigen zijn: Rie Nagel-De Boois, bioloog en gemeente raadslid te Arnhem, J. Boissevain, arts en medisch leider van de NVSH te Velp., H. Verdouw, secretaris van de stichting Nederlandse kampeerraad te Amersfoort, en J. Swart, directeur van de stichting Recreatie in Den Haag. De teach-in begint 's morgens om tien uur en eindigt om ongeveer vier uur. ADVERTENTIES Bartel|orisstraat - Haarlem - Tel. 15511 Leldsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 - Amsterdam Spaarne 34 - Haar lem - Tel. 15758

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1