Urker visserij groeit zeer snel, maar bevolking voelt zich achtergesteld Verdrag kernwapenvrije ruimte wordt binnenkort ondertekend EEG financierde dure weg door Afrikaans Somalië Sparen is goed. Maar spaart u wel goed? AMRO-spaarders profiteren van de volgende verhoogde rentepercentages 5V2% AMRO BANK Vrees voor gezagsverhoudingen Cadeaupopje kost „Eva" 2000,- boete '-4 Overstromingen en kamelen funest Lagere resultaat bij Arnhemsche Scheepsbouw DAF heeft in enkele jaren voor 12.000 man werk Ouders in opstand tegen boek van onderwijzer AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK DONDERDAG 12 JANUARI 1967 7 Groeiende vloot Contrast i n* ;/f Kerkelijk nieuws WÊ&p,/ ras i 'V/ - Toetreding staat open voor alle landen Weer 10 dividend Vrijmoedige roman leidt tot zijn ontslag (Van onze correspondent) URK Met onverwoestbare hard nekkigheid hlijft het gemeentebe stuur van Urk ijveren voor verbete ring van de haven en voor moderni sering van het oude dorp. Ook de nieuwe ministerraad is onlangs uit voerig op de hoogte gebracht van de omstandigheden waaronder de Urkers worden gedwongen te leven en te werken. Bovendien heeft het gemeen tebestuur de ministerraad verzocht te willen bevorderen dat Urk alsnog zal worden aangewezen als een gebied met bijzondere structuurveranderin gen, om daardoor de mogelijkheid te scheppen rijkssteun te verlenen hij de uitvoering van de Urker plannen. In de afgelopen vijf jaren is onder de Urker bevolking groot onbehagen ge groeid. Zij voelt zich achteruit gesteld en acht het volkomen onbegrijpelijk dat hogere overheidsinstellingen blijkbaar niet in de gelegenheid zijn medewerking te verlenen bij het lenigen van de aan wijsbare nood. Dit spreekt voor Urk te meer omdat de burgerbevolking, die im pulsief van aard is, zelf altijd klaar staat hulp aan in nood verkerende medemen sen te bieden. Verantwoordelijke bestuurders van de dorpsgemeenschap vrezen dat het lang durig uitblijven van medewerking van de hogere overheid de gezagsverhoudingen binnen de Urker gemeenschap ongunstig zou beïnvloeden. Wanneer ze gewoon aan haar lot wordt overgelaten, zal dat onvermijdelijk onverschilligheid kweken en eigenmachtig optreden stimuleren. In zijn recente brief aan de minister raad heeft het gemeentebestuur opnieuw met klem gewezen op de ontwikkeling die zich in Urk voltrekt en die tot op dit ogenblik de verwachting in hoge mate overtreft. Die ontwikkeling houdt ver band met de gang van zaken rond het visserijbedrijf. In de eerste plaats breidt de vloot zich nog jaarlijks uit. Op dit ogenblik zijn veertien Noordzeekotters in aanbouw of in verbouw. Negen ervan dienen ter uit breiding van de vloot, de overige vijf zijn bestemd ter vervanging van oude schepen. Opmerkelijk in dit verband is, dat kotters die thans gebouwd worden, werden overgenomen van andere havens, waar de kustvisserij minder goed is aan geslagen dan in Urk. Naar verwachting zal in 1967 de Urker vloot 120 Noordzee kotters omvatten en daarmee de vloot van alle andere kotterhavens verre over vleugelen. Ondanks zijn minder gunstige ligging blijft Urk dan ook de grootste thuishaven. Ter illustratie enkele vergelijkende cij fers. Katwijk telt 73 kotters, Wieringen 44, Den Helder 39, Texel 34, terwijl de overige havens slechts kunnen bogen op vloten van ongeveer twintig vaartuigen. In de haven van Urk ligt een bezit dat een waarde vertegenwoordigt van 40 mil joen gulden. Schepen, die tot de beste van West-Europa gerekend kunnen wor den. Met deze vloot houdt de ontwikkeling van de Urker vismarkt gelijke tred. Sinds 1962 besloten werd de vangsten in Urk aan de wal te brengen en daar te verkopen zijn de omzetten van de Urker viasafslag jaarlijks met sprongen omhoog gegaan. In 1965 werd een omzet bereikt van rond 12 miljoen gulden, voor 1966 kon een omzet van bijna 21% miljoen gulden worden becijferd. De geldontwaar ding speelt in dit verband een te ver waarlozen rol, want de marktprijs van nu ligt ongeveer op hetzelfde niveau als die van vorig jaar. De groei van de om zet is dan ook vrijwel uitsluitend te dan ken aan de grotere aanvoer. De positie van Urk als derde vismarkt van Nederland wordt jaarlijks steviger. Wat de tong betreft zal vermoedelijk blijken dat Urk dit jaar Scheveningen voorbij gestreefd zal zijn en dus de twee de plaats veroverd zal hebben. Uit deze ontwikkeling mag zonder meer worden afgeleid, dat Urk als vismarkt goed is aangeslagen. Er zijn voorts geen tekenen die wijzen op een terugslag in de naaste toekomst. De visverwerkende industrie groeit in een even fors tempo mee. Deze spectaculaire ontwikkeling staat schril contrast met het oude dorp, waarin in de afgelopen jaren slechts wei nig is veranderd. De haven is allang niet meer berekend op de vloot van nu. Het woonklimaat van het dorp spot met al le eigentijdse begrippen. Er is geen ruim te en er is geen rust. De industriële ac tiviteit dringt als het ware door tot in de woningen en de ratten vinden in oud Urk een waar paradijs. Jarenlang heeft de Urker bevolking, thans 7.170 zielen, met dit woonklimaat genoegen genomen, maar sinds kort is n verandering merkbaar. Enerzijds door dat de Urkers uitzwerven, anderzijds doordat de televisie veel nieuwe elemen ten in de dorpsgemeenschap heeft geïn troduceerd. Volgens opgaven van de dienst kijk- en luistervergunningen staan op het ogenblik in de Urker huiskamers bijna vijfhonderd 'IV-ontvangers, hetgeen betekent dat ruim eenderde van de ge- De Urker vloot tijdens een vlootshow. De Haagse economische politierechter heeft de n.v. Rotogravure te Leiden ver oordeeld tot 2.000 gulden boete wegens overtreding van de Wet op het Cadeau stelsel. De uitgeverij had aan nieuwe kwartaalabonnees op haar weekblad Eva een popje cadeau gegeven. Volgens de n.v. bestond er verwantschap tussen het blad en het popje, omdat in het blad een pa troon voor het aankleden van het popje werd afgedrukt. De rechter was evenwel van mening dat hier geen sprake is van een „consumptieverwantschap", zoals de wet vereist, omdat men een blad niet neemt terwille van het bedoelde patroon. Geref. Kerken Bedankt voor Dokkum (5de pred.pl.) en voor Alphen a. d. Rijn-Noord, J. Gold- schmeding te Dussen (N B.) voor Mon nikendam J. de Waard te Oostvoorne. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Deventer J. Westerink te Haamstede-Kerkwerve. Geref. Gemeenten Tweetal te Den Haag-Zuid L., Huisman te Vlaardingen en A. W. Vergunst te Rot terdam-Centrum. zinnen in de gelegenheid is de TV-pro- gramma's te zien. Urk voelt dan ook dat het te kort komt, dat het achterblijft bij andere gemeen ten. Het gemeentebestuur hoopt nog op steun van de rijksoverheid. Al geruime tijd vecht het voor een gecoördineerde aanpak van gemeenschapsproblemen. Het is een zaak van meer dan één minis terie, zegt burgemeester K. Bossenbroek. Niet alleen van Waterstaat, maar ook van Maatschappelijk Werk, van Land bouw en Visserij en van Economische Zaken. Niet alleen de welvaart, maar het welzijn van de Urker bevolking zal onder de loep genomen moeten worden. Welvarend Urk mist veel. Het heeft bijvoorbeeld behoefte aan een zwembad, een ijsbaan en aan gymnastieklokalen. Er moet een medisch centrum (waarvoor de plannen klaarliggen) worden ge bouwd. De sanering van het oude dorp dient met voortvarendheid te worden aangepakt. Een nieuw dorpscentrum zal vervaardigd moeten worden en de toe gang tot het dorp verbeterd. Er is der halve veel meer te doen dan alleen maar de aanleg van een nieuwe haven. (Van onze correspondent) MOSKOU. In de Russische hoofd stad verwacht men, mogelijk nog deze week, de ondertekening van een verdrag over het verbod om wapens voor massa le vernietiging in de ruimte te brengen. Het ontwerp-verdrag, waar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zich al achter heeft gesteld, zou gelijktij dig in Moskou, Washington en Londen door vertegenwoordigers van de Sovjet- Unie, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten worden ondertekend, waarna de toetreding voor alle andere landen open staat. Het ondertekenen van het verdrag, dat naast het kernwapenvrij houden van de ruimte, ook voorziet in de regeling van politieke vraagstukken, onder andere die van de regeling der soevereiniteitsaan spraken op hemellichamen, zal een nieuw succes zijn in de betrekkingen tussen Oost en West na het in de zomer van 1963 ondertekende verdrag dat het ne men van kernbomproeven in drie sferen verbiedt. Het is dan ook niet verrassend dat men de ondertekening van het nieuwe ver drag met enige feestelijkheid tot stand wil laten komen. Om geen volkenrechte lijke problemen op te werpen voor West- Duitsland en de DDR is evenals in 1963 de mogelijkheid geopend om het verdrag in een van de drie hoofdsteden der ini tiatiefnemers, (Washington, Moskou en Londen) te ondertekenen. Men had de eerste officiële onderteke ning in Moskou al voor de zesde januari verwacht. Er hebben zich echter op het laatste moment vertalingsmoeilijkheden voorgedaan. Het verdrag moet namelijk in de vijf talen waarvan men zich in de Verenigde Naties bedient (Engels, Rus sisch, Frans, Spaans en Chinees) op ta fel liggen. Men verwacht in Moskou dat minister van Buitenlandse Zaken, Gromy ko, het verdrag namens de Sovjet-Unie zal ondertekenen. Voor Groot-Brittannië zal ambassadeur Harrison het in Moskou ondertekenen. Of de op 11 januari in Moskou verwachte nieuwe Amerikaanse ambassadeur Thompson namens zijn land zal tekenen, is niet bekend. Een Urker visser op de kade. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Kamelen, overstro mingen en een regeringswisseling plus naar alle waarschijnlijkheid nog de nodige corruptie, zijn er oorzaak van geweest dat de uit middelen van de EEG gefinancierde werken aan de verkeersweg Afgoi-Scialambot in So- De financiële resultaten bij de Arn hemsche Scheepsbouw Maatschappij N.V. hebben het mogelijk gemaakt een onver anderd dividend van tien percent voor te stellen, zo meldt het verslag over het op 31 juli 1966 geëindigde boekjaar. De be drijfsafdelingen beschikten gedurende het hele verslagjaar over voldoende opdrach ten. In overeenstemming met de aanbeve lingen van de commissie-Keyzer zal er naar worden gestreefd het bedrijf op een zodanig peil te brengen dat ook in de toe komst de concurrentie het hoofd zal kun nen worden geboden. Het exploitatiesaldo daalde van 709.596 tot 681.563. De winst na aftrek van pensioenverplichtingen, afschrijvingen en belastingen, maar vóór toevoeging aan de extra-reserve, komt iets lager uit dan in 1964/65, te weten op 189.000 189.800) Na de toevoeging aan de extra-reserve van 65.000 65..800) resteert, evenals in 1964/65, een netto-winst van 124.000. De belangrijkste afleveringen in 1965' 66 waren: 2 zeegaande havensleepboten een motorriviertankschip. een zeegaand motorpalletschip, een elektrische grind- baggermolen en een dieselelektrische bag germolen. Per balansdatum bevonden zich in aanbouw of nog in orderportefeuille: een elektrische grindbaggermolen, een drijvend grijpbaggerwerktuig, een demon tabele zuiger, een dieselelektrische bag germolen, en een zeegaand motorpallet schip. malië ongeveer vijf miljoen gulden meer hebben gekost dan aanvankelijk was begroot. Dat blijkt uit het ant woord van de Europese Commissie op vragen van een lid van het parlement van Straatsburg. Oorspronkelijk bedroeg de aanbestedings som voor de verbeteringswerken 81 dollar. Aan de gunning was al een vreemde procedure voorafgegaan, omdat de Soma lische autoriteiten vijf van de acht in schrijver niet wensten te aanvaarden. Na overleg met de commissie werd overge gaan tot een beperkte raadpleging van die acht inschrijvers en tenslotte kreeg één van hen het werk gegund voor het genoemde bedrag. Later bleek dat de moeilijkheden voor de uit te voeren werken aanzienlijk waren onderschat en dat de te verwerken hoe veelheden systematisch te laag waren op genomen. Zo bleek het onmogelijk de nieuwe weg op de aarden baan van de oude weg aan te brengen. Bovendien waren er in 1963 uitzonderlijk zware re gens in Somalië, met als gevolg over stromingen. In die tijd weigerden de lei ders van de kameelkaravanen de oude paden te gebruiken en zij trokken over de weg in aanbouw. De Sortialische poli tie bleek onmachtig het voorttrekken van de karavanen tegen te houden. Twee be wakers werden zelfs zo ernstig door woe dende kameeldrijvers gewond, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgeno men. De karavanen die over de weg in aanbouw trokken, verwoestten die gron dig. Gevolg was dat er meer geld moest worden gevoteerd. De commissie vermeldt in haar ant woord niet of zij enige lering heeft ge trokken uit het gebeurde en of zij in de toekomst wat meer gereserveerd zal staan tegenover dit soort projecten, zo ver van huis. In enkele jaren zal het totale perso neelsbestand weer met vijftig percent moeten groeien. Dan zal DAF aan twaalf duizend man werk verschaffen. Dit zei vanochtend in Oevel in België de presi dent van de raad van bestuur van de DAF-fabrieken, de heer Y\'. A. van Door- ne in de toespraak die hij hield ter ge legenheid van de opening van een nieuw bedrijf van DAF aldaar. GAUW (Fr.) Een vrijmoedige ro man waarin God wordt beschreven als iemand die zware shag rokend met de handen in de zakken door de hemel wan delt, kost de Friese schrijver Trinus Rie- mersma zijn betrekking als onderwijzer aan de christelijke lagere school in Gauw. Verschillende ouders van kinde ren, die in zijn klas zitten, zijn slecht te spreken over de derde roman van de ze schrijver, welk" in de afgelopen herfst onder de titel „Minskrotten-Rotminsken" (Mensratten-Ratmensen) bij de uitgeve rij Miedema en Co in Leeuwarden is verschenen. Deze ouders hebben het schoolbestuur laten weten dat zij hun kinderen van de christelijke school zullen nemen als de heer Riemersma als onderwijzer wordt gehandhaafd. Kennelijk met enige tegen zin zal het schoolbestuur aan dit ver langen van de ouders voldoen, maar het wil de heer Riemersma in de gelegen heid stellen eerst een andere betrekking te zoeken. De heer Riemersma helpt aan de oplos sing van deze kwestie mee. ..Bij het christelijk onderwijs zal ik wel niet veel kans meer hebben", zegt hij. „Misschien kan ik bij het openbaar onderwijs te recht". De voorzitter van het schoolbestuur be treurt de gang van zaken. „De heer Rie mersma is een prima onderwijzer, maar eigenlijk moest men zijn werk aan de school gescheiden houden van de boeken die hij schrijft". Het schoolbestuur kan zich indenken dat er aan die boeken aanstoot wordt genomen. Hoe sommige inwoners van het dorp Gauw over het werk van de onder wijzer denken is tijdens de kerstvakantie op een zeer onprettige wijze gebleken. Toen het gezin Riemersma tijdens deze vakantie afwezig was zijn de ruiten van de woning met mest ingesmeerd. Aan vankelijk werd er gedacht aan een oude- jaarsgrap, al was het dan niet zo'n mooie Het werd echter duidelijk dat velen in het dorp in opstand waren gekomen te gen het litteraire werk van de onderwij zer. Eigenlijk is het vreemd dat dat niet eerder is gebeurd. Enkele jaren geleden debuteerde de heer Riemersma met de roman „Fabryk" (Fabriek), die als een nieuwe opmerkelijke verschijning in de Friese literatuur werd begroet en ook in de Nederlandse vertaling nogal werd ge prezen. Zelfs op sexueel gebied was het boek zeer vrijmoedig en het christelijk- nationaal „Fries Dagblad" plaatste zelfs een verklaring dat het een dergelijk boek niet wenste te bespreken. Ook de tweede roman was niet minder openhartig, maar het derde boek had tot resultaat dat men ertegen en tegen de heer Riemersma in opstand kwam. Hoe wel het boek in de afgelopen maanden veel is verkocht, is er in het dorp pas de aandacht op gevallen door een radio-be spreking, waarin enkele gedeelten werden geciteerd. Een deel van de inwmners van Gauw neemt vooral aanstoot aan het gedeelte Waarin het verongelukken van een meisje uit de klas van de heer Riemersma wordt beschreven en waarin hij weergeeft hoe hij vloekend door het dorp fietste toen hij zich het ongeluk realiseerde. In andere gedeelten van het boek schrijft hij over God en godsdienst op een wijze die door een aantal inwoners van Gauw als spot wordt gevoeld. De heer Riemersma zegt echter dat men hem verkeerd begrijpt en dat hij het recht heeft om te schrij ven wat hij denkt. Toch kan hij zich de misverstanden over zijn werk wel inden ken. „Eigenlijk had ik het verzet al eer der verwacht. Het is misschien wel goed dat ik hier nu weg ga", zegt hij. Maar er zijn in Gauw ook velen die deze gang van zaken betreuren, al voegen ze er voorzichtig aan toe: „Hij had eigenlijk niet zulke boeken moeten schrijven". ADVERTENTIE 4% rente op een AMRO renteboekje of spaarrekening. 4y2% met een opzegtermijn van 3 maanden, rente op een AMRO-spaarrekening 5% rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermi jn van 6 maanden. rente op een A M RO- spaarreken ing met een opzegtermijn van 12 maanden. 5%% rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 18 maanden. 6% rente op een AMRO- spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7