morris Pamfletten tegen Von Kielmansegg Minister wenst bijdrage van huurders „betere" woningwetwoningen Prins Bernhard koopt landgoed in Spanje V erkiezingen of Europa cup 30 °/o korting Revu wijzigt niets in tekst van „Dood van een president" HET WEER Eerste meting in Velsen Leraar licht petitie toe over Vietnam Mr. Biesheuvel a.r. nu op 45 toeren „Geen sprake van zevende Gooistad" n Krommenie geen geld voor de BB Fabrikanten van woningen naar de minister PvdA-karavaan mag legerplaats niet binnen 121.600 huizen klaar in 1966 KAMPERMAN EUROPACUP VELSEN N.V. BONTMANTELS 10 %-15% korting 52e JAARGANG NUMMER 66 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. L29288. Voor Kamercommissie Mr. F. J. Kranenburg: Voorstel werd opnieuw door raad afgewezen Probleem voor N7 S op 15 februari VOOR AL UW RECLAME- EN DECORATIE-WERK naar Op de gehele kollektie PERSIANER NERTS BISAM ZEEHOND PETIT GRIS, enz. DONDERDAG 19 JANUARI Zie pagina 4 Suède - nappa - lamsvacht - camel - tweed - en regen kleding - dames- en herenpantalons ZWIER Het woord is aan Stijging van temperatuur Dit nummer bestaat uit achttien pagina's SS-paradijs in de Andes pagina 11 Chrysler koopt Rootes-groep pagina 13 Luchtverontreiniging IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WOENSDAG 18 JANUARI 196 7 Directeur: Mr. H. C. van der Mjje (Van onze correspondent) „Als het weekblad Revu de publikatie van fragmenten uit het boek „De dood van een president" ongewijzigd voortzet, behoudt het Amerikaanse tijdschrift Look zich alle rechten voor." Dit is de inhoud van een telegram dat uit New ïork gis teren aan de hoofdredactie van Revu is ge zonden. De vraag of Revu bereid is rekening te houden met de wensen, die mevrouw Kennedy over de weg lating van bepaalde zinsneden uit het boek van Manchester heeft, is daar mee aan de orde gesteld. In Maastricht is het gisteren tijdens een hezoek van generaal Von Kiel- mgmsegg tot incidenten gekomen. Provo's reikten pamfletten uit met voor de generaal beledigende op schriften. Zeven jongelui werden door de politie aangehouden. Voor een verslag zie pagina 2. (Van onze correspondent) DNE HAAG Vijf kwartier lang heeft drs. K. F. Bouman, leraar aan het Goese Lyceum, gistermiddag voor de Tweede- Kamercommissie voor Buitenlandse Za ken zijn op 11 oktober ingediende en 60.000 handtekeningen tellende petitie in zake Vietnam mogen toelichten. De heer Bouman drong in die toelich ting aan op het vertrek van de Amerika nen uit Vietnam. Dit betekent echter niet, dat zij dit land in de steek moeten la ten. Verder vindt hij, dat de Amerikanen Communistisch China moeten erkennen en het met de Chinezen eens moeten wor den over de verdeling van de invloeds sfeer in Azië. „Een interessante bijeenkomst", zei de heer Bouwman, die geen socialistische Kamerleden had opgemerkt, na afloop Het is aan de nieuwe Tweede Kamer te beslissen of er naar aanleiding van de petitie een afzonderlijk kamerdebat over Vietnam zal worden gehouden. De Anti-Revolutionaire Jongeren Stu dieclubs hebben zich door het uitge ven van een 45-toerenplaatje (waar mee men in de eerste plaats de jonge re kiezers hoopt te bereiken) op een moderne manier in de politieke ver kiezingsstrijd geworpen. Op de ene kant van deze politieke plaat staat een toespraak van vice- minister-president Biesheuvel gegrift, waarin deze in het geheugen van de luisterende kiezer wil vastleggen, dat „Uw stem een stap verder in de goe de richting is". Op de andere zijde staat een liedje, dat gebracht wordt door componist en tekstschrijver Wim Vegt onder de ti tel „Politiek.allemaal vuiligheid??" Gedeputeerde staten van Noord-Hol- land hebben nooit de bedoeling gehad te komen tot de stichting van een zevende stad in het Gooi. Dit heeft de commis saris van de koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, vanmorgen in de vergadering van Provinciale Staten in Haarlem meegedeeld, naar aanleiding van een in het Gooi groeiende verontrus ting over suggesties in deze richting. Van rijkswege zouden plannen voor een dergelijke stad zijn geopperd bij een be spreking in Den Haag, waarbij behalve Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ook vertegenwoordigers van de zes Gooi- se gemeenten aanwezig waren. De plan nen zijn vorige maand bekend geworden uit een publikatie van de provincie Noord Holland. Een en ander heeft in het Gooi nogal voor beroering gezorgd, waarbij verschei dene gemeentebesturen verwijtende woorden aan Gedeputeerde Staten hebben gericht. De zaak is nu echter geregeld want gisteren hebben de Gooise gemeen ten de bijna tien jaar in studie zijnde gemeenschappelijke regeling bij Gedepu teerde Staten op tafel gelegd. En hierin is geenszins sprake van een zevende Gooi stad. Prins Bernhard heeft het grote landgoed Sol de Riu gekocht, aldus hardnekkige geruchten in het Spaanse stadje Vinaroz. Van offi ciële Nederlandse zijde is dit nog niet bevestigd, maar de particuliere secretaris van de burgemeester van Vinaroz zei dat kolonel b.d. Ten Brugge de in Spanje Wonende vriend van prins Bernhard samen met de prins tot aankoop van het twintig hectare grote terrein is overgegaan. Het landgoed ligt enkele kilo meters ten noorden van Vinaroz, een oud vissersplaatsje op 200 kilometer afstand ten zuiden van Barcelona. De transactie zou drie maanden geleden tot stand zijn gekomen. Het landgoed is sindsdien afgesloten voor bezoekers. De woorden waar mee dat gebeurt, zijn onder meer gesteld in het Nederlands, een nieuwtje in dit voornamelijk door fransen en Duitsers bezochte gebied van de Costa Bianco. Porto Ercole in Italië, waar het koninklijk gezin tot nu toe zijn vakanties doorbracht is om ver schillende redenen minder ge schikt geworden. Een van de belangrijkste is wel dat het voor de koninklijke gasten vrijwel onmoge lijk is geworden daar ongestoord van hun vakantie te genieten. De grote stroom toeristen heeft ook Porto Ercole bereikt. Verder is bij de recente overstroming en het noodweer in Italië vrij ernstige schade toegebracht aan het konink lijke buitenverblijf. Over de bezwaren van mevrouw Kenne dy tegen bepaalde uitlatingen in het boek is zij met Look tot overeenstemming ge komen. Look had echter voordien de on geveer zesduizend woorden tellende se rie fragmenten uit „de dood van een president" aan een aantal tijdschriften verkocht, zoals Paris-Match» (dat de ge dragslijn van Look geheel volgt), Der Stern en Revu. Der Stern heeft te kennen gegeven zich aan de originele, door me vrouw Kennedy gewraakte tekst te zul len houden. Haar advocaat, mr. Van den Heuvel, gaat op het ogenblik in Ham burg na welke gerechtelijke stappen hij eventueel tegen hoofdredacteur Hannen van Der Stern kan doen. Revu stelt zich achter de opvattingen van Der Stern. Dit is aanleiding voor het tijdschrift Look het telegram te sturen. Het tweede fragment van het artikel zal in Revu in de eerste week van februari verschijnen. De meerderheid van de gemeenteraad van Krommenie heeft gisteravond voor de tweede keer binnen een maand gewei gerd geld voor de Bescherming Bevolking beschikbaar te stellen. In december van het vorige jaar voerde een raadsmeerder- heid (8 van de 15 stemmen) van P.v.d.A., C.P.N, en P.S.P. een bedrag van 4200 van de begroting af. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland adviseerden de raad schriftelijk het raads besluit te herzien, maar ook gisteren bleef de meerderheid nee zeggen. Gedeputeer de Staten moeten nu zelf het betreffende bedrag op de begroting van Krommenie opvoeren, eventueel door verlaging van andere uitgaven. Burgemeester F. Tjaberings meende, dat de raad bezwaren tegen de B.B. moet ken baar maken aan de Staten-Generaal, maar dat hij zich niet mag onttrekken aan een wettelijke verplichting. Ook wethouder C Vries (P.v.d.A.) stemde tegen de B.B.- post. (Van onze correspondent) Morgen heeft de Nederlandse Vereni ging van Systeem- en Industriële bou wers een gesprek met minister Witte van Volkshuisvesting over moeilijkheden die in die sector zijn opgetreden als ge volg van het uitblijven van flinke orders Er zijn al enkele ontslagen gevallen bij het Nederlands Bouwsyndicaat, dat werkt met het baksteenmontage-systefem, door dat opdrachten te laat zijn afgekomen In het algemeen is het echter, zo dat de fabrieken die zich op deze soort van bouw toeleggen nog behoorlijk van or ders zijn voorzien. (Van onze correspondent) Den Haag De NTS streeft ernaar woensdag 15 februari de belangrijke Europacup-wedstrijd Inter Milaan-Real Madrid rechtstreeks op de Nederlandse tv-schermen te brengen. Grote moeilijk heid is echtei, dat die dag hier de Tweede Kamer-verkiezingen plaats heb ben, waarvoor een groot deel van de zendtijd op het eerste net moet worden gereserveerd. „Veel hangt af van het tijdstip, waar op de wedstrijd in Milaan begint", aldus een NTS-woordvoerder. „Hoe later op de avond, hoe meer verkiezingsuitslagen er binnen druppelen. En die verkiezingsre sultaten moeten wij op de voet blijven volgen. Blijft dus alleen de mogelijkheid de wedstrijd via Nederland 2 uit te zen den. Dan moet de omroepvereniging, die 15 februari een programma op het twee de net verzorgt zendtijd opofferen". De NTS zal in ieder geval naar een aanvaardbare oplossing zoeken. Wij kun nen pas de knoop doorhakken, wanneer de aanbieding van de Italiaanse televisie binnenkomt en het tijdstip, waarop Inter- Real begint, bekend is. (Van onze correspondent) ZWOLLE De commandant van de legerplaats Nunspeet heeft gisteren ge weigerd de Partij van de Arbeid-karavaan te ontvangen. In een informeel gesprek met de leider van de propaganda-stoet, die graag als „ombudsman" voor de in Nunspeet gelegen militairen had willen optreden, wimpelde de commandant de ontmoeting af, met verwijzing naar de wettelijke bepaling dat in kazernes geen politieke propaganda mag worden ge maakt. „Dit lijkt wel enigszins op censuur", liet oud-staatssecretaris Westerhout zich even later ontvallen, toen de karavaan onder minieme belangstelling op de markt in Epe te kijk stond. De heer Westerhout vond het bijzonder jammer, dat de leger plaats-commandant de karavaan niet wilde ontvangen. „Wij hadden graag met de militairen willen praten over allerlei wensen die onder hen leven. Wij dachten, dat zo'n open gesprek altijd mogelijk moest zijn, ook zonder in strijd te han delen met wettelijke bepalingen". In het afgelopen jaar zijn in ons land 121.600 woningen gereed gekomen of wel 6.600 meer dan in 1965. Per eind 1966 wa- rennrond 146.000 huizen in aanbouw. Vol gens het CBS kwamen in december 15.130 huizen klaar tegen 14.431 in de overeen komstige maand van 1965. ADVERTENTIES TELEFOON 2046 (0 2550), IJMUIDEN KROMHOUTSTRAAT 60 (Strandweg) Bontspecialisten Wagenweg 11Haarlem,Tfn 12924 Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15352 Leidsestraat (bij Koningsplein) 'eleloon (020) 22 35 93 - Amsterdam Kapsalon Hilde Hagedoorn Reggestraat 86 (Rivierenbuurt) IJmuiden Tel. 02550-4546 official dealer BLOEMSTRAAT 34 - IJMUIDEN - TEL. 4208 Sully Prudhomme: Vreugde is ernstig, vrolijkheid nooit. Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Voor de bouw van woningwetwo ningen-B („iets betere" huizen be- itemd voor de voorhoede van de ar beidersklasse alsmede voor de lagere middengroepen) zal in het vervolg maar een rijksvoorschot worden ver strekt van ten hoogste 90 percent van de stichtingskosten. Dit betekent dat de huurder van een dergelijke woning voortaan de ontbrekende tien percent zal moeten bijdragen in de vorm van een lening aan de woningbouwver eniging tegen een vergoeding van een rente van vier percent. In een circulaire aan de gemeente besturen beveelt minister Witte van Volkshuisvesting aan om eventuele ge gadigden voor een woning van dit soort aan te moedigen reeds geruime tijd voor het klaar komen van hun woning te gaan sparen voor de 10 percent eigen inbreng. De minister denkt verder dat de woning bouwverenigingen hierbij een stimuleren de rol kunnen spelen. Bovendien zullen zij in bepaalde gevallen maximaal de helft van dat bedrag mogen voorschie- Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: China 3 In de vishal en op zee4 Topsy 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Kennemer Kruimels5 Kunst9 Radio en tv 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Ferdinand14 Sport 13 Luidsprekers 12 ten gedurende een termijn van ten hoog ste drie tot vijf jaar. Minister Witte heeft de maatregel ge nomen in het kader van de noodzakelij ke opvoering van de spaarquote in ons land. Bij de indiening van de begroting voor dit jaar werd reeds gewezen op de problemen die zich voordoen bij finan ciering en kwaliteitsverbetering. Het vra gen van bijdragen in de financiering aan bepaalde categorieën bewoners van wo ningwetwoningen werd in dit verband als één van de middelen genoemd. In het streven naar kwaliteitsverbete ring in de nieuwbouw van woningen is zoals sinds een jaar geleden voor wo ningwetwoningen de categorie B inge voerd. De woningen die in deze categorie worden gebouwd, voldoen aan hogere ei sen dan woningwetwoningen in de cate gorie A. Overigens werden de kwaliteits eisen voor de A-woningen tegelijkertijd aanmerkelijk verruimd. In de gemeente Velsen is dinsdag 17 januari de eerste meting verricht in het kader van de gemeenschappelijke rege ling tussen een groot aantal gemeenten in het IJmond- en Noordzeekanaalgebied terzake de luchtverontreiniging. De gemeenten troffen deze regeling om enige controle te hebben op de mate van luchtverontreiniging in het desbetreffen de gebied, waarin een groot aantal meet punten wordt ingericht. Men kan dan althans een te grote mate van luchtver ontreiniging tijdig signaleren. Een directe aanleiding tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling was de verontrusting in de betrokken ge meenten, toen de concrete plannen be kend werden van Mobil Oil om een raf finaderij met de bijbehorende chemische industrieën te vestigen aan het Noordzee kanaal in de Grote IJpolder en de Hout- rakpolder boven Halfweg. De eerste meting werd dinsdag ver richt op de brandweerkazerne in Velsen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1