Mao Tse-Toeng geeft opdracht strijdmacht te reorganiseren Gevecht om de leiding nu in kritiek stadium gekomen Beieren meldt grote stijging HET WEER Streven naar kleuren-TV op 1 jan. '68 r Tweede Kamer akkoord met aanpassing Bijna 3000 mensen in Velsen zoeken naar een huis Foto Engel grootste opruiming Vrouwelijk schoon en conservatisme Handschoenennood in Moskou Celibaat geen punt meer op concilie „Financiële positie wordt steeds slechter" Slachtoffers van kolendamp in Parijs Trek weg uit het gebied rond het Noordzeekanaal" Mond- en klauwzeer in Groot-Brittannië Mej. J. Zeelenberg lid Raad van State Zij wil echter het laatste zvoord over tarieven en vrijstellingen Baby-setter Koningin twee weken naar Zwitserland Concentratie van uitgeverijen N.S.-tekort van tachtig miljoen pagina 15 TOKIO (AP en Reuter). Mao Tse-Toeng, de Chinese partijleider, heeft zijn stilzwijgen verbroken. Hij heeft vanochtend via radio-Peking op dracht gegeven tot algehele reorgani satie van de strijdkrachten. De uit zending is in Tokio opgevangen. Mao is formeel voorzitter van de militaire commissie van het Centrale Comité van de Chinese Communistische Partij. Sinds enige jaren was echter de minister van Defensie, Lin Piao, de machtigste man in die commissie. Lin is door velen genoemd als de eventuele opvolger van Mao als partijleider. Radio-Peking deelde na de uitzending mee dat „opdracht is gegeven de culturele revolutie te ver sterken". Radioactiviteit Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2,7, 9 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3,7, 9 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Ferdinand10 Kunst 11 Radio en tv 11 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Topsy20 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Veel wind Zwakker Echtgenote 2 d 3 mille Ellington en Fitzgerald 28 januari in Rotterdam A msterdams burgemeester: Voorzitter K.v.K. tot de industrieën: Het woord is aan EEG-OMZETBELASTINGSTELSEL Overdracht koelschip „S. A. Hexrivier" MAX KOELEMEIJ 52e JAARGANG NUMMER 61 DONDERDAG 12 JANUARI 196 7 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Vice-premier Tau Tsjoe. MUNCHEN (AP) Het Beierse minis terie van Binnenlandse Zaken heeft mee gedeeld dat de radioactiviteit van de jong ste Chinese kernexplosie nu tot West- Duitsland is doorgedrongen. De toegenomen radioactiviteit is gecon stateerd door het observatorium op de Zugspitze, de hoogste berg in West-Duits- land, in de Beierse Alpen. De grotere radioactiviteit is waargenomen in lucht lagen tussen 2.000 en 3.000 meter hoog te. m Verwachting van het K.N.M.T.. geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk wat regen of motregen. Ma tige tot krachtige wind uit weste lijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Mao Tse-Toeng en zijn vrouw, Tsjang Tsjing, zijn woensdag onverwacht naar Peking teruggekeerd. Ze verbleven el ders in China. Waarnemers maakten daar uit op dat de toestand in China inderdaad zeer ernstig is en dat Mao besloten zou hebben zelf in te grijpen. Tot nu toe is enkele malen gezinspeeld op ingrijpen van het leger in de strijd tussen voor- en tegenstanders van de culturele revolutie. Enkele waarnemers geloven dat Mao enige jaren geleden niet vrijwillig is teruggetreden als regerings leider, doch dat hij hiertoe werd ge dwongen. Hij zou nu, zo stellen zij, via de culturele revolutie van de Rode Garde pogen zijn oude machtspositie te herove- Tot nu toe hebben de Chinese strijd krachten onder leiding van Lin Piao hun eigen zuiveringen in het kader van de culturele revolutie uitgevoerd. Het is mogelijk dat ze een rol gaan spelen in de burgerlijke aspecten van die revolutie. Dat zou kunnen betekenen dat de posi tie van Mao Tse loeng als partijleider niet onaanzienlijk is verzwakt door de serie stakingen, gevechten en sabotage daden van de afgelopen weken. Hierop duidt ook het feit dat hij zich in het openbaar tot het leger heeft gewend. In normale omstandigheden zou hij heb ben kunnen volstaan met het uitvaardigen van een order tot reorganisatie. Het is daarom niet uitgesloten dat er eenheden van de strijdkrachten zijn die niet langer gehoorzamen aan de minister van Defen sie, Lin Piao. Tot nu toe is altijd aangeno men dat die de strijdkrachten volkomen in zijn greeep had. Mao Tse-Toeng en Lin Piao, de minister van Defensie. De vrouw van Mao, Tsjang Tsjing, is naar Kanton gereisd. Ze zou er contact willen maken met de belangrijkste partij en overheidsfunctionarissen die zich tegen Mao hebben gekeerd. Dat meldden dagbladen in Hongkong. Mao's vrouw wil proberen, zo schrijven zij, die functionarissen te bewegen zich tegen Tau Tsjoe, vice premier en voor naamste doelwit van de critiek van de Rode Gardisten, te keren. Tau zou dezer dagen eveneens van Peking naar Kanton zijn gereisd. Hij heeft zich aan de zijde van Lioe Sjau-Tsji geschaard, de secre taris van de Communistische Partij die zich tegen Mao en zijn aanhang heeft ge keerd. Het militaire comité voor de culturele revolutie telt achttien leden. Het wordt geleid door de 65-jarige Hsoe Hsiang- Tsjen. Mao's vrouw is adviseuse van het comité. Men gelooft dat Mao door zijn opdracht wil proberen dit comité onder het gezag te brengen van de militaire commissie van het Centrale Partijcomité. De minister van Economische Zaken drs. Bakker heeft gisteren aan de directie van het Philipsbedrijf in Eindhoven me degedeeld, dat de regering heeft besloten te bevorderen dat met ingang van 1 janu ari 1968 televisie-uitzendingen in kleuren kunnen geschieden. Gestreefd wordt naar regelmatige uitzendingen van zes tot acht uur per week. Van de zijde van Philips vernemen wij desgevraagd, dat men daar het kabinets besluit wel toejuicht. Aanvankelijk had men gehoopt op een ingangsdatum enke le maanden vroeger, dus nog in de herfst van dit jaar omdat op 25 augustus in Duitsland de eerste officiële kleurentele visie-uitzending de lucht ingaat. Ten aanzien van de afzet van kleuren televisietoestellen is Philips gematigd op timistisch. Er zijn geruime tijd geleden marktonderzoeken geweest doch rekening dient te worden gehouden met de wat verslechterde economische situatie. Over de prijs van de kleurenontvangers kon Philips zich nog niet exact uitspre ken. Rekening houdend met het feit, dat de prijs voor de zwart-wit-toestellen de laatste tijd iets gezakt is, zal de prijs van kleurenontvangers 2Yz maal zo hoog lig gen, variërend naar gelijksoortige luxueu ze of minder luxueuze typen. De prijs zal ongeveer liggen tussen 2000 en 3000. Wanneer de NTS met haar eerste proef- uitzendingen in september zal beginnen zullen deze praktisch in het hele land te ontvangen zijn. Alle steunzenders zijn daarop door de PTT al ingericht. Zelfs bij de bouw van verscheidene steunzen ders werd daarmee destijds reeds reke ning gehouden. BARNOLDSWICK (Reuter) De afde ling Barnoldswick van de Britse Conser vatieve Partij, die thans in de oppositie is, gaat wekelijks zogenaamde „strip- teasevoorstellingen" geven om het tanen de ledental te doen toenemen. Volgens partijfunctionarissen gaan de mannen in het Noordengelse plaatsje Barnoldswick zich liever vermaken in na burige steden dan dat ze een handje hel pen om de Conservatieve Partij weer aan de macht te brengen. Deze functionarissen hebben nu een contract getekend met een zekere „Vicky", die gaat proberen of haar charmes groot genoeg zijn om aanhan gers en propagandisten van de Conserva tieve Partij in Barnoldswick meer acti viteit te doen onplooien ten behoeve van de partij. MOSKOU (AFP) Dat vele Mosko- vieten met koude vingers lopen is zeker. De winkels van de Russische hoofdstad kunnen niet voldoen aan de vraag naar handschoenen bij een temperatuur die schommelt tussen min tien en min twin tig graden. Volgens het blad De Russische Handel dekt de produktie van handschoenen de behoeften nog niet voor de helft. Het be kende Moskouse warenhuis Goem krijgt dagelijks vier- tot vijfduizend handschoe nen geleverd die in een tot twee uur uitverkocht zijn. De centrale commissie van het pasto raal concilie heeft het punt „Vragen rond het priesterschap, waaronder het celi baat", uit het prioriteitenschema van het pastoraal concilie gehaald, zo meldt het r.k. dagblad De Tijd. Dit zou zijn gebeurd om het treffen van voorzieningen te kunnen versnellen. Er wordt nu een verklaring van de bis schoppen verwacht. Zaterdag 28 januari treedt Amerika's klassieke jazz-koning Duke Ellington met zijn orkest en de zangeres Ella Fitzgerald op in „De Doelen" te Rotter dam. Ellington maakt een tourneé door West Europa, waarbij Ella Fitzgerald als liste fungeert. AMSTERDAM „De situatie is zo ern stig geworden dat men zich afvraagt of enig gemeentebestuur de verantwoorde lijkheid voor het „gemeentelijk huishoud boekje" nog wel zal kunnen dragen, Deze verantwoordelijkheid dreigt een far ce te worden". Dit zei de burgemeester van Amsterdam gistermiddag in een nieuwjaarsrede, waarin hij in de eerste plaats de moeilijke financiële positie van de gemeente onder de loep nam. „Het ernstige van de toestand is voor al dat het tekort op de begroting geen incidenteel verschijnsel is; mhar een symptoom van een regelmatige en snelle verslechtering van onze financiële posi tie. Het tekort is vrijwel uitsluitend ont staan door de opeenstapeling van de te korten, die voortvloeien uit de in Den Haag vastgestelde loonronden, loonron- den waarvoor wij slechts voor ongeveer vijftig percent compensatie uit het ge meentefonds hebben ontvangen". PARIJS (AFP). In de afgelopen 24 uur zijn 26 Parijzenaars het slachtoffer geworden van kolendampvergiftiging. Men wijt dit aan een sterke stijging van de temperatuur bij vochtig weer, waar door de schoorstenen minder goed trek ken. In zijn eerste nieuwjaarsrede heeft van middag de voorzitter van de K.v.K. voor Hollands Noorderkwartier, mr. W. H. Dol- lenkamp, een pleidooi gevoerd voor het betalen van een premie aan die onder nemer in het Noordzcekanaalgebied, die bereid is met zijn bedrijf te verhuizen naar het noorden van Noord-Holland. Een dergelijke regeling, mits aantrek kelijk en snel ingevoerd, zou aldus mr. Dollenkamp het overvolle Noordzeekanaal- gebied ontlasten en in Noord-Holland veel ten goede kunnen keren. De heer Dollenkamp had zich geïnspi reerd op een onlangs verschenen nota van het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland, waarin onder meer wordt ge constateerd, dat in de jaren tot 1980 44.000 arbeidsplaatsen, waarvan 24.000 in de industriële sector, in het noorden van Noord-Holland moeten worden ge schapen. Victorine de la Croix: De moedigste daad van een vrouw is, te huilen als er niemand in de buurt is. LONDEN (Reuter). In het gebied van New Forest bij Southampton in Zuid- Engeland zijn talrijke gevallen van mond en klauwzeer geconstateerd. Tot dusver zijn runderen, varkens en schapen met een gezamenlijk waarde van 1.3 miljoen gulden geslacht om de epidemie te be dwingen. In New Forest zelf, een onaf ge zet gebied, huizen zeker 5.000 runderen, wilde pony's en herten. Tot lid van de Raad van State is be noemd mr. J. Zeelenberg (P.v.d.A.) thans wethouder van Rotterdam en lid van de Eerste Kamer. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft geen bezwaar tegen de ingrij pende verandering in de omzetbelas ting die door de Europese Commissie is voorgesteld. Als de Eerste Kamer haar fiat geeft zal minister Zijlstra aan het eind van deze maand naar de Europese ministerraad in Brussel kunnen gaan met de volmacht om mee te werken aan de invoering van deze verandering per 1 januari 1970. De verandering' omvat een vervanging van het thans in Nederland gebruikte cumulatief cascade-stelsel door het thans reeds in Frankrijk toegepaste stelsel. Wat deze wijziging inhoudt is gisteren uit voerig in ons blad uiteengezet. Invoering van het nieuwe stelsel zal bij gelijkblijvende opbrengst leiden tot ln het Noorder dierenpark te Emmen- heeft de Ierse setter Astrid de zorgen voor de welpjes Margriet en Piet.er van leeuwemoeder Erna overge nomen. Het jaar 1966 heeft in de gemeente treu het aantal woningzoekenden. Inte gendeel, dit aantal steeg met 114 van 2728 in januari 1966 tot 2842 in december 1966. In deze cijfers zijn evenwel begrepen de genen die wel over een woning beschikken, maar voor een andere woning in aanmer king komen. In de loop van het jaar is een groot deel van de wachtenden gecontroleerd en op urgentie getoetst. Doordat dit jaar geen blokken woningen gereed kwamen kon slechts in enkele incidentele geval len hulp worden verleend. Dit betekent dat de wachttijd voor de jonge mensen weer langer is geworden. De langst wachtenden werden in 1960 ingeschreven. De verplaatsing van grote gezinnen uit veel te kleine woningen kon niet worden bevorderd. Vele gezinnen moesten nog blijven wonen in de woningen die nodig moeten worden afgebroken. Talrijke me dische en sociale problemen konden door de voortdurende woningnood niet worden opgelost. Aan vele samenwoningen kon geen einde worden gemaakt. Een trieste balans. De vooruitzichten voor 1967 zijn even gunstiger, omdat in IJmuiden-Zeewijk een flink aantal woningen gereed zal komen. De very/achting is, dat in 1967 zeker 216 huizen ter beschikking van de woningzoe kenden kunnen worden gesteld. Ten opzichte van 1965 is de woning bouwactiviteit in de gemeente Velsen in 1966 aanzienlijk teruggelopen. Er kwamen slechts 103 particuliere wo ningen in uitvoering, te weten 66 premie woningen en 36 huizen in de vrije sec tor. De gemeente slaagde er niet in ook maar één woningwetwoning in aanbouw te krijgen. Tégenover de 103 in 1966 tot uitvoering gekomen woningen staan 533 in het jaar 1965 In 1966 kwamen 124 particuliere wonin gen en 63 woningwetwoningen, in totaal dus 187, gereed, tegen 342 in 1965. De koningin is vanmorgen van de vliegbasis Soesterberg met enige vriendin nen vertrokken naar Grindelwald in Zwitserland voor een wintersportvakan tie, die veertien dagen zal duren. Op de Verolmewerf op Rozenburg zal zaterdagmiddag het motorkoelschip „S. A Hexrivier" (10.350) ton dwt) worden over gedragen aan de opdrachtgever, de South African Marine Corporation Ltd. in Kaap stad. De „S. A. Herivier", bestemd voor het vervoer van fruit en vis, waarschijn lijk het grootste tankschip ter wereld, zal zondag zijn eerste reis naar de thuis haven Kaapstad beginnen. Het schip heeft een lengte over alles van 159 me ter. De proeftochtsnelheid is 181/2 km. Er is accommodatie voor 54 personen. een stijging van de kosten van levenson derhoud van ongeveer 2,5 percent welke gecompenseerd zal kunnen worden door verlichting van de directe belastingen. De debatten in de Tweede Kamer wer den gisteren beheerst door de grote vraag of het interimkabinet-Zijlstra dit belangrijke onderwerp wel tot zijn ver antwoordelijkheden mag rekenen. De Ka mer week echter voor het argument van dr. Zijlstra, dat het weigeren van instem ming of een poging de beslissing in Brus sel uit te stellen de Nederlandse belangen waarschijnlijk zulten schaden. Evenals de overgrote meerderheid van de Kamer achtte ook minister Zijlstra het verkeerd als op de komende bijeenkomst in Brussel ook meteen al beslissingen zou den vallen over de tarieven en eventuele vrijstellingen in het nieuwe systeem. Ne derland zal zich daar dus tegen verzetten. Volgens minister Zijlstra is invoering van de belasting volgens toegevoegde waarde niet meer tegen te houden. Hij was het in principe wel eens met de heer Berg (P.v.d.A.) die van oordeel was dat Nederland er niet aan moest beginnen zo lang de gevolgen voor de belastingbeta ler nog niet goed bekend zijn. Nederland heeft echter met deze redenering nooit ergens een voet aan de grond gekregen. De minister zei dat het vorige kabinet eigenlijk al bereid was het nieuwe systeem in principe te accepteren. De Kamer was unaniem van mening dat bij gebrek aan voldoende bevoegd heden van het Europese parlement de Nederlandse volksvertegenwoordiging het laatste woord moet hebben over de hoogte van de tarieven en de invoeringsdatum van een geharmonieerd stelsel van om zetbelasting. Maar de pogingen om deze opvatting in een gemeenschappelijke mo tie neer te leggen leden schipbreuk. De P.v.d.A. kwam met een motie waarin de regering de verplichting werd opge legd om pas na overleg met het Neder landse parlement definitieve beslissingen te nemen over omvang en verdeling van de belastingdruk. De heer Brouwer (K.V.P.) diende met steun van de V.V.D. en de C.H.U. een motie in waarin ge vraagd werd het Nederlandse parlement te vrijheid te late'- om de tarieven en vrijstellingen zelfstandig te regelen. Het verschil zat hem in de onderhandelings marge: de P.v.d.A motie geeft de rege ring weinig of geer speelruimte, de motie- Brouwer zal leiden tot een soort controle achteraf. Minister Zijlstra had geen doorslagge vende bezwaren tegen de moties. De Ka mer zou er vanmiddag over stemmen. ADVERTENTIES HAARLEM - SANTPOORT heeft de SATÉ per portie 2.— SOEP, per kop 65 cent KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - telefoon 4000 Geopend van 11.00 uur v.m. tot 2.00 uur 's nachts.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1