Mao's rode boekje is nu ook in Nederland verkrijgbaar m FARFISA ORGEL TAXI 6200 Na Bijbel en Koran zijn citaten van Mao het meest gedrukt Nederland heeft militaire attaché in Zuid-Vietnam Frits van Os als lijstaanvoerder geweigerd Kruitfabriek moet weg uit Muiden Nieuwe parlement op 23 februari bijeen Mevr. v. Someren contra Koekoek Groei akkerbouw bleef achter Artsen in Californië willen roken staken De Limfaurgsche Kolenhandel C. J. RADEMAKERS ZATERDAG 14 JANUARI 1967 6 Properheid en discipline Raad van Weesp: elektronisch met 13 tonig-pedaal f 1495,- Wat doen we er aan? „Edel" schouwspel Beschaving Streng er zijn zóveel aparte geschenken in de sToil+ pnborlv Dienstverlening Geschrokken 4 Onjuist Vreemd (Van een medewerker) Waarschijnlijk is na de bijbel en de koran het rode boekje met citaten van Mao Tse Toeng het meest gedrukte boek ter wereld. De acht van Nederland met een spreekkoortje afscheid nemende lastechnici zwaaiden ermee, toen ze het luchtruim kozen. In de treinen en bussen van China lezen de passagiers eruit. In de restaurants in Peking zitten de Chinezen achter hun kom rijst het rode boekje te bestuderen. Chinese boekdrukkers hebben maandenlang overgewerkt om de enkele honderden miljoenen exemplaren ervan te vervaardigen. Boekwinkels in de volksrepubliek achten het een eer hun voorraden te vervangen door tienduizenden stuks van dit rode boekje. ADVERTENTIE Brouwersvaart 106 - Haarlem - Tel. 10748 SUPERBE ANTRACIET de ideale brandstof in het ideale zakje Jonge meisjes lezen Mao. Deze rode handelswaar is bezig de we reld te veroveren. Het boekje ligt nu ook te koop in Nederlandse en andere Euro pese boekwinkels. Het boekje heeft 33 hoofdstukken, die zowat het hele leven van de Chinees van de toekomst behan delen: de jeugd, vrouwen, kunst en cul tuur, critiek en zelfcritiek, eenheid, on derzoek en studie, revolutionair helden dom, dienst aan het volk, de communis tische partij, de verhouding tussen soci alisme en communisme, oorlog en vrede, de volksoorlog enzovoorts. We kunnen leren wat we niet wis ten. We kunnen niet alleen goed de oude wereld vernietigen, maar we zijn ook goed in het opbouwen van een nieuwe. (Mao-Tse-Toeng Elk hoofdstuk bestaat uit ongeveer twintig citaten. Sommige zijn kort, zoals de beroemde uitspraak „macht komt uit de mond van een geweer". De meeste beslaan echter veel meer regels. Meestal vormen de gedachten in de ci taten opeenvolgende reeksen die de lezer dus achtereenvolgens dient te bestude ren. Of dat de in meerderheid eenvou dige bevolking van het enorme land ge makkelijk afgaat, valt te betwijfelen. La ten wij een willekeurig citaat uitkiezen: „Opleiding in democratie moet binnen de partij plaatsvinden, zodat de partijleden de betekenis van democratisch leven, de betekenis van de betrekking tussen de mocratie en centralisatie en de wijze waarop democratisch centralisme in de praktijk dient te worden gebracht begrij pen. Alleen zo kunnen we democratie bin nen de partij echt uitbreiden en tegelijk een laissez-faire-mentaliteit, die de disci pline vernietigen, voorkomen." De citaten zijn allesbehalve gemakke lijk wanneer men bedenkt dat ze be- Rode Wachters brengen een hulde aan de onbekende helden van de revolutie. De jonge pioniers op de achtergrond laten zich, onder lei ding, evenmin onbetuigd. Geef critiek op tijd: neem niet de gewoonte aan alleen na de gebeurte nis critiek te leveren. (Mao-Tse-Toeng). *4 stemd zijn voor een bevolking die maar net bezig is het stadium van onderont wikkeldheid te boven te komen. Voor miljoenen bezitters van het boekje zal dit het eerste boek zijn dat ze in huis hebben. De citaten bevatten geen vereenvoudigde inhoud van Mao's gedachten, maar eer der een concentratie van de vier dikke delen, die de werken van Mao innemen Het zou dan ook verwonderlijk zijn, als veel van de jonge rode gardisten en boe ren verder zouden komen dan het in hun hoofd prenten van de woorden. Maar Mensen en mensen alleen vormen de drijfkracht in de wereldgeschiede nis. (Mao-Tse-Toeng) men hoopt dat het begrip later eens komt. Dan kunnen uiteraard ook pas de daadwerkelijke gevolgen van dit boekje worden verwacht. Zodra dat het geval is zal een reus achtige kracht vrijkomen. 750 miljoen mensen, één gedachte. Er is natuurlijk veel gespot met de pasteiverkoper in Pe king, die meer koopwaar kon slijten, doordat hij Mao had gelezen of met die pingpong-speler, die won na zorgvuldige studie van Mao's rode boekje. Maar wat de gemiddelde Chinees in dit boekje vindt, is een stel samenhangende gedach ten, die hem uittillen uit de beschouwe lijke filosofie van Confucius, hem als het ware van de middeleeuwen plaatsen in de moderne tijd, waarin hij zichzelf moet Ons uitgangspunt is dat de partij baas is over het geweer en dat het geweer nooit toegestaan mag worden de baas te spelen over de partij. Mao-Tse-Toeng Sinds het begin van deze maand heeft Nederland een militaire attaché in Sai gon. Per 1 januari is namelijk tot land en luchtmachtattaché in Saigon benoemd kolonel R. H. Boreel van het wapen der infanterie. Ons land had niet eerder een militaire attaché in Zuid-Vietnam. De motivering, die voor de benoeming wordt gegeven, luidt: „Een van de taken van de Nederlandse vertegenwoordigin gen in het buitenland is de Nederlandse regering te informeren over ontwikkelin gen en gebeurtenissen in de ruimste zin in het desbetreffende land. Gezien de in Vietnam plaatsvindende oorlogshandelin gen gevoelt de Nederlandse regering het als een behoefte ook over de militaire aspecten van de ontwikkelingen en ge beurtenissen in dat land te worden ge- informeerd, reden waarom een militaire deskundige aan de vertegenwoordiging is verbonden". De zevenjarige Frits van Os is definitief geweigerd als lijstaanvoerder van de Christelijke Nationale Volkspartij voor Monarchale Democratie in de kieskring Amsterdam. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben het beroepschrift van de groot vader van de jongen, de heer J. F. N. van Os uit Doorn, afgewezen. Ook in Zuid- Holland heeft hij nul op het request ge kregen. ADVERTENTIE KING SIZE De drie hoofdregels voor de discipli ne zijn de volgende: 1. Gehoorzaam in al uw acties de orders. 2. Ontneem aan de massa zelfs geen naald of stukje draad. 3. Lever alles wat u in beslag geno men heeft in. (Mao-Tse-Toeng) waarmaken door hard te werken en po litieke actie te bedrijven. Mao moet eens gezegd hebben dat de waarheid voortkomt uit de werke lijkheid. Voor ons waarschijnlijk een nogal platvloerse opmerking, maar het is een vloek voor de Chinees, die altijd heeft geleerd dat hij de waarheid kon vinden door bespiegelingen over de werkelijkheid. Het „Evangelie van Mao" Is een voortdurende strijd om properheid, een heid in de juiste gedachten, discipline, naastenliefde en eerlijkheid. Maar voor al de eenheid in de juiste gedachten van zijn mensen ligt hem na aan het hart. I egenstellingen moeten door gesprek en door voortdurende pogingen te overreden uit de weg geruimd worden. Afwijken van de juiste gedachten vergelijkt Mao met ziekte, die met geduld en zorg moet worden genezen. In de eerste Engelse editie die wij voor ons kregen, ontbreekt, zoals in de eerste Chinese druk niet het geval was, een voorwoord van Lin Piao. Er staat een portret in van Mao Tse Toeng en daarna volgt een aanbeveling van Lin die luidt „bestudeer de geschriften van Mao, volg zijn leren, handel naar zijn lei draad". De acht punten van attentie zijn de volgende: 1. Spreek beleefd. 2. Betaal eerlijk voor wat u koopt. 3. Geef terug al wat u leent. 4. Vergoed wat u beschadigt. 5. Sla niemand en vervloek nooit iemand. 6. Beschadig geen oogsten. 7. Wees terughoudend tegenover vrouwen. 8. Mishandel de krijgsgevangenen niet (Mao-Tse-Toeng) De gemeenteraad van Weesp heeft met algemene stemmen een motie aangeno men, waarin de raad zijn teleurstelling uitspreekt over het negatieve antwoord van de minister van Binnenlandse Zaken op de verzoeken tot verplaatsing van de springstoffenfabriek in Muiden. De ge meenteraad is nog steeds van mening dat deze fabriek een constant dreigend ge vaar is voor de bevolking in de omge ving en dat verplaatsing beslist geboden is. De raad spreekt zijn verwondering er over uit dat er nog steeds geen commissie van onderzoek is, hoewel die al na de ont ploffing in 1963 zou worden ingesteld. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van Bin nenlandse Zaken zal op 21 februari, na de verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer, de huidige zitting van de Staten- generaal in opdracht van de koningin sluiten in een verenigde vergadering van de beide Kamers. Op 23 februari zal de Staten-generaal in nieuwe samenstelling worden geopend met een bijeenkomst van de beide Kamers in de Ridderzaal. De samenstelling van de Eerste Kamer blijft ongewijzigd. (Van onze correspondent) ARNHEM Boerenpartijleider H. Koe koek uit Bennekom is weer in kort geding voor de rechtbank in Arnhem gedaagd. Ditmaal door mevrouw Haya van Some ren—Downer, die middels een kort geding een einde wil maken aan de lastercampag ne tegen haar. Op vele plaatsen in het land zou Boeren leider Koekoek beweerd hebben dat me vrouw Van SomerenDowner tijdens de laatste wereldoorlog een vooraanstaande positie heeft ingenomen in de jeugdstorm van de N.S.B. Haar raadsman is mr. L. Pels Rijcken. Het kort geding wordt dins dag 24 januari om half elf 's morgens ge voerd voor de president van de arrondisse- ments-rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker ADVERTENTIE verkrijgbaar bij uw FARFISA dealer: A. J de Vreng Zns. Nieuwendijk 124 AMSTERDAM-C. Telefoon 0 20 - 245774 De bruto-produktie van de Nederlandse akkerbouw is in de periode 1961 tot en met 1965 toegenomen met vijf percent. Dit cijfer ligt ruim beneden het groeicij fer dat in de land- en tuinbouw als ge heel werd verkegen te weten dertien per cent. Dr. C. H. J. van Beukering, voorzitter van het Hoofdproduktschap voor Akker - bouwprodukten, vertelde dit gistermid dag in zijn nieuwjaarsrede. Sterke pro- duktiestijgingen waren er in die vijf ja ren in de sectoren siergewassen (40 per cent), varkenshouderij (32 percent) en groenten en fruit (20 percent). Van de to tale brutoproduktiewaarde van de Neder landse land- en tuinbouw komt 14 percent uit de akkerbouw, 21' percent uit de tuin bouw en 65 percent uit de veeteelt. SAN FRANCISCO (Reuter) De Ca- hformsche artsenvereniging heeft haar 23.000 leden opgeroepen niet meer te ro- ken en hun patiënten te adviseren het zelfde te doen. Gezien de faillissementsverklaring van grote concerns, die hun klandizie in het buitenland hebben en voor de Neder landse samenleving verloren gaan, zou het dan niet beter zijn dat: de fabrikanten zich in hun branche onder voorwaarden verenigigen, de gezamenlijke orders ten uitvoer bren gen, zodat de produktie niet boven de vraag gaat, eventueel met ar beidsverkorting? Nederland het initiatief neemt door de produktie in goede banen te leiden in verband met vraag en aanbod en in plaats van een devaluatiehaard te zijn, zijn valuta revalueert? gezien het toenemen van het autopark zou het dan niet beter zijn dat de grote leveranciers zich verenigingen door het stichten van supermarkten met parkeerterreinen aan de rand van een grote stad, waar de Neder landse bevolking tegen sterk concur rerende prijzen per auto zijn inko pen kan doen? assurantie-maatschappijen, ziekenfond sen, bonden enzovoort zich verenigen? L. G. HAGEMAN, Haarlem. Dezer dagen werd ik attent gemaakt op bepaalde „soorten van amusement", waarbij de gevoelens van ieder kind tegen over een dier, op een geraffineerde ma nier geweld werden aangedaan. Eén „amusement" betrof een georgani seerde drijfjacht voor kinderen, wat in hield, dat de plaats van de drijfhonden moest worden ingenomen door een rij kin deren met volwassenen, die gewapend met een stok moesten optrekken, om wild op te jagen, dat dan door schutters werd doodgeschoten. Een ander „amusement" was een tv- uitzending van een jacht op de Hoge Ve- luwe, waarbij aan het eind ook nog eens de rijen dode dieren getoond werden. Men probeert kinderen deze moordpar tij te doen beleven als een spelletje, waar bij ze een weerloos medeschepsel in doods angst brengen. Ze mogen (moeten) dat met een lach doen, en daarna de „peda gogische" organisatoren beleefd bedanken voor de fijne dag. Hoeveel kinderen zullen er bij geweest zijn, die met verschrikte harten tóch maar meegejuicht hebben iedere keer dat een fazant fladderend naar beneden kwam tuimelen of een konijn tijdens zijn beze ten ren voor zijn leven plotseling over de kop duikelde en dood bleef liggen, omdat ze niet kinderachtig wilden lijken voor hun kameraadjes? Aandacht, eerbied en liefde voor alles wat leeft, zijn gevoelens die een bron van schoonheid en geluk in ons leven kunnen zijn en niemand kan het voor zichzelf ver antwoorden als hij deze gevoelens bij een ander in de kiem tracht te smoren en ze ker niet bij kinderen. Ik ben ervan overtuigd, dat dezelfde ouders die hun kinderen mee laten doen aan een drijfjacht, hevig verontwaardigd zouden zijn als hun kinderen 'n bezoek aan een slachthuis werd aangeboden. Natuur lijk nóg spectaculairder vanwege het vele bloed, maar in wezen hetzelfde. L. V. BOTERHOVEN DE HAAN, Bentveld. De Amerikaanse soldaten vechten voor de verdediging van de beschaving zegt kardinaal Spellman. „God weet, dat ik bid dat de geest van het communisme wordt verlicht om de vredestafel", aldus kardinaal Spellman. Maar bid dan ook in 's hemelsnaam voor de verduisterde en beschaafde geesten van de op macht beluste Amerikaanse gezagsdragers. En bidt u dan ook voor het gangsterdom en de kleurlingenhaters en voor de Klu KIux Klan. En als u spreekt van een nutteloze oorlog, dan is het toch zo, dat de Amerikaanse soldaat nergens voor vecht? Is het toch een prestigekwestie? Het vechten voor een beschaving kan misschien op ideologische gronden moge lijk zijn, ik zelf geloof hier niet aan maar een land, dat zijn zonen uit stuurt om te vechten voor de beschaving zal zelf aanspraak moeten kunnen ma ken op die beschaving. En als u toch bidt ,bid dan ook voor de geniale uitvinders van de moderne bommenwerpers, waterstof- en atoom bom, opdat hun geest spoedig verduisterd moge worden, tot heil van het mensdom en een waarachtige beschaving. M. MEYBOOM, IJmuiden. Hoe vaak leest men: „Zoveel dieren weerloos en machteloos in de vlammen omgekomen bij boerderij branden". Die ren bestemd om tot voedsel te dienen voor de mens en overgeleverd aan de mens, die zó vreselijk aan hun eind ko men. Waarom zet de Vereniging tot Be scherming van Dieren niet krachtig de schouders eronder om er steeds weer (de aanhouder wint!) er bij de regering op aan te dringen, dat er een wet komt, én spoedig, die de brandweer verplicht stelt eerst de stallen met de levende ha ve, de in angst en doodsnood verkerende dieren, de koeien, paarden, varkens, pluim vee, nat te maken, om zodoende het vee tegen de vlammen te beschermen, en dan pas de „dooie" meubeltjes van de boer, die inmiddels toch verzekerd zijn. Tevens moet er een strengere wet met zwaardere straffen komen voor pyroma nen (brandstichters!). Comité „Bescherming van het weerloze dier ADVERTENTIE s unart de kunst nijverheids- afdeling ven WONINGINRICHTING BEVERWIJK In deze rubriek van 22 december schreef de heer Schauben over een „buurtdienst voor bejaarden". En hoewel we niet twijfelen aan de goede bedoelin gen, willen we opmerken dat die indivi duele dienstverlening niet meer wordt ge wenst. Dit is geen loze bewering maar bittere ervaring. Vier jaar geleden, toen de toenmalige minister Klompé (die nu wederom in het regeringsschuitje zit) het idee van de „Atriumhuizen" lanceerde, hebben we er op ingehaakt, en dadelijk plannen gemaakt én gepubliceerd, voor een dienstverleningscentrum bij de diver se bejaardenwoningblokken in onze ge meente. In buurtschap „Schalkwijk" be gint zo iets te leven, maar centrale dok tershulp - verwarming - alarminrichting - telefoon - toko en nog veel meer van die zaken worden (daar) niet toegepast. Gaat u eens praten met de ruim 7.000 georgani seerde bejaarden in Haarlem. De beste dienst die men hun kan bewijzen, is lid te worden van hun organisaties, hoe jonger hoe beter. A. WIEGMINK, Haarlem In deze rubriek van 6 januari betwist de heer J. C. Westerman de door mij op 30 december gedane mededeling, dat zijn broer niet ingeschreven was als woning zoekende. Hij stelde dat de betrokkene al sinds 1961 als zodanig geregistreerd was. Hoewel ik alle begrip heb voor het ont stane misverstand, meen ik dit toch even recht te moeten zetten. Weliswaar had de betrokken broer al eerder, onder meer in 1961, contact gehad met de gemeente, maar geregistreerd als woningzoekende was hij nog niet, omdat hij qua leeftijd nog niet aan de geldende normen voldeed Inmiddels is hem op 5 januari 1967, aan gezien hij nu wel aan de nieuwe normen voldoet, een „blauwe kaart" uitgereikt. W. MENSINK, lid Gemeenteraad (P.v.d.A.), Haarlem. Het onderschrift bij de foto in uw blad van 3 januari 1967 van het ongeluk met de trein in Sloterdijk is niet goed. Het zijn niet de passagiers van de ontspoorde trein ik was er een van maar van latere treinen die vóór Sloterdijk stopten. De ontspoorde trein stopte langs het per ron te Sloterdijk en de passagiers, enkele honderden, zijn niet met de N.Z.H. naar het Centraal Station vervoerd. Integen deel, pas na een half uur kon men tegen betaling met extra bussen van het G.V.B. vervoerd worden. Over deze nalatigheid heb ik mij met de N.S. in verbinding gesteld. De bussen van de N.Z.H. kwa men nadat de passagiers van de bij de aanrijding betrokken treinen met het G.V.B. vervoerd waren. S. J. HARTOG, Haarlem In dez« rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Onze nieuwe minister van binnenland se zaken wil geen proefproces inzake de actie Koppejan, las ik in de krant. Het verschil tussen een ambtenaar en een gewone burger is daarmede weer eens, thans in het vlak van het recht belicht. Geen burger behoeft van zijn hoogste chef toestemming om door de rechter te laten beslissen of zijn handelwijze in een bepaalde zaak al dan niet juist is. Grondwettelijk heeft elke Nederlander dezelfde rechten, niet aldus een politie ambtenaar. Wie nu uitmaakt of zijn beleid in het optreden van de speciaal door de minii- ter (de vorige) in dergelijke omstandig heden onder zijn directe bevelen ge plaatste politieambtenaren al dan niet strijdig is met het recht, blijft voor hoofdinspecteur Koppejan een vraagte ken; ministers zijn tenslotte slechts zeer tijdelijke superieuren. De vervulling van zijn moeilijke op dracht is daarmede niet eenvoudiger ge wonden. Steun daarin is van Den Haag blijkbaar niet te verwachten; critiek uit oefenen achteraf is kennelijk een minder gladde weg voor de ministers. Vreemd is het, dat belhamels slecht* rechten, politiedienaren daarentegen al leen maar plichten hebben! A. J. TER BEEST, Haarlem. ADVERTENTIE DAG en NACHT Tourritten en zittend ziekenvervoer RIJNSTRAAT 91 - IJMUIDEN-O. Telefoon 6200-6285

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6