i m 1 VELO Begrotingsdebatten Provinciale Staten Aandrang op meer zekerheid over indeling IJmond-Noord TOERNOOI-sPIONage Loper Hoogovenschaaktoernooi blijft zijn eigen karakter behouden M NI Zaken rond het schaken Heemskerk heeft volgende maand 25.000 inwoners Volraken van Haarlem niet afwachten Provinciale Staten namen afscheid van ir. Merkx In Velsen steeg aantal verkeers ongevallen met twaalf percent Ondanks de wijzigingen Aanhanger schoot los op rijksweg 9 sJl DONDERDAG 12 JANUARI 1967 4 v VELO DE VRIND DIE DE WAS DOET 1 i Zaanse klokken Friese staartklokken Alle maten JUWCLICH HORCOOC R. l««genteuw»lraat 4-33 wtak bij hot marktplein WASMACHINES KOELKASTEN ELECTR ARTIKELEN TROMPSTRAAT 66-68 IJMUIDEN-O. - TEL. 5198 ADVERTENTIE Tijdens de behandeling van de begro ting van de gemeente Heemskerk, heeft burgemeester H. Nielen meegedeeld, dat de volgende maand de 25.000 ste inwoner wordt verwacht. Volgens de huidige po litiewet zou dat tengevolge hebben, dat Heemskerk één jaar na het bereiken van dit aantal een eigen gemeentelijk poli tieapparaat zou moeten stichten. De verwachting bestaat evenwel, dat dit in de politiewet genoemde aantal ver hoogd zal worden. De heer, Nielen dacht 'dat de minister op dit ogenblik niet met een zelfstandig politie-apparaat te Heems kerk zou instemmen. Wel achtte de bur gemeester overleg met zijn ambtgenoot in Beverwijk noodzakelijk om een zekert mate van coördinatie te bewerkstelligen. Overigens deelde de heer Nielen mee, dat reeds op initiatief van hemzelf en van de rijkspolitie een verzoek naar de minister is uitgegaan om de huidige situa tie te continueren. De districtscomman dant van de rijkspolitie is echter bezorgd over de zwakke personeelsbezetting. De fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Provinciale Staten van Noord-Holland, de heer H a r m s e n, heeft tijdens de gisteren gehouden algemene beschou wingen bij de begroting gepleit voor het verkrijgen van meer zekerheid over de gemeentelijke indeling van de IJmond- Noord. nij memoreerde dat het plan van het vorige kabinet eindelijk enige zeker heid gaf, maar dat deze nu weer geheel is weggevallen. Hij wilde weten of Gedepu teerde Staten al contact hebben opge nomen met de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, zodat een einde komt aan de situatie van verbrokkelde stadswijken, waaruit de IJmond-Noord nu in feite al elf jaar bestaat. Ook de economische situatie in de pro vincie kwam aan de orde, maar leidde bij deze spreker evenmin als bij de heer Copray (K.V.P.) tot ernstige zorgen. De heer Harmsen noemde de Hoogovens als een behoorlijke basis en de heer Copray heeft in dit opzicht vol doende vertrouwen in de nieuwe industrie bij het Noordzeekanaal. De fractievoorzitter van de K.V.P., de heer Copray noemde de aangeboden be groting een bewijs van gezondheid van een gezond instituut. Zijn fractie gaat ook met de verhoging van de grondbelasting akkoord, omdat ze van mening is dat Provinciale Staten van Noord-Holland hebben gistermiddag afscheid genomen van ir. W. J. L. J. Merkx, die per 1 febru ari benoemd is tot burgemeester van Breda. De heer Merkx had de begrotings debatten niet meer bijgewoond, maar kwam aan het slot van de eerste dag in gezelschap van zijn vrouw zijn opwach ting maken. In de ochtenduren waren al tal van lofwoorden in de richting van zijn lege zetel gezwaaid en de commissaris van de koningin, mr. F. J. Kranenburg memo reerde deze nog even in zijn toespraak tot het scheidende Statenlid. Hij herinnerde eraan, dat de heer Merkx ginds 1954 lid is van Provinciale Staten en sinds 1957 deel uitmaakt van het college van G.S. „U bent het oudste lid van het college in ambtsjaren", zo zei hij, „maar lang niet het oudste in levensjaren. Breda krijgt in u een jonge burgemeester, die echter beschikt over een bezonken oordeel en voldoende overwicht." De commissaris van de koningin sprak •ls zijn mening uit dat Provinciale Staten van Noord-Holland een van de beste be- stuursscholen van ons land blijkt te zijn, die tot heel wat meer opleidt dan het door Wim Kan geïntroduceerde regeringsmid denstandsdiploma. Uit de Staten zijn im mers ministers en staatssecretarissen en nu ook de burgemeester van een grote stad voortgekomen. Hij noemde de benoe ming van ir. Merkx een verlies voor de provincie maar een winst voor Breda en een gelukwens voor de nieuw benoemde. Ir. Merkx zei in zijn dankwoord graag naar Breda te gaan, maar toch met enige weemoed afscheid te nemen. Vervolgens was er voor de Statenleden gelegenheid de nieuwe burgemeester te feliciteren en te vens afscheid van hem te nemen. Omdat de benoeming van de heer Merkx per 1 februari ingaat, blijft hij formeel tot die datum lid van Provinciale Staten van Noord-Holland. Om op deze dag met een het nieuwe lid te installeren en een opvolger in het college van G.S. te kiezen zonder dat de Staten daarvoor speciaal bijeen moeten komen is besloten, dat de laatste begrotingsvergadering van donder dag 26 januari maar woensdag 1 februari wordt verschoven. slechts dan op een extra rijksuitkering gerekend kan worden als alle eigen mid delen uitgeput zijn. De heer Wensing (Prot.-Chr.) ging in op het door beide vorige sprekers aangehaal de voorstel van de P.S.P. om het openings gebed voortaan achterwege te laten. Hij wilde van dit „zinvol gebeuren" geen af stand doen en sloot zich daardoor aan bij de K.V.P.-fractie. De heer Harmsen (P.v.d.A.) had zijn steun aan de P.S.P. toe gezegd. Vervolgens bracht de heer Wensing de slechte verbinding tussen Zuid-Kenne- merland en de gebieden boven het Noord zeekanaal ter sprake. De Velsertunnel achtte hij onvoldoende. Ook wilde hij na dere bijzonderheden over de indeling in de IJmond vernemen. Ook hij had be zwaar tegen verhoging van de opcenten van de grondbelasting. Mevrouw Fortanier-De Wit (V.V.D.) ging uitvoerig in op het voorstel om het gebed voor de vergadering af te schaf fen. Alhoewel ze zich geheel distantiëer- de van de motivering van het voorstel zegde ze toch haar steun eraan toe, om dat ze geen behoefte zag een politieke vergadering als deze met een gebed te beginnen. Ze drong aan op een zo groot mogelijke openheid ten aanzien van besluiten van Gedeputeerde Staten zeker ten aanzien van de gemeentelijke indeling, waardoor de burgers zich er veel meer bij betrok ken zouden voelen. Voorts pleitte zij nog voor voorlichting van de jeugd ten aan zien van de streekplannen. De heer Noordenbos (P.S.P.) bepleitte uiteraard het door zijn fractie ingediende voorstel het openingsgebed af te schaffen. Ook hij liet zijn licht schijnen over de problematiek van het Noordzeekanaal en bracht ook nog enkele andere aspecten ter sprake. Ten aanzien van de volkshuis vesting vroeg hij zich ondermeer af of het niet dienstig zou zijn een provinciaal bouwbedrijf te stichten. De fractievoorzitter van de Boerenpar tij, de heer Nuijens, keerde zich fel te gen het plan om het openingsgebed af te schaffen evenals tegen de voorgestelde De heer W. Bakker - karakter behouden verhoging van de opcenten van de grond belasting. Ten aanzien van het samenvoe gen van gemeenten zei hij hiervan slechts voorstander te zijn, indien het met volle instemming van de betrokken ge meenten geschiedt. Voor het afschaffen van het openings gebed verklaarde zich ook de C.P.N., wier fractievoorzitter, de heer Hartog veel pessimistischer over de werkloos heid sprak dan de vorige sprekers. De heer Proper (C.P.N.) meende dat men niet meer moet streven naar een sluiten de begroting, maar dat men een tekort moet accepteren indien dit nodig is om de noodzakelijke voorzieningen te tref fen. De heer Kemmink (P.S.P.) was tevo ren uitvoerig ingegaan op de planolo gische problematiek, waarbij het overbe volkte zuidelijke deel van de provincie scherp contrasteert met de rest. Hij was fel tegen de belastingverhoging en uitte critiek op de zijns inziens veel te smalle groene „bufferzone" tussen de zware in dustrie aan het Noordzeekanaal en de woongebieden in Kennemerland. Namens de V.V.D. maakte de heer Voüte bezwaar tegen ijle manier waarop G.S. hebben gemeend het tekort in de be groting te moeten wegwerken. Vooral te gen het overhevelen van winst uit de be drijven had hij bezwaar. Het aantal verkeersongevallen, dat in 1966 in de gemeente Velsen ter kennis van de politie kwam bedroeg 1730, hetgeen ten opzichte van het daaraan voorafgaande jaar een stijging van ruim twaalf percent betekent. Er werden vierentwintig gevallen van gewelddadige dood geregistreerd, te weten vier bedrijfsongevallen, zeven gevallen van verdrinking, twee zelfmoorden, drie ver giftigingen, één gasverstikking en zeven verkeersslachtoffers. Aan het strand deden zich geen ver- drinkingsgevallen voor. De jeugdbaldadigheid had in 1966 weer de speciale aandacht van de politie, maar er deden zich in de gemeente Velsen geen excessen voor. De feitelijke sterkte van het politiekorps in Velsen is thans 125 man. De toegestane sterkte is 131 man. De werving van personeel, ook van jeugdigen in het bezit van een ulo-diploma had in 1966 weinig succes. De sterkte van de reserve-politie is thans vijftig man. De bijeenkomsten van het reservekorps worden goed bezocht, maar de werving van nieuwe reservisten onder de burgerij van Velsen blijft een moeilijke taak, die weinig effect sorteert. De Velsense politie maakte in 1966 in totaal 3182 bekeuringen, of, zoals dat in de officiële politietaal heet, reikte 3182 be taalde waarschuwingen uit. Ook in het afgelopen jaar maakte de politie in Velsen weer vele opgegraven, opgebaggerde of opgeviste explosieven on schadelijk. Met zeer veel waarderende woor den is dinsdag de nieuwe manager van het schaaktoernooi aan den volke voor gesteld. Hij is geen onbekende in de schaakwereld en zeker niet bij het Hoogovenschaaktoernooi, want Harry de Graaf blaast hier al menig jaar zijn partij soms solistisch meestal in orkestraal verband mee. De eerste dag is thans onder de nieu we „leider" voorbij. Wie verwacht had, dat er een enorme verandering zou ontstaan heeft de plank ver mis geslagen, want de nieuwe manager is geen man, die zonder redenen zomaar iets gaat proclameren. Hij doet alles weldoordacht en er is, buiten het schaakorganisatorische element om en dat is intern geen enkele reden aanwezig om de zaak nu maar eens geheel om te gooien. Daardoor ook was iedereen, die ook maar iets met het toernooi uitstaande heeft en dat zijn er velen direct geheel „in". Zodoen de was er dinsdag al weer iets van die oude sfeer van al die jaren tevoren, waarneembaar. Alleen nu nog niet tenvolle, want het toernooi draait nog niet op volle toeren. Alle dames en bovendien de „kampers" ontbreken nog. Wie echter niet ontbrak in de rij van trouwe bezoekers, was de oud-or ganisator en leider de heer P. A. Veld heer. De man, die in vroeger jaren leiding gaf en daardoor nog al eens moest speechen, waardoor hij van een oude schaakdeelnemer uit Spanje: Ra mon Toran, de bijnaam kreeg van „Perico (Piet) Speeches". Ook hij on derhield zich geruime tijd met de nieu we manager, die hij al jaren kent. Een man, die het schaaktoernooi vooral van de beginjaren kent ook een oude getrouwe dus is de oud- perschef van Hoogovens de heer C. F. van Dam. En ook hij ontbrak evenmin op die eerste wedstrijddag. Schaak journalisten uit binnen- en buitenland Het 29ste Hoogovenschaaktoernooi is zoals wij dinsdag in het kort al releveer den wederom begonnen. De organisa toren hebben de openingsceremonie zeer beperkt gehouden, mede in verband met de beschikbare tijd, daar om twee uur de grootmeesters reeds in de schaakarena moesten aantreden. Kort waren daarom ook de toernooivoorzitter ir. W. B. Rueb en de voorzitter van de Koninklijke Neder landse Schaakbond, mr. F. Goudsmit. De plaats B. onderscheidt zich nau welijks van enige andere plaats en waar dit toch het geval is blijft dat voor hen, die vanaf het station een krappe halve kilometer hun weg zoe ken naar het theater, verborgen en zelfs al zou dat niet zo zijndan zou den de schakers, de denkers, het niet opmerken. Het kruisen van B's drukst- bezochte winkelstraat uit de wijde omtrek zou hen emotioneel onbe roerd laten, ook de andere minder druk maar toch ook wel drukbezochte winkelstraat, waar het theater staat, het merkwaardige bouwsel dat méér op een theater lijkt dan een theater ooit heeft gedaan. De schakers zullen daar zijn en ook de vrouwen die schaak spelen, denken, creëren, tweeëneenhalve week of kor ter, sommigen drie dagen tussen de muren van dit theater. Ik word voor gesteld aan een vrouw, die ik al jaren ken, maar niet zó, niet zoals zij nu existeert, want ze is al jaren de gast vrouw van dit prachtige toernooi; maar opvallender nu, wat haar exis tentie nog meer glans verleent. En wat moet dit onordelijke slagveld zonder haar? Kort voor de opening noteer ik de schijnbare chaos; de spelers de géinviteerden die er nog niet zijn, of wél maar niemand weet waar, óf niets is hier te gek iemand weet het wel, maar niemand weet wie dat is of waar hij is; en als die schaker niet op tijd is dan komt hij morgen wel. kennen hem nog uitstekend, zodat het hem gisteren niet aan gespreksstof heeft ontbroken. Aardig was het toen in de foyer te horen, dat een persman hem aansprak, volkomen in de mening verkerend, dat „Kees" er nog geheel bij behoorde en vroeg „Zeg Kees, waar kan je hier telefoneren". En de C.F.v.D., die niets met dit schuif- en denkspel uitstaande heeft toonde zich de situatie volkomen meester. Zonder commentaar verwees hij de vraagstel ler naar de plaats, waar hij moest zijn, want de telefooncel staat al jaar in jaar uit tijdens het toernooi op dezelf de plaats. De Nederlandse grootmeester Jan Hein Donner, is dinsdag begonnen met een vrije dag. Zijn tegenstander de Joegoslaaf Ciric telegrafeerde name lijk, dat hij eerst donderdag om drie uur kan aankomen en dan is het die dag ook nog te laat om te spelen. Met Jan Hein hebben dus nog ver schillende anderen een in bridge- terminologie gebruikelijke-„stil-zitta- fel". Als medewerker in deze rubriek heeft uw toernooi-spion een dolende ridder gekregen, die vanaf heden op gezette tijden zijn bijdrage zal leveren onder de naam „Elegast". Ook hij is een anonieme dolende ridder, die alleen maar kijkt en luistert en daarna zijn gedachten aan het papier toevertrouwt. Hieronder zijn eerste bijdrage. Eerstgenoemde attendeerde in zijn toe- «praak op de wijziging welke in het toer nooi is aangebracht door de invoering van geldprijzen en reisvergoedingen, waarbij hij opmerkte, dat de organisatoren gaar ne open staan voor verdere suggesties uit de schaakwereld. Mr. Goudsmit stelde de vraag waarom Hoogovens zich zoveel aan een schaaktoernooi gelegen laten liggen, tegenover de vraag waarom de schakers eigenlijk schaken. Hij deed dit in een vlot te. van waardering getuigende speech. De heer W. Bakker lid van de Raad van Bestuur van Hoogovens ging uiteraard op sommige veranderingen dieper in. De belangrijkste veranderingen waren de er kenning van het Hoogovenschaaktoemooi •ls toernooi onder FIDE-auspiciën, waar bij evenwel de naam Hoogoven-toernooi Beverwijk gehandhaafd blijft. Een andere ingrijpende wijziging is de aanstelling van de heer H. de Graaf, internationaal schaak arbiter, als „manager" van het toernooi. Dit in het kader van het streven het toer nooi zoveel mogelijk in te voegen in het nationale en internationale karakter van de andere bekende toernooien. Hij stelde ren, uitnodigen, telefoneren, vragen, vermoeid raken en niet uitrusten. Dat gaat nu voor de negenentwintigste keer gebeuren. Ik zoek een weg tussen de dicht op- eengeplaatste tafeltjes, vind een plaats vanwaar ik alles goed kan zien en ho ren en laat alvast de Sfeer op me in werken, want als je dat niet doet kan je net zo goed wegblijven. Die sfeer, die zo belangrijk schijnt te zijn dat alle plaatselijke bladen erover schrij ven, is reeds aanwezig, tastbaar voor wie er gevoelig voor is, onmisbaar voor degenen die dit toernooi maken: de organisatie, de schakers, de pers. OP HET MOMENT dat de organisa tie zich vestigt, zich met tientallen handen aan dit toernooi vastklemt, verandert het theater. Doelmatig in eens, onmogelijke ruimten hebben een functie, niet solistisch, alles grijpt in elkaar; gezellig ook en geladen met een stimulerend fluïdum waarmee het toernooi te kennen schijnt te geven dat het hier thuishoort. Onder invloed daarvan vindt de officiële opening plaats. Niemand zou zich bekocht hoe ven te voelen wanneer de voorzitter van de toernooicommissie, de voorzit ter van de schaakbond, de woordvoer der van de Raad van Bestuur van Hoogovens niet veel meer gezegd zou den hebben dan wanneer ze een pluim veetentoonstelling of een apothekers- .het perscentrum. congres zouden hebben geopend. Maar er wordt wél veel gezegd, goede din gen, en daardoor maken zij dit toer nooi nu al groots en ook zij laten respectievelijk de schaaksfeer en de sfeer van het oude theater prevaleren. En natuurlijk is iedereen welkom, dit is een toernooi op niveau, ver bui ten de grenzen bekend, beroemd; en de organisatietop is tevreden over wat zij bereikt heeft. Vanzelfsprekend wordt alle deelnemers succes toege wenst: onderling zullen zij moeten uit vechten wie daar het meeste van op strijkt. DE OPENING WORDT daarna iets minder officieel, nu vindt de loting plaats, het jaarlijkse stuntje van d« P.R.-men van de organisatie. De man, die de titel zaalcommissaris is toebe deeld, waar hij niet ten onrechte, van wege de onvolledigheid, bezwaar tegen maakt, blijkt óók mentaal door Toer nooi en Theater geïnjecteerd te zijn. Hij produceert een ei met twee dooiers, één voor de grootmeestergroep, één voor de meestergroep. Elke hap daar van levert een schaker en nummer op; iedereen weet nu wanneer wie te gen wie speelt en dat wordt vastge legd in een schema. Dat geldt negen tien dagen lang! ELEGAST Op rijksweg 9, ter hoogte van het Ast ma-motel te Beverwijk, schoot gistermor gen de aanhanger van een vrachtwagen los doordat de koppeling het begaf. De aa hanger kwam in aanraking met de midden bermbeveiliging, die over een afstand van omstreeks 25-30 meter werd beschadigd. De bestuurder van de vrachtwagen, een 42-jarige inwoner uit Amsterdam, mag van geluk spreken dat zich op het fatale moment geen verkeer achter hem bevond. Anders waren de gevolgen wellicht niet te overzien geweest. ADVERTENTIE De nieuwe toernooidirecteur H. de Graaf met pijp in gesprek met de oude toernooivoorzitter P. A. Veld heer. Twee mannen, die het Hoog ovenschaaktoernooi in de loop van de jaren hebben zien uitgroeien tot de huidige gedaante. daarbij echter op de voorgrond, dal het Hoogovenschaaktoernooi zijn eigen karak ter zal blijven behouden, compleet met alle festiviteiten er rondom heen, maar ook met de zo bekende sfeer van vriend schap en verbroedering. Het Hoogoventoernooi zal dus een gezel lig toernooi blijven en daarom ook blijven plaatsvinden in het Kennemer The ater. Weliswaar is er door de grotere aan was van deelnemers minder plaats voor het publiek, maar de directie van Hoog ovens stelt zich op het standpunt, dat bij een toernooi als het onderhavige, de sfeer moet prevaleren. DE VRAGEN EN problemen pro- er eëren zich nu elektronisch snel; dan gebeurt er ineens ontzagwekkend veel en het toernooi komt op gang, maar niet knarsend of stroef, geloof dat vooral niet, het loopt nooit uit de hand, soms nét niet, wat er ook over gezegd of gedacht wordt. En alweer is dat een kwestie van het al dan niet behept zijn van die ene onmisbare krypti- sche eigenschap: creatief gebruik ma ken van de typische sfeer. De persdienst huist in te kleine hok ken, te klein, daarom gebeurt er zo veel, eigenlijk kleedkamers met grote spiegels, waar soms in schaarse stille uren meesters analyseren. De organisatie improvisatie, toer- nooi-dogma, dat is huisvesting en eten en ontspanning regelen op z'n tijd, moeilijkheden opvangen, in goe de banen leiden, wensen, vragen, on begrip, van Rtissen en Joegoslaven en Hongaren en Duitsers en de rest van Europa, EEG of niet; vreemdelingen politie, visa of paspoorten, wedstrijd leiding; en corresponderen, telefone-

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4