Prof. Zijlstra in Utrecht: „Oliewinning schept werkgelegenheid" Belgische regering wil nieuwe belastingen Brits chauvinisme zet Philips de voet dwars ontslaat weer 3000 man „Forum" breekt met zijn gast regisseur wegens verleden Ongevallen kosten meer geld aan de levensverzekeringen Uitgekeerde bedragen drie maal zoveel als negen jaar terug De Beurs Opel Kongo ziet af van beslaglegging Union Minière Schildersgezellen verontrust over werkgelegenheid Sigarettenoorlog in Engeland Schroevenfabriek in Diemen ontslaat Uitspraak zaak NS contra FSV op 9 februari SAS mag over Siberië vliegen Kort economisch nieuws Scheepvaartberichten Volmachten gevraagd Wijzigingen in Mammoet-over gangswet Wereldbevolking groeit zeer snel MAANDAG 16 JANUARI 1967 11 Walleek blijkt - weliswaar gezuiverde - ex-nazi te zijn Examens Jonge slachtoffers Protest tegen Wilsons Rhodesië-politiek Kerkelijk nieuws Oliewinning op de Noordzee kan vol-1 naar het jaar 2000 stappen. We moeten gens premier Zijlstra een belangrijke ver- er rustig naar toe lopen. De stijging van betering van de werkgelegenheid beteke- de overheidsuitgaven moet in de periode nen. In een rede die hij zaterdag op de tot 1971 in de pas blijven met het na- deputatenvergadering van de Anti-Revo- tionaal inkomen; de lonen moeten met de lutionaire Partij in Utrecht hield, legde produktiviteit m de pas blijven Als dat de premier grote nadruk on dat aspect niet gebeurt zullen we er in 1970 slechter van de olievondsten. „Er ligt werk te aan toe zijn dan nu aldus de premier, wachten", aldus prof. Zijlstra, „en niet Prof. Zijlstra die het plechtige gezel- alleen voor Rotterdam en Amsterdam, schap tot grote geestdrift bracht, wil die ook voor het noorden van het land". Hij politiek niet zelf bedrijven „Ik ben een wees erop, dat de vondsten ten noorden passant m de politiek ei hij. „Ik hoop van de Waddeneilanden van grote bete-1 nog vaak m uw midden te zijn KINS JAS A (Reuter) De regering van Kongo heeft besloten geen beslag te leggen op de eigendommen in Kongo, van de „Société Générale de Belgique", die verbonden is met de „Union du Mi nière du haut Katanga". De Kongolese regering had gedreigd de eigendommem in beslag te nemen als de „Union Miniè re" zondag om middernacht niet rond rond 540 miljoen gulden zou hebben be taald. kenis zijn. Exploratie in dat gebied kan een opbloei meebrengen voor de noorde lijke havens, scheepsbouw en industrie. „Bij alle gepraat over percentages die olie-maatschappijen zouden moeten af staan, moeten we dit niet uit het oog ver liezen", zei de premier, en hij voegde er aantoe, dat de regering al het mogelijke zal doen om dit werkgelegenheidsobject dichterbij te brengen. Hij deelde mee, dat minister Bakker (economische zaken) maandag nieuwe maatregelen bekend zou niet in deze functie". aanvullende werken. Over de economische toestand zei prof. Zijlstra, dat hij hoopte dat het evenwicht tussen de betalingsbalans en de werkge legenheid aan het eind van het jaar her- smid zou zün. „Br is in de toekomst een sober beleid nodig", zei hij, „en de poli tiek moet zakelijker worden". „We kunnen niet met grote sprongen De bij de Algemene Nederlandse Be- drijfsbond voor de bouwnijverheid aange sloten schildersgezellen hebben tijdens een maken, "om de industrievestiging in het I zaterdag in Utrecht gehouden landelijke noorden te bevorderen. Ook zijn maatre- vergadering hun hoofdbesturen in een gelen op komst die de gemeente aan ka- motie opgedragen alle geëigende wegen te pitaal moeten helpen voor het uitvoeren bewandelen, die ertoe kunnen leiden dat of afmaken var structuurverbeterende en op korte termijn verbetering ontstaat in de werkgelegenheidssituatie. De schildersgezellen van de A.N.B. zijn verontrust over de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid, waardoor ook de schildersgezellen worden getroffen. Supermarkten en garagebedrijven I Engeland dreigen een prijzenoorlog voor sigaretten te ontketenen. De kleine siga renwinkeliers zien met grote bezorgdheid tegemoet dat de grote sigarettenfabrieken de vastgestelde prijzen zullen opheffen, zodat de sigaretten tegen vrije prijzen mogen worden verkocht. Eén van de supermarktbedrijven TESCO heeft als eerste de prijs van de pakjes van 20 sigaretten met,5 pence (20 cent) verlaagd tot 5 shilling (ƒ2,50). De goed kopere merken, die thans nog verkocht worden tegen 3Vi shilling (ƒ1,74) zullen 3 pence (12 cent) goedkoper worden. De vereniging van sigarenwinkeliers, die 20.000 aangesloten bedrijven tot lid heeft, is zeer verbolgen op de Imperial Tobacco Company, die geweigerd heeft een beroep te doen op de ontsnappings clausule in de prijzenwet. Daardoor zou het mogelijk zijn geweest de vastgestelde prijzen te handhaven. Imperial Tobacco, die 62 percent van alle in Engeland gerookte sigaretten le vert, wordt door de winkeliers beschul digd van trouwbreuk. Voor de grootwin kelbedrijven zijn de sigaretten slechts een bij-artikel, waarop weinig of geen winst behoeft te worden gemaakt. Nettlefolds Holland N.V., een dochter onderneming van het Engelse Quest Keen and Nettlefolds concern, zal eind 1967 geheel uit Diemen zijn verdwenen. De produktie van lioutschroeven wordt ver plaatst naar vestigingen van het concern buiten Nederland. Nettlefolds-dochters voor de fabricage van houtschroeven be vinden zich in Zweden, Engeland, Paki INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten Het resultaat voor u 7 Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens DE ADMINISTRATIE Op donderdag 9 februari zal het ge rechtshof in Amsterdam uitspraak doen in de zaak van de Nederlandse Spoorwe gen contra de (categorale) federatieve spoorwegvakvereniging. Zoals bekend veiloor de FSV in eerste instantie een kort geding voor de Utrecht se rechtbank dat de NS-directie tegen deze vereniging had aangespannen, toen zij had gedreigd een stiptheidsactie te ontketenen omdat zij het niet eens was met de CAO waarover tussen de wel er kende vakorganisaties en de NS-directie al overeenstemming was bereikt. De FSV wilde op die manier tevens een erken ning door de NS-directie afdwingen. De president van de Utrechtse rechtbank be- stan, India, Australië en Nieuw Zeeland paalde dat de FSV zich van elke actie moest onthouden die de NS enige schade zou kunnen berokkenen. De overige produktie, onder meer van zelftappende plaatschroeven en de afde ling kunststoffen worden voortgezet tot het eind van het jaar. Daarna zal de fa bricage worden overgenomen door een andere Nederlandse vestiging van Net tlefolds. Als gevolg niervan zullen circa van de in totaal 110 personeelsleden die in Diemen werkzaam zijn, moeten af vloeien. Circa 30 van hen zullen te werk worden gesteld bij de andere Nederland se vestiging. Met de vakbonden is reeds overeenstemming over de afvloeiing be reikt. Op dit moment zijn 32 personeels De Russische Luchtvaartmaatschappij Aeroflot kan in de toekomst bij haar vluchten naar Amerika over Scandinavië vliegen. In ruil daarvoor krijgt de door Noorwegen, Zweden en Denemarken ge- exploiteerde luchtvaartmaatschappij SAS I ie(jen er direct bij betrokken, het recht over Siberië te vliegen bij - vluchten naar het Verre Oosten, zodra in de loop van de volgende twee jaar de in ternationale luchtvaartverbinding over Si berië geopend is. Dit zijn de hoofdpunten van een over eenkomst, die zaterdag in Moskou door re geringsdeskundigen uit de drie Scandi navische landen, vertegenwoordigers van de SAS en Russische deskundigen is ge parafeerd. In het protokol is verder nog voorzien in uitbreiding van de geregelde lucht- dienst van de hoofdsteden der Noordse staten uit naar Leningrad, waarschijnlijk I Brits Chauvinisme maakt dat Philips nog in het voorjaar. Tot dusver mochten nogal wat moeilijkheden in de weg wor- Bij de N.V. Egidius Jansen Briefhouder fabrieken te Tegelen zyn vrijdagavond 20 arbeiders ontslagen in de afdeling metaal waren wegens terugloop der orders. De regering in Kinsjasa stelde deze eis op 31 december van het vorig jaar toen zij de vorming van een nieuwe in Kongo gevestigde maatschappij bekendmaakte ter vervanging van de „Union Minière" die in Brussel gevestigd is. Die 540 mil joen gulden vertegenwoordigden volgens de Kongolese regering de waarde van het kobalt en andere ertsen, die uit Kongo waren geëxporteerd. De Kongolese regering liet zondag we ten, dat zij de „Union Minière" zou schei den van de Société Générale de Belgique en alleen de „Union Minière" en haar dochtermaatschappijen zou aanvallen. Het ministerie van financiën deelt mee. dat de rente, te vergoeden voor in de consignatiekas gestorte gelden, die ingevolge art. 8 van de consignatiewet rentedragend zijn, voor het jaar 1967 is bepaald op l1/- percent (was voor 1966 hetzelfde percentage). De Mijnbouwmaatschappij Marowijne in Suri name heeft besloten haar exploraties in het Goeje-gebergte naar goud en andere mineralen stop te zetten. Bij een onderzoek is gebleken dat verdere exploratie niet bevredigend zou zJJn- De veertig personeelsleden breken thans het kamp af. Tegen midden februari zullen zij ont slagen worden. Vijftig jaar geleden werd in Nederland een begin gemaakt met normalisatie-activiteiten op nationaal niveau. Dit feit zal op 2 mei door het Nederlands normalisatie-instituut (NNI) worden herdacht met een bijeenkomst in het RAI- congrescentrum te Amsterdam. Het bruto nationaal produkt in de Verenigde Staten heeft vorig jaar het record van 739,5 miljard dollar bedragen in goederen en dien sten. Dit is meegedeeld door het Amerikaanse ministerie van handel. Het totaal is ruim boven de ramingen van de regering-Johnson in januari vorig jaar. De volgende onderdirecteuren van Van Door- ne's Automobielfabriek N.V. te Eindhoven zijn tot directeur benoemd: de heer W. Buma tot directeur verkoop buitenland: de heer J. Meeu- wenoord tot directeur militaire zaken en de heer M. Saaf tot directeur verkoop binnenland, Een zelfbedieningsbedrijf in Heerenveen is be gonnen met de verkoop van flessemelk voor 49 cent per liter, dat is een dubbeltje goed koper dan de melkhandel ter plaatse berekent. Het betrekt de melk, via een inkoopcombinatie in Groningen, van de door soortgelijke gevallen reeds bekende zuivelfabriek te Nunspeet. Alchiba 14 te Coha. Algol 13 v. Rotterdam n. Amsterdam. Alhena 13 v. Rotterdam n. Santos. Alkmaar 14 v. Rotterdam n. Antwerpen. Almkerk 14 v. Colombo n. Karachi Ameland 14 v Saltend n. Antwerpen. Amstelhof 14 te Hongkong. Amstelkroon 16 te Newcastle Amstelstad 15 rede Buenos Aires. Area 16 te Douala. Ares 15 v. Gdynia n. Bremen Attis 1,4 v. Rotterdam n. Amsterdam. Averdijk 15 te Londen. Batu 14 v. Tripoli n. Genua. Bengalen 14 v. Port Said n. Genua. Beninkust 15 te Antwerpen. Bintang 14 v. Basrah n. Lavan Eiland. Caltex Delfzijl 15 te Rotterdam. Caltex Pemis 15 te Fredericia. Caribian Trader 14v. Southend n. Mena al Ah- madi. Cinulia 15 te Rotterdam. Congokust 15 te Lagos Daphne 15 te Liverpool. Diemerdijk 15 te Los Angeles Diloma 16 v Port Said n. Rotterdam. Dinteldijk 13 te Rotterdam. Diogenes 16 te Matarani. Doelwijk 14 v. Rotterdam n. Malta Forest Lake 14 v. Le Havre n. Panama. Gaasterdijk 14 te Antwerpen. Gaasterland 14 te Acajutla Ganymedes 15 te Rotterdam. Geeststar 14 v. Preston n. Barbados. Gorredijk 14 v. Antwerpen n. New York. Graveland 15 v. Recife n. Santos. Gulf Hansa 16 v. Mena al Ahmadi n. Suez. Gulf Swede 18 v. Suez n. Perzische Golf. Hathor 14 v. Thessaloniki n. Kavalla. Hollands Diep 13 v. Rotterdam n. China. Hollands Dreef 14 te Suez. Hoogkerk 15 v. Rotterdam n. Antwerpen Kamperdijk 13 te Rotterdam Karakorum 13 v. Mombasa n. Durban Katwijk 14 v. Vancouver n. Yokohama. Keerkring 13 v Chalna n. Singapore. Kelletia 13 v New York n Curacao. Kenia 14 v. Miri n. Singapore. Khasiella 13 te Rotterdam. 14 v Rotterdam n. Turku. Kinderdijk 14 te Rotterdam. Kloosterkerk 14 te Rotterdam. Kopionella 14 ten anker rede Tripoli. Korenia 14 v. Saigon n. Miri. Krebsia 15 v. Rotterdam n. Thameshaven. Kryptos 16 te Sambu. Leuve Lloyd 14 v. Penang n. Colombo. Liberiakust 13 v. Dakar n Amsterdam. Loosdrecht 15 te Porto Cabello. Maas Lloyd 14 te Los Angeles. Marathon 14 te Rotterdam. Mercurius 13 te Rotterdam 14 v. Rotterdam n. Suriname. Munttoren 16 te Philadelphia. Neder Elbe 14 v. Lissabon n. New York. Neder Rhone 16 v. Port Said n. Beyrouth. Neder Rijn 14 v. Djibouti n. Singapore. Neder Waal 14 te Shanghai. Niso 15 te Rotterdam. Onoba 15 te Mena al Ahmadi. Oostkerk 15 te Bushire. Oranjefontein 14 v. Southampton n. Tenertfe. Ossendrecht 14 te Belfast. Ouwerkerk 16 v. Aden n. Karachi. Peperkust 15 te Rotterdam. Philippia 18 te Mena al Ahmadi verw. Prinses Margriet 16 te Rotterdam. Prins Maurits 14 v. Rotterdam n. Le Havre. Purmerend 14 v. Heysham n. Thames. Riouw 14 v Aden n. Suez. Rotterdam 13 te Barbados. Schiedijk 15 te Rotterdam. Serooskerk 14 te Port Said. Siaoe 16 te Palembang Sinabang 16 te Rangoon Sinoutskerk 14 v Rotterdam n. Amsterdam. Slamat 14 ten anker Tandjong Mani. Straat Banka 15 te Kaapstad. Straat Clement 13 v. Adelaide n. Fremantle Straat Cook 16 te San Francisco. Straat Lombok 15 te Melbourne. Straat Magelhaen 16 te Durban. Straat Soenda 16 te Mogadiscio. (Van onze correspondent) ENSCHEDE In de „Achter het nieuws"-uitzending van de VARA-televi- sie, zaterdagavond via Nederland 2, is ge wezen op het naziverleden van de 76-ja rige Duitse regisseur Oskar Walleek, die enkele malen als gastregisseur is opge treden bij het operagezelschap „Forum". Volgens het vorig jaar verschenen boek „Theater und Film im dritten Reich" van Joseph Wulf was Oskar Walleek van 1933 tot 1944 lid van de NSDAP en van de SS, kreeg in 1943 de „Totenkopfring" waar voor hij Reichsführer Himmler schriftelijk dank betuigde. Als general-intendant van de Beierse staatsopera in München verzocht Walleek in 1935 aan Staatskommissar Hinkel voort aan geen perskaarten meer te geven aan de criticus van het Wiener Tageblatt, dr. Walter Weil in München, daar hij „het niet verdragen kon dat een niet-arische criticus over de Duitse kunst en de Duitse kunstenaars zou schrijven". In een uitspraak van een Duitse zuive ringskamer van 1948 is gesteld, dat Wal leek door zijn leidende functie in het Duit se theaterleven automatisch werd bevor derd, maar dat hij zijn politieke rich ting nimmer misbruikte op artistiek ge bied. Ernstige meningsverschillen met Goebbels en Hitier bezorgden hem ont slag in München. Hij vertrok naar Italië en keerde later terug naar het Duitse theater in Praag. Daar heeft hij alles gedaan om zowel BRUSSEL De Belgische regering heeft het voornemen om met bezuinigin gen en nieuwe belastingen te komen ten einde het hoofd te kunnen bieden aan de regressie. Het zou in het voornemen lig gen belangrijke sommen te investeren in streken die worden getroffen door de cri sis in de kolenmijnen en in de staalindus trie. De minister van financiën heeft tij dens het weekeinde verklaard dat de be lastingontvangsten voor 1968 „in belang rijke mate" beneden de verwachtingen zullen blijven. Hij liet weten dat „verre gaande bezuinigingen" zullen worden voorgesteld, die een wijziging van bepaal de wetten nodig maakt. Ook achtte hij be lastingverhoging niet uitgesloten. Minis ter-president Van den Boeynants heeft zich, zei het minder positief, eveneens ter zake uitgelaten. Verscheidene Brusselse bladen spraken vanochtend de verwachting uit dat de re gering haar nieuw politiek zal afstemmen op drie punten: nieuwe bezuinigingen in sectoren als onderwijs, gezondheidszorg en spoorwe gen. een voorlopige lichte verhoging van bepaalde belastingen. investering in gebieden die zijn ge troffen door de kolen- en staalcrisis met name in de provincies Henegouwen, Luik en Limburg. Uit de bezuinigingen en nieuwe belas tingen en de opbrengst van een nieuwe staatslening hoopt de regering de miljar den te halen om het begrotingstekort van circa zes miljard franken te dekken. Van regeringszijde is er de laatste dagen de nadruk op gelegd dat het bij een en an der vooral gaat om voorzorgsmaatrege len. Sedert de zomer van het vorige jaar, toen de begrotingen voor 1967 werden op gesteld, zijn wijzigingen ingetreden er het kabinet wil in staat zijn tijdig maat regelen te nemen om het hoofd te kunnen bieden aan de regressie die zich in ver scheidene sectoren kenbaar maakt. de SAS-toestelien slechts tot Moskou vlie gen. den gelegd bij het uitbrengen van het bod op de elektronische industrie PYE. Gewoonlijk is het een eenvoudige proce dure om na de voorlopige aankondiging van een bod op aandelen van een andere vennootschap de formele details te puhli ceren. Het ministerie van Technologie, gealarmeerd door andere bedrijven op het gebied van elektronica en elektrotech- vo'erder "van devakbond bij de Duitse Iniek, betwijfelt of kan worden toegelaten Opel autofabriek in Ruesselsheim» heeft dat Philips een vinger in de pap_ krijgt RUESSELSHEIM (AP) Een woord zondag verklaard dat drieduizend werkne mers door de direktie ontslag zal worden aangezegd. De woordvoerder zei dat on der de af te voeren personeelsleden veel administratief personeel zal zijn. De ontslagen zullen „binnen een redelij ke periode" van kracht worden, zo heeft de directie de vakbonden laten weten. De van de Britse telecommunicatie-industrie. De bezwaren worden zoveel mogelijk op geblazen en het ministerie vindt steun voor een en ander bij het ministerie van Financiën dat de vereiste toestemming voor het bod kan traineren. Op de Londense effectenbeurs is al ge opponeerd tegen het uitblijven van het directie heeft als reden voor de ontslagen I definitieve bod van 12 shilling per aan- opgegeven het dalen van de afzet in de deel (ƒ6). Een der bezwaren van het mi- Duitse automobielindustrie. nisterie van Financiën is dat Philips niet Dit is de tweede maal dat er bij Opel, bekend wil 'maken hoe de 9.6 miljoen een dochteronderneming van de Ameri- aandelen Pye van een onbekende groep kaanse General Motors Corporation, ont- werden verkregen. Die aandelen zouden slagen worden aangekondigd. Eind decern- na het uitbrengen van het oorspronkelij- ber werden veertienhonderd werknemers ke bod van 8 shilling zijn opgekocht. Tot bij de fabriek ontslagen. Opel kondigde nu toe heeft Philips geweigerd hierom- toen ook een produktiebeperking aan die trent nadere inlichtingen te verstrekken, tot eind maart zal duren Ook bij andere Het is voor de Britten moeilijk te ver- Duitse autofabrieken beperkt men de pro- teren dat een van origine buitenlands duktie. I bedrijf als de Britse Philips-tak zeggen schap zou krijgen in een industrie, die belast is met de uitvoering van defensie opdrachten. Pye moet Brits blijven is de leuze. Intussen wacht de concurrent, Thom Electrical met het uitbrengen van een tegenbod tot nadere bijzonderheden van Philips bekend zijn. Een hinderpaal zou ook nog zijn dat Philips van plan is de tegenwoordige aandeelhouders gelegen heid te geven om later weer een belang in het bedrijf te nemen. Dit zou inhou den dat de betaling in een of andere vorm van converteerbare obligaties dient te ge schieden. Daarvoor zal notering aan de Londense beurs moeten worden aange vraagd, hetgeen nog een klip zou zijn om te omzeilen. Naar Reuter uit Londen meldt heeft Philips Electronic and Associated In dustrie opnieuw van haar voornemen doen blijken om een bod uit te brengen op de gewone aandelen Pye van niet minder dan twaalf shilling per aandeel, terwijl de aandeelhouders tevens gele genheid zal worden geboden op een later tijdstip een belang in Pye terug te krijgen Er is een nieuwe dochtermaatschappij opgericht, Philips Electronic Holdings Ltd, met het doel dit bod uit te brengen maar formulering van de uitgewerkte voorwaarden werd vertraagd in afwach ting van een opheldering der positie in zake toestemming van het beursbestuur De extrakosten, welke de invoering van de wet op het voortgezet onderwijs in het cursusjaar 19731974, uitgaande van het prijspeil in 1965, met zich zou bren gen worden geraamd op 219,1 miljoen gulden. Dit heeft de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen meegedeeld aan de Kamer-commissie voor Onderwijs i Wetenschappen. Er moet echter in belangrijke mate rekening worden ge houden met de onzekerheid van sommige factoren zoals de schattingen van de toekomstige aantallen leerlingen. Het nog niet mogelijk een inzicht te krijgen in de gevolgen welke de invoering van de nieuwe regeling met zich zou brengen voor de rijksbegroting voor 1968. De kos ten in het eerste jaar zullen zich naar mate van inviering tussen de 20 en 50 miljoen gulden bedragen. In een tweede nota van wijzigingen op de overgangswet voortgezet onderwij wordt de naam „Kweekschool voor on derwijzers" gewijzigd in „Opleidingsschool voor onderwijzers". De verplichting tot het maken van een rapport over de leerling, wordt zodanig uitgebreid, dat dit geschiedt voor iedere leerling die van het basisonderwijs over gaat naar het voortgezet onderwijs. Een andere wijziging houdt in dat ook de bezitters van een met goed gevolg afgelegd eindexamen aan de Hogerebur gerschool A of de Hogereburgerschool B toegang hebben tot het kandidaatsexamen in de wijsbegeerte, indien zij kunnen bewijzen voor deze studie voldoende ken nis te bezitten van het latijn en het grieks. joden als Tsjechen in het theater te hand haven, waardoor hij in conflict kwam met Reichsprotektor Frank, mede door het opvoeren van stukken van joodse au teurs. Zo heeft hij zich ingezet voor een met een jodin gehuwde acteur Rudolf Stadler en voor de half-Joodse acteur dr. Schmerzenreich. Na de oorlog bracht Walleek enige tijd in een interneringskamp door en kreeg een werkverbod van een half jaar Tot het verschijnen van het boekje in juli 1966, was er bij de leiding van „Fo rum" niets ten nadele van Walleek be kend. De eerste die indertijd Walleek heeft genoemd als regisseur was Paul Pella, die tijdens de oorlog in Amster dam moest onderduiken. Pella heeft 35 jaar geleden in Duitsland met Walleek samengewerkt, en een grote waardering voor hem als regisseur gekregen. Vorig jaar hebben enkele „Forum'Me- den bezwaren tegen Walleek bij de „Fo- rum"-directie voorgelegd, waarop de lei ding terstond een nader onderzoek deed instellen, alhoewel toen afspraken met Walleek over volgende regievoeringen waren gemaakt. Hij zal nu niet meer als gastregisseur optreden. WASHINGTON (Reuter) De wereld bevolking zal tegen het jaar 2000 verdub beld en tegen 2066 verachtvoudigd zijn als de bevolkingsgroei op het huidige peil blijft. Tot die conclusie komt het bureau voor bevolkingsvraagstukken in Washing ton. De aarde telde in de zomer van 1966 3.346 miljoen bewoners. Uitgaande van de schatting van de Ver enigde Naties, dat de wereldbevolking jaarlijks met twee percent groeit, ver dubbelt de wereldbevolking zich in 35 jaar en verachtvoudigt zij zich in een eeuw. In het jaar 2066 zou dit een we reldbevolking van 24 miljard zielen kun nen opleveren. Amsterdam, (Gem. Un.). Doctoraal ex amen rechten (fisc.) J. C. v. d. Houte (Den Haag). Met lof geslaagd voor het doctoraal examen economie A. J. Butter (Amster- dajjp). Leiden. De heer N. Sjerp, geboren te Den Haag en thans wonende te Oegst- geest, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wisKunde en natuurweten schappen op een proefschrift getiteld „The geology of the isodro-pormaarea (Cantabrian Mountains, Spain)". Promo tor was prof. dr. L. U. de Sitter. De heer J. Middelhoek, wonende te Rot terdam, promoveerde tot doctor in de fa culteit der wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift getiteld „The dielectric behaviour of the four straight chain heptanols". Promotor was prof. dr. C. J. F. Böttcher. Leiden. De heer N. Sjerp uit Oegstgeest en de heer J. Middelhoek uit Oegstgeest zijn gepromoveerd tot doctor in de facul teit der wiskunde en natuurwetenschap pen. Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal eco nomie J. P. W. D. Korthals Altes (Amster dam). Toenemende aantallen verkeersongeval len met dodelijke afloop maken dat de levensverzekeringsmaatschappijen steeds grotere bedragen moeten gaan uitkeren op polissen, die nog maar een betrekke lijk korte looptijd hebben. De uitkerin gen-ineens en periodieke uitkeringen wa ren in 1965 al driemaal zo hoog als in 1958. Het cijfer van 1966 is nog niet be kend, maar in de eerste negen maan den was het aanzienlijk hoger dan dat van het overeenkomstige tijdvak van het voorafgegane jaar. Gemiddeld kregen na bestaanden van verzekerden, die door een ongeluk het leven verloren, in 1958 de be schikking over 6.113. In 1965 was dit bedrag opgelopen tot 11.716. Slechts een beperkt deel van de omge komenen was zo voorzichtig geweest om tijdig polissen van levensverzekering met ongevalsclausules te sluiten. Daardoor beliep de uitkeringsplicht van de verze keringsmaatschappijen in 1965 in totaal 12,3 min. De uitkeringen van de eerste negen maanden van 1966 kwamen uit op een bedrag van 9,7 min. Een minder sterke stijging dan de uitkeringen wegens overlijden door ongeval, gaven de uitke ringen te zien welke verschuldigd waren wegens overlijden door andere oorzaken. Zij namen toe van ruim 43 min in 1958 tot bijna 107 min. in 1965. In de pe riode januari-september 1966 kwamen de ze uitkeringen uit op 81,8 min. Per overleden verzekerde werd gemiddeld een bedrag van 7983 uitbetaald in 1965 tegen 4.928 in 1958. Het aantal slachtoffers van dodelijke on gevallen dat zich door een flinke polis van levensverzekering had voorzien beliep in 1958 657. In 1965 werd in 1.049 gevallen een uitkering gedaan. Dit kwam overeen met ongeveer 20 percent van het totaal aantal dodelijk verongelukten in dat jaar. Gedurende de eerste negen maanden van 1966 kwamen 772 verzekerden door een ongeval om het leven. De stijging van de gemiddelde uitkeringen valt toe te schrij ven aan de omstandigheid dat het ge middelde verzekerde bedrag per polis elk jaar toeneemt. Bij overlijdensuitkeringen, die het gevolg zijn van een ongeval komt dit des te sterker tot uiting, omdat het daarbij vaaok gaat om jonge mensen, die nog niet zolang verzekerd zijn. Zij hebben doorgaans polissen gesloten voor hogere bedragen dan oudere mensen Ook wordt steeds meer gebruik gemaakt van de mo gelijkheid een levensverzekering te slui ten, waarbij de uitkering wordt verdub beld, indien het overlijden uit een onge luk voortvloeit. Ongeveer 4.000 polissen komen per jaar door overlijden tot uitkering op een ogen blik, dat het verzekeringscontract nog geen twee jaar loopt. Dit zijn nadelige pos ten voor de verzekeringsmaatschappijen, die de premie-ontvangsten van de eerste paar jaar nodig hebben om de gemaakte kosten te dekken, als medisch onderzoek, provisiebetaling en administratiekosten. De uitkeringen, die de maatschappijen jaarlijks op grond van deze polissen ver schuldigd worden, zijn in een periode van tien jaar ruimschoots verdubbeld. Zij be droegen ƒ4,6 min in 1956 en in 1965 kwa men zij uit op 10,3 min. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Hougovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. lste tjjdv 125.80-126.30 74.90-75.20 87.70-87.80 367-369 2de tijdv 126.30 75 (Van onze correspondent) LONDEN De Britse conservatieve oud-minister Duncan Sandys heeft een felle actie ontketend voor „vrede met Rhodesië". Buiten de partijleiding om heeft hij zondag op dramatische wijze op Londens politieke marktplein, Trafalgar Square, een massale demonstratie geor ganiseerd, de eerste die ooit door conser vatieven is gehouden. Deze betoging trok ook allerlei andere groepen, van uiterst rechts tot uiterst links. Ondanks het feit dat 250 politie-agen- ten op de been waren om de verschillen de groepen uit elkaar te houden, ontston den er botsingen. Er werden elf arres taties verjdcht. De politie wist een groep van duizelden demonstranten, die tracht te naar de ambtswoning van premier Wilson te marcheren, tegen te houden door de hekken in de nabijheid van Dow ning Street te sluiten. Eén andere groep, die langs White Hall probeerde op te ruk ken, stuitte op een politiekordon en auto bussen die dwars over de brede rege ringsstraat als versperring waren opge steld. Uit Salisbury komen de eerste tekenen van een oppositie tegen Smith. Er blijkt een reconstructie-partij in de maak te zijn. Men zal dienen af te wachten, of het aantal leden voldoende zal zijn om de situatie te beïnvloeden en de tegenwoordi ge impasse te doorbreken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Geldermalsen (wijkgem. Oost) D. W. Koelman te Surhuizum; te Wierden (3e pred. pl.) (toez.) A. Breure te Hei- en Boeicop. Bedankt voor G'essendam J. den Besten te Huizen (N.-H.). Geref. Kerkeen Beroepen te Uithoorn (2e pred. pl.) Ph. Stoffels te Laren (N.-H.). Geref. Kerken vrijgemaakt Beroepen te Av^reest-Dedemsvaart en te Drogeham J. C. Post, kand. te Leeuwar den. Geref. Kerken Bedankt voor Oegstgeest G. v. d. Veere te Hardegarijp. I

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11