Bruidspaar heeft plezier om „Bruidsspiegel" Overvloed aan cadeaus voor het bruidspaar OMHOOG Codewoord „Bloemen FEEST IN DEN HAAG Gelukwens van burgemeester Bruidegom lid Koninklijk Huis Brmiidssmkers Gelukwensen Eenvoudige ringen '6 Bruidstoilet van Parijse snit DINSDAG 10 JANUARI 1967 ca DRIE EEUWEN HUWEE'JK VAN DE ORANJE^) Prins Willem4 1711-1751 Prins Willem5 1748-1806 Koning Willem 3 1817-1890 KoninginWilhelmina 1880-1962 KoninginJuliana geb.1909 LEDEN VORSTENHUIS ORANJEfJASSAU jGEHUWD MET. Prins JohanW.Friso 1687-1711 Koning Willem 1 1772-1843 KonmgWillem 2 1792-1849 Landgravin Maria v Hessen (Duiïsl) 0 Kroonprinses Anna v. Grool-BriHanme «Prinses Wilhelminav Pruisen Duiïsl 1e huwelijk-Prinses Fred.Wilhelmina v Pruisen GnoolvorsHn Anna Fbulowna v. Rusland Prinses Emma van Wald- eck-Pyrmont-(ffu//-s/) 2ehuw Hertog Hendrik van Mecklenburg (Duiïsl) Prins Bernhardv.Lippe Biesterfeld (Duiïsl) M Claus von Amsberg Duiïsl Provo's hebben in het centrum van Den Haag onder het langs de route staande publiek 'n pamflet uitgereikt met de vol gende tekst: „Provo wenst het klootjes volk, bevriende staatshoofden en ordebe waarders een zalig nieuwjaar en dat er nog vele bommen mogen vallen in naam van de westerse beschaving en de lieve culturele vrede. Amen. 1967". Ook was er een jongeman, die op de rugzijde van zijn windjacket had staan „Ban de bom". De huwelijksakte is de eerste uit een nieuw, losbladig register van de Burger lijke Stand. De akte voor het huwelijk van prinses Margriet en de heer Van Vóllen- hoven is daartoe geparafeerd door de president van de arrondissementsrechtbank in Den Haag, jhr. mr. G. Witsen Elias. In de akte wordt van prinses Margriet opgegeven „dat zij zonder beroep is. Dat is ook de heer P. van Vollenhoven, die volgens de akte in Den Haag woont. De ambtenaar van de Burgerlijke stand staat met naam en kwaliteit genoemd. Dit komt alleen nog voor bij het sluiten van huwelijken door leden van het Ko ninklijke Huis. Dofficiële bruidsfoto van prinses Margriet en mr. Pieter vdn Vollenhoven, die Max Koot vanmorgen op paleis Huis ten Bosch maakte. Een weelde van bloemen tooide de gro te of St. Jacobskerk: 1500 takken witt'e en zacht-lila seringen, 300 prunustakken, 500 roze rozen, 1000 anjers, 8000 tulpen, 1000 hyacinten, 400 takken forsythia, 400 amarylis-bloemen, 50 Japanse azalea's en 300 laurier-boompjes. De tere tinten van deze voorjaarsbloemen en de klanken van de orgelmuziek schiepen een bijzon dere sfeer in de eeuwenoude kerk, waar vandaag het huwelijk van het vijfde Oranje-bruidspaar werd ingezegend. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Dat de Haagse burge meester, mr. Kolfschoten, zich ook ©p het toneel tussen beroepsacteurs niet uit het veld laat slaan heeft hij gisteravond in het Scheveningse Circustheater bewezen. Aan het einde van het programma „Bruidsspiegel", dat prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven aan de vooravond van hun huwelijk door het gemeentebe stuur van 's-Gravenhage werd aangebo den, nam hij even de taak van Thomas- vaer en Pieternel over om het bruidspaar een antieke hoekkast aan te bieden: „een meubel fraai van makelij, van stadsbe stuur en burgerij". Het optreden van Thomasvaer en Pie ternel besloot deze '„Bruidsspiegel", ge schreven door Jaap Molenaar en Harry de Groot. Er werkten ook aan mee: Jac- co van Renesse, Dolf de Vries, Henny May, Rosy Parrish, Marco Bakker, Piet Ekel, Piet Hendriks en Ab Hofstee, het koninklijk mannenkoor „Die Haghe San- gers", het operettekoor „Thalia" en het Haags Matrozenkoor, de Koninklijke Luchtmachtkapel, Max Woiski en zijn or kest, de steelband „Los Antillanos", het Nederlands TV-musicalorkest en het Ne derlands T V-musicalballet. „Bruidsspiegel" is bij de hoge gasten bijzonder in de smaak gevallen. Zij heb ben zich kostelijk geamuseerd met het zotte verhaal over het land, waar de ver loving van een prinses de ministerraad in grote moeilijkheden brengt, omdat de schatkist leeg is. Georgette Hagedoom was bijzonder op dreef als minister van Financiën. Aardig (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het eerste woord ter ver tolking van de vreugde, die er is bij al de genen die het jonge bruidspaar op deze dag „in stad en land en koninkrijk" om ringen, was vanmorgen aan de Haagse burgemeester. Terstond na de huwelijksvoltrekking in de raadzaal richtte burgemeester Kolfscho ten zich tot bruid en bruidegom met „een gelukwens, een bede, nu een grote, een vrije levensbeslissing, door uw handdruk bezegeld, haar bekrachtiging heeft ontvan gen naar het voorschrift der wet." De burgemeester sprak van een lotsgemeen- schap voor het gehele leven, dat is: van twee levens één nieuw maken dat voor dien nog nooit geleefd werd. Samen treedt het bruidspaar daarvoor in de volle verantwoordelijkheid. „Wat zulk een huwelijk, zulk een liefde in al haar noblesse van u, bruid en bruidegom, zal vorderen, dat wens ik u toe. Grote kracht, diepe trouw en een moedig hart." De burgemeester wees op de tegenstel ling, die er bestaat: de prinses die ver van huis en land, zelfs op een ander con tinent geboren werd, is de eerste uit ons koningshuis die haar gemaal in eigen land vond. Haar naam zal altijd blijven herinneren aan de zwaarste beproevings periode uit de geschiedenis van ons land. Vandaag is,een Koninklijk Besluit in de Staatscourant gepubliceerd, waarin wordt bepaald dat, te rekenen van de voltrek king van het huwelijk van prinses Mar griet af, mr. Pieter van Vollenhoven lid is van het Koninklijk Huis. Aan de kin deren, die uit dit huwelijk mochten wor den geboren, zal de persoonlijke titel prins(es) van Oranje-Nassau worden ver leend met het predikaat „hoogheid". De ze titel zal worden gevoerd vóór de ge slachtsnaam van de vader, dus: zijne (hare) hoogheid prins (es)van Oranje-Nassau, Van Vollenhoven. bedacht waren de grappen om keer op keer de Luchtmachtkapel de zaal in te laten marcheren en het „rechtstreeks op bellen" van de prinses, waarbij de „mi nister-president" eerst twee keer een da mesweekblad aan de lijn kreeg en daarna een „proto-callgirl". Het bruidspaar en de vorstelijke gasten werden feestelijk uitgezongen door „Die Haghe Sangers" en het Matrozenkoor. In de gang werden Harry de Groot en Jaap Molenaar, de samenstellers van het feest programma, en regisseur Jean Paul Franssens aan het bruidspaar voorgesteld. De voorzitster van het vissersvrouwen koor, mevrouw M. Groen-Schaap, bood de heer Van Vollenhoven een geschenk aan: een zilveren sigarettendoos met het wa- Officieel Den Haag bood het jonge paar gisteravond in het Circusgebouw te Scheveningen een „Bruidsspiegel" aan, een feestelijk muzikaal evenement met als hoogte pen van Scheveningen. punt een speciale wens van Thomasvaer en Pietemei. Het jonge paar was vergezeld van familie en vorstelijke bruiloftsgasten. Voordat het feest in het Circusgebouw te Scheveningen gisteravond begon kregen prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven een geschenk aan geboden van enkele Scheveningse vissersvrouwen, die bij vele Oranje-evene menten een traditionele verschijning zijn. DEN HAAG Terwijl de politiere- chercheurs en de BVD-agenten, die van daag in zo talrijke mate door Den Haag zwierven, en die voor een groot deel van buiten de stad „geleend" waren, elkaar konden herkennen via speciale tekens, moesten ook de RVD- en hof-functionaris sen op de hoogte zijn van deze codewoor den omdat zij anders de kans zouden lo pen op vitale momenten te worden tegen gehouden. Bij het paleis huis Ten Bosch hoorde men dan ook veelvuldig het code-woord „bloemen" fluisteren, waarmee onop vallend geklede burgers met verdikkingen onder de overjas (schouderholsters) el kaar geheimzinnig begroetten. De tien tallen rechercheurs hadden echter hier op het paleis weinig te doen. Prinses Margriet was gekleed in een toilet van witte cloqué van het Huis Bianchini in Parijs. Het margrietpatroon is inge weven. De vijf meter lange sleep is evenals het lijfje geborduurd met margrieten. Het borduursel is van het Huis Hurel in Parijs. De bruid droeg een diadeem met margrietmo tieven. De blaadjes zijn van dia mant, het hart is een parel. Het bruidstoilet werd vervaardigd door maison Linette in 's-Her- togenbosch van mevrouw L. Bergé-Farwick. Omhoog, kijken naar de ballonnen, die gisteren in Den Haag werden opgelaten. Prinses Margriet en de heer Van Vol lenhoven hebben ter gelegenheid van hun huwelijk zeer veel geschenken ontvangen. Tot de geschenken van het Nederlandse volk behoren: 48-delig tafelzilver, 48-de- lig glaswerk, een schonimelbank, een lamp, een ikoon, een empire eettafel, bij zettafeltjes, eon rubberboot en huishoude lijke artikelen. Verenigingen in Nederland gaven onder andere een ontbijtset, tafellakens, zilver werk, een antieke scheepsbel en een an ker voor de tuin. Van het Prinses Mar grietfonds kreeg het bruidspaar een gou den broche met robijnen, saffieren en smaragden, van Leidse studenten o.a. een antieke zilveren suikerschaal en een zilveren koektrommel, en van de commis sarissen der koningin een zilveren'vlees- schaal. Bruid en bruidegom kregen van de Ne derlandse koopvaardij een schilderij door Jan Abraham Beerstraten en een Louis XV console-klokje, van de nabestaanden van gevallenen van de koopvaardij een handgeknoopt smy: natapijt, van de firma Bingham in Schiedam een zilveren kof- fieservies, van hot gemeentebestuur van Soest zilverwerk, van het gemeentebe stuur van Schiedam een 17de eeuwse Hol landse linnenkast, van het gemeentebe stuur van Baarn een antiek Perzisch ta- Bij de huwelijksplechtigheid in de raad zaal heeft prins Bernhard voor enige hi lariteit gezorgd. Op de vraag van burge meester Kolfschoten aan hem als vader van de bruid om toestemming voor het huwelijk, antwoordde hij niet met het gebruikelijke „ja", maar zei dat hij reeds schriftelijk toestemming had verleend en dat hij de vraag graag mondeling wilde bevestigen. Om precies 11.04 uur verklaarde bur gemeester Kolfschoten het huwelijk ge sloten. Prinses Margriet bleek aanzien lijk meer tijd nodig te hebben om de huwelijksakte, in tweevoud, te onderte kenen dan de anderen. Zij signeerde met „Margriet Francisca, prinses van Oranje- Nassau, prinses van Lippe-Biesterfeld". Drie sterren Achter de officiële bruidsstoet volgde een bijzonder imposante auto, die vanaf de straat bij Huis Ten Bosch meereed. De auto was zo indrukwekkend dat nie mand er toe kwam de wagen te laten stoppen. Pas bij Plein 1813 werd de wa gen naar een zijstraat gedirigeerd. Er bleken Franse journalisten in te zitten. Bij aankomst van de stoet bij de trouwzaal ontstond enige nervositeit on der de politiemannen omdat het leek alsof er rookbommen waren gegooid. Het was loos alarm. Door de dampende paarde- lijven hing er even een mistbankje boven de straat. pijtje, van het gemeentebestuur van Am sterdam een oude gravure van Adriaan Schoonebeek en twee zilveren kempha nen, van de gemeente Rotterdam een schilderij, van Suriname een staand hor loge, van de Nederlandse Antillen een verzamelcadeau (dat nog volgt), van de Kamer van Koophandel voor Den Haag Chippendale kandelabers en een 18de eeuws olie- en azijnstel en zilveren pre senteerblad, van de secretariaten van het paleis Soestdijk zilveren zoutlepels, van de veiligheidsdienst van het paleis zilver, van prinses Beatrix en prins Claus een antieke porseleinkast. Uit het buitenland kreeg het bruidspaar van Canada een schilderij van Henri Masson, voorstellende de Gatineau-heu- vels, waarop prinses Juliana en haar ge zin uitkeek vanuit het huis in Rockcliffe park, Ottawa, van Frankrijk een cham- pagnekoeler, van België een met zilver erts ipge legde antieke tafel en van het Corps Diplomatique zilveren kandelaars. President Soekarno van Indonesië heeft koningin Juliana een telegram gezonden in verband met het huwelijk van prinses Margriet met mr. Van Vollenhoven. „Mede namens het volk en de regering van de republiek Indonesië doe ik Uwe Majesteit mijn hartelijkste gelukwensen en de wens voor een lang en gelukkig leven toekomen,", .10 De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, mr. Adam Malilq heeft een soortgelijk telegram aan zijn Nederlandse ambtgenoot gezonden. Ook de Westduitse president, Heinrich Lübke, heeft koningin Juliana telegra fisch gelukgewenst met het huwelijk van prinses Margriet. De president van India, dr. S. Rad- hakrishnan, heeft eveneens het koninklijk paar zijn meest hartelijke felicitaties voor deze gelukkige gebeurtenis en zijn beste wensen voor geluk en voorspoed van het jonge paar aangeboden. (Van onze correspondent) De trouwringen van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zijn zeer eenvoudig. Die van de prinses is uitge voerd in platina en die van haar man in goud, maar zij zijn tamelijk smal en zon der enige versiering. Op verzoek van het bruidspaar heeft een graveur met de grootste moeite aan de binnenzijde behal ve de datum: 10. 1. 1967 ook de tekst van de prediking tijdens de kerkdienst aange bracht: „Alles is van u., gij zijt van Christus'Namen of initialen staan er niet in.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6