Hoogovenschaaktoernooi start woensdag Drie weken verbroedering in het Kennemer Theater Schaatsclub Velsen in nood ondanks hoogtij schaatssport Ledenwinst is dubbele winst Verenigingsnieuws uit de IJmond Grootmeester B. Spasski uit Rusland gearriveerd Bonte mengeling van schakers uit 15 landen Leerzame avond voor leden van smalfilmclub Kanshebber in het schaaktoernooi Maas staat er goed voor bij Kijk Uit Kort IJmondnieuws DINSDAG 10 JANUARI 1967 Huishouding Th. G. Witte voorzitter K.V.P.-raadsfractie in Velsen Reuzentanker „Dione" wachtte bij Hembrug i V elsen-1J muiden Beverwijk - V. Vitf's de inrichting van de zalen. Ieder jaar weer verricht deze ongeveer 25 personen tellende groep kleine en grote wonderen, hetgeen voor de voorzitter van het schaaktoernooi de heer W. Rueb bijzondei prettig moet zijn. Temeer omdat alles bovendien verloopt volgens het door hem samengestelde draaiboek. Morgenochtend om elf uur begint in de zalen van het Kennemer Thea ter het 29ste Hoogovenschaaktoer nooi. Het grote schaakgebeuren van Nederland mogen wij wel stellen zonder enig IJmondiaal chauvinisme. ril Tot en met zondag 29 januari heerst er dan in de schaakzalen, de foyer, de persafdeling en de afdeling van de schaakorganisatie weer die sfeer van één zijn, van elkander kennen of wil len leren kennen. Dan hoort men allerwege die cacofonie van geluiden ontstaan door de grote mengeling van allerlei talen, welke hier gesproken worden. Niet minder dan vijftien ver schillende talen zullen dan te beluis teren zijnl Dan is er ook weer die stemming, wel ke een ieder, die het Hoogovenschaak - toernooi al eens eerder intensief bezocht heeft, zal herkennen als dat specifieke, ietwat Babylonische, maar toch zo ge noeglijke samenzijn van diep denkende schakers, die zitten te analyseren te mid den van andere schakers, die het bridge spel beoefenen, dan wel aan de bar enige verpozing zoeken of met de gastheer, de heer Ch. Hart van gedachten wisselen. Er is al te uit en te na geschreven over de nieuwe organisatie van dit schaakfes- tijn. Maér hoe die organisatie ook moge zijn, de Vrienden van het Hoogoven- De leden van de Smalfilmclub IJmond Dubbel Acht hebben maandag een leer zame avond gehad. Ook nu kon men zien (en horen) hoe in andere afdelingen' wordt gewerkt. Het is juist het grote nüt van de landelijke organisatie, dat ande ren wordt geleerd op welke wijze het best een film kan worden gemaakt. Deze avond was de heer Henk Otto uit Utrecht naar Beverwijk gekomen met een aantal films, die gezien mochten worden. De heer Otto is geregeld aan het experimen teren. Als men hem hoort vertellen lijkt het wel gemakkelijk, doch ook bij hem is het zo, dat vele meters film verdwijnen in de vuilnisbak. Vast staat, dat veel le den maandagavond weer iets hebben ge leerd. En daar gaat het tenslotte om. De heer Th. C. Witte is mr. G. J. van Roozendaal opgevolgd als voorzitter van de KVP-fractie in de gemeente Velsen. Drs. J. W. M. van Geffen is thans vice- voorzitter en de heer J. A. Andriesma gecretaris van de KVP-raadsfractie. Het ruim 70.000 brt metende nieuwe tankschip „Dione" heeft vanorgen de N.D.S.M. waar het schip is gebouwd, ver laten voor een proefvaart op de Noord- EE. Wegens de mist bleef de tanker voor de Hembrug beter zicht afwachten. Eerst tegen het middaguur werd de tocht door het Noordzeekanaal naar IJmuiden voort gezet. De eigenaar-directeur van het Ken nemer Theater, de heer Ch. Hart, op zijn vaste plekje achter de bar bij de telefoons, die hij soms wel beide tegelijk moet hanteren. Betreft 4* alles de schaaktechnische organisatie, daarnaast is er ook de huis- houdelijke, welke geheel neerkomt op hei hoofd van de directeur-eigenaar van het Kennemer Theater, de heer Cd. Hart. Een man, die zo goed als alle talen mach tig is, wiens hoofd wel eens moet rond tollen door alles wat hem in de maag wordt gesplitst of gevraagd van de zijde van de schaakdeelnemers, maar die het niettemin klaarspeelt een ieder te ant woorden of zoveel mogelijk te helpen en boven dit alles er elke dag weer voor instaat, dat de plm. 400 maaltijden zon der enige hapering tot stand komen en elkeen zijn of haar portie krijgt. Daarbij wordt bovendien Tekening gehouden met de smaken en de eetgewoonten van de verschillende buitenlandse deelnemers. De oude garde als wij het zo mogen stellen weet dat. Met name in de hoofd-, meester- en damesgroepen. Op welk uur van de dag, avond of nacht ook, als er iemand die de lunch of het diner gemist heeft, dan met een triest gezicht komt vertellen dat hij nog wel wat lust, dan duikt de heer Hart achter het for nuis en maakt een maaltijd klaar. Zonder enige op- of aanmerking. Dat is ook een van die specifieke zaken van dit Hoog ovenschaaktoernooi, die voor die hierbo ven omschreven sfeer, die bepaalde stem ming zorg dragen. Het aantal verhalen in schakerskringen hierover is legio. Vraag het aan Bent Larsen uit Denemar ken, Donner, Van Scheltinga of Lange- weg, dan wel aan de Franse mevrouw Chaudé de Silans, de Roemeense Alek- sandra JUcolau, de Joegoslavische Katja Jovanovic of de Nederlandse dames Fen ny Heemskerk en Corry Vreeken, om er maar enkelen te noemen. En daar tussendoor ontvangt Ch. Hart de post en verdeelt ze, behandelt hij aan één stuk door allerlei telefoontjes, soms twee tegelijk, koopt in, stelt de menu's samen, helpt koken, zorgt voor een goe de bediening en is als het ware overal tegelijk. V V schaaktoernooi die trouwe schare van nim mer aflatende bezoekers zal er zeker voor zorg dragen, dat de sfeer dezelfde is. Er mogen dan wat straffere maatre gelen genomen zijn ten aanzien van de hoofdgroep waarvoor veel te zeggen valt, .zo niet alles maar het bezogk zal er niet minder om zijn. Daarvoor zorgt zonder twijfel de jeugd, die samen met de ouderen op elk schaakuur het Kennemer Theater zal gaan bevolken. Daarvoor zorgen ook de autogrammenja- gers, maar ook degenen, die vorig jaar een schaker of schaakster in huis hebben gehad en graag even om het hoekje van de deur komen kijken om de kennisma king te hernieuwen, zo de gast van vorig jaar nu ergens anders is ingedeeld. Vandaag wordt er hard, keikard ge werkt in de toernooizalen om alles op regel te brengen. De jarenlange routine maakt, dat dit alles vlot zal verlopen en het geheel precies op tijd in gereedheid zal zijn. De publiciteitsafdeling van Hoog ovens heeft ook dit jaar de zaken zeer grondig voorbereid. Zowel wat de organi satie betreft, als met betrekking tot Ook hem wachten weer zware weken. Maar bovenal ook plezierige omdat hij zich omringd weet door mensen, die dit alles weten te waarderen ook al zal hij van die waardering geen woord wil len horen. Dit' laatfctè iS ovëfigem ëen eigenschap van allen,' die in grote mate met de organisatie van het toernooi te maken hebben. De mensen voor en achter de schermen, zoals de gastvrouwe mevrouw E. M. J. van den Burg, die voor de huis vesting van de schakers en schaaksters moet zorg dragen. Zij heeft er reeds 66 onderdak gebracht, nog 60 anderen moe ten volgen. Ook zij behoort tot dat leger tje van onvermoeibaren, die het Hoog ovenschaaktoernooi mede helpen nog gro ter te worden. Op het perron van het Amersfoortse station werd Boris Spasski begroet door mevrouw E. M. J. van den Burg, die hem naar de IJmond overbracht. Hoogtijdagen zijn het voor de schaats sport, maar het enthousiasme van het be stuur der schaatsclub Velsen is matig. Duizenden schaatsenrijders zwieren over de baan van de schaatsclub in de el- serbroekpolder bij de tunnel, die dit jaar groter is dan ooit wegens de aanhouden de regen in december. Maar de binnen gekomen entreegelden helpen het bestuur niet uit de geldzorgen. In de eerste plaats betreedt een aantal schaatsers klandestien de baan via niet afgerasterde gedeelten aan de westzijde en de noordzijde van het terrein. Dat is niet sportief tegenover de schaatsclub Velsen, die met veel kosten en moeite zorgt voor een zo goed mogelijke baan. „Dan moet men maar zorgen voor een goede afrastering", zal men ongetwijfeld opmerken, maar zo n afrastering kost veel geld, waarover de club in de eerste plaats niet beschikt, terwijl het bestuur, als het wel voldoende geldmiddelen had, deze liever zou besteden aan voorzienin gen waar de schaatsers direct profijt van hebben. Een goede baanverlichting bij voorbeeld en een consumptietent. Voorts zou men gi sag meer aandacht besteden aan de training van jong talent. De sportieve schaatsers betalen natuur lijk wel entreegeld. Maar op grond van een bestaande regeling, die het bestuur van de schaatsfclub liefst vandaag nog zou willen herzien, moet van de entree gelden vijftig percent, dus de helft, wor den afgestaan aan de gemeente en dan nog eens vijfentwintig percent aan de Velser Sportstichting. In ruil daarvoor mogen de kwitanties van gemaakte kos ten tot een bepaald bedrag worden aan geboden. In feite komt het neer op een vestzak-broekzak-regeling, die de schaats club Velsen niet voor grote financiële risico's kan plaatsen, maar die het be stuur ook weinig mogelijkheden biedt. De gemeente verhuurt het land overi gens voor 160,- per hectare per jaar aan een agrariër, zodat met deze opbrengst de betrekkelijk geringe kosten die de ge meente ten behoeve van de ijsbaan maakt al op andere wijze althans ten dele worden gecompenseerd. Voor de ijsclub komt de regeling er op neer, dat men nooit een stap verder komt omdat men niet over noemenswaar dig kapitaal kan beschikken. Van de entreegelden moet men vijfen zeventig percent afstaan. Vel gunstiger zou het voor de ijsclub zijn, wanneer de schaatsliefhebbers lid of donateur van de vereniging zouden worden, want die gel den komen ook werkelijk in de vereni gingskas terecht. Het lidmaatschap kost per jaar 5.80 voor junioren, 6,80 voor senioren en 10,80 voor gezinnen. Van deze bedragen behoeft slechts tachtig cent te worden afgedragen, te weten vijf tig cent aan de Koninklijke Nederlandse schaatsbond en dertig cent voor een col lectieve ongevallenverzekering der le den. De donateurs betalen vijf gulden, die volledig Ier beschikking van de schaats club staan. Meer leden en donateurs be tekent voor de vereniging meer geld in kas voor urgente voorzieningen. Ondanks de geringe financiële mogelijk heden die het bestuur nu heeft is er ook dit jaar en vooral de laatste dagen hard gewerkt. Er zijn met eigen krachten ban ken getimmerd en thans is een enthou siast bezig aan een consumptietent. De gemeentelijke dienst voor openbare werken zorgde voor een toiletcaravan op de baan, hetgeen al een belangrijke ver betering is. Graag zou de schaatsclub een aantal rietmatten op het ijs plaatsen ter beschutting. Een der belangrijkste wensen is een goede baanverlichting. Er zijn dienaangaande al besprekingen geweest, waarbij het bestuur van de schaatsclub zich echter steeds gehandicapt weet door het financiële onvermogen, dat meer plannen dwarsboomt. Het actieve bestuur van de schaatsclub Velsen hoopt met gemeentebestuur en sportstichting regeling te kunnen treffen die meer perspectief biedt ten aanzien van toekomstige voorzieningen. Het hoopt tevens, dat de schaatsliefheb bers hun instemming met de plannen zullen betuigen door lid of donateur te worden, hetgeen direct effectief is. Slechts op die wijze geruggesteund zal de schaatsclub Velsen kunnen zorgen voor een schaatsaccommodatie die voldoet aan de eisen die daar in een gemeente als Velsen aan moeten worden gesteld. Eerst dan kan het bestuur de aandacht ten volle richten op de eigenlijke taken van de vereniging, de bevordering van de in Nederland zo populaire schaatssport, die aan zovelen actieve ontspanning biedt, de training van talentvolle jonge ren ook buiten het korte schaatsseizoen en het organiseren van wedstrijden. DINSDAG 10 JANUARI Ned. Instituut voor Volksontwikkeling I en Natuurvrienden werk Velsen, 20 u., ge bouw Cultureel Centrum te IJmuiden: bij eenkomst; lezing over „Een kampeertocht door Tsjechoslowakije en Joegoslavië". Gymnasium Paulinum, Wolff en Deken laan, Driehuis, 10 u.: Filmvoorstelling voor jeugd Oranjevereniging Driehuis. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.30 u. Na 40 uur sporen arriveerde maan dagmorgen om elf uur anderhalf uur later dan het spoorboekje vermeldde op het station in Amersfoort een van de belangrijkste deelnemers in de hoofd groep van het Hoogovenschaaktoernooi de Russische grootmeester Boris Spasski. Hij werd daar verwelkomd door de gast vrouwe van het schaaktoernooi mevrouw E. M. J. van den Burg, die ervoor zorg droeg, dat hij snel naar de IJmond en naar zijn hotel in Castricum kon wor den gebracht. Boris Spasski is nog een jonge man op de dertigste van deze maand, een dag na het beëindigen van het schaakfestijn, wordt hij dertig jaar. Ondanks zijn jeugd heeft hij getoond zijn plaats in de rij van grootmeesters waard te zijn. De in Leningrad geboren, maar nu in Mos- (Van onze schaakmedev/erker) De eerste fase in de competitie van de IJ muider schaakvereniging Kijk Uit is voorbij. De kampioensafdeling ziet er met de spelers Walda, Maas, Hölscher en Zwemstra op twee plaatsen anders uit dan vorig seizoen toen De Jong en Schelhaas de plaatsen van Walda en Maas innamen De spelers die zich nu hebben gaplaatst ontmoeten elkaar in totaal vier maal waarbij de in de eerste fase onderling gespeelde duels hun waarde blijven be houden. Daardoor starten Walda en Maas met een punt voorsprong op Zwemstra en de huidige titelhouder Hölscher. In middels heeft Maas al van Zwemstra ge wonnen waardoor zijn kansen op een goede afloop aanzienlijk zijn gestegen. kou wonende Russische grootmeester reis de en reist nog tal van landen af om de naam van zijn vaderland hoog te hou den. En niet zonder resultaten. Hij is tweemaal eerder in Nederland geweest: in 1956 op het kandidatentoernooi en in 1964 nam hij deel aan het interzonale toernooi. Ditmaal is Beverwijk dus zijn derde Nederlandse reisdoel in zijn schaak carrière. Spasski is een rustige schaker, met een eerlijk open gelaat, die zo zeggen zijn vrienden in deze denksport overal waardering geniet. Blijkens zijn woor den kent hij ook al verscheidene van zijn aanstaande tegenstanders, maar tot een prognose heeft hij het toch niet laten ko men. Hij werkte aanvankelijk als jour nalist, doch is nu ten volle prof-schaker geworden. Op onze vraag of hij zich nog in de dag rust, welke hem nog wacht, gaat voorbereiden op het Beverwijkse eve nement, antwoordde hij ontkennend. Dat is iets, wat hij nimmer doet. Hoe het in de komende weken zal gaan is weer een andere zaak uiteraard. Hij verblijft zoals wij al schreven in een Castricums hotel, waar hij de eerste dag al aanspraak kreeg aan de Joegoslavische deelnemer Gligoric, even eens een grootmeester, die lange jaren voor verschillende bladen schaakjourna list is geweest, doch nu radio-verslagge ver is geworden en dit al zes jaar met veel genoegen doet. Filmavond over atletiek. De atle- tiektrainer C. Tissot van Patot geeft op woensdagavond 25 januari tekst en uitleg bij instructiefilms over de Europese kam pioenschappen in Boedapest. Het is een programma van DEM (atletiek) in het paviljoen op het sportpark Adrichem in Beverwijk. WOENSDAG 11 JANUARI Stadhuis, 19.30 u.. Openbare gemeente raadsvergadering. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal ge meentebibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 14.30 tot 17.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 u. en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen- Noord, Banjaertstraat 13: 14 tot 17 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Velser Zwem Vereniging, Velserbad, I Briniostraat, IJmuiden: van 19.30 tot 20.15 u. zwemtraining tot 16 j.; van 20.15 tot 21 u. zwemtraining vaanf 16 j.; van 21 tot 21.30 u. polotraining of wedstrijden. Handel en industrie. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken houdt donderdag 19 januari de eerste bijeenkomst in 1967. Deze open bare bijeenkomst, die in de Gravenzaal van Haarlems stadhuis wordt gehouden, begint om half negen 's avonds. De voor zitter zal dan een nieuwjaarsrede uitspre ken. Aansluitend op deze bijeenkomst wordt een receptie gehouden, waarvoor de vertegenwoordigers van overheidsin stanties en het bedrijfsleven zijn uitgeno- digd. DINSDAG 10 JANUARI Huize Scheybeeck, 19 u.: Naailes, St. v. huish. en gezinsvoorlichting. Huize Scheybeeck, 19.30 u.: Toneel voor jongeren vanaf 16 jaar, toneelgroep „Pe- rine". Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: cursus beeldhouwen en boetseren o.l.v. Jan Campfens, Kennemerstaten. St. Jozefzaal, Arendsweg, 20 u.: jaarver gadering Kath. Vrouwengilde. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: 20.15- 21.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, 19-21.30 u. WOENSDAG 11 JANUARI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14 u.: cursus handenarbeid (jeugd) o.l.v. Annie Bruggert, Kennemerstaten. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: cursus pottenbakken o.l.v. Otto Heu- velink, Kennemerstaten. Huize Scheybeeck, 19.30 u.: cursus bloe- menschikken (beginners), St. v. huish. en gezinsvoorlichting. Gebouw wykerbaan: 20 uur: Instuif N.V.V.-jongerencontact. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. 7-10, 10-11.30 (dameszwemmen), 12-13.45, 14.15- 15.30, 16-17.15 en 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, 15-17.30 en 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, 10-13 en 15-18 uur. I Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4, 14-17 uur.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5