Talrijke amendementen hielden discussies over Omroepwet op Blijvende bezwaren tegen artikelen auteursrecht HUNTER Generaal von Kielmansegg in Maastricht uitgejouwd Provo-leider met pamfletten, bij persgesprek in kazerne Havik vloog terug naar basis Kort en bondig Aa fons ®laiwen l Smokkelsieraden afkomstig pit Amsterdam Zware straf voor koopman wegens bezit hashish Geen spoor gevonden van vermiste kotter Anderhalf jaar voor stelen van schilderijtje de fijne dropbonbon lekker en... goed voor u! Zachter BELANGRIJK KEUKEN NIEUWS: WOENSDAG 18 JANUARI 1967 2 Koddige situatie;s v m. - - KING SIZE ★AMERICAN* Diefstal staat vast Gezamenlijk programma loot zocht vergeefs Dure weddenschap tonnemaN-vsn^l V- NIEUWJAARSWENS THOMASVAER en PIETERNEL HOE MEER ZIELEN CONCERTGEBOUW HAARLEM Haarlem V eisen-IJ m uiden Beverwijk Heemskerk i el (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De voortzetting van het debat over de Omroepwet heeft geen verrassingen meer opge leverd. De discussies die gisteren in de Tweede Kamer gehouden werden waren grotendeels een herhaling van wat maandag reeds werd gezegd. De aanvaarding van het wetsontwerp is een uitgemaakte zaak. Dat gisteren nog niet tot stemming over de tal rijke amendementen en het wetsont werp werd overgegaan hing samen met het vergevorderde uur. In de krachtsverhoudingen is gisteren geen verandering meer gekomen. De K.V.P., P.v.d.A.. een deel van de C.H.U. en de hele A.R.P. bleven achter het wets ontwerp staan. Zelfs de nogal opgewonden debatten over het auteursrecht op de pro- gramma-gegevens zullen hier weinig ver andering in brengen, al zal bij de stem ming over dit onderdeel de meerderheid vermoedelijk het kleinst zijn. De K.V.P.- er, mr. Van Rijckevorsel, die ook giste ren zijn bezwaren tegen de voorgestelde regeling onverkort bleef staande hopden, heeft waarschijnlijk een stuk o'f tien me destanders, terwijl ook enige leden van de socialistische fractie er tegen zullen zijn. Ook nadat minister Klompé de ar tikelen inzake het auteursrecht zo had ge wijzigd, dat er slechts een civielrechte lijke aansprakelijkheid uit zal voortvloei en en dus geen strafrechtelijke, bleef de tegenstand bestaan. Mr. Van Rijckevor sel en zijn medestanders bleven aandrin gen op schrapping van de artikelen, voor al omdat het gehele auteursrecht thans op de helling staat. „Laat de regeling zoals zij is, totdat in de toekomst een bevredigende oplossing gevonden wordt", adviseerde hij. De bespreking van de amendementen heeft gisteravond in de Tweede Kamer enkele koddige situaties opgeleverd. Ka mervoorzitter Van Thiel moest een paar maal tot schorsing overgaan, omdat som mige amendementen taalkundige fouten bevatten of technische feilen vertoonden. De C.H.-afgevaardigde Kikkert maakte een ongewone beurt met zijn voorstel de kerken die zendtijd hebben samen een adviserende stem in het bestuur van de Nederlandse Omroep Stichting te geven. Zijn voorstel was een tegemoetkoming aan de kerken die er in een brief aan de om- roepcommissie van de Tweede Kamer om hadden gevraagd. Behalve de C.H.-afge 1 Ar - -V.« - ADVERTENTIE CIGARETTES :!ilH!!|IiO"!I: 1 Hlililj Het staat thans vast, dat tenminste een deel van de partij horloges en siera den die de Londense politie in het bezit van een Amsterdamse kunstschilder heeft aangetroffen, afkomstig is van diefstal bij een juwelierszaak in de Kalverstraat te Amsterdam. Dit heeft men in Londen kunnen vaststellen aan de hand van de gegevens die de Amsterdamse recherche gisteren via Interpol over de gestolen kostbaarheden verstrekte. Of alle horloges en sieraden uit de Kal- verstaat afkomstig zijn staat nog niet vast, maar daarover hoopt men op korte termijn zekerheid te krijgen. De Amsterdammer werd enkele dagen geleden aangehouden op verdenking van smokkel van horloges en sieraden. Op zijn kamer in een hotel te Londen werd voor een waarde van honderdduizend gul den aan kostbare kleinoden gevonden. De kunstenaar heeft inmiddels de smokkel bekend, maar over de herkomst van de horloges en sieraden wenste hij geen ver klaring te geven. vaardigden bleek niemand deze brief ont vangen te hebben, zodat niet alleen an dere afgevaardigden maar ook de minis ter wat verrast reageerden. De verwar ring werd groot toen de socialistische af gevaardigde Kleywegt zei, dat hij er te gen was, maar bij aanvaarding van het voorstel-Kikkert zou voorstellen om ook de „genootschappen op geestelijke grond slag" (waaronder het Humanistisch Ver bond) samen één adviserende stem te geven. Minister Klompé kwam daarna met de waarschuwing, dat deze consequ entie de kerken er wel eens toe zou kunnen brengen om van de wens af te stappen. De heer Kleywegt vroeg zich af of het wel juist was de kerken te dwingen in de vorm van een adviserend lidmaat schap samén op te treden. Met zijn ver zoek aan de heer Kikkert om het amen dement in te trekken had hij overigans geen succes. Ook bij een poging door middel van een rooms-rood amendement de verplichting tot samenwerking tussen de progamma- staf van de N.O.S. en de staven van de omroepen stevig te verankeren, kwam de Kamer in vreemde situaties. Na vele taal kundige vergissingen werd men het eens op de formule, dat de samenwerking er moest komen „indien zulks zinvol en mo gelijk" zou zijn. Minister Klompé zag er niet veel in. Zij merkte op, dat samenwerking een kwestie van mentaliteit is. De strijd over de minimale omvang van het gezamenlijke progamma eindigde gis teren met de indiening van een amende ment van de A.R.-afgevaardigde Schakel, waarin overeenkomstig de wens van de minister werd voorgesteld het 'minimum voor de radio te verlagen tot 15 percent; voor de televisie blijft het derhalve op de door de minister voorgestelde 25 per cent. Een motie van de heer Schakel, waarin werd aangedrongen op bloksgewij- ze uitzending van de reclameboodschap pen in de radio werd door, de minister afgeraden. Zij handhaafde verder haar bezwaren tegen een motie van de libe rale afgevaardigde mevrouw Van Some- ren-Downer om Teleac een eigen zend machtiging te geven. Zij vond, dat deze motie het overleg over de uitzendingen van Teleac zal doorkruisen. Tot gisteravond laat heeft de Kamer minister Klompé beziggehouden met het beantwoorden van op- en aan merkingen over de Omroepwet. De rechtbank in Rotterdam heeft gis teren een 36-jarige in Suriname gebo ren koopman veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar en drie maan den wegens het in bezit hebben van 560 gram hashish. Veertien dagen geleden had de officier van justitie drie jaren ge vangenisstraf met aftrek tegen hem ge ëist. De bij de koopman in beslag genomen hashish vertegenwoordigde een markt waarde van ongeveer 7.000. Tijdens de behandeling van de zaak had hij ver klaard dat de hashish bestemd was voor eigen gebruik. DEN OEVER De 23 kotters van de Wieringer vissersvloot die zaterdagmid dag naar de Duitse Bocht zijn gevaren om daar in formatie het zeegebied af te zoeken, waar vorige week woensdag de Wieringen 6, „Pieter Albert" is vergaan, hebben hun speurtocht gestaakt. Het zoe ken is zonder resultaat gebleven. Twee dagen lang hebben de schepen tussen Helgoland en Sylt gekruist, in de hoop ergens een olievlek of wat hout te vinden, waardoor de plaats van het wrak zou kunnen worden bepaald. Maandag avond werd besloten het zoeken te beëin digen. Schipper E. Doesburg van de W-76 „Cornelis Ferdinand", die de leiding had van de actie, deelde gisteren via Scheve- ningen-Radio mee, dat de vloot is ver trokken naar de visgronden nabij het eiland Sylt. De Haagse rechtbank heeft conform de eis van de officier van justitie een 2L jarige vertegenwoordiger uit Den Haag veroordeeld tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest wegens diefstal van een schil derijtje ter waarde van 40.000 uit het Haagse Brediusmuseum aan de Prinse gracht in Den Haag. De man vertelde dit te hebben gedaan voor een weddenschap, welke hij met een kennis in een café was aangegaan. Deze wist echter niet wat hij met het schil derijtje moest beginnen en legde het on der een haringkraam nabij Okkenburg in Loosduinen, waarna hij de politie waar schuwde. De verdachte was vlak voor slui ting van het museum met het schilderijtje onder zijn jas verborgen het gebouw uit gewandeld. Hij had zich ook nog aan en kele andere inbraken schuldig gemaakt. MAASTRICHT Bij het eerste officië le bezoek van hoge NAVO-officieren aan Limburg heeft zich in Maastricht een aantal incidenten voorgedaan. De Maas trichtse politie arresteerde zeven herrie- schoppende en pamfletten uitdelende jon gens en meisjes van de Amsterdamse vereniging van vooruitstrevende studen ten „Perikles". De Maastrichtse provo leider drs. Hans Mol drong door tot een bijeenkomst van NAVO-chefs met journa- ADVERTENTIE Onze showroom wordt thans verbouwd. Eind januari kunt u bij ons de aller nieuwste ROTTMANN en VARIANT keuken bezichtigen, met doorgeefwan- den en allerlei leuke snufjes. Hoewel wij u op het ogepblik slechts weinig aan ons bedrijf kunnen laten zien, doet het ons vreugd, dat vele bezitters van werkelijk dromen van keukens genegen zijn en het plezierig vinden, u de schoonheid van de Rott- mann en Variant keuken in de prak tijk te kunnen tonen. Het ontbreken van onze showroom behoeft dus geen bezwaar te zijn een goed keukenplan uit te werken en wij zullen u dan ook graag ontvangen aan de Kampersingel 22, Haarlem. N.V. DE HOUTWERF Adjudant A. van Arendonk, werkzaam op de vliegbasis Gilze-Rijen, heeft zijn vrouwtjes-roodhavik „Elle" terug. Hij was eind vorig jaar begonnen de vogeï te bekwamen in het verjagen van andere vogels op de basis. Daarmee hoopte hij het gevaar van vogelaanvaringen door vliegtuigen te verminderen. De havik, die een belletje aan haar poot droeg, had nog niet kunnen bewijzen, dat de proeven kans op succes boden. Eind december was zij andere verten tegemoet gegaan. Ze liet zich niet meer zien of horen. Adjudant Van Arendonk slaagde er in een andere havik te krijgen. Deze, een mannetje uit Paderborn heeft kort geleden de plaats van „Elle" ingeno men. Vorige week werd Elle op de basis teruggezien. Pogingen om haar te vangen hadden pas succes, toen Elle een zeer verleidelijk lokaas kreeg voorgehouden. De nieuwe vogel van adjudant Aren donk krijgt pas een naam, als hij zijn eerste prooi geslagen heeft. Zal hij „il" gaan heten? listen en wist door een verrassende ma noeuvre iedereen een voor generaal Von Kielmansegg compromitterend pamflet in handen te drukken. Dat gebeurde in de officiers-mess van de Tapijnkazerne in Maastricht, waar heen de contactbijeenkomst met de pers op het laatste moment werd verlegd. Daar waren behalve Afcent-commandant generaal Von Kielmansegg ook NAVO- opperbevelhebber, generaal Lemnitzer, luchtmaarschalk Huddleston. generaal Walker en de Nederlandse voorzitter van de Vereniging van Chefs van staven, ge neraal J. Zielstra bij aanwezig. Drs. Mol doorbrak de conversatie in de Engelse taal. „Ik zal maar Duits tot u spreken", wendde hij zich tot generaal Von Kielmansegg. „Kunt u antwoorden op de vraag die in heel Maastricht via aanplakbiljetten tot u is gericht?" De Maastrichtse provo-groep vraagt op die biljetten aan Von Kielmansegg verant woording af tb leggen over de in het rap port van dr. A. Kaminski vermelde oorlogsmisdaden van zijn tankdivisie in Polen. „Plakkaten?; vragen?". De gene raal begreep er niets van. ,,Ik heb zo'n plakkaat voor u meegebracht", zei Hans Mol. Voor iemand het kon beletten greep de provo in zijn zwarte diplomatentasje, haalde er een stapeltje pamfletten uit en duwde die de verbouwereerde staföfficier in de handen. Een Duitse overste die geen pamflet had kunq^n bemachtigen pro beerde er alsnog een te krijgen. Het in cident betekende een versneld einde van een nauwelijks op gang gekomen gesprek. Drs. Mol werd bij zijn optreden geen strobreed in de weg gelegd. Vijf Am sterdamse studenten tussen 19 en 23 jaar werden aangehouden, toen ze bij aan komst van de militaire NAVO-colonne bij het provinciehuis pamfletten ver spreidden met, o.a. het opschrift „Moor denaar in Polen". Toen later generaal Lemnitzer, vergezeld van enkele stafoffi cieren, (generaal Von Kielmansegg bleef in het provinciehuis achter) uit Maas tricht vertrok, riepen studenten op het Vrijthof „Von Kielmansegg Nazi" en wierpen zij weer pamfletten. De politie greep in. Eén jongen liet zich gewillig meevoeren, een ander, die licht verzet bood, werd door acht agenten op onbe heerste wijze in een politie-auto gewor pen. ADVERTENTIE KIHGFABPI£«EN Eremedaille. De zilveren ere-medaille van de stad Amsterdam is toegekend aan notaris Eduard Spier. De heer Spier kreeg deze onderscheiding op grond van „de zeer verdienstelijke wijze waarop hij als bestuurslid van een veertigtal verenigingen en instellingen grote acti viteiten heeft ontplooid." Gefluorideerd water. Uit een overzicht van het maandblad van „Het Groene Kruis" blijkt, dat er op 1 december van het vorige jaar al bij ruim ander half miljoen Nederlanders gefluorideerd water uit de kraan kwam. Verontreiniging. Het bestuur van de Ne derlandse Vereniging tegen water-, bo dem- en luchtverontreiniging heeft in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstag zijn teleurstelling uitge sproken over het uitblijven van de Me morie van Antwoord op de ontwerp-wet Verontreiniging Oppervlaktewateren. Bezoek uit België. 20 januari zal de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken de heer Pierre Harmei, een bezoek brengen aan mr. J. M. A. H. Luns voor een algemene gedachtenwisseling over Atlantische en Europese problemen. Inbraak in Amersfoort. In Amersfoort is op verschillende plaatsen ingebroken. De buit aan goederen en geld bedroeg ongeveer 3630. Van de daders ont breekt ieder spoor. Benoemingen: Tot kantonrechter te Ze venbergen is benoemd mr. J. H. B. M. Saelman, griffier van de kantongerech ten te Eindhoven en te Helmond, te vens kantonrechter-plaatsvervanger te Eindhoven. Benoemd tot kantonrechter te Amsterdam mr. W. F. J. Lam, rech ter in de arrondissementsrechtbank te Amsterdam. ADVERTENTIE Programma met aan de vleugel FRANS OUDHOFF maandag 23 januari 1967 aanvang 20.00 uur Plaatsbespreken en kaartverkoop v.a. donderdag 19 januari aan de kassa van 10—15 uur, telef. van 12—15 uur, telefoon 0 2500- 13466 Het KNMI deelt mede: In de afgelopen dagen is de luchtdruk in West-Europa aanzienlijk gedaald. Dit hangt samen met oceaandepressies, die via de Britse eilanden in noordoostelijke richting bewegen. Zachte en vochtige oce- aanlucht is naar Engeland en West-Frank rijk gestroomd. Nederland bevond zich vanochtend nog in een koude continentale zuidelijke luchtstroming, waarin veel be wolking voorkwam. De zachte en voch tige lucht zal geleidelijk echter ook tot onze omgeving doordringen, zodat de temperaturen morgen hoger zullen zijn dan vandaag. De kans op wat regen of motregen blijft aanwezig. WEERRAPPORTEN Stadsschouwburg, donderdag 20 u.: To neelgroep Studio met „Tango" van Slavo- mir Mrozek. Regie: Kees van Iersel. Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Con cert door het Nederlands Studentenorkest o.l.v. Jan Brossen. Soliste: Emmy Verhey. Donderdag 20 u.: Orgelconcert door Char les de Wolff. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „De adelaar van het eskader", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De wet van de kogel", 14 j.; van donderdag af 19 en 21.15 u.: „I Tabu", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Zeventien", 18 j. Luxor, 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30 en 15.30 u.: „..en Margriet is de bruid", a.L; 19 en 21.15 u.: „Hoe steel ik een miljoen", a.l. Minerva, 14 en 20 u.: „The sound of music", a.l. van donderdag af 20 u.: „Spion aan de muur", 14 j. Rembrandt, 14. 19 en 21.15 u.: „De stem van het water", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De onbevre- digden", 18 j.; van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Murita, de zwarte wreker", 14 jaar. Studio, 14, 19 en 21.15 u.: „Ik een vrouw" 18 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal (Grote Markt): expositie vap werk van leden van „De Groep". Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondagen van 13 tot 17 uur. Tot 30 januari. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Kees Hak en Kees Verkade. Dagelijks van 9-18 uur en 20-22 u. Zondag van 14-17 u. en 20-22 u. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur.. Zondags 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van werk van Jeroen ten Berge, Jan Camp- fens, Rob Clous, Jan Mulder, Michel van Overbeeke, Willem Snitker, Jan van Wensveen, Remco van der Gugten, Lies- beth Sayers en Kees Verkade. Op werkda gen geopend van 10 tot 22 uur. Op zondag van 13 tot 22 uur. Tot 29 januari. Teylcrs Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve maandag: van 10 tot 16 uur. Eerste zondag van de maand 13 tot 16 uur: Expositie van etsen van Rerpbrandt. Woonhuis Jacobus van Looy, (KI. Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; op zon en feestdagen van 14 tot 17 uur. DIVERSEN Kunstcentrum „De Ark", vandaag 20.30 u.: Floortje Klomp en Maarten Marlies zingen chansons en Israëlische liedjes. Raadhuis Bloemendaal: donderdag 14.15 u.: Gemeenteraadsvergadering. ADVERTENTIE WOENSDAG 18 JANUARI City, 20 u.: „Angélique, markiezin der engelen". DONDERDAG 19 JANUARI City, 20 u.: „De man met de wassen beelden". Pieter Vermeulcnmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 18 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ne vada Smith' Luxor Theater, 19.30 u.: „De whiskey karavaan". DONDERDAG 19 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Boeing, Boeing" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De stem van het water". DONDERDAG 19 JANUARI Janslieeren, 20 uur: Klankbeelden en ilia's over „De droom van Martin Luther King", gevolgd aoor discussie, voor 't Nut. Vooraf speelt het orkest „Guyana". Maximum en minimum 00 i s a temperaturen d e S binnen- en buitenland o 2 'C <D Den Helder mist z 5 1 Ypenburg mist zzw 6 0 Vlissingen geh. bew. z 4 1 Eelde geh bew. z 5 _2 De Bilt motregen z 5 -1 Twente geh. bew. z 6 0 Eindhoven geh bew. z 6 0 Z. -Limburg motregen zzw 6 0 Helsinki ijzel zzw 1 -1 Stockholm geh. bew. zw 2 1 Oslo ijzel windst. -5 -5 Aberdeen licht bew. zzw 4 2 Londen regen z 6 5 Amsterdam motregen z 5 0 Brussel geh. bew. zzw 6 0 Luxemburg ijzel z 3 -2 Parijs geh bew. z 2 0 Bordeaux half bew. ozo 2 1 Grenoble zw. bew. windst. 5 -4 Nice zw. bew. n 10 7 Berlijn geh. bew. zo 4 -2 Frankfort geh. bew. zzw 6 -3 München mist windst. 1 -6 Zurich geh. bew. zzo 2 _2 Genève mist zw 3 -6 Locarno half bew. ono 3 -1 Wenen - onbewolkt ozo 0 -7 Innsbruck mist windst. 2 -12 Belgrado licht bew. zw -5 -15 Rome onbewolkt windst. 11 -2 Madrid mist windst. 3 -2 Vlallorca half bew. windst. 12 3 Lissabon half bew. no 16 6 Donderdag 19 januari Zon op 8.38 uur; onder 17.04 uur. Maan op 11.55 uur; onder 1.40 uur. Maanstanden Eerste kwartier 18 januari 20.41 uur Volle maan 26 januari 7.40 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 18 januari Hoog water 8.34 uur en 20.54 uur. ^Laag water 4.03 uur en 16.28 uur. Donderdag 19 januari Hoog water 9.19 uur en 21.47 uur. Laag water 4.47 uur en 17.15 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2