Ministerieel oor voor debat Omroepwet Kritiek van drs. Den Uyl op regeringsplannen: „Werkloosheid wordtl Dodelijk ongeval er niet direct mee opgelost' HET WEER NTS weigert Oostenrijks j11 televisie-spel over een nazi-moord in Amsterdam! Mevrouw Wallace beëdigd Kamerdebatten voor televisie U ranium vondst in Slovenië Lioe vluchtte uit Peking n ij m a n 11 1 bij Hoogovens in IJmuiden Raadslid dient aanklacht tegen politie in Kraamtarieven in Rotterdam gehalveerd Spoorbomen bleven open toen treinen passeerden Vragen benoeming militaire attaché in Saigon Amsterdammer aangehouden in Londen Ontsnapte Alfred hongerig maar vrij IJtnuidenaar bij te1Z,oorlopiB op duii!end ,iepdul" |Lemmeromgekomen|Spanningr in Macao Mode in Italië pagina S W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland, 2, 7 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws3, 7 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de vishal en op zee 6 De Kleine Wereld 7 Feuilleton8 Beeldverhalen8 Kunst9 Radio en tv 9 Topsy 10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs H Ferdinand12 Sport 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Zuidelijke wind woord is aan Na klap in gezicht Ir. Bosnia: „Niet zo erg' In Halfweg Ontwerp Omroepwet Befehl ist Befehl Verdacht van smokkel ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME 52e JAARGANG NIMMER 65 DINSDAG 17 JANUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post. 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mije Achter de regeringstafel van links naar rechts: minister De Quaymi nister Klompé en dr. Verhoeven, directeur-generaal van Maatschap pelijk Werk. Vanmorgen om elf uur werden de debatten over het ont- werp-omroepwet voortgezet. Mi nister Klompé beet het spits af. „De door de regering in het voor uitzicht gestelde maatregelen voor het noorden, Limburg en de stimu leringsgebieden werpen voor de werk gelegenheid eerst over een jaar of later hun vruchten af, terwijl de werkloosheidsbestrijding vandaag ac tueel is en om maatregelen vraagt die direct werken". Dit zei ons des gevraagd de lijstaanvoerder van de Partjj van de Arbeid drs. J. M. den Uyl als commentaar op de gisteren bekend geworden maatregel van de regering om een aantal gebieden in ons land aantrekkelijker te maken voor industrievestiging en structurele moeiiykheden op te lossen. Het NKV is in zijn verwachtingen nog somberder. In het vandaag verschenen nummer van „Ruim Zicht" wordt gecon stateerd dat men moet oppassen dat men door allerlei nota's de indruk gaat wek ken, dat de problemen in het noorden nu snel worden opgelost. De positie van het noorden zal aldus het NKV, in de ko mende jaren nog ongunstiger worden. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Meer bewolking, maar op tie meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige, zuidelijke wind. Vannacht temperatuur om het vriespunt, morgenmiddag dezelfde of iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De vijftigjarige heer J. Beems uit Am sterdam, werknemer van de n.v. Con structiebouw Amsterdam, is gistermid dag tijdens werkzaamheden op het terrein van Hoogovens IJmuiden op slag gedood bjj een ongeval. De heer Beems assisteerde bij hel bin Tot de belangrijkste matregelen die minister Bakker (Economische Zaken) en zijn staatssecrataris Van Son gisteren aan I nenrijden op twee lorries van een grote de Tweede Kamer hebben meegedeeld gasleiding, die zou worden geschilderd in behoort de premie van 25 percent tot een loods van de firma Henskes te Voor maximaal drie miljoen gulden die be- burg, welke loods op het Hoogoventerrein drijven kunnen krijgen als zij bereid zijn staat, te investeren in het noorden, Zuid-Lim- Door tot nog toe onbekende oorzaak is burg en een aantal stimuleringsgebieden, de zware leiding van de lorries gerold waaronder de kop van Noord-Holland. De heer Beems trachtte, evenals anderen. Nieuw is verder dat de regering de pre- door hard weg te lopen de vallende lei mies als voorschot zal geven. ding te ontwijken. Hij struikelde echter en werd door de rollende leiding getrof I fen. Het slachtoffer was op slag dood (Van onze correspondent) hoofdinspecteur van politie, die in de herfst van 1966 plotseling geconfronteerd BONN De Nederlandse Televisie WOrdt met zijn oorlogsverleden. Hij krijgt Stichting heeft een televisiespel dat door ,)an het bevel een Weense SD-man te de Oostenrijkse dramaturg Fritz Hoch-1 vinden die bij een razzia in Amsterdam walder voor de Eurovisie-serie „het groot ste theater van de wereld" was geschre ven, geweigerd. Het stuk heeft een nazi misdaad in Amsterdam als onderwerp. Het zou, aldus meldt het weekblad „Der Spiegel", geweigerd zijn omdat de Neder landse tv „een andere opvatting" heeft over de in Nederland begane nazi-misda den. Het stuk van Höchwalder, dat vrijdag avond op het tweede Duitse tv-net zal worden uitgezonden, heeft als hoofdrol speler Franz Mittermayer, een Weense in 1942 een meisje in de Prinsengracht heeft gegooid. Het is niet de bedoeling de dader te vervolgen. Men zou de vader van het verdronken meisje, die juist als leider van een Nederlandse economische delegatie Wenen bezoekt, de man willen laten zien die een weerloos kind laat ver drinken. Eugène Marbeau: Men is pas gelukkig als er niets is dat men zou willen vergeten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een politieagent heeft een lid van de Amsterdamse gemeente raad een klap in het gezicht gegeven. Het raadslid en fractievoorzitter van de Mittermayer, die zelf SD'er in Amster- CPN, de heer Van het Schip heeft hierop dam is geweest, aarzelt, maar gaat naar aangekondigd een aanklacht te zullen n- „rnL.r. Hip hpm dienen. De politie heeft op haar beurt la- Verdere maatregelen van de regering- Zijlstra zijn: deelneming van de staat in nieuwe bedrijven en rentesubsidies van maximaal drie percent. In hun nota zeggen de bewindslieden onder meer dat het peil van de werkloos heid in de drie noordelijke provincies I ondanks de door het regionale beleid be-1 reikte verbetering nog steeds aanmerke lijk hoger is dan in de andere gewesten. I Deze ongunstige situatie krijgt nog extra reliëf bij de recente stijging van de alge-1 mene werkloosheid. Aan dit verloop moet te meer beteke nis worden gehecht, nu in het kader van I het nog maar kort geleden voor de ko mende decennia nieuw geformuleerde ruimtelijke-ordenirigsbeleid aan dit gebied de taak is toegedacht om tot het jaar 2000 niet alleen de eigen natuurlijke bevol kingsgroei vast te houden, doch ook een aanzienlijke stroom migranten uit andere landsdelen op te vangen. Deze voor het noorden naar verhouding zware taakstel ling zal slechts gerealiseerd kunnen wor den, als een krachtige expansie van de industrie en van andere bestaansbronnen daarvoor de onmisbare economische ba sis schept. Dit alles motiveert naar het oordeel van de regering de uitbreiding van het pakket faciliteiten voor dit ge-1 bied voldoende. Inmiddels heeft werkgeversvoorzitter I Bosma gisteren in Zuidlaren gezegd dat er geen reder, is voor ongerustheid I over de werkloosheid in het noorden. Er komen door de economische ontwikkeling mensen vrij, maar dit moet men eerder zien als een correctie, die men in de roes „n de welvaart verzuimd heeft eerder aan te brengen. In de maatregelen van I de regering zag de heer Bosma tenslotte f bezorgdheid van de regering-Zijlstra voor j de werkgelegenheid. Het Groene Kruis in Rotterdam, waar van 105.000 gezinnen lid zijn en dat daar mee verreweg de grootste kruisvereniging in Nederland is, heeft met ingang van 1 januari 1967 de tarieven voor kraamzorg met ongeveer de helft verlaagd. Na aftrek want Alfred heeft tot dusver de direkte van de ziekenfondsvergoeding van 27 omgeving van het dierenpark niet veria per dag, betalen de gezinnen voor tien ten. Alle pogingen van zijn oppassers, dagen wijkkraamzorg (tweemaal per dag iiem met vette hapjes en ingenieuze val- verzorging van moeder en kind door de 1 [en weer te vangen, heeft hij echter tot wijkverpleegster) nu in totaal nog maar nu toe verijdeld. 15 en voor interne zorg( hulp van een kraamverzorgster gedurende de gehele I Volgens de direktie van de dieientuin dag) in totaal 50 voor tien dagen. levert Alfred geen enkel gevaar op voor De tariefsverlaging is mogelijk gewor- zuigelingen, kleuters of huisdieren. Men den door een weekeinderegeling, die het verwacht dat de arend zich door honger Rotterdamse kraamcentrum van het wel spoedig zal laten overhalen de gevan- grene kruis al in september 1963 heeft genschap toch maar boven de vrijheid te ingevoerd en die het mogelijk heeft ge- verkiezen. Maar een arend schijnt het ge maakt, de kosten aanzienlijk terug te makkelijk een week lang zonder eten te brengen. kunnen uithouden. De 26-jarige heer J. Mulder uit Half weg is met zijn vrouw gisteravond aan de dood ontsnapt, toen omstreeks acht uur twee treinen bijna gelijktijdig de over weg aan de Liedeweg in Halfweg pas seerden, terwijl de bomen niet gesloten waren. De heer Mulder was de overweg juist gepasseerd, toen een trein uit de richting Haarlem voorbijschoot. Hevig geschrok ken stapte de automobilist uit zijn wagen, teneinde de spoorwegwachter om ophel dering te vragen. Toen hij de overgang opliep, kon hij nog juist opzijspringen voor de trein, die uit de richting Amster dam aanstormde. De heer Mulder reed toen met grote snelheid naar Haarlem, waar hij de sta tionschef van het incident verwittigde. Op dezelfde plaats botste verleden jaar een trein tegen een auto, nadat de over wegwachter had verzuimd de bomen te sluiten. De automobilist, de heer Gies- berts, kwam hierbij om het leven. De spoorwegrecherche heeft de rijks politie in Halfweg verzocht het onder zoek ter hand te nemen, aangezien het voorval van gisteravond beschouwd wordt als een verkeersongeval. De rijkspolitie zal dan rapport uitbrengen aan de spoor wegrecherche. politie ten weten, dat zij proces-verbaal tegen het raadslid zal opmaken wegens verzet tegen, dan wel belemmering van de poli tie. Het incident deed zich zaterdagmiddag voor bij het Centraal Station, waar jon gelui treinreizigers lastig vielen. Volgens de lezing van het raadslid zou hij gesla gen zijn, toen hij een agent om ophelde ring vroeg over het optreden van enkel® politie-mannen, die een jongen probeer den te overmeesteren. Een van de politie agenten, aldus een verklaring van de po litie, zou zich door de heer Van het Schip bedreigd gevoeld hebben. Omdat hij geen gelegenheid had gehad zijn gummistok te pakken had hij zich verweerd door de heer Van het Schip een klap in het gezicht te geven. Vanavond zendt de NTS via Nederland 1 van 18.15 tot 18 45 uur een samenvatt- ling uit van de debatten over het ontwerp Omroepwet, die vandaag in de Tweede Kamer gehouden werden. Indien nodig wordt ook van 22.40 tot 23.00 uur een samenvatting uitgezonden, eveneens via Nederland 1. „Wil de minister van Buitenlandse Za- I ken meedelen, welke de politieke en eventueel militaire motieven zijn geweest 1 voor het aanstellen van een militaire attaché in Saigon en welke taakopdracht voor deze functionaris is vastgesteld?" Dit heeft het Tweede-Kamerlid voor de P.S.P., de heer Slotemaker de Bruine schriftelijk gevraagd aan minister Luns. Voorts vraagt het Kamerlid of de mi nister hierbij heeft overwogen dat de in- druk gewekt kan worden, dat Nederland (in afwijking van vroegere beleidsver klaringen) zich thans daadwerkelijk gaat interesseren voor de oorlog in Vietnam en op welke wijze de regering deze in druk denkt weg te nemen. Tenslotte wil het Kamerlid graag we ten of er over de aanstelling contact heeft plaatsgevonden met instanties van deze zijn vroegere SD-commandant die hem vertelt wie de dader is: Mittermayer zelf Ik heb u indertijd bevolen, zo helpt de vroegere commandant de politieman her inneren, alles radicaal te vergeten. Mit termayer heeft gehoorzaamd: Befehl is Befehl. Dat geldt nog voor hem: Mit termayer reist naar Nederland, verza melt gegevens over de dader, maakt zich zelf als zodanig aan de Nederlanders be kend en verdrinkt zich. Het gaat niet geheel om een verzonnen gegeven. In 1963 is in Wenen de politie man Karl Silberbauer geïdentificeerd als de man die in 1944 Anne Frank heeft ge arresteerd. Höchwalder heeft zich al dus Der Spiegel van de Amsterdamse toestanden op de hoogte gesteld tijdens een bezoek aan de hoofdstad Het stuk wordt in alle Eurovisielanden, met uitzondering van Nederland, op het scherm gebracht. In de motivering van de werkgroep drama van de NTS, waarin alle omroepen zijn vertegenwoordigd, staat onder andere „afgezien nog van artistieke normen, waaraan niet geheel wordt voldaan, dient met name te worden vastgesteld dat de uit dit stuk blijkende mentaliteit zich moeilijk laat verenigen met de in Neder land overheersende opvattingen over de Duitse schuldvraag omtrent gebeurtenis sen in de tweede wereldoorlog met name de jodenvervolging". Men dient dit zo te interpreteren, aldus de toelichting van de NTS, dat in het stuk nog teveel wordt vrijgepleit op grond van Befehl ist Be fehl, terwijl in Nederland uitgegaan wordt van de eigen verantwoordelijkheid in zul ke omstandigheden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De politie in Londen I heeft een 26-jarige Amsterdammer aange houden. Hij wordt verdacht van smokkel. In zijn hotelkamer vond de politie hor loges en sieraden ter waarde van onge veer 100.000 gulden. Men vermoedt dat de ze van diefstal afkomstig zijn en dat de Amsterdamnier, die zich kunstschilder noemt, naar de Engelse hoofdstad is ge- I reisd om de buit van de hand te doen. de Verenigde Staten en met deze aan- In verband hiermee heeft de Londense stelling reeds rekening is gehouden in de I politie via Interpol haar collega's in Am-1 begroting voor 1967. sterdam, Antwerpen en Duitsland om hulp gevraagd bij het onderzoek naar de herkomst van de horloges en sieraden. De Amsterdamse politie acht het niet uit gesloten, dat het hier gaat om de buit van een inbraak bij een juwelierszaak in de Kalverstraat, die onlangs werd gepleegd. De Amsterdammer is inmiddels in Londen voor de politierechter gedaagd, die zijn ge vangenhouding tot vrijdag heeft gelast. Mevrouw Lurleen Wallace wordt beëdigd als de eerste vrouwelijke gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama, terwijl haar voor ganger en echtgenoot toekijkt. PARIJS Al drie dagen is in Parijs een klopjacht aan de gang op de Afri kaanse reuzen-arend Alfred, die zaterdag uit een van de dierentuinen is ont snapt. Alfred, die vroeger deel uitmaakte van de Londense „zoo", waaruit hij ook al eens wist te ontkomen, vernielde eerst het houten hek van zijn kooi met zijn machtige snavel, om vervolgens de vrijheid te kiezen. Die vrijheid zoekt hij niet al te ver, BELGRADO (AFP) In de berg Jiri in Slovenië is een uraniumlaag ontdekt, de grootste die tot dusver in Joegoslavië is aangetroffen. Men schat de hoeveelheid MACAO, (AFP) Vandaag zijn onge veer 250 Portugezen uit Macao naar Hong kong gegvlucht, omdat de onderhandelin gen men Chma over de ongeregeldheden, die zich begin december in de Portugese kolonie hebben voorgedaan, in een im passe zouden verkeren. Een der Portugese onderhandelaars zou hebben verklaard, dat de impasse hope loos is en dat hij zijn vrouw en kinderen naar Lissabon terugzendt. De 36-jarige heer B. Korf uit IJmuiden I I is maandagmorgen om acht uur bij Lemmer ten gevolge van een verkeers ongeval dodelijk verongelukt. Zijn mede-1 passagier moest met inwendige kneuzin gen in het ziekenhuis te Lemmer worden I opgenomen. Het ongeluk gebeurde tijdens een in haalmanoeuvre, waarbij de heer Korf TOKIO (Reuter, AP en AFP) Vol gens geruchten zou president Lioe Tsjao- Tsji van China uit Peking zijn gevlucht. I met een snelheid van ongeveer 85 km. Vanuit Sjihkiat-Sjwang, in de provincie Hopei, zou hij nu een offensief leiden te gen partijleider Mao Tse-Toeng en Lin- Piao, de Chinese minister van Defensie. Vanuit Sjihkiat-Sjwang, dat 220 kilome ter ten zuiden van Peking ligt, zou Lioe Tsjao-Tsji een geheime arbeidersbewe ging organiseren, waarbij de plaatselijke arbeiders in overweldigende meerderheid op de hand van Lioe Tsjao-Tsji zouden zijn, aldus het bericht, dat ontleend zou zijn aan „een buitenlandse diplomatieke bron in Peking". i Ook het theoretische orgaan van Mao Tse-Toeng „Rode Vlag" heeft bekendge maakt dat president Lioe Sjao-Tsji een eigen particulier leger heeft gevormd. Het blad, dat wordt uitgegeven door Stjen Po-Ta, hoofd van het zuiverings- comitë van Mao's culturele revolutie, be schrijft de mensen om Lioe als „burger lijke dictatoren". „Rode Vlag" beweert, dat het volksle ger voor de bevrijding de tweeëneen half miljoen man tellende militaire macht van de Chinese Volksrepubliek „onbegrensd trouw is aan voorzitter Mao en trouw aan het volk' een voor hem rijdende auto wilde pas seren. Toen hij deze wagen bijna voorbij was gekomen, begon zijn auto plotseling te slippen, waarbij hij de andere wagen raakte, dwars over de weg schoot en ver volgens tegen een boom tot stilstand I kwam. Hierbij is de heer Korf om het leven gekomen, terwijl zijn auto zwaar werd beschadigd. De bestuurder van de andere wagen liep enige lichte verwon dingen op. ADVERTENTIE Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 15758 ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1