FILATELIE Karei Prior FREDERICK DOIIGMSS WEST-DUITSLANDS N.P.D. EN HET FASCISME Schaken e ZATERDAG 14 JANUARI 1967 Erbij 23 J&fe? ssbfe' Uganda Ksnya. 4 Amnestie Héél boos Outcast? VERENIGDE STATEN. In de serie ter herdenking van prominente Ame rikanen zal op 14 februari een post zegel van 25 cents (afbeelding) in omloop worden gebracht. De zegel draagt het portret van de negerpoliti cus en journalist Frederick Douglass (1817-1895). KONGO (KINSJASA). Ter herden king van wijlen president Kennedy zijn vier velletjes, elk ter waarde van 150 fr., in circulatie gebrcht. Afge beeld. zijn het portret van Kennedy, zijn graf in Arlington en lanceerto- rens op Kaap Kennedy. UNO. De in 1962 verschenen fran keerzegel van 5 cents met als voor stelling twee handen met de letters UN en de wereldbol zal op 23 januari in een iets gewijzigde tekening en in een andere kleur worden heruitgege ven. PAKISTAN heeft twee postzegels, 15 en 50 p. gewijd aan zijn nieuwe hoofdstad Islamabad. Op beide zegels ziet men het portret van de president, PAKISTAN Cl de vlag van Pakistan en het nieuwe regeringsgebouw in Islamabad af beelding). NOORD-VIETNAM. De vijfde ver jaardag van de stichting van het Zuid- vietnamese nationale bevrijdingsfront is postaal gevierd door de uitgifte van een postzegel van 40 xu. De zegel ver toont de wereldbol en Noordvietnanxe- se vlaggen. ARGENTINIë. Ter herdenking van generaal Juan Martin de Pueyrredon 1777-1850is een postzegel van 10 pe sos verschenen. De zegel toont diens portret naar een schilderij van Prili- diano Pueyrredon. ZUID-KOREA. Een serie van drie waarden met afbeeldingen van dieren is uitgegeven: 3 w. das, 5 w. beer en 7 w. tijger. LESOTHO, het vroegere Basoeto- land, geeft op 1 april een serie van twaalf frankeerzegels uit: Vz 1, 2, 2 V2 5, 10, 12Yz, 25 en 50 cents. 1 en 2 rand. De zegels dragen verschillende voor stellingen en een inzetportret van het staatshoofd Moshoeshoe II. Op de hoogste waarde is uitsluitend diens portret voorgesteld (afbeelding) GUINEA. Voor het twintigjarig be staan van UNICEF, het internationale kindernoodfonds van de UNO. is een serie van zeven waarden uitgekomen: 2, 3, 10, 20, 25, 40 en 50 fr. Elke zegel is gedrukt in een velletje van tien exemplaren plus twee aanhangsels. De aanhangsels bij de velletjes van 2, 3, 10 en 20 fr. tonen het embleem van UNICEF en de tekst „20e Anniversaire de 1'Unicef' en de aanhangsels bij de velletjes van de overige waarden de voor- en keerzijde van de Nobel medaille. OOSTENRIJK. In de loop van de maand maart zal een postzegel van 3 s. verkrijgbaar worden gesteld naar aan leiding van de wereldkampioenschap pen ijshockey 1967. Een ijshockeyspe ler 'in actie is erop voorgesteld. FRANKRIJK geeft op 6 februari twee postzegels, beide in de waarde 0.30 0.10 fr. uit. De ene zegel toont het portret van de schrijver Emile Zola (1840-1902) en de andere dat van de toneeldichter Pierre A. Caron de Beaumarchais (1732-1799)De toeslag komt ten goede aan het Franse Rode Kruis. TANZANIA, OEGANDA en KENYA Ter gelegenheid van het eenentwintig jarig bestaan van de East African Air ways zal op 23 januari een serie van vier waarden in circulatie worden ge bracht: 30 c. de Dragon Rapide. 50 cents de Super VC - 10 (afbeelding) 1.30 sh. de Cornet 4 en 2.50 sh. de Fokker 27 Friendship. mmgm speeld. Dan was er gevolgd 22-28. 2) 33x22 19-24. 3) 30x17 9-14 4) 22x13 7-12. 5) 29x7 2x22. 6) 27x18 14-19. 7) 13x24 20x47. GEDULD OEFENEN (praktische les!) Vorige week beloofden wij voor van daag het slot van de partij Langeweg Liem Hong Gie, besproken onder het hoofd: „Geduld oefenen". Om nische redenen moeten wij de afronding uitstellen tot a.s. zaterdag, evenals de op lossingen en uitslagen van de kest- opgaven. Nog zeven nachtjes slapen en u weet, of u tot de boekenbonwinnaars be hoort. Een goede praktische les in het oefenen van geduld! DAAROM BLOEIEN DE SCHAAKTOERNOOIEN! TEGENSPEL Het komt zeer zelden voor dat wanneer een bied- of speelprobleem aan een aan tal vooraanstaande spelers wordt voorge legd, zij een gelijkluidend oordeel over de oplossing daarvan hebben. Zulk een tech- hoge uitzondering treft u aan in onder staand tegenspelprobleem, waarin dertien internationale bridge-experts allen voor dezelfde oplossing stemden. En u? De allerfraaiste afwikkeling in het toer nooi te Alès in de partij tussen de Franse kampioen G. Mostovoy en de 16-jarige Zwitserse kampioen A. Kuyken (met wit): OOOOOOC \x>0000000' Toooooooooocy* -ouoooo joooot- -oc A V 4 9 V,B5 O A H V 10 9 6' 2 B 10 8 6 3 4 O B 4 2 A H V S De vraag is nu, slag 4 nagespeeld had? Oplossing onder de volgende vraag. Welke zorgen een schaakredacteur ook moge hebben, gebrek aan kopij heeft hij West was de gever, allen kwetsbaar. West nooit. Het is eigenlijk onvoorstelbaar, opende met één Sansatout NZ pasten welk een lawine van boeiende gegevens er en oos^ bood onmiddellijk vier harten, voortdurend over de schaakliefheobers wat het eindcontract werd. wordt gestuwd. Zo konden wij in de af- Zuid begon met drie hoge klaveren te gelopen weken berichten lezen over rud Spejen waarop iedereen bekende, minder dan drie toernooien tegelijk: Has- r tings (met o.a. Botwinnik), Groningen De vraag is nu, wat of u als zuid in (jeugdkampioenschappen met o.a onze coming boy Timman) en Brabant (met diverse internationale meesters). Telkens Een lang niet alledaagse biedsituatie weer zorgen de strijdlust en de vinding- deed zich voor in een viertallenwedstrijd, rijkheid van de klassespelers voor nieuwe waarin beide partijen kwetsbaar stonden. 2) 29x18 22x33. Op 22x31 36x27 en steeds wendingen. Een schaker behoort tot het Zuid had een mooi spel: dam door 28-22 of 27. 3) 27-22 dwingt soort mensen dat voor iedere oplossing a H 10 7 3 9 6 4 OHB 10 95 A Zuid gever, het biedverloop begon: zuid een schoppen west paste noord paste oost twee harten zuid drie ruiten west paste noord vier klaver De onvolprezen Annie Schmidt schreef oost paste wat moet zuid nu doen? eens een satirisch gedicht op „congres- Antwoord onderaan dit artikel. (XXXXX5ÓC)OOOOOOOC>OOOCCXXXXXX>OOOOncXXTOOÓOOCXXXXXXXXXXXX>DOC Zwart: 15 stukken op 6, 7, 8. 9, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 19, 21, 23, 25, 26. Wit: 15 stukken op 27, 28. 29, 30, 32, 34, 36, 37, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 48. Zwart aan zet moet als sterkste 17-22 vervolgen. Toen de Fransman echter 1) 18-22 speelde won wit als volgt: een moeilijkheid vindt. Het scheppen van verwikkelingen en het afwijken van ge baande paden vormen zijn tweede, neen, zijn eerste natuur. sen", eindigende met: „En af en toe weer intensief te klessen, en daarom bloeien bij de meren de congressen". 12x23. 4) 32-28 23x32. 5) 37x39 17x28. 6) 36-31 26x37. 7) 41x1. Een meesterlijke winst! Dat geeft hoop op de toekomst (de laatste tien jaar is de wereldtitel in Rusland gebleven). Met spe lers als Wiersma en Sybrands (Nederland) en Kuyken (Zwitserland) hebben de West- europese dammers weer hoop dat de we reldtitel in Nederland of Zwitserland komt. In 1968 zal in Nederland of Italië weer een groot rondetoernooi worden gespeeld. Met een kleine variatie zouden we van de schaker en zijn houtjes kunnen zeg- Oplossingen. In de tegenspelsituatie moet zuid zich realiseren, dat oost ten minste een zeskaart harten heeft, mis- schien een zevenkaart. Heeft oost harten Wij zijn er van overtuigd dat de jeugd van aas en heer dan is het contract nooit te Europa dan zover gevorderd zal zijn dat verliezen, daar behalve de zes (of zeven) Koeperman of Andreiko het onderspit zui gen: „Om 't hout weer intensief dooreen troefglagen die oost zal kunnen maken, de len delven. te gooien, daarom bloeien in de zalen de tafel (west) nog vier zekere slagen in rui- „Damweelde" is het nieuwe clubblad toernooien". ten en schoppen meebrengt. Het heeft dus van de Kerkraadse vereniging „Euskapos". I - geen enkele zin bijvoorbeeld te proberen Qnder bekwame leiding van schoolmees- Een zon toernooi vond onlangs plaats ,,door" de schoppenaas, vrouw van de tafel ter L de Roov en hoofdagent J. J. H, Palma de Majorca m Spanje met deel- te spelen_ Zuids enige goede speelwijze Scheven komen iiefhebbers van de pro- te - 'j Scheyen komen liefhebbers van de pro- is de dertiende klaver te spelen, in de biematjek ruimschoots aan hun trek. Hier- nemers als de grootmeesters Ivkov, Mata Pennings uit Den Bosch. ly (België), Robatsch (Oostenrijk), Por tisch (Hongarije) en Tal (U.S.S.R.). Dat laatstgenoemde (met 12 uit 15) no 1 werd, zal wel geen verwondering baren. De gastheren zullen er zeker verheugd over zijn geweest, dat hun nationale voorman Pomar met 11 punten de tweede plaats bezette. Het voormalige Spaanse wonder ontwikkelen. De noordspeler had 952 H 10 9 9 7 6 5 3 .f87 4. Wanneer nu de vierde klaverronde die zuid speelt niet getroefd wordt in west, kan noord met harten tien aftroeven en zal oost met hartenaas moeten overtroe ven. Later maakt noord dan hartenhe^:. TOOOOO* V - O )OCOOOnorv-oGOOOC - ^OOQC kind is'tegenwoordig weer bijzonder goed Troeft de tafel fwest) d% vierde klaver op dreef, hetgeen moge worden geïTlü streerd door onderstaande snelle overwin ning met zwart op Trifunovic, die slechts zelden verliest. Het verloop is zeer boeiend; we zien een scherpe attaque, reeds in het begin, van wit en dan vol komen onverwacht de omslag. Niet wit, doch zwart blijkt de beslissende aanval in handen te hebben. Wit: Dr. Trifunovic. Zwart: A. Pomar. Siciliaans 1) e2-e4 c7-c5. 2) Pgl-f3 d7-d6. 3) d2-d4 Pg8-f6. De theorie zegt dat wit nu met ronde met hartenboer, dan ruimt noord een schoppentje (of ruiten) op -rr- ^n h(j zal later van harten heer tien een slag kunnen maken. Het biedprobleem is eenvoudig, wan neer men maar even nadenkt. De noord speler heeft kennelijk alleen maar een enorm lange klaverkleur, die hij niette min niet kon bieden op laag niveau daar zijn algemene topkraqht te gering was. Noord had: 4 7 5 3 9 6 L 10 976542 Zuid moet zeker op vier klaver passen en 4) dc5: in het voordeel kan komen. Wit dat is een uitstekend contract dat precies vreest blijkbaar een nieuwtje van Pomar gemaakt zou kunnen wordem In de prak- en houdt het in de traditionele banen. 4) Pbl-c3 c5xd4. 5) Pf3xd4 Pb8-c6. 6) g2- g3 Rc8-g4. 7) f2-f3 Rg4-d7. 8) Rcl-e3 Pc6xd4. Gebruikelijk is hier 8) e6 of 8) g6. 9) Re3xd4 Rd7-c6. 10) Ddl- d2 e7-e6. 11) 0-0-0 Rf8-e7. 12) g3-g4 Vermoedelijk is deze vroegtijdige aan- valspoging enigszins prematuur en had wit beter gedaan, eerst zijn.ontwikkeling te voltooien. Maar voorlopig ziet het witte plan er veelbelovend uit, vooral omdat zwart zijn tegenstander in de kaart gaat spelen, door kort te rocheren. 12) 0-0! Blijkt tenslotte voortreffelijk ge taxeerd te zijn. 13) g4-g5 Pf6-d7. 14) h2- tijk deed zuid wat velen gedaan zouden hebben: de ruitenkleur herbieden. Dit moest zuid weer afnemen met vijf klaver en die gingen gedoubleerd één down. Let u erop, dat wanneer noord direct twee klaver over een schoppen had geboden een manchebod vrijwel onvermijdelijk was geweest. Filarski Bridgevraag dezer week. Zuid gever, allen kwetsbaar, viertallenwedstrijd. Zuid heeft:. A V 9 5 9AH 8 7 6 <>9 HB8 Zuid een harten OW passen noord één Sansatout zuid twee schoppen xooooooooooooocxxxxjroooooooooooooooooooooorv-mnr voonoo Zwart: 9 stukken op 2, 8, 9, 12, 15, 23, 29, 36, 40. Wit: 9 stukken op 17, 20, 21, 22, 25, 38, 43, 47, 49. Wit wint door 1) 17-11. 2) 49-44. 3) 47-41. 4) 22-17. 43-39. 6) 30x30. 7) 30-24. 8) 25x1. Van dezelfde auteur het volgende pro bleem zonder oplossing. oooooooooooooooooooooooooocooooonoooooooaTooooooco-^ooc h4 d6-d5! Bijna steeds de juiste reactie, noord drie ruiten. Wat moet zuid nu tegenstoot in het centrum tegenover flankaanval. 15) e4xd5 e6xd5. 16) f3-f4 Pd7-c5. 17) f4-f5 POMAR (aan zet) yoooc<x<pc<xyyyyx)ornc/ xx:ocoo^;^oooooc<y^ooo doen? Stemt u in met zuids bod van twee schoppen? Antwoord elders op deze blad zijde. oooooooooooooooooooooooooooooooöooooooooooooooc DR. TRIFUNOVIC Het lijkt alsof wit met f5-f6 de zwarte koningsvleugel beslissend gaat verzwak ken. Maar Pomar heeft een vernuftig ver dedigingssysteem in petto, waarbij de witte f-pion als schild voor de zwarte koning gaat fungeren! 17) Tf8-e8! 18) f 5-f 6 Re7-d6! De pointe: zwart laat wit eenvoudig op g7 inslaan en leidt de tegenaanval in. 19) f6xg7 Pc5-e6! Dreigt Rf4. 20) Kcl-bl Pe6xd4! Forceert de op mars van de d-pion, met aanval op Thl en Pc3. 21) Dd2xd4 Rd6-e5. 22) I)d4-c5 d5-d4. 23) Thl-h3 De bordjes zijn wel snel verhangen. Wit gaat nu ijlings ten gronde aan de zwakte van de eerste lijn. Maar 23) Tgl had andere bezwaren, de mogelijkheid Rd4, na slaan .op c3! 23) d4xc3! Het beslissende offer 24) Tdlxd8 Ta8xd8. De matmogelijkheden op de eerste rij zijn catastrofaal. Bijvoor beeld 25) Rd3 of Td3 Rd4 enz. 25) b2xc3 Td8-dlt. 26) Kbl-b2 Re5-d6. Nog sneller dan Tf 127) Dc5-f5 Te8-el. 28) Df5-c8t Kg8xg7 en wit gaf het op. Bij het be studeren van een dergelijke briljante partij begrijpt men, waarom de schaak toernooien bloeien en zullen blijven bloeien! Door de voorwedstrijd om het wereld kampioenschap als winnaar te beëindigen heeft de Russische kampioen Andreiko het recht gekregen zijn landgenoot ir. I. Koe perman uit te dagen. Deze match van 20 partijen zal in de maanden september en oktober 1967 in Rusland worden gespeeld. De heer R .C. Keiler geeft in „Het Dam spel" een fraai overzicht van tal van fraaie partij fragmenten uit deze voorwed strijd waarin onze 16-jarige landgenoot Tonny Sybrands tweede werd. Ex-wereld kampioen Tsjegolev werd derde, maar hij blijft een geducht speler, hetgeen wel uit dit fragment blijkt F. LAPORTA (Italië) "XjOCXXOooooo oooor^--VX<X XXXXy>DCXXX)OOCOOC<XXXXXXXXXXOOOOOOOOOOCiOOOOr>OOOOOOOOOCOO W. TSJEGOLEV (Rusland) Zwart: 13 stukken op 2, 3, 7, 9, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 20, 22, 23. Wit: 13 stukken op 27, 29, 30, 31, 34, 35, 36, 38, 39, 41, 42, 43, 44. Wit doorzag hier de prachtige combinatie Mr. Ed. Spanjaard indien hij aan zet eens 1) 38-33 had ge- Vervolg van pagina 16 varken. „Duitsland is gedeeld, de N.P.D democratisch. Wij willen zoveel moge lijk kiezers om ons heen verzamelen en hen overtuigen van de doeltreffend heid van onze actie". Dan komt Von Thadden op de steeds terugkerende kwestie waarom „wij Duitsers ons nog steeds moeten later uitschelden". En hij antwoordt dan zo als gebruikelijk: „Wordt de Engelsen dan soms nog gevraagd verantwoor ding af te leggen voor de massa moorden op de Cipayers, de boeren, of voor de Suex-expeditie? De Fransen voor de misdaden van Napoleon, de Russen voor die van Stalin, de Ame rikanen voor Hirosjima en Nagasaki? Alleen de Duitsers moeten nog steeds verantwoordelijk worden gesteld!" Dan volgt de even raadselachtige als dreigende formule: „Duitsland heeft recht op die gebieden, waarin het Duitse volk sinds eeuwen is op gegroeid". Vervolgens komen de gast arbeiders aan de beurt en de ontwikke lingshulp, waarbij nooit het voorbeeld ontbreekt van het wat overjarige gou den bed van de Ghanese ministers vrouw, De negermammie geloofde dat ze daarin zeker beter kon slapen", roept de nu zwaar transpirerende Von Thadden uit en het gehoor lacht zich een kriek. ONVERMIJDELIJK eist Von Thad den (maar zijn terminologie en thema reeks zijn voor alle sprekers van de N.P.D. ongeveer dezelfde) dan een al gemene amnestie voor de „zoge naamde oorlogsmisdadigers". Een van de argumenten: „In de Bondsrepu bliek, zo wordt beweerd, vindt iedere tien minuten een zedendelict plaats. De politie staat machteloos, omdat haar ambtenaren over de hele wereld wor den uitgestuurd om in New York, Tel Aviv en Praag onderzoekingen te ver richten voor nieuwe processen tegen oorlogsmisdadigers". En dan roept hij onder luide bijval uit: „Eindelijk moet de Duitse vrouw en moeder in Duitsland 's nachts weer over de straat kunnen gaan zonder angst te worden overvallen. Eindelijk moet zij haar kind met een boterham in de hand weer naar school kunnen sturen zonder angst te hebben dat hij niet meei terugkomt zoals hij is weggegaan". Op het gebied van de buitenlandse politiek komen de sprekers van de N.P.D. nooit verder dan enige vage opmerkingen over een verenigd Euro pa, maar het is daarbij nooit zeker of ze niet de „idolen". bejLoelen waarmee de waffen-S.S. door Europa trok' A,3Jj ,89l8>. De oplossing voor de deling van de beide Duitslanden is even eenvou dig als verbazingwekkend: de Bonds republiek en Frankrijk sluiten zich aan bij communistisch China en dwingen dan de Sovjet-Unie de teruggave van de vroegere Oostduit- se gebieden af. Al deze bovengenoemde uitlatingen, die men ten dele ook in het „mani fest" van de N.P.D. terug vindt, ver tonen een fascistische geaardheid, hoewel het hoofdkenmerk van een fascistische staats-idee: de standen- vertegenwoordiging, ontbreekt. Onop houdelijk verkondigen de sprekers van de N.P.D. dat zij de grondwet van de Bondsrepubliek eerbiedigen, haar staatsvorm behouden willen. Op het ogenblik is het voor alle betrokkenen die tegenover de N.P.D. staan van het grootste belang uit te vinden, wat de ware bedoelingen van haar leiders zijn. Elk van de hierboven uit de mond geciteerde gedachtengangen en redena ties treft men herhaaldelijk bij het me rendeel van de gemiddelde Duitser aan, wanneer hij uit zijn tent is gelokt en „de waarheid spreekt". Met een van deze opmerkingen is deze Duitser nog geen fascist (of na zi). Wanneer hij meerdere van deze ideeën tot de zijne maakt, wordt het anders. En het lijkt mij duidelijk: hoe radicaler hij wordt en hoe minder eerbied hij blijkt te hebben voor an dermans geestelijk en materieel bezit, des te meer wordt hij van fascist tot nazi (omdat het laatste een misdadi ge vorm van het eerste is). Op de partijdag van de N.P.D. de ze zomer in Karlsruhe droeg de par tij-ideoloog prof. dr. Anrich een refe raat voor, waarbij de toehoorders in slaap vielen. Dit referaat is nu door een betreffende bonds-instantie in Bonn nauwkeurig geanalyseerd. Het resul taat zal binnen korte tijd in een gro te oplaag worden verspreid. Uit het rapport blijkt, dat het. referaat van An rich verreweg het gevaarlijkste en be langrijkste document is, dat de N.P.D. ooit openbaar maakte. Ontdaan van zijn retorische sluiers blijft er niet anders over dan de Hilleriaanse op vatting van het nationaal-socialisme. TOT NU TOE spelen de N.P.D.-ers de democraten. Maar in de toekomst zal de strijd gaan tussen de cement- maker Thielen, een ultrarechtse bur german, maar geen radicaal, en de ge slepen Adolf von Thadden, wiens ra dicalisme waarschijnlijk geen grenzen kent. Wellicht tegen de Bondsdagver kiezingen van 1969 zal de sluier val len. De 24.000 leden zullen dan moe ten kiezen. Ongeveer één-derde van hen is naar de huidige schattingen voor een gematigder koers. De angst voor ontmaskering bij het N.P.D.-bestuur is op het ogenblik ech ter nog zo groot, dat kandidaat-leden uiterst pijnlijk op hun verleden wor den onderzocht. Vooral jeugdleiders neemt men ongaarne aan, omdat tot iedere prijs vermedep wordt, dat zich jeugdgroepen binnen de N.P.D. vor men, die op de „Hitlerjugend" zouden kunnen lijken. Een aantal rechts-ex- tremistische jeugdgroepen heeft zich bij de N.P.D. al aangemeld, maar werd afgewezen. Een strenge ideolo gie-cursus zorgt er voor dat de spre kers van de partij niet uit hun rol vallen, zoals herhaaldelijk al met de verstokte nazi's leden van de N.S.D.A.P. van het eerste uur ge beurde. Wie zich ernstig verspreekt, wordt meteen geroyeerd. Het spectaculaire uittreden van het hoofdbestuurslid Florian Winter enkele maanden geleden heeft niet voor de verwachte omlijsting gezorgd. Winter is een gelovig katholiek en een vurig Beier. Hij verwierp Von Thaddens radicalisme. Winter's vrouw is „niet arisch" en daarom zullen vele oude getrouwen blij zijn geweest met het vertrek van de Beier, die ook de ramp zalige bijeenkomst op het oorlogsmis- dadigerskerkhof van Landsberg op zijn geweten heeft. (Hij is de enige die op de bij die gelegenheid gemaakte foto's met gevouwen handen staat te bidden). Niemand kent de toekomst van de N.P.D. Wel staat vast dat met deze intelligent georganiseerde partij het apparaat er al is, dat in handen van iedere tot nu toe onbekende volksmen ner Duitsland opnieuw maar dan voor het laatst in de afgrond kan storten. joooooooooooooooooooooocmoooooooooooocoooooooooooooooooo Zwart: stukken op 2, 8, 9, 12, 20, 29. 30, 37. Wit: stukken op 16, 17, 21, 32. 38, 40, 41, 43, 45. Wit speelt en wint. Het adres voor inlichtingen over „Dam weelde": J. J. H. Scheyen, Van Bockstraat 13, Kerkrade. B. Dukel Vervolg van pagina 17 „IK HAD gehoopt dat dat bij de Tros een beetje beter aangepakt zou worden, maar dat is daar ook alweer niet het geval. Ik heb dit ook wel eens tegen de heer Landré gezegd, maar die kan er in zijn eentje ook weinig aan doen. Het is niet zo dat ik geen mensen boven mij kan velen. Ik kan wel bevelen opvolgen, ik hoef niet per se de baas te zijn. Maar als niet-vakmensen, zoals de meeste be stuursleden wél vakmensen (waartoe ik mezelf reken) komen lastig vallen met op- en aanmerkingen, dan word ik héél boos. Dan komen ze aan mijn boterham. Ik praat met hen ook niet over bestuursaangelegenheden, laat ze dan ook asjeblieft het vak aan mij overlaten. Dat is o.m. de reden dat ik MMAAIWWIA/IAflAMWIAMWIfVWWWWlfWIfWWWWWWIAAIMWWWWtA •UaZ0IJJ9A a; yaAaoqaq J8ABp[ ui aaAv; ua jaoa; ui uageis aaM.j uep jaaui jaiu uappeq ua 6H6 5 8 01 8 V 9 Hëb £8* peq pjooN qqeeui -a3 )aiu jaqaz VS aPP tpop 'ja/A uaups -siui jp.ioAv uajina aijp uassed aj ajsaq jaq nu ptnz jaop uapaqSipuejsuio aip japuo 'qzaq -inajquajtnj apaog (tja 'a3uiq uaa ja/A pjoou jep qaop 'uapróo/Ajue aj neaAiu-aa/Aj do -inajq aip uio se/A qe/AZ aj fiq jep 'jptnj pjooMjue jajj ^uapatq a; uaj -iru aup uaqqaq uapaj jooa eu-iaiq pjoou ueq psM "suaddoqas ap uep uftz aaSuef suajreq spmz jep suaAaj ua (gurpatq -asjaAaj -g-z) jads aqjajs jaq jjaanjuaaae jaq :paog ja/A uaddoqas aa/Aj uea poq spinz si qoox 'tjaaq uaddoqas ui jaeeq -jaiA uaag pjoou jep 'uauiauuee snp geui P!nZ jnajq agoq uaa ui jjeeqjaiA uaa japjoo/Ajue ap jep 'anajq (ajagej) agei uaa ui uaa ueA poqsguiuado uaa do YS uaa uea pjoo/Ajue uaa juaqjuo uaaui -agIB Yaq uj -gEBjAaSpuq do pjooMjuv ben weggegaan bij de AVRO, na er tien jaar gewerkt te hebben". Hoewel dit officieel ontkend wordt, doen er in Hilversum geruchten de ronde, dat wie eenmaal enig contact heeft gehad met de Tros, niet meer bij de andere omroepverenigingen terug hoeft te komen. Heeft K. Prior daar ook last mee? „Nou, last, nee, beslist niet! Wat ik wel merk is dit, en dat is een ha chelijk teken aan de wand: als je voor de Tros werkt dan kijken de mensen je aan alsof je een outcast bent, als of je een besmettelijke ziekte hebt. Dat de zuilen het bestaan van de Tros niet zo leuk vinden, kan ik me best voor stellen. Maar de Tros is er op een vol maakt wettige manier gekomen, en dat moeten ze aanvaarden. Dat bete kent ook dat ze de mensen die voor de Tros werken, hetzij in vaste dienst, hetzij op los-vast-basis, moeten accep teren". De enige, die daarop een gunstige uitzondering maakt is de VPRO. Ik had nota bene al enkele afspraken met de VPRO om daar een paar kleine programmaatjes te maken, maar die worden nu gewoon even uitgesteld, ook al weten ze dat ik in tijdnood ben geraakt door de Tros. Men heeft daar gewoon gezegd: „je bent free-lance- producer-regisseur, jij mag gaan en staan waar je wilt. Dat je voor de Tros werkt is voor ons geen enkel bezwaar". Zo zie je maar weer, dat de kleinte zuil toch eigenlijk in wezen het grootste geluid laat horen". DE KINDERKRANT is vandaag verhuisd naar een andere pagina in deze krant.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 23