Telefooncentrale in IJmuiden op 28 april in gebruik G. I N IA Jeugdherberg in Heemskerk erg in trek SIMCA1000 Bloemenaanvoer in Beverwijk was gehele week zeer ruim Aan de groenteveiling werden redelijke prijzen genoteerd Volgende maand voor Hoogovens nieuw telefoonnummer kiezen Nieuwe pastoor in IJmuiden Groot tekort aan verpleeghuizen voor zwakzinnigen in Noord-Holland Kort IJmondnieuws Hyacinten blijven erg duur Op 15 juni vervalt lange wachtlijst IN DE VISHAL EN OP ZEE De uien worden steeds duurder Noviteit voor Nederland ZATERDAG 14 JANUARI 1967 5 PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING POSTZEGELS G. BAKKER v/h „Kennemer Garage" N.V. Traag Reserve Omnummering Personeel AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3 - tel. 4576 - IJmuiden-O Begrafenissen en Transporten door het gehele land Door de bisschop van Haarlem mgr. Th. H. J. Zwartkruis is tot pastoor van de parochie St. Gregorius van Utrecht in IJmuiden benoemd pastoor L. A. van Teijlingen. De nieuwe pastoor zal op zon dag 22 januari zijn ambt officieel aan vaarden. De installatie heeft die dag plaats om vijf uur 's middags in de Petrus- kerk te IJmuiden. Vanaf half zeven tot half acht is er in de grote benedenzaal van de Petruskerk gelegenheid om kennis te maken met pastoor Van Teijlingen. Vrijdag werden in IJmuiden in totaal 4750 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 911 kisten tong en tarbot, 950 schol, 10 schar, 15 bot, 950 haring, 510 schelvis, 315 wijting, 510 kabeljauw en gul, 425 koolvis en 150 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor gr. tong 6.23-6.07; grm. tong 5.72- 5.46; kim. tong 3.45-3.03; kl. tong I 3.85- 3.41; kl. tong II 3 21-3.05; tarbot I 6.7017. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 180- 110; grote zwarte koolvis 118. Per 50 kilogram, tarbot II 212-122; gr. schol en grm. schol 48-42; kim. schol en kl. schol I 51-43; kl. schol II 50-32; schar 46-39; bot 16-10: verse haring 31-26; kleine zwarte koolvis 32 -23; grm. schelvis 39-43; kim. schelvis 34-28. kl. schelvis I 27-23; kl. schelvis II 30-25; wijting 27-15; gr. gul 54- 44; mid. gul 51-39; kl. gul 37-21. Besommingen: KW 8 17.200; KW 91 9980; KW 24 11.520; KW 190 9950; KW 59 ƒ7330; KW 201 ƒ7500; KW 109 770; IJM. 55 7830. ADVERTENTIE vandaag besproken in de „ERBIJ" Postzegel rubriek zijn verkrijgbaar bij POSTZEGEL - SIGA- RENHANDEL Snelliusstraat 53, IJmuiden Telefoon 5053 Volwaardige vierdeursautomobiel. Lage prijs - Hoge inruilwaarde. Onverbeterlijk goed! Dealer voor Gem. Velsen Kennemerlaan 224-226, IJmuiden tel 02550-4324/6238. 62 Wethouder W.J. Vessies openba re werken zal volgende week* zijn spreekuur niet houden op dinsdag, maar op woensdagochtend van half elf tot twaalf uur op het Stadskantoor. ADVERTENTIE De afzet van bloemen stond deze week niets in de weg. De kou nam af, zodat de bloemen weer open en bloot vervoerd konden worden. De aanvoer is de gehele week aan de ruime kant geweest, met grote vraag door de binnenlandse handel. Door het sluiten der Franse grens konden naar dit land geen bloemen meer verstuurd wor den. De tulpenprijzen trokken vrijdag een paar dubbeltjes per bos aan: de meest gangbare soorten lagen rond 1,50 p. bos, maar er waren er heel wat die tegen de 2,of er iets boven kwamen. Ook de duizenden bossen narcissen gingen grif weg. Carlton noteerde van 100 tot 130 cent per bos, Flower Record kwam tot 95 cent per bos en Golden Harvest bracht 1,50 op. Hyacinten zijn er minder dan enige we ken geleden, de prijzen varieerden van 15 tot 48 cent per stuk. Irissen zijn niet zo heel duur. Boven de twee gulden per bos gaan er weinig weg. Duurder zijn de fresia's. Er komen nu weer beste partijen aan de veiling, waar voor nog tot 2,85 per bosje werd be taald. Blauwe druifjes zijn weer ruim vertegenwoordigd met prijzen tot een hal ve gulden per bosje. Gerbera's waren vlot te verkopen, bij een matig aanbod, ADVERTENTIE Het telefoonverkeer in IJmuiden zal belangrijk worden verbeterd wan neer op 28 april de nieuwe telefoon centrale aan de Dollardstraat 14 in gebruik wordt genomen. Op die dag krijgen alle telefoonabonnees in IJmuiden een ander nummer. De inwoners die een telefoonaan sluiting hebben aangevraagd zullen echter tot 15 juni op hun verbinding moeten wachten. Op die datum ko men tegelijk alle nieuwe aanslui tingen tot stand. Er staan thans on geveer driehonderd aanvragers op een wachtlijst. De langst wachtende vroeg twee jaar geleden telefoon aan. Sinds twee jaren heeft de PTT slechts in enkele urgente gevallen telefoonaan sluitingen tot stand kunnen brengen. Par ticulieren kwamen niet meer aan de beurt. De reden waarom men in IJmuiden zo lang op een telefoonaansluiting moet wach ten is dat twee jaren geleden de capaci teit van de oude telefooncentrale aan de Dirk Hartoghstraat al ten volle was be nut. Er kon geen nieuwe abonnee meer bij. Dat verklaart ook waarom in IJmuiden op het ogenblik de telefoongesprekken traag tot stand komen. Men moet soms geruime tijd op een zoemtoon en dergelij ke signalen wachten. Doordat de capaci- wordt is er geen reservecapaciteit meer. Een ingewikkelde technische verklaring, die we maar verwaarlozen, komt er op neer, dat de abonnees elkaar gewoon zit ten te verdringen op de beschikbare uit gaande lijnen van de centrale. Om twee redenen zal het telefoonver keer na april soepeler verlopen. In de eerste plaats kan de hypermoderne elek tronische apparatuur het telefoonverkeer veel sneller verwerken en ten tweede Dit is het hypermoderne elektroni sche hart van de centrale. krijgt de nieuwe centrale een dermate grote overcapaciteit, dat de abonnees el kaar niet langer „dwars zitten". De nieuwe centrale is van het type 7 EN, het nieuwste type in Nederland, waarvan de eerste in Beverwijk werd ge bouwd. De oude centrale heeft een capaciteit van 5500 aansluitingen. De capaciteit van de nieuwe centrale is 7100 aansluitingen, dus 1600 meer. Er staan op het ogenblik ongeveer drie honderd aanvragen voor een telefoonaan sluiting te boek en dat betekent dat de PTT na 15 juni over een reserve be schikt van ongeveer 1300 nummers. Aan degenen die dus na 15 juni verzoe ken op het telefoonnet te worden aange sloten, zal onmiddellijk een nummer kun nen worden toegewezen. Zij beschikken na enkele dagen over een telefoon. Enkele aanvragers zullen nog niet op het telefoonnet kunnen worden aangeslo ten. Dat zijn de zogenoemde „kabelge- vallen". Voor hen is er wel een nummer beschikbaar maar zij kunnen niet aange sloten worden op een kabel bij hun huis. In verband met de ingebruikneming van de nieuwe centrale wordt IJmuiden op 28 april „omgenummerd". Alle vief cijfe- rige nummers worden vijfcijferig. Vóór alle bestaande nummers moet een één worden gedraaid met uitzondering van de nummers die met een zeven of een acht beginnen. De zeven en de acht worden namelijk vervangen door respektievelijk een tien en een elf. Het nummer 7654 wordt dus 40654 en het nimmer 3456 wordt 13406. De zogenoemde groepsnummers, die in de telefoongids met een sterretje worden aangeduid, krijgen een geheel gewijzigd nummer. De nieuwe nummers staan al achterin de telefoongids van juli 1966 en met het laten drukken van briefpapier en derge lijke heeft men er al rekening mee kun nen houden. De driehonderd aanvragers die op hun telefoonaansluiting wachten zullen echter pas hun nummer vernemen wanneer de toestellen worden geplaatst in de weken die aan de vijftiende juni vooraf gaan. Nu men weet dat op 28 april de nieuwe centrale in gebruik wordt genomen, ver wacht de PTT-directie vele brieven van mensen, die op de wachtlijst staan en betaalde men tot goed 60 cent per stuk. Anjers zijn niet zo duur als ze geweest zijn. Boven 30 cent per stuk gaan er wei nig weg. Rozen zijn schaars en duur. Nog steeds, of alweer, zijn er chrysanten aan de veiling die goed verkocht kunnen wor den. De aanvoer van potplanten is niet zo heel groot, al komen er wel meer aza lea's aan de veiling, die goede prijzen noteerden. Aan de speciale veiling van schorsene ren en peen was een totaal aanvoer van 50.000 kilo. De schorseneren brachten van 80 tot 89 cent per kilo voor de A sorte ring op; de B-sortering varieerde van 59 tot 67 cent per kilo, terwijl de C-sor- tering van 37 tot 47 cent per kilo noteer de. Er was 20.000 kilo. De 30.000 kilo peen noteerde 12%-17 cent per kilo voor de B kwaloteit en van 15 tot 19 cent per kilo voor de C sortering. De jeugdherberg „Assumburg" te Heemskerk wordt meer en meer een in ternationaal trefpunt. Dat blijkt duidelijk uit de cijfers van het afgelopen seizoen. Het aantal overnachtingen steeg in de periode 1 oktober 1965-30 september 1966 niet achttien percent. Het aantal buiten landse gasten gaf een stijging te zien van maar liefst twintig percent. Opvallend was, dat het bezoek van Duitsers terug liep. Daarentegen verdubbelde het aan tal Denen, Noren, Fransen en Amerika nen. De gemiddelde leeftijd van de be zoekers handhaafde zich op achttien jaar. „Assumburg" werd in groten getale be zocht door gezelschappen en scholieren. Het totaal aantal bezoekers bedroeg 18684, waarvan 9656 jongens en 9028 meis jes. De verdeling was als volgt: scholie ren 6723, gezelschappen 9656, individuele bezoekers 6328. Het aantal buitenlanders was over de veertig nationaliteiten ver deeld. Zo kwamen er onder andere 4600 Duitsers, 949 Fransen, 705 Amerikanen, 459 Japanners, 381 Denen, 147 Belgen, 188 Engelsen, 150 Noren, etc. In deze nieuwe telefooncentrale aan de Dollardstraat wordt op het ogen blik hard gewerkt om tijdig gereed te zijn voor de overschakeling ov 28 april. denken dat zij na die datum dan toch eindelijk op het telefoonnet kunnen wor den aangesloten en op spoed aandringen. Bij voorbaat deelt men van PTT-zijde nu reeds mee, dat het geen zin heeft der gelijke brieven te schrijven, want tus sen 28 april en 15 juni kunnen onmoge lijk nieuwe aansluitingen tot stand wor den gebracht. Op 15 juni krijgen alle wachtenden met uitzondering van en kele kabelgevallen tegelijk telefoon. Hun namen en adressen worden automa tisch vermeld in de nieuwe telefoongids voor dit district, die in juli 1967 ver schijnt. De PTT brengt voor een nieuwe aan sluiting 150,- in rekening. Landelijk is becijferd, dat elk nieuw telefoonnummer in Nederland in totaal van de PTT een investering vergt van ongeveer 2.500,-. Die investering blijkt overigens zeer ver antwoord te zijn, want de telefoondienst maakt aanzienlijke winsten. Zoals reeds gemeld wordt in de cen trale aan de Dollardstraat de nieuwste elektronische apparatuur toegepast. In theorie kan de gehele omvangrijke cen trale door één man worden bediend. Nog niet zo heel lang geleden had men voor een centrale van een dergelijke omvang een groot aantal telefonisten en tech nici nodig. Het verbinden, de controle en de signalering geschieden nu geheel au tomatisch. Slechts bij storingen behoeft een technisch ambtenaar van de PTT handelend op te treden, maar dat moet dan ook een zeer geschoolde technicus zijn. De telefoondienst in IJmuiden en Sant poort samen telt nu zeventien personeels leden. Straks zal men met tien kunnen volstaan. Van ontslag is echter geen sprake, want de PTT heeft elders nog een aanzienlijk tekort aan technisch perso neel. Het gebouw van de oude telefooncen trale aan de Dirk Hartoghstraat blijft in gebruik bij de PTT, waarschijnlijk ten behoeve van de buitendienst. Er zijn in de provincie Noord-Holland op korte termijn voorzieningen nodig om de verpleegcapaciteit voor zwakzinnigen uit te breiden. Volgens een recente nota van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land moet binnen drie jaar voor onge veer 1750 van deze patiënten ruimte worden gecreëerd. Hiervoor zijn de bouw van inrichtingen in Julianadorp, Purme- rend en Baarn in voorbereiding respectie velijk in uitvoering. Ook wordt gewerkt aan uitbreiding van de inrichtingen in Heemstede en Apeldoorn en wordt ge werkt aan verpleegeenheden in Heerhugo- waard en Den Dolder. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn van mening, dat bij de uitbreiding van de verpleegmogelijkheden van zwak zinnigen rekening moet worden gehouden met degenen, die thans in psychiatrische inrichtingen worden verpleegd. Gebleken is dat dit er ongeveer 750 zijn, te weten omstreeks twintig percent van het totaal verpleegden in deze inrichtingen. Hieraan wensen ze op zo kort mogelijke termijn een eind te maken. Het verwezenlijken van plannen voor de bouw van inrichtingen tot verpleging van zwakzinnigen is een bijzonder moeilijke en tijdrovende zaak, aldus G.S. in hun no ta. Maar het ziet er thans naar uit, dat de 1750 plaatsen die voor het einde van 1969 verwezenlijkt moeten zijn gehaald kunnen worden, waarbij nog op enige re serve wordt gerekend. Uit de nota blijkt overigens dat gedurende de afgelopen vier jaar in de moeilijke situatie nauwe lijks enige verbetering is ingetreden. Schokkende gebeurtenissen zijn er de afgelopen week op de groenteveiling niet gebeurd. Voor de januarimaand was er nog een grote aanvoer met redelijke prij zen. De nu wel iets afnemende aanvoer van kasandijvie kon zich vrij goed in prijs handhaven. Tegen het einde der week liep de prijs nog iets op en lag tussen 88 en 95 cent per kilo. Waspeen is nog steeds matig betaald. Er komen enkele goede partijtjes, die het tot even boven 50 cent per kilo brachten, maar de meeste par tijtjes varieerden van 12 tot 37 cent per kilo. Beter waren de witlofprijzen. Lang is men beneden een gulden per kilo geble ven, maar vrijdag lagen de noteringen tussen 82 en 114 cent per kilo. De aan voer viel niet tegen. Spruiten waren duur en vooral de geschoonde partijtjes waren flink aan de prijs. Er werd voor pan klare spruiten nog tot 171 cent per kilo betaald. Was het vermoeden dat de prijzen van de prei na het vertrek van Koning Win ter ook wel lager zouden worden, toch trad er weer een verbetering in, want vrijdag werd er tot 65 cent per kilo voor betaald. Selderijknollen varieerden van 15 tot 46 cent per stuk. In de koolsector hiel den boerenkool en groenekool goed stand, met prijzen die van 20 tot 28 cent per kilo voor de groenekool noteerde, terwijl de boerenkool reeds vanaf 6 cent per ki lo te koop was, maar waar bij de „fijne krul" tot 26 cent per kilo noteerde. Rode kool lag tussen 8 en 18 cent per kilo. Uien worden steeds een paar cent per kilo duurder. Er werd deze week meer dan 40 cent per kilo betaald. Goede win terpeen was ook vlot te verkopen voor prijzen van 10 tot 19 cent per kilo. Er komen ook enige partijen kassla, waar voor van 10 tot 26 cent per kilo werd be taald. De noteringen waren vrijdag, andijvie 88-95, waspeen 12-37, witlof 82-114, sprui ten 53-171, prei 32-65, selderij knollen 5- 46, boerenkool 6-26, rode kool 8-18, groe ne kool 20-28, uien 30-41, winterpeen 10- 19, sla 10-26. Vrijdagavond 3 februari te 19.00 uur zal de telefooncentrale van Hoogovens worden overgeschakeld van de centrale van IJ muiden op die van Beverwijk. Het tele foonnummer van Hoogovens verandert dan van 02550-6611 in 02510-99111. De overgang van de telefooncentrale IJmuiden naar de telefooncentrale Bever wijk geschiedt ondermeer omdat de knoop puntcentrale Bevenvijk directe verbin dingskabels heeft met de districtstele fooncentrales in Alkmaar, Amsterdam en Haarlem, waardoor voor het afwerken van het interlokale verkeer van Hoogovens gebruik gemaakt kan worden van de in terlokale apparatuur in deze drie centra les. Hierdoor is de kans, dat er stagnatie optreedt bij het kiezen van interlokale verbindingen, veel kleiner dan bij de aan sluiting op de centrale IJmuiden, daar de ze al het interlokale verkeer via de dis trictscentrale Haarlem moet afwikkelen. Een ander voordeel van de overgang naar Beverwijk is, dat de verbindingska bels tussen de telefooncentrale van Hoog ovens en die van Beverwijk via verschil lende wegen geheel over land gelegd zijn, terwijl de kabels naar IJmuiden het Noordzeekanaal moeten kruisen, waar door zij veel kwetsbaarder zijn. Met ingang van vrijdagavond 3 februa ri 1967 zal Hoogovens, als eerste bedrijf in Nederland, apparatuur gebruiken, die de mogelijkheid biedt van buiten recht streeks, zonder tussenkomst van een be drijfstelefoniste, met iemand binnen het bedrijf te telefoneren. Men dient daartoe eerst 02510 te draaien (abonnees in Bever wijk laten dit vanzelfsprekend achterwe ge) en daarna het cijfer 9 gevolgd door het toestel nummer van de betrokken re latie op het Hoogovenbedrijf. Dit „doorkiezen" wordt in Duitsland reeds geruime tijd toegepast, doch in Ne derland zal het in de komende jaren voorlopig tot de hoge uitzonderingen be- Het interieur van de telefooncentrale van Hoogovens, waar alles in ge reedheid wordt gebracht voor de grote verandering in begin februari. horen. De uiterst moderne telefoonauto maat van Hoogovens beschikt thans over 3300 aansluitingen. De maximum capaci teit van de centrale bestaat uit 9000 aan sluitingen. Ook in ander opzicht heeft Hoogovens sinds enige tijd het telefoonverkeer gemo derniseerd. Sinds april 1965 worden bij het bedrijf druktoetstoestellen gebruikt, die een snellere bediening mogelijk maken dan de bekende draaischijf. Iets minder dan de helft (1500) van de huidige aan sluitingen is momenteel met dit soort toe- s-tellen uitgerust.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5