Russische soldaten naar Chinese grens HET WEER Vier doden bij brand in Maastricht Kotter „Pieter Albert is ten onder gegaan Eduard Elias overleden Gligoric speelt op onze schaakshow Simultaan vrijdag 27 januari morris B weekend-systeem 30 °/o korting Geen televisie meer in Peking Vrouw sprong uit raam uit angst voor ex-man Meer arrestaties intndonesië Plan om koning te doden verijdeld Taxichauffeur bij botsing omgekomen Eerste vrouw in waterschap Wieringen is er zeker van: Dr. C. Miermans uit Haarlem kandidaat voor Ged. Staten (Ifefcï. ;zm<y Superslagerij De IJmond Hildebrandmonument in brand gestoken Wilson en Brown op EEG-reis pagina 3 W eerrapporten 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Weg en Wiel 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de vishal en op zee6 Losplank 6 Kunst7 Radio en tv 7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs JH Ferdinand12 Sport t13, 14, 15, 16, 17 Topsy13 Luidsprekers 3 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Plaatselijk mist Geen televisie lLf> 'V M Onthulling in Grieks blad Opvolger van ir. W. Merkx In Haarlem Acht personen gewond in ziekenhuizen opgenomen Het woord is aan Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten Suède - nappa - lamsvacht - camel - tweed - en regen kleding - dames- en herenpantalons ORIGINELE SCHOUDER KARBONADE r o O O SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK ZANDBERGEN IEDTT v/h BUTTER ESTE DINSDAGVOORDEEL 500 gram SPEKLAPPEN 500 gram RIBLAPPEN 1.78 3.18 KENNEMERLAAN 43 - TEL 4310 52e JAARGANG NUMMER 64 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-8484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN MAANDAG 16 JANUARI 1967 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje NEW YORK (Reuter. AFP en AP). Volgens het Amerikaanse week blad „Newsweek" zou de Sovjet-Unie voorbereidingen treffen om een deel van zijn in Oost-Duitsland gelegerde troepen over te brengen naar de Rus- sisch-Chinese grens. Het bezoek van maarschalk Andrei Gretjko aan Oost- Berlijn en zijn langdurige bespre kingen met Walter Ulbricht zouden hierop kunnen wijzen. Volgens diplomatieke kringen zou- NIJMEGEN In de Nieuwe Markt straat in Nijmegen is in de afgelopen nacht een 26-jarige vrouw uit angst voor de man van wie zij is gescheiden uit een raam gesprongen en om het leven geko men. 4 Het echtpaar woonde gescheiden, maar de man had van de rechter toestemming gekregen zijn beide kinderen te bezoeken. De vrouw was zeer bang voor de man. Zij had de voordeur van extra zware grendels voorzien en de ramen dichtge spijkerd. Zondagmiddag omstreeks half vijf wist de gescheiden echtgenoot via en kele afbraakpanden op het dak van de woning van zijn vroegere echtgenote te komen. Hij kwam door het dakraam naar binnen en hield zich tot half twaalf op de zolder verborgen. Toen kwam hij naar beneden. Hij heeft tegen de politie ver klaard, dat zijn vrouw hevig schrok toen zij hem zag en een ruit insloeg. Ruzie makend zouden zij vervolgens naar de keuken zijn gelopen. Onverwacht zou de vrouw zich hebben omgedraaid en uit het kapotgeslagen raam zijn gesprongen. Baldadige jongelui hebben zondagmid dag omstreeks kwart voor een de houten bekisting, die als bescherming om de beelden van het Hildebrandmonument in De Hout in Haarlem is aangebracht, in brand gestoken. Een voorbijganger die het vuur bij een van de beelden ont dekte, waarschuwde de politie die op haar beurt de brandweer alarmeerde. Het vuur is met een hogedrukstraal geblust. Het beeldje heeft geen schade opgelopen. Personeel van openbare werken heeft het beeld van een nieuwe beschermkap voor zien. De beelden worden elke winter in gepakt om ze tegen be\jkiezing te be schermen. den de Russen al enkele eenheden hebben verplaatst en zouden zij van plan zijn om 50.000 van de 220.000 militairen die nu in Oost-Duitsland I zijn gelegerd, naar de grens met China te sturen. Maarschalk Jeh Tsjen-Jing, ondervoor-1 zitter van de Chinese verdedigingsraad, heeft verklaard dat de Sovjet-Unie steeds meer troepen naar de grens met China brengt. Hij sprak in Peking op een bij eenkomst die belegd was ter ere van een militaire delegatie uit Albanië. Drie maarschalken van het Chinese le ger zijn lid geworden van het machtige I politiebureau van de Chinese Communis-1 tische Partij. Het zijn Jeh Tsjen-Jing, Nieh Joeng-| Tsjen en Hsoe Hsiean-Tsjen. Het Joegoslavische persbureau Tanjoeng I dat dit meldde voegt eraan toe dat acht| van de negen in leven zijnde maar schalken van het Chinese leger nu lid zijnl van het hoogste politieke orgaan van de partij. De negende, maarschalk Peng Ta-1 Hoeai, is officieel niet uit het bureau ge zuiverd, maar in feite geen lid meer. De Chinese legerkrant „Jiefangjoen Bad" meldde gisteren dat er een scher pe en gecompliceerde strijd binnen het le- I ger gaande is tussen de burgerlijke en proletarische leiders. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist, maar ook plaat selijk enkele opklaringen. Meest zwakke wind tussen zuidwest en zuidoost. Iets lagere temperaturen, in de nacht en ochtend om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Voor de eerste maal sinds het begin van de culturele revolutie een half jaar geleden is door de Chinese radio toe gegeven dat zich in de industriestad Sjang hai „bloedige incidenten" hebben voorge daan: „De reactionairen hebben na hun ontmaskering hun nederlaag niet willen erkennen. Ze hebben zich opgemaakt voor een nieuwe tegenaanval op de revolutio naire massa's". De televisie-uitzendingen in Peking zul len worden gestaakt totdat de culturele I revolutie is voltooid. Gezegd werd dat te levisie niet nodig is zolang de revolutie voortduurt. DJAKARTA (ANP) De Indonesische veiligheidsdienst heeft, na de arrestatie van brigade-generaal Soepardjo en de com munistenleider Anwar Sanoesi, een niet genoemd aantal leden van de luchtmacht gearresteerd. Dit heeft commodore Sa- leh Basaran persvertegenwoordigers ge zegd. De Rode Gardisten gaan onverstoorbaar door met hun acties. Aanplakborden worden aan de lopende band van nieuwe leuzen voorzien. Een felle brand in een woonhuis aan de Statensingel te Maastricht heeft van morgen het leven gekost aan twee man nen, een vrouw en een kind. De brand weer kreeg de melding om acht minu ten over half zes. Toen de brandweer het huis bereikte sloegen de vlammen reeds uit drie verdiepingen naar buiten. Omstreeks zes uur was de brandweer het vuur zover meester, dat enkele brand weerlieden met behulp van persluchtmas kers naar binnen konden dringen. Daar vonden zij de stoffelijke overschotten van vier personen. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewe zen dat een gasontploffing de oorzaak van de brand is. De slachtoffers zijn mevrouw Van Til- Pieters, haar Zoon, de heer H. van Til en haar kleindochtertje, de driejarige Carol van Til. Voorts een kostganger, de heer Thomassen. De echtgenote van de omge komen heer Van Til en een drie maan den oude baby werden gered. Door nog onbekende oorzaak zijn in de afgelopen nacht drie panden in Vlissin- gen afgebrand. De bewoners wisten zich op het laatste ogenblik te redden. Een caféhouder moest uit een raam springen. Zijn vrouw wierp hem daarna de baby en een hond in de armen en ontkwam zelf aan de vlammenzee door zich aan aan elkaar gebonden lakens uit het raam te laten zakken. ATHENE (AP) Het rechtse Griekse dagblad Eleftheros Cosmos heeft gemeld dat een plan om koning Konstantijn te vermoorden drie maanden geleden is ver ijdeld. Naar de samenzwering is een ge heim onderzoek ingesteld. Het blad, dat de conservatieve Natio naal Radicale Unie steunt, meldt dat de man die de autoriteiten over het plan heeft ingelicht, gevangen wordt gehou den. De justitiële autoriteiten hebben ge weigerd commentaar te geven op het be richt van de krant. Een ernstige aanrijding op de Amster damsevaart in Haarlem heeft zondag middag opnieuw een mensenleven geëist, terwijl acht personen met min of meer ernstige verwondingen in ziekenhuizen moesten worden opgenomen. Een van hen een 14-jarige jongen uit Amsterdam, ver keert in levensgevaar. De aanrijding ont stond doordat twee auto's op de midden- baan van deze driebaansweg frontaal te gen elkaar botsten. Een derde wagen werd eveneens bij de botsing betrokken. Het ongeluk gebeurde ongeveer hon derd meter ten oosten van de uitmon ding van de Prins Bernhardlaan. Een taxi, waarin behalve de bestuurder twee echtparen uit Amsterdam zaten, reed van uit Haarlem op de middenbaan om een voor hem rijdende auto in te halen. Uit de tegenovergestelde richting kwam een sportwagen, die eveneens op de midden- baan met een inhaalmanoeuvre bezig was. De wagens botsten met volle snelheid te gen elkaar. De bestuurder van de taxi, de 46-jarige M. Veenendaal uit Amsterdam, werd op slag gedood. De vier andere inzittenden van de wagen, allen uit Amsterdam af komstig, liepen verwondingen aan armen en benen op en zijn naar een ziekenhuis overgebracht. De 20-jarige bestuurder van de sportwagen en zijn 14-jarige pas sagier, beiden uit Amsterdam zijn in het Grote Gasthuis in Haarlem opgenomen met ernstige verwondingen. Vooral de jongen, die uit de wagen werd geslingerd, is er ernstig aan toe. Door de aanrijding moest een derde auto scherp naar links uitwijken. Hierbij raakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt. De wagen raakte links van de weg in een sloot. De 49-jarige bestuurder en zijn 44-jarige vrouw zijn gewond naar het Marinehospitaal in Overveen overge bracht. De Haarlemse politie heeft geruime tijd het verkeer naar de richting Amsterdam omgeleid via de Haarlem mermeer. Getuigen van het ongeval wor den verzocht zich met de Haarlemse poli tie in verbinding te stellen. (Van een onzer verslaggevers) DEN OEVER Wieringen gelooft niet meer in de terugkeer van de garnalen- kotter WR 6 „Pieter Albert" (38 ton), die woensdagmiddag in de Duitse bocht ten westen van het eiland Sylt met drie man aan boord zoek is geraakt. Op het kerkschip „De Hoop" dat vrijdag en za terdag het gebied heeft doorkruist, is gis teravond een herdenkingsdienst gehouden voor de slachtoffers: schipper-eigenaar Simon Lont (52) uit Hippolytushoef, Piet Evers (24) uit Den Oever en Gerrit Boerdijk (20) uit Kalversdijk. De vloot van 23 Wieringer visserssche pen, die zich onder commando van schip per E. Doesburg van de WR 76 „Corne lls Ferdiand" heeft geschaard, heeft Na de vrouw als volksvertegenwoor digster, burgemeester en kantonrech ter heeft het zwakke geslacht thans ook haar intrede gedaan in het water schapswezen. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben namelijk tot hoofd ingeland van het waterschap bezuiden de Vecht benoemd freule E. M. C. gravin Rechteren Limpurg te Dalfsen. Zij volgt daarmee A. baron van Dedem op, die de zeventigjarige leeftijd be reikte. gisteren zes uren lang in formatie het ge bied afgezocht, zonder resultaat. Via Scheveningen Radio meldde schipper Does burg: „Wij trekken ons voor de nacht terug op Helgoland. Morgen als het dag licht doorbreekt varen we opnieuw uit. Tegen de avond zullen wij dan het gehele gebied hebben bestreken. Als wij dan nog niets hebben gevonden beëindigen wij on ze actie. Verder zoeken zal dan zinloos zijn". (Vervolg op pagina 4) (Van onze correspondent) DEN HAAG In de TEE van Am sterdam naar Brussel enkele minuten na het vertrek uit Den Haag is za terdag op 66-jarige leeftijd overleden de journalist mr. Eduard Elias, een van de bekendste figuren in de Nederlandse jour nalistiek. De heer elias was in gezel schap van andere journalisten op weg naar Tunis, waarover hij reisbeschrijvin gen zou leveren. De conducteur trok, toen men merkte dat de heer Elias onwel was gewor den, aan de noodrem, doch deze weiger de. De trein reed door naar Delft, waar bleek dat de heer Elias al was overleden. Onder het lezend publiek verwierf hij zijn grootste bekendheid met zijn rubriek „Praetvaria" in Elseviers Weekblad. Hij leverde bijdragen aan tal van andere bla den. Ook in ons blad heeft hij onder verschillende pseudoniemen, waaronder „Floris Flaneur", veel gepubliceerd. Mr. E. E. Elias werd op 12 september 1900 geboren in Den Bosch. Na zijn rech tenstudie in Leiden begon hij zijn journa listieke loopbaan bij de Nieuwe Rotter damse Courant. Zijn in zijn studententijd gewekte belangstelling voor het zionisme maakte hem ook redacteur van de „Joodse wachter". In de oorlogsjaren en direct na de oor log was hij in voorlichtingsfuncties werk zaam op Curasao en in New York. Daar na was hij korte tijd vast verbonden aan de redactie van „Elseviers Weekblad", vervolgens beoefende hij de journalistiek als free lance. Er verschenen van zijn hand ook wat belletristische werkjes. Het stoffelijk overschot van mr. Elias zal morgen, 's morgens om elf uur, ter aarde worden besteld op de Israëlitische begraafplaats te Wassenaar. (Vervolg op pagina 7) Svetozas Gligoric .v..-. ns •v.v.-.vi.Vk**ë:-,v.sv» -.«x- 1 Schepen van de Wieringer vissers vloot varen uit om te zoeken naar de Pieter Albert. Comtesse Diane: Als ik sterven moet, dan liever van vermoeidheid dan van verveling. (Van een onzer verslaggevers) De K.V.P.-fractie in de Provinciale Sta ten van Noord-Holland heeft dr. C. G. M. Miermans uit Haarlem voorgedragen als opvolger in het college van Gedeputeerde Staten van ir. W. J. L. J. Merkx, die per 1 februari zijn functie zal neerleggen ten gevolge van zijn benoeming tot burge meester van Breda. Men mag aannemen, dat dr. Miermans tijdens de op woensdag 1 februari te houden verkiezing voldoende steun zal krijgen om tot lid van Ged. Sta ten benoemd te worden. Dr. C. G. M. Miermans is 43 jaar en geboortig uit Beverwijk. Hij is al ruim acht jaar lid van provinciale staten van Noord-Holland, waarvoor hij vorig jaar aan zijn tierde zittingsperiode is begon nen. De familie Miermans heeft tot vijf jaar geleden in Ouderkerk aan de Amstel gewoond, maar heeft zich daarna in Haar lem gevestigd. Het nieuwe lid van Ged. Staten thans nog leraar aardrijkskunde aan het Sint Ignatiuscollege in Amsterdam heeft grote bekendheid in sportkringen. Sinds 1965 is hij voorzitter van de Nederlandse Katholieke Sport Federatie. In 1955 pro moveerde hij op een proefschrift over voetbal in Nederland. Aan actieve sport doet de heer Miermans nog slechts in de bijzonder weinig tijd die hij heeft, en dan alleen nog maar om fit te blijven. Tot opvolger van ir. Merkx als lid van Provinciale Staten heeft het hoofdstem bureau in Haarlem benoemd verklaard drs. A. J. H. M. Mutsaers uit Uithoorn. Hij zal zijn benoeming aanvaarden en waarschijnlijk op woensdag 1 februari als nieuw lid van de Staten worden geïnstal leerd. ADVERTENTIES Grootmeester Svetozar Gligoric uit Joe goslavië, meermalen de „Russendoder" genoemd, zal optreden op onze schaak show, die vrijdag 27 januari wordt ge houden in het hervormd wijkgebouw aan de Radarstraal in IJmuiden. Gligoric geldt als een van de beste scha kers ter wereld. Hij is lange jaren de enige geweest, die in wedstrijden en toer nooien regelmatig tegen de Russische grootmeesters een positieve score wist te behalen. Hoewel hij nu zware concurren tie heeft te verduren van spelers als Fi scher en Larsen staat hij nog altijd aan de top van het internationale schaakle ven. Dat heeft hij deze zomer nog ge- toond in Den Haag, waar hij het zonale toernooi gemakkelijk won. Onze lezers kunnen op de schaakshow weer spelen tegen een zelf uitgekozen tegenstander. De clubspelers zullen hun krachten kunnen meten met Gligoric, die twintig borden voor zijn rekening gaat ne men, de wat minder sterke schakers kun nen kiezen uit vijf dames, die, zoals in vorige jaren al is gebleken, toch vele mannen te sterk zijn. De bezetting is dit jaar sterker dan ooit te voren, want naast de Russische Alla Kushnir en de Roemeense Alexandra Ni- kolau, die al verschillende malen het Hoog oventoernooi heeft gewonnen, komen de Hongaarse kampioene Eva Karakas, de Joegoslavische vedette Kat ja Jovanovic en onze Fenny Heemskerk, die zich dit jaar heeft geplaatst voor het kandidaten toernooi. U kunt zich voor de show aan melden bij de kantoren van onze bladen. Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) 'eleloon (020) 22 SS 94 Amsterdam per 500 gram j 250 gram f 1.98 DIKBEVLEESDE KRABBETJES 500 gram 1.48 N. RES - PLEIN 1945 no. 53

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1