Nieuwe VS-ambassadeur Thompson geniet grote achting in Moskou Activiteiten vooral gericht op de Vietnamese oorlog Topconferentie in Elysé Parijs gematigd-optimistisch over Frans-Duits topberaad Het systeem van de „Chinese waanzin (D r Wjf Van dag tot dag r* Ranger-acht sloeg gat in maan Zwijgzaamheid Roerig Nieuwe benadering van kankertherapie 3 ïj telegrammen ZATERDAG 14 JANUARI 1967 Studenten in Barcelona in protestbijeenkomst VOOR AL UW CARROSSERIE- PLAATSCHADES a. EN AUTO-HOLLAND TEL.! 14778 ZIEKENHUISKOSTEN Kiesinger en Brandt samen in Frankrijk Niet zo maar een burgermaaltijd maar BIJ RESTAURANT een vorstelijk diner! (Van een medewerker) Peking- Zelden zullen meer en minder ervaren China-kenners en kijkers het zo druk hebben gehad als de laatste dagen. Maar zelden ook zijn de berichten uit Chiba zo uiteenlopend, verward, fantastisch en spannend geweest. De interpretatie van die berichten is al even uiteen lopend: maandag meende het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken nog te kunnen concluderen dat China aan de rand van een contra-revo lutie stond; de term „burgeroorlog" is al in veel commentaren gevallen. Anderzijds zijn er de meer voorzichtige „waarnemers" die het allemaal nog moeten zien, en de sceptici die menen dat het allemaal een doorge stoken vertoning van groteske afmetingen is. Jongste geschiedenis Potentiële Kroesjtsjev Diplomatiek J Minister Klompé heeft te elfder ure nog een wijziging aangebracht in het ont werp Omroepwet van haar voorganger, minister Vrolijk, dat begin volgende week in de Tweede Kamer in behandeling komt. De wijziging betreft de twee berucht geworden artikelen 22 en 23, waarin de publikatie van radio- en televisieprogram ma's als het ware wordt gemonopoliseerd ten behoeve van de Nederlandse Omroep- stichting. Tegen deze artikelen is maan denlang heftig geageerd, niet alleen door het weekblad dat als direct slachtoffer van deze artikelen kan worden be schouwd, namelijk „Televizier", maar ook door vooraanstaande juristen en publicis ten. Tevens heeft de Hoge Raad in een aantal uitspraken uitgedrukt, „dat een publikatie-monopolie niet kan worden ge duld, waar het gegevens betreft die in feite niet geheim zijn en die moeten wor den beschouwd als niet meer dan de vastlegging in woorden van een prestatie, die geheel los staat van die prestatie zelf". De wijziging, waarin minister Klompé zich heeft gewaagd, is haar aangeraden door de adviescommissie voor het auteurs recht. Minister Vrolijk had die commissie niet geraadpleegd, toen hij de auteurswet gebruikte als dekmantel voor een tweetal artikelen waarvan iedereen kan begrij pen dat zij ten behoeve van de inkomsten der omroepen in het leven zijn geroepen. De voorgestelde wijziging laat het pu bliceren van programma's door anderen dan de N.O.S. slechts toe onder de ver plichting, dat de informatie daartoe uit vrije nieuwsgaring is verkregen en dat de publiciteit dit zal kunnen bewijzen. Daarmee is de monopolisering aller minst opgeheven. Voor zover zij werd ge argumenteerd met het auteursrecht blijft alles bij het oude. Zou men kunnen zeg gen dat nu geen geweld meer wordt aan gedaan aan de vrijheid van drukpers en meningsuiting? Ook dat is nog een juri disch vraagstuk. Hoe het zij, uit het ad vies van de commissie voor het auteurs recht is wel de zwakte gebleken van het regeringsstandpunt, zoals dat in artikel 22 en 23 was neergelegd en die zwakte lijkt nu niet overtuigend te zijn geschraagd. Intussen kan men deze moeilijke puz zel vereenvoudigen door de stelling, dat de Nederlandse kijker en luisteraar aan het betalen van zijn luister- en kijkgeld het recht moet kunnen ontlenen, vrijelijk kennis te nemen van de programma's. De N.O.S. zou dus eigenlijk een gratis pro grammablad moeten thuisbezorgen bij iedereen die zijn luister- en kijkgeld be taalt. Dat doet zij niet en kan zij waar schijnlijk ook niet. Maar daaruit volgt dan onweersprekelijk, dat het publiek door derden vrij moeten kunnen worden ingelicht over de programma's, zonder enige nadere verplichting tot bijdrage aan een of andere omroep. Het monopolie der omroepbladen is met dit recht van de kijker en luisteraar in strijd. Dit tekort aan recht zou niet, zoals volgende week waarschijnlijk toch ge beurt, tot Wet moeten kunnen worden verheven. (Van onze correspondent) MOSKOU. ..Hg zou de laatste zgn om toe te geven, dat persoonlijke kwaliteiten en karakter in onder handelingen met de Russen beslissen de factoren zijn". Deze mening ver kondigde onlangs een bekend Ameri kaans journalist over de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson, die juist dezer dagen op zijn standplaats is aange komen. En toch schijnt het dat velen, en niet alleen in Amerika, zich aan zijn afvaardiging als een strohalm vastklampen, hopend dat er een poli tiek wonder voor de Amerikaans- Russische betrekkingen uit de bus zal komen. Kort nadat hij op het Moskouse vlieg veld uit zijn toestel was gestapt, heeft Thompson deze optimistische verwachtin gen versterkt. „De vooruitzichten op be tere betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn goed", ver klaarde president Johnsons nieuwe man op Russische bodem. Maar deze woorden vonden niet hun oorsprong in een fleu rig optimisme, maar juist in een diep pes simistische beoordeling van de situatie. ,De betrekkingen zijn tegenwoordig IVVIAAAMMAWVVVVVVVWVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVWUW im/v^/wwwwwwwwwwwwwwwi/wwwwwwv/w WASHINGTON (AP en DPA) De Amerikaanse foto-satelliet „Ranger-8", die op 20 februari 1965 op de masn te pletter viel, heeft daarbij een krater van negen meter doorsnee geslagen in het maanop pervlak. Deze krater is op 20 november vorig jaar door de „Lunar-Orbitr 2" ge fotografeerd. De camera's hebben zeer fijne details gefotografeerd, zoals het spoor dat ge maakt werd door een grote rollende steen die langs een helling op de maan omlaag rolde. BARCELONA (AFP) Studenten van de universiteit van Barcelona hebben de dertiende januari uitgeroepen tot „dag tegen de onderdrukking", Rond 1300 studenten hebben gisteren een vrije vergadering bijgewoond die was belegd door de verboden „democratische studentenvereniging". Op deze bijeen komst is een verklaring voorgelezen van de leiders van de bond, waarin de over heid onder meer verzocht wordt studen ten en arbeiders voortaan niet meer te on derdrukken. De bijeenkomst is zonder in cidenten verlopen. ADVERTENTIE AUTOPLAATWERKERIJ EN SPUITINRICHTING AMSTERDAMSEVAART 28 - HAARLEM ADVERTENTIE •r UEZENO N.V. ZAANDAM STATIONSSTRAAT 81-83 TEL. 6 74 51 De nieuwe Amerikaanse ambassa deur in de Sovjet-Unie, Thompson. namelijk zo slecht, dat zij alleen maar be ter kunnen worden", aldus omschreef Thompson de situatie treffend, waarbij men er hoogstens nog over kan discus siëren of iets wel zo slecht kan zijn, dat het niet nog slechter zou kunnen. DIT LAATSTE TE voorkomen, is stel lig het doel van de benoeming van Thompson, die de Sovjet-Unie beter dan welke andere Amerikaanse diplomaat kent. Zijn rijke ervaring in de omgang met Russen, zijn zwijgzaamheid en zake lijkheid, die de stijl van de Russische di plomatie zeer nabijkomen, en niet in de laatste plaats het respect dat Thomp son zich hier in vroegere jaren heeft ver worven, bieden hem zonder twijfel moge lijkheden voor een goede start. Zijn in dit land verworven lauweren, die nu al tot een legende zijn geworden, stammen nog uit de jaren 1940-1944, toen hij als tweede secretaris aan de Ameri kaanse ambassade in Moskou verbonden was. De toen 37-jarige diplomaat bleef tijdens de slag om Moskou als één der weinige buitenlanders in de zwaar be proefde stad. „Zolang Stalin hier blijft, blijf ik ook" zei hij toen en wuifde alle adviezen om te evacueren weg. In die tijd vervolmaakte hij ook zijn kennis van de Russische taal. In politiek opzicht speelde hij echter een veel belangrijker rol in de periode tussen 1957 en 1962, toen hij zelf tot de hoogste post op de Amerikaanse ambas sade geroepen was. Daarvoor had hij al jarenlange succesvolle onderhandelingen met de Russen achter de rug over de op lossing van de kwestie-Triëst en over de ondertekening van het Oostenrijkse staatsverdrag. ALS AMBASSADEUR maakte hij een uiterst roerige periode mee, waarin zich de crisis rond Berlijn ontwikkelde, de top conferentie in Parijs niet doorging, om dat een Amerikaanse U-2 boven de Sov jet-Unie was neergeschoten, de Berlijnse muur werd opgericht en de Cuba-crisis de wereldvrede zeer ernstig bedreigde. Aan de andere kant moet men zeggen, dat in die tijd, ondanks alle gevaarlijke gebeurtenissen, in de door Kroesjtsjev ge leide buitenlandse politiek van Moskou de grondslagen voor een ontspanning zijn gelegd. Weliswaar heeft deze niet ge bracht wat de geest van Camp Davis aanvankelijk leek te beloven, maar zij heeft in ieder geval wel verhinderd dat het ondanks de zich steeds uitbreidende oorlog in Vietnam, tot een directe con frontatie tussen de beide wereldmachten is gekomen. Vooral aan de kwestie-Vietnam zal Thompson in Moskou zijn activiteiten moeten wijden. Thompson begint zijn las tige zaak in ieder geval op een goed ogenblik. Waarschijnlijk zal hij over en kele dagen zijn handtekening zetten onder het verdrag over het vreedzaam gebruik van de ruimte, wat wellicht de afsluiting van het reeds zoveel besproken verdrag over het niet verder verspreiden van kernwapens kan bespoedigen. Wanneer Thompson ertoe kan bijdragen dat Moskou een bindende waarborg wordt gegeven wat betreft de Amerikaanse kern- politiek in Europa, zou, ondanks Vietnam een nieuwe verbetering in de relaties tus sen de twee landen tot de mogelijkhe den behoren. Onderzoek. Uit een onderzoek naar ge zinsuitgaven in West-Duitsland blijkt dat vrijwel alle Duitse boeren eigenaar zijn van hun woning en dat arbeiders er vaker een eigen huis hebben dan ambtenaren en employés. Eenderde van de arbeidershuizen en tweederde van de boerenwoningen heeft geen w.c. in de woning. In het Elysée hebben de Westduitse bondskanselier Kiesinger (links) en president De Gaulle van Frankrijk gisteren een eerste onderhoud gehad. (Van onze correspondent) PARIJS. Met de komst van kanselier Kiesinger, die voor het eerst in zijn nieu we functie een buitenlandse hoofdstad be zoekt en van zijn minister van Buiten landse Zaken Willy Brandt aan Parijs, is de eerste fase van inter-Europees top- overleg' begonnen, dat met pasen in Ro me met een ontmoeting van de zes staats- en regeringshoofden van de EEG zal wor den bekroond. Dat de president van de Franse repu bliek op voorhand al heeft laten weten van plan te zijn persoonlijk aan die Euro pese topconferentie in Rome deel te ne men bewijst dat hij deze eerste twee daagse ontmoeting met de nieuwe West duitse bewindslieden niet zonder voorzich tig vertrouwen tegemoet ziet. De Fransen hebben,met het optreden van de rood-cbristelijke coalitie-regering in Bonn, een onmiskenbare kentering in de Westduitse opvattingen menen te kunnen constateren ten aanzien van de belangrijk ste internationale problemen van van- ADVERTENTIE HOTEL BEVERWIJK TEL. 02510-23001 Die laatste veronderstelling lijkt in tussen niet houdbaar meer. Er kan in bepaalde gevallen, waarin berich ten gepubliceerd werden over verzet tegen Mao's gedachten en richtlijnen, en zelfs over incidentele botsingen tussen rode wachters en niet van hun acties gediende arbeiders, inderdaad sprake geweest zijn van kunstmatig opgewekt of zelfs gefingeerd verZet, waartegen de officiële politiek zich dan met des te meer kracht zou hebben kunnen afzetten. Bij het lanceren van de „grote culturele revolutie" werd trouwens dadelijk aangekondigd dat tijdens de te voeren campagnes op heftig verzet gestoten zou worden, maar dat dit verzet zeker onderdrukt en gebroken zou worden. I» het huidige stadium van de Chinese ontwikkeling naar de volledige com munistische eindtoestand, het stadium van „niet-antagonistische tegenstellin gen" die door overreding moeten wor den opgelost, voorzien echter zelfs Mao's theorieën geen veldslagen, bele geringen en stakingen in het kader van wat toch aanvankelijk als een soort hervormingscampagne was be doeld. De zaak verloopt kennelijk niet meer volgens plan. De als culturele revolutie begonnen beweging is op po litiek en economische gebied blijkbaar uit de hand gelopen. Wat is er nu eigenlijk aan de hand? De gebeurtenissen in de laatste we ken hebben elkaar in zo'n razendsnel tempo opgevolgd, dat er ook voor de Chinezen zelf nauwelijks meer uit wijs te worden moet zijn. Als er werkelijk sprake zou zijn van twee of meer dui delijk tegenover elkaar staande groe pen, dan moet ook voor de aanhangers van die groepen elke nieuwe dag er een zijn van bange afwachting wat hun nu weer boven het hoofd hangt. Toch is het misschien niet onmogelijk enig „systeem in deze waanzin" te ontdekken door in het kort het verloop van de culturele revolutie en het wel en wee van de erbij betrokken hoofd personen na te gaan, voorzover al thans de tamelijk verwarde en dikwijls onbetrouwbare berichtgeving daartoe gelegenheid biedt. Aanvankelijk waren de acties in het kader van de culturele revolutie zo op het oog niet meer dan papieren aan vallen op overigens zeer prominente intellectuelen geleerden, kunste naars en journalisten. Kort daarop werden onorthodoxe praktijken aan universiteiten en scholen aan de kaak gesteld. En in juni 1966 werden de instellingen voor middelbaar en hoger onderwijs voor onbepaalde tijd geslo ten, voor „reorganisatie in proleta risch cultureel-revolutionaire zin". Daarmee kwamen een goede hon derd miljoen!jongeren vanaf ne- gen(!) jaar de straat op, weldra als jeugdige stoottroepen voor de bewe ging georganiseerd in rode wachters en andere militante jeugdgroepen. Ge leidelijk aan kreeg ook de culturele revolutie zelf een steeds meer direct politiek karakter. Reeds in november 1965 was een campagne begonnen, o.a. tegen Woehan, historicus en toneel schrijver, maar ook onderburgemees ter van Peking en als zodanig rechter hand van Peng Tsjen, burgemeester en hoogste partijfunctionaris van de hoofdstad, die in mei daaropvolgend als eerste slachtoffer uit de hoogste partijleiding in ongenade viel. Hij is later vermoord! Peng's val kon men nog toeschrij ven aan zijn kennelijk falen om in zijn ambtsgebied de ketterijen van de universiteit van Peking en van een aantal kranten afdoende de kop in te drukken. Maar er is alle reden om aan te' nemen dat men hem zag als een potentiële Kroesjtsjev met een ge vaarlijk grote en parate achterban. Verder schijnt men hem verdacht te hebben van grote persoonlijke ambitie en minachting voor de beginselen van „democratisch centralisme". In het licht van de jongste ontwikkelingen moet er rekening mee worden gehou den dat men in hem vroeger al het grootste obstakel zag bij het uitvoe ren van destijds nog niet geconcre- Vorig jaar, in september, liet Mao zich in Peking door honderdduizenden stu denten en leraren toejuichen. Hij stond toen in de auto, samen met de leden van het Centrale Comité Ho Loeng, Hsieh Foe-Chieh en Jang Tsjeng Woe, die nu chef van de generale staf is geworden. tiseerde plannen op politiek en eco nomisch gebied. Andere slachtoffers volgden al gauw. Aanvankelijk nog wel onder één noe mer te brengen: die van falende of ronduit revisionistische leiders op het gebied van cultuur en propaganda. De zuiveringen begonnen echter verder om zich heen te grijpen. De telkens opduikende moeilijkheden tussen de partijen en de ideeën van leidende militairen, die niet ten onrechte me nen dat zij met van „rode boekjes" voorziene kwajongens in plaats van goed getrainde en bewapende soldaten geen oorlog kunnen winnen, culmi neerden in dit geval in de verdwij ning van de chef van de generale staf, Lo Joei-Tsjing, en zijn vervan ging door een voormalige guerrilla aanvoerder, Jang Tsjeng-Woe. Tsjen Pei-Sjien, eerste secretaris^ van het partij comité van Shanghai,"* verdween van het toneel, evenals een aantal andere plaatselijke en provin ciale partijleiders. Zijn val zou in teressant kunnen zijn in verband met de gebleken onrust in China's groot ste en meest Westers beïnvloede haven- en industriestad. Ze zou er op kunnen wijzen dat Mao en zijn om geving in de plaatselijke partij kaders de grootste belemmering voor de uit voering van hun verstrekkende plan nen zien. Lioe Sjao-Tsji nota bene het ei genlijke staatshoofd, wordt de laatste tijd steeds scherper aangevallen, en Wordt nu vrij algemeen gezien als een van de leiders van een „anti-Mao groep". Vorige week verschenen in Peking aanplakbiljetten met Lioe's be kentenis van een hele reeks zonden die tot 1946 teruggaan. Zijn eigen kin deren zouden hem hebben aangeklaagd. Rode wachters zouden zijn vrouw in een hinderlaag hebben gelokt en tot een bekentenis gedwongen hebben. Lioe zelf heet zich in zijn paleis te hebben verschanst. Teng Sjao-Ping met Lioe Sjao- Tsji jarenlang beschouwd als trou we medestander van Mao Tse-Toeng en ideologisch expert van de partij, staat al evenzeer aan heftige critiek bloot. Het is mogelijk dat in de ge vallen Lioe en Teng, de Russische en overige internationale connecties van de aangevallenen een rol spelen. Het anti-Russische en algemeen an ti-buitenlandse karakter van de cultu rele revolutie is al eerder duidelijk gebleken. Merkwaardig is overigens dat, ondanks alle critiek, zowel Lioe als Teng nog altijd hun hoge posten hebben. In de diepgaande controverse waarvan kennelijk sprake is, ontbreekt het de „pro-Mao vleugel" blijkbaar aan macht om zijn tegenstanders uit de weg te ruimen. Hij kan voorlopig alleen nog op punten winnen in de aanplakbiljetten-oorlog in Peking. daag. Zowel met betrekking tot hun rela ties tot Washington als tot hun hardnek kige weigering de Oder-Neisselijn als de finitieve grens te erkennen, maakt Parijs zich weinig illusies de Westduitse bezoe kers tot de gaullistische inzichten of wen sen te kunnen bekeren. Maar de visie van de president dat een hereniging van Duitsland alleen maar langs de weg van verdere toenadering tot Moskou bereikt zou kunnen worden, heeft nu ook Bonn toch wel overgenomen en de zogeheten Hallstein-doctrine die de Oosteuropese communisten enkel als po tentiële vijanden kon zien, lijkt nu toch wel met stille trom te zijn begraven. Een belangrijk pluspunt is voor de Fran sen verder nog dat de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Schroder (thans minister van Defensie), die het Ely see nooit heeft kunnen luchten, zelf geen deel van de delegatie uitmaakt. In het diplo matieke beraad slaat men hier Kiesinger trouwens ook aanzienlijk hoger aan dan zijn voorganger Erhard die voor presi dent De Gaulle toch echt nauwelijks een partij kon worden genoemd. Als bewijs voor Kiesingers grotere begaafdheid voor het diplomatieke spel ziet men in Parijs zijn voornemen de kwestie van Britse kan didatuur voor de EEG, waarvan hij een voorstander is, in zijn besprekingen met de Fransen niettemin te willen laten rus ten. Concessies op fundamentele punten wor den van de Westduitsers dus niet ver wacht. Wel is Parijs overtuigd van de goede wil en op die basis hoopt men al thans een gemeenschappelijke strategie of filosofie voor een verdere uitbouw van de toenaderingspolitiek met Oost-Europa te zullen kunnen ontwerpen. (Van onze correspondent) LONDEN Het „British Medical Journal" onthult dat er thans geëxperi menteerd wordt met een geheel nieuwe benadering van de kankertherapie. Hier bij wordt het anti-kankermechanisme van het menselijk lichaam gestimuleerd door een speciaal type vaccin, waardoor radio actieve jodium rechtstreeks naar het ge zwel wordt getransporteerd. Wanneer kanker aanvalt produceert het menselijk lichaam „antistoffen", maar deze zijn meestal te zwak om enige uit werking te bezitten. Bij de nieuwe be handeling worden ze versterkt door een nieuw ontwikkeld serum en in staat ge steld om het radio-actieve jodium dat een specifieke anti-tumorwerking bezit in het aangetaste gebied te concentreren. Tot nu toe werden alleen muizen met deze methode behandeld. Laboratorium onderzoekers zijn door de resultaten in hoge mate aangemoedigd, maar er zal nog veel werk moeten worden verricht voor dat mensen kunnen worden geholpen. De methode werd ontdekt door een groep onderzoekers van de Monash-uni- versiteit in Melbourne (Australië). Voorts hebben twee Oostenrijkse kan kerspecialisten successen geboekt met de behandeling van hersentumors door mid del van tetanusbacteriën. Van 21 ten dode opgeschreven patiënten vertonen zes te kenen van verbetering die aan volledig herstel grenzen, aldus meldt het pers bureau Associated Press. Prof. dr Fritz Heppner en prof. dr. Franz Moese verklaarden dat inspuiting in de aderen van een pas ontdekte kiem kwaadaardige gezwellen vernietigt, ter wijl gezond weefsel onaangetast blijft. 1 Zere keel. Artsen in Rome hebben een klein plastic poppetje verwijderd uit de keel van een vier jarig meisje. Vier maanden lang was aangenomen dat het kind een strottenhoofdontsteking had. Akkoord. De Brits-Canadese persmagnaat lord Thomson en twee bonden van Britse grafici hebben een compromis bereikt, waardoor de uitgave van twee nieuwe regionale avondbladen voor Londense voorsteden alsnog zal kunnen doorgaan. Voorspelling. De vereniging van Zweedse piloten heeft reusachtige luchtrampen voorspeld bij de komst van de Super- sone straalvliegtuigen met enorme af metingen, tenzij men meer aandacht aan fouten van de piloten bij ongeluk ken besteedt. Super-straalvliegtuig. Een superstraal vliegtuig dat in de toekomst passa giers zal vervoeren met een snelheid van ongeveer 13.000 kilometer per uur op zeer grote hoogten, heeft zijn eerste proefvlucht gemaakt. Het toestel ,cram- jet', genaamd werd gelanceerd door een Scoutraket. V

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3