Ajax weer niet te stuiten; FC Twente nu met 6-1 weggespeeld Ko Prins gearresteerd Benauwde overwinningen voor koplopers in Engelse league Jeugdig duo De Gooyer-Geels bracht Feijenoord op gang PSV had de kwaliteit, maar Telstar zorgde voor remise SHU TSJECHISCHE SCHAKER KAVALEK: „WAT SPEELT AJAX SNEL..." Matig voetbal bij DOS-Sparta JOEGOSLAVIË WAS „IN" IN DE IJMOND DWS schuwde stevig voetbal niet Mansveld (ADO) miste strafschop Overmoed van Eindhovenaren verdween snel BOEKESTEIN SCOORDE MAANDAG 16 JANUARI 196? - na ontvoering van zoontje - Tactiek van NAG mislukte bij GVAV Willem II streed vergeefs Belangrijke zege voor Fortuna '54 Doorbraak Geforceerd (Van onze sportredactie) in Alleen Telstar is er dit seizoen geslaagd om het Ajax op eigen ter rein lastig te maken. Thuis spelen de Amsterdammers nu eenmaal een klasse sterker dan uit. Voor het uit verkochte Ajaxstadion betekende deze wetenschap een middag van zeer sterk voetbal. Dit keer niet alleen van Ajax zelf, want ondanks de duidelijke 61 cyfers hebben de Twentenaren voor zeer verdienstelijk tegenspel ge zorgd. Dat de nederlaag nogal ruim uitviel, was voornamelijk het werk van Johan Cruyff, die de hele wed strijd zijn grote klasse zeer nadrukke lijk demonstreerde. Ko Prins, de 28-jarige Nederlandse be roepsvoetballer die onlangs een contract heeft getekend bij de „wilde" nationale Amerikaanse voetbalbond, is zaterdag in Saarbriicken gearresteerd, nadat hij uit de woning van zijn schoonouders in Kai- serslautern zijn zoontje had ontvoerd. Gis teravond werden Ko Prins en diens zwa ger en broer tegen een borgsom van 1700 dollar vrijgelaten. Prins drong, in gezelschap van zijn broer en zwager met een pistool in zijn hand de woning in Kaiserslautern, waar ook zijn vrouw verbleef binnen. Hij sloeg zijn schoonvader met de pistool neer en vluchtte met zijn één jaar oude zoontje in een wagen met een Nederlands ken teken. Een uur later werd de ex-Ajacied, die enkele jaren voor FC Kaiserslautern is uitgekomen, door de Westduitse politie in Saarbriicken gearresteerd. Op het moment van zijn arrestatie had Prins bijna 5.000 dollar op zak. Prins had dit bedrag als handgeld ontvangen van Pittsburgh, de nieuwe Amerikaanse voet balvereniging waarvoor hij vanaf 15 fe bruari gaat spelen. Drie jaar geleden had Ko Prins, die meerdere malen in het Nederlandse elf tal heeft gespeeld, ook echtelijke moei lijkheden, toen hij zijn vrouw tegen de wil van haar ouders verborgen hield. Na dat zijn contract met Kaiserslautern was verbroken en hij weer bij Ajax speelde, verhuisde Prins naar Amsterdam. Enke le dagen geleden toen hij in Pittsburgh (Pennsylvania) verbleef, vertrok zijn vrouw met zijn zoontje naar Kaiserslau tern. Trouwens, de hele Ajaxploeg, onder wie een opvallend actieve Keizer, had er veel zin in. De eerste aanval was al raak. Keizer plaatste een hoekschop voor de voeten van Muller, die ineens hard in schoot: 1-0. Acht minuten later profiteer de Cruyff van slecht wegwerken in de Twentedefensie en het was 2-0. Twente 5 allerminst geïmponeerd. Met snel, technisch knap voetbal probeerde men de Amsterdammers op eigen helft terug te drijven, maar hoe slim de Joegoslavi sche aanwinst Samardzic ook met voor zetten strooide, uit positie werden Bals en zijn collega's net niet gespeeld. De ande re Twentse Joegoslaaf, keeper Misic, be wees herhaaldelijk zijn klasse, bijvoor beeld toen hij de bal van de voet van Nu- ninga weggraaide. Suurbier die zich bijna niet aan zijn aanvallende taak kon wij den, bracht een keer zeer fraai redding toen hij de doorgebroken Bronkers nog net van de bal wist te glijden. De buitenspelval die de Enschedeërs be dienden, kreeg in de 35e minuut zijn boe merangeffect doordat Cruyff niet door scheidsrechter Roomer werd teruggeflo ten: 3-0. Vlak voor rust zorgde Keizer voor .sensatie door een als voorzet bedoel de omhaal in de doelmond te laten ver dwijnen: 4-0. Ook na hervatting was het Twentse verweer zeer acceptabel. Bals wist een schot van de geheel vrijstaande Samard zic nog corner te stompen, maar hieruit schoot Bronkers keihard in. De 4-1 stand gaf de verhoudingen inderdaad beter weer Lange tijd hielden de verdedigingen zich bezig met het perfectioneren van de bui tenspelval, waardoor de aardigheid er een beetje afraakte. Cruyff zorgde met at tractief voetbal voor nieuwe opwinding en dankzij hem liep Ajax nog naar 6-1 uit. Swart benutte een voorzet feilloos en Keizer bekroonde de mooiste pass van de wedstrijd met een doeltreffend tikje. Mi sic voorkwam tenslotte met een snelle reactie, dat Cruyff er 7-1 van maakte. Twee spelers, die „van shirt gewis seld" hebben: oud DWS'er Israel probeert oud-Feijenoorder Kruiver het koppen te beletten. Haak en Vonhoff zijn de toeschouwers. £F De wedstrijd tussen Intemazionale en Real Madrid voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen zal op 15 februari in Milaan worden gespeeld. De retummatch wordt op 1 maart in Madrid gehouden. (Van onze sportredactie) „Wat spelen ze snel", was het eer ste commentaar van de Tsjechische schaakgrootmeester Lubos Kavalek, die zijn vrije (schaak)dag in het Hoog oventoernooi aan Ajax-Twente had ge wijd. Hij had het uiteraard over de Ajax-aanval die deze middag in zijn hoogste versnelling stond. „Maar zo snel speelt Dukla Praag ook", neutra liseerde hij zijn bewondering voor de Amsterdammers onmiddellijk. Zijn prognose voor de kwartfinale tussen Dukla en Ajax „ze zijn even sterk". Bij de rust had Piet Keizer de mees te indruk op hem gemaakt, maar bij het eindsignaal was Johan Cruyff voor hem de gevaarlijkste aanvaller gewor den. Erg bezorgd was hij ondanks de sprekende 6-1 overwinning op Twente niet. Alleen de vorm van Masopust, die volgens hem de laatste tijd wat minder was geworden, kon enige on gerustheid opwekken. Voor het overi ge had hij genoeg vertrouwen in zijn vriend, Dukla-trainer Musil, om al het Ajaxgeweld gilmlaehend te kunnen on dergaan. Op de foto zit Kavalek naast Ajax- voorzitter Van Praag, („merkwaardig, dat u Van Praag heet", aldus de Tsjech). Voor Jan van Gorp, de beste verdedi ger van NAC, was het bijzonder triest dat juist hij er de oorzaak van was dat de Bredanaars hun opzet tegen GVAV za gen mislukken. Twaalf minuten na de rust speelde Van Gorp de bal terug toen hij fel door Beuvink op de huid werd geze ten. De reeds uitgelopen Korebrits zag de bal langs zich in de uiterste hoek van het doel rollen. Daarmee was de tactiek van NAC mislukt om met een sterke verdediging GVAV het scoren te belet ten en met scherpe uitvallen terug te slaan. De nek-aan-nek race tussen titelverde diger Liverpool en Manchester United in de Engelse league gaat onverminderd door. Beide clubs behaalden op de 26ste speeldag een 1-0 overwinning. Liverpool in de uitwedstrijd tegen Sheffield Wed nesday door een treffer van vleugelspeler Peter Thompson enkele minuten voor rust en Manchester United thuis tegen Tottenham Hotspur met een kopbal van de schot David Herd na de hervatting. De twee clubs behaalden elk 35 punten uit 25 wedstrijden, maar Liverpool heeft een beter doelgemiddelde. Nottingham Forest dat een wedstrijd meer speelde bedwong Leeds United eveneens met 1-0. De Foresters scoorden uit de laatste elf wedstrijden 19 punten en bezetten de derde plaats met een punt achterstand. De uitslagen zijn: Arsenal-Manchester City 1-0, Aston Villa-Blackpool 3-2, Ever ton-Sheffield United 4-1, Filham-West Bromwich Albion 2-2, Manchester United- Tottenham Hotspur 1-0, Nottingham Fo rest-Leeds United 1-0, Sheffield Wednes day-Liverpool 0-1, Southampton-Leicester City 4-4, Sunderland-Chelsea 2-2, West Ham United-Stoke City 1-1, Bumley-New- castle United 0-2. In België blijft Anderl'echt de ranglijst aanvoeren. Met een magere 1-0 overwin ning op Waregem werd de eerste plaats met 26 uit 16 behouden. FC Brugge ver- vloeg Lierse en heeft 24 punten. Internationale blijft de Italiaanse lei der. Van Fiorentina werd met 1-2 gewon nen. Na 16 wedstrijden heeft de ploeg 25 punten. Juventus, dat Lanerossi met 2-0 versloeg heeft er 24. In Spanje behoudt Real Madrid dat Pontevedra met 2-0 versloeg met 28 pun ten uit 17 wedstrijden de leiding voor Es- panol en Valencia met elk 23 punten. DOS en Sparta (1-3) hebben in het Utrechtse stadion Galgewaard maar een heel matige partij voetbal laten zien. Slecht plaatsen en onnauwkeurig afwer ken van de aanvallen waren schering en inslag. Sparta nam de leiding toen De Weerd treuzelde met wegwerken, Bosveld de bal oppikte en Vermolen een vrije kans bood, die deze niet onbenut liet (0-1). Een mi nuut voor de rust had DOS alle geluk van de wereld, toen Bouman tegen de onder kant van de lat knalde. Na de rust was weer een fout in de DOS-defensie de oorzaak van het tweede doelpunt. Nu maakte Van Beveren er 0-2 van. Even werd de geest over DOS vaar dig. Hardeman stelde Van der Linden in staat de achterstand met een omhaal in te lopen (1-2). In een periode, dat DOS veel meer in de aanval was. lukte het Vermo len voor de derde maal raak te schieten. Feijenoord's jonge rechtervleugel De Gooyer-Geels heeft de Rotterdammers In de belangrijke wedstrijd tegen DWS twee kostbare punten bezorgd. Het jeug dige tweetal inspireerde de vooral voor rust nerveuze Rotterdamse formatie kort na de hervatting tot snel spel, hetgeen na bijna dertig minuten resulteerde in een 3-1 voorsprong. Feijenoord begon bepaald ongelukkig toen het na nog geen tien minuten spe len aanvoerder Kraay wegens een blessu re moest missen. Romeyn, die hem ver ving, haalde door het harde spel van DWSin de slotfase ook het laatste sig naal van de soms wat te lankmoedige op tredende scheidsrechter Schalks niet. Voor de rust had DWS met goed ver zorgde combinaties het beste van soel maar tot doelpunten kwam het niet, hoe wel de Amsterdammers daar enkele ma len zeer dicht bij waren met schoten van Geurtsen en de snelle Rensenbrink. Toen Geels in de tweede helft met De Gooyer van plaats verwisselde en rechts buiten kwam te staan, ging het veel be ter bij Feijenoord. De rust keerde terug waarna Feijenoord het spel beheerste. De Gooyer bracht het eerste doelpunt op het bord. Wel maakte Nieuwenhuys gelijk, maar door De Gooyer en Geels werd het -1. DWS trachtte door vaak veel te hard spel nog wel terug te komen maar Feij enoord liet zich ook in de slotfase niet intimideren. Wel verkleinde Vonhoff de achterstand nog tot 3-2. Een veelal met tien man in de defensie spelend Xerxes heeft met succes een door Kleinjan vroeg verkregen 1-0 voorsprong tegen ADO verdedigd. Jacobs was meest al een eenzame figuur in de voorste linie van de Xerxesformatie. De Hagenaars misten door Mansveld een gelijkspel. In een hoek van het straf schopgebied, vrijwel op de doellijn, hield Hanegem de ADO-vleugelspeler Aarts, evenaan het broekje vast. Arbiter Bus wees resoluut naar de stip. Mansveld schoot slecht in. Doelman Treytel keerde het schot en voordat Mensveld zijn fout had kunnen herstellen had de Rotterdam mer zich al op de bal geworpen. Wanneer Willem II dit seizoen ooit on verdiend heeft verloren, is het dit keer tegen Sittardia geweest. De drastisch ge wijzigde Tïlburgse ploeg speelde zonder meer een goede wedstrijd en toonde zich ongekend strijdlustig. Willem II miste echter een afwerker en vond bovendien een granieten verdediging tegenover zich. Maar Sittardia was gelukkiger. Drie minuten na de rust dwong Mares een vrije trap af, waaruit Popovic het enige doelpunt langs de misgrijpende Schobert kopte. Fortuna '54 heeft tegen Elinkwijk be langrijke winst geboekt. Gedurende de he le wedstrijd was de thuisclub gevaarlij ker, vooral door het duo Fischer-Coenen, dat voor tal van moeilijke momenten voor het Elinkwijk-doel zorgde. Fischer maakte beide doelpunten. fP4 i (Van onze sportredacteur) Joegoslavië was „in" dit weekeinde, ook in de IJmond. In het Hoogoven schaaktoernooi hielden de Joegosla vische grootmeesters Clligoric en Ci- ric de aandacht op zich gevestigd en bij TelstarPSV op Schoonenberg zorgden Cebinac voor PSV en Mati- jasic voor Telstar voor de doelpunten. Dat alles onder het oog van PSV- trainer Nikolic. De beide Joegosla vische voetballers zeker gisteren niet tot de categorie grootmeesters behorend hielden de party met hun juiste (in)zetten op remise. Ongetwij feld had PSV wel de kwaliteit, be schikte ook over een groter combina- toir vermogen, maar Telstar beet zich feller vast in lastige problemen. En dat leverde dus een 11 op. Het is wel een merkwaardige partij ge weest. Op een goed bedoelde, maar slecht uitgevoerde openingszet van PSV Sörensen kwam na enkele seconden al alleen voor Stuy, maar miste grandi oos volgde nogal wat activiteit van de Velsenaren, gevaarlijke activiteiten. De Vrijwel onzichtbaar achter Kemper (voorgrond) Matijasic, die de gelijk maker voor Telstar op zijn naam brengt. Pijs, Van Dungen en Boers- ma staan in een kansloze positie. defensieve kwaliteiten van de Eindhoven- se achterhoede werden op de proef ge steld, maar verder dan de laatste vier Brabantse pionnen kwam Telstar toch niet. De gevechten cp de vleugels, vooral tussen Van Dungen en Matijasic en Van der Kuylen en de Engelsman Bielkus waren nogal eens heftig. Veel voordeel kwam er niet uit. Het bleef bij positioneel tasten en zoeken. Totdat dan eindelijk PSV het juiste ritme en de juiste com binaties gevonden had. Ineens kwam Telstar onder zeer zware druk te staan en dank zij het bijzonder goede spel van Kemper, de beste bij PSV, kwam een Eindhovens succes tot stand. Kemper en Schrijvers bereidden de weg voor Cebi nac om Stuy te „slaan." Van Wissen was vlak daarop bijna ook zover, maar Stuy stak de hand goed uit. Toen PSV na de rust opnieuw drei gend oprukte ging het er voor Telstar zeer somber uitzien. Maar.PSV zocht zijn heil te veel in fraai veldwerk. Het moest te mooi. Men was ook veel te overmoedig. En toen kwam dan ineens, na veertien minuten de beslissende door braak van de Velsenaren. Ineens drongen André en zijn mannen diep door in de Brabantse linies. Matijasic mikte op het doelvlak, maar Boersma sloeg de bal weg, op het hoofd van Van Wijk, die er eigenlijk geen raad mee wist. Jonker bleek een beste raadsheer. Hij gaf een snijdende voorzet, waarop Boersma zich verkeek, een moment van intense voet balblindheid. Matijasic was paraat, 1-1. Plotseling was de overmoed van PSV verdwenen. De soepelheid was weg en al les werd geforceerd. De Eindhovenaren begonnen bang te worden, dat ze het winnende punt niet zouden kunnen scoren. Dat was zeer naar de zin van een nu fel optrekkend Telstar, dat alle angst liet varen en zelfs zijn verdedigers naar vo ren zag gaan. PSV begon dan ook. toen bleek, dat de aanval niet op dreef bleek, op eeuwig schaak aan te dringen, op re mise dus. Het spel werd bevroren. Even drongen de Eindhovenaren nog stevig aan en moest Stuy opmerkelijk werk verrichten, maar met de zeer be kwame vakmensen als Van Essen en Van Egmond voor zich bleef ook aan deze kant de weg naar de volle winst versperd, MVV heeft het in Deventer niet kunnen bolwerken tegen Go Ahead. Een hard schot van Brokamp tegen de lat in de eerste minuut maakte Go Ahead klaar wakker. Drie minuten later was het door Veenstra 1-0. Niehaus maakte er 2-0 van. Zes minuten voor het einde bracht Boe- kestein, die na lange tijd was opge steld de stand op 3-0. I

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13