Rome en Canterbury gaan praten DANSEN IN DE KATHEDRAAL Uit een oude boekhouding Kirchentag wil geen polemiek Mis met jazz Vrucht van bezoek van dr. Ramsey aan paus Paulus VI in Rome Tientje voor organist ZATERDAG 14 JANUARI 1967 Erbij Deken wordt gekozen Voor gereformeerd werelddiakonaat Naar Pakistan Vrouwen in hoge kerk-functies 2.7 miljoen Vernieuwen Bisschop Bluyssen naar Rome Naar de paus Conferenties BB 1 1 pi Istanboel Eenheid (Van onze correspondent) Een schildersrekening uit het jaar 1790 gericht aan de opdrachtgever luidde als volgt: Twee apostelen veranderd en de overige tien gevernist 2,24 Een rover een nieuwe neus opgezet 1,02 Pontius Pilatus schoongemaakt en hem een nieuwe pelskraag opgezet ƒ17,09 De engel Gabriël twee nieuwe vleugels aangehangen en deze opgeschilderd 3,06 Petrus nieuwe tanden in zijn mond gezet en zijn aangezicht opnieuw geverfd 1,30 De hemel uitgebreid en verschillende nieuwe sterren aange bracht, het hellevuur verbeterd en het gezicht van de duivel opgeknapt 1,09 De heilige Magdalena geheel in orde gemaakt aangezien deze geheel bedorven was 5,00 Het zilvergeld van Judas verzilverd 2,04 De Kuise Suzanna opnieuw haar gegeven. Hoefijzers voor de paarden van Eliza's wagen wat duidelijker gemaakt 3,24 De vrouw van Potifar gevernist f 4,12 Het einde der wereld nog met een stuk verlengd 3,19 De Rode Zee van alle vliegenvuil ontdaan 3,02 (Hervormd Leeuwarden) Als in mei in Liverpool de nieuwe r.k. kathedraal, gewijd aan Qhristus Koning, is geopend, zullen moderne dansen, uitgevoerd in de krachtige stijl van „West Side Story" de mis aanschouwelijk voorstellen. Meer dan honderdtachtig musici en zangers zullen de achtergrond vormen voor de veertig danskunstenaars, die te beginnen op 26 mei acht uitvoerin gen zullen geven van een choreografi sche voorstelling van de mis. „Het dan sen zal krachtig en ernstig zijn", zei Bill Harpe, de dertigjarige artistieke leider van de viering van de opening van de kathedraal, op een persconfe rentie, en niet-dromerig of maneschij- nerig." „Dit is geen toneelvoorstelling, over gebracht in een kathedraal", zei hij, „het is iets vóór een kathedraal." Ten tijde van het dansen zal geen mis wor den opgedragen en er zal geen naboot sing van de dienst zelf plaatsvinden. Niemand zal de priester uitbeelden. Alle dansen zullen worden uitge voerd rondom het hoofdaltaar in het Twee Nederlandse technici worden door het werelddiakonaat van de gere formeerde kerken ingezet in Pakistan. Zij worden leraar aan de christelijke technische school te Gujranwala, in het ontwikkelingsgebied van Narowal, waar ook veel hulp aan kleine land bouwers wordt verleend. midden van het cirkelvormige gebouw. Het altaar stelt Christus voor. Harpe, zelf niet katholiek, wil in april met de repetities beginnen. In middels studeert hij kerkgeschiedenis en verdiept hij zich in de mis en de schriften. Hij leest ook enkele oud-En gelse mysteriespelen. De muziek voor de dansmis zal de Messa Concertata van C^valli zijn. Dr. Marga A. M. Klompé, Neder lands minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, is benoemd tot lid van de dinsdag opgerichte pau selijke commissie „Justitia et Pax" (gerechtigheid en vrede!Mej. Rie Vendrik van „De Horstink" te Amers foort is benoemd tot lid van de leken- raad. Onder de twaalf leden der com missie „Justitia et Pax" bevinden zich onder anderen econome Barbara Ward (Lady Jackson) uit Engeland, mgr. Dossing van de Duitse Misereor-actie en mgr. Radhain uit Frankrijk. De lekenraad telt de volgende leden: Joseph Amichia, Ivoorkust, Vittorio Bachelet, Italië, Marguerite Fievez, België, Alain Gelichon, Frankrijk, Ma- nero Icaza Alvarez, Mexico, Patrick Keegan, Engeland, Iachim Ruiz Jime nez, Spanje, Rienzie Rupasinghe, Cey- loh, Juan Vasquez, Argentinië, Maria Vendrik, Nederland, Martin Work, VS, en Karl zu Löwenstein, Duitsland. In het begin van dit jaar begint het gesprek tussen de rooms-katholieke kerk en de anglicaanse gemeen schap. In Villa Cagnola in de Italiaanse provincie Va- rese zullen zich elf anglicaanse en tien rooms-katho lieke theologen om de tafel scharen. Zij zullen dan gaan discussiëren over onderwerpen als de Bijbel, de traditie en de liturgie. Ook zullen zij zaken van prak tische aard behandelen. De deelnemers van rooms- katholieke zijde zullen overwegend uit Engelsspreken de landen komen. Verder is onder hen de secretaris van het Vaticaanse secretariaat ter bevordering van de christelijke eenheid, de Nederlandse bisschop Wille- brands. Een roomskatholieke jazzmusicus, die verontrust is door het pauselijk verbod op kerkelijke missen met jazz- begeleiding, zal dit weekeinde in twee protestantse kerken in New Jersey zijn „Missa Hodierna", een mengsel van calypso, bossa nova, gospel mo tieven en moderne jazz, uitvoeren. Componist Eddie Bonnemère, die muziekles geeft op een middelbare school, vindt de waarschuwing van de paus tegen missen onder begeleiding van profane muziek onrechtvaardig te genover de Amerikaanse jazzmusici. „Ik denk dat hij meer aan rock 'n roll muziek dacht", zei Bonnemère. Morgen zal de mis in zijn geheel worden uitgevoerd in de Presbyteri aanse kerk van Tenafly, waar een koor van 25 leden en een jazzcombo de dienst zullen leiden. Bonnemère meent, dat het ritme van de jazz voor de musici en vele leden van de ge meente een werkelijke beleving van de eredienst betekent. „Niet iedereen zal het er mee eens zijn, maar daar gaat het niet om," zei hij. „Mijn muziek is niet profaan of banaal". dacljt gaat vooral uit naaf het behar tigen van de belangen van de pries ters. Maar het is in de praktijk zeer meegevallen, al is het administratie ve deel van zijn taak bepaald niet zijn lievelingsobject. De aartsbisschop is een groot ver nieuwer in kerkelijke zaken gebleken. Hij gelooft ook zeer stellig in geeste lijke onafhankelijkheid van de ketk. Het is ondenkbaar dat hij veranderin gen in de verhouding tussen kerk en staat zou goedkeuren, die de kerk geen volledige vrijheid zouden garanderen om haar geestelijke functies uit te voe ren naar haar wezen. Groot is zijn belangstelling voor pu blieke zaken. Hij is een van de meest geëerde figuren uit het Hogerhuis, een populaire gast bij officiële gelegenhe den en wordt veel gevraagd als spre ker bij diners. De aartsbisschop heeft veel gepubli- De aartsbisschop van Canterbury op bezoek bij de patriarch van Moskou. Met het oog op de komende Kirchen tag in Hannover heeft het presidium gepoogd de beschuldiging van eenzij digheid te ontzenuwen en een uitnodi ging gericht tot de leiding van de be lijdenisbeweging „Kein anderes Evan- gelium" om deel te nemen. Er gingen geruchten, dat tegenover de traditione le Kirchentag, die zich de laatste keer duidelijk in moderne richting bewoog getuige de grote indruk van de rede van dr. Dorothee Sölle in Keulen, die wel de belangrijkste uitkomst van deze Kirchentag genoemd mocht wor den een manifestatie op touw ge zet zou worden door de daartegen in verzet gekomen groepen. Al enige keren hebben vertegen woordigers van beide groeperingen in Hannover onder leiding van bisschop dr. Hanns Lilje elkaar ontmoet. Er werd gezegd, dat een grote mate van overeenstemming gebleken was, maar dat de wezenlijke grondvragen nog niet beantwoord waren. In deze gesprekken werd overleg gepleegd over het programma en van een kerk. Bergen op Zoom. Priesters en leken, die zitting hebben in het pastoraal co mité van het dekenaat Bergen op Zoom zullen uit de 36 pastoors en kapelaans en de 13 paters, die in het dekenaat en de praktische zielszorg werkzaam zijn, een deken mogen kiezen, die ds onlangs afgetreden deken G. van Dijk gaat opvolgen. Monseigneur G. de Vet, bisschop van Breda, heeft het pastoraal comité hier om verzocht. Het verzoek van de bis schop betekent een primeur voor de Nederlandse kerkprovincie. Tot nu toe zijn dekens altijd rechtstreeks door de bisschoppen benoemd. De bisschop van Den Bosch, mgr. drs J. W. M. Bluyssen, is naar Rome vertrokken om een vergadering bij te wonen van een commissie voor de li turgie. Gevraagd hoe hij dacht over de ver klaring die het Vaticaan onlangs uit gaf over ongewenste experimenten in de liturgie-viering, antwoordde mgr. Bluyssen, dat hij niet de indruk had dat die verklaring in het bijzonder tot de Nederlandse katholieken was ge richt. Het werelddiakonaat van de gerefor meerde kerken boekte vorig jaar rond 2,7 miljoen gulden aan ontvangsten uit de 832 plaatselijke gereformeerde ker ken in ons land en aan particuliere giften. Dit is ongeveer 900.000 gulden meer dan in 1965. Vrijwel al dit geld heeft reeds een bestemming. Grote bedragen gingen voor diakonaal werk naar Indonesië, voor opbouwwerk naar Pakistan en voor hulpverlening naar de door aard bevingen getroffen gebieden van Tur kije. Hier werden onder andere negen tig eenvoudige woningen gebouwd. Op het ogenblik zijn twaalf medewerkers in dienst van het werelddiakonaat werkzaam in Azië en Afrika. De grote centrale inzameling voor het werelddiakonaat wordt dit jaar in vrijwel alle Nederlandse kerken op zondag 5 februari gehouden. ceerd op theologisch gebied en kennis neming van zijn werken draagt zeer veel bij tot beter begrip van het mo derne denken in de anglicaanse kerk. Dit gesprek Rome-Canterbury is het resultaat van de ontmoeting tussen paus Paulus en dr. Michael Ramsey, de aartsbisschop van Canterbury. Het hoofd van de Engelse kerk heeft de paus in maart 1966 bezocht. De acti viteit van deze aartsbisschop is toch groot geweest, want in april bezocht hij daarna Jeruzalem, waar hij ook tal van besprekingen voerde. Voor gediplomeerde organisten is een honorarium van tien gulden per kerkdienst ruim voldoende. Dit is in de gereformeerde kerken het standpunt van het bestuur van het landelijk ver bond van commissies en van beheer. Op verzoek van de gereformeerde organistenvereniging heeft dit bestuur zich uitgesproken over honorering van organisten. Men concludeerde onder andere dat het genoemde honorarium alleen gegeven dient te worden aan organisten, die op zijn minst het prak tij kdiploma van de gereformeerde or- ganistenverereniging bezitten. Nog niet gediplomeerde organisten moet een vergoeding in studiekosten enzovoorts worden gegeven. In het kader van de serie cursussen „Leven in wereldperspectief" zal van 10 tot 12 februari op „Den Alder- dinck" in Laag-Zuthem een cursus worden gegeven met als thema „Strijd op de fronten van vandaag". Inleiders op dit weekeinde zijn dr. M. H. Bolkestein, lector aan de rijks-uni versiteit van Leiden („Het exorcisme in de bijbel") en dr. C. P. van Andel, secretaris van de Raad voor Kerk en Samenleving der Hervormde Kerk („Exorcistische activiteiten van de kerken tussen de conferentie Church and Society te Genève in 1966 en de vergadering van de Wereldraad van Kerken te Upsala in 1968"): Dorothee Sölle keuze van de sprekers. Nadrukkelijk verklaarde de voorzitter van het pre sidium van de Kirchentag dr. von Weizsacker dat de Kirchentag zich niet wil binden aan een bepaalde richting of leer in de kerk. En in het algemeen wordt ernaar gestreefd onnodige scherpte in de discussies en onnodige polemiek te vermijden. De dertiende Kirchentag wordt van 20 tot 25 juni gehouden. Het thema is „De vrede is onder ons". Bij het verlaten In 1962 was hij in Istanboel als een speciale gast van de oecumeni sche patriarch. Daar ontmoette hij andere leiders van de orthodoxe en Armenische kerken. De methodisten en rooms-katholie- ken betrekt hij uitdrukkelijk bij zijn hoop op vorderingen in de eenwording der kerken. Over een betere ver standhouding tussen Rome en Canter bury heeft hij meer dan eens gezegd: „Er moet meer gebeden worden". De aartsbisschop van Canterbury is een van de presidenten van de wereld raad van kerken. Toen hij aartsbis schop werd, dacht men hier en daar, dat hij te weinig aandacht aan de ad ministratie zou schenken. Zijn aan- Dr. Ramsey bij zijn bezoek aan de paus. Het komende gesprek vestigt nog eens de aandacht op deze Britse kerk vorst, die ondanks de hoogheid van zijn ambt in Engeland komt hij on middellijk na de prinsen en prinsessen van het koninklijk huis een zeer gemakkelijk te benaderen man is. Zijn conversatie is origineel, en het is daar bij opmerkelijk dat hij als academicus „met koningen kan verkeren zonder het contact met het gemene leven te verliezen". De belangstelling van dr. Ramsey, die tien jaar hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Durham en twee jaar eerste hoogleraar in de theo logie in Cambridge, is wereldwijd. Hij is diep overtuigd van de noodzaak van christelijke eenheid. Zijn werk hier voor begon lang voordat hij aartsbis schop van Canterbury werd en kan sindsdien het beste als „uitzonderlijk" worden gekarakteriseerd. Juist omdat hij gewend is rustig door te werken en daarbij zoveel mogelijk de schijn werpers der publiciteit te vermijden mag men veel vruchten van zijn ar beid verwachten. Hij is een zeer bereisde diplomaat van de kerk. Twee maal is hij in Mos kou geweest de eerste maal als aartsbisschop van Yorkom de re laties tussen de anglicaanse en de or thodoxe kerk te bespreken. Maar zijn werk als kerkelijk diplo maat en vredestichter heeft toch wel het meest de aandacht van de buiten wereld getrokken. Zijn ontmoeting op 23 maart met de paus in de Sixtijnse kapel was een historische. De dag daarop verenigden de twee prelaten zich bij een gezamenlijke aanbidding in de kerk van Sint Paulus Buiten de Muren en gaven een gemeenschappe lijke verklaring uit, waarin zij hun vastbeslotenheid kenbaar maakten alle mogelijke middelen te benutten om tot een beter begrip en een betere samen werking tussen hun twee kerken te ko men. Het was de eerste grote stap om een breuk van vier eeuwen te helen. (De gegevens voor dit artikel zijn ontleend aan een bijdrage van rev. William Wand, aartsbisschop van Bris bane 1934-1943, bisschop van Bath en Wells 1943-1945 en bisschop van Lon den 1945-1955).

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 14