Verzet tegen programmabladen monopolie van omroepen Omgekeerde bewijslast thans opgenomen in bepaling over auteursrecht NSR verwijt SVB sluiten van akkoord met Russen Kort en bondig ité-viiegvakanties per KLM OMROEPWET MAANDAG IN DE KAMER Regering nalatig in Sobiborpröces Luchtmacht had veilig jaar KAMPERMAN London Bridge Gemeente Stiphout wordt opgeheven Zilveren muts PSP-er in conflict met burgemeester Thomassen Doden in het verkeer Tilburger Jichtte bejaarde dame op Voorbijgangers door jongens afgeranseld Spoedig driemaal Eelde-Schiphol H. Koekoek riep hulp van politie in Geringe regenkans BONTMANTELS 10 %-15% korting VRIJDAG 13 JANUARI 196 7 2 A uschwitzcomité: Op de gehele kollektie PERSIANER NERTS BISAM ZEEHOND PETIT GRIS, enz. Protest Tuchtmaatregel Zend tijd-aanvragen ..j-fi- Maand voor belediging van de politie „DE UILENBOOM" HOOFDSTRAAT 174 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8623 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk z (Van onze "parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering heeft besloten de artikelen in de Omroep wet, die het auteursrecht op de radio- en televisieprogramma's bij de erken de omroeporganisaties laten, zodanig te wijzigen dat de overheid zich daar mee geen juridische moeilijkheden op de hals kan halen. Minister Klompé (Cultuur) heeft daartoe bij de Twee de Kamer een nota van wijzigingen ingediend. De adviescommissie voor het auteurs recht had de regering geadviseerd de aanvankelijk voorgestelde artikelen over het auteursrecht niet te handhaven, om dat zij juridisch niet waterdicht waren. De regering heeft het advies van de commissie, de bescherming van het auteursrecht der omroeporganisaties langs een andere weg te hereiken, opge volgd. Daartoe heeft zij de suggestie over genomen om het middel te hanteren van de omgekeerde bewijslast. Dat wil zeggen dat het vermoeden dat de auteursrechten zijn geschonden, door de verdachte zelf moet worden weerlegd. De behandeling van de Omroepwet be gint maandag in de Tweede Kamer. Bij de algemene beschouwingen zal de kwes- Het Nederlands Auschwitz-comité zegt in een brief aan de minister van Justitie pijnlijk getroffen te zijn door het vrijwel volkomen gebfek aan belangstelling van de Nederlandse regering voor het Sobi- bor-proces in Hagen, waar de moorde naars van 34.300 Nederlandse burgers te recht stonden. Het comité schrijft verder, dat nabe staanden van de slachtoffers en alle wel menende landgenoten bijzonder gegriefd zijn over de afzijdigheid der regering ook na de vonnissen, die een aanfluiting zijn van elk rechtsgevoel. Volgens het comité zijn alle SS-ers in de dodenfabriek van Sobidor medebedrij vers van de massamoord, voor wie alleen de maximumstraf, levenslang, past. Lich te straffen, laat staan invrijheidstelling, betekenen minachting voor de slachtof fers en begunstigen nog bestaande en her levende vormen van nazidom. Wie hier nalatig is maakt zich medeschuldig, al dus de brief, die ook aan het Landes- gericht in Hagen en de Westduitse minis ter van Justitie is gezonden. Het afgelopen jaar is voor de Konink lijke Luchtmacht het veiligste geweest sinds de oprichting. De ongevallenratio per 10.000 vlieguren kwam in 1966 voor het eerst beneden het getal tien en wel op 9.3 Bij- de ongevallen, ernstige en lichte sa men, kwamen in 1966 twee vliegers om het leven. Bij ongevallen op de weg, waarbij personeel van de Luchtmacht in privé-auto's was betrokken, kwamen in 1966 tien personeelsleden om het leven. ADVERTENTIE Bontspecialisten Wagenweg 11Haarlem,Tfn 12924 tie van het auteursrecht ter sprake ko men. Er is vooral van liberale zijde veel ver zet tegen deze regeling, die het publice ren van de programmagegevens door an deren dan de omroeporganisaties verbiedt. Enkele hoogleraren, vele acteurs en an dere kunstenaars en een groot aantal journalisten hebben reeds telegrafisch de Tweede Kamer hun bezwaren kenbaar ge maakt tegen het auteursrecht op de programma-gegevens en tegen het mono polie van de omroeporganisaties pro grammabladen uit te geven. Met name het weekblad „Televizier" zal daardoor zeer zwaar worden getroffen. In het adres aan de Kamer wordt ge zegd dat de voorgestelde auteursrecht bepalingen strijdig zijn met de vrijheid van meningsuiting. De Kamer wordt ge vraagd beide artikelen uit het ontwerp- Omroepwet te schrappen. Bij de ongeveer 100 ondertekenaren van het adres zijn o.a.: Ernst van Alte- na, Hans Andreus, Adèle Bloemendaal, R. Boost, Joop van den Broek, Simon van Collem, Kitty Courbois, Leo Derksen, prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, mr. E. Elias, Louis van Gasteren, Rijk de Gooyer, Wim lbo, Merel de Levita-La- seur, Dora Paulsen, prof. mr. J. N. Po lak, Piet Römer, mr. A. Stempels, Bert Voeten, Jan Vrijman en prof. mr. H. J. Woltjer. De minister heeft in het ontwerp- Omroepwet nog enkele andere wijzigingen aangebracht. Zo wordt bepaald dat de minister aan de toewijzing van zendtijd voorwaarden kan verbinden, maar dat die geen betrekking mogen hebben op vorm en inhoud van de uitzendingen. Voorts heeft de minister het artikel over de tuchtmaatregèlen nader gepreciseerd. In het ontwerp stond reeds dat de om roepen gestraft kunnen worden indien zij Donderdag is op de werf van Verolme de naamgevingsplechtig- heid gehouden van het voor Engelse rekening gebouwde m.s. „London Bridge". De doop geschiedde door mevrouw I. E. B. Skimming, echt genote van de voorzitter van de scheepvaartmaatschappij. Links de heer C. Verolme, rechts de heer Skimming. een voorschrift van de wet overtreden. De minister heeft hier thans aan toege voegd dat de tuchtmaatregel slechts toege past kan worden indien een zendgemach tigde niet voldoet aan verplichtingen op organisatorisch of financieel gebied. De maatregelen bestaat uit het inhouden van kijk- of luistergelden. Geschrapt ig het artikel over de vergoe ding uit de luisterbijdrage aan een nieuwe omroepvereniging voor het gebruik van een bestaande studio. De minister ver klaart dat deze kwestie zo veel proble men oproept, dat die onmogelijk op kor te termijn kunnen worden overzien. Hier over zal nader overleg met de omroep organisaties worden gepleegd. Er zijn zes aanvragen voor televisie en tien voor radiozendtijd ingediend door andere instellingen dan omroeporganisa ties. Kerkgenootschappen en genootschap pen op geestelijke grondslag hebben voor TV.- respectievelijk radiozendtijd vier en vijf aanvragen ingediend. Voor regionale of locale uitzendingen zijn voorts vijf aanvragen ontvangen. De Radioraad zal vermoedelijk tegen het einde van deze maand advies over deze aanvragen uit brengen. De Tweede Kamer heeft zonder hoof delijke stemming twee wetsontwerpen aanvaard die beogen het grondgebied van Helmond en van Goor uit te breiden. Als gevolg van de grenswijziging van Hel mond waarmee een 47 jaar oude kwes tie is opgelost wordt de gemeente Stiphout opgeheven. De heer H. J. O. Hoppe, chef de cuisine van het Hilversumse „Hof van Holland" heeft de zilveren koksmuts gekregen voor de beste culinaire prestatie op de Horeca- tentoonstelling 1967. Hier past hij het begeerde hoofddeksel op tijdens de uitreiking. Het bestuur van de Nederlandse studen tenraad (NSR) heeft van de studenten Vakbeweging (SVB) geëist zich thans on dubbelzinnig uit te spreken of zij in NSR- verband wenst samen te werken en of zij bereid is daaruit de redelijke consequen ties te trekken. Het bestuur van de NSR is hiertoe gekomen naar aanleiding van de uitwisselingsovereenkomst, die de SVB heeft getekend met de studentenraad van de Sovjet-Unie, waartegen het bestuur van de NSR met kracht bjj de SVB heeft geprotesteerd. De NSR heeft sinds 1963 onafgebroken gepoogd met de Sovjet-Unie tot een over eenkomst te komen. Dit initiatief strand de een paar maanden geleden op gebrek aan financiën in de Sovjet-Unie, aldus de NSR. In december liet de studentenraad van de Sovjet-Unie de NSR evenwel we ten, dat, alvorens een overeenkomst zou kunnen worden gesloten, de NSR zijn pro test tegen de discriminatie van joden in de Sovjet-Unie moest intrekken. Begin deze week heeft op een bespre king in Zwitserland de NSR de studenten raad van de Sovjet-Unie meegedeéld, dat de NSR weigert zijn standpunt te herzien. Tezelfdertijd werd bekend dat de SVB reeds in december een overeenkomst met de studentenraad van de Sovjet-Unie had gesloten. Naar mening van de NSR heeft zij internationaal en in het bijzonder in de Sovjet-Unie twijfel gewekt over de me ning van de Nederlandse studenten ten aanzien van discriminatie van de joodse gemeenschap in de Sovjet-Unie. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Burgemeester YV. Thomassen heeft het aan de stok gehad met het P.S.P.-raadslid C. Oosterwijk, die tjjdens de begroting namen noemde van havenbaronnen, die volgens hem ar beiders hebben gedwongen lid te worden van de N.S.B. Burgemeester Thomassen zei: „U noemt en beschuldigt mensen, die zich niet kunnen verdedigen, terwijl velen van hen groots illegaal werk hebben ver richt. Het is eenvoudig een schandaal dat u een openbaar lichaam als de gemeen teraad elke keer naar beneden haalt. Ik denk er sterk over uw optreden in het seniorenconvent te bespreken en u voor goed het woord te ontnemen." In zijn weerwoord herinnerde de heer Oosterwijk aan zijn deportatie naar Amersfoort en aan hetgeen fascisten hem hebben aangedaan. „Had u als burge meester deze achtergronden geweten, dan had u wel anders op mijn woorden gereageerd". De achtjarige Kennie Freeling Duke, wonende te Alblasserdam, is ten gevolge van een verkeersongeluk om het leven gekomen. Bij het optrekken van het ver keer op de kruising Plantageweg-Dam- kerkstraèt te Alblasserdam is de jongen bij het opstappen op zijn fiets, vermoede lijk gehinderd door een boodschappen tas aan het stuur, de macht over het stuur kwijtgeraakt en onder de wielen gekomen van de aanhanger van een vrachtwagencombinatie. Op de Mauritsweg in de gemeente Spaubeek is ten gevolge van de gladheid een volkswagenbusje in een slip geraakt in botsing gekomen met een autobus. De bestuurder van het volkswagenbusje, de 25-jarige J. Wolters, uit Sittard, vond daarbij de dood. In de nacht van woensdag op donder dag is in het ziekenhuis te Sittard de 20- jarige mejuffrouw A. Rooding uit Sittard die zaterdagavond te Sittard werd aan gereden, overleden. De 68-jarige P. T. van den Kroonen- berg uit Arcen (L.) is bij het overste ken van de rijksweg Venlo-Nijmegen in zijn woonplaats door een personenauto aangereden en ter plaatse overleden. (Van onze correspondent) BREDA Een 56-jarige Tilburger heeft vorig jaar in zes maanden tijd een be jaarde Tilburgse dame, bij wie hij een etage had gehuurd, 24.000 lichter ge maakt. Mét allerlei verzonnen verhalen over een erfenis, welke hij nog te goed had en over een amusementsbureau dat veel winst zou opleveren, slaagde hij erin de dame telkens te bewegen hem geld te geven. Hij werd door de Bredase recht bank tot zes maanden gevangenisstraf en ter beschikkingstelling veroordeeld. Wegens belediging van het openbaar ge zag heeft de Amsterdamse politierechter een 21-jarige scholier uit Maartensdijk veroordeeld tot een maand gevangenis straf. In de nacht van 21 op 22 mei 1966 had de scholier de politie, die bij het Spui reeds herhaalde malen een groep jongeren had uiteengedreven en gebruik wilde maken van de wapenstok, uitge scholden voor „moordenaars, fascisten en S.S.ers". Hij wist toen echter aan de greep van het openbaar gezag te ont komen. Bij een arrestatie in een ander geval,' een maand later, werd verdachte herkend door de beledigde brigadier en hoofd agent, die alsnog een proces-verbaal op maakten. (Van onze correspondent) BREDA Twee jongens uit Breda, respectievelijk 22 en 19 jaar, hebben in de laatste maanden van het vorige jaar herhaaldelijk weerloze voorbijgangers in stille straten van Breda afgeranseld. Na dat de politie hen had gearresteerd was hun enige verklaring: „Wij deden het om dat wij ons zo verveelden". De Bredase rechtbank heeft hen don derdag conform de eis veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. (Van onze correspondent) GRONINGEN De frequentie van de luchtverbinding Eelde-Twente-Schiphol v. v. zal binnenkort naar alle waarschijnlijk heid van twee tot drie vluchten per dag worden opgevoerd. De directie van de N.L.M. heeft het inleggen van een derde vlucht per 1 april ernstig in studie. Er zou dan behalve 's morgens en tegen het eind van de middag ook rond het mid daguur een retourvlucht worden uitge voerd. Noodraad-protest. De Noodraadpartij heeft in een brief aan het college van B. en W. van Amsterdam scherp gepro testeerd tegen het feit dat aan de kleine partijen zo weinig borden beschikbaar worden gesteld om propaganda te ma ken voor de komende verkiezingen. Koninklijke onderscheiding. Tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw is benoemd prof. dr. H. J. Frietema te Rotterdam, directeur van de Nationale Coöperatieve Raad. Het Tweede-Kamerlid H. Koekoek heeft donderdagavond tijdens een openbare bij eenkomst van de Boerenpartij in de Markthal te Amersfoort de hulp van de politie ingeroepen, toen het in de zaal een chaos dreigde te worden. Naar de heer Koekoek meedeelde zou de Amersfoortse politie handhaving van de orde hebben verzekerd. Een dergelijke toezegging bleek de politie zelf onbekend. Zij hield zich dan ook afzijdig van het gebeuren in de zaal. De heer Koekoek merkte toen op: „Wat het gezag betreft zijn we in Nederland dan nu zover dat het niet meer mogelijk is in Amersfoort op normale wijze een openbare bijeenkomst te houden. We hebr ben ons danig in de Amersfoortse politie vergist". De politie zelf kon er alleen maar om lachen. Toerf het tumult in de zaal al te erg werd weigerde de heer Koekoek verder te spreken, maar een naar het podium opdringende groep jongeren dwong hem zijn betoog af te maken. ADVERTENTIE Restauran! Taveerne vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd In Oud-Hollandse omgeving. FORELLENBASSIN in Het Restaurant Concertgebouw, vandaag 19.30 uur: Jeugdconcert door het N.Ph.O. o.l.v. Hen ri Arends. .Solist: Herman Uhlhorn. (pia no). Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: Ne derlandse Comedie met „Gijsbreght van Aemstel" van Joost van den Vondel. Re gie: Henk Rigters. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „De adelaar van het Eskader", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De wet van de kogel", 14 j.; vandaag en zaterdag 23.30 u.: „Meisjes langs de weg", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Zeventien", 18 j. Zaterdag 23.30 u.: „Zondaars in Spijker broek", 18 j. Luxor, 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30 en 15.30 u.: „Huwelijk Margriet en Pieter van Vollenhoven", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Hoe steel ik een miljoen", a.l. Minerva, vandaag 20 u. en zaterdag 14 en 20 u.: „The sound of music", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De stem van het water", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „The Tram piers", 14 j. Studio, 14, 19 en 21.15 uur: „Ik een vrouw", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van werk van Jeroen ten Berge, Jan Camp- fens, Rob Clous, Jan Mulder, Michel van Overbeeke, Willem Snitker, Jan van Wensveen, Remco van der Gugten, Lies- beth Sayers en Kees Verkade. Op werkda gen geopend van 10 tot 17 uur. Op zondag van 13 tot 17 uur. Tot 28 januari. Vishal (Grote Markt): expositie van werk van leden van „De Groep". Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondagen van 13 tot 17 uur. Tot 30 januari. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Kees Hak en Kees Verkade. Dagelijks van 9-18 u. en 20-22 u. Zondag van 14-17 u. en 20-22 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve maandag: van 10 tot 16 uur. Eerste zondag van de maand 13 tot 16 uur: Expositie van etsen van Rembrandt. DIVERSEN YVaagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat) vandaag en zaterdag 21 u.: Cobi Schreijer met haar internationaal programma. VRIJDAG 13 JANUARI City, 20 u.: „Een spion ging door de hel". Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelvoorstel ling Velser Kunstkring; „Je kunt 't toch niet meenemen" door „Ensemble". ZATERDAG 14 JANUARI City, 19 en 21.15 u.: „Een spion ging door de hel". Stadschouwburg, 20 u.: „De veroveraar van Atlantis". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. VRIJDAG 13 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ne vada Smith". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Kus me sufferd". W.B. Theater, 20 uur: „De 18de spion". ZATERDAG 14 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ne vada Smith"; 23.30 uur: „Beat Girl". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Kus me sufferd". W.B. Theater, 20 uur: „De 18de spion". ADVERTENTIE Boekingen en inlichtingen bij de erkende KLM-agent Haarlem, Kruisstraat 43, tel. 1 53 04 Het KNMI deelt mee: Een zwak front, dat in de afgelopen nacht ons land passeerde, heeft plaatse lijk nog wat regen gebracht. Intussen is een hogedrukgebied van de oceaan steeds dichter bij West-Europa gekomen. Over Scandinavië trekt een zeer actieve de pressie in de richting van Rusland. Deze zal echter weinig invloed op het weer in ons land uitoefenen. Door een verdere uitbreiding van het Atlantische hogedruk gebied zijn de regenkansen voor de eerst komende dagen klein. De wind blijft west tot noordwest, maar wordt tamelijk zwak zodat er vooral in het zuiden van het land kans is op mist. De temperatuur blijft 's nachts boven nul en zal geduren de het gehele etmaal in de kustprovincies enkele graden hoger zijn dan in de rest van het land. WERKRAPPORTEN Maximum- er\ minimum temperaturen binnen- en buitenland il a £2 a S 2 •5 0 7 4 4 2 0 2 -0 2 4 0 1 -2 -1 -4 -6 0 -7 -11 10 2 1 4 1 2 Zaterdag 14 januari Zon op 8.43 uur; onder 16.56 uur. Maan op 10.58 uur; onder 21.00 uur. Maanstanden Eerste kwartier 18 januari 20.41 uur Volle maan 26 januari 7.40 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 13 januari Hoog water 5.29 uur en 17.39 uur. Laag water 1.16 uur en 13.33 uur. Zaterdag 14 januari Ho.og water 6.06 uur en 18.19 uur. Laag water 1.53 uur en 14.08 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. Den Helder zw. bew. nw 5 Ypenburg half bew. nw 6 Vlissingen onbewolkt wnw 6 Eelde half bew. wnw 5 De Bilt licht bew. w 5 Twente zw. bew. wnw 4 Eindhoven geh. bew. nw 4 Z.-Limburg geh bew. w 3 Helsinki mist -18 Stockholm sneeuwbui wzw -7 Oslo geh. bew. windst. -4 Kopenhagen zw. bew. w 1 Aberdeen zw. bew. w 9 Londen geh bew. w 7 Amsterdam half bew. wnw 6 Brussel mist wnw 3 Luxemburg geh. bew. wzw 2 Parijs geh bew. w 5 pordeaux geh. bew. windst. 3 Grenoble geh. bew. windst. 4 Nice onbewolkt nno 13 Berlijn geh bew. nw 2 Frankfort motregen zw 4 München sneeuw w 0 Zurich sneeuw wzw 2 Genève geh. bew. windst. 5 Locarno onbewolkt O 7 Wenen sneeuw wnw 4 Innsbruck sneeuw windst. 0 Belgrado mist wzw -2 Athene regen nno 17 Rome onbewolkt nno 11 Barcelona onbewolkt nnw 11 Madrid onbewolkt windst. Mallorca licht bew. windst. 13 Lissabon onbewolkt nno 11

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2