De lokroep der bergen Dit jaar gaan ruim honderdduizend Nederlanders naar de wintersport DENKER TJES 15 ZATERDAG 14 JANUARI 1967 Erbij Oostenrijk nog steeds favoriet Frankrijk wtÊÈÊÊBBM Zwitserland Spanje Meer luieraars Het „ruige" werk NAAR STRAND OF BERGEN, dat is dit jaar de kardinale vraag voor mensen die beschikken over tijd en geld voor een wintervakantie. Verschillende reisbureaus melden een iets afnemende belangstelling voor de wintersport-oorden tengevolge van een plotselinge voorkeur voor de zonnige stranden van de Canarische eilanden. Malaga en Majorca, terwijl andere reisagentschappen juist een grotere belangstelling voor besneeuw de berghellingen hebben geconstateerd. SCHATTINGEN omtrent het totale aantal Nederlanders dat dit seizoen de ski's zal onderbinden of in ieder geval de sneeuwschoenen zal aantrekken, zijn moeilijk te maken. Onder de win tersportliefhebbers zijn namelijk veel individualisten, die jaar in, jaar uit zelf een chalet huren of een kamer be spreken in een gezellig pensionnetje, zonder dat er een reisbureau aan te pas komt. De heer A. Th. G. Sandberg van de Nederlandse Ski Vereniging durft er echter wel een gooi naar te doen. Hon derdtien- a honderdtwintigduizend, denkt hij. De helft daarvan reist per trein, (bij de N.S. schat men alleen al het aantal passagiers van de „reisbu- reautreinen" op 20.000), de anderen gaan per vliegtuig of eigen auto. Er zijn er zelfs die hun caravan meene men. OOSTENRIJK is bij de Nederlanders nog steeds het meest in trek als win- tersportland, gevolgd door Zwitser land. Zuid-Duitsland wordt vooral uit verkoren door mensen die slechts kort vakantie hebben of er eens een lang weekeind uit willen zijn. Daarnaast zijn de Italiaanse Dolomieten en de Joegoslavische bergen in opkomst als wintersport-oorden. Hotelplan, het eni ge reisbureau dat Joegoslavië op zijn winterprogramma heeft, vervoert er dit seizoen tweemaal zoveel mensen heen als vorig jaar. FRANKRIJK is bij de Nederlanders nog niet zo „in". De taai en de prijzen vormen blijkbaar voor velen nog een barrière. Bovendien bestonden er tot nu toe geen georganiseerde winter sportreizen vanuit Nederland naar Frankrijk, zodat men het daar vooral van de individualisten moest hebben. De Franse Toeristen Service laat ech ter sinds 6 januari in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen spe ciale treinen rechtstreeks naar de Franse kant van de Mont Blanc rij den met wintersporters die een volle dig verzorgde tien- of zeventiendaag- se reis willen maken naar Chamonix, Saint-Gervais, Megève, Chatêl, Cour- chevel-Moriond of Val d'Isère, de meest bekende wintersportplaatsen in de Haute Savoie. Zoals gezegd is Oostenrijk nog steeds de groxe trekpleister voor de Nederlanders. De belangstelling zal - - ■RA dit jaar zo verwacht men bij het Oostenrijkse verkeersbureau onge veer even groot zijn als het vorige sei zoen, toen ongeveer 40.000 Nederlan ders de Oostenrijkse ski-oorden be zochten (samen bijna 464.000 overnacht ingen). Van hen kwam 60 percent met de trein, 35 percent met de auto en 5 percent per vliegtuig. De provincies Tirol, Vorarlberg en Karinthië genoten de meeste belangstelling. IN ZWITSERLAND is het kanton Graubünden bij de Nederlanders het meest geliefd (St Moritz, Davos en Adelboden), gevolgd door het Berner Oberland- In tien jaar tijd steeg het aantal winterse overnachtingen van Nederlanders in Zwitserland met 71 percent tot ruim 202.000 (20.000 vakan tiegangers) in het seizoen 1965/1966. Nederland neemt als „toeristen-leve rend" land de zesde plaats in na Frankrijk, Duitsland, Engeland, Bel- gië-Luxemburg en Italië. Het wordt in dez rij gevolgd door de Verenigde Staten met 180.000 overnachtingen. Het Italiaanse verkeersbureau heeft de indruk, dat de belangstelling van de Nederlanders voor Zuid-Tirol en de Dolomieten dit jaar groter is dan an dere jaren. De Nederlanders schijnen niet alleen nieuwe wintersportgebie den te willen ontdekken, maar boven dien steeds verder van huis hun va kanties te willen doorbrengen. MINDER ALGEMEEN bekend zijn de wintersportgeneugten die Zuid- Spanje biedt. Een enkel reisbureau is al met goedkope charter-vliegreizen - - - lltgs=|!l S. V" C - a M -.- - naar dit gebied begonnen dat een ge combineerde strand- en wintervakan tie mogelijk maakt, 's Ochtends kan men zonnebaden aan de Middellandse- Zeekust (tussen Malaga en Motril), 's middags skiën of rodelen op de be sneeuwde berghellingen van de Sierra Nevada, enkele tientallen kilometers het binnenland in. HET AANTAL landgenoten dat per KLM de wintersport tegemoet reist, is te verwaarlozen. Getallen zijn moei lijk te noemen, omdat iemand die een ticket voor Zürich koopt evengoed een zakenman als een wintersporter kan zijn. Anders ligt de zaak bij Mar tin's Air Charter, een maatschappij die tussen december en april weke lijks heen en weer vliegt naar Salz burg. Het vorige seizoen leverde onge veer 3.000 vliegende wintersportlief hebbers op, voor dit jaar verwacht MAC een stijging van 25 percent. Een optimistisch geluid, als men bedenkt dat zowel directeur Benninger van Mueller en Co in Amsterdam als de heer T. Jansen van Centouri in Haar lem de indruk hebben, dat de trek naar de wintersportoorden dit jaar op vallend stroef op gang komt. DIT TWEETAL experts meent, dat de toenemende voorkeur voor een „warme" vakantie niet de enige oor zaak kan zijn, maar dat ook de eco nomische toestand in Nederland tot enige terughoudendheid aanleiding heeft gegeven. Met zekerheid is ech ter niets te zeggen. Bovendien spelen ook andere factoren een rol, zoals al of niet verregende Hollandse zomers en al of niet strenge Hollandse winters. De tijd zal moeten leren of dit sei zoen voor de reisbureaus en vervoers ondernemingen een succes wordt, want februari en maart zijn de favoriete skimaanden. WAT DAT SKIËN betreft: er heeft zich de afgelopen tien jaar een merk waardige verschuiving voorgedaan. Was het aanvankelijk zo, dat van de Nederlanders in de wintersportgebie den tachtig percent de lange latten onderbond en twintig percent uitslui tend ging om te zonnen en te wande len, nu liggen deze percentages pre cies andersom. Meer mensen dus die het kalm aan doen op de besneeuwde berghellingen, al kan tegenwoordig iedere Nederlan der die dat wil, in eigen land al iets van de skisport leren. Daar zorgt bij voorbeeld de Nederlandse Ski Vereni ging (ruim 4.000 leden) voor, die ski- gymnastiekcursussen organiseert in tal van plaatsen, haar leden de mogelijk heid biedt tot skiën op borstelbanen en die verder alle gewenste inlichtin gen verstrekt over de wintersportge bieden, de ski-uitrusting etcetera. ZEER sportieve en avontuurlijk aan gelegde figuren kunnen terecht bij de Koninklijke Nederlandse Alpenvereni ging, die gecombineerde tochten orga niseert. Het ski-alpinisme is beslist niets voor beginners, evenmin trou wens als voor mensen die dol zijn op comfort en après-ski-geneugten. Het zijn vooral studenten die zich melden als deelnemer voor winterse huttentochten en de gecombineerde tochten, bij de organisatie waarvan Kamperen in de sneeuw is een goedkope en romantische ma nier om een wintersportvakan tie te genieten, mits de caravan van solide (liefst dubbelwandig) materiaal is en behoorlijk ver warmd kan worden. De autorit naar de wintersportoorden le vert meestal geen bijzondere moeilijkheden op (wanneer men althans enige ervaring in het rij den met aanhangwagen in de bergen heeft). De grote wegen en passen worden goeddeels be hoorlijk sneeuwvrij gehouden. Op de camping moet men echter vaak zelf de hand aan de sneeuwschop slaan. Op deze wintercamping op de Col des Mosses in het Zwitserse kanton Fribourg staan momenteel meer dan honderd huisjes-op-wielen. ook de Nederlandse Ski Vereniging is betrokken. Het aantal liefhebbers is voor dit „ruige werk" maar beperkt: enkele honderden. Al met al keus genoeg dus, voor wie met veel of weinig geld, veel of weinig tijd en veel of weinig ener gie, de Nederlandse kwakkelwin- ter(?) eens een poosje wil vergeten. NOG KORT geleden verklaarde een professor plechtig in het openbaar, dat de voortschrijdende technische mogelijkheden weliswaar de vervaar diging van robots zeer waarschijn lijk maken, maar dat nooit ofte nim mer de mens in staat zou zijn een denkend wezen op technische wijze te vervaardigen. En zijn woorden waren nauwelijks afgekoeld of daar verschijnt een ad vertentie, waarin voor iedereen te koop wordt aangeboden een „denken de wonderkachel met ingebouwd ge heugen". Op die professorale uitspraken valt dus weinig staat te maken. Ze zeg gen maar wat, en ze zeggen het zó vierkant dat je moeite hebt om het niet te geloven. Trouwens, het wordt tijd dat er iets gebeurt. Als je om je heen kijkt lijkt het soms alsof er aan de vervaardiging van denkende mensen op de gebruikelijke niet- technische manier steeds minder zorg wordt besteed. Slordige afwerking, slecht materiaal, onregelmatige loop en iedere keer weer een ander on derdeel dat hapert.. En dat denken is dikwijls ook niet feilloos, al merk je dat meestal niet op het eerste ge zicht. DAT DE MENS een machine is waaraan van alles mankeren kan, dringt niet altijd tot iedereen door. Sommige mensen moeten heel vol wassen en heel wijs worden, voordat ze dat ontdekken. Een kennis van mij is pas biologie gaan studeren toen hij zijn militaire dienst achter de rug had. Als soldaat had hij ontdekt dat de mens een in teressant studie-object is, dat treffen de gelijkenis vertoont met een tech nisch mechanisme. Niet dat de krijgs tucht hem op dat idee had gebracht. Neen, het gebeurde tijdens een grote veldoefening. Hij verdwaalde op het slagveld en kwam na lange omzwer vingen aan een boerderijtje met een hoge haag erom heen. Hij klom op een kistje dat er lag, keek over de haag en zag een oud, slim vrouwtje bezig met kaaskarnen. „Goede vrouw", zei hij. „Ik ben mijn onderdeel kwijt." „Arme jongen", zei het vrouwtje. „En natuurlijk net een onderdeel dat je moeilijk kunt missen." Aangezien de jongen een vief den kertje was, kwam hij daardoor met tertijd op een mensbeeld dat hem biologeerde. Hij is nu bedrijfsleider van een fabriek voor karaktermeu belen, speciaal karakterstoelen. LAAT ONS de mens maken, zeg gen de technici binnenkort, maar eerst behoorlijk overleggen hóe. Want als we hem, net als indertijd bij de Zondvloed, uit de produktie moeten nemen omdat er geen spaan van deugt, kunnen we er beter niet aan beginnen. Die denkende wonderkachel met ingebouwd geheugen is alvast een begin. Zij is niet eens zo heel duur en wie haar eenmaal in huis heeft kan haar niet meer missen. Als je een gewone kachel koopt, wordt die thuisbezorgd met een be stelwagen en er moet heel wat ge sjouwd worden om haar op de plaats rust te krijgen. De denkende won derkachel met geheugen komt op eigen gelegenheid per taxi. Ze betaalt wordt zij onmiddellijk vuurrood. Dat is een vervelende zaak, maar wij hebben hoop dat het slijt. OVERIGENS verspreidt zij onge vraagd en met bewonderenswaardi ge precisie een behaaglijke warmte. Als de poes wat te dicht bij de gloei- spiralen komt, laat zij een waarschu wend gesis horen. Waggelt daaren tegen de kleuter van de buren on handig in haar richting, dan springen twee voorgekoelde spiraalveren naar voren, die het kind een pijnloze zwie- de chauffeur, schrijft het bedragje bij op de rekening die zij tussen haar gietijzeren tanden geklemd .houdt en trippelt naar de schoor- steenmantel, waar zij onberispelijk plaatsneemt. De onze ging vijf minuten latei weer de deur uit, nam de bus en kwam twee uur later terug met haar hoofddekseltje, dat zij vergeten had. Een van mijn kinderen heeft het on geluk gehad te zeggen dat het een rotding was. Het ingebouwde geheu gen vergeet zoiets nooit meer. Als het betrokken kind in de kamer is, per in de richting van zijn moeder verkopen. Laatst kregen we net voor The Long Hot Summer een uiterst ver velende kniesoor op bezoek. Hij zat nog geen vijf minuten of het was steenkoud in de kamer. Hij zonk weg tussen zijn vervelende schou ders, wreef zijn vervelende handen en stond met een gezocht excuus op om weg te gaan. Ik liet hem uit en kwam terug in de kamer die nog steeds een ijskelder leek. Wij richt ten ons vragend tot onze kachel, maar zij gaf geen draad. Het bleef steenkoud. Drie minuten later hing de knies oor weer aan de bel. Hij had zijn hoed vergeten. Stel je voor dat we een gewone, onnadenkende kachel hadden gehad! NATUURLIJK moet je zo'n aan winst met het nodige respect behan delen. Men behoeft maar aan het verloop van de Amerikaanse slaven oorlog te denken om te beseffen, dat de liefde niet van één kant mag ko men. Wij geven haar één avond per week vrijaf. Dan gaat ze uit. Niemand merkt er iets van als ze thuiskomt. Soms brengt ze een vrind je mee, nou ja, je kan niet op iede re slak zout leggen. Wij slapen rus tig door en er valt geen onvertogen woord. De laatste tijd schijnt ze aan de deur afscheid te nemen. Waar schijnlijk als gevolg van haar inge bouwd geheugen. Het wonderlijke is, dat je van een gewone, gedachtenloze, vergeetachti ge kolenkachel zonder enige emotie afscheid neemt, als het uur daartoe gekomen is. Deze nieuwe echter be tekent nu al voor iedere huisgenoot méér dan een warmtebron. Zij is een vrind, een familielid. Als onver hoopt de dag mocht aanbreken dat zij hulpbehoevend wordt, zullen wij haar aan een keurig tehuis voor ouden van dagen cadeau doen. WIJ HEBBEN van een bevriende familie die uit het buitenland al ja ren geleden zo'n denkende kachel als huisgenoot had gekregen, verno men dat de hare na een operatie aan haar thermostaat op zekere dag uit eigen beweging naar een sloper reis de. De getroffen familie heeft er sterk onder geleden. Ze maakte zich lange tijd het diepste zelfverwijt, maar, zo zeide zij ons telefonisch, wat schiet je daarmee op? Het leven gaat door. Er zijn dingen waarin men berusten moet. Maar tragisch is het wel. Dit is trouwens een van de dingen die men tevoren zeer ernstig moet overwegen voordat men denkende ap paraten aanschaft. Men moet het nu eenmaal aanvaarden dat de techniek dergelijke artikelen niet voor het le ven maakt. Eens slaat onherroepe lijk het af scheidsklokje en dat is voor de achterblijvenden beslist een harde noot. Ook mensen hebben ten slotte 'n ingebouwd geheugen. Warm te en stralende liefde, jarenlang ge noten, zijn niet gemakkelijk te ver- geteh. Men kan wel een nieuwe aan schaffen, maar evenals meubelen heb ben kachels een karakter Men kan er wel eens een treffen die alleen aan zichzelf denkt. Natuurlijk. Dat kan best een enke le keer gebeuren. Zelfs bij mensen komt dat nu en dan nog wel voor Niet vaak, maar de kans loop je. En dan zit je ermee.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15