Reders in ontwikkelingslanden stellen hoge eisen aan in ons land bestelde vissersvaartuigen Bestuurlijke indeling IJmond pas na verkiezingen aan de orde Kwalijke gevolgen voor de planologische ontwikkeling In de vishal en op zee Mededeling tijdens Statenvergadering Passagiersschepen van de V.N.S. FILM EN FILMWERELD LANGS SLUIZEN EN HAVENS Agar -;fV K V VRIJDAG 13 JANUARI 1967 Arie van der Veer Groenstrook - - ,i*r" :g v ,f r 'I1': IH ilPI HÉ me** Wegenbouw Stampmachine MEERVAL (City). Ook in de Parijse studio's kent men blijkbaar de succesformule voor spionagefilms, zodat het publiek tot en met zondag in dit theater onder de titel „Een spion ging door de hel" een boeiend verhaal kan worden voor gezet over een Amerikaanse geheim-agent, die in Spanje de wildste avon turen beleeft. Een en ander in het benijdenswaardige gezelschap van een lieftallige dame (Pascale Petit), die steeds geduldig blijft wachten tot haar held is uitgevochten en uitgespioneerd, om zich daarna behaaglijk in zijn stoere armen te nestelen. Ray Danton speelt deze afgezant van het Penta gon, die voor de zoveelste maal weet'te voorkomen dat de Sovjet-Unie belangrijke Amerikaanse geheimen in handen krijgt. Zondagmiddag wordt dan „Gespuis in Arizona" nog vertoond, met welke western Audie Murphv en Ben Cooper opnieuw bewijzen even geroutineerd met hun revolvers te kunnen omgaan als met charmante jongedames. ii Het bedrijf van Lips in Drunen, waar op èén na 's werelds grootste scheepsschroevengieterij is onderge bracht. Een scheepsschroef voor een nienw schip op weg naar de werf. y. Moet het aan onvoldoende voorlichting worden toegeschreven dat bij de ver nieuwing en uitbreiding van de Neder landse zeevissersvloot in mindere mate dan zou mogen worden verwacht gebruik wordt gemaakt van nieuwe vindingen die het rendement kunnen verhogen en welke in het buitenland dan ook een dankbaar der toepassing vinden? De heer M. Th. J. Berlage, inspecteur van het vierde district van de Scheep vaartinspectie te IJmuiden, gaf gister middag de stoot tot een discussie hier omtrent aan het slot van een bezoek aan 's werelds op één na grootste scheeps schroevengieterij, het Lips-bedrijf in het Brabantse Drunen. Aanleiding tot dit bezoek door een aan tal genodigden uit IJmuiden aan het moederbedrijf van deze Nederlandse n.v. met vele vestigingen in het buitenland Italië, Frankrijk, Spanje en België was de aanstaande opening, komende maandag, van de reparatiewerkplaats voor vissersvaartuigen aan de IJmuiden- se Trawlerkade. Tot degenen die deelna men aan de excursie behoorden Velsens wethouder voor openbare werken, de heer C. Ockeloen, en de chef van de technische dienst van het Staatsvissers- havenbedrijf in IJmuiden, ingenieur B. Voerman. Inspecteur Berlage had de verstelbare schroef voor vissersvaartuigen ter spra ke gebracht en hierop inhakend maakte ir. P. W. Chevalier, directeur van de ver koopafdeling van Lips een opmerking, welke een geanimeerd debat met de heer H. Zwart, directeur van de Machinefa briek H. Zwart in IJmuiden, uitlokte. N.V. Lips was de initiatiefneemster voor ADVERTENTIE Laat je toekomst niet in rook opgaan. Spaar Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Donderdag werden in IJmuiden 3650 kisten vis aangevoerd, waarvan 515 kis ten tong en tarbot, 60 heilbot, 345 schol, 10 poon, 1155 haring, 5 haai, 110 schelvis, 80 wijting, 155 kabeljauw en gul, 1240 koolvis en 24 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 6.40, gr. tong 6.37-6.26, grm. tong 5.65-5.52, kim. tong 4.20-3.58, kl. tong I 4.65-3.94, kl. tong II 3.40-3.18, tar bot I 7.50-6.50. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 156- 124, gr. koolvis zw. 138-108, gr. koolvis wit 162. Per 50 kilogram: gr. schol 52-45, kim. schol 48-42, kl. schol II 56-37, schar 40, poontjes 37, verse haring 32-28, kl. zw. koolvis 30-17, gr. schelvis 43, grm. schel vis 40, kim. schelvis 39. kl. schelvis I 36-31, kl. schelvis II 29-28, wijting 27-20, gr. gul 56-48, mid. gul 50-46, kl. gul 37- 28, kl. haai 55. Besommingen: KW 94 2350. KW 116 11.010, KW 167 8900, KW 162 4280, KW 178 4480. Aanvoer van vrijdag In IJmuiden zijn vrijdagmorgen door 38 vaartuigen aangevoerd 4040 kisten vis, 43.000 kilogram tong en 380 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren 400 kisten schelvis, 120 wijting, 40 gul en kabeljauw, 290 kleine gul, 390 koolvis, 9000 haring, 830 schol, 25 tarbot en 125 varia. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: tarbot 6.70- 6, grote tong 6.23-6.07, grootmiddel tong 5.70-5.46, kleinmiddel tong 3.41-3.13, tong een 3.83-3.41, tong twee 3.21-3.05. Per 125 kilogram: kabeljauw 134-118, middel kabeljauw 128-110. Per tien stuks: grote kabeljauw 90-67, middel kabeljauw 48-37. Per 50 kilogram: grootmiddel schel vis 39-34, kleinmiddel schelvis 34-28, schel vis een 29-23, schelvis twee 30-25, kabel jauw een 34-44, kabeljauw twee 51-39. ka beljauw drie 37-21, koolvis een 32-27, koolvis twee 27-23, grote en middel schol 48-42, kleinmiddel en schol een 51-43, schol twee 50-40, schol drie 47-32, schar 46-39, bot 16-10, gestripte wijting 27-13, dichte wijting 25-15, haring 31-26, tarbot 212-122, griet 312-70, lever 51-37, schar- tong 21. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond vrijdagmorgen uit: 500 kisten schelvis, 93 kleine kisten schelvis, 60 wijting, 20 kleine kisten wijting, 250 gul en kabel jauw, 200 haring, 800 kleine kisten haring, 450 schol en 15.000 kilogram tong. de in Nederland opgerichte combinatie „Multicatch", die vooral aan het buiten land complete schepen, ook vissersvaar tuigen, levert. Het was de heer Chevalier opgevallen, dat buitenlandse opdrachtge vers, zelfs in zo genoemde ontwikkelings landen, hogere eisen stellen voor vissers vaartuigen dan visserij reders in Neder land. Het debat in Drunen heeft niet tot een conclusie geleid, maar men was het er wel over eens, dat de discussie over deze kwestie van voldoende belang lijkt om zich in betrokken vakkringen hierin te verdiepen in het belang van de Neder landse zeevisserij. Met de nieuwe vestiging in IJmuiden wordt beoogd een grotere service te bie den aan de visserij, met name in de plaat sen IJmuiden, Katwijk, Scheveningen, Den Helder en Den Oever. Van alle schepen die de zeeën op de wereld bevaren vaart eenzesde met een schroef van Lips. In verband met de levering van wat wellicht de grootste scheepsschroeven ter wereld zullen worden vertoeft momen teel de heer M. M. H. Lips, algemeen directeur van het bedrijf, in Japan, ter wijl men in Drunen uitgebreide voorzie ningen treft voor de vervaardiging van zes schroeven van bijna 50 ton met een diameter van ruim negen meter, bestemd voor de drie mamoettankers die in Am sterdam bij de NDSM voor Shell-tankers worden gebouwd (voor elk schip een schroef en een reserve-schroef). Niet minder belangstelling heeft Lips echter voor kleinere schroeven. Wij za gen in Drunen gespecialiseerde afdelin gen van het bedrijf voor deze „dwergen", waar men een dankbaar gebruik maakt van de research en rijke ervaring op het gebied van de „reuzen", terwijl uiteraard rekening wordt gehouden met hetgeen de praktijk uitgewezen heeft ten aanzien van velerlei schroeven waarmee visserijsche pen in het buitenland zijn uitgerust. Momenteel is het personeel in Drunen ongeveer 1250 man sterk; in de nabije toekomst zal deze personeelssterkte wel licht moeten worden uitgebreid, in ver band met bepaalde plannen die op reali sering wachten. Voor de ruim tachtig Turkse werkne mers was er gisteravond een feestelijke bijeenkomst wegens het sluiten van de vastentijd. Het kabinet-Zijlstra is niet van plan de bestuurlijke indeling van de IJmond- noord voor de verkiezingen aan de orde te stellen. Men wil de hele zaak laten rusten tot een volgend kabinet, dat zich dan in de problematiek kan verdiepen. Dit deelde gedeputeerde Roelse donder dagmiddag in de begrotingsvergadering van Provinciale Staten van Noord-Hol land mee in antwoord op vrageh van on der meer de heer Harmsen (P.v.d.A.). De heer Roelse was het met de fractie voorzitter van de P.v.d.A. eens, dat hier- IN DE LOOP van dit jaar zal de Vereenigde Neder landsche Scheep vaartmaatschappij n.v. haar oudere gecombineerde passagiers-vrachtsche pen Oranjefontein en Jagersfontein uit haar dienst op Zuid-Afrika terug trekken. Als „fontein-boot" zal dan alleen het nieuwere passagiers-vracht schip Randfontein in de vaart op Zuid-Afrika gehandhaafd blijven naast de reeds in deze dienst gebruik te vrachtschepen welke over moderne accommodatie voor twaalf passagiers beschikken. Het uit de vaart nemen van de Oranje- fontein en de Jagersfontein betekent een terugslag, maar de schepen zijn niet nieuw meer en aan de andere kant zul len zij worden vervangen door snelle vrachtschepen', voorzien van koelruimen voor het vervoer van vers fruit, zodat er geen wijziging zal komen in het aan tal van geregelde afvaarten naar en van Zuid-Afrika. De Randfontein zie foto is de nieuwste „fontein-boot", die op 6 janua ri 1959 de eerste reis aanvaardde. In het bouwdok van Wilton Fijenoord te Schie dam werd op 28 augustus 1957 de eerste kielplaat gelegd. De ontdokking van het casco had plaats op 28 juni 1958 en de doopplechtigheid volgde op 24 november 1958. Met een bruto inhoud van 13694 reg. ton en 11765 ton draagvermogen be hoort het schip tot de grootste schepen van onze koopvaardij. De lengte over al les bedraagt 178,16 m, de breedte 21,39 m, de holte 10,53 m, en de diepgang 8,98 m. De twee schroeven worden aan gedreven door twee M.A.N. dieselmotoren, elk 7700 pk voor een vaart van ruim 18 knoop. Er is accommodatie voor 289 passagiers. Het eerste schip van de Holland Zuid- Afrika Lijn vertrok op 20 november 1920 van Rotterdam en heette Jagersfontein. Dit was het vroegere Japanse stoom schip Kaiyei Maru, bouwjaar 1918. Spoedig volgde het eerste passagiers schip, de Bloemfontein en later werden de Randfontein, Springfontein, Klipfontein en Rietfontein aan de vloot toegevoegd. In de loop der jaren werden enkele oudere schepen door nieuwe vervangen en toen in 1932 de gehele vloot van de Holland Zuid-Afrika Lijn overging aan de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart maatschappij, werd het in 1928 gebouw de vrachtschip Nieuwkerk verbouwd tot passagiersschip en omgedoopt in Bosch fontein, die met de nieuwe Bloemfontein, Jagersfontein en Klipfontein een gere gelde sneldienst met Zuid-Afrika onder hield. De Boschfontein, kreeg in 1956 de naam Boschkerk, waarmede het schip z'n be staan als passagiersschip eindigde, om daarna nog twee jaar als vrachtschip te varen. Naamsverandering is ook voorgekomen met de Randfontein, het eerste schip van die naam, dat aan het begin van de ja ren twintig in de vaart kwam. Het 5653 bruto reg. ton metende stoomschip was in 1920 te Greenock gebouwd en heette aanvankelijk Staur. Het ,was 124,66 meter lang, 16,76 m breed en 8,96 m diep. Drie oliegestookte ketels leverden de stoom voor de triple expansie stoommachine van 2100 pk. De naam Randfontein werd in 1947 ge wijzigd in Randkerk, onder welke naam het schip nog drie jaar heeft gevaren om vervolgens van de vloot te worden afgevoerd wegens, verkoop voor de sloop. De „Randfontein", de nieuwste fonteinbootvan de V.N.S. door kwalijke gevolgen voor de planolo gische ontwikkeling van het gebied ont stonden. De heer Roelse ging nog eens uitvoe rig in op het standpunt van Gedeputeer de Staten, dat de gemeente Velsen, Be verwijk ert Heemskerk moeten worden samengevoegd tot een nieuwe gemeente. De standpunten van de gemeenteraden van Heemskerk en Beverwijk hebben Gedeputeerde Staten niet tot andere ge dachten kunnen brengen, verklaarde hij. Verschillende andere samenwerkingen tussen steden en planologische problemen kwamen in deze vergadering aan de orde. Zo deed de heer Roelse de toezegging, dat de kwestie-Groot-Amsterdam eerst door Provinciale Staten zal worden be handeld voordat G.S. een advies aan de minister zullen uitbrengen. Ernstige verwijten richtte hij aan het adres van een zestal Gooise gemeenten, die aarzelen met hun beslissing over de bouw van een nieuwe stad op de Huizer Meent en desondanks Gedeputeerde Sta ten verwijten een beslissing ten aanzien van uitbreidingsplannen die in strijd zijn met het geldende streekplan te nemen. Ten aanzien van de geprojecteerde groenstrook tussen het woongebied Ken- nemerland en de nieuwe industrie aan het Noordzeekanaal zei de heer Roelse, dat moeilijk voldaan kan worden aan op timale eisen, omdat men nu eenmaal met bepaalde inrichting van het gebied reke ning moet houden. Hij meende echter dat het toch mogelijk is behoorlijke eisen met betrekking tot de leefbaarheid te verwezenlijken. De heer Laan ging namens Gedeputeer de Staten uitvoerig in op de bezwaren die uit verscheidene fracties waren gekomen tegen de plannen om de opcenten op de grondhelasting te verhogen. Hij zei dat - f'f dit absoluut noodzakelijk is, omdat men niet in aanmerking komt voor een hogere rijksuitkering, indien men niet zelf alle maximale-inkomstenmiddelen heeft uitge put. Gedeputeerde Mensink viel de opmer king van de heer Korlaar (C.P.N.) aan dat er al duizenden bouwvakkers in Noord-Holland werkloos zouden zijn. Op 31 december waren dit er volgens de heer Mensink 1681. Hij gaf toe dat het er al bijzonder veel zijn en dat alles in het werk gesteld moet worden aan de toene mende werkloosheid een halt toe te roe pen. „Het college kan echter niet veel meer dan waarschuwend de vinger om hoog steken. De regering zal iets moeten doen", was zijn standpunt. Ook de heer Vorstman liet namens het college een somber geluid horen, zij het niet over de werkgelegenheid maar over de aanleg van wegen. Enkele rijkswegen in de provincie zullen enigszins versneld worden uitgevoerd, hetgeen betekent dat ze niet na 1971 maar voor dat jaar wor den aangepakt. Ten aanzien van de pro vinciale wegen is de zaak al even som ber. Vorig jaar had bijna 20 miljoen gul den besteed moeten worden, maar men is niet hoger dan llM miljoen gulden gekomen. Ook voor dit jaar zag hij weinig meer perspectief. Tijdens de debatten deed zich evenals vorig jaar een incidentje voor tussen gedeputeerde Mensing en de heer Rem ming (P.S.P.). Heftige verwijten over het zich niet aan het woord houden, twee slachtigheid en andere haast onpolitieke verwijten vlogen over en weer. Evenals vorig jaar werd de zaak gesust en namen beiden zich voor voortaan voorzichtiger te zijn. De heer Steur (Boerenpartij) kreeg van de voorzitter de gelegenheid in te gaan op een suggestie in een krant dat de mededelingen die de heer Nuijens (Boerenpartij) een dag eerder had ge daan over het afsnijden van de tepels van koeien van de heer Steur niet juist zouden zijn, omdat er geen aangifte van was gedaan. De heer Steur verklaarde niet tot aangifte te zijn overgegaan om dat hij van een politie-onderzoek toch geen resultaat verwachtte. De heer Steur nodigde iedereen uit op zijn bedrijf te komen zien dat de heer Nuijens en hij de waarheid hadden gesproken. Naar aanleiding van een suggestie van de heer Remming (P.S.P.) deelde de heer Roelse nog mee, dat Gedeputeerde Sta ten ernstig zullen onderzoeken of het mogelijk is om bij voorbeeld met enkele gemeenten over te gaan tot het aanschaf fen van een stampmachine, waarmee autowrakken vernield kunnen worden. De heer Remming had op het ontsieren de en ruimteverslindende van de auto kerkhoven gewezen en aangedrongen op het samenstampen van de wrakken. Vol gens de heer Roelse is dit echter een kostbare zaak. Uit een historische roman van Anne en Serge Golon heeft Bernard Broderie een kleurige kostuumfilm gemaakt, die zich afspeelt in het Frankrijk van Lodewijk XIV en nu eens geen vechtende en degen- trekkende edelman tot hoofdpersoon heef maar ..Angélique, markiezin der enge len", die in de onberispelijke gedaante van Michèle Mercier uitzonderlijk van de mode uit die jaren profiteert. Alleen gaat Angélique's leven niet over rozen, omdat zij raakt betrokken bij allerlei ho'fintriges, die zich vooral richten tegen haar echt genoot, zodat zij alles in het werk moet stellen om zijn in gevaar gebrachte leven te redden. Alles bij elkaar wordt aldus van maandag tot en met woensdag een bijzonder boeiend stukje Franse historie vertoond, dat meer avontuur en erotiek bevat dan men in welk geschiedenisboek dan ook zal tegenkomen. Ongeveer tien jaar geleden was ..De man met de wassen beelden" een film, waar met gekleurde brilletjes naar moest worden gekeken om een illusie van diepte toe te voegen aan de verschrikkingen, welke op het witte doek werden vertoond. Nu gaat het donderdagavond zonder bril, maar de gruwelijke taferelen die zich af spelen in het wassen beeldenatelier van Vincent Price zijn nog allemaal hetzelfde gebleven. Vandaar dat de wedervertoning van deze film door de liefhebbers van dit genre ongetwijfeld met vreugde zal wor den begroet. Stadsschouwburg. F,en vermenging van allerlei ingrediënten van Italiaanse spek takelfilms heeft „De veroveraar van At lantis" opgeleverd, waarin zowel de ster ke man Hercules, als de verblindend scho ne dochter van een Arabische sheik en het verloren koninkriik Atlantis, waar Amazones de lakens uitdelen zijn onder gebracht. Misschien dat sommige veelei sende bezoekers in dit gezelschap dr. Ma- buse, Maciste en een legertje Romeinse gladiatoren nog zullen missen, maar daar staat dan weer tegenover dat Alfonso Brescia in deze film „fantomen" laat op treden. Dit zijn dan tot leven opgewekte doden, die tenslotte nog bijna een veld slag in de woestijn winnen tegen de troe pen van een zekere prins Karr. Men kan zaterdag en zondag van dit spektakel ge tuige zijn. De liefhebbers van de gulle lach moet dan de klucht „De duurste man van het leger" onder de aandacht worden gebracht, waarin Kenneth Connor als de stuntelende luchtmachtsoldaat Wood voort durend de meest onzinnige situaties en verwikkelingen voor zijn rekening neemt. Enfin, men moet zondagmiddag maar eens gaan kijken! Beverwijk. (Luxor Theater): De komische film „Kus me sufferd" wordt vanaf donderdag tot en 'met zaterdagavond vertoond in het Luxor Theater. Het is een film vol onverwachte verwikkelingen, waarin Dean Martin en Kim Novak de hoofdrol spelen. De film wordt gebracht in cine mascope en technicolor. Vanaf zondag avond tot en met woensdagavond draait hier elke avond alleen om half acht de film „De whiskey-karavaan". Ook in kleu ren en grootbeeld en eveneens een even kostelijke als opwindende rolprent. Burt Lancaster vervult hier de hoofdrol in. Zondagmiddag kan men in dit theater de film „de gouden pijl" bewonderen. (Kennemer Theater): Gedurende het 29ste Hoogovenschaaktoernooi kan men in het Kennemer Theater om zeven uur en kwart over negen kijken naar „Neva da Smith", welke draait tot en met woens dagavond. Het is een Western, waarin een jongen, die zijn ouders door drie bandieten vermoord ziet, besluit wraak te zullen nemen. Hij groeit op tot een kei harde kerel en trekt er op uit. Talloze moeilijkheden overwinnend slaagt hij er in de drie boeven stuk voor stuk te ach terhalen en zich op hen te wreken. In de nachtvoorstelling van zaterdagavond ziet men hier „Beat Girl". Een aangrijpend filmverhaal over een meisje, dat zich ten achter gesteld gevoelt eti een ander leven zoekt. Dat dit leven nu ook niet het ware is, onthult deze film zeer knap. Zondag middag om half drie draait „ontsnapping uit Zahrain". (W.B.Theater)Het weekprogramma in dit theater wordt vrijdag- en zaterdag avond ingezet met „De 18de spion", een geschiedenis uit de laatstleden wereldoor log, gedurende welke 18 spionnen in Duitsland worden ingezet door de geal lieerden. Een van deze spionnen moet al les te weten zien te komen van een on dergronds rakettencentrum en heeft zich daardoor weten in te dringen in de Duitse contra-spionage. Het lukt hem niet alleen er binnen te dringen, doch slaagt er bovendien nog in het gehele centrum te vernietigen. Zondag- en maandag avond, eveneens om acht uur draait „Zij, die het licht schuwen", een opwindend verhaal over drie gangsters, wier hand werk het is brandkasten te kraken en moorden te plegen, als het in hun ogen nodig is. Zondagmiddag half drie wordt vertoond de bekende film „Guadalcanal". ADVERTENTIE KONINGSTRAAT 4 IJMUIDEN Alle maten AQUARIA Tropische vissen - planten enz ALLEEN ZATERDAGS DINSDAGSAVONDS 7—9 UUR voorlichting over inrichting ziektebehandeling enz

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4