Experiment „Erewoord" is in Zwitserland zeer succesvol Zelfbediening aan de kassa Bus tegen vrachtwagen Minister wil snelle beslissing over overweg rijksweg 2 Overval op tankstation Kort en bondig DavitamonIO Elke dag. DANSSCHOOL T. GRIEK uw matras EEG-landen voor zestien miljoen gulden opgelicht Doden in het verkeer Twee doden bij botsing in Zuidlaren Felle brand in Winschoten Dooi zet door Haarlems matrassenhuis De Limburgsche Kolenhandel DINSDAG 10 JANUARI 1967 (Van onze correspondent) DEN HAAG Huisvrouwen en huisvaders, die de zaterdagse bood schappen doen-, verliezen veel tijd bij de kassa's in de zelfbedieningszaken. Vaak staan zij lang met hun wagen tjes is de rij. Dan worden de bedra gen aangeslagen en afgerekend en worden de boodschappen ingepakt, elk pakje, elke zak en elk blikje af zonderlijk. Het gevolg is dat de cais sière tamelijk lang met iedere klant bezig is en dat de rij wachtende klan ten een belangrijk deel van de ver koopruimte in beslag neemt. Positieve reactie Controle Nieuweê directeur van de planologische dienst Winkeldieven Schmelzer en Den Uyl gaan debatteren Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk e i Ongetwijfeld heeft menige bedrijfslei der er zijn gedacnten al eens over laten gaan hoe hij de afrekening kan bespoe digen. Het Zwitserse grootbedrijf Migros, dat in eigen land de zelfbedieningswinkel heeft geïntroduceerd, is anderhalf jaar geleden onder het motto „Erewoord" een experiment begonnen, dat het aantal klanten, dat per uur de kassa kan passe ren, heeft verhoogd van tachtig tot twee honderd. De klanten moeten zel'f op speciaal daarvoor beschikbaar gestelde kassa's het verschuldigde bedrag uitrekenen. De kassa's, of eigenlijk zijn het slechts tel machines, staan opgesteld op grote ta fels, waar de boodschappen meteen in grote zakken of in de daarvoor meege brachte tassen worden overgepakt. Bij de echte kassa behoeft alleen nog de tel- strook te worden afgegeveh en te worden betaald. De klanten van de Migros-winkel in Zü- rich-Wollishofen, waar het experiment wordt uitgevoerd, hebben zeer positief ge reageerd. De meesten, ongeveer zeventig percent hebben van meet af aan gebruik gemaakt van de zelfbedieningskassa. Op het ogenblik geeft slechts een zeer klein percentage de voorkeur aan de ouderwet se, bediende kassa. Door hun medewerking zorgen de klan ten er zelf voor dat er zelfs in de spits uren geen rijen meer ontstaan. Hierdoor wordt het grondoppervlak beter benut en geschiedt de doorstroming in de winkel sneller. Het winkelen is hierdoor veel aangenamer geworden. Een belangrijk nevenaspect is dat de klanten aanmerkelijk prijsbewuster wor den. Prijsverhogingen en -verlagingen trekken onmiddellijk de aandacht. Ook alternatieve artikelen en kwaliteiten ko men meer in de belangstelling te staan. Het nieuwe systeem oefent vanzelfspre kend een grote aantrekkingskracht uit op diegenen, die hun inkopen extra-voordelig willen doen. Om dit zoveel mogelijk te gen te gaan worden steekproeven geno men om te kijken of inderdaad de juiste bedragen worden aangeslagen. De vrees dat klanten door de controle gegriefd zouden worden bleek ongegond te zijn. Zij voelen aan dat het systeem alleen maar gehandhaafd kan blijven als iedereen zich aan de spelregels houdt. Daarom verlenen zij graag hun medewer king. Zelfs de meest ervaren cassière maakt echter wel eens een fout en de huisvrou wen doen dat dan ook. Vandaar dat de klanten nooit van oneerlijkheid worden beticht als blijkt dat het door hen be rekende bedrag niet klopt. Er wordt slechts gezegd dat er ergens een vergis sing moet zijn gemaakt. Wel staat het vast dat de klanten een zekere routine beginnen te krijgen. Sinds het begin van de proef is het aantal fou tieve afrekeningen tot bijna een derde teruggebracht. Het komt zelfs voor dat ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis s morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis. h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie ƒ10.— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant. ANTWERPEN (ANP) Een groot aantal bedrijven in landbouwprodukten wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij een grootscheepse internationale op lichtingszaak, waarbij de landen van de Europese Gemeenschappelijke Markt voor ongeveer zestien miljoen gulden zouden zijn benadeeld. Het Belgische ministerie van Econo mische Zaken, de Antwerpse justitie en de Belgische douane hebben in samen werking met de douanediensten van Ne derland, West-Duitsland en Frankrijk een onderzoek ingesteld. De methode van de fraude is betrek kelijk eenvoudig geweest aldus meldt on ze correspondent in Brussel. Gebrek aan controle van de zijde van de douane heeft deze vermoedelijk vergemakkelijkt. De fraude heeft er in bestaan, dat een aantal firma's samengestelde veevoeders en maismeel uitvoeren onder aangifte van een tariefpost, die recht gaf op res titutie. De goederen werden in lichters geladen en naar grote havens als Ant werpen, Rotterdam of Hamburg per lich ter gezonden. Als eindbestemming wer den namen van firma's (vaak van niet- bestaande) in Zwitserland, Groot-Brittan- nië of de Scandinavische landen opgege ven. In die EEG-havens werden de goederen of overgeladen in andere lichters of een voudigweg werd de lading „gekeerd", d.w.z. zakken met een andere kwaliteit werden bovengestouwd. Daarna werden de granen weer in een EEG-land inge voerd maar nu onder een post die vrij van heffingen was. De zaak is aan het rollen gekomen door de nieuwsgierigheid van een schipper, die niet begreep, waarom hij met dezelfde lading half Europa door moest reizen en die argwaan kreeg. Op de Schenkkade in Den Haag is om streeks het middaguur de 20-jarige leer- ling-typograaf J. D. van Hemert met zijn bromfiets door een vrachtauto aangere den. Hij was op slag dood. De 75-jarige J. de Bruin uit Wadenoijen is maandagmiddag omstreeks halftwee te Wadenoijen door een voorbijgaande trein aangereden. Hij was op slag ge dood. Het ongeluk gebeurde op een met knipperlichten beveiligde overweg. De man, die op een fiets reed, had de trein blijkbaar niet zien aankomen. In het academisch ziekenhuis in Utrecht is de 22-jarige automobilist N. W. H. Stoel uit Utrecht overleden aan de ver wondingen, die hij had opgelopen bij een verkeersongeluk, dat vorige week don derdag in Maarssen gebeurde. Vanmorgen om ongeveer halfacht is te Zuidlaren een vrachtauto van Van Sprundel's transporten uit Roozendaal in gereden op een groepje wachtende bus passagiers, waardoor twee van hen het leven verloren. Beiden waren afkomstig uit Zuid-Laren. Vier van de wachtenden raakten zwaar tot licht gewond. De slachtoffers zijn de 19-jarige Harry Rubing en een ongeveer even oud meisje, van wie de iddntiteit nog niet kon worden vastgesteld. Zwaar gewond werden de 53-jarige heer H. Meijer en de 25-jarige heer J. H. Edzes. Bij koninklijk besluit is aan mr. J. Vink, directeur van de rijksplanologische dienst met de persoonlijke titel van di recteur-generaal, op zijn verzoek wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met ingang van 1 maart eervol ontslag uit 's rijksdienst verleend met dankbetuiging voor de vele en zeer ge wichtige diensten aan den lande bewe zen. Per dezelfde datum is, als opvolger van mr. Vink, tot directeur van de rijksplano logische dienst benoemd ir. Th. Quene, thans hoofd van de directie algemene za ken van die dienst. er op een dag bij een honderdvijftigtal steekproeven geen enkele verrekening wordt ontdekt. Het is echter zeer moeilijk vast te stellen in hoeverre hogere foutieve be dragen op vergissingen of onzorgvuldig aanslaan moeten worden teruggevoerd dan wel op oneerlijkheid berusten. Win keldieven komen overal voor. Bovendien moet er rekening mee worden gehouden dat deze winkel enig is in zijn soort, zodat kwaadwillenden uit de wijde omtrek wor den aangetrokken. Het experiment wordt in Zwitserland met grote belangstelling gevolgd. Radio, televisie en pers hebben in ruime mate aandacht geschonken aan de voorlopige resultaten van de test. Vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven, ook uit het buitenland, komen een kijkje nemen. In Oost-Duitsland wordt zelfs al overwogen het systeem op ruime schaal in te voe ren. Een uitslaande brand heeft in Winscho ten van een drie etages tellend pand, waarin twee bars waren gevestigd, slechts een rokende puinhoop overgelaten. Eige naar H. Scholte kon zich met zijn vrouw en vijfjarig zoontje slechts ternauwernood in veiligheid brengen. Het gezin verliet in nachtkledij het in 'n oogwenk als een; fakkel brandend per ceel via een ladder, die een buurman te gen een afdak had geplaatst, nadat Scholte hen gewekt had door een ruit in te gooien. Een felle uitslaande brand heeft de af gelopen nacht een vleugel van het voor malige conservatoriumgebouw aan de Len- culenstraat te Maastricht, waar thans de Zuid-Nederlandse opera is gevestigd, vrij wel geheel in de as gelegd. vfVan tmze correspondent) DEN HAAG De kans is groot dat op korte termijn beslist wórdt tot de bouw van een viaduct ter vervanging van de (Van onze correspondent) BREL'KELEN. De pompbediende van een tankstation aan rijksweg 2 onder Breu- kelen heeft zijn angstigste nachtdienst achter de rug. Rond het middernachtelijk uur drongen twee mannen, van wie één gemaskerd en gewapend met revolver, het station bin nen. Terwijl de gemaskerde aanvaller de pompbediende in bedwang hield, verniel de de ander de telefoonkabel. In een blau we Fiat kenteken onbekend met draaiende motor wachtte een derde man op de terugkeer van zijn collega's met de buit. Op het „beslissende" moment toen de pompbediende in de hoek werd gedrongen en een van zijn belagers hem zijn geld wilde afnemen stopte een auto mobilist om te tanken. Dat was zijn red ding. De overvallers vluchtten. De hevig overstuur zijnde pompbediende zag nog wel kans zijn „als uit de lucht gevallen" klant te helpen, waarna deze weer doorreed, waarschijnlijk omdat hij niets van het voorval had gemerkt. De pas uren later gewaarschuwde rijkspoli tie van Breukelen verzoekt deze automo bilist zich zo spoedig mogelijk te melden. Van de daders ontbreekt op dit moment nog elk spoor. rampzalige overweg in de autosnelweg Utrecht-Amsterdam bij Loenersloot. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren 'overleg gepleegd met top figuren van de afdeling wegen van de generale directie van Rijkswaterstaat. Daarbij werd een ongelijkvloerse kruising van trein- en wegverkeer door de weg- beherende instanties als enig aanvaard bare oplossing naar voren geschoven. Als resultaat van het gesprek met de minister worden op zeer korte termijn alle betrok ken instanties als Rijkswaterstaat, Neder landse Spoorwegen en provincie Utrecht bij elkaar geroepen voor een gesprek. In die bespreking moet niet alleen be slist worden over de definitieve oplossing, maar ook over de maatregelen die voor uitlopend op de definitieve voorzieningen direct getroffen zullen worden, om de ge- varenkans te verkleinen. De Utrechtse officier van justitie mr. G. W. von Meyenfeldt heeft een gerechte lijk vooronderzoek gelast naar aanleiding van de kettingbotsing van vrijdag, waarbij twee mensen zijn verbrand. Dit onderzoek, dat verricht wordt door de rechter-commissaris, is voorlopig ge richt tegen een onbekende dader, N. N., en heeft tot doel vast te stellen of in juridische zin een strafbaar feit aanwezig geacht kan worden. „Het is de vraag of het onderzoek ooit uitmondt in een tenlastelegging tegen een bepaalde persoon", aldus de officier van justitie. „Maar het is wel gewenst dat er meer helderheid komt over de juridische achtergrond van de situatie, die anno 1967 toch wel erg vreemd aandoet". Een botsing tussen een bus en een vrachtwagen met aanhanger heeft gisteren in Hilparenbeek aan twee mensen het leven gekost. Tien an deren werden min of meer ernstig gewond opgenomen in het Maria- en Sint Elisabethziekenhuis te Tilburg. Vijftien buspassagiers liepen schaaf- en snijwonden op en konden na behandeld te zijn naar huis terugkeren. De foto toont de ver nielde bus. Het ongeluk, dat wij gisteren al kort hebben gemeld, gebeurde gistermorgen op de Til- burgseweg, de provinciale weg van Hilvarenbeek naar Tilburg. De B.BA,-lijnbus van Vessem naar Tilburg raakte ter hoogte van het land „De Westrik" door nog onbe kende oorzaak in een slip en reed" in op een geparkeerd staande vrachtwagen met aanhanger van de firma Van Spreeuwel uit Hilvaren beek. De achterkant van de laadbak van de aanhangwagen drong enkele meters diep de bus in tot achter de stoel van chauffeur A. Vingerhoets, die ernstig werd gewond. De vijftig jarige zuster Annalina uit Diessen en de 26-jarige J. Kronenburg uit Hil varenbeek waren op slag dood, een in Tilburg werkende Turkse gast arbeider raakte zo ernstig gewond, dat men aanvankelijk meende dat hij was overleden. Dinsdag 24 januari zullen de lijsttrek kers van de K.V.P., drs. W. K. N. Schmelzer en van de P.v.d.A., drs. J. M. den Uyl, in Brunssum in debat treden. De bijeenkomst is georganiseerd door de K.V.P.-jongerengroep Brunssum en de federatie voor jeugdgroepen van de P.v.d.A., afdeling Mijnstreek. Ze zal wor den gehouden in hotel Kerkeveld in Brun- sum. ADVERTENTIE Brouwersvaart 106 - Haarlem - Tel. 10748 SUPERBE ANTRACIET de ideale brandstof in het ideale zakje Hoogleraren. Benoemd zijn: dr. H. S. Jansz tot hoogleraar in Utrecht om on derwijs te geven in de fysiologische chemie; dr. W. Froentjes tot buiten gewoon hoogleraar te Leiden om on derwijs te geven in de criminalistiek. Dr. H. Muller tot hoogleraar te Rotter dam om onderwijs te geven in de heel kunde, dr. M. J. de Vries tot buiten gewoon hoogleraar te Rotterdam om on derwijs te geven in de algemene patho logie; dr. D. W. van Bakkum tot buiten gewoon hoogleraar te Rotterdam om onderwijs te geven in de radiobiologie, en dr. ir. H. L. Muller tot buitenge woon hoogleraar aan de technische hogeschool te Eindhoven om onderwijs te geven in de werktuigbouwkunde. Autodief. In Soest is door de politie een 20-jarige jongeman uit Zeist aangehou den, die in een gestolen auto reed en niet in het bezit was van een rijbewijs. Hij heeft toegegeven nog meer auto's te hebben gestolen. Hij heeft ook bekend uit diverse auto's radio's en dergelijke te hebben weggenomen. Dodelijke val. Mevrouw M. A. van Dael (61 jaar) heeeft in haar woning in Oos terbeek een dodelijke val van de trap gemaakt. Vele uren moet ze zwaar ge wond onder aan de trap hebben gele gen. Toen haar man 's avonds thuis kwam, vond hij zijn vrouw. Zij was in middels aan een schedelbasisfractuur overleden. Veestapel in Drente. Sedert 1 januari 1966 is de Drentse veestapel abortus- vrij, al werd in de loop van dit jaar nog een geval geregistreerd. Men hoopt evenwel dat deze maand nog Drente vrij is van deze dierziekte. ADVERTENTIE «is a JtxA >#V\/VWVVWWVWVV\#WVWWWWWWVVWWWWVWWWWWWWVt'WWWVW\l Het K.N.M.I. deelt mee: In de afgelopen nacht heeft het in het binnenland op vele plaatsen nog 10 tot 13 graden gevroren, maar in de kustpro vincies kwam slechts lichte vorst voor. Er passeerde een rug van hoge druk. Een actieve depressie die van IJsland af komstig was, heeft de luchtdruk in Scan dinavië flink doen dalen. Daardoor draai de de wind in ons land vanmorgen naar west tot zuidwest. Zachte lucht naderde over de Noordzee onze kust. In de ko mende 36 uur zal deze lucht geleidelijk verder ons land binnendringen. De zach tere luchtstroming zal morgen worden aangewakkerd door een volgende depres sie, die eveneens van IJsland naar Zuid- Noorwegen trekt. Onder invloed hiervan nemen de regenkansen toe. Morgen kan een verdere stijging van de temperatuur worden verwacht. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum- c? temperaturen binnen- en buitenland Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Let terlievende vereniging J. J. Cremer met „Onder verdenking". Woensdag 20 uur: Postaal genoegen met „Bakerssprookje". BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Fran- kie en Johnny", a.l. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 19 en 21.15 u.: „Susanne", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Zeventien", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Hoe steel ik een miljoen", a.l. Minerva, woensdag 14 en 20 u.: „The sound of music", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De stem van het water", a.l. Roxy. 14.30, 19 en 21.15 u.: „De man van Marseille", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Ik een vrouw", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze ADVERTENTIE Zijlweg 49 - Haarlem - Telefoon 14441 NU inschrSJjren VOORJAARSCURSUS Beginners 1821 jaar, donderdagavond. 1518 jaar, zaterdag. Inlichtingen en inschrijving dagelijks aan onze school. Zijlweg 49. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar voor ons bal op 14 januari. kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. Vishal (Grote Markt): expositie van werk van leden van „De Groep". Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondagen van 13 tdt 17 uur. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van werk van Jeroen ten Berge, Jan Camp- fens, Rob Clous, Jan Mulder, Michel van Overbeeke, Willem Snitker, Jan van Wens veen, Remco van der Gugten, Lies- beth Sayers en Kees Verkade. Op werkda gen geopend van 10 tot 17 uur. Op zondag van 13 tot 17 uur. Tot*28 januari. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Kees Hak en Kees Verkade. Dagelijks van 19-18 u. en 20-22 u. Zondag van 14-17 u. en 20-22 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve maandag: van 10 tot 16 uur. Eerste zondag van de maand 13 tot 16 uur: Expositie van etsen van Rembrandt. Woonhuis Jacobus van Looy (KI. Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. DIVERSEN Provinciehuis (Dreef), woensdag 10 u.: Begroting Provinciale Staten. Stadhuis Haarlem, woensdag 14 u.: ge meenteraadsvergadering. DINSDAG 10 JANUARI City, 20 u.„Mr. Stanislas slaat terug". WOENSDAG 11 JANUARI City, 20 u.: „Mr. Stanislas slaat terug". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 10 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „The sound of music". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Ik een vrouw". WOENSDAG 11 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „The sound of music". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Ik... een vrouw". Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Belgrado Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon licht bew. geh. bew. geh bew. licht bew. geh. bew. onbewolkt geh. bew. geh. bew. zw. bew. sneeuw half bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. mist geh. bew. onbewolkt geh. bew. onbewolkt geh. bew. licht bew. geh. bew. sneeuw sneeuw zw. bew. geh. bew. onbewolkt geh bew. onbewolkt geh bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. c J5 •JhO <3 SS 22 zw 3 -3 zzw 1 -2 w 2 -1 zzw 0 -11 z -0 -9 zw -1 -7 z -1 -10 zzw -5 -6 zzw 14 -24 z -8 -4 windst. -10 -13 wzw -2 -5 wnw 3 1 w 1 -4 zzw 1 -4 zzw -3 -5 wnw -4 -12 wzw -2 -4 no -4 -9 windst. -8 -5 n 9 1 zzw -9 -15 zzw -5 -9 zzw -8 •13 windst. -7 -9 n -5 -7 O -1 -13 wnw -5 -8 ono 6 -3 n 8 1 no 6 0 ozo 12 4 wnw 7 8 Woensdag 11 januari Zon op 8.45 uur; onder 16.51 uur. Maan op 9.54 uur; onder 17.15 uur. Maanstanden Nieuwe maan 10 januari 19.06 uur Eerste kwartier 18 januari 20.41 uur Volle maan 26 januari 7.40 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 10 januari Hoog water 3.17 uur en 15.34 uur. Laag water 11.25 uur en 23.44 uur. Woensdag 11 januari Hoog water 4.03 uur en 16.17 uur. Laag water 12.09 uur en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2