zijn DE LEER VAN MAO BEGINT OP DE KLEUTER SCHOOL Egyptisch gas in Jemen p;j ■M-: Morgen lancering van.-„Intelsat-2" - Schandaalproces in West-Duitsland Achtergrond van de rebellie In China 8* n P* Ruimt ever binding VS-Azië Walvisvaarder in brand Verdachte van moord op Khider vrijgelaten bi: 1 V L 'G m mm JL- t In China is het tot bloedige botsingen gekomen tussen De Rode Garde, die Mao's „harde lijn" wil doordrijven, en z.g. gematigder elementen onder leiding van de propaganda- chef Tao Tsjoe. In dit artikel onthult Bob Tadema Sporry hoe de „culturele revolutie" van de Rode Garde werd voorbereid en hoe zij haar doelen probeert te verwezen lijken. De robots volwassen gezondheid, werklust en organisatieta lent. Maar vóór alles moet men op drachten kunnen uitvoeren zonder het „waarom" en „waarvoor" te willen weten. De nieuwe- scholen eisen dat men na de studie een soort supermens zal zijn: goede boer, goed soldaat, goede intellectueel, goede handarbeider en goede kunstenaar; dit alles tegelijk en allemaal even goed, wat een onmen selijke eis mag heten. Op de nieuwe scholen worden de leerlingen geïndoc trineerd op een wijze, waarbij die van vroeger niets was. Er wordt zóveel van hen geëist en verwacht, dat ze de strijd tegen bourgeoisie en kapitalis me en revisionisme tenslotte met de inzet van hun hele persoonlijkheid zul len voeren. EN NU is het dus kennelijk zo ver! De resultaten van de „nieuwe scho ling" treden voor het voetlicht. De Ro de Wachters weten niet slechts onvoor waardelijk te gehoorzamen, ze cijferen zichzelf, hun individuele leven, geheel weg. Zij kunnen doden als de beste; zijn uitnemende guerrillastrijders en zij wijzen alles af wat zweemt naar luxe (of wat zij daarvoor aanzien). Al die kleine en simpele geneugten die het dagelijks leven in China de afgelopen jaren iets begonnen op te fleuren, zijn verboden: kleurige en bovenal goed gesneden kleding; haar dat met meer fantasie wordt opgemaakt dan in twee vlechten; een vleugje schoonheidsmid delen of parfum; lekker eten; norma le schoenen. Alles wat het grauwe le- KAAP KENNEDY (Reuter en AFP) Vanaf de lanceerbasis Kaap Kennedy zal morgen een derde satelliet van het type „Early Bird" in een baan om de aarde worden gebracht voor een permanente commerciële televerbinding tussen de Verenigde Staten en Azië. Een Delta-raket ,die voor ongeveer elf miljoen gulden door de „NASA" beschik baar is gesteld, moet de satelliet in de gewenste baan brengen. De nieuwe satel liet zal met de „Early Bird 2", die vorig jaar werd gelanceerd, maar door een sto ring niet in de juiste baan boven de Stille Oceaan terecht kwam, en met de „Early Bird 1", die sinds 1965 een baan over de Atlantische Oceaan beschrijft, één keten vormen. De volgende maand zal een satelliet van hetzelfde type in een baan boven de Atlantische Oceaan worden gebracht om de verbinding tussen de Verenigde Staten, Europa, Zuid-Amerika en Afrika te verbeteren. Het nieuwe ruimtevaartuig is een lich telijk gewijzigde versie van de „Early Bird II". Bij de „Comsat" (Communica tions Satellite Corporation) hoopt men de satelliet tot een hoogte van 1600 kilo meter ten oosten van de Gilbert Eilanden te brengen. Wanneer de lancering slaagt ,zal de sa telliet, die de officiële naam „Intelsat-2" draagt, gebruikt kunnen worden voor di verse verbindingen, zoals telefoon, tele graaf en televisie tussen de stations in Washington, Hawaii, Australië en Japan. V STUTTGART (DPA) In Stuttgart i« z een proces begonnen dat een van de grootste financiële schandalen van na de I oorlog in West-Duitsland tot onderwerp g heeft. De voornaamste verdachte, de 43- r jarige Helmut Kronenberg, was niet aan wezig. De Franse Justitie wil de Duitse Amerikaan, die in Frankrijk wegens be- drog tot begin juni een gevangenisstraf van drie jaar moet uitzitten, niet voor het 1 proces in Stuttgart uitleveren. In de be- klaagdenbank zitten Kronenbergs vrouw, t de 41-jarige Helga, en de 54-jarige advo- 1 caat dr. Oskar Ruisinger. f PORTSMOUTH (AP) De Oostduitse walvisvaarder „Bertold Brecht" heeft gis teren op 295 kilometer ten zuiden van Groenland om hulp gevraagd omdat er brand aan boord was uitgebroken. De „Bertolt Brecht" meldde later dat men de brand, die in de machinekamer woedde, meester was geworden en dat hulp niet meer nodig was. MADRID (AFP) Een in verband met de moord op de Algerijnse leider Mohammed Khider gearresteerde man is op vrije voeten gesteld. Het Madri- leense blad „Pueblo", dat dit gisteren meldde, bericht dat de man, een Joe goslaaf, niets met de moord had te ma ken. Hij droeg een wapen, waarvoor hij vergunning bezat. In hu heeft „Eli® is ge- aan 1 wel 1 liefd getw door amb: gelee Tone rol r blijk zaak ken" JO voorl is eei zwaa heid uitw< ding Esse: vorst teerc gelijl nade keldi zijds persi caal hof touw Vooi bela: van OP 21 DECEMBER 1964 hield minister-president Tsjoe En-lai voor het derde nationale volkscongres een rede waarvan men de draagwijdte bui ten China kennelijk niet ten volle heeft beseft. Tsjoe En-lai vertelde in deze redevoering namelijk heel duidelijk wat er nü in China gaande is. Tot in finesses werd de gehele culturele revolutie beschreven. Iedere Niet de fanatieke jonge zuurprui men die men verwacht zou hebben. Chinees begreep het. Zeer weinig niet-Chinezen hebben de draagwijdte van die rede kunnen lospellen uit de onvoorstelbare massa woorden, die nu eenmaal nodig lijken te zijn voor dit soort toespraken voor een braaf ven van alledag veraangenaamde, wordt door de jonge robots afgewezen luisterend publiek, dat precies weet wanneer het moet klappen of juichen, als niet de revolutie dienend en dus overtollig. RIAZ (Reuter) Volgens Jemenieti- sche koningsgezinden hebben Egyptisch vliegtuigen de afgelopen twee dagen de royalistische stammen in het noorden van Jemen met gifgas en napalmbom men bestookt. Daardoor zouden meer dan 200 mensen „zijn gedood, gewond of blind geworden". Het zou gebeurd zijn in het Saada-district in de omgeving van Kitaf Waela. Vorige week beschuldigde de Jemenie- tische koningsgezinde minister Moham med Abel-Koddoes de Egyptenaren er van in het gebied rond de berg Iyal Yazi, ten noorden van Sanaa, eveneens gifgas te hebben afgeworpen. De Jemenieti- sche republikeinen, die de macht in han den hebben, worden in hun slepende niet erg intensieve strijd tegen de royalisten gesteund door Egyptische troepen. Kleuterklasje nieuwe stijl: spelletjes maar ook opdreunen van Mao's leerstellingen. kind meteen gewend aan drillen. Het leert bloeddorstige liedjes zingen. Het leert zingend marcheren En vooral leert het onvoorwaardelijk gehoorza men op een manier, die onze kinderen ten enenmale onbekend is. Na de crèche wordt het ernst op la gere en middelbare school. Politieke kennis is het enige criterium voor zit- ten-blijven, de ergste schande de Staat die aller vader en moeder is! aangedaan. De boeken van Mao Tse- toeng waarvan het beroemde Rode Boekje een uittreksel is zijn inge- ïchakeld bij de vorming, hoewel de ernstige studie hiervan pas op de mid delbare school tot volle ontplooiing komt. De militaire training van jon gens en meisjes is vóór hun vijftiende voltooid en heeft een onaangenaam realistisch karakter. Want waar elders ter wereld stuurt men jongens en meisjes gezamenlijk en halfnaakt het terrein in voor oefeningen? DE OPVOEDING, vorming en trai ning van de jeugdige robots is pas goed begonnen met de invoering van de nieuwe scholen, die door heel Chi na zijn opgericht. Scholen, of liever computers waar robots worden ge kweekt, die altijd de voorvechters zul len zijn voor alle nog te volgen „cul turele revoluties". Die scholen werden gesticht om een nieuw soort mensen te creëren. In China is het niet een voudig om een „goed mens" te zijn. Men moet uitblinken in militaire be drevenheid, politieke scholing, goede Toen we indertijd in Koenming waren een stad in 't zuidwesten van China, vrij dicht bij Vietnam gelegen toonde een vriendelijke en trotse moeder ons haar driejarig zoontje. Hij stond kaarsrecht op stevige beentjes, een kind van deze tijd, weldoorvoed, schoon en netjes gekleed. Zijn blik was vrien delijk toen hij op een gegeven mo ment met een hoog, kwetterend stem metje iets uitriep. „Wat zegt hij?" vroegen we aan onze vriendelijke gids, die hem tevreden over het stekelige bolletje aaide. „Hij zegt: „Als ik groot ben word ik soldaat en maak ik de vijand dood". Hij wordt een goede Chinees!" We waren ook te gast op een lager schooltje in een afgelegen bergdorp en we keken naar de gymnastiekles van de eerste en de tweede klas. Op de grond van de speelplaats lagen lange rollen prikkeldraad als ijzeren rupsen. Jongetjes en meisjes van zes tot acht jaar kropen er doorheen met pijnlijke voorzichtigheid. Wie zich schramde, hoefde niet te rekenen op medelijden of een troostend aaitje, integendeel. Er ging een hoongehuil op en het arme slachtoffertje trachtte zo goed moge lijk de bloedende schram te verbergen en er om te glimlachen. Chinese kin deren zijn tegenwoordig weinig klein zerig. Tegen de muur stonden de ge weren van jongens en meisjes keurig in rijen; op het lessenaartje van de onderwijzeres lag de munitie en dat waren géén losse flodders. Deze klein tjes werden al volledig afgericht tot scherpschutters, en met succes! IN PEKING liepen we wat we al tijd doen in een ons onbekende stad zo maar wat te lopen. Een grote, im posante oude stadspoort, overwoekerd met gras en struikjes, lokte ons. Daar achter bleek een volkswijk te liggen zoals die alleen te vinden zijn in Azië. Mensen puilden er uit de huizen, drom den op de straten, vulden de laatste vierkante centimeters van de schaarse bussen van het stadsnet. In een einde loos lange straat van armoedige huis jes en nog armoediger winkeltjes wa ren wij tweeën de enige niet-Chinezen, maar toch voelden we ons geen mo ment onveilig of onzeker. Het publiek reageerde vriendelijk, vaak lachend en als steeds dolnieuwsgierig naar on ze fototoestellen en bedelend om er ook „op te mogen". Toen viel er een stilte en men ging een beetje opzij. Uit een nog geen twee meter breed zijstraatje kwam een /co lonne Rode Pioniers, knulletjes van een jaar of tien. Ze waren een beet je armelijk, maar brandschoon ge kleed. Ze waren, als alle Chinese kin deren, weldoorvoed. Ze hadden alle maal schoenen aan hun voeten en een verfrommeld rood dasje om de hals. Maar het waren starre en onaangena me jongetjes die weinig kinderlijks hadden. In de stilgeworden straat marcheerden ze model voorbij links rechts, links rechts en achter hen begon men weer te praten. IN CHINA zijn de robots levend ge worden en ze marcheren op om de we reld te hervormen en te zuiveren, die naar hun smaak te veel afwijkt van de ideologie zoals zij die voorstaan. In China is de helft van de bevolking 370 miljoen mensen minstens jonger dan 35 jaar en kent dus* het communistische bewind als een nor male toestand. Sinds 1949 is de helft van China's bevolking geïndoctrineerd. In die 18 jaren zijn baby's groot ge worden en zeer zelfbewust. Ze zijn op gegroeid met de boeken van Mao Tse- toeng in de broekzak en als enig za ligmakend voorbeeld. Tengevolge hier van zijn ze „plus Mao-iste que Mao". Om nu te weten te komen en te kun nen begrijpen hóe diep doordrenkt de ze nieuwe mensen zijn van hun ideo logie, hóe ze alles, maar dan ook alles afwijzen dat zelfs maar zweemt naar revisionisme (lees: een aangenamer bestaan), hóe ze totaal onbekend zijn met de wereld buiten China, is het wel nuttig om te weten hoe die jeugd werd opgevoed en opgeleid. Want het mag dan al uiteindelijk de partij zijn die deze culturele revolutie heeft bewerk- gtelligd op de door haar gewenste tijd, MM».. -.~v^v~U( V*-- :vy «SS* J-**~~~; f maar zonder die onafzienbare massa perfect getrainde jeugd, die ieder jaar met ettelijke miljoenen toeneemt, kan zelfs het machtigste partijlid niets be ginnen. Maar op de nieuwe jeugd van China kan men rekenen, in ieder ge val nu. Die levend geworden robots, die opereren onder de naam van Ro de Garde of Rode Wachters, zijn het resultaat van een zorgvuldig uitge dachte, opgezette en uitgevoerde op voeding. Wie niet beter weet en niet anders wil, zoals deze jeugd, zal zich nimmer anders weten te gedragen dan zoals ze nu doet: alles in opdracht, keurig geleid door de top en zich vol maakt onbewust van het feit dat ze geen zelfstandig denkende en redene rende mensen zijn maar robots. HET VALT ME vaak op dat men bij de daden van de Rode Garde graag spreekt van „tiener-terreur" in Peking en andere grote steden. Een grotere vergissing kan men niet maken. Dat kweekprodukt van onze westerse sa menleving: de rebellerende tiener, is in 90 percent van de wereld een on bekend fenomeen en zeker in China. Daar bestaan echter wél jonge men sen, die walgen van alles wat dat woord „tiener" bij ons impliceert. Men kan dan ook beslist niet spreken van een jeugd-terreur. Deze culturele revolutie, zuivering, klassestrijd vult u zelf maar in is hun zonder meer van boven af opge legd en wordt hun voorgehouden als een stralend ideaal waar 's lands toe komst van afhangt. Niet één van die jonge mensen handelt op eigen initia tief. Alles is uiterst zorgvuldig voorbe reid, iedere „spontane" kreet grondig ingestudeerd; iedere daverende volzin door een kenner opgesteld met het oog op het grootste succes. De jonge men sen volvoeren hun opdrachten zoals zij die hebben leren gehoorzamen vanaf hun prilste jeugd. Ze weten dat hun ideologie de enige juiste is. Ze gelo ven in Mao Tse-toeng die de historie zal ingaan als een goddelijke gestal te, die men zich over duizenden jaren nog herinneren zal zoals menige Chi nese keizer en keizerin. DE IDEOLOGIE grijpt het kind zo jong mogelijk, want wat met de pap lepel is ingegoten valt moeilijk te ver geten. Van de moeder wordt geëist dat ze haar zuigeling „van de wieg af" rood zal opvoeden. Is de bay zuigeling- af dan gaat hij naar de crèche, om dat men ervan overtuigd is dat een kind beter opgroeit in een groep leef tijdgenoten dan in het eigen gezin, want dat is een bourgeois-instelling. Het leven in die crèche is overigens niet onplezierig. De juffies zijn er aar dig, het eten is goed, de medische zorg uitmuntend. Bovendien wordt het HET IS de moeite waard, de reac tie te zien van deze jonge mensen als men hun vertelt over de rest van de wereld. Ze zijn heus veel aardiger, vriendelijker, opgewekter en heel be- slist'niet de zuurpruimen die men zou verwachten van de eerlijk ge zegd tendentieuze foto's en nieuws berichten. Ze zijn te beleefd en wel gemanierd om het te zeggen, maar ze geloven er rondweg geen snars van als je hun zegt dat bij ons de arbeider niet de afgebeulde, ongelukkige slaaf is, waartoe Mao's ideologie hem ver trokken heeft. In China weet zelfs het kleinste kind dat de arbeiders in kapi talistische landen sterven van honger en dorst, worden afgeranseld door hun werkgevers en ernaar snakken, be vrijd te worden door de enige ware leer: die van Mao Tse-toeng. Die jonge Chinezen waren eerlijk diep geschokt toen ze hoorden hoe on ze kinderen zelf hun toekomst opbou wen; hoe ze kunnen gaan en staan waar liet hun lust; dat ze naar het buitenland kunnen reizen en de oplei ding volgen die ze zelf wensen. Over het begrip „vakantie" waren ze zol der meer diep verontwaardigd, want dat jonge mensen zomaar een paar weken konden niksen zonder daar de vreselijkste gevolgen van te ondervin den, wilde er bij hen beslist niet in. Een vakantie is een goede arbeider onwaardig, schaadt de staat en is dus nutteloos, zo niet erger. ONDER LEIDING van de nieuwe robots zal China geperst worden in een communistisch keurslijf dat zijns gelijke niet heeft. De isolatie zal nog veel straffere vormen gaan aannemen. Nog minder buitenlanders zullen Chi na mogen binnenkomen. China zal zich (weer!) gaan isoleren op een wij ze, die heel bekend klinkt voor ieder een die de oeroude geschiedenis van het „Rijk van het Midden" kent. De Rode Revolutionaire banier van de Leer van Mao de kreet die tegen woordig opklinkt uit iedere Chinese schriftuur zal het land verstikkend overdekken en afsluiten van de rest van de wereld. Albanië, het piepkleine Albanië is de laaïste van China's eens zo talrijke vrienden. De hele rest, tot en met het eens beminde Cuba, be staat nu uit verraders en revisionis ten, vijanden die bestreden moeten worden. En intussen nemen in China de ro bots ieder jaar toe met ongetelde miljoenen naarmate de stroom van scholieren „nieuwe stijl" het land naar een hachelijke toekomst drijft. Bob Tadema Sporry (Nadruk verboden). x\

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8